build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Природни убавини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Радика

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Радика
    Posted: 06-May-2010 at 14:25
1
Устието на Радика и Мавровска Река


2


3


4
Некоја мала притока високо од планината


5


6


7


8
Гарска Река пред устието со Радика


9

Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 10-Nov-2014 at 11:57

луѓе дајте некоја свежа фотка од Елен Скок

и тро поголема

Originally posted by Max

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 11-Nov-2014 at 16:21

добро бе нема ни еден Мијак на форумов, Радикал ако ништо друго, сакам да видам како се држи мостот, може некој знае дали сеуште го врват луѓе!?
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 14-Nov-2014 at 17:09





07.11.2014 - Промоција на „Скокни до Елен Скок 2014“
...
Мостот „Еленски скок“ се наоѓа над Гарска Река наспроти село Могорче, во близина на месноста Бошков Мост, на десната страна од регионалниот пат Дебар - Маврово. Го добил името по извиениот лак и претставува редок пример на мајсторството на луѓето од овој крај. http://www.idividi.com.mk/vesti/makedonija/959295/index.html


Ова Е Најтажната легенда за еден Mост што сум ја чул

Тогаш, најубаво е да ја раскажеме легендата на мостот (една од повеќето) која нам ни се стори најпривлечна за читателот.

...

Во длабоките пазуви на Стогово клокотеле чистите оди на Гарска Река, која со своето стрмно корито го одделувала Стогово од Бистра, а со своето бучење итала да се спои со Росочка и Тресонечка река, а потоа заеднички да влезат и да ја збогатат Радика.

Често, многу често по овие планини се движел еден ловџија од Могорче. И секогаш се враќал со богат лов. Но еднаш трипати со ред ги обиколил шумите на Стогово, три дена од зори до зајдисонце акал, а сепак се враќал со празни раце. Не дека не сретнал ништо по што можел да пука. Мислата му била обземена од едно доживување кое не му се тргало од пред очи, не му излегувало од умот. Уште првиот ден кога тргнал на лов среде разредената шума на мала полјанка видел млад елен како мирно си ја пасе сочната трева. Кога ловџијата дошол до крајот на шумичката, еленот ги начулил ушите, ја исправил главата, а неговите прекрасни рогови уште повеќе ја извишиле неговата стројна снага. Еленот не трепнал, не се исплашил, само ја свртел главата кон ловецот и го загледал спокојно.

Неговиот поглед бил чудесно топол, очите гледале кротко, со некаква доверба, како кон дамнешен пријател. Толку многу, чиниш човечки говореле тие јадри кафеави очи, што ловџијата занемел од чудење.

Од каде елен во овие места?

Никој дотогаш немал видено такво животно, ни по Стогово, ни по Бистра.

Од каде ли можел да залута сам дури овде, каква ли потреба го натерала да ги остави местата каде што се родил?

Да не гледал често луѓе и да навикнал на нив?

На ловџијата му станало мило пред убавото животно и си ја пуштил пушката полека. И уште прозборел за себе: чувај Боже, да праќаш смртоносен куршум кон такво суштество, за прв пат дојдено во овие места.

Се тргнал бесшумно назад во шумата, за да не го исплаши еленот, и се заскитал замислен низ Стогово до доцна вечерта. Топлиот поглед на тој неочекуван гостин во планината постојано го следел и му ја одбивал мислата од други цели. Така ловџијата полека почнал да слегува по удолнината на Стогово, се напил од ладната Гарска Река, поминал низ убавото Гари, Осој и се прибрал доцна вечерта во Могорче. Утредента пак станал рано, си ја нарамил пушката зел јадење за цел ден и тргнал по угорнината. патем го слушал само приспивниот шум на Гарска Река.

Денот и овој пат бил свеж, со чисто небо.

Полека, полека ловецот навлегол во шумата и тргнал по познатата патека меѓу грмушките и на крајот пак се нашол на вчерашната полјанка. И за чудо, пак го сретнал еленот, но веќе со исправена глава како да го очекувал. И пак посочил поглед кон ловџијата, кроток дружељубив.

На ловџијата му се присакало да му се приближи, но го запирал стравот да не го исплаши.

Го погледал уште неколку мигови, и се порадувал на неговата фигура и си тргнал во шумата вртејќи со главата зачудено. Истото се случило и третиот ден. Еленот како да си го избрал живеалиштето во тој дел на буковата шума, при сочната трева, необеспокојуван од никого и ништо, наполно свикнат на поминувањето на ловецот.

Наредните денови ловџијата им раскажал на своите соселани за чудните средби со еленот, единствен и самотен во планината Стогово, како некакво знамение за нивниот крај.

- Ама зашто не го уби? - му се чуделе тие.

- Ааа, не бидува. Такво убаво животно! Така убаво те гледа. Гревота е да се посегне на него. Та тоа е единствено во нашата планина. Ни дошло на гости. Ќе ни ја краси – одговарал со куси, но многу јасни кажувања ловџијата.

- А каде токму го сретна? Бил упорен некој од соселаните.

- Над изворите на Гарска Река

- Ќе одам утре да го видам што чудо е тоа диво животинче, - рекол еден комшија на ловџијата.

