build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Уредување на канцеларии

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 17-Feb-2009 at 16:01

види ако навистина е фрлено толку за уредувањето како што вика Вбрутен, колку и да е добро не е оправдано иако во случајов се ми делува тука искичено, небаре бункер правеле а не научна институција, што значи колку и целта да ги оправдува средствата, во случајов и целта загинала и парите заминале...

види реално кај нас е навистина тешко да бидеш креативен а од средствата кои ќе ги добиеш за уредување да обезбедиш и добар залак за себе...

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 17-Feb-2009 at 16:08


Originally posted by pbanks



Коментар на место Thumbs%20Up. Дискусијата треба да ни се фокусира воопшто во тој правец и во оваа нишка и на остатокот на форумот. Инаку се ќе се сведе на коментари од типот "Уа лопови"


Како да не го напишав постот. ОК се краде, корумпирани сме, таква земја сме, многу малку проекти се без дамка... тоа е факт, апсолвирано е но ако постојано го повторуваме во сите нишки се губи смислата на дискусииве.

Бетон не е забелешкава до тебе иако се надоврзувам на твој пост но во поселдно време како да има тенденција да се пишуваат постови "До кога вака, пак краделе, Доларова и слично....".

Значи само сакам да апелирам да ги баталиме тие чаршиски муабети колку што можеме и да се фокусираме на поконструктивни дискусии.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 17-Feb-2009 at 16:34
добро поентата ми беше дека и со далеку поскромен буџет може да се изведе далеку подобар ентериер, за осветлувањето и да не зборувам, само како што реков во случајов со ова сега што е изведено мислам дека ептен ја направиле цела атмосфера непотребно напорна, доволно ко за во транзициска архитектура. би се сложил донекаде со ентериеров бар доколку се одело со далеку посветли тонови и со повеќе чисти површини, исто амфитеатарот односно конференциската сала е многу ниска па капак и ги закачиле и тоа корнизите за светло, затоа велам и бункер, но тоа е веќе некое мое доживување што не мора да биде релевантно за тоа како најдобро би се средила ваква институција...
Back to Top
box View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote box Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 18-Feb-2009 at 09:47
toa sto plafonot e nizok ne e do enterierot ,zatoa sto e praven na gotov objekt,a kornizite za svetlo vo amfiteatarot samo ja krijat grubata resetka na plafonot .
za boite se slozuvam,malku e tmurno.

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 18-Feb-2009 at 13:13

добро па тоа и ми е поентата кај плафонот низок ова корнизите уште повеќе го спуштиле, а капак што ништо не замаскирале од тоа монтите - (потпорните греди на плафонот) тука само ги донакитиле. можело да ги затворат со гипсакартон, па дури и со пластика или со алуминиумски плочи, а за светлото имало доволно порстор да го вградат токму помеѓу бетонските греди. исто многу лошо и озвучувањето е фрлено, па и во шеесетите имале повеќе вкус за вакви работи ... 

интересно би било да ги видиме рендерите за ентериерниве решенија.

инаку велиш малку тмурно, па незнам дури ни по судовите немам видено волку напорна атмосфера тук требало да одат по мене со потопли и повесели бои, токму како за лекарската фела, со оглед дека се во костец со многу крв, ваква атмосфера на ентериерот само на хорор ја тера работата, па и она подиумот е исто сокрш, единствено ова идејата со додатните пултови за читање како замисла отскокнува позитивно во однос на другите решенија, но повторно за волку мал простор истата е дефинитивно оптоварување, такво нешто би било поприкладно голем амфитеатар за студенти но не и за професори...




Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3605
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 01-Mar-2010 at 16:04

налетав на оплеменувачите на втората собраниска сала, која сега е мултифункционална и се користи и како библиотека т.е. читална, сала за состаноци на собраниски комисии, партии, свечености... http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=1BD18A24CC18CE48B0B0F40FA2B64792

http://www.smilevski.com.mk/parliamentary/index.html

интересно на столарско студио му го дале реновирањето на ентериерот, и ко за споредба со ова останативе ентериер студија, дефинитивно добро си ја завршиле работата! малку премногу портокалово околу тапацирот, но добро се јаде некако подобро него црвено, можело евентуално зелено или сино (но во син тапацир е главната сала) сепак и вака врши работа, тера на продуктивност и будност отпојќе... можело да вметнат тук таму и по некој витраж или фузирано стакло http://www.sezadomot.com.mk/pokukjnina-vitrazhi.htm би ги издвоил како поспецифични особено за фузираното стакло http://www.sinergystudio.eu.mk/ или http://www.vitrum.com.mk/

како и да е плафонот од претходно е истиот, и малку претерано не е вклоплив со дрвенаријата доле еве пост од нишката собрание каде е старата сала 2

 

Originally posted by ArchiTechTone


  

 

еве и фотки од реновираната сала

се на се добро, но за собраниска библиотека дефинитивно скромно, а заради тоа истурените монитори и камери дури и грдо, но колку пари толку музика, битно салата е подновена!



Edited by Max - 01-Mar-2010 at 16:12
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 13-Sep-2010 at 19:27
 
Да ја освежиме нишкава, можда некој ќе се сети да постира нешто интересно Smile
 
bears%20cave%20office
 
bears%20cave%20office%20design
 
bears%20cave%20office
 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 13-Sep-2010 at 19:33
[процедурално]

Аууу имав ја некаде низ компјутер едно чудо матерјали за постирање, ама некако ова се покажа недоволно атрактивно, па оставив за подобри времиња. Не сакав да правам сувопарна архива без муабет. Всушност ниту можам детално да разглабам некои муабети за ова, за "ми се свиѓа" и "не ми се свиѓа" некако не ми се отвараше нишки. Кај проекти и инфраструктура некако многу повеќе муабет имавме. Да видиме сега, може ќе има поголем интерес.

[/процедурално]


Edited by lslcrew - 13-Sep-2010 at 19:38
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 13-Sep-2010 at 19:55
што па процедурално, не си во собранискана сала (погоре) Big%20smile 
 
Мислам дека овдека има доста интресни нишки само се некако фрлени у куп на страна. Јас случајно ја приметив на актив јусерс некој гуест гледаше и ја отворив.
 
Ај пуштај што имаш, јас обожавам деловен, канцелариски ентериер, особено со специфични погледи, чуден под или плафон.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 29-Nov-2018 at 00:44

бреј овој лсл кај го снема па уште вака кога ќе го читнам дека сувопарно било сам да постирал дури и се искомплексирувам како спамер на форумов, што треба да чека некој фејкбук да го руши та откако тука ќе амортизираат тогај ли да се активирам, а сумљив е батето може под друг псевдоним да ет регистриран а да не пријавует, Јави се Батка дај канцелариска фотка извади од архива еве ти подмачкав волја ... патем прекинете да обожавате нешто штоне е Бог бидејќи нели и разговорно ви нема смисла муабетот

во прилог погорниот пост за ревампот на втора сала, да потпрашам тука што е со ова околу куќата, спејс факели во новата ресторанска купола на Собрание, логиката е дека ја личи за Ресторан, а може и за Градинка, Собраниски КУД, Фитнес дворана или пак мултимедијален музеј, зошто не и Опсераторија, да се опсервира колку пари се дале за онакви ентериерни комутатори трансфроматори или што и да се оние направии кои одат украсно помеѓу ѕидот и куполата, КОИ само визуелирајте си како грдо би личеле и во Приватна Канцеларија а не пак во Национална, мислам Куполава како средише атриум ќе има токму канцелариска намена каде глстите или коктелите тука ќе бидат терани наместо во пренаменетото фоајеа ко до сега ...




Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.066 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.