build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

„Јавнување“ на финска барака?

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
istockh View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 28-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote istockh Quote  Post ReplyReply #1 Topic: „Јавнување“ на финска барака?
    Posted: 28-Jun-2012 at 13:24
Почитувани,

(За да не должам многу)

Сопственик сум на финска барака (8x8 = 64м2) со бочно поставена доградба во скоро иста квадратура како и бараката во основа, но во поинаква форма (не битно).
Од неодамна добив идеја да ја “кренам“ бараката за едно поткровје. Бараката веројатно нема темели (искрено не сум проверил - не знам). Ме интересира, доколку некој од Вас има искуство како паталец или како гаталец:
1. Колку би требало да се движат трошоците за поставување на столбови (претпоставувам 9 столба) и плоча, а притоа бараката да се „јавне“?
2. Дали можеби е по економично (или по практично) да се сруши бараката па да се изгради сосема нов објект (приземје + поткровје) во квадратура на основа иста како и бараката?
3. Ме интересира исклучиво трошокот потребен за материјали и работна рака, без трошоците за дозволи, административни работи итн.

Благодарам на сите што ќе споделат некоја информација и се надевам дека одговорите ќе бидат корисни за сите со слично прашање.
Поздрав
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 29-Jun-2012 at 14:00
Здраво,

Немам искуство во "јавање" бараки Big%20smile, но имам искуство со објекти, па би можел да одговорам на твоите прашања.

1. Колку би требало да се движат трошоците за поставување на столбови (претпоставувам 9 столба) и плоча, а притоа бараката да се „јавне“?


Според наведените габаритни димензии, би можел да поминеш со најмалку 4 столба или оптимално 6 столба. Ако те интересира само материјалот за овие столбови, помножи напречен пресек на столб со височина за да добиеш волумен (кубатура) на бетон. Стави арматура во столбот во износ од 1% од напречниот пресек на столбот, па ќе добиеш тежина на арматурата. Пр. пресек на столб 30x30 cm, арматура=(30x30*1)/100=9 cm2/m' или 8 ø 12.
Сметај дека отприлика бетонот би чинел 70-80 Евра/m3, а арматурата 1 kg=1 Евро.
Тука ти требаат и греди и плоча. Пресметката ориентационо може да биде слично како за столбовите, со тоа што арматурата, како и кај столбовите, треба да се пресмета и усвои. Си ги заборавил и темелите, што секако мора да ги имаш.
Со други зборови, за прецизна пресметка на количините ти треба проект.

2. Дали можеби е по економично (или по практично) да се сруши бараката па да се изгради сосема нов објект (приземје + поткровје) во квадратура на основа иста како и бараката?
Незнам колку бу било поекономично, но јас би ја избрал оваа опција, од едноставна причина што добиваш се ново, инсталации, струја, водовод, канализација и сл.

3. Ме интересира исклучиво трошокот потребен за материјали и работна рака, без трошоците за дозволи, административни работи итн.
Во зависност од вградените материјали, би можел да поминеш со околу 100-120 Евра/m2 карабина и двојно до тројно повеќе за комплетно изведен објект.

Back to Top
istockh View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 28-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote istockh Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 01-Jul-2012 at 07:54
Благодарам Медо,

Од неодамна го следам форумов (со идејата дека нешто треба да менувам), а член сум од скоро. Како што можам да приметам прилично си актвен и повторно ти благодарам за одговорот. Информациите се супер (морам иницијално да почнам со било каква калкулација за да можам барем од околу да естимирам трошоци за било каква корекција на објектите). Искрено, немам никакво искуство со градба, па затоа не бев сигурен дали поставените прашања се “на место“(?). Се надевам дека наскоро, доволно ќе навлезам во “проблемот“ за да можам да поставам уште некое логично.
До тогаш, поздрав,
Back to Top
GeToM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GeToM Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 02-Jul-2012 at 08:54

zdravo,,

Imam iskustvo i od ona sto se sekavam (pred 10 god) razlikata medgu toa da ja butnes barakata i da ja javnes e povisoka za 20-30 %, AMA ti ostanuva cela kvadratura na barakata. Sega so stolbovi isto si malku zavisen okolu gabaritot i izgledot  bidejki vrzani ti se poziciite (gore-dole na stolbovite) ama i toa ne e tolku strasno. Spored mene minimum  6 stolba treba- zavisi od proektot ( ne se stedi na ova) so jaka armatura ( podobro vlozi vo nekoj sipka poveke mirno da spies..


Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.