build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Куќа на Блаже Конески-Небрегово

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 18-Apr-2021 at 21:13
Има точки за дебатирање, но да кажеш дека Блаже го уништил македонскиот јазик е арогантно. Имам чувство дека што и да направил ќе бил изложен на критика. И Јас не се согласувам со фонетски правопис, но не можам да каѕам дека Блаже е уништубач. Ваквите процеси се првенствено политички. Македонија 1945 сепак не беше независна, така што влијанието на Белград во секој поглед е очигледно. Тоа го разбирам и го вметнувам во рамките на нормалното, но голема нејаснотија ми причинува фактот што Македонците 30 години од независноста се уште живеат во некои лаѓи и заблуди!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 18-Apr-2021 at 23:05
Дечки, може не сум експерт, ама стандарден литературен јазик е политичка творба и не верувам дека постои една нација во светот која го користи стандардниот јазик во својата секојдневна употреба... стандардниот јазик е потребен за да постои државата како држава
затоа сметам дека е тотално небитно каков е тој јазик се додека постои и се почитува во документи, книги и други медиуми, затоа што преку него се афирмира државата

дебатирање за тоа која буква чија е и од каде доаѓа е тежок балкански шовинистички булшит со оглед на тоа што сите припаѓаме на истата група на јазици кои го имаа истиот корен... тотално е небитно Блаже и хиероглифи да одберел за јазик, се додека се афирмирани како Македонски
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 19-Apr-2021 at 06:55

Se gleda deka temava ne ti e poznata.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 19-Apr-2021 at 08:13
Originally posted by zabegan


дебатирање за тоа која буква чија е и од каде доаѓа е тежок балкански шовинистички булшит со оглед на тоа што сите припаѓаме на истата група на јазици кои го имаа истиот корен... тотално е небитно Блаже и хиероглифи да одберел за јазик, се додека се афирмирани како Македонски


Во право си дека и писмото може да биде национал-шовинизам, ама не дебатирањето, туку присилната промена на азбуката. Пак ќе ги споменам сите овие католички славјански нации кои се алергични на кирилицата, ќе ја споменам и сталиновата промена на азбуките на секој еден малцински јазик на територијата на СССР, а нашата ретардираност со нашата алергичност на буквите како щ, ъ & я е веќе велелепна. За да биде уште полошо, ъ е звук кој е толку распространет во нашиот јазик што дури е смешно што не се пишува.

Од друга страна, ако сте се запрашале зошто ќ & ѓ се после т & д, а не после к & г, има врска со омекнувањето на звукот со ь. На пример ть & дь ти даваат ќ & ѓ. Затоа и на српски đ може да се напише како dj.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 15018
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 19-Apr-2021 at 08:32


щ ти е шч во рускиот и шт во бугарскиот јазик. я ти е ја во двата јазика. Кај нас се премина на фонетско пишување и според мене тоа е најдоброто, зашто секоја буква го одразува гласот што го изговараш.

За политиката во однос на „алергичност“ не би навлегувал, но од лингвистичка гледна точка за мене тоа е правилниот чекор кон доближување на литературниот јазик до широките народни маси. Да не заборавиме колку писмени луѓе имало тука по Втора светска војна, а и тие на кои јазици се описменувале претходно.
За сè има вторпат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 19-Apr-2021 at 10:05
Originally posted by Џоле


...секоја буква го одразува гласот што го изговараш.


Тоа е мит пренесен од српскиот јазик, и никако не е точен за македонскиот.

Ај речи крст, Грција или Србија без ъ. Значи имаш звук кој не се пишува со буква кај нас (а кај Бугарите се пишува). Да сме го имале, многу странски зборови ќе биле поправилно предадени/транслитерирани на македонски.

На заседанието на АСНОМ кога го кодифицирале јазикот се препирале баш за буквата ъ, и на крајот со политичка одлука (и било многу тесно) било решено да се отстрани бугарското влијание и да не се воведе таа буква. Има интересни статии за ова по интернетот.

