build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Подно греење

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Ognen View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ognen Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Подно греење
    Posted: 01-May-2014 at 09:27
Разгледував по форумот и не налетав на конкретна тема за подно греење. Затоа што веќе сум во изградба ме интересираат искуства, за и против истото. Идејата ми е да се грееме на дрва т.е. печка со котел кој би го врзале за подното греење,а притоа мислам да го врзам целиот систем со соларни панели. Водата би ја црпеле од бунар(бушотина)која е на 65 метра, па мислам дека би заештедил со самото тоа дека водата би била на некоја константна температура од 15 степени.
Како и да е ме интересира конкретни мислења за подно греење.
Благодарам.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 01-May-2014 at 10:03
прв во Македонија што започна со вградување на топлински пумпи е ФОНКО.Обрати се до нив и мислам дека имаат цел пакет на производи за топлински пумпи,и за од вода и за од земја
Back to Top
Ognen View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Mar-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ognen Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 01-May-2014 at 22:45
Фала за инфото,но пред да се решам дали да ставам подно греење или радијатори или што и да е, би сакал ако некој има искуства со подно греење да ги сподели. Да речеме, практичност,економичност,дали е исплатливо, дали има опасност од пукање на цевки и сл.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 01-May-2014 at 23:05
Работев некој предмет приватно во Скопје,и сопственикот на станот имаше подно греење комбинирано со некои инвертори и топлински пумпи(незнам баш поточно која техника ја користеше)и рече дека е премногу задоволен,и дека има висока просечна температура во станот.

Маната на подните греења е што најдобро се комбинираат со гранитни плочки,кои пак држат многу ладно кога не се користи греењето(пролет и есен поготово)

Еве една слика како изгледа тој систем од надвор, а податоци за човекот ќе ти пишам на пп

Back to Top
accipiter82 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote accipiter82 Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 18-Mar-2018 at 10:07
Системите можат да служат не само за греење туку и за ладење доколку се испроектирани како што треба. Повеќе за системите за греење/ладење
http://energetskaefikasnost.info
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.