build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Hot-Hot City

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 30-Jul-2009 at 18:08
Originally posted by MKballer

ubava mi izgleda kucava...kombinacija na amerikanskite i makedonskite formi.
уствари колку што знам ова е фул американски - предградие стил
Back to Top
MKballer View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Nov-2007
Location: Detroit
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote MKballer Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 31-Jul-2009 at 01:58
vakvi kuci mozes da najdes vo juzna amerika (florida, juzna california, texas, arizona) zosto e blisku do mexico, a ne vo severna amerika.  zatoa vikam kombinacija od amerikanskite i makedonskite formi...makedonskiot stil ima nekakvo slicnost so meksikanskiot.




i don't know nekako isto mi sedi...


Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 04-Mar-2010 at 15:08
Што бидна со ова? Се изгради ли населбата?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 10-May-2010 at 18:50
Ужасно бавен напредок...
Не е целосно готов ниту првиот ред, вториот едвај е почнат, а за останатото којзнае... 

1


2


3


4


5

Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 10-May-2010 at 18:59
Тууу бе кловер, многу си песимист! Big%20smile Јас мислев воопшто не се ни почнати...
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 10-May-2010 at 19:01
И јас не сфатив зошто толку песимизам, мене ми се чини ни најголемиот оптимист не можеше да предвиди толку напредок!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 10-May-2010 at 19:20
Де бре луѓе, „темелите“ на населбата беа бомбатично поставени во 2008, ако ова не е бавно тогаш не знам што е
Дополнително, се работи метод на изградба кој е побрз од класичниот метод кој се користи кај нас, па очекував сосема спротивна ситуација, односно експресно подигање на објектите. Веројатно имаат проблеми со финансии, побарувачка или нешто слично ги кочи... Во секој случај разочарувачки.
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 10-May-2010 at 20:14
Така е Кло. Јас ова по цела промоција во минатиот период го доживав малтене склопување лего коцки..
 
Куќиве ми се чинат некако мали а и доста збиени делуваат.. имав поинаква престава..Confused
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 03-Jan-2011 at 12:46
Еве најава дека оди проектов, до Септември викаат ќе бил готов

„Беверли Хилс“ од Бутел

Жители на населбата ќе бидат ракометарот Кире Лазаров, пејачката Сузана Турунџиева, а куќа планира да купи и пејачот Миле Кузмановски

Мирниот живот и луксузните куќи веќе не се само американски сон. Тие стануваат реалност и во македонската метропола. Таков е примерот со американската населба што се гради близу месноста Љуботенски Пат во општината Бутел. На површина од 17 илјади квадратни метри приватната фирма „Хот и Хот“ гради 34 луксузни двокатни куќи, со големина од по 200-260 квадратни метри. Населбата од централното градско подрачје е оддалечена повеќе од десетина километри. До неа води тесен асфалтиран пат, кој истовремено е и врска со обиколницата.

За овој мал македонски „Беверли Хилс“ веќе се вртат имињата на бизнисмени и познати личности кои биле сериозно заинтересирани да живеат тука. Во чаршиските разговори се зборува дека композиторот Глигор Копров и народњакот Миле Кузмановски се потенцијални идни жители на населбата, а сигурно е дека веќе купиле куќи пејачката и водителка Сузана Турунџиева и ракометарот Кире Лазаров.

Дел од куќите во новата американска населба се готови, а останатите се во изградба и треба да бидат комплетни во септември. Секоја од нив ќе има и сопствен базен во големите дворови. Идните жители имаат обврска при потпишувањето на купопродажниот договор за куќата да потпишат и нотарски акт, со кој ќе потврдат дека го прифаќаат кодексот на однесување во населбата. Со него, секој од сопствениците на куќите ќе се обврзе дека ќе ги почитува правилата на однесување, нема да го нарушува јавниот ред и мир, па дури и тоа дека нема да го менува ликот не само на куќата, туку и на оградата.

