build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Градски плоштад Гоце Делчев - Струмица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 272829
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #561 Posted: 24-Feb-2011 at 22:54
А зошто да се решават проблемите откога ќе се изгради. Зошто мора секогаш да се импровизира. Мене навистина не ми е јасно дали овие проекти ги прават архитекти или мајсторите едноставно си градат како знаат и умеат.
Се сеќавам на приемер кога се градеше Глобал немаше предвидено одвод од олуците па водата течеше по тротоарите после тоа пак импрвизираа правеа некој одводи кои место да бидат под тротоарот се над него така да кога се шеташ мора цело време да рипкаш помеѓу каналчињата.
Што се однесува до донацијата , секоја чест на оној што донирал (како и зошто донирал не би навлегувал во дискусија) но сепак проблем е со оној што конструирал ваков монструм. Сигирен сум дека со малце повеќе креативност подобро можеле да се искористат 30 те илјади евра.Како прво и прво основата можела да биде многу поубава , на пример евтина варијанта би било комбинација на камен и железо а не вака.
И на крај да не излезе дека се живо и диво критизирам ќе кажам дека скулптурата на жената со маска ептен ми се допаѓа.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1108
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #562 Posted: 25-Feb-2011 at 11:20
Originally posted by GodFather

Уште пред почетокот на акцијата беше познато дека ќе се фасадираат т.е. ќе се освежува фасадата на зградите со нова боја за да се покрие старата боја и да се обнови нивниот изглед.Толку.А тоа што го кажа за ролетните ти е епик фејл.Како може општината да го остранува тоа што е во сопственост на станарите (во тој случај ролетните,или пак да ги застаклуват балконите).Според тебе доаѓа дека треба да почнат и прозорците да ги менуваат,алуминиумски да им стават па венецијански ролетни и слично.Подобро зградата да ја срушат и помодерна да им изградат,нели.


А според тебе новава фарба е win демек? Не ми е јасно како во Карпош се договараа со станарите и со една НВО за замена на прозорите, или пак за барокните фасади околу плоштадот каде со дозвола на станарите се прави комплетна реконструкција. Многу е едноставно, не знам зашто се изначуди. На крај краева за зграда што излегува на плоштад станува збор, и последната опција не ти е лоша.

Originally posted by GodFather


А за саат кулата ако јас сум донатор тогаш јас плаќам и јас кажувам што ќе се гради,за местото нека одлучи општината таа е надлежна кое место ќе ми го даде,тие одлучиле плоштадот бидејќи сигурно сметале е новоизграден па првата донација нека биде таму(карикирам).Таму е најфрекфентно и саатот има функција да го покажува точното време и секој може да погледне колку е часот.


Точно, погрешна била општинската одлука. Никој не го обвини инвеститорот.
Back to Top
Tiveriopol View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Tiveriopol Quote  Post ReplyReply #563 Posted: 25-Feb-2011 at 14:07
А мислите ли дека општината не знае што е добро за фасадите општината не дава пари.Барок фасади нови прозори па за тоа треба пари нема Струмица влада да покрива се.Плоштадот кошта 3 милиони со се сите елементи на него.Кошта помалку од два лава од два реда на стадионот(80 милиони ) од триумфална порта.
Да беше проектот во Скопје ќе го градеше владата со 40 милиони евра и ќе беше прекрасен проектот со најубав гранит со саат кула од 5 милиони.Вака волку може општина Струмица.Една нов објект на кејот на Вардар кошта 20 милиони само објектот.Ова за Струмички услови е одлично да има Струмица 3 милијарди буџет ќе беше сигурно подобар плоштадот и ќе го проектираше сигурно некој италијанец.


Edited by Tiveriopol - 25-Feb-2011 at 14:09
Back to Top
GodFather View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GodFather Quote  Post ReplyReply #564 Posted: 26-Feb-2011 at 02:54
  Уште пред почетокот на акцијата беше познато дека ќе се фасадираат т.е. ќе се освежува фасадата на зградите со нова боја за да се покрие старата боја и да се обнови нивниот изглед.Толку.А тоа што го кажа за ролетните ти е епик фејл.Како може општината да го остранува тоа што е во сопственост на станарите (во тој случај ролетните,или пак да ги застаклуват балконите).Според тебе доаѓа дека треба да почнат и прозорците да ги менуваат,алуминиумски да им стават па венецијански ролетни и слично.Подобро зградата да ја срушат и помодерна да им изградат,нели.

Originally posted by <Fresno>

А според тебе новава фарба е win демек? Не ми е јасно како во Карпош се договараа со станарите и со една НВО за замена на прозорите, или пак за барокните фасади околу плоштадот каде со дозвола на станарите се прави комплетна реконструкција. Многу е едноставно, не знам зашто се изначуди. На крај краева за зграда што излегува на плоштад станува збор, и последната опција не ти е лоша.


Па нормално дека е вин,како прво општината тоа не го финансира туку граѓаните и бизнис секторот,а и да го финансира општината таа нема пари како Скопје па да менува и прозорци па уште малку и становите внатре на станарите да им ги реновира.А на крај краева дали зградата излегувала на плоштад, мање битно, нема тие да бидат привилегирани и нивните згради да добијат повеќе од колачот заразлика од другите згради кои се наоѓаат подалеку од плоштадот.



А за саат кулата ако јас сум донатор тогаш јас плаќам и јас кажувам што ќе се гради,за местото нека одлучи општината таа е надлежна кое место ќе ми го даде,тие одлучиле плоштадот бидејќи сигурно сметале е новоизграден па првата донација нека биде таму(карикирам).Таму е најфрекфентно и саатот има функција да го покажува точното време и секој може да погледне колку е часот.

 
Originally posted by <Fresno>

Точно, погрешна била општинската одлука. Никој не го обвини инвеститорот.


Сигурно била погрешна општинската одлука требало саатот да го стават на Цареви Кули.


Edited by GodFather - 26-Feb-2011 at 02:58
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #565 Posted: 03-Apr-2011 at 23:15
Означете го проектот како завршен.

Пред карневалот веќе беше завршено целосно поплочувањето....
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 272829

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.