build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Контејнери за домување

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 512
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Контејнери за домување
    Posted: 09-Feb-2022 at 08:18
Не знам дали има слична тема, доколку има слободно избришете ја. Ме интересира што мислите за контејнери за домување, на пример како викендичка, дали има некој некое искуство и кој се продава ваков тип на единици кај нас.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 09-Feb-2022 at 09:30
Мислам дека е топ варијанта за викендичка. Но согледувањата ми се повеќе врз база на идејни решенија од Youtube а немам инфо што точно се нуди на пазарот.

Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 512
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 09-Feb-2022 at 12:00
Да, за сега и јас следам само идеи од интернет но сепак ми изгледа за најефтина варијанта особено за места каде што не може да се извади градежна дозвола за цврста градба. Еве некои идеи како јас го замислувам тоа:










Edited by Влатко - 09-Feb-2022 at 12:02
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 09-Feb-2022 at 12:26
Многу убаво.

Секако овие модели н се евтини, целата обрабоотка е скапа. Но човек може да почне од малку па да го проширува.

Инаку точно со нив човек може да си ја направи работата поедноставна од аспект на градежни дозволи, може да ја постави  на земјиште кое има друга намена (пр. земјоделско).

Мислам дека главен критериум за една локација останува вода. Струја и комуникации во денешно време се решаваат лесно.


Edited by pbanks - 09-Feb-2022 at 12:27
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 512
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 09-Feb-2022 at 13:09
Јас искрено не гледам проблем ни во струја ни во вода, а за останати комуникации не се ни потребни.

На пример за вода, постојат оние контејнери од еден тон кои што можеш, ако поставиш филтер да ги полниш со дождовница (секако тоа би било техничка вода) а за пиење ќе понесеш две пластични шишиња од по 5 литри (збориме за викендица каде што на пример би одел за викенд максимум 2 дена).

За струја има две опции по мое размислување (во моментов каде што ми е плацот не поминува таква инфраструктура). Едната е агрегат на бензин или нафта, малку поскапа варијанта но агрегатот не е така скап, трошат околу 5-6 литри за 10-12 часа, и втората варијанта соларни панели кои би напојувале акумулатори ама самата инсталација чини поскапо но е трајно.

Останати комуникации како телефон, интернет и слично, барем мене лично не ми се потребни.

Битен детал е одводот, бидејќи исто така нема таква инфраструктура, но и за тоа имам одреден план кој што се уште не ми е доискристализиран па затоа и нема да пишувам за него
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2016
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 09-Feb-2022 at 17:31
Дури и да имаш струен извод во близина, нема ЕВН да ти даде енергетска согласност и приклучок/броило. Ќе ти бараат документи за поставување урбана опрема, бла бла. ЕВН си зима улога да игра како да е некоја градежна инспекција, а не некој што ска да продаде повеќе струја. Другата опција која функционира сигурно, е врски фаќање. И со не многу дебели конеции може да се заврши оваа работа, во локален КЕЦ. Третата опција е да најдеш некој со куќа, да ти даде извод, па на приватно броило да се пребивате во сметката.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 512
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 10-Feb-2022 at 08:14
Интересно, ова не го знаев како податок дека за времен објект ЕВН не пушта приклучок. Пак ќе речам, има алтернативни извори, особено во мојот случај, местоположбата каде што ми е плацот, дојдов до информација дека е најсончевиот дел во Македонија т.е има најмногу сончеви денови во годината.
Инаку во близина баш и нема комшии но и да има, јас лично не би се впуштал во заедничко приклучување бидејќи имам видено еден куп примери каде што отпосле има несогласувања. Сепак балканци сме
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 10-Feb-2022 at 22:30
ме интересира баш одводот како може да се изведе и ако нема мрежа на која може да се приклучли, дали е скапо да се филтрира и рециклира водата за натамошна употреба и отпадот да се компостира на пример
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 512
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 11-Feb-2022 at 08:02
интересен момент е одводот, баш некој ако има искуство нека напише кои би биле можни решенија. Јас имам една идеја но не е некоја за да се падне во несвест
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.