build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Наука и технологија (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 91011
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3603
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 07-Mar-2024 at 10:43
Originally posted by +Protagorist





бреј видеово навистина багира алгоритам у движење фали уште баг-от да ет таг-нат та да видиме до каде теориите на ајнштајн&ко ќе дотераат!, ова пак како да речеме дури и псевдонаучна теорија поставува фундаментални прашања попрво налик why!?, а на кои нели ќе се раскокаат сите поклоници на постојниот модел "тоа" не е битно, и навистина не е битно ни зошто Дете прво што вкусува во овој Свет е Мајчино Млеко т.е. битно е дека така се исправа направо, но ето некому ни тоа не му значи ништо во костец пр. аналогиите за дебаклот на стандардниот модел ут партикл физикс [1] нели ним сега им се побитни фондоите за поголем колајдер [2] но што ентузијастите не ги тревожи воопшто да речат не е бадава што сме читале погрешни книги цел свој живот, битно е со ширум затворени очи во недоглед да ја подражаваме намерно или не погрешно стркаланата физика, и ок нивна работа Слободна Волја та сигурно нема јас сосила да преумувам некого, но можам да констатирам исто така слободно Каде Бе Со Таков Памет налик "I mean, why do those particles exist at all? That's really what you're asking. Why do electrons exist, why do protons 'form' from subatomic particles to balance them out? Existential kinda question." [2] а на ова навистина ниту самиот сум посветен како фундаментално думање та нема ни да се дрзнам да жонглирам сопствени претпоставки кои впрочем и да се појавиле никогаш не сум ни кокетирал умствено сонив а не пак нанив да медитирам како би увидел колку како може да се реинвент д вил, а не пак место коњска спрега впрегнам кочија за воз, битно лично доволно ми е што ко недоквакани постојните меинстримери ги дофаќам како забегано ограничени колку се полни умисленост но и оредрасуди во однос секој еден алтернативец, апсолутисти чија волја за наука е заробена од половични па и погрешни разбирања за why how и who посреди енергиите, што не значи дека и јас ко нив кон нив имам некаква резигнација но посекако скепса во однос она што тие го стандардизирале како конечна вистина од природни научни закони!, евала нит сум практичен научник ниту пак теориски та и немам право да думам потака од набљудувач, но имајќи ја предвид цела основа на постојната физика како изнедрена од неопаганскио вајб на алхемичарите а тој пак натопен во схоластичкиот на "исусовците" просто озбилно се радувам што не сум заглаил по нивните фантазмагорични филмои од претпоставки за се' она што низ трајл енд ерор во минатите 5 века го фтасале и така претпоставено си го објаснувале!, лично знам да кажам Аирлија ако е за арно арно, но што доколку таквата инерција ет за зијан а како тие едикои мецини на денешната наука си ја затерале и очекуваат дека треба да дотера, речиси иако ненамерно заглаиле најнапред сега ко намерно слепо да глават кон дебакл, ко термите да им полазиле мозоко заради сопственото слепило а за жал нивната празноглавост сега ко елити на сите гледаат да ја истурат безусловно [3][3][3] си мислиш депопулеишн хајп на еугеничарите е главен пивот, арно ама да беше само една банда неопагани арно, но различни се и појќе се, та оди дофати што каде конечно како ќе заврши кога!

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 91011

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.092 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.