Print Page | Close Window

Објект „Ленинова“

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Станбени
Forum Discription: Станбени згради, станбено-деловни комплекси, резиденцијални објекти и населби...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1166
Printed Date: 08-Jun-2024 at 22:46


Topic: Објект „Ленинова“
Posted By: alexgizh
Subject: Објект „Ленинова“
Date Posted: 11-Jan-2011 at 20:52
Сабајлево приметив дека се поставува ограда на Партизанска, претпоставив дека ќе се прави нова зграда до Гема 2. После работа пројдов пак, и испадна дека сум бил во право Еден дечко што работи во трафиката ми кажа дека сите ќе ги рушат за десетина дена, и дека зградата „ќе има 6-7 спрата“.

На сликава со зелено ја обележав претпоставената маркичка, а со црвено е моментално поставената ограда.



Кога ќе дознаеме повеќе детали, ќе ја преимениме (и ако треба преселиме) нишкава.


-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.



Replies:
Posted By: Cloverstack
Date Posted: 11-Jan-2011 at 21:04
Да не мислиш до Гема 2?




Posted By: alexgizh
Date Posted: 11-Jan-2011 at 21:06
Мислам

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 11-Jan-2011 at 21:12
Cekame slikiBig%20smile


Posted By: pbanks
Date Posted: 11-Jan-2011 at 21:19
Како сериозно се згусна овој дел за само неколку години.

Држиме палци за нешто квалитетно


Posted By: lslcrew
Date Posted: 11-Jan-2011 at 22:46
Objektot na koshot e kulturno nasledstvo. Moze da e ova dokopletiranje na dolgoto gradilishte so ushte edna markica, pa i zatoa da e ogradata samo taka postavena do pola. Kojznae dali ke se najde nachin da se butne toa koshot.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 11-Jan-2011 at 23:20
Имаше некој муабет дека Гема 2 е само прва фаза и дека оваа маркичка се спремала за доградба на тој објект. Ако се прашувам јас, за објект кој директно излегува на Партизанска може и треба нешто подобро, но од друга страна би било фино освежување и доколку цел тој блок биде униформен, наместо пренагласеното шаренило во Дебар Маало.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 11-Jan-2011 at 23:28
Шаренилото у суштина и не е нешто посебно лошо. Највеќе грдат различните поткровја. Мене повеќе ми се допаќа шаренило одколку некоја униформност. Обично низ Скопје многу маала се така изградени , ама па дури и кај науниформсните оние последните што се градени има различност во висини и бои да не биде толку исто. Обично постарите автокоманда, низ кисела вода некои низ арпош многу се така да се збуниш да не влезеш во друга зграда. значи напроблематични се подкровјата. Висини исто така до некаде.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 11-Jan-2011 at 23:54
Originally posted by lslcrew

Objektot na koshot e kulturno nasledstvo. Moze da e ova dokopletiranje na dolgoto gradilishte so ushte edna markica, pa i zatoa da e ogradata samo taka postavena do pola. Kojznae dali ke se najde nachin da se butne toa koshot.


Ај дообјасни се (по можност со скица)? На самиот ќош колку што знам има една коцка која е најверојатно шупа. На неа има некој политички графит... Да не мислиш на другава куќа источно, што беше некој кафич, па кладилница?


-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 11-Jan-2011 at 23:56
Pa ova shto go pishav se e od nishkata za toj objektot dolgiot. Tamo mislam deka pishuva. Nekoj kaza deka objektot na koshot e zashtiten.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 11-Jan-2011 at 23:59
Originally posted by lslcrew

Шаренилото у суштина и не е нешто посебно лошо.
Кога шаренилото е во Дебар-маалски екстремни пропорции ите како е лошо, и тоа пред се од аспект на исплатливост и функционалност, а дури потоа (многу потоа) од аспект на естетика.


