build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ако би купувале имот моментално, каде би гледале?

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MarkoPargo View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Apr-2022
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote MarkoPargo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Ако би купувале имот моментално, каде би гледале?
    Posted: 14-May-2022 at 10:35
Здраво дечки, јас сум заинтересиран да купам имот стан/плац/куќа/барака во Скопје. Но бидејќи живеам во Холандија не сум у тек што се дешава со пазарот за недвижнини во Скопје.

Имам заштедено околу 100,000 евра, но бидејќи инфлацијата тука стигна 11% не ми се исплати да чувам пари на сметка, а за таа сума у Холандија не може ни паркинг место да се купи.

Некој совет да ми дадете каде да би гледал имот, во кои населби? Тука во Холандија кога се купува имот се анализираат населби кои би имале потенцијал да се качат со цена, а моментално се ефтини. Таква населба знам беше Хром во 2019 кога живеев во Скопје, но сега гледам цените се многу качени и се изедначени со остананиот дел од градот, така да поминал тој воз.

Некој совет?
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 511
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 16-May-2022 at 08:23
Хром пополека ги губи куќите, се градат 4-5 катни згради, така што за некоја година малите улички ќе бидат преполни со коли.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 455
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 16-May-2022 at 10:23
Ako ti e samo za investicija, togash najdobro mozebi vo centarot na gradot, tamu ke si rastat ceni do 2.500 m2 kako nisto. Po mene Limak ti e dobra opcija. Zatvoreni kompleksi od takov tip privlekuvaat skapi kirijasi od konzulatnite prestavnistva, i seksgas nedvizninata ke ima vrednost. Ako imas zelba da se vrakas i da sieves tuka vo indigna, togas tesko e da se kaze. Hrom e dobar, super povrzan so centarot I ima skoro se od mall, privatni bolnici na 5 min so automobil. Hrom ima potential mozebi do 1.500 m2 vo naredni 5 godini, ali veke denes tesko pod 1.200 da najdes.
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 412
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 19-May-2022 at 18:59
Јас да сум на твое место со 100к би си купил куќа во Грција бидејки цениве во МК се отидени до плафон ама ако си решен да купиш стан во Скопје во предизградба ти е 1300 евра во Кисела Вода а во Тафталиџе не би купувал дека квадратот е стигнат до 2000 евра. Јас на пример си купив стан во Црниче пред 3 год за 950 евра кваддрат сега е 1550 евра како не ти текнало да си купиш тогаш стан
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.049 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.