build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

(I) Rome - Florence - Venice

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1 Topic: (I) Rome - Florence - Venice
    Posted: 16-Oct-2011 at 14:28

Навала на патеписи  

Овој сепак само ќе го отворам сега за сега, затоа што само што се вратив, да одморам малку, да ги префрлам и да направам селекција, зашто многу се матни, и полека полека ќе го изработам...

Но еве мои првични и генерални впечатоци... Италија е прекрасна, и е многу години пред нас во скоро се, во секоја област, освен во фискалните сметки... ќе кажам и зошто

Рим си го оправдува статусот, град на вечноста, Фиренца - уметнички град, Венеција - си ја има својата посебност, оргиналност и невообичаеност...

Сите имаат свој посебен дух, своја посебна привлечност...

Но кога би требало да бирам, Рим без воопшто размислување би го одбрал за град во кој сакам да живеам... Рим ис мај чојс... Градот е едноставно неверојатен....

Италијанските пици се феноменални и неможе да се опише, вкусот е одличен...

И кафињата им се добри...

Околу патната сигнализација, да малку невообичаена и чудна, но и тоа е нешто свое што го има Италија...

Мене ми се допаѓа во целост, иако на почеток ми беше потребно некое време дур да се навикнам, после веќе ми беше задоволство...

Има многу сигнализација, што е навистина добро (во споредна со нас, ма не ни може да се споредува, ние скоро и ништо да немаме), има и многу други работи поврзани со автопатиштата кои се интересни и посебни, како места за запирање СОС, посебен начин на наплата (патарина, која и не е баш патарина, многу повеќе како ‘‘градарина‘‘, односно се наплаќа влез и излез од град, а не за патот, што значи дека можеш цела Италија да ја возиш и ако не влезеш во град да не платиш ништо. Секако тоа автоматизирано и со електронска и при-пејд, пост-пејд наплата), електронски табли за информирање, и електронска и светлосна сигнализација, радио кое известува за состојбите на патот, потоа унифицирани места за одмор, продавници и бензиски пумпи итн... Јас се импресионирав... Ние сме ништо со патиштата во споредба со Италија, ако може воопшто да се споредува... А камо ли со Германија...

Инаку се врши константно одржување и поправка на патот и ако има некое оштетување, не крпат дупки, туку целосно преслекуваат лента/ленти во дожина од неколку метри па до неколку километри, и се тоа добро регулирано и правилно и навреме обележано, неколку стотици метри пред воопшто да се стигне до местото како што се врши интервенцијата.  Има и изградба и на нови автопатишта...

Дури видов и како ја косат тревата на насипите од страните на автопатот...

И така... Полека ќе го оформувам патеписов, навистина сега ми треба малку одмор...

Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 10-Feb-2012 at 21:22
Фосиле апла ја заборави и запостави нишкава.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.079 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.