build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Куманово - Гладно Поле

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Куманово - Гладно Поле
    Posted: 10-Jan-2014 at 14:20
Здраво

Скиците кои се поставени на сајтот на катастар се од 1990 година, а таму не е исцртано Гладно Поле, кое мислам дека беше урбанизирано 2001 година.
Плус, лани беа најавени измени на генералниот урбанистички план на Куманово.

Многу ми е важно,би ве замолил ако постои можност да се постават најновите скици од урбанистичкиот план на Гладно Поле Куманово.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2646
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 10-Jan-2014 at 15:44
Пробав да најдам некои урбанистички планови на kumanovo.gov.mk но во моментот сајтот не функционира.
Дали си од Куманово?
Ако не си ќе пробам да ти помогнам. Дали планираш да градиш или да купуваш куќа или да отвориш некој бизнис таму?
За живеење многу подобри опции ти се Зелен Рид, Гоце Делчев и поголемиот дел од Карпош (сите етнички чисти населби), отколку во Гладно Поле.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 10-Jan-2014 at 16:27
Бидна таа работа. Веќе изградивме куќа таму.
Можеби е почист воздухот во Зелен Рид ама Гладно Поле е мн, мн поблиску до центарот на градот, само 1300 метри има од мојата куќа до плоштадот, плацот си беше урбанизиран, никакви главоболии немавме при изградбата.

ЕДИТ: Дали е подобар Зелен Рид или не, ќе ти каже фактот дека до мене се продаде плац за 90 еур м2, а на главната улица 100еурм2 ! Проверени податоци, а ние го купивме 5.5 еур м2 во 2001 година, ист таков се продаде лани за 90еур.

Edited by Bojan10 - 10-Jan-2014 at 16:30
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 10-Jan-2014 at 16:29
phenomenon pa i gladno pole e etnicki cista naselba i bi bila mnogu popogodna naselba za ziveenje od zelen rid  da e resena infrastrukturata a za goce delcev da ne pravime muabet...
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2646
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 10-Jan-2014 at 16:29
Зошто ти е тогаш ГУП? Имаш некои нејаснотии околу данокот на имот?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 10-Jan-2014 at 16:37
Првата улица лево од новоасфалтираната, значи улицата позади главната улица што води до Октомвриска Револуција е 7 метри широка по урбанистичкиот план, ама на почетокот направија зграда таа е единствена и се надевам дека ќе остане единствена не дозволува улицата да биде 7 метри пред зградата. Вели дека 3 метри треба да е приклучокот со новоасфалтираната "glavna" улица а останатото ќе си направела паркинг.

Како прво, по првичниот план тоа беа само куќи, и ти кога купуваш плац се надеваш дека ќе живеееш во населба само со куќи. Веројатно со некои малверзации изменето е, и направија зграда.

Е сега планот ми го треба да видам да не исцртале во меѓувреме уште некоја зграда, и да видам како е можно улицата да е 7 метри широка се до зградата и кај зградата да се стеснува на 3 метри.

Станува збор за улицата со зелено, и зградата со црвено.


Edited by Bojan10 - 10-Jan-2014 at 16:41
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2646
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 10-Jan-2014 at 16:52
Oвде имаш ГУП од 2004 година. На страница 13 ти е Гладно Поле:

http://doc.kumanovo.gov.mk/sea_odluki/seaGUP.pdf

開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 10-Jan-2014 at 17:07
НАЈДОВ
http://doc.kumanovo.gov.mk/od_urbanizam/postoe_gupe_model.pdf

само уште да го разберам...

еве уште еден неколку месеци понов, ништо не разбирам, не се поклопува со првиот http://doc.kumanovo.gov.mk/od_urbanizam/postoe_gup_model.pdf

Edited by Bojan10 - 10-Jan-2014 at 17:22
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2646
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 14-Jan-2014 at 21:43
Поминав пред 2 дена таму и како што викаш ти ако твојата уличка е широка 7 метри, а зградата сака да приграби 4 метри за паркинг, бидејќи околу неа нема место за паркирање ни за 5 коли, дали мислиш дека би останале на тие 4 метри. Бидејќи зградата катастрофално е испланирана, за да заштедат простор за паркирање, станарите нема колите да ги паркираат надолжно на тие 4 метри, туку напречно. Со оглед дека многу коли се подолги од 4 метри, на вашата уличка нема да ѝ останат ни 2,5 метри широчина.

