build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Енергетика
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нафта во Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Goran View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 195
  Quote Goran Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 31-Mar-2012 at 01:16

Американците два пати плаќаат за горивото

Американците два пати плаќаат за горивото. Еднаш на бензинските и еднаш преку субвенциите за нафтените компании, а Обама сака да стави крај на ова.

Затоа побара укинување на буџетската поддршка за нафтените компании. Ги повика членовите на конгресот да одлучат на чија страна ќе застанат овој пат на страната на граѓаните или на страната на компаниите чии прифити уриваат рекорди, а добиваат и државна поддршка.

Секогаш кога бензиот поскапува за еден цент, нафтените компании ставаат во џеб уште 200 милиони долари профит квартално, покажуваат анализите. Во моментов еден галон чини помалку од 4 долари.

Галон тежи околу 4 литри, што значи дека за литар гориво американците плаќаат околу 50 денари или најмногу досега.

Високата цена го топи рејтиног на Обама кој падна под 50% и тоа во изборна година.

Наташа Хаџиспиркоска Стефанова

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/biznis/amerikancite-dva-pati-plakaat-za-gorivoto
Ево и во Америка како е регулирано за да дериватите се поефтини да нема социални немири и цела индустрија да и биде покуретна.Како да вртиш обичниот грѓанин ја плаќа најскапата цена.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 05-Jan-2013 at 02:27
Како што ветив пред некое време(закаснето е ама не е заборавено),ги скенирав страниците од книгата каде е објавен труд за испитувањата за пронаоѓање на нафта и гас во Македонија.Малку имав проблем со конвертирањето,ама се снајдов некако





Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 05-Jan-2013 at 02:28



Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 06-Jan-2013 at 02:33



Колку што разбрав, најголем потенцијал за пронаоѓање на нафта и/или гас има во повардарието, особено во тиквешкиот крај. Затоа ме чуди дека исклучиво слушаме и читаме дека можност за пронаоѓање на овие енергенси во Македонија има во овчеполието, а другите места не се споменуваат.

Всушност во текстот овчеполието во неспорен позитивен контекст е спомнато само како басен, а не како област... Поконкретно на пример злетовскиот крај испаѓа дека е дел од тој овчеполски басен за кој се збори во текстот, но секако не е дел од од она што географски го подразбираме како овчеполие. Веројатно тоа е извор на уште еден слој на конфузија кога оваа тема се обработува во медиумите или кога ќе ја фатат политичрите... Или е тоа, или има некакви нови радикално различни сознанија?!? Во второво се сомневам, затоа што пред се е јасно дека во меѓувреме не се вршени нови истражувања. Но трето објаснување не ми текнува. Ѓоко, која година е публикуван трудов?


Edited by Cloverstack - 06-Jan-2013 at 02:38
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 06-Jan-2013 at 02:47
Ова е објавено во зборник на реферати-книга 2 со наслов `Производство и примена на нафтени деривати`.Секоја тема си е засебна.

Издадена 1999 година

Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 07-Jan-2013 at 02:03
Луѓе ме интересира, колка е просечната цена на гориво во скопје или општо низ Македонија за литар бензин?
Тука во мелбурн е окулу $1.50 (75мкд)/L

Edited by shyes - 07-Jan-2013 at 02:07
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 07-Jan-2013 at 02:28
овие месеци се движи околу 80 денари за литар
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 07-Jan-2013 at 02:46
Originally posted by shyes

Луѓе ме интересира, колка е просечната цена на гориво во скопје или општо низ Македонија за литар бензин?
Тука во мелбурн е окулу $1.50 (75мкд)/L

http://makpetrol.com.mk/index_mk.asp
под банерот (сликата) имаш моментални цени во Македонија на бензинските на Макпетрол (цените на другите бензински можат да бидат +/- 0.50мкд најголема разлика, но обично се иста цена секаде)
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 08-Jan-2013 at 02:32
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 12-Feb-2013 at 12:36
Понеделник, 11 Февруари 2013 10:00

Селската чешма во Сачево почна да испушта гас што гори. Пламенот кој излегува, особено е видлив навечер и достигнува 15 до 20 сантиметри.

77582871

Заедно со водата, селската чешма почнала да испушта и подземен гас кој гори. Ванчо Коцев, жител од Сачево, вели дека овој природен феномен бил забележан зимава.

