build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Изведувачи - понуди, препораки, совети

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
KraFT View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote KraFT Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Изведувачи - понуди, препораки, совети
    Posted: 13-Jul-2010 at 14:35
Незнам дали ја погодив групата за оваа тема но мислам дека во форумов фали тема каде што изведувачи може да ги реклмираат своите услуги.
 
Би сакал да добијам контакти или препораки за изведувачи, предузимачи, фирми, тајфи итн,  кои на база на доставен идеен проект и предмер би ми доставиле понуда .
 
Се работи за изградба на индивидуална куќа во Сопиште.
 
Се наоѓам во ептен тазе фаза на прибирање на понуди па бујрум.
Ако има некој заинтересиран нека се пофали тука или нека ме контактира на
крафт(@)крафт(.)нет(.)мк(.) (на латиница без загради нели...)
 
К
 
Апдејт: Овие две листи можат да значат многу а можда и не.
 
 
 
Да не збунам некого не сум ограничен само на фирми.
 


Edited by KraFT - 09-Aug-2010 at 16:08
Back to Top
ATC@LWSK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 12-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ATC@LWSK Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 20-Jul-2010 at 14:57
Моја препорака се Торус Инжинеринг, тие ја градеа мојата куќа во фаза карабина, и  сум многу задоволен од нив.
телефон: (02) 3110 848
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 20-Jul-2010 at 16:49


АТЦ одавна не си споделил до каде ти дотурка куќата, претпоставувам дека е веќе готова
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3603
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Jul-2010 at 17:15
Крафт понуди можеш да прибираш и од АДата како Бетон, Гранит, Маврово итн. но не е на одмет да есапиш и тајфа... инаку и охриѓаните Ремис држат вода, еве нивна соработка со Кнауф http://www.knauf.com.mk/za_nas_referentni_remis.htm а по сугестија од прв комшија јас би ги препорачал и Прима-Инвест http://abv.mk/firma.aspx?id=19486

~

инаку лично мене што ми има фатено око се еко градбите за кои има и тема во подфорумов, и иститие ги има во многу варијанти, но кога веќе станува збор за понуда на нашиот пазар би ги издвоил Екопроект www.ekoproekt.com.mk кои изведуваат екстра еко градби, а според изведбите далеку повеќе ми фаќаат око од хот-хот!
еве од нив проект и изведба на куќа во трново http://www.ekoproekt.com.mk/?page=proekti&subpage=trnovobitola&cat=proekt#images/proekti/trnovobitola/
Back to Top
KraFT View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote KraFT Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 09-Aug-2010 at 16:11
Малку бев пасивен па деновиве ќе се `згнам  повеќе околу ова.
Го апдејтирав првиот пост со листа на лиценцирани фирми кои се добра појдовна точка за контактирање но секако сакам да ги видам и тајфите и другите помали градежни фирми.
 
Ви благодарам за советите и ќе ве апдејтирам како иде ова.
К


Edited by KraFT - 09-Aug-2010 at 16:43
Back to Top
goran222 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote goran222 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 18-Feb-2012 at 12:16
Дали некои знае да наброи барем 30 градежни фирми за високоградба кои се најдобри во скопје....
Back to Top
goran222 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote goran222 Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 19-Feb-2012 at 10:24
Има ли негдека листа од градежни фирми...
Back to Top
Jordanco View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 28-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Jordanco Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 28-Feb-2012 at 18:08
potrebna mi e informacija za Big Building gradezna kompanija, ako ima nekoj web strana, adresa itn

