build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Филип Втори - Автокоманда

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 07-Nov-2011 at 17:42
Originally posted by tomi_z


Originally posted by kultuzin


Интересно а е представата на жените како фрлат вода за среќа на војската која оди во борба. Се сеќавав како дете и баба ми фрлаше вода за среќа кога некој од фамилијата тргнуваше на пат, јасно е од каде влече корени обичајот.
Обичајот јас колку што знам е христијански. Нема врска со Филип, Александар и фалангата.


Многу обичаи не само овој влечат корени од антиката. Конкретно обичајот со полевање на вода позади коњаниците за среќа е опишан и во книгата на Александар Донски „Античко Македонско Наследство во денешната македонска нација-прв дел„, ете Валентина само го пренесува овој обичај во вид на скулптура. Очигледно е дека женета многу добро го има проучено тоа што го работи.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 07-Nov-2011 at 18:41
Богами, да лапнеш толку скулптури да ги работиш треба многу да проучуваш претходно...она може да се пофали дека е мајстор за тие активности...

Композицијата е патетична...ќе кажев смешна, ама со оглед на тоа колку чини, нема смисла да го кажам тоа - трагична ситуација е...
А не е прв пат...истиот автор е автор и на онаа несреќна композиција под копитата на гигантскиот безимен коњ која никој не знае што треба да означи и каква порака треба да пренесе...таму има сардисани војници (во некоја измислена ситуација), а овде истите си играат со штитовите како со леѓени. Па некој уште ќе каже дека тоа е некаков креативен пристап и врвен уметнички дострел...без притоа да ги погледне недефинираните, неартикулирани пози на некои од фигурите, надополнети со повторно (по не знам кој пат) видливо промашени пропорции...за несоодветните комбинации на материјали, безпредметно е да се дискутира покрај вакви банални, елементарни промашувања...

Несоодветниот амбиент и опкружувањето е приказна за себе...многу повеќе ќе се оплеменеше просторот да се направеше нешто со она сивило од фасади кои се во непосредна близина на ширинкава, потенцирам дека ова не е плоштад - посебно не само затоа што има скулптури и е поплочено со павер плочки, плоштад е друга работа...

Не е битно, како и да е....што и да се каже, парите се веќе фрлени по Вардар, поточно по нечии џебови...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 307
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 07-Nov-2011 at 21:01
Бев Скопје викендов и лично го видов плоштадов.Плоштад или не,во никој случај не ссодејствува со околината.Спомениците се направени на високо ниво,за тоа нема збор,ама локацијава е ептен утната.Таа огромната зграда во позадина,немам зборови.Грозно.
Back to Top
tomi_z View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Oct-2010
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote tomi_z Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 08-Nov-2011 at 13:49
Originally posted by kultuzin

Конкретно обичајот со полевање на вода позади коњаниците за среќа е опишан и во книгата на Александар Донски „Античко Македонско Наследство во денешната македонска нација-прв дел...


Не ме зезај, Александар Донски го цитираш како извор на точна информација?! Човекот што се кажува за историчар, а цел свет им се смее на неговите книги?
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 11-Nov-2011 at 00:06
http://vecer.com.mk/galerii/avtokomanda_fontana/index.html
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 11-Nov-2011 at 10:40
Томи з, не ме сваќај погрешно, не го бранам или нападнувам А.Д или тебе, но како што пишуваш дека цел свет му се смее на А Донски, тоа не значи човекот да е во грешка, ако субјективно пишува за некој обичај и ако дава некој доказ за тоа немора одма да се искритиква како лага. Таков муабет оди повеќе кон дисинформација неместо критика.

.....А за споменикот/фонтаната/плоштадод, мене лично ми се свиѓа. Пројектов преку сликиве специајлно фонтаната и споменикот се многу добро изработени. Сега за локацијата и околината не е баш највкусно како што изгледа сега, но сигурно во тек на времето и подобри економски услови околината ке се смени, и тоа ќе го смени целиот плоштад, можда и на тоа планираат кој знае. Сигурно планираат плоштадот таму да стои баѓи време.

Edited by shyes - 11-Nov-2011 at 10:52
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 11-Nov-2011 at 20:16
сега по уште една феноменална логика, треба да го видоизмениме целиот регион затоа што на некој му текнало „плоштад“ да направи таму
до кога со ваква логика само не ми е јасно... мене ни најмалку не ми смета тоа што околината ја сочинуваат станбени блокови и како тие изгледале, а индустриската зона и така треба по секоја логика да се истреби

вистинскиот проблем тука е што таканаречениот плоштад e погрешно просторно поставен и што воопшто не е ни плоштад
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
tomi_z View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Oct-2010
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote tomi_z Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 08-Dec-2011 at 15:55
Како се вика плоштадот во Автокоманда?? ПЛОШТАД ______________?

Од 2008 општината стави табли, на кои не беше наведено името на плоштадот. И врапчињата знаеја дека ќе се вика Филип II, но тогаш почнаа фрките па и споменикот на плоштад Македонија стана Воин на коњ, штитовите беа со 14 или 15 краци итн...