-Оваа чешма е на длабочина од 84 метри и ја изградивме во осумдесетите години од минатиот век. Водата беше проверувана и служеше за пиење и задоволување на потребите на жителите од  Сачево. По изградбата на водоводот веќе не е во употреба, а оваа зима случајно откривме дека таа испушта земјен гас кој гори, вели Коцев.

Овој природен феномен се уште не е испитан од страна на надлежните институции.

Пред неколку години заради исфрлање подземен гас-метан беше затворена селската чешма во Радово, а сличен пример за исфрлање подземен гас е забележан и кај полски чешми во атарот на Моноспитово, чии води земјоделците ги користат за наводнување на посевите.

http://kurir.mk/republika/opstini/103071-Fenomen-vo-strumicko-Cesma-ispusta-gas-sto-gori

Интересен феномен на неколку места во Македонија и тоа на мали длабочини а ние сеуште не сме заинтересирани за испитување и бушење во близина на тие места за проверка на земјата од природен гас.

Back to Top
Goki View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-Jan-2013
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote Goki Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 12-Feb-2013 at 15:48
A jas mislev lugjevo simbolicki kazuvaat deka "pijat nafta"
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 12-Feb-2013 at 19:20
хаха

Шала на страна сега слушав „експерти“ на телевизија каде велат дека тоа се многу мали количини и брзо се трошат ,но да не испадне работава како експертите во Туркменистан па да го добиеме истиот ефект наместо наменски да се искористи.
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 14-Feb-2014 at 13:58

Chi-Cho Kole izgleda znae deka ke ni treba uste edna no drzavna rafinerija - republika.mk/?p=202534

bar ova e logikata dokolku imame volku zaliha ko sto pretpostavuvale jugoslovenskite geolozi, e tek i ohrid dastavat cevka i eto ja Makedonija na Makedoncite so ogled deka nema da se ima potaka potreba od evropa i nejzinite fabricki greski

¤

edit: ova e ko lovenje riba so skener, problem e sto nie nemame ribar nit skener, ami samo brod i kapetan, a kaj se kelnerot i kuvarot t.e. prerabotivacot i distributerot koi iako gi ima narod od niv prasanje e kolku od niv narod fajde ke gleda!

moze e za nekogo ludo no dokolku se izvadi dosta nafta ne bi bilo loso drzavata da investira vo nova rafinerija, so sto cel profit bi odel kaj narodot namesto korporaciite, samo ke mora i grb so ogled sigurniot pritisok od naftasite se da stavat pod svoja kontrola, pa koga si dozvolija da ja grabnat cela severna afrika sto gi sprecuva da se poalcat i za tuka, samo sto do togas i vlijanijata ke im oslabat a svetot ke gi prezre i razoblici so drug vid energija






Edited by +Protagorist - 15-Feb-2014 at 11:11
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 22-Jun-2014 at 20:46

http://www.igeografija.mk/Portal/?p=1900
...
Затоа не е чудно што се повеќе странски компании кои имаат доволно финансиски средства и технологија, се интересираат за можни лежишта на нафта во Македонија и тоа претежно во Овче Поле.

Првичните проценки на некои компании и домашни експерти одат од една во друга крајност: од тоа дека воопшто нема нафта, па до тоа дека резервите се значителни. Сепак, со оглед на морфологијата на теренот, геолошката градба (дебели слоеви на еоцени седименти налегнати врз палеозојски шкрилци) и геотектонската структура, сосема е можно да има одредени лежишта на нафта на поголема длабочина од 2-5 км (инаку во Светот често се дупчи и до длабочина од 10 км!). Во најдобар случај, во овој басен со површина од околу 200 км кв., тие резерви не би надминувале неколку милиони барели (1 барел одговара на 117 литри). Ако на тоа се додадат и нафтоносните шкрилци кај с. Плешинци, веројатно од регионот на Овче Поле би можело да се очекуваат вкупни резерви на нафта од најмногу десетина милиони барели или до околу 1 до 2 милиони тони што одговара на двегодишните потреби за нафта на нашата држава.

