Print Page | Close Window

Општинска зграда Центар

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Административни
Forum Discription: Државни органи и јавни институции...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=900
Printed Date: 28-May-2024 at 16:53


Topic: Општинска зграда Центар
Posted By: axel
Subject: Општинска зграда Центар
Date Posted: 17-Dec-2009 at 11:24
ОПШТИНА ЦЕНТАР
Пак конкурс за нова зграда Општина Центар повторно распиша конкурс за избор на идејно решение за општинска зграда, што би требало да се гради на местото на сегашните бараки. Конкурсот е меѓународен, а предвидени се прва награда од 300.000 денари и три откупи по 60.000 денари. Идејата за општинска зграда е стара и беше актуелна уште во времето на градоначалничката Виолета Аларова. Тогаш Општината, исто така, нарача идеен проект од планерската куќа „Инпума“ и требаше да почне постапка за да го добие земјиштето во своја сопственост. Во Министерството за транспорт и врски велат дека се уште не добиле барање од Центар за откуп на земјиштето.                                                                                                                                                                              http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=1894&ArticleID=129227< = < =



Replies:
Posted By: lslcrew
Date Posted: 18-Dec-2009 at 15:38
ЌЕ ДОБИЕ ЛИ ОПШТИНА ЦЕНТАР НОВ ОБЈЕКТ?
За стариот проект се бара ново решение

Роза Петкова

До петти февруари ќе се бара идејно решение за нова зграда во која треба да се сместат службите на Општина Центар. Дотогаш трае конкурсот за изработка на архитектонско и урбанистичко решение на комплексот за општинска зграда кој го распишаа општинарите. Жири-комисијата што ќе го врши оценувањето на пристигнатите трудови има обврска во рок од 30 дена од денот на завршување на конкурсот да ги објави резултатите. Надлежните во Центар велат дека немаат повеќе информации за нивниот проект, се додека не се избере идејното решение. - Што ќе понудат авторите на конкурсот кои ќе се пријават се уште не е познато и затоа не би можеле да ви кажеме нешто конкретно. На локацијата каде што се бараките на Општината, во согласност со генералниот урбанистички план е предвидена државна локална управа, а, исто така, и во ДУП стои објект за државни институции - објаснува Јовица Ацковски, портпарол на Општина Центар. Властите велат дека во општинскиот буџет за 2010 година имаат обезбедено средства за идејниот проект, а откако тој ќе се избере, ќе се знаеле податоци за тоа колку ќе чини изградбата. Изградбата на општинска зграда беше актуелна уште во мандатот на поранешната градоначалничка Виолета Аларова. Според идејното решение што тогаш го работеше фирмата „Инпума“, во објектот требаше да се влегува преку портата од старата учителска школа, која се наоѓа зад општинските бараки. Аларова најавуваше дека зградата ќе се вцрта во деталниот урбанистички план за Дебар маало, а за нејзина изградба ќе се искористат стоте илјади евра што општината во 2006 година ги доби како награда од Европската агенција за реконструкција за обнова на улицата Македонија. Според Аларова, во новите простории на Општината требаше да се смести и матичната служба. Меѓу другите, нови објекти за своите служби најавуваа и општините Гази Баба и Ѓорче Петров, со истата намера да се иселат од привремените објекти или бараки и да добијат порепрезентативни места за работа. Со години и Град Скопје најавува дека ќе гради Градска куќа, а според последните најави на градоначалникот Коце Трајановски, за проектот ќе се предвидат пари во буџетот за следната година.


http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1895&ArticleID=129339


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 18-Dec-2009 at 19:01
dali znae nekoj kade se naoga lokacijata?


Posted By: La Linea
Date Posted: 19-Dec-2009 at 02:41
Originally posted by my Macedonia

dali znae nekoj kade se naoga lokacijata?


гуглај 42.002185,21.420946


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: lslcrew
Date Posted: 23-Mar-2010 at 04:05
За општинската зграда на Општина Центар.


Општинска зграда во модерен барок

На конкурсот за нова општинска зграда пристигнале десетина труда. Комисијата задолжена за избор на најповолното решение се' уште не се изјаснила.

Од Општината велат дека покрај одличните предлози за модерна градба, со необични форми и материјали, за мостови што Општината ќе ја поврзуваат со Градскиот парк има и предлог на зграда во барок-стил.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=F143E08CD56E814E87EC6C5A8067EEC6


Posted By: SkyBoy
Date Posted: 24-Mar-2010 at 01:07
Тодоровиќ посакува барокна општинска зграда
 
 
Надлежна комисија ќе избира меѓу девет идејни решенија
 
Градоначалникот на Општина Центар Владимир Тодоровиќ сака да изгради општинска зграда во барок стил. Токму едно такво идејно решение од вкупно девет било доставено на јавниот повик за избор на решение за изградба на нов административен објект на Општината. Тодоровиќ информираше дека со исклучок на единствениот барокен стил, останатите осум предлози, генерално, нудат изградба на модерен објект изведен претежно во стакло. Сепак, како ќе изгледа општинската зграда ќе одлучи надлежна комисија за триесетина дена.

„Јас, ако се прашувам, би го избрал решението за изградба на зграда во барок стил, бидејќи таква фасада мене ме асоцира на административен објект. Моето мислење е независно од трендот за изградба на објекти со такви фасади во централното градско подрачје. Сепак, во случајов не носам одлуки јас, туку надлежната комисија“, објасни Тодоровиќ, кој се' уште размислува на кој начин Општината ќе ја покрие потребната финансиска конструкција.

Според него, голема е веројатноста земјиштето на кое би се градела зградата, а тоа е местото на постојните општински бараки, а кое е во државна сопственост, да му се отстапи на приватен инвеститор кој за возврат дел од објектот би го дал на користење на Општината без надомест. Друга опција е финансиите целосно да ги покрие Општината, која, пак, дел од просториите би ги продала или би ги издала на заинтересиран субјект и на тој начин би ги повратила вложените средства. И двата случаја, всушност, ќе наложат објектот да не биде исклучиво административен, туку во него да има и деловен простор.

„Сево ова е голема процедура, од избор на идејно решение до избор на изведувач и затворање на финансиската конструкција. И покрај се', се надевам дека зградата би почнале да ја градиме најдоцна до средината на идната година“, вели Тодоровиќ. (Дс.Т.)
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=B9F7B46769C3BE418BFC7B5CF108D891 - http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=B9F7B46769C3BE418BFC7B5CF108D891


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 30-Apr-2010 at 21:13
Откупени четири трудови за општинска зграда на Општина Центар

Вчера се произјасни комисијата за избор на идејно архитектонско-урбанистичко решение на комплексот за општинска зграда на Општина Центар. На конкурсот кој беше објавен на 15.12.2009 пристигнаа девет трудови и сите влегоа во конкуренција со оглед на тоа што во целост ја испочитувале конкурсната задача. Низ 4 седници и 5 индивидуални разгледувања комисијата дојде до одлука да не додели прва награда и да откупи четири трудови. Откупените трудови се на авторите М-р Слободан Велевски д.и.а и М-р Марија Мано Велевска д.и.а за конкурсниот труд со шифра ФОЛИе, Миодраг Радоњиќ-Бато д.и.а и Ранчо Христов д.и.а за конкурсниот труд со шифра МОТИВ, Звонко Тасевски д.и.а и Ирина Бојаџиевска д.и.а за конкурсниот труд со шифра МИРАЖ и Драги Зафиров д.и.а и Владимир Арсовски д.и.а за конкурсниот труд со шифра 61125.

Објектот е предвиден на локацијата на старите општински бараки. За општината да ги покрие финансиските трошоци, тој нема да биде исклучиво административен, туку ќе содржи и деловен простор. Се најавуват две опции за изградба. Првата е земјиштето да биде доделено на приватен инвеститор кој ќе го изгради објектот и дел ќе отстапи на општината, а втората е општината сама да го изгради и потоа да го продава или издава деловниот простор.


http://www.build.com.mk/?p=3187 - http://www.build.com.mk/?p=3187

ФОЛИе


МОТИВ


МИРАЖ


61125



Posted By: alexgizh
Date Posted: 30-Apr-2010 at 21:48
Второто и четвртото ми се допаѓаат.

Второто е најдобар избор освен можеби деталите од вез (Туркменистан ениуан? Таман помислив на ова, па го видов третото, како да го смислил Гурбангули Бердимухамедов).

Четвртото е сосем пристојно. Му недостасува малку грандиозност, меѓутоа мислам дека периодов имавме премногу „грандиозности“ од проекти, иф ју кеч мај дрифт Stern%20Smile


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 30-Apr-2010 at 22:04
се сложувам од каде кај нас таква пластика !!!

Него друго ми падна од прво гледање, премногу тераси за оваков објект, на крај само времето ќе ги изеде, освен ако кафичи не постават на сите

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: lupo
Date Posted: 30-Apr-2010 at 22:09
eeeeeeeeee vtorovo e top. gi pokazuva nasite etno belezi vo modernisticki stil, a i tretovo e super. bravo za proektive sto e do 4 nekako e mn prazen i monotono


Posted By: lslcrew
Date Posted: 01-May-2010 at 00:32
Првото од старт го исфрлам, воопшто не ми се допаѓа. Четвртото е многу стерилно, особено познавајќи какви материјали има на располагање и какви се се употребуваат кај нас, може да излезе некое чудо. Всушност и најскапи и најдобри материјали не го вадат со толкава стерилност и монотоност. Второто и третото ги ставам во опција. Третото има малку специфичности околу оддржувањето. Како прво не ми е јасно толку стакло како планираат да се оддржува, а и тој релјефот исто така. Покрај булевар повеќе ќе функционира како правосмукалка.Не навлегувам во тоа на кое ниво ни е оддржувањето поради тоа што тоа е менлива категорија, но мислам дека и во побогати услови пак е тешко оддржување на еден таков објект. А од друга страна и не ми се допаѓа нешто посебно. Кога би гласал, би гласал за вториот, едноставно зашто ми се допаѓа, некако најкомпактен ми е од сите. Не гледам елементи дека авторот тука нешто истрипал, што знае да биде честа појава кај нас. едноставно бил свесен што проектира и детските сонови не ги исфрлил на укажаната шанса како што можеби тоа малку се осеќа кај другите објекти. Може би делумно кај шарата, но сепак се работи за шара, а не некоја огромна тераса што не врши никаква, ама баш никаква функција за општината. Е сега може би малку е отидено предетално со шарата, но кога шарата треба да биде централен детал на објектот тогаш ок. А и добро естетски ми изгледа вметната, не е ниту нешто посебно нападна, намалку кич или па невклоплива.


Posted By: shyes
Date Posted: 01-May-2010 at 02:23
Мене првите три ми се допаѓаат. 4 то дело не е лошо но е малку ладно и како да речам згуснато.
3 то ко да ми остави печаток како нај градиозно и исто така интересен дизајн. Мислам 2 то би било нај изводливо према: дизајн, функција и симбол како општинска згрда на Центар, Скопје.



Posted By: xnx
Date Posted: 01-May-2010 at 12:02
ja sum za vtoroto.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 01-May-2010 at 12:42

Не се малку предимензионирани објективе на рендерите? Незнам колу вработени има Општина Центар, и што се треба да содржи, но според рендерите и големината на луѓето ми изгледа доволно голема да биде и градско собрание. Инаку сите 4 ми се допаѓаат, најмалку 1 додуше, 2 3 и 4 во 90% ми се допаѓаат имајќи ја во предвид намената на објектот.



Posted By: pbanks
Date Posted: 01-May-2010 at 12:51
Да се обидеме да ги срочиме првите впечатоци преку гласање. Поставена е анкета, одберете го вашиот фаворит. 