Стварно не знам што би можеле да преземете. Не знам дали имате право да ја заградите уличката со ѕид откај зградата за да не ви ги узурпираат и тие 3 метри што ќе ви останат поради горенаведените причини.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 15-Jan-2014 at 01:08
Еве го планот.
Зградата е насадена на првите 2 плаца.
Улицата треба да е 7 метри (зелено) речиси по целата должина а кај зградата според скицава, а јас обележав со виолетово, мене ми се гледа дека се шири улицата за по метар, па на приклучокот повторно е 7.



Кога си поминал таму си видел дека приклучокот со асфалтираната улица 5 метри во должина поставивме бекатон коцка, ја местевме со сопствени средства за да не се одрони патот спрема асфалтираната улица, и ние сакавме да ја поставиме по целата ширина на нашата улица, ама газдарицата на зградата не дозволи. Матни работи се тоа.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2646
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 15-Jan-2014 at 11:21
Ако веќе сте поставиле бекатон на средина, зошто не сте поставиле и од јужната страна? Зарем и таму газдарицата не ви дозволила? Тврдиш дека е една зграда, ама јас зграда мислам дека е и таа кај што е сместена обложувалницата, значи две. Е сега имам зачуено дека од секоја зграда одредени личности (знаеш кои) земале процент. И затоа попрво ќе се направат уште 100 згради во Куманово, отколку да се направи или реконструира нешто корисно како што се: јавно веце, катана гаража, подземни паркинзи во зградите, Занаетчискиот дом, Пионерскиот дом, Спортската сала, Соколаната, Чоробенското ќоше, кината итн.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 15-Jan-2014 at 14:39
Ама нема друга зграда од таа страна се до замислениот дел за згради после кривината на мојата улица. Освен ако не исцртале згради бидејќи има неизградени неколку плаца. Инаку тие плацеви се П+2+П таа куќа максимално ја изградија колку можеше затоа мислиш дека е зграда. Куќа е тоа на 1 човек.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2646
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 15-Mar-2014 at 14:03
Originally posted by Bojan10



ЕДИТ: Дали е подобар Зелен Рид или не, ќе ти каже фактот дека до мене се продаде плац за 90 еур м2, а на главната улица 100еурм2 ! Проверени податоци, а ние го купивме 5.5 еур м2 во 2001 година, ист таков се продаде лани за 90еур.


Читав во Плоштад и не можам да поверувам. Пишува дека Гладно Поле нема канализација. Дека има неасфалтирани улици, освен двете главни, и дека има кучиња-скитници, тоа го знаев. Е сега да дадеш толку пари за квадрат (90 ЕУР) за кобајаги елитна населба, мора некој здраво да те превесла и да ти продаде тестиси наместо бубрези.

"Kога врне, голтаат кал, кога надвор "пука" сонце, шетаат со штипка на носот од смрдеата која се шири од ненаправената канализација; кога е ноќ, си "вадат" oчи во темницата"- така пишува Плоштад за населбата Гладно Поле.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 15-Mar-2014 at 16:25
Се оди по логиката дека е на 1300 метри од плоштад, а е урбанизирана населба со куќи.
А тоа што асфалтот после 100 години доаѓа на местото каде што има куќи, тоа градоначалникот нека му мисли, а и неговите му гласачи. Како пример ова за 100 години, и сам знаеш, уличките под Гимназијата што се вели вчера се асфалтирани, исто така и тие меѓу монополот и болицата кај мене у маало, 100 години се кал и калдрма.

Јас тоа го велам вака, кај нас сеуште асфалтот е цивилизациски дострел, успех од највисоко ниво.

А не е точно дека нема канализација, ниедна од тие куќи немаат септички јами и полски клозети, може на диво сме поврзани ама имаме канализација сите до еден у Гладно поле.

А за тоа дека се продаде 100 евра м2 може лично да посведочам, велам за првиот ред до главната улица, вториот ред 90 му бара човекот, а третиот ред лани се продаде еден за 75 евра.

ЕДИТ:
Носот штипе од Краста кога дува југ! Научно докажано , од Краста штипе и на октомвриска а камо ли горе у Гладно Поле и Банево Трло...

Ете, стално се фали градоначалникот со проетки, а нема асфалт, не е дислоцирана краста, тоа се проекти за мене...

А другар ми живее у Зелен Рид, и не смее пешки да тргне нагоре ради кучиња скитници, така да, тоа не е изолиран проблем...

Edited by Bojan10 - 15-Mar-2014 at 16:37
Од чаламот си патиме!
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.254 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.