Сепак, вистинската состојба може да се сознае само со детални истражувања и дупчења кои се доста скапи и неизвесни. Затоа се наметнува констатацијата дека за Македонија е многу посигурно, поисплатливо и „поеколошки“ да се вложува во истражување и користење на сончевата енергија која докажано ја има во големи количини и од која би се добивала топлотна или електрична енергија. Србија, која има значително помалку сончева енергија, минатата година веќе договори изградба на огромна соларна електрична централа.
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 23-Jun-2014 at 07:00

tekst od pred dve godini, no kade e dadeno pretpostavka kolku bi cinelo edno vakvo ispituvanje, a koe ne deka ne mozeme sami da go isfinansirame no praktichno toa se vo veter frleni pari za ribarska ekspedicija, a znaejki deka nemame ni kuvar ni kelner, najverojatno zatoa chekaat da se najde nekoj koj seto ova go ima a na kraj nashite da mu dadat samo koncesija otkako eventualno bi se reshil dopolnitelno da investira, no ko shto veli tekstot od prethodniot post poarno i poporvo sonchevi centrali kje kreneme nego shto kje se instalira crpalka za nafta

05.10.2012 - голема кувајтска нафтена компанија пројавила интерес за возобновување на истражувањата, околу евентуалните македонски резерви на нафта на длабочина од 8.000 метри. Стручњаците велат дека тоа е скап прокет, кој чини над 15 милиони евра, и не го гарантира крајниот резулатат. А длабоките сеизмички геолошки испитувања кои биле правени на 2.000 метри длабочина пред повеќе од 60 години со цел да се испита дали во Македонија има нафта, покажале негативни резултати. Но, современите истражувања, го покажуваат спротивното.

Инаку, последните испитувања правени во Овче - полието кои датираат од 1971 - та година и се дел од архивите на Министерството за економија укажуваат дека Македонија поседува 2 милиони тони нафта. Проектот, тогаш бил наречен Мал Кувајт. Ова беше истакнато на 2-от конгрес на геолозите кој викендов се одржа во Крушево, а на кој, покрај македонските, учествуваа и геолози од соседните земји и бившите ју-републики.

http://sitel.com.mk/mk/ima-li-nafta-na-teritorijata-na-republika-makedonija
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 23-Jun-2014 at 19:57
Па како мал Кувајт со 2 милиони барели?Русија,САД,и саудиска Арабија дневно произведуват секој по околу 8-9 милиони барели нафта
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 01-Feb-2015 at 22:22

властите не кажуваат дека од што пие народ премногу нафта не останува ништо за потрошувачка

МАКЕДОНИЈА "ЛЕЖИ" НА НАФТА ВРЕДНА ОКОЛУ 500 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ?

Македонија која спаѓа во земјите на Јадранскиот Базен на одредени локации има богати количини на нафтени резерви.Тоа се Пелагонискиот дел , каде има и богати наоѓалишта на јаглен, Овчеполскиот дел, Полошкиот дел и Охридско Струшкиот базен.

Резервите кој ги има во Македонија од екс Југословенскиот Геолошки институт кој во 1974 година вршел бушења на наколку локациии во Македонија , во склоп на армискиот проект на екс Југославија под кодно име „Бунар„ дошле до сознанија дека општа проценка во тоа време била дека експлотацијата на нафта е исплатлива и тогаш проценето било дека како сурова нафта , лнеобработена вредноста била околу 500 милијарди долари , а доколку истата се рафинирала и се пристапело кон производство на нафта и нафтени деривати ,заработката би била трократно поголема. Пробни бушотини се правени и во Охридскиот базен на два локалитети, едниот кај вулканското дувло кај селото Косел и другата бушотина крај Св.наум.

При извршените пробни бушења кај вулканското Дувло кај Косел на длабочина од 300 метри , се наишло на геотермална вода која имала температура од 90 степени целзиусови, додека на длабочина од 800 метри се наишло на природен гас-Плин и Нафта.Бушотината е затворена и бетонирана ,а целокупната архива околу наодите на бушотината и комплетниот елаборат се наоѓаат во Војно техничкиот Институт во Београд (ВТИ).Во реонот на Свети Наум на длабочина од 1400 метри откриен е наод на природен гас –Плин и Нафта , овој наод се поврзува со Албанската таканаречена нафтена жила , која од страна на Албанија се експлатира веќе 50 години.

Многу ќе се запрашаат зошто екс Југославија не ги екплотирала овие наоѓалишта, но одговорот е едноставен.Стратегијата на Тито била продажба на оружје на неврзаните земји чиј лидер беше Тито , во замена за ефтина нафта и нафтени деривати , па поради таквата политика на тогашниот систем експлотацијата на сопствените ресурси барало вложување на тешки милијарди долари, нешто што во тоа време не бил приоритет на екс СФРЈ.Инаку Македонија Србија ,Војводина и Босна спаѓаат во земјите на Европа каде има најголеми резерви на природна Нафта.

