build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спомен куќа на Тоше Проески - Крушево

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 567
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 04-Nov-2011 at 20:26
Проектот победи

http://openbuildings.com/peoples_choice/waf/leaderboard
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 04-Nov-2011 at 20:34
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 05-Nov-2011 at 02:43
Браво за проектот и за наградата! Честитки до архитектите, ако не читаат!

Само мора да се каже една работа, да не беше спомен куќата на тоа што е, односно на Тоше, немаше да биде ни натпреварот тоа што е, односно и да не беше таква каква што е, односно и да не беше некое посебно архитектонско дело сепак ќе имаше шанси да однесе награда. Сепак беше во тесна конкуренција и со една друга прилично хуманистична тема како музеј на толеранција, така да овој фактор и се релативизира. Како и да е честитики и до архитектите и до министерството и до гласачите, приказната победи!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 06-Nov-2011 at 14:12
Originally posted by lslcrew

Браво за проектот и за наградата! Честитки до архитектите, ако не читаат!

Само мора да се каже една работа, да не беше спомен куќата на тоа што е, односно на Тоше, немаше да биде ни натпреварот тоа што е, односно и да не беше таква каква што е, односно и да не беше некое посебно архитектонско дело сепак ќе имаше шанси да однесе награда. Сепак беше во тесна конкуренција и со една друга прилично хуманистична тема како музеј на толеранција, така да овој фактор и се релативизира. Како и да е честитики и до архитектите и до министерството и до гласачите, приказната победи!
ова е тоа што го зборев јас во некои други теми, дека најголемата културна вредност на објектите скоро секогаш се состои во нивната намена и тоа што е вдомено во нив
но како и да е, не можеме да кажеме дека објектов има мала архитектонска вредност, можеби е скромен и склопн во духот на минимализмот, но сепак е доста квалитетно склопен како проект и како објект
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
build.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote build.mk Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 07-Nov-2011 at 00:06
Спомен куќата на Тоше Проески доби награда на фестивал во Барселона

Македонските архитекти Дејан Секуловски, Дејан Спасеновски и Илија Божиновски од „Синдикат Студио“  ја примија наградата на Меѓународниот фестивал за архитектура во Барселона за освоеното прво место за проектот Спомен куќа на Тоше Проески [»мапа] во категоријата People’ s Choice Award. Според јавното гласање на интернет корисниците на OpenBuildings, популарниот објект од Крушево доби 15.078 гласови и заврши на првата позиција пред Музејот на сеќавањата и толеранцијата во Мексико Сити и комплексот Атмосфера во Калкута.

 

Главната награда на овогодинешното издание на Меѓународниот фестивал за архитектура во Барселона ја освои деловниот објект MEDIA – TIC сместен во 22@ – новиот округ на иновацијата и технологијата во Барселона. Зданието е дизајнирано во 2007 година од страна на студиото Cloud 9. Главниот мотив за доделувањето на наградата на овој објект е применетата технологија која ја намалува емисијата на јаглерод диоксид за 95% на годишно ниво со што истиот влегува во т.н. Net – Zero Energy Building (NZEB).

 

Главната награда за иден проект на годината ја доби Hanimaadhoo – меѓународен аеродром на Малдивите, а во десетина други категории се доделија награди за најдобри архитектонски зданија според намената на објектите. Меѓународниот фестивал за архитектура е основан во 2008 година и од тогаш секоја есен се одржува во Барселона.

 

 

#  #  #  #



 

 

#


#  #  #  #

http://www.build.mk/?p=10422
Back to Top
tomi_z View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Oct-2010
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote tomi_z Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 07-Nov-2011 at 01:38
Originally posted by lslcrew

Како и да е честитики и до архитектите и до министерството и до гласачите, приказната победи!


Зошто побогу честитки до министерството?? Дека не финансираа барокен музеј за Тоше? Rollin
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 07-Nov-2011 at 02:27
Зашто е инвеститор на објектов, да не беше ќе беше ова само конкурентен проект во категорија идејни проекти. Да беше приватен, ќе имаше честитки до инвеститорот.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 07-Nov-2011 at 10:52
mi se dopaga proektov sto site detali se zapazeni, vklucuvajki go i osvetluvanjeto. se gleda deka do kraj si go realizirale deloto arhitektite, bez vmesuvanje na razno razni majstori, izveduvaci, investitori, politicari i sto sve ne vo realizacijata na proektot. od druga strana, vidov mnogu pointeresni proekti megu nominiranite. sepak, sekoja cest i bravo za osvoenata nagrada!!!!!!!