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 01-May-2010 at 12:56
Originally posted by pbanks

Да се обидеме да ги срочиме првите впечатоци преку гласање. Поставена е анкета, одберете го вашиот фаворит. 

А можност за немам фаворит !!!???

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: pbanks
Date Posted: 01-May-2010 at 13:28


Вметнав


Posted By: pbanks
Date Posted: 01-May-2010 at 13:35
Originally posted by UrbanFreak

Не се малку предимензионирани објективе на рендерите? Незнам колу вработени има Општина Центар, и што се треба да содржи, но според рендерите и големината на луѓето ми изгледа доволно голема да биде и градско собрание. Инаку сите 4 ми се допаѓаат, најмалку 1 додуше, 2 3 и 4 во 90% ми се допаѓаат имајќи ја во предвид намената на објектот.



Веројатно не со оглед на тоа што го најавуват како објект од мешан карактер.

А локацијата трпи




Posted By: damjanh
Date Posted: 01-May-2010 at 14:38
Повеќе слики од конкурсниот труд под шифра "МОТИВ" изработен од АТЕЛЈЕ АЈВАР


Posted By: pbanks
Date Posted: 01-May-2010 at 14:57


Дамјан, можеш ли да споделиш повеќе детали околу тоа како е конципиран МОТИВ? Во кој дел треба да биде администрацијата, кој дел треба да биде деловен?  Дали оние скали кои ги гледаме на слика бр. 8 излегуваат на платформата која потоа ја премостува Илинденска? За што поточно се користи приземјето и дали е идејата објектот да стане главен пешачки "коридор" кон парк наместо ул. Михаил Цоков?


Posted By: damjanh
Date Posted: 01-May-2010 at 15:30
  1.  


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 01-May-2010 at 18:19
glasav za motiv, nesto me ispirira vo ovaa zgrada ama ne znam sto. Mnogu mi se dopaga!! A ubavo e sto ima i most preku ilindenska.
Objektot 61125 moze da ispadne nesto ko tc zebra, se nadevam da ne e pobednikot!!


-------------


Posted By: pbanks
Date Posted: 01-May-2010 at 18:42
Originally posted by my Macedonia

glasav za motiv, nesto me ispirira vo ovaa zgrada ama ne znam sto. Mnogu mi se dopaga!! A ubavo e sto ima i most preku ilindenska.
Objektot 61125 moze da ispadne nesto ko tc zebra, se nadevam da ne e pobednikot!!


Мостот преку Илинденска навистина носи поени плус Thumbs%20Up


Posted By: lslcrew
Date Posted: 01-May-2010 at 21:52
Уште толку ми се засвиќа двојкава со преминот над Илинденска и поради тоа што веројатно авторите сакале зградава да биде де факто продолжение на градски парк всушност. Барем ова може да заклучам со толку зеленило, што ми се допаѓа.


Posted By: pbanks
Date Posted: 01-May-2010 at 22:05
Originally posted by lslcrew

Уште толку ми се засвиќа двојкава со преминот над Илинденска и поради тоа што веројатно авторите сакале зградава да биде де факто продолжение на градски парк всушност. Барем ова може да заклучам со толку зеленило, што ми се допаѓа.


Преминот на Илинденска му требаат модификации спрема мене но сепак на ова ниво веројатно не се одело во толкава разработка.

На пример влезот во парк би одел со едно големо скалиште а не со две помали како што е сега (едно кон паркот, едно кон фонтана). Исто така ме интересира како ќе се реши пристапот за хендикепирани.


Posted By: theMac3donian
Date Posted: 02-May-2010 at 03:17
Иако немам право на глас, јас мислам дека 2ка е најдобро до сега.

Мое нестручно мислење:
1. Многу пренатрупено и е добра зграда ако нема појма општината во која насока се движи.
2. Ми се допаѓа.
3. Изгледа едноставно и како да сакале да поентираат со стубовите... можно е да го изберат ова решение, бидејки на око изгледа поефтино.
4. Ми изгледа како објекти од типот на ГТЦ. Што кај мене значи НЕ!

п.с.
Полуцилиндричниот кров на 2ката се движи или така ми се причинува?


-------------
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 02-May-2010 at 07:34
Немора да е точно, но по плановиве испаѓа дека има работни места (на општинскиот сајт не најдов колку вработени има)

060 луге на приземје
300 луге на 1 кат

вкупно ~ 1.500-1.600 луге во општина центар на 45.000 жители или на секој ~30 граѓанин еден административец и со завземена површина од 6.300 м2 за зградата.

Дали се плановите мегаломански (за мене да) или е потребата таква ???

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: pbanks
Date Posted: 02-May-2010 at 12:51
МОТИВ е очигледно фаворит на повеќето, иако до некаде гласањево е субјективно со оглед на тоа дека за МОТИВ имаме доста повеќе материјали (благодарение на дамјанх Cheers) за градење на впечатокот. 


Posted By: damjanh
Date Posted: 04-May-2010 at 16:46
Некаде погоре прочитав прашања за шарата на обвивката? Истата е дизајнирана како резултат на анализирани етно елементи од ова поднебје како можен МОТИВ а истиот е искористен и како шифра за трудот.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 04-May-2010 at 17:04
damjanh, дали во условите на конкурсот има конкретно барање за тоа колку проценти од објектот се за општината, а колку за комерцијална намена? Или евентуално тоа да се наѕира по други параметри?

Колкави се квадратурите за секоја од намените во вашиот проект?


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 05-May-2010 at 09:45
Да не ги коментирам решенијата...габаритот (зададен според урбанизмот) делува многу несмасно во целото опкружување, што повеќе е урбанистички недостаток, барем да се инсистирало на некаква сериозна висина, вака што е поентата?!. Во два од откупените конкурсни трудови се обиделе некако да ја прифатат морфологијата на околината што според мене во случајов мислам е најприфатливо.

Врзувањето со бул. Илинден со уличка за исклучување е една работа што веројатно само во Скопје може да се види...на 60kmh некој да ви даде нагло жмигавец за вртење десно или да ве успорува додека да дојде до шиканата. Истото веќе се случува со задниот влез на Генералштабот, кој не е којзнае колку фреквентен, ама не е никаков пример според кој требале и овде да се водат урбанистите (претпоставувам дека како услов е овозможен овој пристап според ДУП)...

...и како ќе се оформи едно решение од 4 допрва ќе видиме, до кога ќе се практикува ваков начин на избор не ми е јасно...

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: lslcrew
Date Posted: 05-May-2010 at 10:08
на 60kmh некој да ви даде нагло жмигавец за вртење десно или да ве успорува додека да дојде до шиканата


Илинденска не е јужен булевар. А башка оддржување растојание е една од побитните работи во сообраќај. Булевари не служат да опслужат проток од точка а до точка б, туку да опслужат се долж трасата.


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 05-May-2010 at 10:40
Не знам што не е, ама бул. Илинденска е улица од примарна градска мрежа и постои начин (закон) на поврзување на улици по хиерархија, а не да си отвара уличе кој каде стигне...

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: lslcrew
Date Posted: 05-May-2010 at 10:44
А бензинска на автопат?

Тука всушност проблем е што булеварот не е во полн профил изграден, па фали третата лента што треба да служи за таа намена. А се додека не е три ленти не е ни булевар, па може да трпи вакви приклучоци.


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 05-May-2010 at 11:01
Originally posted by lslcrew

А бензинска на автопат?


А лента за исклучување мин. 250м?

...многу отидовме оф-топик, јасно е дека е проблем со неоформениот профил на целиот коридор и тоа што го гледаме секојдневно во пракса си го земаме здраво за готово, па навикнато ни е окото...секогаш постојат исклучоци, ама кога во поголем процент би биле работите по книга, животов би ни бил многу полесен...

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: lslcrew
Date Posted: 06-May-2010 at 01:46

Општина Центар ќе гради модерен административен објект

На Тодоровиќ не му се исполни желбата да се изгради општинска зграда во барокен стил

Општина Центар ќе гради модерен административен објект, иако градоначалникот Владимир Тодоровиќ посакуваше за потребите на администрацијата да се изгради зграда во барокен стил. Надлежната комисија што го избираше изгледот на новата општинска зграда, одлучи од девет понудени решенија да не избере едно - првонаградено, туку направи рамноправен избор на четири труда. Според објаснувањето на општинарите, сите четири предлози ќе служат како основа за изработка на основниот проект за зградата.

„Иако се разгледуваше опција за повторна објава на повик за да изберат првонагардено решение, сепак, комисијата се одлучи за оваа варијанта. Од четирите труда ќе се направи една компилација што ќе служи како основа за изработка на основниот проект. Всушност, тоа е и следната фаза од проектот“ вели Јовица Ацковски, портпарол во Општина Центар.

Инаку, општинарите се' уште не утврдиле на кој начин ќе ја финансираат изградбата на новиот административен објект. Се размислува државното земјиште на кое би се градела зградата, а тоа е местото на постојните општински бараки, да се отстапи на приватен инвеститор, кој за возврат, дел од објектот без надомест би и' го дал на користење на Општината. Не е исклучена можноста и финансиите целосно да ги покрие Општината, која со продавање или издавање на дел од просториите во новиот објект би ги повратиле вложените средства. Тоа значи дека и во двете опции општинската зграда нема да биде исклучиво административна, туку во неа ќе има и деловен простор.

Според градоначалникот Тодоровиќ, конечната одлука за начинот на финансирање на проектот ќе биде донесена најдоцна до крајот на годинава, а изградбата на објектот би започнала кон средината на наредната година.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=A497101880E2394294703658CC2964F1


Posted By: alexgizh
Date Posted: 06-May-2010 at 08:37
Компилација... го мрзам овој збор кога излегува од устата на бирократијата.

Го сакатат секој труд на учесниците на конкурсот.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 06-May-2010 at 12:56
Центар ќе гради застаклена општинска зграда Општинарите избраните проекти ќе ги дадат на дополнителна доработка за да го добијат крајниот изглед на зградата, а на сите четири кои им се допаднале, заедничко им е што објектот е застаклен и на три ката

Општина Центар ќе гради нова зграда, во која од в година ќе функционира локалната администрација. Објектот ќе се прави според комбинација од четири проекти кои беа избрани на јавен конкурс. Според информации од Општината, на повикот за идејно решение не е доделена прва награда туку се откупени четири проекти, и сите тие ќе се земат за изработка на крајниот изглед на зградата. Сите решенија предвидуваат модерен изглед на зградата.
Иако зграда во барок стил беше фаворит на градоначалникот Владимир Тодоровиќ, сепак, жири-комисијата решила да не се враќа во мнатото туку да се направи нова модерна и современа градба. На сите четири проекти заедничко им е тоа што предвидуваат заградата да биде на три ката и надворешната фасада да биде од стакло.
"Врз основа на избраните, ќе се подготви основен и изведбен проект. Наскоро ќе биде распишан тендер за избор на проектантска фирма, и се надеваме дека крајното решение ќе биде уште поубаво", потенцираат од Општина Центар.
Новата општинска зграда ќе почне да се гради идната година. Дотогаш Тодоровиќ ќе бара инвеститор за да ја поддржи финансиски градбата, а за возврат, ќе добие дел од просториите. Градоначалникот на Центар пред неколку месеци изјави дека во моментов Општината нема доволно пари за да се впушти во ваква инвестиција, и затоа решение гледа преку соработка со приватен партнер. Тој објасни дека доколку не се најде заинтересиран партнер, тогаш Општината ќе ја гради зградата, но потоа дел од просториите ќе продава или издава, за да се вратат дел од потрошените пари.
Новиот административен објект ќе се гради на местото на старите бараки, па затоа општинарите ќе треба да бараат и соодветен простор каде што би се преселиле додека трае изградбата.

http://vest.com.mk/?ItemID=2DA9E7A2A242E04CBC3D3C1EFB9EF229


Posted By: SkyBoy
Date Posted: 06-May-2010 at 17:05
Е сега дали таквата доработка подразбира сепак некакво вметнување на барок елемент за да се исполни желбата на Тодоровиќ, пошто очигледно ниту еден од четирите ја нема...
 