Како пример со мали зафати и со кредит од светска банка Охрид со бушотина кај вулканското дувло кај Косел може да се снабди со топла вода и воведување на парно греење за цел Охрид и Струга со што би се решила топлинската мака на домакинствата во Охридско Струшкиот регион.

Дали Македонија ќе се зафати со експлотација на овие наоѓалишта зависи од Владата на Р.М.докумантецијата –елаборатите може да се побараат од Р.Србија и со тоа да постанеме водечка економска сила на Балканот.

Превземено од ohridsky.com

http://www.fakulteti.mk/news/11-12-20/makedonija_lezhi_na_nafta_vredna_okolu_500_milijardi_dolari.aspx



Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 06-Feb-2015 at 20:30

14.02.2014 - Науката теоретски докажала дека Македонија има нафта

Не­што ми­ри­са на на­фта ко­га бри­тан­ски, ка­над­ски и ка­тар­ски ком­па­нии са­ка­ат да дуп­чат во Ма­ке­до­ни­ја. На­фте­на­та тре­ска не е од вче­ра, таа прв­пат се слу­чи­ла во 70-ти­те на ми­на­ти­от век



Глад­на ко­ко­шка про­со со­ну­ва, па та­ка и ние, со­о­че­ни со бе­ско­неч­на си­ро­ма­шти­ја, со­ну­ва­ме за на­фта. Ва­ков е ко­мен­та­рот на мно­гу­ми­на ко­га ќе се спо­ме­не те­ма­та од овој нас­лов, ини­ци­ра­на од пос­лед­на­та од­лу­ка на Вла­да­та да одо­бри ло­ка­ции за ге­о­ло­шки истра­жу­ва­ња на­фта и дру­ги су­ро­ви­ни. Ќе пог­лед­не­ме ка­кви истра­жу­ва­ња се пра­ве­ни во ми­на­то­то, ка­ко за­вр­ши­ле тие и сѐ во вр­ска со оваа те­ма, но уште на по­че­то­кот мо­же да се да­де од­го­вор на ос­нов­но­то пра­ша­ње – ма­кар и те­о­рет­ски.

Ос­но­ва­но мо­же­ме да ве­ру­ва­ме де­ка Ма­ке­до­ни­ја има на­фта. Ова твр­де­ње е на­уч­но по­ткре­пе­но. Пр­во, на­у­ка­та утвр­ди де­ка во Ма­ке­до­ни­ја во да­леч­но­то ми­на­то, пред ми­ли­о­ни го­ди­ни, има­ло го­ле­ми мо­ри­ња и езе­ра (ка­ко Пе­ла­го­ни­ско Мо­ре). Вто­ро, до­ка­жа­но е де­ка на­фта­та на­ста­ну­ва ка­ко пос­ле­ди­ца на изу­ми­ра­ње на жи­ви­от свет во мо­ри­ња­та. Тре­то, до­ка­жа­но е де­ка на те­ри­то­ри­ја­та на Ма­ке­до­ни­ја ми­ли­о­ни го­ди­ни во ми­на­то­то има­ло не са­мо жи­вот­ни и ри­би, ту­ку и чо­веч­ка ци­ви­ли­за­ци­ја. Че­твр­то, из­во­ри на на­фта и на гас ве­ќе се откри­е­ни и се експ­ло­а­ти­ра­ат на Бал­ка­нот, ка­ко во Ср­би­ја, Ро­ма­ни­ја, Бу­га­ри­ја и во Ал­ба­ни­ја.

Ова се фа­кти и ба­рем те­о­рет­ски зву­чат сен­за­ци­о­нал­но. Но, …

Што не зна­е­ме ние?

Во све­тот по­сто­јат мош­не ве­ро­до­стој­ни кар­ти за из­во­ри и за по­тен­ци­јал­ни ре­зер­ви на на­фта. Спо­ред се­гаш­ни­те из­во­ри, но и спо­ред до­ка­жа­ни­те, а сѐ уште не­експ­ло­а­ти­ра­ни, Европ­ска­та енер­гет­ска аген­ци­ја утвр­ди­ла де­ка на­фта­та ќе ја сне­ма во 2047 го­ди­на. На сли­чен став е и аме­ри­кан­ска­та ад­ми­ни­стра­ци­ја за ин­фор­ма­ции по­вр­за­ни со енер­ге­ти­ка­та.

