Print Page | Close Window

Скопје преку наши идеи, замисли, решенија

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Урбани прашања
Forum Discription: Урбанизам, урбана опрема, урбана мафија...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=786
Printed Date: 24-May-2024 at 15:39


Topic: Скопје преку наши идеи, замисли, решенија
Posted By: pbanks
Subject: Скопје преку наши идеи, замисли, решенија
Date Posted: 16-Sep-2008 at 15:10
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=672&PID=16356#16356 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=672&PID=16356#16356


Исто така време е да почне да се бара чаре и за станбените блокови во тој дел на кои мислам дека им доаѓа времето да се тргнат. Нема да биде лесно, се работи за 2 големи блока, еден позади Business Center Skopje а другиот на раскрсницата кај поранешна германска амбасада.

Исто време е за интервенција и на зградата Тетекс (веднаш до BC Skopje) и таму и има реални предуслови да се направи нешто и да биде добро.



Replies:
Posted By: 46&2
Date Posted: 16-Sep-2008 at 16:00
Не ти ја сфаќам логиката околу рушењето на станбените згради. Како прво има други згради кои повеќе би сакал да бидат срушени. Две на Бул. Климент Охридски кои што излегуваат од градежната линија и го стеснуваат тротоарот и се стари. Како второ ако ти е логиката да се преместат домовите вон центарот а на тоа место да имаме деловни простории тогаш тоа не држи вода. По останатите делови од централното градско подрачје се градат станбени згради со уште полоши услови за живот со послаби критериуми и сега би требало тие да останат а ови другите да се рушат. Зошто да не се претвори станбен простор во канцелариски како на запад и да имаме мали фирми кои ќе работат по станови и апартмани???


Posted By: lslcrew
Date Posted: 16-Sep-2008 at 16:17
Пренамена на станбен во деловен простор нема врска со градежна линија. Јас се залагам за урбанистичка правилност и треба да се придржуваме кон некои норми. Порнао се градело по друг план, сега по друг. Да не го должам.... примената на објектот нема никаква поврзаност со тоа дали е тој објектурбанистички вклопен. На тие објекти им е пројдено времето, а воедно и не се некој атрактивен простор. Една иста таква зграда кај зелено пазарче ќе се руши у скоро време. 


Posted By: pbanks
Date Posted: 16-Sep-2008 at 17:06
@46&2

Дa elaboriram poubavo. Kje se posluzam so panoramata koja ja postirase theone koja dojde kako poracana.



Prvo ne sum za demoliranje na site stanbeni zgradi vo centarot no mislam deka nekoi od najstarite blokovi treba da se srusat ili integriraat vo nekoj nov objekt (ne gledam logicen nacin da se rekonstruiraat)

Na slikava toa se pred se objektite 1 i 2. Za 1 ne gledam nikakvo resenie. Samo rusenje. Za 2 veruvam deka moze da se integrira vo nekoj nov objekt so pogolem gabarit. Nema da bide prv pat toa da se napravi vo Skopje (najocigleden primer e MT Almako).

Slicni zgradi niz centarov sto mi teknuvaat od prva se Avtomakedonija, blokot pomegju T-Mobile i Telekom i uste nekolku drugi.

Ne sum za cepnuvanje na kulite od gradski zid nitu na blokovite. Definitivno im treba renoviranje (no avtenticno a ne nekoe cetkanje so boja). Oni bi bile odlicni za mali firmi po apartmani kako sto spomenuvas.

Da se vratime na konkretnava situacija.

Br. 3 e uste edna stanbena zgrada koja moze da se integrira vo nov objekt a br. 4 e trgotekstil. Tuka moze da se napravi odlicen kancelariski blok, dvata objekta se vovleceni malce navnatre, vrz niv moze da se digne pogolem objekt so visina i vo linija so Business Center Skopje i kje dobieme edna odlicna celina.

P.S. Se zakucav latinica :( 


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 16-Sep-2008 at 20:27


Јас сум против тоа да се „зачаурат“ вакви поголеми објекти, сепак тоа си носи редица негативности. Значи ја био идел на сосема нови објекти...

Што се однесува до редоследот, мој впечаток е дека бр.3 е во најлоша состојба и е прв конкурент за рушење.
За бр.1 и бр.2 исто така конечно решение би требало да биде рушење, но според мене не е толку ургентно колку за бр.3. За  единицата дури и би оставил просттор да не се оди на рушење, туку на некаква темелна реконструкција. За двојката тоа не е случај затоа што со својата Г конфигурација лошо ќе се вклопува во новата ситуација на терен.
Уз пат да ги спомнам и оние две пониски зградички тука во близина, пред гимназијата ЈБТ. Тие исто би ги ставил у групата за обавезно рушење.

А бр.4 според мене не би требало да се руши, сепак е сосема друга класа него сите овие останати и мислам дека со редизајнирање и реновирање може да се добие многу солиден краен резултат.


Posted By: 46&2
Date Posted: 16-Sep-2008 at 21:08
@ lscrew
  Тоа што го зборам за пренамена на простор нема врска со тоа што сум го спомнал со градежната линија. Тие два објекта реков дека отстапуваат од останатите згради - значи се многу блиску до улица, пониски се од околните, го стеснуваат тротарот и го нагрдуваа центарот (ги нема во тие 4 кои се наведени погоре).
@pbanks
  Гледам дека ја цениш архитектурата што се јави после земјотресот во Скопје, па тогаш објасни ми зошто се налагало да се гради градски ѕид (грдосија со илјадници станови од кои половина се петособни со тесни соби и без некаков квалитет на живеење) кога еве сега после 40 години се налага центарот на градот да не биде само центар по положбата туку и да биде деловен и административен во поголема мера отколку што е денес. Епа сега вака значи се бутаат згради станбени што биле подолго време а се оставаат десетици пати повеќе згради кои што го створија хаосот во центарот на градот со недостиг на паркинг места (секој мора да има по 2-3 коли) и кои очигледно не ги запазуваат основните норми кои треба да ги има едно трусно урбано подрачје. Тие згради се изградени како урнек по кој би требало да се движи урбанизмот во Скопје а тогаш зошто (конкретно градски ѕид) има многу повеќе жители на км квадратен од колку што е дозволено со тие норми за трусно подрачје кои денес очигледно ги злоупотребуваат граѓаните кога треба да се гради нова станбена зграда со смешна висина во однос на нив. Значи или е ова пропуст или сепак јас не сум доволно упатен во таква проблематика зашто тоа не ми е струката. Од тие наведените нјмногу би сакал да се урне бр. 3 кога веќе мора.
 
Значи уште еднаш ќе повторам : ова е само мое гледиште на дел од проблемите и сигурно не е релевантно и професионално туку е стекнато само  преку чувство за рационалност и естетика.


Posted By: pbanks
Date Posted: 17-Sep-2008 at 08:54
Originally posted by Cloverstack



Јас сум против тоа да се „зачаурат“ вакви поголеми објекти, сепак тоа си носи редица негативности. Значи ја био идел на сосема нови објекти...

Што се однесува до редоследот, мој впечаток е дека бр.3 е во најлоша состојба и е прв конкурент за рушење.
За бр.1 и бр.2 исто така конечно решение би требало да биде рушење, но според мене не е толку ургентно колку за бр.3. За  единицата дури и би оставил просттор да не се оди на рушење, туку на некаква темелна реконструкција. За двојката тоа не е случај затоа што со својата Г конфигурација лошо ќе се вклопува во новата ситуација на терен.
Уз пат да ги спомнам и оние две пониски зградички тука во близина, пред гимназијата ЈБТ. Тие исто би ги ставил у групата за обавезно рушење.

А бр.4 според мене не би требало да се руши, сепак е сосема друга класа него сите овие останати и мислам дека со редизајнирање и реновирање може да се добие многу солиден краен резултат.


Рушење и градење од почеток е скапо, и спрема мене барем во моментов и во догледна иднина нереално. Тоа значи дека некој треба да обесштети цела станбена зграда по пазарни цени за центар на град, да ги плати трошоците за рушење и расчистување на не мали објекти и на крајот да гради се од почеток. Со "зачауривање" има голема заштеда. Постоечкиот корисен простор може со мали интервенции да се зачува во најголема мера и да се интегрира во новиот објект.

Парцелите околу објектите кои ги посочив дозволуваат да се изградат доста масивни објекти каде интеграцијата на постоечкиве би била логична.

Секако дека и мене највеќе ми се допаѓа рушење и градба од нула но мислам дека вакво сценарио е доста пореално.


Posted By: pbanks
Date Posted: 17-Sep-2008 at 21:45
Originally posted by 46&2

@pbanks
  Гледам дека ја цениш архитектурата што се јави после земјотресот во Скопје, па тогаш објасни ми зошто се налагало да се гради градски ѕид (грдосија со илјадници станови од кои половина се петособни со тесни соби и без некаков квалитет на живеење) кога еве сега после 40 години се налага центарот на градот да не биде само центар по положбата туку и да биде деловен и административен во поголема мера отколку што е денес. Епа сега вака значи се бутаат згради станбени што биле подолго време а се оставаат десетици пати повеќе згради кои што го створија хаосот во центарот на градот со недостиг на паркинг места (секој мора да има по 2-3 коли) и кои очигледно не ги запазуваат основните норми кои треба да ги има едно трусно урбано подрачје. Тие згради се изградени како урнек по кој би требало да се движи урбанизмот во Скопје а тогаш зошто (конкретно градски ѕид) има многу повеќе жители на км квадратен од колку што е дозволено со тие норми за трусно подрачје кои денес очигледно ги злоупотребуваат граѓаните кога треба да се гради нова станбена зграда со смешна висина во однос на нив. Значи или е ова пропуст или сепак јас не сум доволно упатен во таква проблематика зашто тоа не ми е струката. Од тие наведените нјмногу би сакал да се урне бр. 3 кога веќе мора.
 
Значи уште еднаш ќе повторам : ова е само мое гледиште на дел од проблемите и сигурно не е релевантно и професионално туку е стекнато само  преку чувство за рационалност и естетика.


Па види прво дискусијата која ја водиме погоре е малку од друг аспект. Градски ѕид денеска е тука независно дали ни се допаѓа или не и е апсолутно нереално да се руши. Објектите пак кои ги посочувам се во најголема мера остатоци од станбената изградба од периодот непосредно после втората светска војна и дефинитивно не припаѓаат во новата слика на Скопје, повторно каква и да е таа и независно дали ни се допаѓа или не. Така да воопшто не е релевантно дали се тие постари или дали се структурно подобри.

