build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фасада - авторско дело?

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jumbomkd View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 03-Jun-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote jumbomkd Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Фасада - авторско дело?
    Posted: 03-Jun-2012 at 11:28
Здраво

Не знам дали темава ја отворам на вистинско место, па ако не припаѓа тука нека ја преместат модераторите.

Веќе една година живеам во стан во новоградба во Дебар Маало и имам проблем со фирмата која ја изградила зградата. Никако не ми дозволуваат да ставам ролетни затоа што ќе сум го уништел авторското дело на фасадата.
Ставив венецијанер, ама тие ништо не штитат од сонце, а целиот стан е на јужна страна.

Прашањето ми е дали стварно има некој таков закон кој ми забранува да си ставам ролетни во мој стан? Каде можам да го прочитам тој закон или да проверам дали стварно фасадава е заштитено авторско дело?
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 03-Jun-2012 at 14:23
Првпат слушам за вакво нешто. Забрана за менување на надворешниот изглед на објект може да постои за градби кои претставуваат недвижно културно наследство или доколку во купопродажниот договор е вметната клаузула која регулира таква забрана. Бидејќи се работи за новоградба, првата можност отпаѓа. За втората ќе треба да го прочиташ договорот. Доколку во истиот не постои таква забрана, јави се кај извдувачот на објектот и прашај во кој закон или пропис е регулирана забраната. Колку што сум јас запознаен, таков не постои. Да постоеше, Градот Скопје ќе им наложеше на станарите во зградата на „Пелистер“ на плоштадот да ја отсртранат рекламата од новата фасада.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 04-Jun-2012 at 12:55
samo taka uci gi lugeto, zatoa imame fasadi demolirani i izreshetani so erkondishni, zagradeni balkoni, tendi, nastreshnici i sto li uste ne
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 04-Jun-2012 at 13:32
Како да го поучи, ако не така како што навистина е?

Накинџурени фасади, заградени балкони и ред други такви негативни појави имаме затоа што во оваа држава нема ниту ред ниту закон (првото дури повеќе од второто), а не затоа што некој добил информација за тоа какви се правилата на игра што ги наметнала државата.

Она кон кое треба да се стреми ова општество е оваа сфера да биде коректно и прецизно регулирана, а воспоставените норми потоа навистина да се спроведуваат, за сите подеднакво. Транспарентноста може само да помогне, никако да одмогне. Впрочем досега и немало некоја транспарентност кога станувало збор за интервенции на објекти и фасади, авторски права на архитекти и слично, па еве до каде сме дотуркале... не гледам дека премолчувањето дало некои позитивни ефекти.

На крајот на краиштата, од самата државна врхушка се иницираат проекти како што е новата неокласична школка на зградата на владата, а ти мислиш дека проблемот потекнува од тоа што некој некому на интернет форум му дал издржан одговор на прашањето? Треба едноставно проблемот да се фати од коренот.



Edited by Cloverstack - 04-Jun-2012 at 13:51
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 04-Jun-2012 at 14:54
Dobro e sto ne ti davaat da stavas kakvi bilo roletni... Nemozam da se izrazam so zborovi kolku mi se odvratni site klima uredi, roletni, i drugi improvizirani nadgradbi koi sto stanarite gi sozdavaat...

Mozes da najdes vnatresni roletni koi se stavaat pozadi zavesata taka da netreba nisto da stavas nadvor od prozorot.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 04-Jun-2012 at 15:06
Како така? Одвратно ни е тоа што се случува низ цел град, сепак никому ништо, ама ако еден поединец биде спречен, како исклучок и сеуште под неразјаснети правни околности, тогаш било добро   Doh

Со ваква свест, ни милиметар напред нема да мрднеме, ниту заслужуваме да мрднеме   Thumbs%20Up



Edited by Cloverstack - 04-Jun-2012 at 15:11
Back to Top
moki View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote moki Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 04-Jun-2012 at 15:18
Kako pravnik moze da vi kazam deka fasadata t.e. arhitektonskiot proekt pretstavuva avtorsko delo kako i da receme muzika, slika, fotografija i tn. i istata e zastitena soglasno na zakon i bez soglasnost na avtorot ne moze da se menuva a soglasno na toa nitu pak da se kopira.
minatoto e kradec na ubavata idnina. zaboravete go!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 04-Jun-2012 at 16:55
Дали додавањето ролетни подразбира менување на фасадата? Мислам дека не. Тоа веројатно е регулирано поинаку, како и ставањето на клима-уреди.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 04-Jun-2012 at 19:30
Originally posted by Cloverstack


Како така? Одвратно ни е тоа што се случува низ цел град, сепак никому ништо, ама ако еден поединец биде спречен, како исклучок и сеуште под неразјаснети правни околности, тогаш било добро  


Bas poradi tie pricini sto "ako drugite pravat dogas mozam i jas" objektive niz Skopje se kako sto se.