И две­те ор­га­ни­за­ции, ка­ко и кни­га­та со фа­кти на ЦИА, твр­дат ед­но исто – Ма­ке­до­ни­ја не­ма до­ка­жа­ни из­во­ри на на­фта. Се­пак, тоа не зна­чи де­ка прет­по­ста­вка­та тре­ба да се отфр­ли це­лос­но. Вла­да­та не по­пу­сто рас­пи­ша ог­лас за ге­о­ло­шки истра­жу­ва­ња, а ка­тар­ски ком­па­нии уште пред две го­ди­ни по­ка­жаа ин­те­рес за истра­жу­ва­ње, пред сѐ, во Ов­че По­ле.

Вла­да­та уште во 2009 го­ди­на ја ан­га­жи­ра­ше кон­сул­тант­ска­та фир­ма „Прос­пект уни“ од Бу­ку­решт за да утвр­ди да­ли во­оп­што вре­ди да се ба­ра на­фта во Ма­ке­до­ни­ја. То­гаш, ро­ман­ски­те екс­пер­ти пред­ло­жи­ле да се на­пра­ват две тест-дуп­че­ња во ти­кве­шки­от и во ов­че­пол­ски­от ре­ги­он, на ло­ка­ции кои прет­ход­но со се­ри­оз­ни ге­о­фи­зич­ки ис­пи­ту­ва­ња ќе се оз­на­чат ка­ко нај­по­год­ни за мож­ни на­о­ѓа­ли­шта на на­фта. Тие кон­ста­ти­раа де­ка са­мо со екс­пе­ри­мен­тал­ни дуп­че­ња ќе мо­же да се раз­бие ди­ле­ма­та да­ли во Ма­ке­до­ни­ја има на­фта, би­деј­ќи не им би­ла до­вол­на до­ку­мен­та­ци­ја­та што да­ти­ра од 70-ти­те го­ди­ни на ми­на­ти­от век ко­га во Ов­че По­ле има­ло не­кол­ку оби­ди да се ба­ра­ат на­фте­ни из­во­ри и ре­зер­ви.

Пра­ша­ње­то да­ли Ма­ке­до­ни­ја ле­жи на на­фта се акту­а­ли­зи­ра­ше во 2006 го­ди­на ко­га бри­тан­ско-ка­над­ски­от кон­зор­ци­ум „Бан­керс пе­тро­ле­ум“ поч­на се­ри­оз­ни пре­го­во­ри со Вла­да­та за да ба­ра на­фта во Ма­ке­до­ни­ја. До­го­вор не бе­ше по­стиг­нат, а др­жа­ва­та поч­на сопс­тве­на ини­ци­ја­ти­ва за про­вер­ка на сом­не­жи­те.

Со дру­ги збо­ро­ви, на­фте­на­та тре­ска во Ма­ке­до­ни­ја е со по­стар да­тум. Што би­ло откри­е­но?

_____________________________________________________________________


Ми­ри­са на не­што – на­фта или по­ли­ти­ка

Сен­за­ци­о­нал­но­то твр­де­ње, но ка­ко шпе­ку­ла­ци­ја, да­ти­ра од 1974 го­ди­на, а тоа што сле­ду­ва ни­ко­гаш не е офи­ци­јал­но по­твр­де­но. На­ви­сти­на има­ло истра­жу­ва­ња и од по­стар да­тум, по­точ­но од 1969 го­ди­на. За тоа по­до­лу.

На­вод­но, ре­зер­ви­те што ги има во Ма­ке­до­ни­ја би­ле утвр­де­ни од ју­гос­ло­вен­ски­от ге­о­ло­шки ин­сти­тут, кој во 1974 го­ди­на вр­шел дуп­че­ња на не­кол­ку ло­ка­ции во Ма­ке­до­ни­ја, во склоп на ар­ми­ски­от про­ект под код­но име „Бу­нар“. Утвр­ди­ле де­ка експ­ло­а­та­ци­ја­та на на­фта е исп­лат­ли­ва и то­гаш би­ло про­це­не­то де­ка во Ма­ке­до­ни­ја има су­ро­ва на­фта вред­на око­лу 500 ми­ли­јар­ди до­ла­ри. Со ра­фи­ни­ра­ње, за­ра­бо­тка­та би би­ла три­крат­но по­го­ле­ма. Проб­ни дуп­че­ња се пра­ве­ни и во охрид­ски­от ба­зен, на два ло­ка­ли­те­та, ед­но­то кај вул­кан­ско­то дув­ло кај се­ло­то Ко­сел, а дру­го­то крај Све­ти На­ум.