Инаку градски ѕид дефинитивно ми се допаѓа. Прв пат слушам дека има некакви стандарди околу густината на населението во трусни подрачја. Не викам дека не си во право, само прв пат слушам за вакво нешто.

Градски ѕид е граден апсолутно по сите норми во времето кога е граден. Структурите се сигурно едни од сеизмички најотпорните. Дизајнот мислам дека и ден денеска е пристоен иако како што споменав им треба реновирање. Дури и паркинг местата ако не се лажам се комплетно на место во однос на нормите кои важеле од тоа време. Друго е тоа што денеска просекот на коли по семејство е зголемен па и стандардите се изменети. Неможе баш така да сметаме, ако земеш така треба да ја критикуваме и Ристиќева палата или Даут Пашиниот Амам дека не предвиделе доволно паркинг простор кога ги граделе.
Исто така не заборавај дека градски ѕид има еден тон подземен паркинг кој служи како простор за демо бендови, складиште за кисел купус или собиралиште на џанаци.

И секако за крај функцијата на Скопје во 70те, неговата големина и развиеност е многу различна од оваа денеска. Потребата за создавање на финансиски, бизнис и административен центар е нормална со преминот од комунизам > капитализам, изминување на транзицијата, финансискиот раст и секако стекнување на независноста и трансформација од републички во државен главен град.

Се на се, мислам дека на градски ѕид ништо не му фали, убаво го дефинира малиот ринг и дефинитивно е еден од симболите на Скопје.


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 14-Dec-2009 at 11:11

Оваа тема ја отварам за размена на идеи и замисли како според вас треба да изгледа Скопје. Воглавно мислам за сообраќајот, но и за некои делови и области од градот, на кои може да се гради. Се работи за реални, рационални, исплатливи, но и иновативни решенија.

Па повелете.



Posted By: pbanks
Date Posted: 14-Dec-2009 at 11:17


Нема подобар начин за почнување од ваква тема со пример . Доколку имаш некоја идеја (како онаа која ти беше за хотел на плоштад) слободно сподели ја


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 14-Dec-2009 at 11:34
знам. има многу идеи по другите теми од други членови. Ќе постирам нешто вечер сега во школо сум. Smile


Posted By: gorco
Date Posted: 14-Dec-2009 at 14:06
И јас мислам дека би требало да има хотел на плоштад. Исто така и идејава за обнова на Офицерскиот Дом би рекол дека е ОК.
----------------------------------------
Редно време е малку да живне плоштадов. А верувам дека со изградбата на сите објекти во целото тоа подрачје - прилично поголем број на луѓе ќе има.

Само со тој паркингот не знам што би се праело... не му е местото таму (а би можело да го направат подземен - но тука се јавува проблем ако се решат на онаа толку најавувана подземна сообраќајница Партизанска - Комплекс Банки).
----------------------------------------
Не дека е оваа идеја моја - но сум ја видел на карта како планирана - поврзување на Климент Охридски со Џон Кенеди преку мост и тунел низ Кале.
----------------------------------------
Неопходен е исто така еден мост кај салата МЗТ за на другата страна кај Керамидница.
----------------------------------------
Поврзување на Народен Фронт преку надвозник (значи рушење на Адриа сервисот) со т.н. Јужен булевар. Ова ќе придонесе за огромно намалување на сообраќајниот метеж во Скопје секој ден пред и по работно време. Ова би требало да е двонасочно.
----------------------------------------
Мито-Хаџивасилев да си продолжи еднонасочна до Алумина, а како се вика таа улица незнам што иде во Козле (главната ) да тера од таа раскрсница паралелно еднонасочно виа Васил Ѓоргов по Железничка.
----------------------------------------
Поврзување на Булевар Илинденска (откако ќе го направат во К4), преку мост со Злокуќани и Влае. Мостот од Влае да продолжи преку улица кон планираниот булевар Шарпланинска во Ново Село (ГЕ-ГЕ), и понатаму би излегол на РИНГРОУДОТ.
----------------------------------------
Исто така мислам дека е приоритетно ул. Никола Парапунов да излегува кај мостот на Вардар во близина на Хром. Знам дека ова ќе резултуира со рушење на едно 30-40 куќи - ама ако сакаме да го направиме Скопје - град во вистинска смисла на зборот , ќе мора да се тргнат многуте грешки и слепи црева оставени од порано.
----------------------------------------
За крај Партизанска. ДА!!! Како што некој напомена претходно во нишката за Првомајска - стави семафори за да не се тркаат и летаат по неа, така и тука. Мислам дека на Партизанска задолжително мора да се направат повеќе семафори (зелен бран) и тоа кај Ленинова, Универзална, Хотел Карпош, на Лондонска...


-------------


Posted By: Keeray
Date Posted: 14-Dec-2009 at 16:32
Улицата кај алумина се вика Брадфорска, А исто да дополнам иам огромна желба на плоштад она позади City Gallery Мавровка или како и да е коцкана бетонска да се реновира 


Posted By: gorco
Date Posted: 14-Dec-2009 at 16:38
Дај појасни малку на што мислиш ? Која коцка поточно ?

-------------


Posted By: alexgizh
Date Posted: 14-Dec-2009 at 19:50
Originally posted by gorco


Не дека е оваа идеја моја - но сум ја видел на карта како планирана - поврзување на Климент Охридски со Џон Кенеди преку мост и тунел низ Кале.
----------------------------------------
Неопходен е исто така еден мост кај салата МЗТ за на другата страна кај Керамидница.
----------------------------------------
Поврзување на Булевар Илинденска (откако ќе го направат во К4), преку мост со Злокуќани и Влае. Мостот од Влае да продолжи преку улица кон планираниот булевар Шарпланинска во Ново Село (ГЕ-ГЕ), и понатаму би излегол на РИНГРОУДОТ.
----------------------------------------
Исто така мислам дека е приоритетно ул. Никола Парапунов да излегува кај мостот на Вардар во близина на Хром. Знам дека ова ќе резултуира со рушење на едно 30-40 куќи - ама ако сакаме да го направиме Скопје - град во вистинска смисла на зборот , ќе мора да се тргнат многуте грешки и слепи црева оставени од порано.


Го поддржувам тоа за тунел низ Кале, со таа замерка што мислам дека поарно би било да се поврзе бул.Св.Климент Охридски со бул.Македонско-Косовска Бригада (кој треба навистина да се прошири во булевар бај д веј), наместо со Џон Кенеди.

Во однос на мостови кај МЗТ, мојот став е од одамна познат дека треба да има 2 моста. Едниот кон Ќерамидница, а вториот кон фабриката 11ти Октомври (мислам дека беше таа), каде што би се споиле бул.АСНОМ со бул.Гоце Делчев.

За Илинденска се согласувам 102,3%.

Во врска со ул.Никола Парапунов, морам да ти заблагодарам што ми ја воочи можноста да се продолжи (и спои со Адолф Циборовски). Веднаш се гледа дека источната страна на Тафталиџе 2 е добро урбанизирана, а дека нешто гадно закочило на западниот потег што излегува на Вардар.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 14-Dec-2009 at 19:56
Алекс за какви два моста збориш кај МЗТ?! Ај ако може скицирај!


Posted By: alexgizh
Date Posted: 14-Dec-2009 at 20:30
Исто така, би сакал и да додадам нешто што лично многу ми смета и мислам дека ќе биде и тоа како од корист, посебно за нас северните Скопјани.

1. Би сакал да се продолжи бул.Христијан Тодоровски-Карпош до обиколницата, поминувајќи по западната страна на Бутел 1.

2. Кога сме кај Бутел 1, секој што поминал низ него ја знае проклетата спојка на 6 улици, каде што најчесто се случуваат сообраќајни метежи (и несреќи за жал). Тука има многу елегантно решение! (кое го приложувам како слика).

Проблем бр.1: Невидена глупост од раскрсница.
Проблем бр.2: ул.Хо Ши Мин завршува со ќорсокак.
Проблем бр.3: сите улици нормални на Хо Ши Мин завршуваат со ќорсокак.



Со продолжување на бул.Христијан Тодоровски-Карпош се добива улица паралелна на ул.Хо Ши Мин, а со продолжување на ул.Боца Ивановска би се добила раскрсница со продолжениот булевар. Така се решаваат проблемите со ќорсокаците.

На крај, големата глупа раскрсница ќе се „раздели“. А супер е и што за да се изведе ова не треба да се руши ниту една куќа. Освен една-две бараки кои се сервис за миење коли или слично. Ама и на тие им е поарно да си изградат нови објекти и да искочат на поасална улица...




Posted By: Max
Date Posted: 14-Dec-2009 at 20:35

 

Originally posted by lslcrew

Алекс за какви два моста збориш кај МЗТ?!

па изгледа она што го зборувавме за пешачки кон керамидница, ова alexgizh најеројатно мисли таков да има но колски мост!? сепак истото нема логика освен за пешачки мост, премногу блиску ќе бидат т.н. мостот близнак и овој новиов меѓу Гоце и АСНОМ за и меѓу нив да има автомобилски мост! сепак за пешачки мост може и има простор особено што во иднина преку истиот би се поврзала автокоманда со ова водениот парк кој е зацртан во сегашната бетонска база на маврово...



Posted By: lslcrew
Date Posted: 14-Dec-2009 at 20:35
Aleks нема ништо лошо тука. Тие "ќорсокаци" се маалски улици и не е вооптшто битно и проблем како завршуваат, башка се за да служат за маалкси потреби и се оставени за евентуално ширење на маалото. Онаа раскрница со 6 улици всушност е многу нормална раскрница со 4 улици. Две се Бутелска и две се страничите од маалата. Едниот натрапник тука е оваа косава улица што треба всушност да биде на појужната раскрница а не на оваа, а другиот натрапник е исто така маалска улица (оваа паралелната на бутелска) кој и воопшто не треба да биде споена со оваа рсакрница. Еве сега ќе скицирам како долгорочно треба да изгледа овој дел...


Posted By: alexgizh
Date Posted: 14-Dec-2009 at 20:36
@lsl

На ова мислам



Варијантата со црвено е поарна, меѓутоа колку што знам во ГУП стои оваа другава...


Posted By: lslcrew
Date Posted: 14-Dec-2009 at 20:38
Алекс ј апланирав за цртам скица, а ти всушнотс и на нацрта, онаа со зелените, истото го мислев, а всупшност и градските улици така и се изпланирани според ГУП-от, а и не верувам дека нешто различно би било во ДУП-от. Само кога би се реализриало ова нешто, зависи од општината и градот.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 14-Dec-2009 at 20:39
Алкес во ГУП-от стои сосема различна варијанта, а тоа е од источната страна на фабриката треба да проаѓа спојувањето преку мост. Веќе се познава некоја контура од маалска уличка.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 14-Dec-2009 at 20:45
Оваа маалска уличка? Сеедно, се додека бул.Гоце Делчев се спојува со бул.АСНОМ, добро е. А за мостот кон Ќерамидница, моментално е доволен само пешачки. Овој другиов е ИТЕН!




