Print Page | Close Window

Изградба на карабина

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Изградба и ентериери
Forum Discription: Совети, искуства, едукација, проекти...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1022
Printed Date: 28-Apr-2024 at 08:19


Topic: Изградба на карабина
Posted By: orkomk
Subject: Изградба на карабина
Date Posted: 11-Aug-2010 at 22:27
zdr.!!! mene me interesira kolku bi me cinelo izgradba na karabina so krovna konstrukcija po m2????



Replies:
Posted By: KraFT
Date Posted: 12-Aug-2010 at 09:58

осум Smile



Posted By: orkomk
Date Posted: 12-Aug-2010 at 14:19
osum sto ????? evra po m2 ???? toe rabotna raka ????


Posted By: KraFT
Date Posted: 13-Aug-2010 at 00:44
Originally posted by orkomk

osum sto ????? evra po m2 ???? toe rabotna raka ????
Што колку?  Smile


Posted By: orkomk
Date Posted: 13-Aug-2010 at 08:10
ok,kolku bi me cinelo rabotna raka po m2,sendvic zidovi,so dve ploci i krovna konstrukcija. materijalot imam sansa da si go nabavam sam


Posted By: KraFT
Date Posted: 13-Aug-2010 at 09:16

Девет ? Со твој материјал седум .  Smile

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=335&PN=1 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=335&PN=1
 


Posted By: medo
Date Posted: 13-Aug-2010 at 12:53
Работна рака со алати, скеле, потпирачи и оплати на изведувачот би требало да те чини од 18-25 евра/m2. Кровната конструкција во зависност од сложеноста на кровот оди од 8-10 евра/m2 за работна рака.
Цените се за m2 бруто површина (габарит, без одбивање на ѕидови).


Posted By: igdadodi
Date Posted: 18-Aug-2011 at 17:44
dali ima nekoj sajt sto mozam sama da presmetam koja bi bila cenata na kukata po dadena kvadratura?kolku bi mi trbalo cigli beton zelezo keramidi itm fala


Posted By: igdadodi
Date Posted: 18-Aug-2011 at 17:46
 za kvadratura od 150m2 koja bi bila cenata za karabina rabotna raka i materijal aa koja kluc na raka otprilika?


Posted By: gjoko
Date Posted: 18-Aug-2011 at 17:48
vo mojot grad ima firmi sto nudat po 140 evra po kvadrat gotova karabina so geramidi,krov i sve sto treba vo poimot karabina-znaci materijal i rabotna raka


Posted By: igdadodi
Date Posted: 22-Aug-2011 at 17:18
moze li podetalno za informacija. im treba li smestuvanje? vo tie 140 e spaga i materijal?


Posted By: gjoko
Date Posted: 23-Aug-2011 at 13:34
мојот комшија прави куќа,ќе го прашам и ќе пишам


Posted By: gjoko
Date Posted: 25-Aug-2011 at 11:55
ги прашав мајсторите и во Кичево карабина кошта 100-110 евра по м2.е сега што се рачуна м2:

-сите етажи ги рачунаат како катови
-прва плоча е етаж-под неа значи има основна плоча,ѕидови,чакал,плоча,
   битумен,па уште една плоча и на нејзе се пресметува квадратура
-кат со плоча,ѕидови,нормално и на таа плоча исто квадратура,
-ако има уште еден кат исто така
-кров со сите елементи и тој се пресметува како кат со квадратура

значи една куќа со основна плоча,приземен кат,плус еден кат и кров(потркровље евентуално) ќе дојде 4 етажи(етаж=9ом2) x 100 евра= 32000 евра материјал и работна рака.

тука влегуваат и оџаци,без прозори, и тн

ПС.тие што ги прашав рекоа дека во Скопје не работат,но вероватно има некои и што би се нафатиле


Posted By: igdadodi
Date Posted: 02-Sep-2011 at 09:47
Темели 
шир/вис    30/50-80
Железо
10 и 12 ребровано
Плоча 
деб. 12 см
Зид 
деб. 25 см
Кровна Конструкција
Греди 
10х8
Каратаван
Осб Плочи 11мм
ТерХартија
Керамиди
Оџак


Posted By: igdadodi
Date Posted: 02-Sep-2011 at 09:48
koja e cenata za ovie dimenzii po m2 karabina od 120 m2 prizemna kuka?