Se nadevam i drugite objekti ke vovedat nekakov zakon, osobeno Pelister koja sto samo dobi novaa fasada a uste vtoriot den ja vratija limenata konstrukcija na krovot i gi zakacija klima uredite kako znaminja...
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 04-Jun-2012 at 19:33
Originally posted by гитардемон

Дали додавањето ролетни подразбира менување на фасадата? Мислам дека не. Тоа веројатно е регулирано поинаку, како и ставањето на клима-уреди.


Sekakvo busenje, krsenje, gradenje i dodavanje na objekti na fasadata na bilo koja zgrada treba da bide regulirano so zakon, ama se na se izgleda "zakonov" e razlicen od edna vo druga zgrada...
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 04-Jun-2012 at 19:39
Originally posted by moki

Kako pravnik moze da vi kazam deka fasadata t.e. arhitektonskiot proekt pretstavuva avtorsko delo kako i da receme muzika, slika, fotografija i tn. i istata e zastitena soglasno na zakon i bez soglasnost na avtorot ne moze da se menuva a soglasno na toa nitu pak da se kopira.

Според Законот за домување, фасадата е во заедничка сопственост на сите станари, односно се работи за сопственичко, а не за авторско право. Според Законот за авторското и сродните права, доколку сопствениците на зградата имаат намера да ја преработат фасадата, должни се таа преработка првенствено да му ја понудат на авторот на архитектонското дело (доколку истиот е жив и достапен на вообичаен начин). Во конкретниот случај не се врши преработка на фасадата, туку на прозорски стакла кои се во сопственост на еден станар. Како што кажав и погоре, според мене, не постои пропис кој забранува поставување ролетна на прозорец, но таква забрана можеби е утврдена во купопродажниот договор.

Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 04-Jun-2012 at 21:03
Која е фирмата? Како разбрале дека ќе ставаш ролетни?
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
moki View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote moki Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 04-Jun-2012 at 21:05
Da fasadata kako element od celokupnata zgrada no ne kako komvinacija na boi, tekstura materijali. Znaci kako takva ne smee da se menuva bez soglasnost na arhitektot.I mislam deka ako arhtektot ne predvidel postavuvanje na roletni i smeta deka so toa mu se narusuva negoviot zamislen izgled na fasada ne smee bez negova soglasnost da se stavat roletni.
minatoto e kradec na ubavata idnina. zaboravete go!
Back to Top
VENOM View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-May-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote VENOM Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 05-Jun-2012 at 20:18
Question НЕможам да замислам дека и ова го има! Значи неможе ни клима да се стави заради рушење на авторски права Crazy тогаш ај нека се осеќаат сите како во Сахара само заради некој си со неговото ремек дело Thumbs%20Down ...Сепак не е ова деловен објект и смешни се овие работи 

Овде многу го повредиле авторот како и на многу други вакви објекти Confused


Edited by VENOM - 05-Jun-2012 at 20:22
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 06-Jun-2012 at 00:18
@ Petar

Јас целосно и силно стојам на став дека ред во оваа област мора да се воведе. И лично јас доколку се прашувам би вовел доста строги норми. Но изгледа не ми ја разбра поентата.


Originally posted by Petar

Bas poradi tie pricini sto "ako drugite pravat dogas mozam i jas" objektive niz Skopje se kako sto se.
Не е баш тоа сржта на проблемот. Ете 90% од луѓето навистина го имаат тој поглед на работите и навистина им се може, ама запрашај се зошто им се може. Тоа што луѓето, поради несериозното функционирање на институциите со време се навикнале така да размислуваат, навистина е проблем. Ама уште поголем проблем, а воедно и место каде што треба да се бара решението е во добра регулатива и во функционирањето на институциите. Зарем сериозно мислиш дека некој изолиран исклучок под сеуште нецелосно разјаснети околности е причина за задоволство, какво што може да се насети од оваа твоја изјава:
Originally posted by Petar

Dobro e sto ne ti davaat da stavas kakvi bilo roletni...


Прости, но според мене тоа е многу површен поглед на работите.



Edited by Cloverstack - 06-Jun-2012 at 00:19
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 06-Jun-2012 at 15:57
Mozda zvucev malce ostro, ama deckovo mi dojde kako pretstavnik na site drugi koi razmisluvaat isto... sto sakav da kazam e deka ima i drugi po-estetski nacini so koi bi mozel da go postigne istiot efekt i da go namali dejstvoto na sonceto vrz negoviot apartman.
Ova e negov dom.. i izvinete dolgo vreme ziveam nadvor od Makedonija, ama zarem ne bi sakale vasata zgrada i apratman da izgledaat prijatno i od nadvor i od vnatre?
Go zemam Pelister kako primer ama gledam od slikive ova se slucuva i na drugite objekti koi se renovirani. Ako se frlaat tolku pari za nova fasada, sigurno moze da se najde nekoja po estetska solucija i za klima uredite i drugite nadvoresni nadgradbi i objekti.
Mesto da se trosi vreme na baranje dupka vo zakonot ili pak kako da se najde nacin da se zaobikoli toj zakon, sigurno moze taa energija i vreme da se potrosi vo baranje na alternativno resenie.

Edited by Petar - 06-Jun-2012 at 16:00
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.