Posted By: gorco
Date Posted: 31-Jan-2010 at 13:15


@Cloverstack - во врска со разговорот баш кога си одевме. Ленинова да се спои со Козара, а исто така Народен Фронт (т.е. Јуруј Гагарин како што е грешно означена), да се спои соЈужен булевар со надвозник преку Климент Охридски/Водњанска, со тоа што новава Ленинова-Козара би одела под надвозникот.

Исто и улицава кај што е ПЕКСИМ и Охридска Банка да биде продолжена да излегува на Лола Рибар/Гологанов, со тоа што лево и право ќе бидат забранети правци, а би можело да се продолжи по тој правец откако ќе сврти десно , па ќе изврти кај кружниот тек кај СТАР КАФЕ/Хрватска амбасада.


-------------


Posted By: Supervisor
Date Posted: 31-Jan-2010 at 14:30
Значи вака Народен Фронт не се продолжува кон Тутунска тоа е една голема заблуда!
Јужен булевар се продолжува со тунел под Климент Охридски и над него има голем кружен тек што ја собира и раскрсницата кај Нова Македонија.


-------------
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje


Posted By: lslcrew
Date Posted: 31-Jan-2010 at 15:00
Ѓорчо хароден фронт треба да биде колектроска улица на идниот јужен булевар, а то значи дека треба да се спои со железничка.


Posted By: gorco
Date Posted: 31-Jan-2010 at 17:06
@supervisor, ај ако не е проблем некако да го видам тоа решение.  Инаку во прилог на тоа е проширување на народен фронт за да има вкупно 6 ленти, од кои 2 за паркирање. Сеа добро - тоа си е мое мислење. Кое што со некој си кружен тек (малку ќе е невозможно решението со оглед на буџетот).

@lslcrew може да нацрташ, ако имаш време како би изгледало и народен фронт Железничка, и јужен кај би одел и Васил Ѓорѓов како би останал ко слеп крак ?!


-------------


Posted By: lslcrew
Date Posted: 01-Feb-2010 at 01:54
Ѓорчо извини што доцнам со одговоров, ќе звучам малку како шалтерџија: Отвори го ГУП-от на Скопје го имаме тука во посебна нишка ќе видиш тамо е убаво нацртано да не се дуплирам.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 01-Feb-2010 at 05:13
Originally posted by gorco




Предлогот сам по себе е добар, но е во колизија со идните планови за јужниот булевар.

Да се надоврзам на ова што спомнаа дечкиве пред мене, во суштина Јужен Булевар треба да се продолжи (прилично) и да функционира како класичен урбан автопат. Оската Мито Хаџивасилев - Теодосиј Гологанов треба да се претвори во еднонасочна колекторска/дистрибуторска улица во негова функција (во правец од центар кон Нерези). Оската Улица Железничка - Народен Фронт - Јуриј Гагарин исто така треба да се претвори во еднонасочна колекторска/дистрибуторска улица (во правец од Нерези кон центар)

Еве како таков концепт изгледа во пракса:
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=33&PID=44626#44626 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=33&PID=44626#44626

А еве како е планирано за во Скопје:
http://www.build.com.mk/docs/GUP-Transport.jpg - http://www.build.com.mk/docs/GUP-Transport.jpg

Не знам колку дилеми ќе ти одговори сообраќајниов ГУП, а колку нови ќе ти отвори, но прелистај ја нишкава, има доста инфо и објаснувања:
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=33&PN=1 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=33&PN=1

Нормално за дополнителни објаснувања и дискусија повторно сме тука



Инаку што напраиле бе дечкиве што мапираат на google earth?!?  Каква каша...  Doh


Posted By: gorco
Date Posted: 01-Feb-2010 at 09:40
@ALL

-"Топ им е и на нив планирано". Само освен ако не влеземе во ЕУ - па да ни даваат милијарди и на нас за секакви проекти - тешко дека нешто од ова ќе се реализира во скоро време.

Инаку поентава највеќе ми беше за спојувањето на Ленинова со Козара, како и спојување на таа улицата кај Пексим / Охридска Банка накај Универзална.

Другото онака по мое си го нацртав, бидејки ако вака го направат, многу би ме интересирало каде ќе оди и каков ќе биде планот со Васил Ѓорѓов ???

@lslcrew Горчо е
@Cloverstack - поим немаат овие што мапираат, тоа е едно, а второ е што ја сменија сликава месецов на ГЕ, па има новини - ќе морам да им бришам улици пак


-------------


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 01-Feb-2010 at 11:34
Originally posted by gorco


Другото онака по мое си го нацртав, бидејки ако вака го направат, многу би ме интересирало каде ќе оди и каков ќе биде планот со Васил Ѓорѓов ???
Васил Ѓоргов на крајот би се спојувал со ул. Бел Камен. Последната врска со Народен Фронт то ест со системот на Јужен Булевар би бил пролазот што е веднаш западно од ТЦ Зебра.

Со реализиран Јужен Булевар, Васил Ѓоргов многу помалку би се користел за транзит, па мене ми изгледа океј такво решение. Еве единствено ова успеав да го најдам како визуелна поткрепа за планираното:




Posted By: Supervisor
Date Posted: 01-Feb-2010 at 15:18
@gorco
Прво не ми е јасно зошто правиш забуни за Јужен булевар односно за Народен Фронт и за сегашниот Јужен Булевар.
Значи Народен Фронт НЕ се продолжува и НЕ се спојува со Јужен булевар во правецот на НЛБ бидејќи останува маалска и сервисна улица на ДЕНИВЕЛИРАН Јужен Булевар којшто оди од Студентски дом Гоце Делчев и се што сече од раскрсници оди под земја и само има приклучоци надземни тука може со кружен надземен текови (зборам за раскрсниците кај Алумина, Капиштец и Соборна Црква) и потоа се прави еден голем тунел под Климент Охридски којшто ги ја собира и раскрсницата кај Нова Македонија тоа е веќе во Урбанистички план и го имаше на форумов постирано некој од членовиве.
А сегашниот Јужен или Октомвриска останува како сервисна улица на Јужната обиколница односно денивелираниот Јужен Булевар. Ова е страшно добро решение но се плашам оти од импровизации ќе се зауби проектот но битно е да не ги мешаме работите непотребно.


-------------
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 01-Feb-2010 at 16:50
Originally posted by Supervisor


А сегашниот Јужен или Октомвриска останува како сервисна улица на Јужната обиколница односно денивелираниот Јужен Булевар.
Question Question Question


Posted By: lslcrew
Date Posted: 01-Feb-2010 at 17:01
Јужна обиколница на Скопје е една обична улица планирана на Водно и нема везе со автопат. скопје не е таков тип на град кој би имал автопатен прстен, нема ни потреба. Може би супервизор се збунил, од толку мерак за кружни текови! Wink


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 01-Feb-2010 at 17:11

отсекогаш сум сметал дека најдобро е цел јужен и цела крушевска да бидат под земја.

на следнава слика ја имам претставено клучката на крушевска со автопатот, за да се разгледа нивното поврзување без никакви конфликтни точки со клучката Континентал, или пак дали ќе смета

пс. клучката реално е помала ова е само како претстава како би изгледала. најверојатно колку пола од ова можеби малце повеќе е во реален простор.



Posted By: FoSsiL
Date Posted: 01-Feb-2010 at 17:37

е сега вака имам неколку слики за ''облакодерите'' во Скопје, како си ги претставувам јас, иако сум против високи згради во Скопје, бидејќимислам дека нема потреба во барем во наредните години. Инаку е на Гоогле еартх.

нјависоката е 460м, следната 360м, третата 300м, четвртата пред олимписки 100м, кај железничка првата 100м, акај вторат највисока точка 150м, тука е и мртв за споредба и плус една кула кај саем со 150м. тука се и зградите на плоштад до 29 м. сите се од различен агол има една и од железничка како доаѓам со воз и добивам слика од Скопје и неговите ''облакодери'' Shake

CrazyCrazyCrazyShakeсе осеќам малце лудBig%20smile



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 01-Feb-2010 at 18:17


Тука е и твојот хотел за на плоштад


Posted By: Supervisor
Date Posted: 01-Feb-2010 at 18:39
@lsl мислењето за кружни текови можеш да не го почитуваш но не значи дека ти си тој што секогаш е во право. И тоа со кружните текови и градоначалникот го има изнесено неколкупати како најсоодветно решение кога би се спуштил Јужен булевар.

Е сега Јужен булевар не е обична улица туку денивелиран УРБАН автопат. И јас не сум го кажал туку тие што го внеле во урбанистички план.
Според тоа не е налик партизанска туку токму автопат со излези на сегашните расксници но оди минимално под земја и не е покриен туку само спуштен. Правилниот Јужен булевар оди од Сарај до Драчево и таму и таму се спојува со Автопатот Е-75 и другиот на запад кон Тетово мислам дека беше Е-65.

Моменталната улица може да служи како сервисна улица бидејќи тој претставува АВТОПАТ веднаш до моменталната Октомвриска значи доволно простор иако урбан и ова е правилниот проект претставен и од Коце е сега очигледно има некој што не е добро упатен.

Сите импровизации како ПРОШИРУВАЊЕ на моменталната улица едвај и вреди така да се нарече се со катастрофални последици како привремени решенија!


-------------
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje


Posted By: gorco
Date Posted: 01-Feb-2010 at 23:25
Идејава за Јужен булевар е прва лига - не знаев за најточната траса - според мене некои делчиња не се баш, нај нај осмислени али нема врска...

Сакав да кажам дека неговата реализација ме чуди што не ја започнале години-години наназад кога бил испланиран - а како што глеам у последно време градов само се сити од цврсти - диво-квази градби.




-------------


Posted By: alexgizh
Date Posted: 02-Feb-2010 at 00:17
Originally posted by FoSsiL

е сега вака имам неколку слики за ''облакодерите'' во Скопје, како си ги претставувам јас, иако сум против високи згради во Скопје, бидејќимислам дека нема потреба во барем во наредните години. Инаку е на Гоогле еартх.