Операција Франкештајн кен бигин Big%20smile Шала на страна, можда сепак крајниот резултат ќе не изненади..


Posted By: suzana
Date Posted: 08-May-2010 at 03:59
етно елементи како главен украс на една правоаголна кутија, дали некој сака со мене да дискутира на таа тема со оглед на тоа дека во семиолошкото значење на тие елементи не би требало така лекоумно да се прават резови и крпеници да не речам лепеници за жал поубави зборови не наоѓам

-------------
andronika


Posted By: suzana
Date Posted: 08-May-2010 at 04:28
да бидам појасна:
кога ранохристијанските цркви се прават на стари темели тие јасно дека го имаат обликот на претходната градба, но кога црквите воопшто почнале да се градат од темел,темелот добил облик на впишан крст, значи градбата соодвествува на симболот.
ако однадвор го прилепивме македонскиот етно елемент може ли некој да ми објасни зошто градбата започната од сопствен темел има правоаголен облик?
јас со двете раце во жар и како академски сликар тврдам дека во македонската етно ризница на везови не постои правоаголник. од проста причина што тие творби си имаат семиолоско значенје кое не може така произволно да се менува особено не од оние кои не го познаваат. се разбира дека сите не можеме се да знаеме, но ако нешто ви недостасува тоа не значи дека не постои, треба само да сме упорни и доследни за да го побараме.


-------------
andronika


Posted By: lslcrew
Date Posted: 08-May-2010 at 04:33
Сузана не те разбирам во што е проблемот. Во шарата или во обликот на маркицата?


Posted By: suzana
Date Posted: 08-May-2010 at 05:00
маркицата не е битна земете го пентагон во вашингтон ако не сакате да споредувате со црквите.
значи ако симболот е квадрат  на таа маркица би оделе три квадрати. ако авторот бил доследен на ЕТНОСИМБОЛОТ , ТРЕБАЛО ВО СТАРТ (темел ) да постави еден два или три квадрата што исто така има дополнително значење .


-------------
andronika


Posted By: suzana
Date Posted: 08-May-2010 at 06:09
маркицата не смее да ја силува формата на објектот. или ако таа е во облик на пиратско знаме треба ли и објектот да ни биде таков, а одозгора со апликации од рајот.
квадратите за кои јас зборувам можат да се постават и во висина  која идеја ми дојде од погоре прочитан соговорник кој вели:
 Да не ги коментирам решенијата...габаритот (зададен според урбанизмот) делува многу несмасно во целото опкружување, што повеќе е урбанистички недостаток, барем да се инсистирало на некаква сериозна висина, вака што е поентата?!
Јас мислам дека со тоа уште би се разбила површината од онаа страна каде на соседната маркица има многу објекти па правоаголниот долг ѕид го гуши и силува просторот особено во средината.



-------------
andronika


Posted By: axel
Date Posted: 08-May-2010 at 06:34

УЛТРАМОДЕРНА НАМЕСТО БАРОКНА НОВАТА ЗГРАДА НА ОПШТИНАТА ЦЕНТАР


Микс-варијанта најдобро архитектонско решение?!


Откако некои медиуми објавија информација дека градоначалникот на Општина Центар, Владимир Тодоровиќ, претпочита новата административна зграда што треба да се гради за потребите на општината да биде во барокен стил, тој завчера изјави дека не настојува стрикно кон желбата, но би било добро градбата да има некои сегменти од барокот


Откако некои медиуми објавија информација дека градоначалникот на Општина Центар, Владимир Тодоровиќ, претпочита новата административна зграда што треба да се гради за потребите на општината да биде во барокен стил, тој завчера изјави дека не настојува стрикно кон желбата, но би било добро градбата да има некои сегменти од барокот.
- На идејниот архитектонски конкурс што го објави Општина Центар за изгледот на новата општинска зграда пристигнаа 9 трудови. Од тие 9 назначената Комисија за избор на идејно архитектонско урбано решение требаше да откупи четири проекти и сите тие да се земат за изработка на крајниот изглед на зградата. Тоа што мене ми се допадна беше едно идејно решение во кое доминираше барокот. Но тоа, потенцирам, не значи дека ќе настојувам да биде барокна зграда, бидејќи за тоа, пред се, одлучува Советот, изјави градоначалникот Тодоровиќ по средбата со евроамбсадорот Ерван Фуере по повод Денот на Еввропа, 9 Мај. Сите решенија предвидуваат модерен изглед на зградата. Допрва ќе се одлучува дали ќе се одбере едно од решенијата или ќе се направи микс од сите 4 за да се задоволат сите вкусови, додаде Тодоровиќ.

Инаку, општинарите се уште не утврдиле на кој начин ќе ја финансираат изградбата на новиот административен објект. Се размислува државното земјиште на кое би се градела зградата, а тоа е местото на постојните општински бараки, да му се отстапи на приватен инвеститор, кој за возврат, би и дал на Општината дел од објектот без надомест.

Од Центар информираат дека доколку не се најде заинтересиран партнер, тогаш Општината сама ќе ја гради зградата, но потоа дел од просториите ќе ги продава или издава за да се вратат дел од потрошените пари.

Новиот административен објект ќе се гради на местото на старите бараки, па затоа општинарите ќе треба да бараат и соодветен простор каде што би се преселиле додека трае изградбата.

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=8F69DB91308B864A8B458882FA15A052


Posted By: metodius
Date Posted: 14-May-2010 at 15:18
Sosema se soglasuvam so Suzana. Da se koristat narodni vezovi i obelezhja kako chista dekoracija e sosema naivno i detski. Ne se obiduvam nekogo da navredam, samo go iskfazhuvam svojot stav. Ova e ARHITEKTURA, i ako neshto se prenesuva kako poraka, postoi ARHITEKTONSKI jazik koj toa mozhe da go prenese. A i ne znam kako odgovara na programot opshtinska zgrada ovaa dekoracija so makedonski narodni vezovi.
Isto taka nejasno mi e kako mozheme da glasame za proekti chisto so dadeni fasadi, ili samo po eden render, bez nikakvi osnovi i barem nekoja dodatna dokumentacija. (osven za eden neli)

(Kje ve zamolam da mi prostite za toa shto pishuvam latinica, na noviot PC nemam seushte MK poddrshka. Blagodaram.)





-------------
Ни земја, ни небо,
Ни пекол, ни рај.

Само ние и сега.


Posted By: pbanks
Date Posted: 14-May-2010 at 15:31
Originally posted by metodius


Isto taka nejasno mi e kako mozheme da glasame za proekti chisto so dadeni fasadi, ili samo po eden render, bez nikakvi osnovi i barem nekoja dodatna dokumentacija. (osven za eden neli)


НЕ се работи за никакво официјално гласање, се работи за обид за сумирање на генералниот впечаток. Најчесто воопшто не поставуваме анкети за рендери (само за дадени фасади како што велиш) но бидјќи како за промени Општина Центар во случајов се реши да ги презентира овие материјали и да биде релативно транспарентна, поставивме анкета за да го видиме првиот впечаток на посетителите на форумов.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 15-May-2010 at 13:34
Модерен објект со нишки од македонската традиција
Од четирите откупени труда, општината Центар на тендер ќе избере проектантска куќа што ќе направи единствено решение, односно ќе ги вклопи најубавите делови од сите во една зграда
%20
Општината Центар ќе гради нова зграда во која од идната година би требало да се всели локалната администрација. Објектот ќе се гради од комбинација на четирите проекта што беа избрани и откупени на јавен конкурс, за што авторите на откупените трудови не се информирани. Според информации од општината, на повикот за идејно решение не е доделена прва награда, туку рамноправно се откупени четири проекта и сите тие ќе се земат за изработка на крајниот изглед на зградата. Од вкупно девет пристигнати труда, жирито одлучи да им додели откупни награди на авторите и архитекти: Слободан Велевски и Марија Мано Велевска, за конкурсниот труд со шифра „ФОЛИЕ“; Миодраг Радоњиќ -Бато и Ранчо Христов, за трудот „МОТИВ“; „Мираж“ на Звонко Тасевски и Ирина Бојаџиевска; како и проектот со шифра „61125“ на Драги Зафиров и Владимир Арсовски.


ОБЈЕКТ НА ТРИ КАТА СО СТАКЛЕНА ФАСАДА


Во конкурсната програма за локацијата на општинска зграда, само за објектот беше зададена нето-површина од околу 5.500 квадратни метри корисен простор, 500 квадрати за матичната служба, а останатото, според видувањата на авторите, е наменето за други јавни институции (административен простор). И максималната дозволена висина на објектите е условена од можноста да се обезбеди доволен број паркинг-места за понудените содржини, согласно Правилникот за стандарди и нормативи за планирање на просторот. Па, сите понудени решенија имаат предвиден подземен паркинг на две нивоа. На сите четири проекта заедничко им е тоа што предвидуваат модерен изглед за зградата од три ката со надворешна фасада од стакло.

%20Иако зграда во необарок или неокласицизам стил беше фаворит на градоначалникот Владимир Тодоровиќ, сепак, жирито реши да не се враќа во минатото, туку да се направи нова модерна и современа градба.

-Врз основа на избраните ќе се подготви основен и изведбен проект. Наскоро ќе биде распишан тендер за избор на проектантска фирма и се надеваме дека крајното решение ќе биде уште поубаво - потенцираат од општината Центар. Новата општинска зграда треба да се гради идната година. До тогаш градоначалникот Тодоровиќ ќе бара инвеститор, кој финансиски би ја поддржал градбата, а за возврат би добил дел од просториите. Градоначалникот на Центар пред неколку месеца изјави дека во моментов општината нема доволно пари за да се впушти во ваква инвестиција, и затоа решение гледа преку соработката со приватен партнер. Тој објасни дека доколку не се најде заинтересиран партнер, тогаш општината сама ќе ја гради зградата, но, потоа, за да се врати дел од потрошените пари, дел од просторот ќе се продава или ќе се издава.

Новиот административен објект ќе се гради на местото на старите бараки, па затоа општинарите ќе треба да бараат и соодветен простор каде што би се преселиле додека трае изградбата.


ПОРТАТА ОД УЧИТЕЛСКАТА ШКОЛА КАКО ЗАШТИТЕН ЗНАК


Авторите Слободан и Марија Велевски велат дека сакале идејното решение да го вклопат во контекстот на Дебар маало и да ја потенцираат јавната површина. Тие објаснуваат дека додека работеле на проектот избегнувале волуменозни маси, затоа што мислеле дека нема да се вклопат во целосното решение.

- Намерно посветивме големо внимание и на улицата Ѓуро Ѓаковиќ, која е една од најубавите во Дебар маало и само таа го има својот автентичен дух. Според нашиот проект, таа навлегува во комплексот и формира два двора. Исто така, во проектот е задржана и портата од Учителската школа, намерно сакавме да ја оставиме и да ја потенцираме- објаснија Велевски.

Архитектката Ирина Бојаџиевска, која го изработи проектот заедно со Звонко Тасевски од фирмата „ДСЦ дизајн“, вели дека при изработката на трудот многу внимавале тој да биде според Деталниот урбанистички план.


%20


- Во нашето решение направени се четири посебни дела, кои меѓусебе се поврзани со стакло. А најголема инспирација ни беше нашиот македонски вез, од што произлезе тантелата на фасадата, која ќе биде дупла - објасни Бојаџиевска.

