build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ТЦ Капиштец (Сектрон)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 02-Mar-2013 at 19:00
i vaka ne e los, iako prvicniot render bese daleku podobar
Back to Top
nouseforname View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Dec-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 156
  Quote nouseforname Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 03-Mar-2013 at 10:40
razocaruvacki,kolku bese ubav prviot render.ama vo sekoj slucaj mnogu e podobro od drugite zgradi vo okolinata.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 04-Mar-2013 at 09:24
Две сличности не можам да најдам што го поврзуваат изградениов објект со првично замислениот. Катастрофа.
Back to Top
nouseforname View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Dec-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 156
  Quote nouseforname Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 04-Mar-2013 at 12:56
@fichot abe objektot e ist strukturata,ama eksterierot i epten smeten od edna prejaka moderna zgrada do moderna "limenka"
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 04-Mar-2013 at 19:14
...кога Ви велев, не не` бидува за модерна, тапа. Некој мисли дека го оправдувам СК 2014 безусловно, но попорво ќе го совладаме „барокот“ отколку модерната. Не не` бидува за модерна и тоа е тоа, можеби во некое друго време, кога нема да ја потценуваме истата.
Овај „локален“ феномен го имам приметено кај скоро сите понови објекти кои што предендираат да бидат модерни. Целата сила ја губат при поставување на фасадната опна, покривајќи ја, во многу случаи, интересната конструкција која што можеби и навестува интересен објект.

Edited by Gradinarot - 04-Mar-2013 at 19:22
.....   .......
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 04-Mar-2013 at 19:42
Originally posted by Gradinarot

...кога Ви велев, не не` бидува за модерна, тапа. Некој мисли дека го оправдувам СК 2014 безусловно, но попорво ќе го совладаме „барокот“ отколку модерната. Не не` бидува за модерна и тоа е тоа, можеби во некое друго време, кога нема да ја потценуваме истата.
Овај „локален“ феномен го имам приметено кај скоро сите понови објекти кои што предендираат да бидат модерни. Целата сила ја губат при поставување на фасадната опна, покривајќи ја, во многу случаи, интересната конструкција која што можеби и навестува интересен објект.


Поарно кажи дека не не' бива општо за било што. Далеку од тоа дека СК2014 се добро фасадирани. Ни оддалеку не е добро.

Всушност, истиот проблем лежи и кај модерниве и кај нео-класичните објекти. Употребата на материјали кои личат евтино, а и веројатно се.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 04-Mar-2013 at 20:37
Originally posted by Gradinarot

...кога Ви велев, не не` бидува за модерна, тапа. Некој мисли дека го оправдувам СК 2014 безусловно, но попорво ќе го совладаме „барокот“ отколку модерната. Не не` бидува за модерна и тоа е тоа, можеби во некое друго време, кога нема да ја потценуваме истата.
Овај „локален“ феномен го имам приметено кај скоро сите понови објекти кои што предендираат да бидат модерни. Целата сила ја губат при поставување на фасадната опна, покривајќи ја, во многу случаи, интересната конструкција која што можеби и навестува интересен објект.
зошто правиш ваква генерализација која што воопшто не е озбилно склопена??? ... ја го викам ова миле-паника логика...
како прво, имаме еден тон архитекти што знаат да склопат многу квалитетен објект и да биде дел од современите движења
како второ, не можеш да ја поистоветуваш современата архитектура со лудориите на приватниците низ градов, ниту пак Ск2014 можеш да го поистоветуваш со било каков класичен стил, затоа што и едното и другото не се ништо повеќе од исмевање и изживување врз архитектурата и урбаниот склоп
и како трето, Ск2014 е идеја и изведба на државните и локалните власти, и истите тие власти, можат да склопат современи проекти со грандиозност и естетика, доколку сакаат, поради тоа што кај нив не постои економскиот фактор што постои кај приватниците (барем гледано според Ск2014)