нјависоката е 460м, следната 360м, третата 300м, четвртата пред олимписки 100м, кај железничка првата 100м, акај вторат највисока точка 150м, тука е и мртв за споредба и плус една кула кај саем со 150м. тука се и зградите на плоштад до 29 м. сите се од различен агол има една и од железничка како доаѓам со воз и добивам слика од Скопје и неговите ''облакодери'' Shake

CrazyCrazyCrazyShakeсе осеќам малце лудBig%20smile



Се` што би било близу до овие облакодери го сметам за крајно невкусно (од архитектонска гледна точка) и непотребно (од практична). Скопје не е таков град за да фураме облакодери. Во никој случај повисоки од 150 метри. Ова на сликиве од една страна ме престрашува (видете ги другите зградички во споредба), а од друга страна сум мирен бидејќи нема кој да инвестира во нивната изградба (владата едвај 2-3 згради прави во цел мандат, како театарот и музеите...).


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 02-Feb-2010 at 15:59

не мислам така. Ако Скопје порасне и ако се појави потреба од високи згради мислам дека овие згради доста добро би се вклопиле со средината и би изгледале убаво (секако со добра реализација). Е сега вака јас не сум архитект и незнам дали може лесно да се изведе толкава висина (што и не е толку застршувачки голема, реално) и дали темелите ќе одговараат тој простор, но колку што знам тоа не би требало да прави проблем, во светот има изградено доста високи згради на специфични подрачја. А од естетска гледаност би изгледале доста добро и би го освежиле центарот. и тоа ако ми текне нешто друго ќе пишам

а да иначе сеа за сеа сум против, но зошто не за после.



Posted By: FoSsiL
Date Posted: 02-Feb-2010 at 16:02
а да околу земјотреси и такви работи. Ако има добра изведба, нема да паднат


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 02-Feb-2010 at 16:50

е сега ќе почнам нешто ново. 

!предупредување: потребни се пари и време!

имам уште една идеа за Скопје, што нема само да влијае на сообраќајот туку ќе започне промена и на начинот на живот во ова наше градче. Нешто слично како она на Андреј но и доста различно.

прво, голем љубител сум на паркови и воопшто почиста, олабавена и празна околина.

второ ова повеќе ќе биде на зборови зашто малце сум мрза и не ме бива баш за правење слики на гоогле, секоја чест на Андреј.

значи вака. најпрво ќе пишувам за партизанска и се околу неа. според проектот на андреј партизанска денивелира само на раскрсниците, а трамвајот е под земја по цела партизанска. јас повеќе мислам цела партизанска да биде под земја делот (го имам ова еднаш пишувано) а над земја само да сообраќаат автобуси комбиња и трамвајотBig%20smile и такси евентуално, а под земја коли, и тоа од влае (или карпош 4) до аеродром, вклучувајќи го и тунелот под плоштад, но и посебен тунел за трамвај кој само тука би бил под земја и би искачал негде кај сок банки поделено по една лента од десно. овој за коли пак би искачал после железничка. сеа малце слики.

тунелите под плоштад и станицата за трмвајот која е малку конфликтна ако се градат хотелот и офицерски, но може да се средди и тоа, а ако не па добро е да остане како мало паркче во склоп на плоштадот

продолжение на претходта црнато е грешка

и цела заедно со рекорд кој го сметам на ист принцип но не сум сигурен за трамвај

партизанска со пример за раскрница-клучка

под земја

и над земја

како и кај соборна

тунелот на трамвајот ќе искача пред соборна

уште едно дополнување- потемната црвено- кафеава е експресен тунел под раскрсницата за тие што не вртат. и секоја линија е една лента

и пак се чуствувам малце лудоBig%20smile



Posted By: гитардемон
Date Posted: 02-Feb-2010 at 19:57
Логички гледано, на Скопје ниту му треба, ниту пак ќе добие во следните ~10 години зграда повиска од 25 ката (освен таа на g-mall ако се град). Доволни се згради со 20-30 ката во секој случај, цела мака е нема кој да ги гради (бидејќи реално не требаат). Во светот тие згради се повеќе статус симбол. Дали кај нас некоја фирма би се нафатила да си изгради 20-катница? Како прво нема фирма со таков обрт и профит да си дозволи 20-катница сама за себе, а некоја висока зграда каде што ќе има кираџии не гледам кој би ја изградил. Сакам да видам многу 20-30- па и 40-катници арно ама како што гледаме ни десеткатници не се градат (ако имало потреба пазарната економија сама си го налага тоа, ќе се изграделе досега).

Еве во прилог слики, ако веќе сакале 400-метарска зграда карши холидеј ин.







-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 02-Feb-2010 at 23:52
Па мислам дека можам да несатам некој двоен стандард од многу страни, барем моја проценка. Во свет биле статус симболи и е ок, а кај нас е простачка мегаломанија. Сепак би се сложил дека се статус симболи некаде на блиски исток кај што се мерат кој поголем облакодер ќе направи. За западниот капитализам не би рекол дека се работи за таква појава како што и кај нас не би успеал било кој обид да се протне проект како статусен симбол облакодер. Добро е да оставиме можност во урбанистичките планови доколку некој има намера да направи такво нешто. И една маркица во ДУП не е никаква најава и не би требало да се третира толку жестоко како што се третира кај нас во јавноста.


Posted By: zabegan
Date Posted: 03-Feb-2010 at 00:56
па некаде е симбол, но се оди во висина и поради недостаток на простор (глејте по светов како се начичкани облакодерите на еден ќош), што во Скопје и не е проблем


Posted By: гитардемон
Date Posted: 03-Feb-2010 at 01:01
lsl зошто така викаш? Зградата на мерцедес во Берлин, е на Мерцедес. Мерцедес е јака фирма, има цела зграда. Зградата на ЕВН во Скопје е на ЕВН, ЕВН е јака фирма, има зграда. Grawe е јака фирма, си гради зграда на 5 ката. Да имаше обрт трилиони во Македонија, ќе изградеше 100-катница. На тоа целев. Затоа е статус симбол. Бидејќи јака фирма има потреба од нешто препознатливо и фукнционално, наместо да има под кирија на 30 места канцеларии низ Скопје. А кај нас на кој би му требала 100-катница не можам ни да замислам. А зграда со повеќе кираџии, како Соравиа на пример, кој ќе ја пополни ако има повеќе од 30 ката? Можеби многу ги упростувам работите, ама сега засега далеку од тоа дека ни треба. Треба да донесат некое решение сите згради во центарот да бидат со минимум 20 ката, а не да бараат преку лебот погача - 100 ката.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 03-Feb-2010 at 02:51
Голем проблем би се јавил бидејќи кон Соборна (после клучката) од 5 ленти во кратко растојание би се редуцирале на 3, а и на поголемо растојане е проблем на капацитет кога збирната сообраќајница не го надминува поединечниот капацитет на оние од кои настанува.

Originally posted by FoSsiL





Зошто со толку кривини трамот?



Posted By: FoSsiL
Date Posted: 03-Feb-2010 at 14:34

Originally posted by lslcrew

Па мислам дека можам да несатам некој двоен стандард од многу страни, барем моја проценка. Во свет биле статус симболи и е ок, а кај нас е простачка мегаломанија. Сепак би се сложил дека се статус симболи некаде на блиски исток кај што се мерат кој поголем облакодер ќе направи. За западниот капитализам не би рекол дека се работи за таква појава како што и кај нас не би успеал било кој обид да се протне проект како статусен симбол облакодер. Добро е да оставиме можност во урбанистичките планови доколку некој има намера да направи такво нешто. И една маркица во ДУП не е никаква најава и не би требало да се третира толку жестоко како што се третира кај нас во јавноста.

знаеш од време на време и јас се чуствувам мегаломан и криво ми е ама знам да се занесам, но на крај знам како е треба правилно да се постапи(со исклучоци)

но поентата ми беше да ја претставам поставеност на овие згради и да дадам една слика која јас ја замислувам во случај да нешто вакво се гради (сметајте ги ако ништо друго како маркички. ги направив така високи да видам отприлика како ќе изгледаат, и мислам дека доста добро би искочиле.

Но свесен сум дека сега нема да биде ништо од тоа поради сите причини кои ги наведовме. Друга работа, јас не ни барам на ни давам признанија, така да во никој случај висока зграда би била статусен симбол облакодер, ништо од тоа. Освен со тек на години се покаже за нешто.



Posted By: FoSsiL
Date Posted: 03-Feb-2010 at 14:48
Originally posted by Cloverstack

Голем проблем би се јавил бидејќи кон Соборна (после клучката) од 5 ленти во кратко растојание би се редуцирале на 3, а и на поголемо растојане е проблем на капацитет кога збирната сообраќајница не го надминува поединечниот капацитет на оние од кои настанува.

Originally posted by FoSsiL





Зошто со толку кривини трамот?

воопшто не би претставувало проблем, по три ленти е доволно, а тоа што викаш за плус по две ленти од 11 октомври, намерно ги ставив за простор (на крајот се една и се спојуваат со третата лента од тунелот), а може и по една тоа само еден вид приклучок на тунелот. од друга страна неможе да има застој поради тоа што има непрекинато движење по целиот тунел (без застанување). Нема семафори или нешто друго што ќе прави застој.

околу клучките-раскрсници. да тука има семафори, но тие се над лентата која е за продолжување .е сега можеби една лента е малку но бидејќи колите ќе се движат побрзо нема да има проблем (и плус тоа е само под раскрсниците, на друго место сегде се по три ленти). и уште една работа е тоа што ќе возат само коли, автобусите и се останато горе по партизанска.

и околу трамот. сликата ми е правена на паинт и не искочи баш најмазно, но во секој случај највеќе испадна вака зашто не бев сигурен за изведбата ако минува скроз право, иначе се согласувам дека се доста кривини, но мислам дека и вака нема да има проблеми тој наш трам, ако кривините се помеки 



Posted By: lslcrew
Date Posted: 03-Feb-2010 at 15:58
Еве како го замислувам централаното сообраѓајно градско подрачје. Нешто според гуп, нешто мои идеи додадено.



Партизанска се денивелира уште пред Соборна со тоа што целата раскрница кај соборно се сместува под земја, горе да се добие ефективна површина односно некој плоштад кој ќе биде како нарачан за празници ќе може да се дадат и доплнителни содржини како споменици на сите македонски архиепископи, фонтаната од пред црквата да се донесе до центарот на плоштадот. И таа фонтана ќе има поента кога ќе биде гледана и од Св. Климент охридски од двете насоки и од Партизанска. Со ова ќе се избегне евентуална глупава кривина како последица на Тифани, пошто тунелот би ибел многу подлабоко. Врските на тунелот со булеварот кај тифани е целосно одкината и тој сообраќај би требало да се преусмери преку околните две раскрниуци меќу илинденска/климентохр и климентохр/ивололарибар. Тука имам и додено можност за нова маркица над тунелот меѓу двете згради од градски ѕид, со тоа што оваа зграда би ја препокрила тифани и би била нова поанета на партизанска, нормално у склоп или без фонтаната. Таа маркица е со плаво бележана. Понатаму тунелот иде под плоштад и тука веќе нема потреба од никакви свиоци зашто всушност раскрстувањето е на две нивоа и многу полагано може да се изведе.