Originally posted by lslcrew

Pa ova shto go pishav se e od nishkata za toj objektot dolgiot. Tamo mislam deka pishuva. Nekoj kaza deka objektot na koshot e zashtiten.
Си се префрлил на друга локација, друг е тој објект:
41°59'57.69"N  21°25'25.18"E


Posted By: alexgizh
Date Posted: 12-Jan-2011 at 10:59
1. Ограда од страната на партизанска. Почнува западно од Гироманија.


2. Сабајлево почнале да ја поставуваат и оградата до Гема 2



-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: mitatos
Date Posted: 12-Jan-2011 at 14:08
Се надевам овие згради што ги градат во овој дел од градот ке располагаат со сопствен паркинг иначе во тој регион има  тесни улички и тешко ке биде за сопствениците на зградата,оти сите знаеме дека паркинзите од зградите во центар станаа градски паркинг и имаа проблеми во својот сопствен паркинг.


-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 13-Jan-2011 at 12:13
Во еден период, за аголните локации како оваа, општина Центар (веројатно и другите) не бараа со ДУП да биде (задолжително) решено паркирањето во рамки на локацијата, заради проектантски потешкотии - позиционирање на вертикалното скалишно јадро во однос на подземната улица и сл. Не знам сигурно дали сега е таква праксата....во секој случај оваа би била во приближен габарит како соседната Гема, а тоа значи голема корисна површина и уште поголема потреба за паркирање...

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: alexgizh
Date Posted: 18-Feb-2011 at 09:26
Изградбата почна неодамна. Веднаш ставија и рендер, што е за поздрав! Знаете, во нормални држави не треба да се радуваме за вакво нешто, ама што е тука е.

Гемма е проектант и изведувач, исто како и постоечката зграда до неа (за која морам да спомнам дека веднаш после рушењето на куќата го домалтерисаа ѕидот кој го делеа, исто така за поздрав!).

Од рендерот може да видиме дека ќе биде горе доле во ист стил како постоечката зграда, но 2-3 спрата повисока. Веројатно удриле во златна жица овде, па решиле да искористат до максимум. Доле има трем, и веќе може да се насети дека сиот овој потег, почнувајќи од оваа зграда, завршувајќи кај зградата што треба да се гради до Граве, ќе имаат тремови. Мислам дека и во ДУП-от ова си стои.

Да не должам многу, нишкава ја преименувам, а вие погледнете го рендерот:




-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: N23
Date Posted: 18-Feb-2011 at 09:52
Противник сум на голем дел од објектите што се градат у Дебар Маало, ама не и за овој. Некако сеа посредено ќе ми изгледа, за разлика од тие куќарките. Ипак центар на град е и ако сакаме да се стремиме кон урбанизација на ск, мора да прифатиме рушење на куќи и градење на згради, особено ако излегуваат дректно на најголемиот булевар во ск. Нз само со онаа белана ќука од страна, каде што имаше кладилница. Можат да ја срушат и измеѓу зградиве на нејзино место фино паркче да се направи. А за изгледов на зградава, не е нешо спектакуларно, ама е многу поубав во споредба со она што сега на други места се гради.


Posted By: xnx
Date Posted: 18-Feb-2011 at 10:01
bas mi se dopaga zgradava. ubavo ke go definira toj agol. mislam deka tremot so stolbovi e ubavo resenie tuka koga ke se zeme predvid formata na markicata.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 18-Feb-2011 at 11:24
Originally posted by N23

Противник сум на голем дел од објектите што се градат у Дебар Маало, ама не и за овој. Некако сеа посредено ќе ми изгледа, за разлика од тие куќарките. Ипак центар на град е и ако сакаме да се стремиме кон урбанизација на ск, мора да прифатиме рушење на куќи и градење на згради, особено ако излегуваат дректно на најголемиот булевар во ск. Нз само со онаа белана ќука од страна, каде што имаше кладилница. Можат да ја срушат и измеѓу зградиве на нејзино место фино паркче да се направи. А за изгледов на зградава, не е нешо спектакуларно, ама е многу поубав во споредба со она што сега на други места се гради.