Третиот откупен труд е на архитектите Миодраг Радоњиќ-Бато и Ранчо Христов, кој за нивниот проект вели дека ќе има подземно паркиралиште на две нивоа, каде што треба да има место за околу 450 возила. На приземјето ќе има урбан хол со неколку кафулиња. На горниот кат ќе биде сместена администрацијата, а ќе биде задржана и портата од Учителската школа, од каде што се планира да се влегува во салата за венчавање. На покривот ќе има тераса со зеленило, која ќе има поглед кон паркот и кон Водно.

- Покрај стаклото од кое ќе биде фасадата, предвидовме и уште една заштитна покривка на која ќе бидат исцртани стари македонски шари и везови. Се надеваме дека во реалност проектот ќе изгледа дури и поубаво отколку на слика - додава Христов.

За архитектите Владимир Арсовски и Драги Зафиров, предизвик да се учествува на овој конкурс е атрактивноста и комплексноста на содржините предвидени за овој дел од центарот. Урбаниот концепт генерира внатрешен просторен амбиент, целосно достапен пешачки преку пасажи, за задоволувањето на потребите и користењето на услугите важни за јавни институции.

- Значаен мотив во пешачкиот простор претставува делот од влезната партија, односно портата на некогашната Учителска школа, која автентично се задржува и во целост се вклопува во комплексот. Портата е ставена во функција на свечениот чин на напуштање на салата на матичното - објаснува Арсовски.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=514101047442&id=14&prilog=0&setIzdanie=21983


Posted By: гитардемон
Date Posted: 15-May-2010 at 16:27
а кој е тој што уствари ќе ги фузира четирите објекти во еден? кој е тој експерт што смее да го има тоа право? градоначалникот? мозаик небаре ќе составува

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Makedonij
Date Posted: 03-Jun-2010 at 20:40
Originally posted by гитардемон

а кој е тој што уствари ќе ги фузира четирите објекти во еден? кој е тој експерт што смее да го има тоа право? градоначалникот? мозаик небаре ќе составува


PA DELATA SE ODKUPENI......
апр

Идејно архитектонско урбанистичко решение




Известување за работата на комисијата назначена за избор на идејно архитектонско урбанистичко решение на Конкурсот бр. 08-3684/2 од 15. 12. 2009 година според Одлуката на Градоначалникот на Општина Центар.

 
Комисијата ,согласно законските одредби ги отвори трудовите на  15 03 2010 година. На состанокот  во комплетен состав беше констатирано дека сите 9 пристигнати трудови можат да бидат разгледани со оглед на тоа дека ја почитувале конкурсната задача во целост.

Потоа комисијата низ 4 заеднички седници и 5 индивидуални разгледувања,по опсежна расправа при што на секој пристигнат труд му беше посветено соодветно професионално внимание ја донесе следната одлука:

  1. Да не се додели прва награда
  2. Да се доделат 4 рамноправни откупи според конкурсниот распис.
  • Откупна награда се доделува на авторите М-р Слободан Велевски, д.и.а  и  М-р Марија Мано Велевска, д.и.а од Скопје за конкурсниот труд со шифра ФОЛИе
  • Откупна награда се доделува на авторите Миодраг Радоњиќ -Бато, д.и.а  и  Ранчо Христов, д.и.а од Скопје за конкурсниот труд со шифра МОТИВ
  • Откупна награда се доделува на авторите Звонко Тасевски, д.и.а  и  Ирина Бојаџиевска, д.и.а од Скопје за конкурсниот труд со шифра МИРАЖ
  • Откупна награда се доделува на авторите Драги Зафиров, д.и.а  и  Владимир Арсовски, д.и.а од Скопје за конкурсниот труд со шифра 61125



-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: lslcrew
Date Posted: 03-Jun-2010 at 22:01
Originally posted by Makedonij


PA DELATA SE ODKUPENI......


Вероватно си прв тука што се сложува со мене околу тие ствари со авторските права. Апсурдно е да се инсистира на задржување авторски права за откупен труд, а кога го продаваш производот што си го создал (проектот) го продаваш топтан со се правата за него, затоа и всушност се вика откупување.

Сосема е легално, оправдано и во некои случаи добро како модел да се откупуваат повеќе трудови и да се фузираат. Проблем е што се случува премногу често (макар што по мене како неархитект и не ми ни значи нешто многу) и што во почест случај не се гради по еден проект. Дискусијата треба да се насочи кон легитимноста на ваквиот потег и колку треба да се применува често и како да се избегнува кога нема суштинска потреба од тоа, а не бланко да се инсистира на еден проект.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 03-Jun-2010 at 22:13
Јас прашав, кој е тој што може од четири проекти да извади еден? Дали вие знаете од нацртот на Рамстор, Глобал и Веро да извадите еден проект? Кој е тој што ќе го прави тоа? Кој архитект ќе биде задолжен? Тоа прашував! Градоначалникот сигурно не е архитект? Општинските урбанисти?

Или уште повеќе да упростам: Три носачи од првиот проект, две греди од вториот, седум балкони од четвртиот? Ќе биде стабилно? Кој ќе се погрижи за тоа тие да бидат споени на фин и нормален начин. Кој е архитектот?


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 03-Jun-2010 at 22:16
Па веројатно архитект вработен од општината или група архитекти, или па дополнително ангажиран/и од општината. Или па комисијата што предходно била. Други кои нема.


Posted By: pbanks
Date Posted: 03-Jun-2010 at 22:48


ЛСЛ со вакви муабети искрено дискусииве стануваат безпредметни. Не дека такви комбинаторики не постојат во светот во некаква форма но... Како неможеш да разграничиш дека функцијата на општината е АДМИНИСТРАТИВНА, таа треба да раководи најпаметно со парите кои НИЕ ги давамее (и ја плаќаме за тоа), таа не треба да изигрува архитектонско, градежно или незнам какво претпријатие. Нејзина работа е да изготви спецификација со која се поставуваат одредени критериуми и потоа да оцени колку приложените трудови се конформираат со тие критериуми. И толку!

Јас не знам како вака пазарски ги замислуваш работиве, и воопшто не е битно дали општината имала или немала право да ги менува тие проекти (пак тие твои чудни правни вратоломии), битно е дали таков пристап содржи трунка здрав разум.



Posted By: lslcrew
Date Posted: 03-Jun-2010 at 23:30
Општината објавила уште пред конкурсот колку трудови ќе откупи и по која цена ќе ги откупи. Откупување значи топтан со се права комплет пакет. Не е општината архитект па да врши архитеконски дејност, затоа вработува или ангажира архитект, исто како сообраќаен инженер. Моделот што го кажуваш да се пропишат критериуми и да оцени колку трудови се конформираат не решава ништо. А и не би решавал дури и ако така бил распишан. Наведени се условите во конкурсот, кој не му одговара нека не учествува најблаго речено, вака пост фестум да се бараат критериуми по кои не е распишан конкурсот воопшто не допридонесува. Значи правото да се изменува се наследува со сопственоста над проектот. Дали е легитимно и етички да се менува проект што иницијално е создаден од некој сосема трет автор е прашање од морален аспект (за кое отворено сум согласен дека може), но најмалку е правно прашање. Ова што викаш дали содржи здрав разум, содржи многу. Објектите се изведуваат по еден проект, што правиме со нужна доградба, нужна реконструкција, или евентуално автори кои веќе не се меѓу живите. Крај краева еве да им ги препишеме авторските права на архитектите. Пак тие ќе си останат да бидат сопственици на авторските права врз проектот, но ќе немаат трошка авторски права врз објекти. Мора да се напомене дека проект и објект изведен по проект се повторно две различни нешта. А инаку токму пазарски ги размислувам работиве, добро го дефинира. Архитектот ствара производ, го продава и купец го купува. Кога ќе го купи производот е негов и ако сака ќе го фрли во ѓубре со се авторски права.


Posted By: pbanks
Date Posted: 03-Jun-2010 at 23:43
Ја прошири дискусијата премногу. Немам време да влегувам во целата расправа (која е и офтопик тука) но радо би ја продолжил деновиве на соодветно место.

Повторувам. Општината е тука паметно и одговорно да троши наши пари а не да изигрува убер професионалец во сите дисциплини. Ако општината запослила архитект (или група архитекти) за да работат на нешто за што веќе распишала конкурс, тоа е губење на МОИ (ТВОИ) пари и подобро нека ми објасни зошто е направен дупол трошок. Ти можеби лесно ги даваш парите, јас за моите сакам отчет и логичко трошење.

Ако се распишува конкурс на кој ќе се доделуваат награди или откупуваат трудови (во двете има финансиски момент) треба да има ОСНОВА за трошење на тие пари. НЕ се бре лсл конкурсите некој фолклор кој мора да помине ради реда, тие треба да се институција преку која професионалците (во случајов архитектите но применливо е за било што) ќе го понудат најдоброто решение коа ќе биде ВО РАМКИТЕ на критериумите кои се однапред зададени (а претходно добро обмислени). Зошто воопшто имаме конкурс за општинска зграда ако врховното (мистериозно и на никого познато) стручно тело во општина центар (или било каде) на крајот и онака ќе протурка свој проект?

Зошто имаме тогаш и тендери? Дали кога некој ќе победи на тендер се тапша по рамо па после нарачката се дели на повеќе добавувачи на основа на слободен избор на некој ете убер економист во администрацијата кој решил да направи "микс од око".

Каде е здравиот разум во ова несериозно објаснување образложи ми?

И те молам не ми ја повторувај прикаската како општината ги купила трудовите и имала право да прави што сака со нив. Аман со тие каубојски толкувања кои дури и да се правно-формално вистинити на крајот на краиштата се комплетно небитни бидејќи целата поента е сосема различна (и во голем дел образложена погоре).


Posted By: lslcrew
Date Posted: 04-Jun-2010 at 05:04
Како прво од било каде од цел свет нема архетип, модел, урнек, стандард, дефиниција, што значи паметно трошење. Затоа неможе кога се бира едно решение и тоа се реализира да се окфалификув акко паметно, а ако се одкупат повеќе и се фузираат тоа е непаметно. Си има буџет за овој конкурс и дали тие ќе се дадат како награда (откуп) на еден автор, дали на повеќе автори ќе се прераспределат, дали на повеќе плус на тие што ќе го фузираат тоа решение е најмалку сега тука итно.

Ниту барам, ниту се залагам дека треба конкурсите да проаѓаат формално-правно. Затоа и постоел конкурсот да се одкупат, де факто, идеи. Напротив во многу ситуации сум се докажал дека не се залагам за таков пристап, како на пример што тука од овој форум се изначитавме дека треба тендер за автобуси да се исфингира, за што остро се спротивставував и слични примери. А за овие тендери со разни добавувачи не сум запознаен, но вероватно се нуди законска можноста за такво нешто доколку добавувачот неможе да постигне со пратка или слични случаеви. Не сум запознаен за тоа нема што да коментирам но да не беше тоа законска можност ќе ни се вртеа по медиуми многу такви случаеви.

Сепак авторските права се во раце на општината и би сакал да повеќе дискутираме колку тоа правно и морално етички према авторите (макар што веќе дадов мислење), и дали постои можност да проекти се фузираат од архитектноски аспект, што немора да значи дека по дифолт било кои два проекти не се компатибилни да подлежат на фузирање.