Се сложувам со тебе дека упростувањето на правописот и граматиката во услови на голема неписменост е најдоброто решение, и токму затоа скоро сите држави во светот го направиле тоа со својот официјален јазик, порано или подоцна.
Кога некој јазик не е официјален никаде, тогаш нема ни кој да го регулира, па затоа се чекало дури до заседанието на АСНОМ за ни се кодифицира јазикот, ама јас пак стојам на тоа дека да не сме биле окупирани од Србија, немало да завршат работите така, и јазикот ќе бил упростен без измислени кирилични букви како „ј“, туку ќе била сликата многу поинаква.

Сите овие историски факти дефинитивно не одат во наша корист кога бугарската официјална политика вели дека сме србизирани. Фактот е дека сме, ама не сакаме за ништо живо да го прифатиме тоа. Србизирани се и православните празници (јулијанскиот календар), и кириличното писмо кое е подалеку од она на Климент и Наум во споредба со бугарското, србизирани сме и ние sto pisuvame na latinica bidejki makedonskiot jazik ima i latinicno pismo (оти во трето одделение го учеле латиница заради братство и единство).
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 15018
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 19-Apr-2021 at 10:32


Не е тоа никаков мит, тоа е лингвистичка реалност. Патем, ме заболе мене што тврдат Бугарите во однос на македонскиот јазик.

Ако си се занимавал со лингвистика, во македонскиот јазик буквата р е согласка, но и самогласка, па во зборови каде нема самогласка до неа таа ја презема и ја врши функцијата на самогласка (смрт, крт, тврд итн. итн.) Значи, тврдото ъ си постои во изговорот, само не се забележува, зашто се подразбира.

Реков, нема да навлегувам во политичките причини зошто се донеле одлуки да се исфрлат едни букви и да се прифатат други. Околностите во тоа време биле поразлични од денешните, можеме да дебатираме, ама да го нарекуваме Конески „уништувач на јазикот“ или „џуџето од Небрегово“ ми е рамно на сечење на гранката на која седиш.
За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 19-Apr-2021 at 10:36
Обезвреднување на личноста целосно на Блаже Конески, ама еј, „јаки“ му биле изјавите и тука рандом ставање дека сите сме биле србомани, навистина не сфаќам што е потребата од изјавиве на Гитар и User во постов за родна куќа, која е прогласена за споменик на културата.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 19-Apr-2021 at 11:06
Originally posted by ehrlich

Обезвреднување на личноста целосно на Блаже Конески, ама еј, „јаки“ му биле изјавите и тука рандом ставање дека сите сме биле србомани, навистина не сфаќам што е потребата од изјавиве на Гитар и User во постов за родна куќа, која е прогласена за споменик на културата.


Не почнав никаква дискусија јас, само се надоврзав на коментарите за ликот и делото на човекот. Каде сакате да ја продолжиме дискусијава, ако воопшто сакате?

Не се согласувам со user8642, ниту пак бугарскиот како јазик ми е многу мил, но стојам зад тоа дека јазикот и писмото ни се такви какви што ни се поради Србите, а не поради Кирил, Методиј, Климент и Наум. Тоа беше мојата единствена поента во случајов, а дали Блаже е виновен за тоа или не, не би знаел, јас сметам дека владетелите на СХС и Кралството Југославија се многу повеќе виновни.

Originally posted by Џоле


Ако си се занимавал со лингвистика, во македонскиот јазик буквата р е согласка, но и самогласка, па во зборови каде нема самогласка до неа таа ја презема и ја врши функцијата на самогласка (смрт, крт, тврд итн. итн.) Значи, тврдото ъ си постои во изговорот, само не се забележува, зашто се подразбира.


Се занимавам со лингвистика и активно говорам неколку јазици, и ќе ти кажам дека „р“ не може да биде самогласка и согласка истовремено (освен во ретки случаи како тука), што и самиот го кажуваш - тв(ъ)рдото ъ си постои во изговорот и се подразбира, ама не значи дека р е самогласка (и покрај упростените тврдења на нашите јазичари), ergo не секој изговорен звук се запишува, ergo мит е тоа дека „пишувај како што слушаш“ важи и за нашиот јазик.

Лингвист си и самиот, знаеш дека класификацијата на р како самогласка е апсурдна. Тоа се некои догми распространети по нашите универзитети, и ги има и на катедрата по историја. Ама ајде да не навлегуваме и во тоа.