Моментално во ДУП-от си стои белата куќа. Некој ми има кажано дека имало многу деленици и неможеле да се договорат... како и да е, парк тука не ми е природен, поприродно е да се затвори триаголникот со уште една зграда. А и тоа најверојатно ќе се случи, прашање е само на време, бидејќи се тежнее секое ќоше да се претвори во зграда.


-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: damjan4o
Date Posted: 18-Feb-2011 at 11:55

Nema da bide podobro dokolku ja napravat ista visina so sosednata zgrada?



Posted By: <Fresno>
Date Posted: 18-Feb-2011 at 13:52
Зошто би било? Зградите кои излегуваат на Партизанска имаат поголема дозволена висина, а и нормално е да бидат повисоки од оние кои излегуваат на малските улички во Дебар маало и Буњаковец.


Posted By: zabegan
Date Posted: 18-Feb-2011 at 17:03
објектот сам по себе си е добар, рамнодушен сум кон него моментално, единствено не ми се допаѓа што не ја следи линијата на Гемаи е за некој спрат повисок


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 18-Feb-2011 at 18:47
Се потврди муабетов:
Originally posted by Cloverstack

Имаше некој муабет дека Гема 2 е само прва фаза и дека оваа маркичка се спремала за доградба на тој објект.
Да видиме дали ќе се оствари и за целиот триаголник...


Еве два извадоци од ДУП за тој простор. Првиот е поквалитетен, ама состојбата е стара. На вториот иако е матен, се гледаат маркичките.

А до каде точно е градилиштето? Ја опфаќа само 14.25 или и 14.23? Или можда има некоја нова промена во ДУП-от?









Posted By: alexgizh
Date Posted: 18-Feb-2011 at 19:20
Од вторава слика, скоро сигурен сум дека ги зафаќа 14.25 и 14.21.

14.22 е моментално Гиро Манија а 14.23 е таа белата куќа.


-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 18-Feb-2011 at 19:43
Не ми е јасно што ви е толку филмот што објектов има 2 ката повеќе од соседниот, тоа треба добро да биде!?...блоковите што се оформуваат имаат смешни (смешно мали) димензии во основа и се оформени од објекти со различни висини, секогаш комплетно различни материјали, бои, пристапи во обликувањето - после некое време кога ќе се истрошат фасадиве и кога ќе се накитат со тенди и гаќи, Буњаковец (комплетно) ќе личи на фавела - денеска тоа е случај само на одредени места....
....за колонадата од столбови, за која се инсистира да бидат лачно поврзани што да се каже повеќе!? Пишувавме негде во темите за други објекти во близина на овој - чудо што само во современиот скопски урбанизам може да се види и нигде на друго место на планетава...еве ги лаковите и овде

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: <Fresno>
Date Posted: 18-Feb-2011 at 20:04
Јас па не гледам што е проблемот објектите на Партизанска да бидат нешто повисоки од останатите, баш одговараат на широчината на булеварот. И не е точно дека имаат различни висисни, од Симпо до Соборна сите нови објекти се приближно исто високи. Кога ќе биде целосно изграден овој потег и ако се уредат тротоарите како што треба (жардињери, дрвца, вел. патеки, забрана за коли итн.) дополнето со шминка на ТЦ Буњаковец и Архитектонски, ќе се добие еден пристоен изглед на Партизанска.

Лаковите воопшто не ми сметаат, баш корисен пристап е тоа. Проблем е инсистирањето на поткровја, но за тоа е веќе касно. А што се однесува до изгледот на фасадите, далеку е од идеален, но затоа па постои позитивна тенденција: споредете ги првите од типот на зградите кај Ангелковски или Карма со ДНК код или Корнер. Зградите изградени во 90-тите и крај на 80-ти подобро да не ги ни земам во предвид.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 05-Aug-2011 at 08:27
Ќе ме извините, фотографијава е направена со "скок-пук", затоа е изротирана




-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 21-Dec-2011 at 20:45

Простете ми за упадноста на билбордот.



