build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Совет за поправки врз дивоградба

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
salevski2000 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote salevski2000 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Совет за поправки врз дивоградба
    Posted: 03-Mar-2010 at 09:56
Вака, јас и претходно пишував за ова, ама изгледа не го формулирав баш најдобро прашањето.
Значи живеам во дивоградба во Пржино изградена 70-сети години на минатиот век.За легализација треба многу пари, кои, нормално, ги немам.Морам по итна постапка да интервенирам на покривната конструкција, оти при секој дожд и снег ми протекува, а и потпорните греди веќе попуштаат.Ме интересира, дали можам да го реновирам покривот, кој сега е на четири води, и да го направам на две, без да ми треба некаква дозвола, оти нема шанси да ја извадам.
И второ, пошто куќата ми е лепенка, меѓу двата покрива има преграден ѕид со цигли од кал(оние старите) и тули, кој почна опасно да прави мевови.Дали може, во доменот на работи за кои не е потребна никаква градежна дозвола,да созидам нов преграден ѕид, да ги подзидам краевите на куќата(која висина може без дозвола)и да ставам нови греди со искован каратаван. Едноставно, дали може без дозвола и да бидам чист пред евентуалната инспекција, која сигурно ќе ми ја викне некој, да правам ваква реконструкција на покривот.
Извинете за предолгиот текст
< = < =
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 04-Nov-2017 at 17:57


до сега сигурно си се пишманил и си поднел документи за легализација, но твојава дилема колку и да е од поодамна, секогаш ќе биде актуелна, бидејќи постојат многу вакви објекти кои одлежат на одреден ризик, макар биле и легализирани ... реално и елаборат да направиш ем и инспекција да излезе на терен, повторно прашање е колку долго ќе издржи градбата ...

би било логично, самите општини заедно со здружението на конструктори, да посочуваат и поучуваат која е најдобрата опција за да се осигураат асеизмички постарите нелегални, та и легални објекти ...

не треба да се има страв од инспекции, напротив тие освен за спроведување на нормативите, постојат и за да им помогнат на граѓаните да ги релативизираат индивидуаните ризиците во урбанизмот, произлезени од дифтарското градежно минато ... дури добро било во однос на клучни точки во дадена општина да понудуваат решенија и за естетско оправање на визурите, дали со пејсљжна архитектура ил пејсажен урбанизам, илити со билборди, платна или можеби некакви социјални скулптури, со кои би се покрил одреден вишок во дадено опкружување ... пр. јас имам бивша канцеларија до Нова Железничка која доколку се легализира, ќе морам сам да ја замаскирам со рекламни паноа ил слично, а како не би штрчела натака, иако би било паметно за тоа и општината да впрегне сили и да понуди други решенија доколку не дозволат поставување рекламни паноа ... просто на естетиката во градот треба несебично да думаат и работат сите без исклучок, та доколку се воочи дека нешто штрчи, ко такво во од да се средува и фасадно освен инфраструктурно, а доколку веќе нема простор, средства или волја за фасадирање, како привремено решение да постои луфта за билборд ил пејсажни интервенции ...


Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.090 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.