Originally posted by Џоле

Патем, ме заболе мене што тврдат Бугарите во однос на македонскиот јазик.


Не споменав никаде што тие велат за јазикот, туку генерално за народот. Србизирани сме, и тажно е што не сме ни свесни. Нам смешно ни изгледаат нивните тврдења, и толку сме инаетчии (ете има примери и на форумов) што не сакаме да прифатиме, ама си правиме противуслуга со тоа што не сакаме да согледаме дека е така. Тоа што нивните други барања и идеи за нашиот јазик и народ се ретардирани, не значи дека конкретнава точка е исто така погрешна. Латиницата, србизмите, азбуката на Вук Караџиќ, има тука многу работи кои не ги ни перцепираме како закана по идентитетот, туку гордо си ги прифаќаме како дел од него, иако се резултат на окупација и ропство.

Edited by гитардемон - 19-Apr-2021 at 11:14
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 15018
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 19-Apr-2021 at 11:30


Уште ова ќе го кажам, и веќе не излегувам од темата, зашто сериозно излеговме веќе: тврдењата за „србизираност“ се само во нивните очи, еве јас го немам тој впечаток, а тоа е така зашто имаат нереални очекувања да сме „бугаризирани“. Под влијание сме на српската култура (главно музика и ТВ серии и емисии што се вртат по нашиве медиуми), ама ако гледаме така тогаш сме и „турцизирани“.

Во однос на користење на латиницата тоа е, пред сè, поради мрзливост или поради техничка застареност (многу телефони немаат инсталирано кирилица), што не е за оправдување, секако.

---

И уште ова да додадам: современата бугарска азбука е правена по теркот на руската, па не гледам дека некому тоа е проблем ниту некој ги нарекува Бугарите „русифицирани“ или не знам што.


---

И за крај, Блаже Конески како личност е многу заслужен за нашава култура, затоа сметам дека нападите кон него се со цел да се намали неговото значење и затоа бурно реагирам.

Толку.

Edited by Џоле - 19-Apr-2021 at 11:38
За сè има вторпат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 19-Apr-2021 at 11:43
Во право си, подобро да прекинеме тука, и еден ден после короната да полемизираме со кригла пиво... Во живо е полесно, барем се гледа кој има малициозни намери, а кој има само спротиставено мислење. Порано одевме на билдерски средби, и бевме секакви, од вмровци до комуњари, од атеисти до верници, ама сега во последно послабо.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 19-Apr-2021 at 11:50
Interesna debata. Mozebi ne i e mestoto tuka, no sepak e interesna. Moram da kazam deka izvesno strucno znaenje pokazuva "Gitardemon". Mu sed dopagalo toa nekomu ili ne, toa e najrealnoto otslikuvanje na nestata. "Djole" izvini no proglasuvanjeto na bukvata "r" za samoglaska spaga vo ramkite na "Veruvale ili ne". Ima mnogu "solomonski resenija" vo nasiot pravopis koi se izvadeni od rakav. Eve npr. primetuvam deka rednite broevi vo datumite po novo se pisuvaat bet tocka taka sto "1 Maj" vsusnost se cita "Eden Maj"... Mekiot glas e nestrucno izostaven i tuka nema nikakvi lingvisticki opravduvanja. Srpskoto vlijanie e golemo i ocigledno. Sekako deka "bratstvoto-edinstvoto" igra golema uloga. Pa duri i Blaze ima srpski familijarni koreni i sekako deka vakvoto resenie mu e poblisku i pomilo. Tuka se nametnuva i edna druga tema, obemot na koristenje na makedonskiot jazik vo ramkite na Jugoslavija. Golem del bile za toa Makedonskiot soopsto da ne se koristi na sojuzno nivo, odnosno da se koristi samo Srpsko-hrvatskiot. Blagodarenie na Slovencite, koi bile kategoricno protiv, se protnuva i makedonskiot jazik vo upotreba na sozujno nivo. Sekako Srpsko-hrvatskiot ostana edinstven jazik samo vo JNA.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 19-Apr-2021 at 11:55
"Djole" srbiziranjeto na makedonskiot jazik e fakt. Toa kaj nas e politicki proces isto kako i vo Bugarija so priblizuvanjeto na jazikot kon Rusija. Se soglasuvam deka nekoj ovde bese ostar kon likot i deloto na Blaze Koneski no voglavnom toa e samo izdrzena kritika kon nekoi losi resenija. Slicno mu zameruvaat i na Vuk Karadjic vo Srbija za fonetskoto pisuvanje.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 19-Apr-2021 at 19:04
Originally posted by Џоле




