build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Трjaвна и Боженци, Бугариja

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Трjaвна и Боженци, Бугариja
    Posted: 01-Feb-2013 at 20:40
Отварам темава, за едно малце градче и едно село во центрана Бугариja,кои са близо едно до други и са турстичка дестинациja за селски и етно туризам.
Градчето Траjaвна е около 9 800 луге. Зачувало е старата си архитектура и со тоа привлекува предимно домашни туристи.
Градчето е извесно со тоа,дека е зачуван наполно стариот плоштад со саат кулата от 1814 година. По Бугариja можат да се сретнат дрворезби от две врвни школи едната е от тревненската школа,а некои места има дрворезби от охридската школа. Лугето во Трjaвна са били навистина прочуени со дрворезбите си. Тревненскиот балкан се користи и за одмор на луге со проблеми со белите дробови заради чистиот си воздух и добрата си клима летото.  
Аjде да ви покажам малце, стига сум пишувал

Еве го плоштадот со саат кула со автентичните дукjaнчинчета от онова време


Еве го плоштадот зимата


Трjaвна е обштински град и има една от наjомилените ми обштински згради. Еве ja


Еве ja и старата црква "Св. Архангел Михаил"


От дворот

Както сами можете да видите,старите куки овде кровот им е от камен.
Еве и црквата внатре


Кога сме до црквите, еве ja и поновата


Еве го и старото школо во близина на старата црква


Учениците да не си мислат,дека имат само права, имат и дложности во школото


Еве три панорамски слика ком старата чаршиja со стариот мост





Кога се пуснете во малите сукачина во старата чаршиja е вака








Еве и стилот от почетокот на XX век


Еве ja и типичната архитектура за регионот


Еве и амбиентот внатре

Трjaвна е може би единственото место,каде во Бугариja има музеj(повеке е музеjче) на африсантското и азиатското уметничество. Музеjот е финансиран от един от иселениците от градот.

 
Еве и експонат от музеjот от Тибет




Кога споменах дрворезба, еве го и музеjот на дрворезбата во Трjaвна


Интересно е дека и новите хотели,што сеградат почитува донекаде стариот стил на гардчето за да се вклопат во него.


Во градот има доста меани, кои не са за пропуштане, да пробата некое месно jaдене или да изпиете чаша црвено вино со другари, па ако сте зимата да насладите на оганов во камините.



Еве го центарот со судот


На многу кjошчета можете просто да изпиете нешто ладно или кафе


Или да си купите сувенир от некое дукjaнче.


Еве и гледката от единиот домашен хотел - зелено насекаде


Времето овде минава бавно


И како краj на сликите от Трjавна - Ако го посетите еден ден, не забораваjте дека сте во балканот и понекога времето се менува бргу


Во наредниот пост ке ви покажам селцето Боженци,кое е екологично чисто и многу посетувано и от месни и от странски туристи.


Edited by ink - 01-Feb-2013 at 20:42
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 01-Feb-2013 at 21:16
Село Боженци
Селото има популациja от само 39 луге и ако куките са многу повеке.
Селото е создадено после превземането на Велико Трново от османците. Тогава от столицата бегат многу луге по горите во регионот и прават мали селца во планината.Мегу нив била и младата болjaрка Божан. Оттамо иде името населото - Боженци.
Во XIX селото е прочуено со своите трговци на кожи ,восок ,мед и волна. От 1964 година селого е прогласено за резерват. 

Днес е туристичка дестинациja,коja се користи от бугари и странци за да идат при некоe семеjство например за викенд и да ги пречекат,нагостат во домашен амбиент от онова време. Летото лугето шешаш из балканот, берат диви плодови. По-смелите можат да помогнат на семеjството да издоат кравата например.

Еве jа црква на селото


Еве ги куките на лугето, каде во почти сека една можете да наjдете смештаj.














И ако селото е мало, не фали меана.



И ако Боженци не е нешто спектакуларно, то поне е место каде навистиан можете да избегате от днешниот забрзан свет полн со информациja, лош воздух и лоша храна. Можете да идите да си соберете горски плодови и да си направите нешто благо и да си го занесете дома. Наполно еколожко,а  домакините винаги ке ви помогнат со рецепти и совети.

 





Edited by ink - 01-Feb-2013 at 21:19
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 01-Feb-2013 at 21:50
Би сакал повеќе вакви теми за Бугарија да видам повеќе места во Бугарија затоа што не сум воопшто запознат со Бугарија ,досега не сум бил и незнам ништо како изгледа, имам другари низ половина од Бугарија и планирам некоја година да направам Тура низ цела или бар половина од Бугарија за да ја видам.