Мислев дека откако ставија на споменикот Филип II Македонски, конечно и плоштадот ќе си добие име.

Арно ама уште е без име, си стојат гордо само донаторите




Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 09-Dec-2011 at 10:48
Previous
 
Некои го нарекуваат плоштад Филип Втори или плоштад Филип Втори Македонски, други го нарекуваат плоштад Автокоманда.
 
Но одговорот лежи во таблата од лево на која убаво пишува плоштад Гази Баба.
 

Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 09-Dec-2011 at 11:06
Кај смее да биде Плоштад ФилипII?! Ти знаеш што збориш?

Битно ќе имаме плоштад Скендербег, јунакот на Македонија.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 09-Dec-2011 at 11:36
Previous
 
Ако мене ме прашуваш дали знам што зборувам, одговорот е:
 
Да, знам што зборувам.
 
Јас не го нарекувам плоштад Филип Втори, јас го нарекувам така како што пишува на таблата - плоштад Гази Баба.
 
Но знам дека кога се организираат најразни настани или манифестации на тоа место кое го нарекуваат плоштад, а повеќе личи на парк отколку на плоштад, но сеедно, зборот ми беше, кога се организираат најразни настани или манифестации на тоа место, во најавите пишува дека настанот или манифестацијата ќе се одржи на плоштад Филип Втори или на плоштад Автокоманда, а и медиумите не знаат од каде известуваат, медиумите известуваат "од плоштад Филип Втори" или "од плоштад Автокоманда" или "од плоштадот во Автокоманда".
 
За мене името на тој парк останува плоштад Гази Баба, како што пишува на таблата од лево која ја имам заокружено во сликата која ја објавив во пост #149, исто како што и споменикот на плоштад Македонија иако изгледа на Александар Трети Македонски, уште попознат како Александар Велики, како го јава Букефал, сепак официјалното име на споменикот е Воин на коњ, па затоа и за мене името на тој споменик останува Воин на коњ.
 
Автокоманда си има вистински плоштад позади белата зграда која е до полициската станица, таму има основно училиште, банка, седиште на месна заедница и изгледа многу повеќе на плоштад во споредба со овој парк кој го нарекуваат плоштад Гази Баба.
 
Еве ги координатите:
 
42.003044, 21.464399
 
Ако некој ја игра видео играта Counter-Strike, има посебна стаза за таа игра, се вика de_kocka, во истата таа стаза многу убаво е претставен вистинскиот плоштад во Автокоманда.
 



Edited by Dexter26 - 09-Dec-2011 at 11:51
Back to Top
tomi_z View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Oct-2010
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote tomi_z Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 09-Dec-2011 at 18:34
Е добро де, ако е „Плоштад Гази Баба“, нека испишат на таблата под ПЛОШТАД ---> „ГАЗИ БАБА“ и готово. Таа табла која ти ја посочуваш беше ставена кога го оградија змејиштето пред да почне изградбата. Не знам воопшто зошто сеуште стои Dunno

Да додадам дека вакви мермерни табли со ПЛОШТАД и празно место има две, на секоја страна од бината.

Мислам, вакви глупости само кај нас се можни! Ohno
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 09-Dec-2011 at 19:12
Previous
 
Е па и таблата од лево која беше поставена кога го заградија земјиштето пред да почне изградбата на плоштадот сеуште стои на истото место и сеуште на истата пишува Плоштад Гази Баба и додека останува така, за мене тој парк се вика плоштад Гази Баба.
 
А двете мермерни табли се друга приказна, на нив воопшто не пишува име на плоштадот, па затоа поверодостојно ми делува името плоштад Гази Баба на таблата од лево.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 09-Dec-2011 at 19:44
Мое лично мислење е дека оваа паркче требаше да го најде своето место некаде во паркшумата Газибаба со што ќе се добиеше една содржина и ќе заживееше овој простор кој мислам дека не е доволно искористен за рекреација. Вака некако импривизирано го вметнаа помеѓу згради и булевар, со што освен локалното население не верувам дека некој друг го користи овој парк за разонода. Што е навистина штета со оглед на прекрасната фонтана и скулптура.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 09-Dec-2011 at 22:08
Како и да е, на "плоштадов" му фали повеќе околно зеленило.
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 15-Feb-2012 at 14:47
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 05-Apr-2012 at 12:47
Изгледа и врз фонтаната на плоштад Гази Баба вршат интервенција, исто како што вршеа и врз фонтаната на Воинот на коњ на плоштад Македонија.
 
Да се надеваме дека ќе го средат штитот на вториот војник од десно кој ја расфрлува водата наоколу, наместо да ја прелева водата врз штитот на последниот војник. Big%20smile
 
Инаку, мислам дека оваа фонтана не беше покриена за време на зимскиот период како што беше во случајот со фонтаната на Воинот на коњ.
 

 



Edited by Dexter26 - 05-Apr-2012 at 12:48
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.