Posted By: N23
Date Posted: 03-Jan-2012 at 16:15


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 26-Feb-2012 at 21:02



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 09-Apr-2012 at 23:59
1


2



Posted By: BOJAN
Date Posted: 28-May-2012 at 18:31
Преспоро се подига оваа станбена зграда на аголот меѓу улицата Ленинова и Партизански одреди во порта Буњаковец:





Posted By: alexgizh
Date Posted: 30-Jul-2012 at 17:32
Карабината е завршена, моментално се работи на фасадата:





-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: gjoko
Date Posted: 30-Jul-2012 at 18:21
малу по малу Скопје станува урбана џунгла,дали се државни или приватни објектите,истото се случува на терен


Posted By: Block
Date Posted: 30-Jul-2012 at 19:53
Подземен паркинг никако,нека ги казнат и ако помислат на подземни паркинзи.


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 30-Jul-2012 at 20:28
Што ти е поентата? 

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: gjoko
Date Posted: 30-Jul-2012 at 21:19
во средината на осумдесетите во Истанбул масовно се градеа подземни паркинзи на урбаните автопати,т.е.како сега да се изградат под Партизанска.ем улица,ем паркинзи


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 26-Aug-2012 at 12:29

1


2



Posted By: zabegan
Date Posted: 13-Oct-2012 at 15:16
малку забегаа од рендерите, ама простено е, затоа што сепак изгледа пристојно, единствено потешко го варам тој зелениот лим на врвот






-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: CenterCityKid
Date Posted: 05-Dec-2012 at 06:41
Mozebi i edna retko prostojna stanbena zgrada vo Skopje koja nema za par godini da izgleda mizerno. Site novokomponirani stanbeni zgradi so "vklopeni" reflektiracki stakla, prozorcinja na potkrovje i dzish boi kje izgledaat mnogu loso.


Posted By: HugoGoulding
Date Posted: 05-Dec-2012 at 18:41
Браво за архитектите на зградава. Оваа зграда ја ставам во топ 3 најубави станбени згради во Скопје. Да се правеа сите станбени згради со барем приближно на ова чувство за естетика и пропориција, Скопје ќе изгледаше минимум 10 пати поубаво, а и немаше да имаме проблем со менување на веќе постоечки фасади. Кога ја гледам зградава имам чувство дека oва е сликано негде во Виена или Њујорк, а не во Скопје. Конечно некој да го испочитува и искористи на вистински начин потенцијалот кој архитектурата го нуди проблематиката на разубавување на просторот.
Ова треба да е пример како треба да изгледа станбен објект, особено станбен објект на места каде што визуелноста на околината е битен аспект. Стоп и доста од квази-станбени објекти, мансарди, типично-предвидливи грди коцки со отвори, доста за здодевната и крајно упростена функционална архитектура.


Posted By: OKA
Date Posted: 05-Dec-2012 at 19:40



Објавено во уличниот магазин „Лице в лице„ (бр. 002, ноември 2012)



-------------
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!


Posted By: alexgizh
Date Posted: 05-Dec-2012 at 21:08


Ова е соседната зграда, во ист стил. Не е објектот за кој е наменета темава.

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: OKA
Date Posted: 05-Dec-2012 at 21:43
Originally posted by alexgizh

Ова е соседната зграда, во ист стил. Не е објектот за кој е наменета темава.

Се работи за прва и втора фаза на Гема II. Имаат заеднички влез во подземна гаража, функционално и естетски се комплементарни..., мислам дека би било утилитарно да се припои http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=88 - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=88 со оваа тема.


-------------
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!