значи стиловите во архитектурата тука воопшто не ти се релевантни... државата и заостанатиот менталитет на народот се тие што треба да се менуваат, и не ми е јасно зошто сеуште во 21 век, имаме потешкотии со таквата промена


Edited by zabegan - 04-Mar-2013 at 20:38
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 05-Mar-2013 at 05:52
Зарем целава ситуација со новите градби ти личи на нешто поозбилно од Миле Паника?, кога веќе си го прозвал.
Не се сложувам дека имаме тон архитекти кои што можат успешно да склопат квалитетен објект. Малку се кои тоа го можат, а и на грешни позиции се најверојатно, бидејќи ретко или воопшто не ги гледаме-те.
Апсолутно можам да ги поистоветувам лудориите во било кој правец на архитектурата, бидејќи во крајна линија тоа се лудории, како што и самиот спомна, а сето ова делува на генерализирање бидејки целиот процес е ништо друго туку практикување на генерално ниска свест при правење на изборите.
Мислам дека веќе го имам спомнато и ќе си земам за право да го повторам, ама сега парафразирано.
Мајсторијата на уникатноста или лошото копирање како дијаметрална точка на првото, е многу посензитивно кај модерната отколку кај класичната архитектура. Вторава си има многу повеќе егзактни правила и елементи на пропорција и декорација, па и тие лошо ги пренесуваме. Е сега замисли и види што се не правиме во модерната, каде нејзините поенти се суптилно практикување на чистотата на автроската замисла и израз.
.....   .......
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 05-Mar-2013 at 19:38
Originally posted by Gradinarot

Зарем целава ситуација со новите градби ти личи на нешто поозбилно од Миле Паника?, кога веќе си го прозвал.
Не се сложувам дека имаме тон архитекти кои што можат успешно да склопат квалитетен објект. Малку се кои тоа го можат, а и на грешни позиции се најверојатно, бидејќи ретко или воопшто не ги гледаме-те.
Апсолутно можам да ги поистоветувам лудориите во било кој правец на архитектурата, бидејќи во крајна линија тоа се лудории, како што и самиот спомна, а сето ова делува на генерализирање бидејки целиот процес е ништо друго туку практикување на генерално ниска свест при правење на изборите.
Мислам дека веќе го имам спомнато и ќе си земам за право да го повторам, ама сега парафразирано.
Мајсторијата на уникатноста или лошото копирање како дијаметрална точка на првото, е многу посензитивно кај модерната отколку кај класичната архитектура. Вторава си има многу повеќе егзактни правила и елементи на пропорција и декорација, па и тие лошо ги пренесуваме. Е сега замисли и види што се не правиме во модерната, каде нејзините поенти се суптилно практикување на чистотата на автроската замисла и израз.
а зарем целата ситуација со Ск2014 не ти личи на Миле Паника?... тој дел очигледно го пропушташ... какви правила жити све, какви пропорции, кога ниеден објект од Ск2014 не почитува ни барем едно правило на класицизмот, туку е кич-преобработка на истиот врз објекти со современа основа и форма
стиловите во архитектурата немаат никаква врска со тоа што ние не знаеме како да се однесуваме кон нив... не можеш да кажеш дека не не бивало за едно, па требало да се префрлиме на друго, бидејќи по твојава логика, гледано непристрасно меѓу приватните објекти и Ск2014, нас не не бива за ништо и воопшто не треба никогаш да се нафаќаме на изградба на било што
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 05-Mar-2013 at 22:23
[/QUOTE]а зарем целата ситуација со Ск2014 не ти личи на Миле Паника?... тој дел очигледно го пропушташ... какви правила жити све, какви пропорции, кога ниеден објект од Ск2014 не почитува ни барем едно правило на класицизмот, туку е кич-преобработка на истиот врз објекти со современа основа и формастиловите во архитектурата немаат никаква врска со тоа што ние не знаеме како да се однесуваме кон нив... не можеш да кажеш дека не не бивало за едно, па требало да се префрлиме на друго, бидејќи по твојава логика, гледано непристрасно меѓу приватните објекти и Ск2014, нас не не бива за ништо и воопшто не треба никогаш да се нафаќаме на изградба на било што[/QUOTE]