Posted By: gjoko
Date Posted: 02-Sep-2011 at 11:27
тие мајстори јас што ги прашав ќе дојди-120 м2основа со темели,плус 12о м2 таванска плоча, и околу 140 м2 кровна конструкција=380 м2,значи по 100 евра/м2=38000 евра материјал и работна рака да ти е остават куќата карабина без ти да имаш било какви обврски сем обезбедување на градежна дозвола и плаќање на комуналии


Posted By: alex1986
Date Posted: 29-Dec-2011 at 22:32
Здраво на сите,

Моментално сум во план да градам кука, па дали е можно некој да ми каже како иде градбата од прилика со цените?
Значи би сакал кука од околу 100-120м2 плус поткровје. Со голема дневна, која би имала 2 големи врати за на тараса, и да има гаража.

Дали знаете колку се движи цената за таа квадратура и карабина? Значи комплет ископ, темели, цигли, изолација, малтерисување и кров?
Било каква информација би била добра..


Posted By: gjoko
Date Posted: 29-Dec-2011 at 23:01
за карабина има некои посвежи информации на форумов,побарај,се движат околу 90-110 евра/м2 етаж.значи подна плоча,катна плоча,таванска плоча.кровна конструкција,секој од нив пресметај м2 и множи со цирка 100 евра(тука влегува све-материјал,ископ и работна рака).од тука на така све зависи од материјалите и нема некоја орентациона цена.


Posted By: rbobi26
Date Posted: 25-Jan-2012 at 12:31
Cenata na Karabinata e vo direktna zavisnost od vidot i kvalitetot na materijalite kako i od terenot ( zemjenite raboti).

Isto taka i od zidarskite raboti dali ke se ide so edna Cigla ili ke se pravi sendvic so izolacija..




Posted By: sk
Date Posted: 25-Jan-2012 at 23:40

Eve edna ednostavna matematika za presmetka na cena na karabina:

temeli 40 EUR/m2
podrum 75 EUR/m2
prizemje 100 EUR/m2
sprat 100 EUR/m2
krov 75 EUR/m2

Ovaa gruba presmetka e za bruto kvadratura.

Vo ovie ceni ne se vkluceni zemjeni raboti i hidroizolacija.

Cenata na karabinata mnogu zavisi od samata arhitektura, statika, teren i dr. Zavisi i od toa koj ke ti ja gradi, firma ili ke angaziras majstori a materijalot sam ke go nabavuvas.

  




Posted By: rbobi26
Date Posted: 29-Jan-2012 at 20:49
Работна рака од 18 до 25 евра со твој материјали, додека во бруто карабина се движи од 120 до 150 евра...


Posted By: rbobi26
Date Posted: 29-Jan-2012 at 20:50
Секоја плоча 100%, тараси 70 до 80 %, кров 50%


Posted By: igorr
Date Posted: 06-Jun-2012 at 13:23
zdravo ke ve molam za pomos !!! sakam da gradam kuca  klasicna gradba bez nikakvi dekoracii i izvedbi  kuca prizemje i potkrovje so dimenzii 9m so 10m i podrum so dimenzii 9m 4m .
Vaka znaci me interesira gruba  cena za krarabina so  podrum i cena za karabina bez podrum!!
odnapred vi blagodaram na odgovorite



-------------
blagodaram


Posted By: gjoko
Date Posted: 06-Jun-2012 at 18:14
веќе имаме пишувано,во Кичево цените можеш да ги прочиташ од мојот пост на првата страна,да не се цитирам самиот себе


Posted By: igorr
Date Posted: 06-Jun-2012 at 19:00
da ama tie se ceni od 2011 godina vo red sepak blagodaram

-------------
blagodaram


Posted By: gjoko
Date Posted: 06-Jun-2012 at 19:09
кај нас во Кичево времето е застанато,на тоа место запчаникот е скршен и се поновува истиот филм


Posted By: igorr
Date Posted: 06-Jun-2012 at 19:11
hehe imas pravo Big%20smile

-------------
blagodaram


Posted By: maci
Date Posted: 06-Jun-2012 at 21:00
за сите кои прашуваат колку ќе ги фати карабината,цената е од 90-100 евра по м2


Posted By: igorr
Date Posted: 07-Jun-2012 at 20:05
ova e sekako e so pazarenje na majstori i samiot da nabavis materijali si gradel li pobrzo ili ?