Новата населба ќе има мониторинг и 24-часовно обезбедување и ќе биде изолирана од останатите куќи во близина. Жителите ќе имаат сопствена градинка и игротека за најмладите, супермаркет, фитнес-центар со сауни, приватен билијард клуб. За сите жители на населбата обезбедувањето е задолжително, а по нивна желба ќе можат да ги ангажираат службите за чистење на домовите и на базените, или за уредување на градините.

„Со Роберт Хот ме врзува пријателство и токму затоа бев на камен-темелникот на населбата што ја гради неговата фирма. Но, немам купено куќа во таа населба, иако лично сметам дека куќите се многу убави и се наоѓаат на мирно и тивко место“, вели композиторот Глигор Копров.

Ракометарот Кире Лазаров, кој моментално има ангажмани во Шпанија, ни потврди дека веќе купил куќа во американската населба, иако се' уште не планира да живее во Македонија, бидејќи е активен спортист. Но, смета дека направил добра инвестиција. Вели дека како мал израснал во куќа, иако живеел и во станови. Сепак, одбира да живее во куќа, особено во една ваква, просторна со сопствен базен. Му се допаѓаат ваков тип населби во какви што веќе живеел надвор од земјава.

„Ќе имам мир, сопствено обезбедување, билјард клуб за дружење со останатите станари за кои ќе знам кои се и што се. Населбата е далеку од градската врева и метеж, што исто така ми се допаѓа и се надевам дека во иднина ќе добие подобро инфраструктурно поврзување со централното градско подрачје“, објасни Лазаров.

Негов сосед планира да биде и пејачот на народни песни, Миле Кузмановски. Тој веќе бил во преговори за купување куќа во новата населба. Ни појасни дека му се допаѓа ваков тип на населби, каде има организирано живеење од затворен тип, какви што видел во Австралија и во некои од градовите на европскиот контенитент. Му се допаѓа и градбата на куќите, а е согласен и да има кодекс на однесување, што ќе придонесе да постои некаков ред и мир.

Куќите се на два ката. На првиот кат се наоѓаат дневната соба, кујната и тоалетот со купатило за гостите. Затоплувањето на дневниот престој е решено со голем камин, а сопственикот може да си направи и сопствена режија за греење на струја или парно. На вториот кат се родителската спална соба со купатило, детската соба со засебно купатило за најмладите, работна соба и соба-гардеробер.

Симо Гошевски, дипломиран градежен инженер од приватното претпријатие „Хот и хот“ тврди дека куќите се сеизмолошки тестирани и можат да издражат земјотрес карактеристичен за скопското трустно подрачје. Се градат од дрво, што е топол материјал, но имаат и добра надворешна изолација и пластична обработка на фасадите. Дрвото е заштитено од инсекти и запалување. Една ваква куќа од 200 квадратни метри, со двор од 350 до 400 квадрати, чини 120 илјади евра. Дел од куќите имаат и подрумски простории, но секоја куќа располага со две гаражи.

Населбата е луксузна, но не и просторот околу неа и инфраструктурата, на која многу повеќе треба да поработи Општина Бутел. Веројатно од неа тоа и ќе го побараат новите жители.

„Наша задача беше да обезбедиме инфраструктура за новата населба и ние тоа го направивме. Го изградивме локалниот пат Бутел - Љуботен, веќе има локален водовод и изградивме фекална канализација. Земјиштето на кое се градат куќите е приватно, па нашата обврска завршува дотука“, вели Снежана Клинчарова, портпарол во општината Бутел.