- А ние ќе ти правиме друштво, - рекле другите.

... Брзиот елен ги оставил зад себе сите гонители и бидејќи видел отворен простор под селото Могорче, каде што Мала Река се стеснува во длабоко грло, се затрчал натаму. Но, уморен, задишан, опколен од сите страни со гонители, пред длабока пропаст си ги собрал последните сили и скокнал над бездната. Неговите предни нозе чукнале на брегот, телото се плеснало врз бујната трева но задните нозе залудно клоцале во водата, мачејќи се да се исправат. немале веќе сила, зашто предните му биле скршени и лежеле откотени во колената. Снагата му треперела, како знак на неиздржлива болка. Тешко дишел.

Сите гонители на еленот биле околу него. Последен стигнал ловџијата, забревтан од попустото обидување да ги сопре збеснетите за пакост селани. Натажен се наведнал кон кутрото животно, а тоа со мака ја исправило главата и го погледнало како порано.

Дали го препознало? Од очите му капеле солзи, а низ нив човечки поглед, но сега полн со укор. Колку многу кажувале тие влажни очи.

На ловџијата од голема жал му дошло да се расплаче. Клекнал му ја помилувал кадифената буза му ги погалил и длабоко задишените гради, а потоа се исправил и ги погледнал со одвратност замолчените покрај него соселани.

- Јаз’к, - изустил.- Срам да ви е. Зошто ме излажавте? Ви кажав чесно за чудното животно и дека е греота да се крене рака на него како на невино, како на вистински украс на нашата планина, не направило пакост никому, дојдено оддалеку како наш драг гостин. Се пуштивте по него, - продолжил ловџијата – како ѕверови, тајно, скришум од мене и го принудивте на смртен скок за не падне во вашите безмилосни раце. Погледнете му ги очите. Душа имаат тие и ве проколнуваат како што вие го проколнувате Турчинот што беснее по нашите села. И знајте. Лоша е клетвата на невините, вардете се од неа.

Селаните од Могорче, занемени и со наведнати глави се загледувале во убавите и расплакани очи на младиот елен кој веќе умирал.

Еден од највозрасните, загледан така во еленот, со тажен глас рекол:

- Има право ловџијата. не проколнаа овие очи. Но, што да сториме за да не не фати клетвата? - И уште додал: - Сум слушал дека само со добро дело може да не се оствари проколнувањето.

Никој не проговорил, притаен страв беше им ги сматил мислите на сите насобрани. најпосле некој се решил да праша:

- Какво добро да сториме?

-- Треба да сториме нешто во негов спомен. Мајстори сме. Да го овековечиме неговиот последен скок во мост. Истата поза што еленов ја направи во претсмртниот час над Мала Река. Ем да се чудат нашите потомци на неговата убавина, ем да се отвори пат кон нашите комшии Мијаци по Бистра. Тоа навистина ќе биде добро дело.

Сите го прифатиле умниот совет и уште од наредниот ден почнале да делкаат камења.

Така вели легендата дека е изграден Елен Скок.

Така ја прочитав така ја запишав.

Од книгата „По долината на Радика“ од Блаже Смилески, 1998.

http://www.mn.mk/kultura/3680
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 14-Nov-2014 at 17:29

ако може некој нешто да ископа од другите легенди би замолил да сподели азното!
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 14-Nov-2014 at 19:33


ги барам другите легенди бидејќи ова ептен ми делува популистичка, знам порано имав чуено за една доста уникатна, но неможам да ја извадам од ниедна фиока по вијугиве!

велам азно бидејќи тек преку приказните оживува местото, иако во случајов трагично, камо да имаше Христијански Абер ко од Псалмите, поточно Псалм 41 излиен на виничките теракоти, со оглед дека ова легендиве за време османлиско биле пред се врзани за робскиот менталитет та и фолклорот или е јуначки или трагичен слично ко во раната антика, ДОДЕКА во касна антика односно Византија овде царувале токму Православни Митови и Легенди односно Живи Виножита

SICUT CERVUS DESIDERAT AD FONTES AQUARIUM (Како што кошутата копнее по водни извори)