Ние очигледно не се разбираме, штом постојано повторуваш, дека поради една пропадната работа оправдувам друга пропадната работа.
Само имам свое гледиште на работите, за кое мислам дека е исправно, а сум го елаборирал, ама очигледно нејасно за многумина, вклучувајќи те и тебе.
Исто како што имаш недвојбена одбивност кон СК 2014, со иста мера треба да прифатиш дека СК2014 е производ, т.е. логично следство на многу погрешни потези во минатото. Исто како што го критикуваш СК2014, со ист жар треба да ги критикуваш и модерните и транзициони утки во архитектурата, инаку во најмала рака ја губиш себеобјективноста, а во тоа слепило се плука по се и сешто. Ти си негативно настроениот за многу работи, јас мислам дека сум реален за состојбите...тука има гоолема разлика, а напротив на почетокот го подржував СК2014 најмногу поради фактот дека нешто конечно почна да се работи.... Нејсе, во прилог на нишкава, пак би додал една паралела. „Декоративната“ архитектура не ни беше добро замислена во старт. Модерната некако немаме сили и знаење да ја истераме до крај како што треба. Едното не го оправдува другото, дали конечно сваќаш или?!!!
.....   .......
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 06-Mar-2013 at 02:01
Originally posted by Gradinarot

[/QUOTE]а
а зарем целата ситуација со Ск2014 не ти личи на Миле Паника?... тој дел очигледно го пропушташ... какви правила жити све, какви пропорции, кога ниеден објект од Ск2014 не почитува ни барем едно правило на класицизмот, туку е кич-преобработка на истиот врз објекти со современа основа и формастиловите во архитектурата немаат никаква врска со тоа што ние не знаеме како да се однесуваме кон нив... не можеш да кажеш дека не не бивало за едно, па требало да се префрлиме на друго, бидејќи по твојава логика, гледано непристрасно меѓу приватните објекти и Ск2014, нас не не бива за ништо и воопшто не треба никогаш да се нафаќаме на изградба на било што[/QUOTE]

Originally posted by Gradinarot

Ние очигледно не се разбираме, штом постојано повторуваш, дека поради една пропадната работа оправдувам друга пропадната работа.
Само имам свое гледиште на работите, за кое мислам дека е исправно, а сум го елаборирал, ама очигледно нејасно за многумина, вклучувајќи те и тебе.
Исто како што имаш недвојбена одбивност кон СК 2014, со иста мера треба да прифатиш дека СК2014 е производ, т.е. логично следство на многу погрешни потези во минатото. Исто како што го критикуваш СК2014, со ист жар треба да ги критикуваш и модерните и транзициони утки во архитектурата, инаку во најмала рака ја губиш себеобјективноста, а во тоа слепило се плука по се и сешто. Ти си негативно настроениот за многу работи, јас мислам дека сум реален за состојбите...тука има гоолема разлика, а напротив на почетокот го подржував СК2014 најмногу поради фактот дека нешто конечно почна да се работи.... Нејсе, во прилог на нишкава, пак би додал една паралела. „Декоративната“ архитектура не ни беше добро замислена во старт. Модерната некако немаме сили и знаење да ја истераме до крај како што треба. Едното не го оправдува другото, дали конечно сваќаш или?!!!
што те тера да помислиш дека ги поддржувам транзиционите утки и дека воопшто не поседувам објективност? ...меѓудругото, ако баш не си запазил битни работи што ги пишувам на форумов покрај останатата жестина, последно нешто што ме засега околу еден објект е архитектонскиот стил во кој е изграден... подеднакво ги почитувам сите стилови на архитектура и немам ништо против никој од нив, а транзиционата архитектура и Ск2014 се комплетен срам за сите нив, и како што кажав, жалосно е да ги поистоветуваме со современата архитектура или класицизмот и да доинесуваме некаков генерален заклучок врз основа на тоа