Наредната година ќе биде комплетно изградена инфраструктурата во населбата. Улицата помеѓу куќите ќе биде асфалтирана, хортикултурно ќе бидат уредени парковските површини пред семејните живеалишта и ќе биде поставена ограда и урбана опрема

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D2FD4466249DE84380E4CCA457BC26FE


Edited by La Linea - 03-Jan-2011 at 14:06
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 26-Mar-2011 at 14:10
Ме интересира дали има некој информација до каде е изградбава на населбава,порано повеќе ја рекламираа и фаворизираа и рокот од една година измина за изградба.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 28-Mar-2011 at 14:26
Еве гураат некако, многу бавно, ама напредува населбава. Сателитскава снимка е од јануари годинава и се гледа дека пополниле со 16 објекти (во разни фази на изградба):






Edited by Cloverstack - 28-Mar-2011 at 14:26
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 28-Mar-2011 at 15:39
Навистина ми пречи што куќиве не воведуваат нови урбанистички линии, туку ги следат селските принципи на "прво куќа, па после улица". Дури не се ни во склад со останатите постојни куќи (од западната страна).
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 28-Mar-2011 at 16:06
Originally posted by alexgizh

Навистина ми пречи што куќиве не воведуваат нови урбанистички линии, туку ги следат селските принципи на "прво куќа, па после улица". Дури не се ни во склад со останатите постојни куќи (од западната страна).


И јас сакав истото да го искоментирам.

Ваков тип населби треба да воведуваат нова култура на живеење, а не да го следат досегашниот тип на „збиено село“. Куќите се преблиску една до друга (веројатно за добивање повеќе парцели и поголем профит). Немањето соодветна инфраструктура (не само сообраќајна) да ја следи оваа мини населба, дополнително вади од такт.

Причината за сето ова е јасна, очигледно куќиве се градат „on demand“ а инвеститори се всушност индивидуалните купувачи.


Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 17-Apr-2011 at 23:41
     Од сликиве што ги постирал Cloverstalk,  се гледа катастрофалниот концепт на изградба на оваа "елитна " населба.
     За џабе им ги зеле парите на инвеститорите (купувачите)
     До кога нашиве плиткоумни градежници, прво ќе изградат куќа, па потоа ќе проектираат пристапен пат. Па потоа ќе го раскопаат за да спроведат водовод и канализација. Откако ќе го асфалтираат, повторно ќе го раскопаат за да воведат гасовод во домовите.
     Овој Hot-Hot City е мизерија. Ми личи на заостанато село.Поубави куќи (и со подобар план) ќе најдам во Сопиште.
     Најкомично е што сметаат дека населбата е 100% безбедна. На таква безбедност може да позавиди и Забела!
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Tuvok View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote Tuvok Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 18-Apr-2011 at 00:36
Нели е подобро ако да речеме од задниот дел секоја куќа имаше некои мало дворче или па ако имаше повеќе простор меќи куќите некако од страна и поазди. Вака многу се блиску една до друга а и не ми личи дека има простор за двор од позади или напред со оглед на тоа дека треба улички да поминуваат.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 18-Apr-2011 at 00:39
    Волку блиску една до друга, се градат куќите во фавели и слемови.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 21-Apr-2011 at 20:11
Па убаво би било некој што живее блиску до Радишани  или  Бутел да ги сликне куќите бидејки незнаеме какви се сега,а и сликите  претходни се стари.

Edited by dule - 22-Apr-2011 at 18:08
Back to Top
antiuser View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote antiuser Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 26-Aug-2011 at 01:38
До каде е изградбата ? Слики нешто /
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 26-Aug-2011 at 02:04
Навистина испаѓа глупо. Неорганизирано градат. Според сликите горе тој што ги гради куќиве-населбата, ми изгледа како да е довлно само тие да ги довршат куќите и само да соберат пари од продажбата, а па после тој што ќе живее тамо да гледа да се брка со останатите работи.

Мора да има некои правила - стандарди за градба барем на нови населби кои мора да се почитуваат, да ли бил приватен или државен инвеститор и да бидаат надгледувани од надлежни институции од општините низ нивните граници. Каде би пошол некој да зе жали за вакви работи, мислам има некаде или џабе.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15041
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 21-Jul-2014 at 18:43














hot-hot.com.mk
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.656 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.