build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кој оператор (интернет, ТВ, тел) го препорачувате?

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Poll Question: Најдобар оператор?
Poll Choice Votes Poll Statistics
0 [0.00%]
2 [16.67%]
9 [75.00%]
1 [8.33%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Кој оператор (интернет, ТВ, тел) го препорачувате?
    Posted: 17-Sep-2012 at 09:46
И ќе Ве замолам, да напишете по ред 2, од што сте задоволни, а од што не сте, од услугите на операторите кои се горе наведени, макар и да користите само телефон, интернет или ТВ?

И ако сум пропуштил некој, кажете ми.

Правам една студија, да му помогнам на пријателче, за една негова тема.

Ви благодарам на сите.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 17-Sep-2012 at 10:42
Maksadsl користам и досега сум немал прекин ни 1 секунда.брзината ми е редовно околу 5 мб/с,а пингот скоро редовно 25 мс.претплатен сум на 30 гб,но ми се случило и кога ќе преминам 30 да ми остане брзина.зошто незнам.

кабелска користам локална,квалитетот е за никаде,предност е што има пиратерија што неможе да се добие на друго место(Нова ТВ,ХТВ-2)
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 17-Sep-2012 at 10:55
3 Max Optic
50 Mbps download/upload
месечен трансфер 600 Gb
ping = 6-8 ms

Презадоволен, брзина константна, не се случило ниту еднаш да снема интернет, а на Т сум од 2008-ма. Реална брзина на download/upload е 5,7 mb во секунда

Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 637
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 17-Sep-2012 at 12:44
samo t home uslugi i nisto drugo
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 17-Sep-2012 at 13:09
Само Т-Хоум друго гола вода
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 17-Sep-2012 at 13:09
И јас се приклучувам на Т Хоум задоволните корисници. Иако имам забелешка последните неколку недели знае фиксната телефонија да им е краткорочно во аут. Интернетот и телевизијата се беспрекорни, веќе 5-6 години ги имам. Цените од друга страна им се поскапи од конкуренцијата, но сепак мислам дека вреди нивната беспрекорна услуга. Сиве овие години, не се сеќавам да сум имал повеќе од 2-3 прекина до сега во интернет конецијата или во телевизијата, и не траеле никогаш повеќе од 15 минути.
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 17-Sep-2012 at 15:01
Според мене единствен пристоен оператор од оваа област е Т-Хоум, јас го користам веке 5-та година, а од годинава и оптички и досега никогаш сум немал проблем (не сум се јавил на сервисниот телефон). Реално е доста поскап од другите но според мене за интернет не се штеди BTW Доколку сакате поефтина опција би го препорачал Телекабел (Моби)



Edited by stratus - 17-Sep-2012 at 15:05
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 17-Sep-2012 at 15:48
Имам искуство со сите оператори погоре и дефинитивно Т-Хоме има најсолидна услуга. Но од друга страна кога ќе се случи куршлус мислам дека се најтешки од сите. Операторите во центарот за корисници во најголемиот дел случаи не се способни ниту да ги дијагностицираат проблемите, каму ли да ги решат. Зимоска имав прекин на услугата од 3 недели, за кога конечно се наканија да пратат екипа на лице место дефектот до отклонија за 15 минути.

Ги нема во листата но би ги издвоил и Неотел како одличен провајдер.


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 17-Sep-2012 at 16:42
Originally posted by pbanks

Имам искуство со сите оператори погоре и дефинитивно Т-Хоме има најсолидна услуга. Но од друга страна кога ќе се случи куршлус мислам дека се најтешки од сите. Операторите во центарот за корисници во најголемиот дел случаи не се способни ниту да ги дијагностицираат проблемите, каму ли да ги решат. Зимоска имав прекин на услугата од 3 недели, за кога конечно се наканија да пратат екипа на лице место дефектот до отклонија за 15 минути.

Ги нема во листата но би ги издвоил и Неотел како одличен провајдер.