При из­вр­ше­ни­те проб­ни дуп­че­ња кај вул­кан­ско­то дув­ло кај Ко­сел, на дла­бо­чи­на од 300 ме­три се на­иш­ло на ге­о­тер­мал­на во­да ко­ја има­ла тем­пе­ра­ту­ра од 90 Цел­зи­у­со­ви сте­пе­ни, до­де­ка на дла­бо­чи­на од 800 ме­три се на­иш­ло на при­ро­ден гас и на на­фта. Дуп­ка­та би­ла за­тво­ре­на и бе­то­ни­ра­на, а це­ло­куп­на­та ар­хи­ва од на­о­ди­те од дуп­че­ње­то и комп­лет­ни­от ела­бо­рат се на­о­ѓа­ат во Во­е­но-тех­нич­ки­от ин­сти­тут во Бел­град. Во ре­о­нот на Све­ти На­ум, на дла­бо­чи­на од 1.400 ме­три, исто та­ка, би­ле откри­е­ни при­ро­ден гас и на­фта. Овој на­од се по­вр­зу­ва со ал­бан­ска­та та­ка­на­ре­че­на на­фте­на жи­ла, ко­ја, од стра­на на Ал­ба­ни­ја, се експ­ло­а­ти­ра ве­ќе 50 го­ди­ни. Та­ка ба­рем пи­шу­ваа ме­ди­у­ми­те во Охрид.



Се­пак, во ше­е­се­ти­те го­ди­ни на ми­на­ти­от век нај­го­ле­ма сен­за­ци­ја во ме­ди­у­ми­те пре­диз­ви­ка­ло дуп­че­ње­то на ра­бот­ни­ци­те на „На­фта и гас“ од Но­ви Сад во 1969 го­ди­на. Не­дел­ни­кот „Ка­пи­тал“ уште пред не­кол­ку го­ди­ни ги ре­об­ја­ви на­пи­си­те во „Но­ва Ма­ке­до­ни­ја“ од тоа вре­ме, кои све­до­чат за еу­фо­ри­ја­та што на­ста­на­ла по дуп­че­ње­то кај Ер­џе­ли­ја, Све­ти­ни­кол­ско.

Сил­на­та еруп­ци­ја би­ла пре­диз­ви­ка­на од дуп­че­ње­то, а из­ва­ди­ле на­фта и гас на по­вр­ши­на­та на ер­џе­ли­ска­та дуп­ка на 2 фе­вру­а­ри 1969 го­ди­на. Ве­ста за на­фта сил­но ги про­трес­ла штип­ски­от и све­ти­ни­кол­ски­от по­ли­тич­ки естаб­лиш­мент и на­се­ле­ни­е­то. Рас­по­ло­же­ни­е­то поч­на­ло да пре­ми­ну­ва во по­зи­ти­ви­стич­ка ко­ле­ктив­на хи­сте­ри­ја. Тоа го воз­бу­ди­ло и врв­ни­от по­ли­тич­ки естаб­лиш­мент во Бел­град. По­ра­ди тоа, ду­ри Ла­зар Ко­ли­шев­ски, кој во тоа вре­ме бил член на пре­тсе­да­телс­тво­то на Цен­трал­ни­от ко­ми­тет (ЦК) на Со­ју­зот на ко­му­ни­сти на Ју­гос­ла­ви­ја (СКЈ) и член на Со­ве­тот на Фе­де­ра­ци­ја­та (член на нај­ви­со­ко ра­ко­водс­тво на вла­де­јач­ка­та пар­ти­ја), до­шол да ја сми­ри ат­мо­сфе­ра­та и да им да­де ин­струк­ции на ло­кал­ни­те по­ли­ти­ча­ри, сто­панс­тве­ни­ци и пар­ти­ски де­ле­га­ти.