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 04-Jun-2010 at 09:08
Општински службеник во здрава држава не смее да помисли да проектира, а не да го праи тоа...а тоа што го практикуваат ова дела голем дел (не сите) личности партиски поставени на ваква функција треба да се казнува со бесење...
lsl мислам дека работите од секојдневието многу ги прифаќаш догматски и не се замараш со тоа дека не се коректни и треба да се заборават засекогаш. На сите ни е јасно дека сериозни пари се во игра (за наши услови) и дека веќе е договорено кој ќе прави проект (тоа сигурно не е еден човек, затоа што проектната документација ја работат повеќе професии), тоа јасно и гласно треба да се тендерира или најпрво да се понуди на прво или највисоко наградениот труд, па после да се стаи на тендер и да се приберат понуди (а и кога се прави така се праат местенки)...оваа каубојска пракса избор на проектанти и изведувачи без никакви правила го јаде градов, го изеде поточно...на некого му се битни парите, а тоа што прашува гитардемон сакам и на мене некој да ми објасни, јас никако не би можел (не би ни сакал) да спојам 2 (нечии) идеи, а не 4...може само да се чудиме после што ќе излезе од оваа глупост...

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 04-Jun-2010 at 10:00
Originally posted by lslcrew

Како прво од било каде од цел свет нема архетип, модел, урнек, стандард, дефиниција, што значи паметно трошење.
Нема, ама единствено во нетокму држави како нашата. Во секоја асална држава не само што има и се почитуваат такви стандарди и мерила за тоа што значи паметно трошење, туку без нив нема просперитет (исклучок се единствено држави кои се ужасно богати со природни ресурси).

А за тоа дали требало и во крајна линија дали е добро да се склопуваат објекти по ваков Франкенштајн принцип, бидејќи ние тука во Македонија очигледно сме изгубиле осет и критериуми дури и за вакви работи, баш би сакал некој да ми посочи една единствена нормална земја каде се практикува нешто слично. Па дури се прашувам дали има макар ненормална земја со слична пракса... Не би се зачудил премногу доколку ова е наш домашен „изум“. Што е уште полошо кај нас овие миксови станаа правило, а не исклучок.

Конкретно и за овие четири откупени труда, навистина не гледам како може да се склопуваат и мешаат и од тоа да излезе нешто добро. Па тоа се заокружени концепти побогу, може само да ги осакатат замислите на авторите, а речиси ништо позитивно да не се добие. Разбирам некое решение да помине низ филтри и да претрпи (дебело аргументирани) корекции, ама ова нашево... Но очигледно ми фали креативноста што ја имаат оние од Општина Центар и оние кои ќе ги изберат да ја играат улогата на Виктор Франкенштајн


Posted By: mladen_s
Date Posted: 04-Jun-2010 at 10:24
Првпат се вклучувам во дискусија, ама мислам дека третманот на конкурсите всушност има пошироки последици, а најголема е секако неучеството на странски автори а притоа не мора најдобрите, не мора ни да се подобри од домашните, но едноставно внесуваат нови мислења и ја пренесуваат овдешната дебата на друго ниво.

Досегашните примери зборуваат за една категорија на коректно наградени конкурси, но потоа мистериозно изгубени. Друга категорија е онаа на еден до два пристигнати труда (претежно поврзани со триминутната визуелизација) и банален победник. Третата е најлошата: компилација. Еден пример е секако плоштадот Македонија, кој заврши како нешто што не ни превзеде било што од трудовите. Притоа, авторските права не се баш најрасчистени, па наградените се откажаа од авторството (чисто морален чин, но потребан поради подолунаведени причини). Во вакви случаи, слободно може да се каже дека конкурсот пропаднал, бидејќи од него не произлезе изграденото. Повторно, ова не е случај само кај нас (побарајте нешто за Општинската зграда во Амстердам, слична тема, еден од најголемите конкурси воопшто), но барем јасно се кажува дека не се гради ништо според конкурсот, за разлика од еуфемизмот „избрано е најдоброто од наградените трудови“.

Гледајќи ја оваа ситуација, многумина избираат да не учествуваат. Сепак, целта на архитектот е да го изгради своето дело, а не да ги продаде авторските права.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 04-Jun-2010 at 15:06
Како се распределуваат парите е најофтопик од се тука, не сме некој форум за економија и финансии, ама редовно ги дебатираме. Проблем е што под флоскулата "паметно торшење пари" има обид да се протне теорија дека демек ако се повеќе фузирани трудови тоа е непаметно, а ако е еден автор тогаш трошење магично станува паметно. нема проста аналогија помеѓу овие две работи и затоа трошењето го гледам излишно во дискусијава за конкурси. А изградбата па е сосема трето.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 04-Jun-2010 at 15:19
Ајде lsl не си ваљда паднат од Марс  Roll%20eyes

Прво не збориме за било какви финансии, туку конкретно за парите што ги вртат нашите локални самоуправи и други институции токму во сферите кои се од интерес на build.mk

Второ како може да не биде сувишен трошок да се организира конкурс, а после некој таму да се плаќа за да прави некакви „фузии“ или пак понекогаш сосема да се игнорира конкурсот и „фузијата“ да се користи само како покритие за сосема поинаков проект - односно некоја политичка фигура да го добие проектот каков што е во неговата глава.

Трето, се уште не слушнав никакво, ама баш никакво образложение за најважното - која е логиката на овие Франкенштајнски концепти?


Posted By: lslcrew
Date Posted: 04-Jun-2010 at 15:38
Зашто по дифолт фузија мора да биде франкештајновска концепција, а поединечни проекти немора. Па многу повеќе од проектите што се вртат за многу конкурси се франкенштајновски концепти (наводно ултра-модерни и перспективни), за разлика на пример од некоја фузија од два три пристојни проекти што може да биде многу многу поубава.

И стварно немора концептот на избор на исклучиво еден проект да го форсирате како да има ореол околу него од рационално трошење пари. По никој основ откупени четири труда не се фрлени пари.


Posted By: pbanks
Date Posted: 04-Jun-2010 at 15:46
Јас се откажувам, само се руши нишката а богами и нивото на форумот. Едно е да дискутираме околу различни идеи и мислења, друго е да се инаетиме во ситуација кога се е јасно како бел ден, мислам не е ова ракетна наука, се знае како се прават овие работи во нормалниот и развиен свет. 


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 04-Jun-2010 at 16:32
Originally posted by mladen_s

мислам дека третманот на конкурсите всушност има пошироки последици, а најголема е секако неучеството на странски автори а притоа не мора најдобрите, не мора ни да се подобри од домашните, но едноставно внесуваат нови мислења и ја пренесуваат овдешната дебата на друго ниво.

Досегашните примери зборуваат за една категорија на коректно наградени конкурси, но потоа мистериозно изгубени. Друга категорија е онаа на еден до два пристигнати труда (претежно поврзани со триминутната визуелизација) и банален победник. Третата е најлошата: компилација. Еден пример е секако плоштадот Македонија, кој заврши како нешто што не ни превзеде било што од трудовите. Притоа, авторските права не се баш најрасчистени, па наградените се откажаа од авторството (чисто морален чин, но потребан поради подолунаведени причини). Во вакви случаи, слободно може да се каже дека конкурсот пропаднал, бидејќи од него не произлезе изграденото. Повторно, ова не е случај само кај нас (побарајте нешто за Општинската зграда во Амстердам, слична тема, еден од најголемите конкурси воопшто), но барем јасно се кажува дека не се гради ништо според конкурсот, за разлика од еуфемизмот „избрано е најдоброто од наградените трудови“.

Гледајќи ја оваа ситуација, многумина избираат да не учествуваат. Сепак, целта на архитектот е да го изгради своето дело, а не да ги продаде авторските права.
Апсолутно се сложувам, со ваквите наши конкурси се убива желбата на архитектите да учествуваат, без разлика дали домашни или од страна. Кај дел од домашните за жал (но очекувано) се јавува силен мотив да се приклонуваат и да се потчинуваат на политичката воља и со тој чекор веќе се отвара порочен круг, во кој жртви се креативноста и добрите идеи, а со тоа и целото општество.


Posted By: lupo
Date Posted: 05-Sep-2010 at 17:13
Do kade stigna rabotava, ima li nekoj nekakva informacija?

-------------
...kaj si kapelo pak ke si kape...


Posted By: Makedonij
Date Posted: 13-Sep-2010 at 10:06
Originally posted by damjanh

Некаде погоре прочитав прашања за шарата на обвивката? Истата е дизајнирана како резултат на анализирани етно елементи од ова поднебје како можен МОТИВ а истиот е искористен и како шифра за трудот.


Симболот е убав само нека се ставе мотив од Македонскиот вез(иако тука негде е мотивот) но како да е земен од некоји персијски теписи?

http://www.makedonijaese.com/images/vez3.JPG



-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: axel
Date Posted: 19-Feb-2011 at 14:12
http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=82975&kategorija=2

Лицитација за изградба на нова зграда на општината Центар

Министерството за транспорт и врски распиша објава за учество на јавно наддавање 
за градежна локација во скопската оштина Центар.

“Станува збор за локација наменета за изградба на државни институции со компатибилна класа намени за деловно - комерцијален простор до 40 отсто. Вкупната површина на парцелата изнесува 7.528 метри квадратни,а рокот за пријавување на заинтересираните инвеститори на јавното наддавање е до 22 март, годинава. Почетната цена, за локацијата опфатена со Деталниот урбанистички план “Дебар маало 1“, изнесува 6.480 денари за еден метар квадратен. По изградбата на објектот, наменет за општинска зграда, инвеститорот ќе биде обврзан да го предаде на општината Центар“, се вели во информацијата до јавноста на Министерството за транспорт и врски.



Posted By: lupo
Date Posted: 19-Feb-2011 at 20:00
Dali ova ke iznaci deka investitorot ke si bira koj proekt ke go izgradi?

-------------
...kaj si kapelo pak ke si kape...


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 21-Feb-2011 at 23:40


Не. Од општина центар уште во старт најавија дека сами ќе зготват проект кој демек ќе го склопеле од четирите откупени конкурсни трудови (македонска работа ®). И еве што зготвиле:

Барокна зграда за Општина Центар

Административната зграда на Општина Центар треба да ја гради приватен инвеститор, кој за возврат ќе добие дел од објектот. Комплексот треба да никне на просторот на старите општински бараки покрај булеварот Илинден, а градежната парцела со површина од 7.528 метри квадратни се нуди на јавно наддавање по почетна цена од 6.480 денари за квадрат. Предвидена е главна класа на намена за државни институции, со алтернативни класи на намена најмногу до 40%. Маркичката за градба е со големина од 5.540 метри квадратни и катност П+4, односно максимална висина до венец која изнесува 18 метри и висина на слеме до 4,5 метри. Максималната бруто развиена површина изнесува 27.700 метри квадратни.

На конкурсот за идејно решение кој беше објавен на 15.12.2009 пристигнаа девет трудови, а ../?p=3187 - комисијата не додели прва награда туку реши да откупи четири . Општината врз база на нив потоа изработила свој идеен проект, кој не беше јавно презентиран и кој е обврзувачки за потенцијалниот инвеститор. Со огласот инвеститорот исто така е обврзан доминантниот стилски израз при фасадното обликување да биде во барокен стил, иако во четирите откупени трудови немаше барокни елементи. Општина Центар презема обврска да го регулира надоместокот за уредување на градежното земјиште за делот на општинската зграда.