го имам потполно истото искуство со Т-хоме

а исто така сум користел и интернет од Неотел, и можам да кажам дека мрежата им беше катастрофална, иако интернетот прилично брз

инаку да прашам за тие што повеќе се разбираат, гледам и некои корисници на Телекабел го имаат истиот проблем... додека имав ограничен интернет (30 гига) интернетот практично ми умираше на половина месец, и покрај тоа што скоро воопшто не го користев за симнување и качување на фајлови???
... сега имам неограничен и супер ми е
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 17-Sep-2012 at 16:51
Јас имам искуство со кабелскиот Интернет од поранешната кабелска телевизија Зора, која подоцна ја ребрендираа во Кејблтел, а сега неодамна повторно ја ребрендираа во Близо, имам искуство со нив и како Кејблтел, а и сега имам искуство со нив како Близо, задоволен сум од Интернетот кој го нудат, но воопшто не сум задоволен од сликата на нивните ТВ канали, а не зборувам за сликата на нивните аналогни ТВ канали, туку зборувам за сликата на нивните дигитални ТВ канали, која воопшто не е за пофалба, а истовремено воопшто не сум задоволен од нивната техничка поддршка, која или е недостапна или редовно доцни со пружањето техничка помош.
 
Едно време користев безжичен Интернет од Он Нет, кои подоцна се ребрендираа во ОНЕ, не ми е јасно како воопшто планираат да опстојат на македонскиот пазар со слабиот квалитет кој го продаваат по неоправдано високи цени, а гледам не се смениле нешто многу од 2008 година кога ги откачив, па се до денешен ден.
 
Дефинитивно Ти-Хоум нудат најквалитетни услуги, но истовремено и најскапи, поради што се исклучив од Ти-Хоум и се префрлив на Близо пролетта 2012 и во целост жалам за тоа, бидејќи додека Близо нуди повеќе ТВ канали од Ти-Хоум, сепак квалитетот на сликата не е баш за пофалба, при секое ресетирање рисиверите го забораваат распоредот на ТВ каналите кој сум го наместил, а и ми се качуваат на нерви со опомени пред исклучување поради неплатени сметки кои ми се појавуваат на екран, иако редовно ги плаќам сметките.
 
За Интернетот на Близо не можам да се жалам, одличен е, но тапа техничката поддршка, немањето постојан превод на речиси сите странски ТВ канали, како и немањето баш стакло слика на сите ТВ канали, е повеќе од доволна причина за да ги ставам во групата на непожелни кабелски и дигитални оператори.
 
Од друга страна, во целост сум задоволен од квалитетот на услугите на Ти-Хоум, нивниот оптички Интернет во моментов е најбрз Интернет во местата каде што е достапен, а воопшто не се сомневам дека кога ќе биде достапен низ цела Македонија, ќе биде најбрз и во цела Македонија, но за жал, високите цени на услугите на Ти-Хоум беа единствената причина поради која престанав да ги користам нивните услуги.
 
Здравје Боже, во иднина кога ќе стојам подобро финансиски, без никакво двоумење ќе ги баталам Близо и ќе се вратам на Ти-Хоум, бидејќи дефинитивно се најдобри во Македонија.


Edited by Dexter26 - 17-Sep-2012 at 16:57
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 19-Sep-2012 at 10:52
Ви благодарам со сега на сите за забележките, некој друг да подели искуство ?
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 19-Sep-2012 at 21:00
Јас како и Декстер користам интернет, телевизија и телефон на Близу, порано Кејблтел, а пред тоа МакСат Наумовски, локална кабелска која потоа беше преземена од Кејблтел (Близу). Телевизијата откако знам била крш, никогаш немала некои добри канали, а моментално ситуација е бетер по исклучувањето на одредени други канали. За техничката служба, подобро да не се јавиш, зашто нема да ги добиеш, жива среќа во моја близина имаат нивно претставништво, па така директно одам кај нив, по што за брзо време доаѓаат за отстранување на дефектот. Посебни дефекти со интернетот не сум имал, претежно се однесувало на локални проблеми, кога ништо не работело, најчесто поради некој посериозен проблем, или пак проблеми кај нас со другите услуги.

Телефонот е пак друга приказна. Ние во првата година по поставувањето имавме сериозен проблем. Скоро половина од времето ние немавме никаков сигнал, а кога ќе дојдоа на наше барање, или за чудо проработуваше тогаш, или пак само дигаа раменици и не знае што е проблемот. Менуваа модеми, кабли, и што уште не, ама не се решаваше проблемот. Севкупно една година не влечкаа со ова, за на крај само од себе да профунционира, па сега состојбата и задоволителна.