-------------
blagodaram


Posted By: maci
Date Posted: 12-Jun-2012 at 22:24
другар мој сака да гради па овие се цени кој ги сретнал.


Posted By: Necromanser
Date Posted: 06-Sep-2012 at 09:35
Здраво на сите
нов сум на форумов но од поодамна ги читам постовите и стварно се супер а богами и има што да се научи

вака сега, сакам да прашам ШТО ја крева цената на карабината
од повеќе имам слушнато дека тука спаѓаат подрумот, заоблени делови ...

1. дали ако наместо заоблени делови ставиме ѕидови со повеќе ќошеви, ќе се намали цената на карабина
2. дали меѓуспрат градбите ја креваат цената на карабината
3. дали разигран покрив ја крева цената

Ви Благодарам за одговорот


Posted By: pbanks
Date Posted: 06-Sep-2012 at 19:40
Здраво Necromanser,

Доста ме плашеа и мене со подрумот но не добив впечаток дека толку ја ремети цената кога собирав понуди. Во исто време имав прилика да барам понуди за 2 куќи. Едната приземна куќа од 90 квадрати (без подрум) а другата со подрум на цела основа, приземје и кат со вкупно ~240 квадрати. Цената за карабина за првиот објект беше околу 18.000 ЕУР додека за втората беше околу 30.000ЕУР. Цените се постари и не ги земај за релевантни туку чисто за некаков ориентир како кај мене испаднале работите ако се споредува со/без подрум.

Што подразбираш под меѓуспрат градби?

Разиграниот кров не верувам дека особено би ти пореметило цена. Се се сведува на квадратура на материјал (лим да речеме) и колку ќе имаш опшивки за правење. Можеби опшивките би биле некоја поголема варијабла доколку е разигран кровот но не верувам дека би било нешто одлучувачко во цената.


Posted By: Necromanser
Date Posted: 07-Sep-2012 at 14:24
Fala na odgovorot Drugar
Pod megusprat gradba podrazbiram kat sostaven od dva dela koi ne se horizontalno ramni na ista ploca, tuku edniot del e nesto povisok ili ponizok od drugiot
momentalno pribiram ponudi za mojot plan koj se sostoi dva kata po 100m2 vkupno 200m2, bez podrum i bez potkrovje. se rasprasuvam kaj razlicni firmi i cenata e negde okolu 120e m2.
sakav da prasam koga nudevte plan i pribiravte ponudi, dali vi kazuvaa samo vkupna cena, ili vi kazuvaa temeli tolku, prv kat tolku, vtor kat tolku, pokriv tolku. bidejki nekoi razlicno go tolkuvaat toa cena od metar kvadraten (nekoi racunaat kolku ploci pa mnozat so cenata, a nekoi prv kat edna cena, a vtor kat druga poniska cena od m2)


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Sep-2012 at 17:24
И јас имам таква „искршена плоча“ и повторно не верувам дека влијае на цената, се работи за минимално плус употреба на материјали.

Понудата ми беше врз база на предмер. Ако на секоја фирма и приложиш предмер од проектот би требало да добиеш понуди кои може да се споредат помеѓу себе.

Инаку не знам како од око би кажувале колку се темели, колку е кат итн.


Posted By: gjoko
Date Posted: 08-Sep-2012 at 19:10
еден мој другар градеше деловен објект во центарот на Кичево,ама е доста како да речам `опасен` во бизнисот.за градбата направи исто како да е директор на дражавна фирма-распиша оглас и тој што му понуди најниска цена нему му е довери работата без тој за ништо да не се грижи.после тоа се испостави дека бил многу во право,кога се ископаа темелите излезе подземна вода,неможеше да се гради ,имаше многу проблеми.кога го прашав што сега ќе прави ми реше-сега У.. нека се секира,ич не ми е гајле што ќе прави.и така и испадна.на крај му плати колку што било во огласот и испадна уште во ќар.

но за ова треба да се има добар проект во кој е све прикажано и предвидено,да нема после тоа изведувачот оправдување за дигање на цената.