И уште ова да додадам: современата бугарска азбука е правена по теркот на руската, па не гледам дека некому тоа е проблем ниту некој ги нарекува Бугарите „русифицирани“ или не знам што.

ко што кажа Денко, не ми е позната темава искрено, ама се водам по истава логика и можам да го донесам истиов заклучок
со кое право некој би тврдел дека одредена азбука е „србизирана“, „бугаризирана“ или „русифицирана“, кога еден огромен регион од источна Европа потекнува на истата група јазици, кои потекнуваат од истото писмо
како прво, стандардниот јазик сам по себе нема никаква логика затоа што во една држава, особено во региони како балканов, има 100 различни дијалекти, за да може да го дискутираш
ова за мене е ко дискусиите за ликови кои живееле пред неколку стотици и илјади години, дали биле Македонци, Срби Бугари или не знам што... сериозно ова само на балканот го имам видено и мора некогаш да се оправиме од овие болести
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 19-Apr-2021 at 19:36

Ако мора да повлечам паралела, би го споредил воведувањето на српски букви во македонската азбука (на сметка на старословенските/бугарските/руските) со додавањето на -ов кај муслиманските презимиња во поранешниот СССР (а и кај нас СХС ни додавала -ић). Униформност, конформизам, братство-единство, како сакате наречете го. Дури и ракописните верзии на б, г, д, п, т ни се оние од српската азбука (иако за жал на многу билборди сега го гледаме обратното поради неписмени дизајнери, кои сигурно исто така кукаат дека Бугарите ни го уништувале идентитетот), не бугарската, украинската или руската верзија. Тоа не е случајност.

https://en.wikipedia.org/wiki/Serbian_Cyrillic_alphabet#Special_letters

Како и да е, било поминало. Не зборуваме тука за шовинизам, зборуваме за ние како народ да созрееме и да ја прифатиме вистината. Не нечија туѓа наметната вистина, туку историската вистина која не треба да не плаши. Без разлика како се чувствувал Гоце Делчев, која азбука ја избрале на заседанието на АСНОМ и многу други работи, ние денес сме резултат на сето тоа и ништо во минатото не може да го промени тоа. Џабе сме параноични.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 19-Apr-2021 at 20:08

баш за тоа созревање зборам, ама созреваењ што треба да е очекувано од сите страни, а не утре некој бугарин или србин да не замара колку нивни букви сме имале во збуката... као фак оф, и твоите букви не се твои и никаде на балканот не може да се повлече строга граница базирана на националност... тоа што е битно е дека постои како посебен јазик и тоа е се
дури и да не се случела србизацијата на посмото, такви крпеници би биле неизбежни со оглед на тоа колку комплицирана тема е јазикот и писмото
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 511
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 19-Apr-2021 at 21:15
Конески како лингвист секако имал свои ставови за јазикот и во кое поле тој треба да се развива. Никој, никаде не ги карактеризира дијалектите како „прљави“ и не знам од каде сега доаѓа таа идеја, кога на Филолошкиот Факултет, истите се проучуваат и негуваат. Во еден кодифициран јазик секогаш ќе има нешта што некому му се допаѓаат а некому не, но факт е дека Конески со своето дело нѐ има „внесено“ во големата европска фамилија на јазици, како посебен, независен и природно создаден македонски јазик. Тој човек има обучено толкав голем број млади македонисти во земјава и странство, што е срамно да се говори за него на ваков начин.

Оваа година бележиме 100 години од неговото раѓање па така барем имајте почит и тргнете ги вашите „велико-српски“ и „гољамо-блгарски“ аспирации настрана. Некои од нас сме горди на тоа што сме, а јазикот ни симболот по кој што сме познати и почитувани барем кај славистите.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.