Најповолниот понудувач е должен да ја заврши изградбата на комплексот во рок од 6 години сметано од денот на добивањето на одобрението за градење, кое треба го обезбеди во рок од 9 месеци од потврдување на договорот за оттуѓување на градежното земјиште. Наддавањето ќе се одржи на 29.03.2011, а заинтересираните инвеститори можат да се пријавуваат во Министерството за транспорт и врски најдоцна  до 22.03.2011.

http://www.build.mk/?p=6744 - http://www.build.mk/?p=6744


Исто така нејасно останува колкав дел од објектот ќе и припадне на општината. Од една страна маркичката предвидува 60% за јавни институции, од друга страна во огласот прилично нејасно се спомнати некакви 5.125m2 кој требало да бидат за општинската зграда, а тоа е многу помалку од 60% од 27.700m2. И да е така, што би правел инвеститорот со сопственост на преостанатите неколку илјади метри квадратни наменети за јавни институции. Ќе ги рента на општината и на други институции?!? Се надевам некој новинар ќе ја разјасни оваа работа. Во меѓувреме Нова Македонија излезе со статија дека се соодносот 60-40 важи и за сопственоста, па баш да видиме дали ја потврдиле информацијата, или се истрчале:


 

 
 
%20  

Бараките ќе ги замени нов модерен објект од три ката со фасада од стакло

Министерството за транспорт и врски на јавно наддавање ќе го продава земјиштето со вкупна површина од 7.528 квадратни метри, на кое се наоѓаат бараките на општината Центар. Парцелата според деталниот урбанистички план „Дебар Маало 1“ е наменета за изградба на државни институции со компатибилна класа намени за деловно–комерцијален простор. Односно оној што ќе го купи земјиштето ќе треба да изгради објект во кој 60 отсто ќе бидат простории за општинската администрација, а 40 комерцијално-деловни за продажба. Рокот за пријавување заинтересирани инвеститори на јавното наддавање е до 22 март годинава, а почетната цена на наддавањето изнесува 6.480 денари по квадрат. По изградбата на објектот наменет за општинска зграда, инвеститорот ќе биде обврзан да и го предаде на општината Центар.

Минатата година надлежните распишаа конкурс за идејно-архитектонско решение на новата зграда на општината Центар, на кој за најдобри се прогласени трудовите на архитектите Слободан Велевски и Марија Мано- Велевска, за конкурсниот труд со шифра „ФОЛИЕ“; Миодраг Радоњиќ -Бато и Ранчо Христов, за трудот „МОТИВ“; „Мираж“ на Звонко Тасевски и Ирина Бојаџиевска; како и проектот со шифра „61125“ на Драги Зафиров и Владимир Арсовски. Објектот, како што најавуваа лани надлежните од Центар, треба да се гради од комбинација на четирите проекти што беа избрани и откупени на јавниот конкурс.

Во конкурсната програма за локацијата на општинска зграда, само за објектот беше зададена нето-површина од околу 5.500 квадратни метри корисен простор, 500 квадрати за матичната служба, а преостанатото, според видувањата на авторите, е наменето за други јавни институции (административен простор). И максималната дозволена висина на објектите е условена од можноста да се обезбеди доволен број паркинг-места за понудените содржини, во согласност со правилникот за стандарди и нормативи за планирање на просторот. Па, сите понудени решенија имаат предвидено подземен паркинг на две нивоа. На сите четири проекти заедничко им е тоа што предвидуваат модерен изглед за зградата од три ката со надворешна фасада од стакло.

Градоначалникот на општината центар Владимир Тодоровиќ минатата пролет најави дека општината нема пари сама да ја гради новата административна зграда, а решението го гледаше во соработка со приватен партнер. Новиот административен објект ќе се гради на местото на старите бараки, па затоа општинарите ќе треба да бараат и соодветен простор каде што би се преселиле додека трае изградбата.

 
   
Автор: М.З.
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=221119177&id=14&setIzdanie=22212 - http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=221119177&id=14&setIzdanie=22212


Posted By: N23
Date Posted: 22-Feb-2011 at 00:07
претераа.


Posted By: xnx
Date Posted: 22-Feb-2011 at 10:05
kakva patetika se vise se tragikomicni


Posted By: axel
Date Posted: 22-Feb-2011 at 12:22

По половина век, ново матично

По пет децении, Скопје ќе добие нова матична служба на Илинденска, во центарот на градот. Браковите нема повеќе да се склучуваат во објект што сега личи на шупа, туку во сосема нови простории, дел од новата општинска зграда, која ќе се гради на местото на старите и одамна руинирани бараки. Тие конечно ќе се уриваат, соопштуваат општинарите, а инвеститорот што ќе се јави на лицитација за откуп на земјиштето, распишана од Министерството за транспорт и врски, ќе добие во сопственост 40 отсто од зградата и тоа како деловен простор.

Другите 60 отсто корисна површина ќе ~ ги предаде на локалната власт.

- Матичната служба, како и подрачните единици на министерствата, кои и сега функционираат во рамки на парцелата на Општината Центар, ќе бидат дел од новиот објект. Матичната сала ќе биде со посебен влез - изјави портпаролот Јовица Ацкоски.

Сегашната матична служба, најексплоатирана од идните младоженци во цел град, функционира во два од многуте дрвени објекти на оваа локација. Тие се од привремен карактер, исто како и општинските бараки, подарени по земјотресот во 1963 година и нивниот рок на издржливост одамна е изминат.

Парцелата, која ќе се нуди на продажба е со површина од 7.528 квадратни метри, ќе се продава со почетна цена од 6.480 денари за квадрат, информираа од министерството. Според избраните идејни решенија за новиот изглед на трикатната зграда, предвидено е таа да има модерен изглед со надворешна фасада од стакло.

Општинарите за време на изградбата на новиот објект, ќе работат и ќе им нудат услуги на граѓаните во нови простории, но за тоа допрва ќе информираат.

Единствена атракција на матичната служба во Центар, во петдецениското сивило од искинати завеси, таван кој капе и непријатната реа, беше само мебелот, стар повеќе од 40 години, од охридската копаничарска школа.

Венчалната сала во Центар се води како главна, а во Скопје има вкупно 25 други месни канцеларии за склучување брак: во Белимбегово, Ѓорче Петров, Гази Баба, Бутел, Маџари, Чаир, Драчево... Повеќето од нив се руинирани, со валкани ѕидови, скршени прозорци, а и одамна затворени поради нивно неодржување. Во другите нема елементарни услови за одржување хигиена, вода, санитарии, камоли за венчавање.

Статусот на вработените и сопственоста не се секаде исти. Матичното во Центар е под Министерството за внатрешни работи, а другите се под Министерството за правда. Постојани матичари се лица вработени во МВР, а нивни се и службените книги. Според објаснувањата од МВР, задолжени за реновирање на објектите се Градот и општините, но од локалните власти, скоро секогаш го негираат тоа, што беше главна причина за запуштеноста на канцелариите за венчавање.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=5FEAE046AEA73749BA6C8F660FE65FA3


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 22-Feb-2011 at 13:41
Дали доследноста на градоначалникот на Центар ќе биде интерпретирана со јавно давање на blowjob на својот лидер...на вакви нискочовечки однесувања ќе коментирам само простачки и со презир, а многу ме интересира како ќе реагираат колегите што си губеа време да работат на конкурсот...
....и после „архитектите биле криви“ - еве ви доказ црно на бело...
     
И Општина Центар ќе добие барокна зграда



Министерството за транспорт инсистира на обjект
со стилска фасада

Деспина Трајковска


Приватниот инвеститор кој ќе гради нова административна зграда за Општина Центар ќе има обврска да го изведе објектот во барокен стил. Дел од објектот ќе и' го отстапи на Општината, а остатокот ќе може да си го искористи за комерцијално-деловна намена. Зградата ќе се гради на местото на општинските бараки, локација која веќе е дадена на продажба. Министерството за транспорт и врски распиша јавна објава за отуѓување на парцелата на која инвеститорот ќе треба да го изгради објектот и 60 отсто од него да им го отстапи на општинарите. Вкупната површина на парцелата изнесува 7.528 квадратни метри, а почетната цена за квадрат на јавното наддавање ќе изнесува 6.480 денари.

Во меѓувреме, општинарите ќе треба да најдат привремена адреса и да одлучат каде ќе бидат сместени додека не биде изграден новиот објект. Од Општината вчера не кажаа дали планираат или можеби веќе преговараат за привремени простории. Напоменаа дека дополнително ќе информираат откако ќе завршеле административните работи. Во меѓувреме, се очекува да биде готово и конечното идејно решение за зградата во барокен стил, која ја изработува проектантска куќа ангажирана од Општината.

„На конкурсот за избор на идејно решение за општинска зграда, кој го објавивме лани, ниту еден од пристигнатите трудови не беше првонаграден. Единствено се откупија четири конкурсни труда кои жири-комисијата ги предложи како најдобри. Од нив се изготви проектна задача која претрпе одредени модификации и се достави до проектантска куќа ангажирана од Општина Центар да изготви идеен, основен и изведбен проект“, рекоа вчера од Центар.

На барокна фасада за новата зграда, всушност, инсистираат од Министерството за транспорт кое ја продава парцелата, а за стилска фасада е и градоначалникот Владимир Тодоровиќ. Тој уште лани, кога Општината го распиша конкурсот за идејно решение, рече оти посакува барокна зграда.

Од пристигнатите девет предлози, само еден понуди стилска зграда. Останатите осум идејни решенија, генерално, предлагаа изградба на модерен објект изведен претежно во стакло. Сепак, надлежната комисија одлучи да не додели прва награда, а во меѓувреме за изгледот на новиот објект на Центар пресекоа од Министерството за транспорт и врски.






-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: N23
Date Posted: 22-Feb-2011 at 14:36
Наместо малце да ја симнат топката со тоа што ќе изградат модерен објект, па да не плука народот по нив, они ко за инат. Ако има желба за стил министерството за транспорт, нека си гради во Прилеп (неам против градот, ќе ме сфатите се надевам која ми е поентата). На плоштад и можда изгледа ок, ама овде барок, па макар и најубава градба во свет да е, е лечње нечии комплекси. Некако една зграда со таков стил во околина каде почнуваат да се градат модерни градби, како и од спротива новиот хотел, ќе изгледа како лузна.


Posted By: fichot
Date Posted: 22-Feb-2011 at 15:50
Само 4тиот предлог не ме бендисува многу многу.. може и ради слабиот рендер. Гласав за првиот предлог, ми се допаѓаат јужната и источната страна, малце можеби прешарено. Вториот и третиот со тоа везовите ми се повеќе за некој етномузеј отколку за општина, иако многу ме бендисува како вториот е вклопен во просторот (споен со она кругчето, мостот кон парк, интересно).

-------------


Posted By: spaceman091
Date Posted: 22-Feb-2011 at 16:24
a moze nekoj da kaze koj e pobedickiot render ili seuste ne e toa odluceno, mene ova "motiv" bas mi se dopaga da vi kazam, interesno mi e


Posted By: zabegan
Date Posted: 22-Feb-2011 at 17:01
не кревајте толку прашина додека не видиме официјален рендер од објектот, и самите знаеме дека властите и медиумите по дифолт си го користат зборот „барок“ и појма си немаат нити од архитектура нити од стилови
мене како прво не ми е јасно што им е тоа „стилски фасада“  Question
дали тоа е фасада која според одредени индивидуи е убава, па затоа е „стилска“???
и впрочем, не го разбирам воопшто она што треба да е најбитно за нас од текстов, како на јапански да зборат, ни самите не се разбираат што кажале
само докажуваат дека нема никаков ред во нашава држава, секој си прави како му е кеиф...





Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 22-Feb-2011 at 19:36
Па еве јас ќе си дозволам да кажам што очекувам пред да видам рендери (а баш да видиме и дали воопшто ќе има такви)- очекувам торта со овој габарит, ќе има слободни стубови (ова е намерно вака напишано), фриз обавезно, лачни прозори уште пообавезно и по некоја гипсана флорална декорација и ќе се вика БАРОК, СТИЛ, АКАДЕМИЗАМ, НЕОКЛАСИЦИЗАМ ама тоа само по нашиве весници и телевизии и само таму...
А градоначалникот во прво време ќе го нема, па после ќе си ќути и ќе се смее као п*****е пред новинарите и така ќе си добиеме уште едно скапо градско ѓубре во кое ќе влегуваме со каљави кондури...тој важно се расфрли пари од жителите на Центар за конкурсов, па сеа му текна нешто друго...