Шински превоз стритно на трета лента, за едно со јавен превоз. затоа всушност и ја скинав врската на тунелов со бувератор кај тифани раскрницата. Да се добие проточен прелаз од партизанска во тунел со слободна целосно поврзана трета лента. Да се вратам на станицата. Тука под плоштад станица со четири пункта со точки е бележано. Со тоа што средните два поради расните нивоа ќе дојдат една врз друга. Излезот према плоштад може да биде дискретен и некако прилемен до работ на плоштадот на неколку разумни метри пред идниот хотел, макар што и не е проблем да бидат апансас на плоштад, и такви случаеви има низ свет и воопшто не е тоа проблем. Воопшто не боде очи.

За да нема забуни жолта значи највисоко, а темнокафева најдлабоко., со една боја измеќу. Мислам дека е доволно јасно.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 04-Feb-2010 at 00:08
Originally posted by FoSsiL

воопшто не би претставувало проблем, по три ленти е доволно, а тоа што викаш за плус по две ленти од 11 октомври, намерно ги ставив за простор (на крајот се една и се спојуваат со третата лента од тунелот), а може и по една тоа само еден вид приклучок на тунелот. од друга страна неможе да има застој поради тоа што има непрекинато движење по целиот тунел (без застанување). Нема семафори или нешто друго што ќе прави застој.
Нема бегање од тоа дека кога 2 ленти би се споиле со 3 ленти и понатака би продолжиле вкупно 3 ленти, тоа би било огромен проблем и на самото место на приклучување (без разлика на комбинациите при влевањето), а и понатака проблем со капацитетот на збирната сообраќајница. Токму поради тоа што се работи за континуиран сообраќаен тек (без семафори), ќе има проблеми при приклучувањето на таква точка во такви услови.

Доколку би се одело со клучка, во најдобар случај мислам би можело да се изведе со 2х2 булевари од двата источни крака, на кои би им се оставило доволно простор да се прегрупираат во 2х3 булевар накај соборна. Шинскиот превоз се разбира да биде одвоен, а автобускиот да има проширувања на станиците (со комотна должина за да можат автобусите пристојно да забрзаат на нив) и предност при приклучувањето.

Доколку пак се оди на опција со 2х3 ленти на било кој од источните краци, мислам дека семафори се неизбежни, што според мене воопшто не би било трагедија, како што имам илустрирано на оваа скица:
(ова е само груба скица, на пример одвојувањето од западниот крак према 11 октомври би било порано, за да не дојде до ситуација да им попречат возилата што чекаат на семафор)




Originally posted by FoSsiL

околу клучките-раскрсници. да тука има семафори, но тие се над лентата која е за продолжување .е сега можеби една лента е малку но бидејќи колите ќе се движат побрзо нема да има проблем (и плус тоа е само под раскрсниците, на друго место сегде се по три ленти). и уште една работа е тоа што ќе возат само коли, автобусите и се останато горе по партизанска.
Една лента за оска со толкава важност во секој случај е премалку. Едноставно не би имала капацитет да се справи со интензитетот на сообраќај, а дури и кога би имала, самото престројување од три ленти во една би предизвикало вистински хаос. Дали си размислувал во правец да се одвои и денивелира шинскиот превоз, наместо на две нивоа да се одвојат лесните возила од автобуси и комбиња?

Инаку што те поттикна конкретно за размислување во правец на такво одвојување и која сметаш дека би била економската логика во однос на поконвенционални приоди?


------------------------------------------------------------

Originally posted by lslcrew

Врските на тунелот со булеварот кај тифани е целосно одкината и тој сообраќај би требало да се преусмери преку околните две раскрниуци меќу илинденска/климентохр и климентохр/ивололарибар. Тука имам и додено можност за нова маркица над тунелот меѓу двете згради од градски ѕид
Идејата тунелот да понира како што велиш и кај соборна да се оформи големо плато ептен ми се допаѓа. Но не би се сложил со делот што се однесува на отсекувањето на врската со малиот ринг. Мислам дека малиот сообраќаен прстен има преголемо значење за да биде откината неговата директна врска со Партизанска. Јас наместо таа нова маркица што ја предлагаш сепак би оставил од тунелот да има врски што ќе излегуваат на површина и што ќе се поврзат со прстенот.
И мене ме нервира што Партизанска челно завршува со таква грдотија како Тифани, но Тифани доколку се најде воља може да се разубави. Плус тоа Тифани треба да се оправи малце ради целиот центар, а не само ради Партизанска, така да во никој случај не би форсирал нејзино „скривање“ со нова маркица од тој правец.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 04-Feb-2010 at 00:17
@lsl браво што си се потрудил да го објасниш булеварот под плоштад. Отсекогаш се прашував како би го средиле за да нема застој во протокот. Не ми текна дека може да се изведе во 2 спрата. Само една забелешка: тие што одат од 11 октомври накај партизанска не би требало да може да се приклучуваат во левата (најбрза) лента. Би требало да помине под Партизанска и да се спои од десна страна. Мислам дека така е поарно. А за станиците под плоштад доаѓа доста добро, особено кајшто двете се преклопуваат. Едноставно таа за накај Партизанска ќе биде на 2ви спрат подземје, а таа накај комплексот банки на 1ви (над другата, а под плоштадот) подземје.

Се прашувам дали вака е решено во ДУП-от?


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 04-Feb-2010 at 00:32
Originally posted by alexgizh

Се прашувам дали вака е решено во ДУП-от?

Во графичкиот дел немаат ништо прецизирано, а не верувам дека и во текстуалниот има нешто повеќе.


Инаку дечки имав грешка во скицата, сега ја поправив па направете си reload за да не се чудите што сакал да каже поетот Smile


Posted By: lupo
Date Posted: 10-Jul-2010 at 15:18
Od sekogas sum sakal da go vidam Bul. Krste Petkov Misirkov dobro urbaniziran. Koga ke projdam pokraj Bit-pazar kosa mi se kreva, ona sutot sto e tamu e uste od tursko. Skopski pazar ima li namera da go sredi? Ili do vekova ke go gledame takov? Gledajki go Istanbul na Google Earth go vidov Buyukdere Cad. i na prvo sto mi tekna bese Bul. Krste Petkov Misirkov. Misla deka e dobra idea da Pit-pazar kako sto e sea da se razrusi i na toa mesto da se napravat golemi hali vo koi ke se smesti pazarot so razlada i site drugi potrebni uslovi, a nad niv da se gradat visokokatnici od 20-30 kata, kako i da se prosiri bulevarot. Sepak ova bi se ostvarilo ako Skopski pazar raboti zaedno so stranski firmi. I vo ovaa idea spagjaat i site objekti po dolzina na bulevarot ( mislev da se butnat i tie  kukicki i poniski zgradicki, cii stanovnici ke kompenziraat za sprat ili slicno za vo 20-30 katnicite. Povtorno ke kazam za ove ke treba dobri investitori. Mislam dfeka e dobra idea. Kse se dobie edna celina od moderen bulevar i Skopska carsija.


Posted By: lupo
Date Posted: 10-Jul-2010 at 15:24
Eve go Buyukdere Cad.
 
http://i25.tinypic.com/23jlngk.jpg


Posted By: lupo
Date Posted: 10-Jul-2010 at 15:25
http://i29.tinypic.com/4shcur.jpg


Posted By: lupo
Date Posted: 10-Jul-2010 at 15:43
A eve go Bit-pazar Ohno
 
http://i26.tinypic.com/121sopw.jpg
 
 


Posted By: lupo
Date Posted: 10-Jul-2010 at 15:44
http://i32.tinypic.com/2yzbfvc.jpg


Posted By: lupo
Date Posted: 10-Jul-2010 at 15:45
http://i27.tinypic.com/1qml1s.jpg


Posted By: lslcrew
Date Posted: 16-Jul-2010 at 09:25

Размислував на тема дали во Скопје се исплати да се направи онаква телекомуникациска кула. Мислам дека такво нешто ќе биде дури и преоптеретено ако се направи. Нема да има телекомуникациска или радиодифузна компанија што нема да го користи. Скопје ја има таа среќа да го има Водно кое одлично си ја врши работата, но ваква кула може премногу да придонесе за равојот во овој сектор. Мобилни оператори, интернет провајдери, такси станици, тетра полиција, микробранови линкови, телевизии, радија, метеоролошка станица, делумна искористеност за контрола на летање, за војска и полиција за безбедност, за туристичко разгледување. Да се нафати некој да ја направи како приватна инвестиција со некое партнерство или концесионерство, ќе ја исплати за години што се бројат на една рака. Како локација Гази Баба ридот е одлично место (локацијава е идеја на другар). Местото е совршено во Скопје, особена поради тоа што голем дел линкови во телекомуникациите бараат LOS (Line of Sight), а Гази Баба па уште кула од горе практично е видлива од секое ќоше на Скопје. За архитектонскиот момент дополнително се добива ултра-модерен sci-fi објект.

Да не знае некој дали имало некои планови за ваква кула во Скопје? Со оглед на тоа што имаме телекомуникациски центар, дали некогаш било планирано тука да има и некој ваков објект?


Posted By: alexgizh
Date Posted: 16-Jul-2010 at 13:03
Искрено, мислам дека Водно само по себе е доволно. И самиот всушност го кажа тоа. А верувај ми, таа ултра сај фај кула ќе се истолкува само како уште еден обид за копирање (на CN Tower или Fernsehturm Berlin). Не верувам дека архитектурно и естетски ќе допринесе, а особено не на Гази Баба, за која сметам дека треба да биде целосно втор градски парк, а не така запуштена ридина.


-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: pbanks
Date Posted: 16-Jul-2010 at 13:12
Јас се прашував сошто бугарите имаат ТВ кула на Витоша на пример. Зошто не ја користат самата планина како што ние го користиме Водно?

Или обратно. Зошто ние немаме кула на Водно?

Еве ја нишката каде Андреј ги има презентирано ТВ кулите во Бугарија

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=973


Posted By: mitatos
Date Posted: 16-Jul-2010 at 14:27
Во газибаба горе има една антена ,а и не е доволно урбанизирана средината за таква кула, во водно пак тоа е високо уште кулата да се гради хмм ке биде превисоко ,според мене како убаво решение би било местото помегу кале и музејот на современа уметност,од тука би се гледале сите страни од скопје =)

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: lslcrew
Date Posted: 16-Jul-2010 at 15:42
Токму тој простор на кале е предвиден за булевар+мост.