се работи за следниот објект(сликите ги позајмив од My Macedonia)






Posted By: Max
Date Posted: 18-Sep-2012 at 21:11
троа оф. - koе кукиче е на другар ти? ако е првото алал да му е за футуризмот, ептен уникатен ем кичевски морам да признаам ваква современа интерпретација на еркер немам видено, иако донекаде и ја вади куќава надвор од тоа http://issuu.com/mandyheld/docs/skopje-a_modern_city_24.10_klein?mode=embed&layout=http%3A%2F%2Fskin.issuu.com%2Fv%2Fgrass%2Flayout.xml&showFlipBtn=true&pageNumber=205 - клај-приклај транзиционите закрпи

а ако е втората секоја чест за неокласичниов минимализам досега имам видено доста примери, но ко за кај нас навистина вкусно вклопено во опкружувањето иако со современ акцент! дури и олуците екстра симетрично се решени иако се заоблени, добро ова шаториве напред реметат просек, таман фали да бидат клод-дрвени-платнени наместо шарени-пластични-брендирани, евентуално и жардињери да има во стил ко куќата и ето га кичевски кубизам, а утре зошто не и футуризам и така најчесто проектите завршуваат најчесто без фасада, двор, партер!






Posted By: gjoko
Date Posted: 18-Sep-2012 at 21:43
куќата на првата слика со еркери и стакло над нив и куќата на втората слика е истата куќа.на првата слика е сликано од западна страна, а на втората од источна страна према градскиот плоштад.целата е изведена во `Г` форма,само завртена на лево (тоа што е таква е посебна прича(му влезе на комшијата зад него,искористи што си немал откупено земјиште,и кога се разбуди,виде куќа во дворот-бавчата)


Posted By: Dajk13
Date Posted: 19-Apr-2016 at 12:35



Posted By: Experience777
Date Posted: 11-Jun-2017 at 00:19
Aj jas da prasham nie sme vo plan da gradime sega no mnogu mi se vide skapo 10 000 e za krovna konstrukcija od 160 m2 na dve vodi ... ajde help jas sum zhena i ne se razbiram mnogu no 10000 e za krov 😲😲😲 ili dajte vie mislenje kolku bi chinelo komplet nov krov so se shto treba , a jas neznam shto se treba za da se napravi so rabotna raka i materijal 😊 vi blagodaram odmapred


Posted By: Влатко
Date Posted: 13-Jun-2017 at 08:21
што 10.000 за кров? евра? за 160м2?


Posted By: Влатко
Date Posted: 13-Jun-2017 at 08:25
Ако сакате да го реновирате покривот, ај да речеме на класичен начин, потребни ви се греди, даски, штафни, тер-хартија, тервол и лим или ќерамиди во зависност што сакате......поминете до складиштата, соберете цени и направете математика. Од око за таа површина со работна рака, не би требало да е повеќе од 3-4000евра. Спомнавте дека е на две води, но дали ќе има баџи или слични прекршувања?


Posted By: daci92
Date Posted: 15-Jun-2017 at 19:15
Влатко мислиш 3-4000 евра за работна рака така ? Не забегувај со вакви изјави те молам.
За 160 м2 кров материјали неможеш да купиш за тие пари, а не некој да ти го изработи.



Posted By: Влатко
Date Posted: 16-Jun-2017 at 11:21
другарче, водејќи се по мојот кров, кој го ставав пред 4 години а површината му е околу 115-120м2 со две баџи, материјали плус рака ми излезе 2200 евра...........орентационо пишав и за госпоѓата дека би било околу 3-4000 евра. Ајде малку елаборирај ми каде забегувам или пак направи калкулација и пиши колку би било.

за пример ставам слики (немам баш одозгоре) од мојот кров:

http://s553.photobucket.com/user/vlatko_baba/media/Kukja/IMG_20151120_090527_zpsffvnctpn.jpg.html">

http://s553.photobucket.com/user/vlatko_baba/media/Kukja/IMG_20151201_063828_zpsw0fdsfeq.jpg.html">

http://s553.photobucket.com/user/vlatko_baba/media/Kukja/IMG_20151201_063828_zpsw0fdsfeq.jpg.html">


http://s553.photobucket.com/user/vlatko_baba/media/Kukja/IMG_20151203_063403_zpstkhq2ytk.jpg.html">

http://s553.photobucket.com/user/vlatko_baba/media/Kukja/IMG_20151205_103919_zps3v5eodvo.jpg.html">




Posted By: pbanks
Date Posted: 16-Jun-2017 at 11:23


Јас за слична кваадратура имав околу 3000ЕУР цена пред 4 години. Во секој случчај, 10.000ЕУР звучи многу