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: zabegan
Date Posted: 22-Feb-2011 at 19:53
Previous
пак ќе кажам, не скокам до заклучоци додека не видам рендер, но морам да признаам дека имам слични очекувања како тебе после вакви несериозни изјави како последнава
едно не ми е јасно, зошто постојано политичари изигруваат архитекти? многу дрско од нивна страна е да си ги одбијат решенијата од конкурс кој тие го организирале и накој работеле архитекти, за на крај да речат „ние сами ќе си дизајнираме зграда“!
ако веќе сакаат да си креираат објекти, нека си набават прво диплома...
и зошто инсистирањето на објект според нивни визии? барем да излезеа со објаснување за своите одлуки, извинете, ама било кој политичар не смее да си дозволи одлука во стил „јас така сакам бидејќи така ми е кеиф“


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 22-Feb-2011 at 23:19
Беше спомната можноста (сосема разбирливо со оглед на досегашните искуства) „барокот“ за овој објект да произлегол од медиумската површност и инертност. Па за да нема забуни околу тоа од каде никна „барокот“, еве извадок од објавата на министерството за транспорт кое го продава земјиштето (прилично „елоквентно“ склопено btw)

Изјава уредно заверена на нотар за фасадното обликување на објектите кои ќе ги изгради (а кои се дел од идејното решение за фасадно обликување во прилог на објавата) во контекст на доминантниот стилски израз треба да биде во согласност со објектите кои ја имаат стилската изразеност на барокот.



Posted By: HugoGoulding
Date Posted: 18-Mar-2011 at 19:07
Еве што има во непосредна близина на локацијава т.е. одспротива кај што треба да се гради објектот, така да, барок или неокласицистичка фасада нема да штрчи како што викаат некои на форумов.

http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=68208 - http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=68208
http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=62433 - http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=62433




Posted By: nouseforname
Date Posted: 18-Mar-2011 at 22:14
LELELEL falati za prviov link omilena zgrada vo skopjevo mi e!!!!!neznam sto ke napravam ovde da ziveam hhahaha


Posted By: zabegan
Date Posted: 19-Mar-2011 at 01:15
Originally posted by HugoGoulding

Еве што има во непосредна близина на локацијава т.е. одспротива кај што треба да се гради објектот, така да, барок или неокласицистичка фасада нема да штрчи како што викаат некои на форумов.

http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=68208 - http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=68208
http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=62433 - http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=62433


муабетот го правевме и во темата за министерството, не знам зошто мислиш дека објектите кои ги посочиваш можат да се поистоветуваат со она што за властите претставува „барок“, дури и да сакаат „барок“ да изградат, тоа нема да биде барок, туку некое чудовиште од објект на кое ќе му стават столбови и куполи и ќе треба сите да мислиме дека е барок, далеку од тоа дека некој од општината знае што е барок и далеку од тоа дека може да се создаде нешто соодветно на посочените градби кои многу поголема вредност имаат од таканаречениот барок, иако не се значајни архитектонски дела
затоа ми е страв кога некој ќе спомне барок на рандом локација во градот, бидејќи од старт знам дека врска ќе си нема изграденото чудо од барок, а и локациски гледано, посочените објекти се далеку од локацијата за општината, или барем не се во иста видлива целина со неа


Posted By: HugoGoulding
Date Posted: 19-Mar-2011 at 13:29
Originally posted by zabegan

Originally posted by HugoGoulding

Еве што има во непосредна близина на локацијава т.е. одспротива кај што треба да се гради објектот, така да, барок или неокласицистичка фасада нема да штрчи како што викаат некои на форумов.

http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=68208 - http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=68208
http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=62433 - http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=62433


муабетот го правевме и во темата за министерството, не знам зошто мислиш дека објектите кои ги посочиваш можат да се поистоветуваат со она што за властите претставува „барок“, дури и да сакаат „барок“ да изградат, тоа нема да биде барок, туку некое чудовиште од објект на кое ќе му стават столбови и куполи и ќе треба сите да мислиме дека е барок, далеку од тоа дека некој од општината знае што е барок и далеку од тоа дека може да се создаде нешто соодветно на посочените градби кои многу поголема вредност имаат од таканаречениот барок, иако не се значајни архитектонски дела
затоа ми е страв кога некој ќе спомне барок на рандом локација во градот, бидејќи од старт знам дека врска ќе си нема изграденото чудо од барок, а и локациски гледано, посочените објекти се далеку од локацијата за општината, или барем не се во иста видлива целина со неа



Валда архитектите знаат да разликуваат барок и неокласицизам од антички градби, нема вада Тодоровиќ да ги црта фасадите...

За болдиранот само ќе ја ставам линк од ситуација, па види дали објектите не се во видлива целина, по некоја случаиност живеам во Дебар маало и ја знам многу добро околината.

http://img838.imageshack.us/f/dm2sd.jpg/


Posted By: fichot
Date Posted: 21-Mar-2011 at 02:28
Originally posted by HugoGoulding

Еве што има во непосредна близина на локацијава т.е. одспротива кај што треба да се гради објектот, така да, барок или неокласицистичка фасада нема да штрчи како што викаат некои на форумов.

http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=68208 - http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=68208
http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=62433 - http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=62433

Сум за, ама само ако на приземјето на општината има кафана. 




-------------


Posted By: zabegan
Date Posted: 21-Mar-2011 at 19:28
@HugoGoulding баш тоа што го спомна е најголем проблем од сите, што градоначалникот сака да црта и не им дозволува такво нешто на архитектите, кои верувам дека многу повеќе се разбираат од него, без разлика дали креирале нешто современо или класично
инаку, немав точна претстава дека имотот на општината продира се до Идадија признавам...
но сепак, ова не значи дека таму помалку одговара нешто современо, одколку класично, во светот има разни примери каде со добро планирање убаво се споени модерното стакло и метал и стариот камен

друга опција е, доколку се запне епотен со бароци и слично, барем да не прават чудовишта од објекти, туку да реконструираат некој од поголемите објекти од Дебар маало и да се искористи за потребите на општината (објектот не мора да биде на оригиналната локација), гледајќи го СК2014, вакво нешто ми е многу поприфатливо одколку да ни се повторува СК2014 и во Дебар маало
да не ме разбере некој погрешно, современо, оригинално и креативно решение е според мене сепак најдобро и на прво место


Posted By: axel
Date Posted: 28-Mar-2011 at 16:01
28.03.2011 | http://kajgana.com/cat_2 - Македонија | Извор: Макфакс

Нема да се одржи јавното наддавање кое беше планирано за утрешниот ден бидејќи нема заинтересирани инвеститори кои би ја граделе административната зграда на општина Центар, информираат од министерството за транспорт и врски.

Од таму велат дека во наредниот период ќе биде распишан нов оглас со истите услови како и досега односно 60 отсто од зградата ќе и припаѓа на општината, а останатите 40 отсто на инвеститорот, а се предвидени за деловно комерцијални потреби.

Зградата на општина Центар се планира да се протега на просторот на старите општински бараки покрај булеварот Илинден, а градежната парцела е со површина од околу 7.500 метри квадратни.

http://daily.mk/cluster3/53283962a36f36a77361d9c7a37a9951/660360


Posted By: N23
Date Posted: 28-Mar-2011 at 16:12
И пак што е најтрагично ќе се распише оглас со истите услови. Овие изгледа мајтап си играат. Па кој е будала да гради зграда у која ќе има само 40% простор за деловни потреби. А и општина е ова, како може да си ја делат зградата за општински и деловни потреби. Ова се вика оглас на македонски начин.


Posted By: fichot
Date Posted: 29-Mar-2011 at 01:27

Ајде ајде, не биди толку наивен... не можеле да најдат средина за „зделките под маса“ па сега ќе почекаме да размислат малце. Не би ме изненадило ако добиеме едно „Дисконтче“ во приземјето.  

Како што Кондоминас се согласил да изгради цела зграда како надомест, не гледам зошто некој друг не би го прифатил овој „дил“. Ако квадрат за стан во тој дел од градот се движи ~1400еура можам да замислам колку би бил квадратот за деловна просторија или кирија. 

А и ОП ЃП во новата зграда е замислена како дел општина-дел комерцијала така да ништо ново во случајов. 




-------------


Posted By: axel
Date Posted: 08-Apr-2011 at 10:48

Никој не сака да и' гради зграда на Општина Центар

Никој не е заинтересиран да ја изгради новата општинска зграда на Центар, а за возврат да добие дел од просториите што ќе може да ги користи како деловен простор. Но, општинарите не се откажуваат од идејата и наскоро повторно ќе бараат потенцијален инвеститор. Тоа значи дека Министерството за транспорт и врски ќе го репризира јавниот повик за отуѓување на предметното земјиште на кое заинтересирана фирма откако ќе го изгради објектот, ќе треба 60 отсто од просториите да и' ги предаде на Општината, а останатите ќе може да ги користи за сопствени комерцијално-деловни цели.

Од ресорното Министерство се' уште не знаат дали вториот повик ќе ги има истите услови како за првата лицитација. Поточно, неизвесно е дали можеби ќе се коригира цената која првично беше утврдена дека ќе изнесува 6.480 денари за квадрат како почетна за наддавањето. Сигурно, пак, остануваат истите услови со кои потенцијалниот инвеститор ќе биде обврзан објектот да го изгради по идејно решение кое неодамна го одбра Општината. Имено, се инсистира објектот што е предвидено да се гради на парцела од 7.500 квадрати да има генерално стилска фасада врз основа на идејно решение изработено во комбинација од четири труда што ги откупи Општината. Објектот ќе има подземен паркинг-простор, а неговата максимална вистина ќе може да достигне до четири ката. Тој треба да се гради на сегашната локација на општинските бараки согласно со деталниот урбанистички план „Дебар Маало 1“.

Изградбата на нова општинска зграда со помош на приватен инвеститор е најсоодветната опција за надлежните, со оглед на тоа дека Општината нема пари во својот буџет за нов административен објект што и' е неопходен поради состојбата во постојните бараки во кои неколку децении се сместени работните простории.

Во случај и по неколку обиди да не најдат приватен инвеститор, општинарите се решени новата зграда да ја изградат со сопствени средства. Притоа, планираат дел од просториите да ги продадат или да ги изнајмат за да се вратат инвестираните средства. (Дс.Т.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=502481286EB69B45919B68A80D500850


Posted By: krale
Date Posted: 08-Apr-2011 at 11:57
И за ова има решение, само на кој да му текне. Парцелата да се подели на две еднакви половини. Едната половина да се продаде на аукција - сигурно ќе се извадат за 3000м2 најмалку 1 милион евра. Ова е централна локација во Д. Маало, кајшто квадрат од плац ќе отиде за 300е/м2.

Тоа ќе биде доволно на остатокот од парцелата да се изведе објект од околу 3000м2. Сосема доволно за општината и матичната служба, а и паркинг.


Posted By: N23
Date Posted: 12-Apr-2011 at 14:08
Originally posted by fichot

Ајде ајде, не биди толку наивен... не можеле да најдат средина за „зделките под маса“ па сега ќе почекаме да размислат малце. Не би ме изненадило ако добиеме едно „Дисконтче“ во приземјето.  

Како што Кондоминас се согласил да изгради цела зграда како надомест, не гледам зошто некој друг не би го прифатил овој „дил“. Ако квадрат за стан во тој дел од градот се движи ~1400еура можам да замислам колку би бил квадратот за деловна просторија или кирија. 

А и ОП ЃП во новата зграда е замислена како дел општина-дел комерцијала така да ништо ново во случајов. 