За интернетот немам замерки, посебно голема промена забележав во изминатиов период кога брзината за симнување двојно или за повеќе ми се зголеми. Исто така, уште од самиот почеток имаа евтини пакети со неограничен интернет, што беше добро за корисниците.

По разрешувањето на проблемот со телефонот и зголемената брзина на интернет, а бидејќи телевизија многу ретко гледам, јас сум задоволен со услугите на Близу.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 24-Sep-2012 at 19:02
Користам интернет, телевизија и телефонија од One. Од телефонијата сум сосем задоволен, од интернетот така/така (лимитот е супер, брзината не секогаш добра), а од телевизијата сум сосема незадоволен, пред се поради резолуцијата (не е HD), а особено и поради малиот избор на канали (она што ме интересира мене). Да би бил финансиски постабилен, без размислување би се префрлил на Т-Хоум.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 24-Sep-2012 at 19:38
На Т-Хоме само им замерувам за Natgeo Wild. Се друго што ми треба е таму.

Исто интересно би било да се внесат некои дополнителни информативни канали како РТ, Ал Џезира Балканс и слично. Овие канали можат да се интересен извор на документарци за делови од светот кои обично ги гледаме само по лоши работи на вести.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 25-Sep-2012 at 11:22
Дефинитивно најпристојна услуга во сферата на брзината и стабилноста на интернетот има Т-Хоум, идентично мислам и за фиксната телефонија, но и за понудата на телевизиската програма. Сепак, во моментов го користам Blizoo и морам да признаам дека си имам проблем со дечките во сите овие сфери од време на време. Како и да е, останувам кај нив поради висината на месечната претплата, но истовремено бидејќи се прилично љубезни кога ќе им се појави дефект. Барем кон мене биле љубезни. Немам добро искуство со ONE, а на Телекабел не сум ни помислил некогаш да се приклучам.

Настрана напредноста во квалитетот на услугите, од Т-Хоум се исклучив пред неколку години поради исклучителната лоша услуга на пропратни дејности. На пример, да си платиш сметка или да прашаш информација во кол-центар или пак ако имаш некаков проблем. Си имав работа со клошари и си реков во иднина НИКОГАШ нема да си имам работа со Т-Хоум, макар и доколку излезат со привлечна пакет-понуда.

Најважната работа што ми сметала досега кај Т-Хоум е цената на нивните услуги. Да се разбереме, во одредени случаи истата знае да биде и двојно поскапа од останатите провајдери. Јас сум поприлично левичарски расположен и немам намера да му ги плаќам на некого огромните сметки за рекламни кампањи што ги дава и особено за позиционираноста на брендот во македонски и меѓународни услуги. Точка. Јас крем-банани јадам од Европа, затоа што ми се допаѓаат, а не од Краш затоа што морале да го носам името на овој хрватски производител. Цената е најбитна работа и не сакам да плаќам крем-банани по цена бајадераBig%20smile.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 25-Sep-2012 at 11:38
Previous
 
Јас никогаш немав ама баш никакви проблеми со кол центарот и техничката поддршка на Ти-Хоум, но се исклучив поради високите цени на нивните услуги.
 
Ако во иднина ја намалат претплатата на најскапиот 3 Max пакет, да речеме под 2000 денари, тогаш сигурно ќе се приклучам повторно на Ти-Хоум.
 
Јас крем банани јадам од Свислион, бидејќи во КАМ ги продаваат по цена од 33 денари по пакување од 10 крем банани, инаку и на мене ми се допаѓаат крем бананите од Европа. Big%20smile

Edited by Dexter26 - 25-Sep-2012 at 11:39
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 25-Sep-2012 at 11:56


Средниот пакет на Т-Хоме е одличен од мај некаде. Има солуден пакет на програми и одличен интернет. Најскапиот 3 Мах сега е соодветен за луѓе што навистина многу симнуваат работи од интернет или пак за некои кои ептен им фали некој специфичен канал кој го има во најјакиот пакет. А цената на средниот влегува во прифатливи рамки, 1500 (со вклучено ДДВ).
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.145 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.