Ко­ли­шев­ски го при­дру­жу­ва­ле ви­со­ки др­жав­ни и еко­ном­ски прет­став­ни­ци при по­се­та­та во Све­ти Ни­ко­ле, што по­твр­ду­ва де­ка на­ста­нот од 2 фе­вру­а­ри сил­но ги раз­бра­ну­вал си­те стру­кту­ри во то­гаш­на­та фе­де­ра­ци­ја. Во на­пи­си­те об­ја­ву­ва­ни на нас­лов­ни­те стра­ни­ци на „Но­ва Ма­ке­до­ни­ја“ се пре­не­се­ни све­дош­тва на ра­бот­ни­ци на ер­џе­ли­ска­та на­фте­на истраж­на пла­тфор­ма.

„Пло­до­род­но­то Ов­че По­ле, еден од жи­то­род­ни­те ре­ги­о­ни, е на до­бар пат во бли­ска ид­ни­на да пре­рас­не во пр­во на­фто­нос­но по­ле во Ма­ке­до­ни­ја. По по­ве­ќе­ме­сеч­ни истра­жу­ва­ња, ра­бот­на­та еди­ни­ца на „На­фта гас” од Но­ви Сад, под ра­ко­водс­тво на ин­же­не­рот Зо­ран Ми­ло­ва­но­виќ, на дуп­ка­та Ов­че По­ле 1, бли­зу се­ло­то Ер­џе­ли­ја, Све­ти­ни­кол­ско, на­и­де на пр­ви­те сло­е­ви на на­фта и гас“ (Но­ва Ма­ке­до­ни­ја, 5 фе­вру­а­ри 1969 го­ди­на).

„Од­вај ус­пе­ав­ме да ја за­пре­ме сил­на­та еруп­ци­ја на на­фта и гас. Ако не ус­пе­ев­ме, мо­же­ше да се слу­чи нај­ло­шо­то. Се­га еруп­ци­ја­та, ка­ко што гле­да­те, е скро­те­на и таа ќе се пу­шти ко­га за тоа ќе би­дат из­вр­ше­ни под­го­то­вки“, ни ре­че Рај­ко Ми­тро­виќ, во­дач на сме­на­та на дуп­ка­та и ра­бот­ник од „На­фта гас“. Ова е из­ја­ва што „Но­ва Ма­ке­до­ни­ја“ ја об­ја­ви­ла ка­ко глав­на вест на нас­лов­на­та стра­ни­ца на 5 фе­вру­а­ри 1969 го­ди­на.

Ста­ну­ва збор за све­до­че­ње на ра­бот­ник, кој ра­бо­тел на на­фте­на­та пла­тфор­ма кај се­ло­то Ер­џе­ли­ја.

„Но­ва Ма­ке­до­ни­ја“ об­ја­ви­ла де­ка експ­ло­зи­ја­та на га­сот пре­диз­ви­ка­на од дуп­чал­ка­та на „На­фта гас“ се слу­чи­ла на 2 фе­вру­а­ри око­лу 10 ча­сот утри­на­та. Во тек­стот об­ја­вен на 5 фе­вру­а­ри пи­шу­ва де­ка на дла­бо­чи­на од са­мо 470 ме­три из­би­ла сил­на експ­ло­зи­ја на гас со по­ја­ва на на­фта, ко­ја, ка­ко што пи­шу­ва, мо­же­ла да се ви­ди ду­ри од Ер­џе­ли­ја.

Но, што се слу­чи­ло – по са­мо не­кол­ку ме­се­ци ра­бо­та, ра­бот­ни­ци­те на „На­фта и гас“ си за­ми­на­ле. Истра­жу­ва­ње­то би­ло пре­ки­на­то. Ни­ко­гаш не би­ло об­ја­ве­но да­ли та­му мо­же да има на­фта иа­ко ма­ке­дон­ско­то Со­бра­ние од­во­и­ло зна­чи­тел­ни средс­тва за да про­дол­жат ис­пи­ту­ва­ња­та. И ту­ка за­вр­шу­ва це­ла­та при­каз­на за ов­че­пол­ска­та на­фта.

Во се­кој слу­чај, со пос­лед­на­та ини­ци­ја­ти­ва на Вла­да­та се чи­ни де­ка сме на нај­до­бар пат да откри­е­ме да­ли има на­фта во Ма­ке­до­ни­ја.

Цр­но­то зла­то но­си мно­гу па­ра, ама ба­ра и мно­гу вло­жу­ва­ња, без га­ран­ци­ја де­ка ќе се по­ја­ви.



