build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Јужна обиколница на Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
maliotarhitekt View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 26-Sep-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote maliotarhitekt Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Јужна обиколница на Скопје
    Posted: 26-Sep-2014 at 21:52
Ova e proekt koj vo idnina bi se razmisluval da se napravi.Pa zatoa predlagam da pocneme sega so planovite i ideiteza ovoj proekt.Jas ke postavam sliki i ramisluvanja vo slednite nekolku dena no mnogu sakam da gi slusnam i vasite.CheersCheersCheersBig%20smile
avtopat120
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 26-Sep-2014 at 22:15
Јужна обикола на Скопје ќе се поништува со новиот план. Со проширувањето на Митрополит отиде јабана просторот но и идеите не соодвествуваат. Генерално можеби е точно дека се потребни урбани автопати ама кај нас се мисли да тргни застани, нов булевари со семафори на секои 300 метри. Сега и шлаг на градската управа се пешачките како локумчиња ги поставуваат на сите локации без притоа да гледаат европски искуства. Со тоа Скопје нема брзи булевари. Џабе е проширена трета македонска бригада кога ќе се прави затка кај едно семафорче кај 11 Октомври. Каде ќе одат тие возила? Или Илиндеска која е закочена односно Митрополит после Гоце Делчев се слева во 1+1. Урбаните автопати на Скопје мусе потребни биејќи наскоро ќе има повеќе возила од жители за загадувањето да не правиме муабет.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 26-Sep-2014 at 23:29
Проширувањето на МТГ не е страшно и не ја закопува идејата за Јужен Булевар. Сепак се работи за улица која може повторно да се стесни доколку се реши некој конечно да го прави булеварот. Лошо е ако се изградат трајни објекти на трасата а такви во моментов (фала богу) сеуште мислам дека нема. Централен сегмент (од НЛБ централа до Урбан Парк т.е. Катната гаража спроти него) мислам некои Турци ќе го правеа, а за возврат добиваат да направат згради одозгора... ама еве колку години се минати (3-4 можеби) ја не гледам абер од тој проект. Можеби се чека ул. Железничка (Мијалков по ново) прво да ја прошират за да има каде да оди транзитот кој моментално оди по ЈБ.

Патем, мислам дека има тема за ЈБ веќе, освен ако малиотархитект не мисли на нешто сосем ново.

Edited by fichot - 28-Sep-2014 at 23:58
Back to Top
FCB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Jul-2011
Location: USA
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote FCB Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 27-Sep-2014 at 04:32
Originally posted by fichot

Проширувањето на МТГ не е страшно и не ја закопува идејата за Јужен Булевар. Сепак се работи за улица која може повторно да се стесни доколку се реши некој конечно да го прави булеварот. Лошо е ако се изградат трајни објекти на трасата а такви во моментов (фала богу) сеуште мислам дека нема. Централниот дел (од НЛБ централа до рампа) мислам некои Турци ќе го правеа, а за возврат добиваат да направат згради одозгора... ама еве колку години се минати (3-4 можеби) ја не гледам абер од тој проект. Можеби се чека ул. Железничка (Мијалков по ново) прво да ја прошират за да има каде да оди транзитот кој моментално оди по ЈБ.

Патем, мислам дека има тема за ЈБ веќе, освен ако малиотархитект не мисли на нешто сосем ново.


Неможам да тврдам со сигурност дека не ја знам точната траса на булеварот но мислам дека двете згради со координати 41°59'54.46"N 21°23'5.62"E се на самата траса или пак могу блиску до неа. Инаку според "Google earth" се градат од крајот на 2010та, почетокот на 2011та. Незнам дали има дискусија за овие два објекта а баш ме интересира како успеале да добијат дозвола за гредба на таа локација. Ако знае некој нешто повеќе нека напише.

edit "Се работи за три објекта. Треатиот малку помал десно од зградите е и нешто понов. Изникнат ко печурка после дожд, преку ноќ"

Edited by FCB - 27-Sep-2014 at 04:40
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 27-Sep-2014 at 14:09
Поголемите станбени згради мислам дека се во ред што се однесува до трасата. Едната е ЗИПИНГ, другата ПОРТА КОЗЛЕ, мислам дека има нишки во подфорумот за станбени објекти.
Тој помалиот десно пред нив е навистина спорен , не само ради ЈБ туку ми се чини дека и не постои како маркица во конкретниот ДУП.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.062 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.