Edited by xnx - 07-Nov-2011 at 14:04
Back to Top
Urban View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 25-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Urban Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 07-Nov-2011 at 11:40
Sekoja cest za ovoj Tosin muzej. Prekrasen e! Cestitki za nagradata!
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 28-Nov-2011 at 06:21
Има ли куќава веб сајт??

Пребарав на гугл и низ нишкава и не најдов. Ако сум слеп, ве молам давајте линк.

Ако нема сајт, тогаш џабе и го изградиле објектов. Треба да се донесеме во 21ви век. Како да се стигне до куќата, работно време, слики, ова-она, мислам ова се најосновни работи!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 11-Nov-2013 at 10:53

Бев летото во спомен куќата. Би ја препорачал на секој човек без разлика колку се интересирал за музиката на Тоше или не. Она што не ми се допадна е огромниот паркинг пред куќата кој претставува воедно и паркинг за гробиштата и „МАКЕДОНИУМОТ„ така што едно од поважните историски места во Македонија според мене мора да има среден паркинг а не крпеница која неличи на ништо. На паркингот исто така имаше тезгаџии што воопшто не ми пречеше но сето тоа личеше на влезот кај Свети Наум значи несредено , рандом поставени неунифицирани тезги кои не личеа на ништо. Според мене дел од тој паркинг треба да се направи за тезгаџиите, да им се одреди место за продвање и некој критериуми за изглед на тезгите. Второ не ми се допадна тоа што надворешноста на музејот се гледа дека не се одржува како што треба, на некој делови фасадата е излупена, но тоа веројатно е и недостаток при изведбата, но восекој случај според мене овој музеј треба да биде перфектен онаков каков што беше и Тоше така да овие ситници не треба да ги има. Внатрешнота на музејот ми се допадна и таму немам забелешки. Внатре е доста емотивно а врв на се според мене беше кустоската на долниот спрат (ги има две една на приземјето и една на вториот спрат) која е другарка на сестра му на Тоше така да девојката има многу информации од прва рака и доста е отворена за прашања. 

Кога веќе почнав да пишувам да спомнам уште дека во близина на Куќата е и вечното почивалиште на Тоше кое е такво какво што и повеќе претставува некакво преодно решение отколку што доликува на еден великан каков што е Тоше. Јас се надевам дека проектот за уредување на овој дел ќе се оствари зошто навистина тоа го заслужува Тоше, Крушево и Македонија. Инаку местото е створено за еден убав парк. 

И на крај да додадам уште дека бев и во Македониумот (за прв пат во мојот живот) морам да кажам дека мене многу ми се допаѓа овој споменик, грандиозноста и симболиката. За жал и тука треба да се инвестира за освежување како на самата фасада така и на околината. 

На крај мислам дека со малечка инвестиција целиот овој комплекс , вклучувајки го и манастирот Преображение може да се претвори во мноу автентичен и привлечен туристички центар. Се надевам дека тоа ќе го увидат и надлежните во Крушево. 

И сосема на крај да споменам дека идевме по патот откај Демир Хисар и тука се надевам дека ќе дојде ден да се закрпи овој пат , затоа што е неверојатно атрактивен особено искачувањето кон Крушево е спектакуларно со многу места од кои има неверојатни панорами. 

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 29-Oct-2014 at 02:06
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 03-May-2015 at 13:04
(ФОТО) Револтирани крушевчани: Ова не го заслужи нашиот Тоше!


Музејот на македонската легенда Тоше Проески е неосветлен и запуштен.

„Ова ли го заслужуваше нашиот Тоше“, реагираат револтирани крушевчани и фанови на Тоше Проески.

Тие велат дека директорката на музејот не дозволува да се запалат светлата заради заштеда.

На фотографиите што ни ги испратија се гледа како изгледаше музејот, а каков е сега.





a1on.mk
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 03-May-2015 at 21:27
Популисти! Кога почина Тоше, се потепаа да му изградат музеј, а сега нејќат да пуштат пари ни за осветлување. Но затоа пари има за панорамски тркала, вртелешки и слични срања, да ми простите на изразот.
За сè има вторпат
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 512
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 15-Oct-2020 at 20:15
Не знам каде да ги поставам сликите, преместете ги ако има некоја друга ништа.
Вечното почивалиште на Проески, сликите се преземени од ФБ групата „Патувања низ Македонија“ автор е Адријана Михаил.



And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 567
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 16-Oct-2020 at 01:23
Малку невкусно и too much според мене. Спомен куќата е одлична, се надевам дека е во добра состојба.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 567

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.