Вла­да­та ќе да­ва про­стор и до 5000 ква­драт­ни ки­ло­ме­три за истра­жу­ва­ње на­фта

Со но­ви­те из­ме­ни на За­ко­нот за ми­не­рал­ни су­ро­ви­ни, кои се во со­бра­ни­ска про­це­ду­ра, се пред­ви­ду­ва нов вид по­стап­ка за до­де­лу­ва­ње прос­пек­ци­ски ге­о­ло­шки истра­жу­ва­ња на ми­не­рал­ни су­ро­ви­ни. Име­но, на ја­вен по­вик по пат на еле­ктрон­ско јав­но над­да­ва­ње ќе се до­де­лу­ва про­стор до 5000 ква­драт­ни ки­ло­ме­три., на кој ќе се вр­шат прос­пек­ци­ски истра­жу­ва­ња на раз­лич­ни ви­до­ви ми­не­рал­ни су­ро­ви­ни.

Со тоа на истра­жу­вач­ки­те ком­па­нии им се да­ва мож­ност да пра­ват се­ри­оз­ни ана­ли­зи на про­сто­рот на Ре­пуб­ли­ка Ма­ке­до­ни­ја од ас­пект на на­о­ѓа­ње но­ви ло­ка­ли­те­ти кои ќе бидат перс­пе­ктив­ни за истра­жу­ва­ње ми­не­рал­ни су­ро­ви­ни, ка­ко и ана­ли­зи на про­сто­рот од ас­пект на сог­ле­ду­ва­ње по­тен­ци­ја­ли и утвр­ду­ва­ње по­тен­ци­јал­ни зо­ни на те­ри­то­ри­ја­та на Ре­пуб­ли­ка Ма­ке­до­ни­ја за евен­ту­ал­но истра­жу­ва­ње јаг­ле­но­во­до­ро­ди (на­фта, гас и слич­но).

http://republika.mk/?p=202534

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 20-Nov-2017 at 21:31
Originally posted by beTon

При из­вр­ше­ни­те проб­ни дуп­че­ња кај вул­кан­ско­то дув­ло кај Ко­сел, на дла­бо­чи­на од 300 ме­три се на­иш­ло на ге­о­тер­мал­на во­да ко­ја има­ла тем­пе­ра­ту­ра од 90 Цел­зи­у­со­ви сте­пе­ни, до­де­ка на дла­бо­чи­на од 800 ме­три се на­иш­ло на при­ро­ден гас и на на­фта. Дуп­ка­та би­ла за­тво­ре­на и бе­то­ни­ра­на, а це­ло­куп­на­та ар­хи­ва од на­о­ди­те од дуп­че­ње­то и комп­лет­ни­от ела­бо­рат се на­о­ѓа­ат во Во­е­но-тех­нич­ки­от ин­сти­тут во Бел­град. Во ре­о­нот на Све­ти На­ум, на дла­бо­чи­на од 1.400 ме­три, исто та­ка, би­ле откри­е­ни при­ро­ден гас и на­фта. Овој на­од се по­вр­зу­ва со ал­бан­ска­та та­ка­на­ре­че­на на­фте­на жи­ла, ко­ја, од стра­на на Ал­ба­ни­ја, се експ­ло­а­ти­ра ве­ќе 50 го­ди­ни. Та­ка ба­рем пи­шу­ваа ме­ди­у­ми­те во Охрид.


можеби Рударски Институт треба да здружат сили со ЕЛЕМ и да инвестираат позбилно во нови сондирања на потенцијалните нафтени жили, а да се надеваме ќе удрат и на некоја аорта та и езеро, ко што вели бугарот не едно ами две кај нас, но и малку за нашата економија може да биде многу, но треба да се метнеме на грцитеи еден ваков ресурс да го резервираме за државен есап преку некоја нова компанија, знае ли некој каконхеленик петролеум кренале на ова поле глава, кој кога како инвестирал во нивните истражувачки агенди, можно ли е да копираме нивни научен модел, зошто геолошкиот завод никогаш нема направено ниту еден симпозиум или бар документарец на оваа тема ...

[1] http://www.iene.gr/2ndseeed/articlefiles/session_iii/nikolaou_d.pdf

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_oil_and_gas_fields_in_Albania

[1] http://www.iene.gr/2ndSEEED/articlefiles/Session_III/Mezini_A.pdf



Edited by Zelenikovo - 20-Nov-2017 at 21:32
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.127 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.