Алекс тоа како ќе се истолкува воопшто не треба да не интересира. Секогаш ќе се најде по некој копук да мрчи. Особено добро може да се извози ако иде преку мрд и дополнително приватни фирми кои имаат интерес од таков простор да учествуваат како конзорциум, да биде во сопственост на некое акционерско друштво што би го основале процентуално со учеството.

Да не ја заборавиме и во Барселона кулата.


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 04-Aug-2010 at 00:37

Концепт за алтернативен превоз во градска средина (Скопје, следбено и други градови)

Сите знаеме за состојба на сообраќајот во Скопје. Сите знаеме за метежот, за нефункционaлноста, застојот, губењето време и пари. Сите знаеме за смогот, магла во убав сончев ден, ќе искочам на тераса кај баба ми на 6ти и погледот на градот ми е замаглен, не е за да не видам ништо, ама доволно за да ја смали осветленоста. Или пак некој чуден мирис во пролет помешан со оној на дрвата, за лето да не збориме, почнувам да се "гушам" и сакам да избегам негде на свежо место.

Да не должам. На градот му треба свежина, чистост, опуштеност, олабавеност. Не е град во некоја голема држава, па да сноси вакви лоши последици, иако и тоа не би било изговор, има примери за големи градови кои зрачат со свежина и чистост.

Чекамо да се отпочне некој голем инфраструктурен зафат, проект кој би ја подобрил ситуацијата во собраќајот, но не би направил никаво подобрување во сферата на еколошкото, задраво, чисто, свежо живеење во овој град, напротив со зголемување на капацитетот, се зголемува и сообраќајот (ако не веднаш, тогаш постепено), па со тоа и загаденоста на градот, и не само на воздухот. Но ништо од некој голем ифраструктурен зафат. А ситуацијата се повеќе се влошува, се стегнува, една голема мешаница.

Па мислам дека најдобро е да го олабавиме градот и да не се стремиме кон нешто големо, кое ќе чини многу и ќе црпи многу финансиски средства и кое тешко би се случило, и пак ништо. Не велам дека треба да се откажеме, се зависи од ситуацијата, но мислам дека има друг начин да се среди еден не толку голем град, кој со сила сака да стане голем.

блаблабла.... ај малку слики па пак мучење.....

Бирајте идно возило Морам да кажам дека Пежо е предводник во оваа област






Posted By: FoSsiL
Date Posted: 04-Aug-2010 at 00:45
Знаеш, пишувам, се заборавам, и потоа дури кога ќе го постирам и прочитам гледам уствари дека е многу. Немам осет, дека тоа бланк местото за пишување ми е мало и не гледам колку сум пишал. Остај.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 06-Aug-2010 at 00:04
Originally posted by FoSsiL

Чекамо да се отпочне некој голем инфраструктурен зафат, проект кој би ја подобрил ситуацијата во собраќајот, но не би направил никаво подобрување во сферата на еколошкото, задраво, чисто, свежо живеење во овој град, напротив со зголемување на капацитетот, се зголемува и сообраќајот (ако не веднаш, тогаш постепено), па со тоа и загаденоста на градот, и не само на воздухот.

Многу валидна поента. Зголемувањето на капацитетот не е баш така едноставно и исклучиво добра работа, туку крие и опасности, особено ако не е дел од добро осмислен долгорочен план.
Но мислам дека во Скопје сме прилично далеку од точката кога треба да се загрижиме дека сме достигнале такво ниво за да бидеме скептични кон големите планирани проекти. Прво, имаме недовршена и сегментирана сообраќајна мрежа. Второ ни фалат експресни сообраќајници кои во голема мерка ќе доведат до економски заштеди и позитивни еколошки ефекти. Трето, факт е дека голем дел од популацијата е слабо мобилна и дека со време и со намалување на сиромаштијата мобилноста извесно ќе порасне значително. Значи сеуште сме далеку од некакви екцеси во поглед со капацитетот. Не сме Америка каде се додаваат дополнителни ленти на постоечки сообраќајници кои веќе имаат по 20 ленти
Нам ни фалат клучни сегменти од сообраќајната мрежа, а мобилноста допрва ќе треба да се доближува до некакво нормално ниво со кое ќе може да претендираме дека се движиме кон развиените земји. Ќе треба да обезбедиме зголемување на капацитетот без разлика на новите технологии.

Што се однесува до возилава што ни ги презентираше, одлични се и многу ветуваат за трансформирање на сообраќајот во урбаните средини. Останува да видиме како ќе се развиваат овие концепти.  Cheers


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 25-Aug-2010 at 12:58

Да продолжам...

Овој концепт не е така едноставен, да се изнакупуваме вакви возила и потоа ништо. Треба да претставува еден вид државна стратегија и да биде подржан од владата односно цела држава. Не го замислувам како едногодишен проект, и мислам дека ќе биде потребно време од повеќе години за да се реализира. 

Работата е тоа што ваквите возила се наменети за градска упетреба, еи е многу невозможно некој со вакво нешто да тргне накај Охрид, друг град или пак надвор од државата. Тука доаѓа делот на усовршување на јавниот градски превоз како и меѓуградскиот и интеренационален превоз на патници.

Сакам да кажам дека за да функционира нормално, треба да се подобри железничкиот превоз, автобускиот и авионскиот превоз на патници, како и други алтернативи кои можат секогаш да ни стојат на располагање. Ако со автомобил се стига до Охрид за 2,5 часа, треба да се овозможи и патување со воз за исто време ако не и побрзо. 

И зошто го зборам ова. Затоа што многу малку луѓе ќе се одлучат да се откажат од своето нормално возило, но без тоа проектот е невозможен. Е сега, може да се наметне, но мора да се овозможи алтернативен пристап до некоја локација најмалку за истото време.

За да може да се растерети градот од возила, треба да се воведе регулатива, закон со кој се ограничува користењето на автомобили во централното градско подрачје, со што би се исклучиле од употреба нормалните, вообичаени автомобили од градскиот сообраќај. И затоа претставува комплексно прашање. Прво треба да се овозможат услови за да може да се забрани користење на автомобили во град. Но на луѓето автомобилите им се најмногу им се потребни за во град, барем на повеќето. Ако неколку пати го напуштат градот во годината, но поради тоа не вреди да се поседува автомобил, затоа што трошоците се големи, а потребите мали, и најмногу мислам на регистрација, технички преглед, паркинг и гориво, како и поправки и одржување.

Треба да се овозможи трамвајски или автобуски, или каков и да е, брз и пријатен превоз, и да може да се создаде потреба и заинтересираност од граѓаните да го користат овој вид на превоз.

Добивките се гоелеми на долг рок, но треба големи вложување во тек на неколку години. Но мислам дека и за тоа има решение.

Една идеја е тоа да државата развие стратегија за подржување на алтернативата, во секој домен, енергетика, превоз, градежништво, секаде, а со тоа и да стане место каде што заинтересирани компании кои се занимаваат со алтеренативна област да доаѓаат во Македонија и тука да се стационираат. Владата да има даде поволни услови и да ги подржи во нивните концепти. Еден вид како рај за алтернатива. Но затоа пак ние да би добиле олеснувања во купвање и користење на нивните производи, значи да си созададеме алтернативно стопанство, кое потоа би се ориентирало кон извоз во светот. Од кој извоз секако дека ќе имаме добивка. Секако треба да се инвестира и во образованието, за да се добијат голем број на стручни кадри кои би работеле во овие алтернативни капацитети. А со тоа имаме и поголема вработеност, секако што е добро за цела држава и општество.

Мислам дека треба да правиме уште сега планови за во иднината, и тоа сериозни планови, и да почнеме уште од сега да се припремаме за таква промена, за да можеме да бидеме спремни за неколку години да отпоченеме со овие планови кои дотогаш ќе се подобруваат и ќе се допрецизираат.

Подготовка 7-8 години и реализација 7-8 години, за до негде 2025-30 да можеме да имаме прогрес во алтернативната иднина и да бидеме една од најеколошкитеземји во светот, како и предводник во оваа област. Ајде за нешто да бидеме први. Мали сме, можеме брзо да се искоординираме, зошто да не успееме. Ние ќе создадеме услови, а компаниите сами ќе го развиваат научниот дел од овој концепт.



Posted By: lupo
Date Posted: 25-Aug-2010 at 13:13
Kolku cini edno vakvo masince?


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 25-Aug-2010 at 13:27

Незнам точно, затоа што и самите се концепти, само неколку дали се првично реализирани, како прототипи. Моја претпоставка е дека нови чинат помалку од 10000 евра, и мислам на увоз од друга земја. Ако можеме да придонесеме нешто вакво да се прави кај нас сигурно цената би била уште помала помала. А и зависи од моделот. Мене највеќе ми се врти во глава 4000-5000 евра, а во секој случај на почетокот ќе бидат раритети. Зависи од многу услови, заинтересираност, време. Пример кога го купив мојот прв комјутер беше 500 евра, а сега такви не ни постојат или пак се продаваат по 100 евра.

Смартот, кој е позачестена појава кај нас, има два Смарта на пaркинг пред зграда, e ~ 9.500 евра




Posted By: FoSsiL
Date Posted: 25-Aug-2010 at 14:11

Еве уште едно дополнување. Не се сомневам дека и сегашните велосипеди вршат работа, но зошто да не пробаме и со ова, погодно за подолги релации.




Posted By: FoSsiL
Date Posted: 25-Aug-2010 at 14:26

Па некој нешто да каже што мисли. Да не останат прзни зборови.

Мислите изводливо е ?



