build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Доградба и надградба на зграда

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ЕлиСл View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Feb-2022
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote ЕлиСл Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 24-Feb-2022 at 19:34
Здраво на сите, би сакала доколку има некој кој би можел да ми го објасни толкувањето, кој закон натежнува, како е во пракса и зошто се применува така?

Имено, согласноста за доградба на станбена зграда се споменува во повеќе закони и некако секаде е нијанса поинаку.

Според закон за градење (член 59) потребна е согласност од повеќе од половината сопственици врз основа на квадратура (значи ако некој од сопствениците поседува над половина од квадратурата на зградата има мнозинство?)

Според закон за домување мнозинство гласови според сопственичките делови (не се споменува големината на деловите)

Според Закон за сопственост и други стварни права: За доградбата, односно надградбата одлучува мнозинството сопственици на посебните делови од зградата кои претставуваат повеќе од половината на вредноста на зградата (вредноста на зградата е додадено, што значи дека еден сопственик на поголема квадратура има мнозинство?)

Може ли некој да ми разјани како се толкува овој дел и како општините ги толкуваат овие членови? Мислам, во двете насоки може некој да обжали доколку мнозинството по број се согласи, а несогласниот има повеќе квадратура од сите заедно?
Прашањето ми е дали мнозинството се смета според станбени единици или според квадратура во пракса? И дали некој имал искуство со делов околу квадратурата?

Ви благодарам на мислењата и одговорите
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.098 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.