На полето на правоаголната рамка на плочата (димензии: 30х27х4,5см) прикажана е фигура на елен кој стои. Во просторот зад него се претставени две растенија со разлистени гранки кои создаваат амбиент на шумска вегетација. Под стомакот на животното, меѓу неговите нозе, прикажан е извор од кој истекува вода. Таа тече во тенки млазови и се влева во кантаросот претставен пред еленот.
Околу претставата, на просторот меѓу рамката со која е врамена сцената и надворешната рамка која оди покрај работ на плочата, испишан е латински текст. Во горниот хоризонтален ред, по симболот на крстот, се чита: SICUTCERVUSDE; на левата вертикална страна стои зборот SIDERAT, на десниот вертикален раб ADFONTES, додека во долниот ред е испишан зборот AQUARIUM. Текстот што почнуа над горната рамка на претставата, продолжува во вертикален правец на левата страна на плочата, потоа поминува на десната страна, завршува под долната рамка и гласи:
SICUT CERVUS DESIDERAT AD FONTES AQUARIUM (Како што кошутата копнее по водни извори)
Со овој стих почнува пеењето во процесија на цвечениот сакрамент на крштевањето во Римската Црква за време на пасхалното бдеење пред Воскресната Недела.
Врз основа на теолошкото толкување и симболичниот карактер, Псалмот 41 претставува песна која ја изразува желбата за Господ и неговиот храм. При тоа, централниот мотив на симетричната композиција во ликовното прикажување на оваа тема го симболизира изворот на верата – Христос, а претставените животни – катихумените кои сакаат да ги измијат своите гревови во баптисмалната вода, бидејќи крштевањето претставува ново раѓање за вечниот и бесмртен живот. Според тоа, оваа претстава ја симболизира светата евхаристија на верниците кои очекуваат вечност по крштевањето. Бидејќи се однесува на покрстувањето и прифаќањето на новата вера, илустрацијата на Давидовиот псалм 41 е слика на душата која не само што тежнее кон рајското задоволување, туку веќе е дел од него. Баптисмалниот, евхаристичниот и есхатолошкиот карактер на оваа сцена го објаснува нејзиното често присуство во декорацијата на фунерарните простории. Елените и другите животни претставени на изворот на животот во сликарството на гробниците и мавзолеите, како и во пластиката на саркофазите го изразуваат копнежот на оние што се таму погребани кон изворот на животот и нивната желба да бидат заедно со Христос во Царството небесно. Истовремено, оваа композиција ја илустрира и молитвата во ритуалот на погребот во која се моли за умрените да дојдат на изворот на животот.

http://muzejterakota.mk/psalmi6.html



Edited by +Protagorist - 14-Nov-2014 at 19:33
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15001
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 14-Nov-2014 at 20:19
Originally posted by +Protagorist


добро бе нема ни еден Мијак на форумов, Радикал ако ништо друго, сакам да видам како се држи мостот, може некој знае дали сеуште го врват луѓе!?


Јас бев пред некоја година, добро се држеше. Штом издржал толку векови, ќе издржи уште некоја година.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15001
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 14-Nov-2014 at 20:22
-избришано-

Edited by Џоле - 15-Nov-2014 at 10:50
За сè има вторпат
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 14-Nov-2014 at 21:37

све мајтапчии во администрација ајде може и по трет пат да цитираме истата легенда белки ќе стигнат на ред и византиските
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15001
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 15-Nov-2014 at 10:50
Еј, не знаев дека е истата... Нема врска, ќе ја избришам.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15001
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 09-Dec-2014 at 11:01
Originally posted by +Protagorist


добро бе нема ни еден Мијак на форумов, Радикал ако ништо друго, сакам да видам како се држи мостот, може некој знае дали сеуште го врват луѓе!?


Еве две мошне свежи фотографии од мостот, снимени пред некој ден. Автор: Ангел Ситновски. Преземени се од неговиот фејсбук профил.



За сè има вторпат
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3578
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 09-Dec-2014 at 12:41

фала Џоле ќе се најде понатака за друг видео клип, уствари ми требаше за симболично да ја доловам атмоферата од византискиот мит во конотација со космосот односно косиот-мост, но симболиката веќе замина кон мирни епски протоци и потоци настрана од ова брзиве планински струи и вортекси...

во секој случај ваква изворност ко Радика и Елен скок може да се сретне само кај нас, евентуално средна азија околу Монголија и Хиндукуш нешто да останало ко волку недопрено, се друго и да го има бар со гелендери или сајли е донакитено



ова легендава за каменото момче ми се допаѓа, токму аналогија за сите емоционално ослепени сограѓани кои се навјасани некаде некако во животот

инаку градител на мостов излезе Стојан Везенков, претпоставувам, со оглед дека нема референци за инфото, а ова со Неретва и Мостар веројатно им е лапсуз, туку треба да стои Нишава и Ниш

Во Реканскиот крај се наоѓа и познатиот мост наречен Елен Скок, изграден кон средината на XVIII в. од делкан камен со само еден лак, од архитект кој го градел и мостот на Неретва во Мостар.

Постојат две легенди поврзани за настанувањето на мостот. Според едната, мостот е изграден во знак на сеќавање на момчето кое за да ја одбрани честа на својата девојка убил еден турски бег. Турците пратиле силен аскер за да го фатат, момчето бегало и стасало до надојдената Гарска Река. Во момент на очај и безизлез, од шумата се појавиле самовили и го претвориле во прекрасен елен, кој без проблем ја прескокнал реката. Подоцна, во знак на сеќавање селаните изградиле мост.

Другата легенда раскажува за бегот кој со својата војска се обидувал да улови еден елен којшто постојано им бегал и не допуштал да му се приближат. Кога се нашол на брегот скокнал на другиот крај и таму починал. Восхитен од неговата храброст бегот наредил во негова чест да се изгради мост.

http://www.kingmarkoland.com/Default.aspx?id=a01ad246-e8e8-46d9-862d-21908effd22f


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3578
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 25-Jun-2015 at 19:16


со хдр Радика мирно тече иако е брзица 

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4190
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 04-Sep-2015 at 14:25
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.086 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.