Posted By: lupo
Date Posted: 25-Aug-2010 at 17:08
9 i 13 kako model najmnogu mi se dopagjaat, a od kolicinjana od pezo bea najdobri imase pravo


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 14-Oct-2010 at 22:57
Во контекст на лошата општа тамосфера и опаѓачкото ниво на форумот, сметам дека е многу пожелно да ја раздвижиме оваа нишка. Прво затоа што токму тука, најубаво може да се дискутира без политичка обоеност, на некаква дадена стручна тема. Второ затоа што сметам дека познавањата од областа на форумов најконкретно би можеле да се надоградат во овие теми. И трето, но можеби и најважно е фактот што голем дел од клучните проекти за градот (Јужната тангента, тунелот под плоштад, ЛРТ и тунелот под Калето) се во фаза на проектирање, која е веројатно поклучна фаза од самата изведба. Доколку тука градските татковци направат грешка, последиците ќе бидат дакелусежни (позитивни и негативни). Сметам дека градските власти апсолутно го немаат познавањето од тематикава, им фали поглед во далечната иднина и најмногу од се политичка волја и страв од големите проекти. Затоа несомнено ќе се обидат голем дел од решенијата на ГУП да упсортат, што би значело побрза изведба, резултати видливи само на краток рок! Затоа сметам дека мора нашето општество да созрее и да учествува активно во создавањето и креирањето на нашата сопствена иднина. Во тој ред на мисли (можам да речам после доста долго размислување) дојдов до неколку мои идеи и решенија за дел од темите дискутирани тука. Тие се однесуваат на севкупниот брз градски транспорт во Скопје (своевидна надоградба и промена на СК2020), потоа на раскрсниците кај Соборниот Храм и Судската Палата. Да нагласам дека овие раскрсници се проектирани земајќи ги в предвид главните градски траси за брз и еколошки транспорт, главните автомобилски коридори се максимално ослободени од пресекувања со останатите насоки, притоа водејќи сметка на факторите како простор, потребни финансии и рок на изведба. Почнуваме со ред:

1) Транспортна слика на Скопје. Обележани се идните траси на ЛРТ со црвено и тоа:

-А Жел. ст. Ѓорче Петров-Партизанска-пл. Македонија (C)-Јане Сандански-Ново Лисиче.
-B Кисела Вода-Јужна тангента-Московска-сала Борис Трајковски
-C Клинички центар-пл. Македонија-Бит пазар-Џон Кенеди-жел. ст. Ск.Север

2)Обележани се сите траси на идниот тролејбуски транспорт (или експресни автобуси) со сина боја и тоа:

-1 Карпош 4-Илинденска-тунел под Калето-Џон Кенеди-жел. ст. Ск.Север
-2 Кисела Вода-Србија-Ал. Македонски-Бит Пазар-жел. ст. Централна
-3 М.А. Ченто-Ал. Македонски-Никола Карев-гробишта Бутел

3)...како и линиите на идната градска/приградска железница, обележани со зелена боја и стартна станица жел. ст. Централна, според редоследот:

-S100 кон Ѓорче Петров (можност до Тетово)
-S101 кон Аеродром Скопје (можност до Куманово)
-S102 кон Драчево (можност кон Велес)

Се разбира дека ЛРТ мрежата е примарната форма на транспорт во градот, потоа тролејбуската мрежа е нејзино дополнување, ги опфаќа неопфатените зони на градот или ги поврзува големите точки, кои директно не се поврзани меѓусебно од ЛРТ мрежата (на пример Кисела Вода со Аеродром и Автокоманда). Тролејбусите (и особено (при)градските автобуси) имаат за цел да ги довозуваат луѓето кон и од мрежите на шинските системи. Во краевите на градот и крајните станици на шинските системи се предвидени Паркирај и вози се (P+R) паркинзи, каде би биле и терминалите на приградските автобуси. Голем дел од приградските линии кои минуваат низ места опфатени со новата (при)градска железница би одпаднале, додека линиите на останатите приградски автобуси би биле скратени, со што нивната фрекфренција значително би се подобрила.



Можеби голем дел од вас ќе речат дека тролејбускиот систем не е ништо подобар од автобускиот и сум свесен за сите негови маневарски ограничувања. Фактот што е далеку поекологичен транспорт, може слободно да се комбинира со подземните делови на ЛРТ мрежата (преку т.н. О-Бан нагласен на линијата 6 во мојот проект СК2020), како и подолгиот животен рок на самите возила според мене се доволни Скопје да воведе тролејбусна мрежа, чие воведување е навистина ефтино (потоа самите возила се доста скапи поради нивниот долг животен рок). Ме интересира какви се вашите реалистички согледувања на тематиката какви форми на транспорт му требаат на Скопје и како би се распоредиле линиите во развивачкиот се град.

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 14-Oct-2010 at 23:42
КЛУЧКАТА КАЈ СУДСКАТА ПАЛАТА:
Сметам дека оваа невралгична точка на Скопје во голема мера ќе си остане и по евентуална изградба на примарната сообраќајна мрежа во Скопје, така што треба да се работи во насока на нејзино релаксирање. Веќе изнесов еден став околу ова прашање, но следува негова надградба, со што се обезбедува далеку поголема проточност на раскрсницата. Еве ја идеата:



*сите дебели линии (во зелена, жолта, портокалова и кафена боја) означуваат по две ленти во една насока.
-зелено: ниво на земја
-жолто: прво ниво тунел
-портокалово: второ ниво тунел
-кафено: ескада
-црвено: подземна ЛРТ линија на прво ниво тунел
-сино: подземна тролејбусна/О-Бан линија на прво ниво тунел

Целта е да се релаксираат главните правци на оваа раскрсница и тоа исток-запад (долж бул. Гоце Делчев) и север-југ (долж бул. Крсте П. Мисирков), како и да се добие квалитетен јавен транспорт на оваа исклучително богата со институции точка на Скопје.
Започнуваме од булеварот Гоце Делчев, чии средни ленти започнуваат благо да понираат точно под стоковната куќа Мост (велам благо, затоа што самиот булевар е веќе вкопан под земја, иако тоа можеби не се приметува лесно). Тие се веќе целосно под земја (покриени) пред раскрсницата со улицата Стив Наумов. Крајните две ленти пак остануваат да ги следат денешните контури на булеварот. Тие крајни две ленти нудат можност за приклучување од бул. Гоце Делчев на ул. Стив Наумов и на бул. Крсте П. Мисирков. Средните две ленти на булеварот пак минувајќи кон исток се спуштаат на второ подземно ниво, преминувајќи ја раскрсницата со бул. Крсте П. Мисирков и одбегнувајќи пресекување како со ЛРТ и трамвајната мрежа (која овде се наоѓа над овие со портокалово прикажани линии, односно на прво ниво тунел), така и со останатите насоки на сообраќај. Средните две ленти понираат на ниво на земјата, веднаш по раскрсницата со улицата пред МКТВ.

Средишните ленти на булеварот Крсте П. Мисирков пак ја премостуваат раскрсницата со бул. Гоце Делчев на ниво на кратка (300-400) метри ескада во вид на 2+2. Прилично лесна за изведба и за организација на сообраќајот варијанта. Сите оние возила кои би ја користеле раскрсницата кај Судската Палата за менување на насока (запад кон север или пак исток он југ) би биле приморани да чекаат на семафоризирана раскрсница, или пак поради големиот број на возила кои би ја одбегнувале истата дури и кружен тек може да се земе в предвид. Верзијата со кружниот тек:



Стигнуваме до тоа како е интегриран јавниот транспорт (ЛРТ и тролејбусната/О-Бан) мрежа во овој простор, со цел автомобилскиот и јавниот транспорт да не си пречат еден на друг. Во пределот на раскрсницата Гоце Делчев/К. П. Мисирков се приметува дека насоките на сообраќај е распределено на 4 различни нива. Првото тунелно ниво е резервирано за градскиот јавен транспорт, кој пред Универзитетот се сретнуваат од 4 насоки, во форма на латинската буква Х, но притоа без да се меѓусебно преплетуваат самите колосеци (Чаир-Центар и жел.ст. Централна-Автокоманда). Со цел да се обезбеди максимален комфорт и ефикасност на јавниот транспорт, тука би предвидел една поголема подземна станица, со два перона од островски тип. Самото распределување на типот на возила и нивните наоски кои би застанувале на двете платформи има две варијанти (има всушност 4 но 2 од нив бараат многу понеефикасни или многу поскапо решение). Тие се следните:

А) [ ЛРТ-платформа-ЛРТ ][ Тролеј-платформа-Тролеј ]



Оваа варијанта за мене е послаба од втората, затоа што менувањето на типови на транспот (за чие функционирање и самата станица е дизајнирана токму вака) е отежнато, односно за секоја промена ЛРТ-тролеј или обратно е потребно менување на платформата, преку некои од двата пешачки коридори кои се наоѓаат на јужната и северна страна на платформите и потоа преку второ подземно ниво прават врска со останатата платофрма или некој од многубројните излези на површината.

Б)[ ЛРТ-платформа-Тролеј ][ Тролеј-платофрма-ЛРТ ]



Втората варијанта овозможува директен трансфер (значи без потреба за менување на самата платформа) помеѓу следните насоки: Чаир-жел. ст. Централна (и обратно), како и Центар-Автокоманда (и обратно). Мислам дека предностите се очигледни: побрзи и поефикасен трансфер помеѓу двете линии и сите 4 насоки кои истите ги сврзуваат. Но, каде е проблемот во оваа варијанта? Гледаме јужно од самата раскрсница по течението на булеварот Крсте П. Мисирков: ремовме дека средните 2+2 ленти токму овде почнуваат да се искачуваат на надвозникот/ескадата, а токму таму би требало и тролејбусот да излезе на ниво на земјата. Ова може лесно да се реши со тоа што тролејбуските возила би излегувале на површина веднаш јужно од раскрсницата и би се вклучувале во сообраќајот, додека возилата од ескадата би се симнувале на ниво 0 стотина метри подоцна. Треба да се нагласи дека за ова да биде изводливо, конструкцијата ан столбовите на ескадата треба да биде во формата на буквата П, низ кои би поминувале тролејбуските возила паралелно со горните автомобили.

За крај една проста и дебилна скица за (дали?) некакво разјаснување на ситуацијата:



-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 14-Oct-2010 at 23:56
И за крај веќе долфо коментираната РАСКРСНИЦА КАЈ СОБОРНИОТ ХРАМ.

Тука би нагласил дека ги прифаќам идеите на ИСЛ за надземен простор (според мене еден парк би дошол супер на оваа локација, доста ни се милјарда празни плочници со смешни скулптури, кои никогаш не се посетени од луѓето), низ кој би минувала ЛРТ линијата исток-запад, каде истата би имала станица. Но, апсолутно не прифаќам дека треба да се оди на подземна раскрсница со само едно подземно ниво, поради фактотож што така гужвата не се намалува (напротив се зголемува поради ораничување на функцијата на раскрсницата кај Тифани). Подземно чекање на редици автомобили не само што е крајно непријатно, туку и многу опасно. За таа цел мислам дека би требало главниот правец исток-запад да го пренесеме на упте едно ниво под земја, при што истиот би ја одбегнувал целосно раскрсницава. Таа ќе служи за вртење лево од бул. Партизански одреди, како лево или право од булеварот Кл. Охридски. Сите вртења в десно се слободни и без семафор. На тој начин имаме само 3 семафорни фрекфренции (го заборавив правилниот израз), а главниот ток на автомобили долж Партизанска оди под самата раскрсница. Би било убаво и лесно за изведба доколку се пуштат и подземни коридори од самиот коридор кон улиците Васил Главинов и ВМРО, но само во една насока. Еве ја скицата, се работи за скица само на подземните нива, при што со жолто се обележани по две ленти во секоја насока (освен при вртењата в десно на раскрсницата кај Соборниот Храм, каде имаме по само една лента), а со портокалова се покажани по две ленти кои минуваат на второ ниво тунел, под самата раскрсница. Во просторот помеѓу Соборниот Храм и Тифани, тунелот има по 4 ленти во насока и таму се менуваат посакуваните насоки. ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ ВО ОВАА ВЕРЗИЈА Е НЕПОВРЗАНОСТА НА ПАРТИЗАНСКА СО МОСТОТ ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ, КОЈ Е ЕДЕН ОД ДВАТА ПРИОРИТЕТНИ ПРАВЦИ ВО СКОПЈЕ (ЗАЕДНО СО ПАРТИЗАНСКА-ЈАНЕ САНДАНСКИ).