Posted By: daci92
Date Posted: 16-Jun-2017 at 16:55
Водејќи се по цените на пазарот мислам дека лимот се движи околу 250-300 денари најефтиниот за квадрат ,за 160 квадрати само цената на лимот е повеќе од 40 илјади денари, притоа во ова не се вклучени преклопи, ветер лајсни итн. Терпапир за таа квадратура би коштал околу 6000-7000 илјади денари, парапропусна фолија околу 7000 илјади, даските за обложување се околу 12-13000 илјади за кубик со кој не сум сигурен но мислам дека им требаат околу 2 кубика за таа квадратура (можеби и грешам), гредите 500+ денари парче, не сум доволно стручен за да кажам колку греди им требаат на кровот ама одат по 2 на секој 90 цм на вода, ако е на две води значи 4 греди на секој 90 цм плус попречни греди. После изолација како тервол од 50-60 денари за м2 5цм дебелина, а на нов кров ,па уште ако има поткровје одоздола испод 10 цм не оди, повторно фолија и повторно затворање одоздола со каратаван.
Работната рака на лимарите не ја знам бидејќи не сум соработувал до сега со лимари, но кога прашував за мојата куќа за преправка на кровот (околу 120м2) без менување на греди ми нудеа цени околу 4000 илјади евра со материјали.
Цената од 10000 илјади можеби е многу голема, но ако е прилично комплициран кров цената повторно би се движела во тие маргини.


Posted By: Влатко
Date Posted: 21-Jun-2017 at 12:40
И сега повторно би те прашал каде е моето забегување......како и да е, еве ќе дадам пример за фасадата. Кога прибирав понуди, дојде еден тип и мереше, мереше (бидејќи сам си ја правев куќата и во сон знам колкава е површината за покривање со стиропор) и даде понуда од 6200 евра плус ддв. Само се насмевнав и му реков дека греши. Почна типот да се пренемага како оделе лајсни ваму таму итн. Кога викнав друг мајстор фасадер понудата му беше 3700 евра со ддв. Ме однесе на 3-4 места кадешто изведувал и навистина ми се виде одличен. Секако се одлучив тој да ја изведува и не згрешив. Оној првиот, бидејќи го имав како пријател на фб, скоро секој месец го гледав како оди на прошетка во Барселона, Берлин, Верона итн. 6200-3700=2500, 3 од 10 муштерии да наседнат 3*2500=7500, епа и јас би одел така на прошетки. Муабетот ми е, госпоѓата која прашува за кров, најпрвин нека си прибере повеќе понуди, па оние што и одговараат нека ја однесат да види што направиле досега и дали сопствениците се задоволни од мајсторите/фирмите.


Posted By: bulaov
Date Posted: 08-Nov-2017 at 07:22
Здраво.Во фаза сум на собирање понуди за изградба на карабина. Имам готов проект.Според кој имам околу 100 м2 (со тоа што за почеток ќе го правам без преградни тидови), имам приземје со 110 м2 бруто, и поткровје 1.50 најниска точка. со бруто површина 127 м2. Предвидени ми се темелна плоча од 35 цм. И уште две плочи од 15 цм плус греди. Во проектот имам 10 столба 25/25 и два столба 30/30. Би ве замолил ако знае некој приближно цени за подрум спрат поткровје и кров за карабина.Благодарам однапред


Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 08-Nov-2017 at 11:55

баш ме интересира после десeт години како стојат цените ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=335&PID=13628#13628 - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=335&PID=13628#13628

патем зошто не се задумаш и за дрвена конструкција ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=337&PID=13581#13581 - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=337&PID=13581#13581

http://www.buildmagazin.com/index2.aspx?fld=tekstovi&ime=bm2901.htm - http://www.buildmagazin.com/index2.aspx?fld=tekstovi&ime=bm2901.htm


Posted By: P.V.
Date Posted: 09-Feb-2018 at 18:17
Zdravo mi treba sovet okolu izgradba na kukjata.
Kukjata e prizemje plus sprat,planot se sostoi od temeli i ploca,uste edna ploca izmegju spratovite i zavrsuva so treta ploca.Prasanjeto e dali da ja praam tretata ploca ili ne?
Visina nema poslem tretat ploca taka da toj prostor nema da se koristi.

Blagodaram.