Posted By: xnx
Date Posted: 06-Dec-2012 at 12:40
navistina mi se dopaga ovaa zgrada, osobevo stabilnosta, izborot na kolorit, vklopenosta so okolnite objekti i tremot vo prizemjeto. ne e nisto premnogu interesna, bas e taman kako sto treba.
p.s. osobeno mi se dopaga izbegnuvanjeto na kos limen krov kako na site drugi zgradi


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 06-Dec-2012 at 15:19
Originally posted by OKA

Originally posted by alexgizh

Ова е соседната зграда, во ист стил. Не е објектот за кој е наменета темава.

Се работи за прва и втора фаза на Гема II. Имаат заеднички влез во подземна гаража, функционално и естетски се комплементарни..., мислам дека би било утилитарно да се припои http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=88 - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=88 со оваа тема.

Во право си за тоа, но за „првиот објект“ веќе беше направена анкета во таа нишка, па спојувањето на нишките би можело да биде проблематично (не сум сигурен дали може анкетата да се отстрани или некако да се архивира, а потоа да се спојат нишките и да се постави нова за целиот објект).


Posted By: alexgizh
Date Posted: 07-Dec-2012 at 09:49
Не сметам дека треба да се спојуваат нишките. Не само поради техничките пречки кои можат да се појават, туку и поради различното време во кое се градени двата објекта, различната маркица и слично. Меѓу другото, спратовите на двата објекта не се баш порамнети. Истотака, наскоро очекувам да се изгради и евентуалната трета фаза за да се "заокружи" комплексот во еден триаголен блок.

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: OKA
Date Posted: 07-Dec-2012 at 10:27
OK! Следствено, модераторот нека ја премести статијата “Зелена Република“ во Гема 2 и нека се избрише непотребната дискусија, вклучително со оваа.

-------------
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!


Posted By: zabegan
Date Posted: 24-Mar-2013 at 19:03
објектов ми ги надмина очекувањата, реткост е тоа што изведбата е подобра од рендерот, и деталите кои ме загрижуваа сепак ги дотераа Applause




-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: strumica arch
Date Posted: 24-Mar-2013 at 19:20
Recisi sum siguren deka venec na objektot e katot so siten raster, sto znaci deka povlecenite delovi na toa sto treba da pretstavuva potkrovje e vsusnost totalno nadvor od dozvolenite ramki na (hipoteticki receno mansarden) krov. Sto znaci deka poslednite dva kaskadno povleceni kata se divogradba. Treba da se ima na um deka vo ovoj del na Debar Maalo se dozvoleni kulni nadvisuvanja no, ne po dolzina na celata zgrada tuku samo vo aglite.
Kako i da e, na prv pogled se cini deka ova e sepak eden od podobro izvedeni objekti vo Skopje. I zatoa od mene 3 od 5.


Posted By: zabegan
Date Posted: 24-Mar-2013 at 19:59
Originally posted by strumica arch

Recisi sum siguren deka venec na objektot e katot so siten raster, sto znaci deka povlecenite delovi na toa sto treba da pretstavuva potkrovje e vsusnost totalno nadvor od dozvolenite ramki na (hipoteticki receno mansarden) krov. Sto znaci deka poslednite dva kaskadno povleceni kata se divogradba. Treba da se ima na um deka vo ovoj del na Debar Maalo se dozvoleni kulni nadvisuvanja no, ne po dolzina na celata zgrada tuku samo vo aglite.
Kako i da e, na prv pogled se cini deka ova e sepak eden od podobro izvedeni objekti vo Skopje. I zatoa od mene 3 od 5.
не дека поддржувам дивоградби, ама доколку вака пристојно се склопени, тогаш за мене не се проблем, особено сметајќи какви приватни катастрофи има во градов


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: alexgizh
Date Posted: 24-Mar-2013 at 22:54
Ова ми е една од омилените, ако не и најомилена зграда во Скопје во последно време. Сепак, и кај неа можам да најдам 4 проблематични точки:

1. Близината до Партизанска. Пасажот е само оправдување да се заграбат квадратни метри на спратовите над приземјето. Но, ова е генерален проблем на целиот потег во овој блок, така што оваа замерка не е само за оваа зграда.