Многу ме интересира како вие би ја решиле оваа ситуација, навистина имаме сложна схема со многу фрекфрентни улици, на многу мал простор за маневар. Основните насоки на дискусија според мене би биле: 1) дали тунелот под пл. Македонија да започнува пред или по Соборниот Храм, како би се решила истоимената подземна раскрсница, каде во тоа би се вметнала ЛРТ трасата и како најефикасно би се врзала Партизанска со мостот Гоце Делчев.

Со нетрпение ги очекувам вашите мислења и критики на сите 3 понудени решенија.


-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: lslcrew
Date Posted: 15-Oct-2010 at 00:23
Оваа раскрсница уште откога јас ја анализирав ми се врти сеуште во глава и некои финеси ми текнуваат, нешто одфрлам. Да знаев скечап ќе го средев и со добри визуелизации и пресеци на што мислам. Планирав да добработам нешто скици, па ако бидат во некое скоро време ќе ги пуштам во другата нишка па ќе ги разгледаме. Само една работа што на некој начин, ако може да се рече, би ти замерил. Некако си премногу пристрасен за трамвај, тролејбуси и слично и мислам дека често ти се проблем во анализиве за рационален осврт. Дури за простор што е совршен за плато сакаш да биде зеленило со шина во средина, веројатно што си го видел низ други градови, не затоа што така е потребно туку само некако на сила да и ископираме и донесеме нешто што во друг град се јавило како потреба.


Posted By: <Fresno>
Date Posted: 15-Oct-2010 at 00:48
Ќе го искоментирам само првото решение, за другиве ќе треба подолга анализа

Линијата А на ЛРТ мрежата ми е сосема во ред, со тоа што останува непокриена Ѓорче Петров. Решение за тоа би можело да биде продолжување на линијата Б по Гологанов преку новиот мост и Нерези до мостот за Сарај, со тоа што би морало да има и 2 поврзувачки станици кај спојката на А и Б и кај поделбата на Б (во Тафталиџе). Можно решение би било линијата А да продолжува по неизградениот дел на Партизанска, а спојувањето да биде преку некој вид на покриена брза лента за движење на пешаци (паралелна со западната фасада на Порта Влае). На тој начин, за не многу повеќе средства ќе се овозможи ефикасно поврзување на Нерези, Хром, делови од Влае, Ѓорче 1 и 2 во целост, па дури и Кондово и Сарај.

Линијата Ц е одлична, но не гледам потреба од скап и сложен јазол под плоштад, а и минувањето покрај МОБ е проблематично со оглед на новите објекти таму и планираните подземни гаражи. Едноставно би можело да минува покрај Холидеј Ин или по Кочо Рацин, а во таква варијанта единствен проблем ќе биде проширувањето на некој од мостовите.

Тролејбуската мрежа е добро поставена и само би додал крак на линијата 1 од ЖС Север до Радишани, за да се растерети тој дел од автобуси и коли (би останале само приградските).



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 16-Oct-2010 at 19:03
ЛРТ Линијата А што поминува низ куќите зад Порта Влае претпоставувам дека е грешка, или? Во секој случај, мислам дека би било погрешно ЛРТ линијата воопшто да се води по улица Ѓорче Петров, доколку не продолжува понатака на запад. Доколку би завршувала кај бул. Македонска Војска, најдобро би било врската со Партизанска да е директна, за да нема непотребно тесно грло на најкритичниот дел од улицата Ѓорче Петров. Доколку линијата би продолжувала до Дексион, би можел да разберам улицата Ѓорче Петров да се оформи примарно како ЛРТ коридор.

За приградската железница немам замерка, но ми се чини дека би било најдобро да има вистинска интеграција со ЛРТ системот, барем на една линија која е очигледна (Ѓорче - Бардовци - Скопје Север - Железара - Транспортен центар - Кисела Вода - Лисиче). Особено со брзата изградба кај Бардовци, Злокуќани и Визбегово, индустриската зона долж М-3 и онаа планираната покрај Лепенец, како и планираните населби Зајчев Рид и кај Касарната Илинден, мислам дека (само) приградска железница не би бил најсоодветен избор.

За тролејбусот, без да навлегувам во моите дилеми дали воопшто ни е потребен таков концепт, ќе се задржам само на линиите. Линиите 2 и 3 мислам дека се утка. Линијата 2 е особено чудна што помеѓу двете крајни станици многу побргу ќе стигнеш пешки отколку со тролејбус. Кај линијата 3 претеран е оној слалом кај Бутел (иако претпоставувам целта ти била да се спои линијата со станицата Скопје Север), но главен проблем е целиот концепт. Еве што би направил јас врз база на твојов модел:
- Линија 2 од бул. Војводина би ја продолжил не накај Транспортен Ц. туку по бул. Хрватска до последната станица на Линија 3 (или пак по бул. Александар Македонски со другата последна станица на линијата 3)
- Линија 3 би ја укинал и нејзиниот источен дел би го зацртал како ЛРТ кој ќе биде крак на линијата А или Ц


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 31-Oct-2012 at 23:34

Во контекст на муабетот од нишката за тетовски сообраќај...

Нешто што склопив набрзинка... за Судска палата раскрсницата...

Мислам дека нема да имате проблем во разбирање на сликите...

Како и да е... за цртежот да напоменам само дека е пресек надолж и во средина на булевар Гоце Делчев, и дека понирањето на Крсте Петков Мисирков (од 4-5 метри) е само кај кружниот тек, од отворен тип... 

Е инаку... реков ај тука нека стои... Ако мислите дека друго место му е подобро префрлете... ме мрзеше да барам... после цртањево... 

И намерно ги оставив во оваа големина... да се гледа подобро...



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 31-Oct-2012 at 23:40

О... Пешачките коридори се изоставени... Ама отприлика знаете кои би требало да бидат.... единствена работа е дали да бидат наземни, надземни или комбинирани... со оглед дека не би сакал да ставам обични пешачки премини на булевари со профил од 8 ленти... 

И идната трамвајска линија е исто така изоставена... 

Има доста детали кои треба да се допрецизираат... Ама ги оставив, поради тоа што приоритет ми беше сообраќајното решение... и на него се сконцентрирав... и затоа само него го работев...



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: Dragan
Date Posted: 01-Nov-2012 at 00:02
Во контекст во нишката за тетовскиот сообраќај, каде фосил спомна дека во скопје треба еден ваков, ја ќе спомнем само дека идеално место за таа локација во скопје е раскрсницата кај лептокарија.

-------------


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 01-Nov-2012 at 02:32
@ Fossil

Навистина сега откако се протурка она нерационално вкопување на булеварот Гоце Делчев под земја, само за да плоштадот Скендербег добие што поголема површина, ова решение станува пологично отколку порано. Но сепак се работи за замашна инвестиција. Нели сметаш дека средствата и енергијата треба да се насочат кон посеопфатни решенија, односно дооформување на примарната сообраќајна мрежа (што само по себе ќе ги релаксира овие критични точки, како оваа кај судска палата, каде што поминува многу сообраќај кој реално не би поминувал таму доколку пополниме некои сегменти од мрежата кои ни фалат), отколку средствата и енергијата постојано да ги расплинуваме на поситни и поограничени решенија со кои всушност секогаш ќе се бркаме со напластените проблеми, наместо да почнеме поодлучно да ја расчистуваме таа листа?

Инаку за оваа крстосница да биде решена некако покомпликувано отколку сега, јас би бил приврзаник единствено доколку целокупното решение овозможи и денивелирана ЛРТ траса на линијата север-југ. Во таков случај мислам дека вреди.


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 03-Dec-2012 at 23:24

Guess...



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 03-Dec-2012 at 23:57

Е ајде де... Што е? 

Како ви се гледа?... Ви се допаѓа?... Би прифатиле вакво нешто за/како решение?...



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 04-Dec-2012 at 01:02
Покрив на Железничката станица?

Ако е тоа, извини ама мислам дека вакво нешто би било крајно нерационално. Железничката станица може да се покрие неспоредливо поефтино од ова, а сепак да биде тоа на високо естетско ниво. Нема никаква потреба од масивни 150-метарски кули чија единствена „функција“ би била со сајли да го држат покривот чиви распони се банални.


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 04-Dec-2012 at 01:04

Ама изгледа интересно... 

Како и да е... Не викам дека вака треба... само дадов предлог... имам повеќе... овој успеав да го нацртам...

А инаку за сајлите... остај тоа... не сум инжињер.. незнам како треба правилно... ниту пак за висината на столбовите... 

Но е добар почеток за размислување надвор од конвенцијалното... т.е. за размислување воопшто...



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: gjoko
Date Posted: 04-Dec-2012 at 01:52
вакво нешто сум видел само во Минхен(а не сум шетал баш многу) на олимпискиот стадион и од страна делува многу впечатливо


Posted By: theMac3donian
Date Posted: 04-Dec-2012 at 03:45
Браво Фоссил... навистина интересно. Впечатливо... навистина ме остави без зборови... како изгледа од други агли?

-------------
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 04-Dec-2012 at 05:53

Сега кога го разгледувам пак... да... огромно е... и незнам колку би било исплатливо кај нас да се изгради....

Како и да е... еве уште две фотки.... 

 



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 04-Dec-2012 at 06:12

Еве уште една... истиот опфат како првата само различен агол... 



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: zabegan
Date Posted: 05-Dec-2012 at 01:39
изгледа интересно, ама не ја гледам поентата во мегаломанските столбови ако немаат накаква структурна улога... сепак се работи за скапа изведба на столбови што се бајаги повисоки и од објектот на МТВ

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares



Print Page | Close Window