а на другата страна, ти си тој што вели дека за ова не не бивало, па треба да се префрлиме на друго... затоа и не си ми логичен, зошто велиш дека не не бивало за модерна архитектура, а класичната била безбеден плеј, кога Ск2014 е совршен пример за тоа како не бива за тоа да усереме било што (во негов случај класиката), без разлика на архитектонските стилови?
затоа и ти викам дека не е проблемот во стиловите... затоа што мислам дека нема ниту еден приватник ниту пак политичар, што е загрижен за тоа како му изгледа објектот, сите бркаат економија, бизнис и политика за свое лично најдобро... не е дека не знаеме, дека не не бива или дека немаме сили да истераме нешто, туку дека сме комплетно игнорантни кон архитектурата (па и културата општо) во секој поглед, поради тоа што менталитетот ни е невиден хаос... стиловите никогаш не биле проблемот

и мислам дека ти не си ме разбрал во целава приказна, јас не целам на тоа дека го поддржуваш Ск2014, туку ти го посочувам како пример за тоа како не не бива ни за класицизам, исто како што ти го посочуваш објектов како пример за тоа како не не бива за модерната[/QUOTE]

Edited by zabegan - 06-Mar-2013 at 02:08
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 06-Mar-2013 at 02:06
Originally posted by alexgizh

Originally posted by Gradinarot

...кога Ви велев, не не` бидува за модерна, тапа. Некој мисли дека го оправдувам СК 2014 безусловно, но попорво ќе го совладаме „барокот“ отколку модерната. Не не` бидува за модерна и тоа е тоа, можеби во некое друго време, кога нема да ја потценуваме истата.
Овај „локален“ феномен го имам приметено кај скоро сите понови објекти кои што предендираат да бидат модерни. Целата сила ја губат при поставување на фасадната опна, покривајќи ја, во многу случаи, интересната конструкција која што можеби и навестува интересен објект.


Поарно кажи дека не не' бива општо за било што. Далеку од тоа дека СК2014 се добро фасадирани. Ни оддалеку не е добро.

Всушност, истиот проблем лежи и кај модерниве и кај нео-класичните објекти. Употребата на материјали кои личат евтино, а и веројатно се.
да не го должиме многу, дури сега приметив дека alexgizh имал идентична поента како мене, само го кажал истото многу пократко и појасно Cheers
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 06-Mar-2013 at 09:53
..недоразбирањата се извор на конфликтите, а архитектот на овој објект и те како имал конфликти со изведувачот, така барем ми изгледа...
.....   .......
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15039
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 23-Apr-2013 at 15:20




Edited by Џоле - 24-Apr-2013 at 15:01
За сè има вторпат
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 04-Mar-2014 at 01:08
Екстериерот е добар, но криво ми е што сепак е значителен чекор назад од рендерот. Внатрешноста ми изгледа дека доста се внимавало на детали и завршната обработка да биде на високо ниво.

Забележал ли некој како е решено паркирањето?

1


2


3


4


5


6


7


8


9


10


11


Edited by Cloverstack - 04-Mar-2014 at 01:09
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 04-Mar-2014 at 22:47
wow ентериерот грми! 6. браво

Edited by damjan4o - 04-Mar-2014 at 22:49
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 05-Mar-2014 at 02:14
Генерално ми се допаѓа, изборот на материалите во горниот дел би можел и би требало да е позадоволителен, но и вака ми се допаѓа. Ентериерот е одличен, сигурно би изгледал уште подобро со соодветно одбрана гарнитура, се на се одличен простор.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 05-Mar-2014 at 21:27
Како што прочитав, објектов е првонаграден од ААМ за 2013 година.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.