fala odnapred
Back to Top
goran222 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote goran222 Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 06-Mar-2012 at 16:43
Ме интересира овие што се фирмите за молераи,електрична инсталација,плочкари,за водовод и други што работат во стамбени објекти во изградба дали се договараат со газдите на градежните фирми или работата ја наоѓаат преку тендери???
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 06-Mar-2012 at 19:13
обично фирмата што гради згради им плаќа во натура.на пример на тој што им го носи бетонот му дава стан во противвредност на бетонот,па продавај го,со паркетарот му дава некој дуќан итн.пари ретко кој дава кеш
Back to Top
goran222 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote goran222 Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 17-Jun-2012 at 13:28
Дали некој знае Банко-комерц шио има изградено и кој се газдите....
Back to Top
goran222 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote goran222 Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 21-Jun-2012 at 15:47
Дали постои уште градежната фирма пелагонија од велес ????
Back to Top
Necromanser View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Sep-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Necromanser Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 13-Sep-2012 at 10:43
Zdravo i vo ovaa tema
Me interesira dali negde na internet moze da se najde gotov kompleten plan za izgradba na kuka
Znam deka se zavisi od mestoto i zelbite na investitorot, no mene ne mi e toa tolku bitno, tuku samo kvadraturata da bide ok
Fala vi
Back to Top
Arhitekt_sk View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-Nov-2012
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Arhitekt_sk Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 12-Nov-2012 at 06:43
tesko taka da najdete gotov proekt a baska so dimenzii dokolku ste zainteresirani za proekt pisete pa da vidime sto mozeme da vi napravime
Back to Top
annaja View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 01-Oct-2012
Location: Makedonija
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote annaja Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 02-Sep-2018 at 12:32
Некој од лично искуство, да препорача фирма, за градење куќа
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 10-Sep-2018 at 03:55



лично искуство со фирми тнко, но еве некоја форумска преписка во тој правец, барајте плус независен надзор ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=980&PID=71064#71064

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2058&PID=149890#149890

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3540



Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 10-Sep-2018 at 04:30

еве поучен совет од Медо, а јас би додал со тајфа ќе помине Чоек поефтино, но со фирма може да тужи ако не му е по ќеиф изведбата на крај, затоа е добро исплаќање по фаза, иако најидеално би било кога законски надзорот би бил општински па пеналите да ги плаќаат по пола утре со изведувачот сите сожители, што пак со тек на време ќе изнедри локални фирми како гаранција нели комшија ќе биде резил да ја утне намерно работа во најдобар случај, па ќе корегира и без тужба, или пак бидејќи општински градежен инспектор би бил надзор а ко локална фирма општински приврзок та брзо ќе оди цел муабет, тоа пак ќе доведе за сметка избалансирана понуда и со време тарифник кој транспарентно ќе се ревидира, делува ко социјалистичка утопија идејава, но секогаш е добро да се идеализира бидејќи никогаш нема да стигнеме до подобро утре ако чекаме пазарот сам да брка перфекција!

проблемот не е во градежниците, ко и сите и тие гледаат да омрсат мустак колку можат полесно и повеќе, склетот е што не секој може да си дозволи да почасти бакшиш бидејќи сме сиромашна земја, за сега единствен баланс е бркање врски, што пак генерира рушвет општествен табиет, на крај сите изигрина ако не материјално тогај душевно, бидејќи гревот системски бил стимулиран! општ национален градежен тарифник треба бар за да не се губи време кога некој брка ќар за сметка на квалитет, она за иста цена не сега иста марка на бетон ќе добие стопанот! ценовна стандардизација никогаш фирмите нема да бараат, тоа треба самите граѓани да го потегнат!     

Originally posted by medo

Според мене би требало да размислуваш и да планираш реална цена за објект до фаза карабина од околу 70-120 Е/m2 бруто површина. Значи ја пресметуваш површината на плочата во бруто износ, на пример 10x10 m, ги броиш плочите и множиш со горниот износ. Секако немој да ги заборавиш темелите и кровната конструкција. Различни изведувачи различно ги определуваат овие ставки.

Доколку се одлучиш сам да набавуваш материјал, а да пазариш работна рака која вклучува мајстори, рачен и помошен алат, скелиња, потпирачи, оплата (табли), греди, стеги и слично можеш да сметаш дека ќе те чини од 18-25 Е/m2 бруто површина.

И за крај, мора да ти биде јасна една работа, "колку пари, толку музика". Моја препорака е дека не треба да штедиш на самата градба.

Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.098 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.