-------------
P.V.


Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 09-Feb-2018 at 20:44

ако сакаш рамен кров ќе ти треба идеално за бавча на чатија, само ќе треба да одиш со добра изолација и дренажа, во кој случај би ти препорачал да ги ѕирнеш http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=506&PID=106694#106694 - линковите од нишката Пејсажен Урбанизам



Posted By: goksa
Date Posted: 11-Mar-2018 at 14:16
Zdravoo,gleam komentarive se postari,ama aj,da vidam moze ke se najde nekoj.vo plan sum d pravam nesto,kuka okolu 100m2.se dvoumam okolu mo ntazna ili zidana.ne sum zapoznaen vo taa oblast,ama ic,sakam samo sovet,od nekoj iskusen,kolku pari mi se potrebni za kuka od 100m2.da se zavrsi,planirav prizemna so podkrovje,ama znam deka ke ima poveke davacki okolu podkrovjeto,ama mi treba vas sovet,mislenje.plac imam.i dali se isplati opcijata kluc na raka,po 300€/m2.moze nekoj sto ima ubazo gradeno da me dodade na fb,pa nekoja slika da se pusti


Posted By: Milos M.
Date Posted: 02-May-2018 at 15:52
85 квадрата кука....
Карабина колку ке ме чини?


Posted By: vvask
Date Posted: 15-May-2019 at 00:51
Originally posted by sk

Eve edna ednostavna matematika za presmetka na cena na karabina:



<table x:str="" cellpadding="0" cellspacing="0" width="262" style="border-collapse:   collapse;width:197pt">

<colgroup>


</colgroup><t><tr height="17" style="height:12.75pt">
<td height="17" ="xl24" width="61" style="height:12.75pt;width:46pt">temeli</td>
<td ="xl25" width="108" style="border-left:none;width:81pt" x:num="" align="right">40</td>
<td ="xl26" width="93" style="border-left:none;width:70pt" align="center">EUR/m2</td>
</tr>
<tr height="17" style="height:12.75pt">
<td height="17" ="xl24" style="height:12.75pt;border-top:none">podrum</td>
<td ="xl25" style="border-top:none;border-left:none" x:num="" align="right">75</td>
<td ="xl26" style="border-top:none;border-left:none" align="center">EUR/m2</td>
</tr>
<tr height="17" style="height:12.75pt">
<td height="17" ="xl24" style="height:12.75pt;border-top:none">prizemje</td>
<td ="xl25" style="border-top:none;border-left:none" x:num="" align="right">100</td>
<td ="xl26" style="border-top:none;border-left:none" align="center">EUR/m2</td>
</tr>
<tr height="17" style="height:12.75pt">
<td height="17" ="xl24" style="height:12.75pt;border-top:none">sprat</td>
<td ="xl25" style="border-top:none;border-left:none" x:num="" align="right">100</td>
<td ="xl26" style="border-top:none;border-left:none" align="center">EUR/m2</td>
</tr>
<tr height="17" style="height:12.75pt">
<td height="17" ="xl24" style="height:12.75pt;border-top:none">krov</td>
<td ="xl25" style="border-top:none;border-left:none" x:num="" align="right">75</td>
<td ="xl26" style="border-top:none;border-left:none" align="center">EUR/m2</td>
</tr>

</t></table>

Ovaa gruba presmetka e za bruto kvadratura.

Vo ovie ceni ne se vkluceni zemjeni raboti i hidroizolacija.

Cenata na karabinata mnogu zavisi od samata arhitektura, statika, teren i dr. Zavisi i od toa koj ke ti ja gradi, firma ili ke angaziras majstori a materijalot sam ke go nabavuvas.

  



Dali ima nekoj sto pravi temeli se uste za 40eur/m2? Mi treba info pls.


Posted By: ziko bt
Date Posted: 29-Sep-2019 at 11:45
Decki karabinata e izgradena, a sega kako laik sakam da prasam kako odi redosledot za propratnite raboti. Prvo se postavuvaat voda i struja. Posle sto sledi? Dograma, koshulica ili maltarenje? Vi blagodaram.


Posted By: pbanks
Date Posted: 14-Oct-2019 at 10:55
вода и струја се дефинитвино следни. паралелно со дограма. Барем така идеше кај мене.

после кошулица и малтер. Дел од овие работи нормално идат паралелно.



Print Page | Close Window