Поздрав за сликите и информациите
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 01-Feb-2013 at 22:12
Originally posted by daci92

Би сакал повеќе вакви теми за Бугарија да видам повеќе места во Бугарија затоа што не сум воопшто запознат со Бугарија ,досега не сум бил и незнам ништо како изгледа, имам другари низ половина од Бугарија и планирам некоја година да направам Тура низ цела или бар половина од Бугарија за да ја видам.

Поздрав за сликите и информациите

Навистина би ми било полесно,ако ми кажеш какво сакаш давидиш, дали места поврзани со историски туризам, дали места поврзани со СПА туризам, дали места со планински туризам и така натаму...или некакви други интереси ако имаш, слободно кажи, ке пробам да ги презентирам локалитетите.
Jaс гледам да ви презентирам  места,кои са добро етаблирани во Бугариja, но сум сигурен дека не са познати во Македониja,па и се стараам да не преплавам само со места от Бугариja подфорумот - Патеписи.


Edited by ink - 01-Feb-2013 at 22:45
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 01-Feb-2013 at 22:48
Мене ме интересираат Историја, Природа и Архитектура. Така да Историски и Планински би биле добри ,исто така и градови и села кој се несекојдневна специфична архитектура и убавина
Back to Top
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 02-Feb-2013 at 00:59
Originally posted by daci92

Мене ме интересираат Историја, Природа и Архитектура. Така да Историски и Планински би биле добри ,исто така и градови и села кој се несекојдневна специфична архитектура и убавина


До 2-3 дена ке започна со една презентациjа односно географиjата, историjата и поинтересните места за туризам во Бугариjа.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 02-Feb-2013 at 10:06
Колку потенцијал има во овој селски, културен и манастирски туризам тоа е чудо нешто. Сигурен сум дека за 10 години Бугарија ќе биде огромна светска туристичка дестинација со многу голем број на туристи. Потенцијалот во секоја сфера е огромен, а сеуште недоволно откриен како од Европејци, така и од другите континенти. Прекрасни и единствени се овие градчиња, никаде на друго место ги нема (т.е. се уништени). Жал ми е што Македонија наместо да ги зачува овие градови (Битола, Охрид, Ресен, Крушево, Кратово...) нив ги уништи и гради лажни одвратни објекти кои енмаат никаква естетска, а со тоа и туристичка вредност.

Мислам дека треба да се обединат нишките во една, при што ќе бидат прегледни, актуелни и лесни за наоѓање. Вака нема да може да се ажурираат доволно често бидејќи се мали и со времето ќе запустат. Предлагам две нишки: Мали градови во Бугарија и Градови во Бугарија (каде би влегле градови од средна големина како Ст.Загора, Асеновград, Шумен, Габрово, Видин, Враца, Благоервград...). Мислам дека нивната прегледна вредност ќе биде поголема отколку вака распрскани во неколку нишки.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 02-Feb-2013 at 12:17
Originally posted by Andrej_LJ

Колку потенцијал има во овој селски, културен и манастирски туризам тоа е чудо нешто. Сигурен сум дека за 10 години Бугарија ќе биде огромна светска туристичка дестинација со многу голем број на туристи. Потенцијалот во секоја сфера е огромен, а сеуште недоволно откриен како од Европејци, така и од другите континенти. Прекрасни и единствени се овие градчиња, никаде на друго место ги нема (т.е. се уништени). Жал ми е што Македонија наместо да ги зачува овие градови (Битола, Охрид, Ресен, Крушево, Кратово...) нив ги уништи и гради лажни одвратни објекти кои енмаат никаква естетска, а со тоа и туристичка вредност.

Мислам дека треба да се обединат нишките во една, при што ќе бидат прегледни, актуелни и лесни за наоѓање. Вака нема да може да се ажурираат доволно често бидејќи се мали и со времето ќе запустат. Предлагам две нишки: Мали градови во Бугарија и Градови во Бугарија (каде би влегле градови од средна големина како Ст.Загора, Асеновград, Шумен, Габрово, Видин, Враца, Благоервград...). Мислам дека нивната прегледна вредност ќе биде поголема отколку вака распрскани во неколку нишки.

Като наше искуство можам да кажам,дека навистина тези стари градчина или селца нема да ви направат богати, но подтикнат туризмот и лугето тамо ке имат прехрана.
Навистина е битно ако можете да ги зачувате во видот каковто го имате, да ги реставрирате. Странците навистина понекога се палат по вакви работи, еве jaс имав един европски проект за млади и бевме во едно мало село во Родипите и им беве организирали един ден во различни семеjства да готват со домакините и вечерта сите да доjдат во хотелот и да донесат што са наготвили. Беше фантастично, едните одиха сабаjлево во 5 да доjaт кравата и да прават кисело млjaко. LOL

 Относно темите-да добро е ако ги споjaт модераторите/администраторите вака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.129 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.