2. Неусогласеноста со спратовите со претходно изградената зграда. Кога се со фасада во сличен/малтене ист стил, требаше да бидат усогласени и со спратовите. На сликава не се приметува, но на ќошот на новата зграда што се спојува со старата, при врвот на старата има фасадни елементи кои заедно со стаклениот дел како да сакаат да ги следат линиите на старата зграда. Со ова се гледа дека пробале некако да ја заташкаат неусогласеноста, ама крајниот резултат изгледа севкупно неуспешно.

3. Кај истиот „спој“ меѓу двете згради, спомнатиот стаклен дел, изгледа нескладно со целиот комплекс, и едноставно грдо.

4. На самиот врв, употребата на фамозните алуминиумски профили, иста работа како кај новата зграда на Телеком, а и најновиот додаток кај новата зграда на Комерцијална Банка. Незнам на кого овие алуминиумски профили му изгледаат прифатливо и футуристички. Мене ми изгледаат евтино и невкусно...

Настрана од овие 4 точки, премногу сум радосен што го добивме објектов.

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: pbanks
Date Posted: 24-Mar-2013 at 23:04
Не го делам ентузијазмот за изгледот на зградава, само можам да кажам дека не ми пречи.

Висината не ми пречи како такво, сметам дека е убаво булевар како Партизанска да е омеѓен со поголеми згради, но дефинитивно во очи паѓа она што го коментира Гиж, а тоа е спојката со старата зграда. Очекував преку спојката двата објекта да се слеат во еден комплекс ако се земе во предвид дека инвеститорот е истиот, а дизајнот е скоро идентичен.


Posted By: fichot
Date Posted: 25-Mar-2013 at 00:13
Тоа зеленото на врвот ми е некако сувишно, генерално добро излезе зградава. Ем современ изглед, ем класичен, во некој арт-деко манир.

Малку ми е чуден еден дел со сивкасти нијанси (во граничниот дел кон постарата зграда лепенка), отскокнува од дизајнот некако...


Posted By: stratus
Date Posted: 25-Mar-2013 at 14:55
Зградата е една од ретките кои едвај чекав да се изгради. Маните и предностите нема да ги повторувам но се надевам дека истиот инвеститор ќе го доизгради уште едниот ќош кој остана во ист стил и така ќе се добие еден убав објект. Засега е некако недовршено.


Posted By: zabegan
Date Posted: 07-Apr-2013 at 15:14
малку подобра фотка




-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 07-Apr-2013 at 15:26
Топ испадна... и покрај малите негативности...

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: Мартин
Date Posted: 07-Apr-2013 at 16:09
Мене лично ми се допаѓа како објект во глобала, со исклучок на куполата горе. Иако не ми се допаѓа изборот на бои на куполата, сметам дека бојата не би била толку голем проблем да би биле искористени поквалитетни материјали, вака ми делува премногу "ефтино".


Posted By: gjoko
Date Posted: 07-Apr-2013 at 16:34
овој проект и оној спроти соборна(бачило 2) имаат шанси да бидат во поубавите во Скопје


Posted By: Џоле
Date Posted: 23-Apr-2013 at 09:38
сликано на 12 април

http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/8639778031/">
http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/8639778031/ - DSC00158 by http://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

-------------
За сè има вторпат


Posted By: macedonia
Date Posted: 01-May-2013 at 18:01


Posted By: Watson
Date Posted: 02-May-2013 at 18:51
одличен склоп на градби,само таа куќата измеѓу ја нагрдува околината


Posted By: Џоле
Date Posted: 19-May-2013 at 14:04


-------------
За сè има вторпат



Print Page | Close Window