Не сум наивен, само погледај колку такозвани деловни простори има празни, во станбени згради, во деловни згради и сл. Скопје едноставно нема толкава потреба од деловни простори, особено не такви. А со Кондоминас работата е друга, човекот ќе вади пари после од хотелот, а веројатно позади тоа се крие и некоја друга зделка за во некое скоро време. Во секој случај ваквиот стил на општина-деловен центар е благо речено глупав. Ако е општина, нека биде на 2 спрата, ама да се знае дека е општина, а не да биде и општина и некоја невладина организација и некоја мала фирма и сл. Доволно е една банка и нотар ко во Чаир.


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 16-Aug-2011 at 18:38
Spored urbanistckiot plan opstina centar kje ima zgrada od 15 kati...


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Aug-2011 at 23:05


Нешто си протолкувал погрешно во планот:

http://www.opstinacentar.gov.mk/page8160562.aspx - http://www.opstinacentar.gov.mk/page8160562.aspx

Според урбанистичкиов план, општинската зграда смее да има најмногу приземје + 4 ката и максимална висина од 18m. Се работи за маркичката 1.24



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 03-May-2012 at 14:46
Нов обид

Соопштение до јавноста-2.5.2012

 

Почитувани,

 

Ве информираме дека денес Министерството за транспорт и врскираспиша објава за отуѓување на градежно неизградено земјиште сопственост на Република Македонија по пат на електронско јавно наддавање со намена за изградбана В4 – органи на локална самоуправа (51%) со компатибилни класи на намени Б1 – мали комерцијални и деловни дејности, Б2 – големи трговски единици, Б3 – големи угостителски единици, Б4 – деловни дејности и В3 – култура (49%), во општина Центар.

Станува збор за една градежна парцела со површина од7.528 метри квадратни чија почетна цена на јавното наддавање изнесува2.800,00 денари по метар квадратен.

Пријавите за учество на јавното наддавање можат да се достават до Министерството за транспорт и врски најдоцна до06.06.2012 година а електронското јавно наддвање ќе се спроведе на 13.06.2012 година.

Најповолниот понудувач е долженна свој трошок, во целост да го изгради објект со намена В4 – локална самоуправа и по изградбата истиот, без надомест, да го предаде во владение на општина Центар.

Право на учество во јавното наддавање имаат физички и правни лица кои гиисполнуваатсите критериуми утврдени во распишаната јавна објава. Целосниот текст на јавната објава може да се прочита на интернет-страницата на Министерството за транспорт и врски- www.mtc.gov.mk

http://mtc.gov.mk/new_site/mk/storija.asp?id=3744 - http://mtc.gov.mk/new_site/mk/storija.asp?id=3744


Posted By: mladen_s
Date Posted: 03-May-2012 at 15:05
Министерството за транспорт и врски ја продава парцелата на која во моментов се наоѓаат бараките на општина Центар. Почетната цена за земјиштето со површина од околу 75оо м2 е 340 000 евра, односно 2800 денари за метар квадратен. Според деталниот урбанистички план, на парцелата е предвидена зграда со висина до 55 метри. Евентуалниот инвеститор, по изградбата на зградата, е обврзан 51% од објектот да и го врати на општината за потребите на локалната самоуправа. Останатите 49% од објектот остануваат во сопственост на инвеститорот.Фасадата на објектот би требало да биде во барок стил. Слични обиди за продажба на парцелата имаше и досега, но ова е прв откако висината на објектот се зголеми на 55 од првично.

%20 - http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mid=36&eventid=49414&egId=6

И дојде и тоа.. 55 метра барок!

Добро, можеби и нема да го изведат така, но висинава е неверојатна.


Posted By: gjoko
Date Posted: 03-May-2012 at 16:38
кој знае кога ова ќе биди изградено,дотогаш ќе се сменат триста стилови и триста умови


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 15-Jun-2012 at 15:31
Нема заинтересирани за изградба на новиот административен објект на општина Центар

Повторно пропадна обидот за продажба на градежното земјиште на кое треба да се изгради новата административна зграда на општина Центар. Драстичните промени во критериумите за купување на атрактивната парцела во Дебар Маало и за изградбата на општинскиот објект во „барокен“ стил не им се допаднаа на инвеститорите. Денешното електронско јавно наддавање на градежната парцела со површина од 7.528 метри квадратни заврши неуспешно, иако почетната цена за отуѓување на земјиштето изнесуваше 2.800 денари за метар квадратен и беше намалена за повеќе од 50% во споредба со претходно распишаниот оглас на Министерството за транспорт и врски, http://www.build.mk/?p=6744 - кога за истата парцела се бараа 6.480 денари за метар квадратен.

На последниот неуспешен оглас, на заинтересирани инвеститори им се понуди да задржат за себе 49% од планираниот објект со приземје и 15 ката, сегмент од зградата со намена за големи трговски единици, големи угостителски единици, деловни дејности, мали комерцијални и деловни дејности и за култура. Најдобриот понудувач за возврат требаше да ја изгради општинската зграда со свои средства. Од надлежното министерство и од општината Центар не дадоа објаснување зошто се одлучија претходната понуда на објект со приземје и 4 ката и со висина од 18 метри да ја заменат со огромно здание со висина од дури 55 метри.

За разлика од оваа, минатата понуда од министерството подразбираше купувачите на земјиштето да задржат до 40% од објектот во кој треба да се смести локалната самоуправа на Центар. Општина Центар уште во 2009 година се одлучи да гради нова општинска зграда како адекватна замена на досегашните руинирани бараки. Засега не е познато кога и под кои услови ќе се распише нова објава за отуѓување на оваа градежна парцела. Локалните власти од Центар и Министерството за транспорт и врски денеска не излегоа со соопштение дали имало заинтересирани инвеститори на наддавањето и кои се причините за вториот по ред неуспешен обид за продажба на земјиштето.



http://www.build.mk/?p=15901 - #
Објавено на 13.06.2012 во категорија http://www.build.mk/?cat=28 - Вести .

Тагови: http://www.build.mk/?tag=%d0%b0%d0%b4%d0%bc%d0%b8%d0%bd%d0%b8%d1%81%d1%82%d1%80%d0%b0%d1%82%d0%b8%d0%b2%d0%bd%d0%b8 - Административни , http://www.build.mk/?tag=%d0%b4%d0%b5%d0%bb%d0%be%d0%b2%d0%bd%d0%b8 - Деловни , http://www.build.mk/?tag=%d0%ba%d0%be%d0%bc%d0%b5%d1%80%d1%86%d0%b8%d1%98%d0%b0%d0%bb%d0%bd%d0%b8 - Комерцијални , http://www.build.mk/?tag=%d0%ba%d1%83%d0%bb%d1%82%d1%83%d1%80%d0%bd%d0%b8 - Културни , http://www.build.mk/?tag=%d0%be%d0%bf%d1%88%d1%82%d0%b8%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%b7%d0%b3%d1%80%d0%b0%d0%b4%d0%b0-%d1%86%d0%b5%d0%bd%d1%82%d0%b0%d1%80 - Општинска зграда Центар , http://www.build.mk/?tag=%d1%81%d0%ba%d0%be%d0%bf%d1%98%d0%b5 - Скопје , http://www.build.mk/?tag=%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b4%d0%b5%d1%80%d0%b8-%d0%b8-%d0%bb%d0%b8%d1%86%d0%b8%d1%82%d0%b0%d1%86%d0%b8%d0%b8 - Тендери и лицитации , http://www.build.mk/?tag=%d1%83%d0%b3%d0%be%d1%81%d1%82%d0%b8%d1%82%d0%b5%d0%bb%d1%81%d0%ba%d0%b8 - Угостителски


http://www.build.mk/?p=15901


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 28-Nov-2012 at 00:48
Пронајден е инвеститор за новата зграда на Општина Центар (Дополнето)

Министерството за транспорт и врски денеска ја продаде градежната парцела, на која во моментов се сместени дотраените бараки на Општина Центар. Локацијата со површина од 7.528 метри квадратни е продадена по цена од 3.080 денари за метар квадратен, поточно за атрактивниот простор во центарот на Скопје идниот инвеститор ќе треба да плати 23.186.240 денари односно над 370 илјади евра. На ова место е предвидено да се изгради 15 – катна зграда со максимална висина од 55 метри, која во иднина ќе биде новиот административен објект на општината. Официјални информации за купувачот на градежното земјиште засега не се соопштуваат. Од локалната самоуправа накратко информираат дека за електронската лицитација е надлежно Министерството за транспорт и врски, а од таму не добивме одговор на нашите поставени прашања.

Според досегашните информации, најповолниот понудувач е обврзан да го реализира проектот со сопствени финансиски средства, при што 51% од целокупниот простор со површина од 31.000 метри квадратни ќе треба да го намени за локалната администрација на Центар, додека преостанатите 49% ќе може да ги користи за сопствени цели, со предвидена намена за мали комерцијални и деловни дејности, големи трговски единици, големи угостителски единици и за култура. Идниот градител на објектот е ослободен од плаќање надоместок за уредување на градежното земјиште од страна на Градот Скопје и на Општина Центар. Компанијата ќе треба најпрвин да ги уплати финансиските средства на сметката на министерството, но и да склучи договор со локалната власт со кој ќе се обврзе дека повеќе од половина од зданието ќе го префрли во нивна сопственост. По комплетирањето на целата постапка, предвиден е рок од 12 месеци за обезбедување одобрение за градење и временски период од 72 месеци од денот на добивањето на градежната дозвола за завршување на објектот.

 

Дополнување:

(27.11.2012)

Министерството за транспорт и врски денеска соопшти дека најповолен понудувач на електронското јавно наддавање била компанијата „Пера Констракшн“. Според соопштението од министерсвтото, објектот ќе треба да биде изграден во завршна фаза без ентериерно уредување, врз база на идејно решение и основен проект изработен од страна на Општина Центар.

 
http://www.build.mk/?p=20649 - #
Објавено на 26.11.2012 во категорија http://www.build.mk/?cat=28 - Вести .

Тагови: http://www.build.mk/?tag=%d0%b0%d0%b4%d0%bc%d0%b8%d0%bd%d0%b8%d1%81%d1%82%d1%80%d0%b0%d1%82%d0%b8%d0%b2%d0%bd%d0%b8 - Административни , http://www.build.mk/?tag=%d0%b4%d0%b5%d0%bb%d0%be%d0%b2%d0%bd%d0%b8 - Деловни , http://www.build.mk/?tag=%d0%ba%d0%be%d0%bc%d0%b5%d1%80%d1%86%d0%b8%d1%98%d0%b0%d0%bb%d0%bd%d0%b8 - Комерцијални , http://www.build.mk/?tag=%d0%ba%d1%83%d0%bb%d1%82%d1%83%d1%80%d0%bd%d0%b8 - Културни , http://www.build.mk/?tag=%d0%be%d0%bf%d1%88%d1%82%d0%b8%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%b7%d0%b3%d1%80%d0%b0%d0%b4%d0%b0-%d1%86%d0%b5%d0%bd%d1%82%d0%b0%d1%80 - Општинска зграда Центар , http://www.build.mk/?tag=%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%b0-%d0%ba%d0%be%d0%bd%d1%81%d1%82%d1%80%d0%b0%d0%ba%d1%88%d0%bd - Пера Констракшн , http://www.build.mk/?tag=%d1%81%d0%ba%d0%be%d0%bf%d1%98%d0%b5 - Скопје , http://www.build.mk/?tag=%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b4%d0%b5%d1%80%d0%b8-%d0%b8-%d0%bb%d0%b8%d1%86%d0%b8%d1%82%d0%b0%d1%86%d0%b8%d0%b8 - Тендери и лицитации , http://www.build.mk/?tag=trgovski-centri - Трговски центри , http://www.build.mk/?tag=%d1%83%d0%b3%d0%be%d1%81%d1%82%d0%b8%d1%82%d0%b5%d0%bb%d1%81%d0%ba%d0%b8 - Угостителски


http://www.build.mk/?p=20649



Print Page | Close Window