build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Природни убавини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Заштитени подрачја (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15044
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Заштитени подрачја (општо)
    Posted: 20-Mar-2024 at 09:25
СЛЕДНИОТ МЕСЕЦ ПОЧНУВА ПОСТАПКАТА ЗА ПРОГЛАСУВАЊЕ НА ДЕМИРКАПИСКАТА КЛИСУРА ЗА ЗАШТИТЕНО ПОДРАЧЈЕ



Следниот месец започнува постапката за повторно прогласување на Демиркаписката Клисура за заштитено подрачје, објави Центарот за истражување и информирање за животната средина „Еко-свест“. Овој статус ќе ги опфати и долниот тек на реката Вардар и нејзините притоки во ова подрачје.

„Минатата година имавме разговори со локалната заедница, граѓаните на Демир Капија, Општината и со Советот на Општината, така што успеавне да се сретнеме со сите релевантни чинители. Како резултат на ова, Советот на Општината ја изгласа иницијативата за отпочнување на процесот за повторно прогласување на клисурата за заштитено подрачје“, изјави програмскиот координатор за води во „Еко-свест“, Ѓорѓи Митревски.

Пред нова година, иницијативата била поднесена и во Министерството за животна средина, од каде што стигна позитивен одговор.

„Министерството ја прифати и ја стави во својот годишен план за 2024. Така што, во почетокот на април и официјално започнуваме со процесот на маркирање и димензионирање на подрачјето, по што ќе следи изработка на студија за валоризација на вредностите на подрачјето и на социо-економска студија, што ќе биде вовед во процесот на прогласување“, кажа Митревски.

https://sdk.mk/index.php/sakam-zeleno/klimatska-akcija/sledniot-mesets-pochnuva-postapkata-za-proglasuvane-na-demirkapiskata-klisura-za-zashtiteno-podrachje/
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.211 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.