Print Page | Close Window

Помош со куќа лепенка?

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Изградба и ентериери
Forum Discription: Совети, искуства, едукација, проекти...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1068
Printed Date: 20-Apr-2024 at 05:08


Topic: Помош со куќа лепенка?
Posted By: truckerinsoul
Subject: Помош со куќа лепенка?
Date Posted: 17-Sep-2010 at 01:18
Значи вака, прво еве ја сликата, го поднаправив да се види подетално



во тој белиот простор комшијата сака да гради уште една кука, ке ја гради диво, ем лепенка до мене, што сака нека прави, али зар мора да се лепи до мене? поздрав



Replies:
Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Sep-2010 at 01:47
Опфатено ли е ова со детален урбанистички план?

Во секој случај велиш ќе ја гради на диво, што според скицава е логично, но зошто не го пријавиш случајот кај надлежните?


Posted By: truckerinsoul
Date Posted: 17-Sep-2010 at 07:01
Originally posted by Cloverstack


Опфатено ли е ова со детален урбанистички план?Во секој случај велиш ќе ја гради на диво, што според скицава е логично, но зошто не го пријавиш случајот кај надлежните?
урбанистички план? куката ми е некаде 70ти години изградена, така да ваљда е диво градба, а инаку имам и скица се од каде до каде е мое, а зошто не го пријаввам...па ај да не бидам никаквец, а тој толку е безобразен, му викам водата, снегот зимата кај ке оди? право од кај тебе од покрив кај мене в двор, на кука, на гаража, и ми крева рамена ми вика "то е" . А што е нај грдото, надвор си имам и маса, за летно време, добро среден дворчето, а сега се скроз ми затвора.

Инаку каде што е гаражата ( види слика) тој веке крена ѕид, се залепи до мене, али тогаш ме праша, ама ми рече ке прам гаража, дали можи до твојата, и јас реков добро, почни чим ти е за гаража, ко по еден месец-два, гледам копа кај куката моја (темел) му викам што правиш, и почна да ми кажва дека од гаража сега во мало куќаре ке го правел за него и за жена му (за на стари години)се до куќата моја, ко го слушав...

Работата е уопште некам лепенка да е до мене, а баш таму немам место, тоа е негово, дали така смеј да се лепи, на мој ѕид, кука, гаража? Дали смеј тоа така, да барам чаре дури е вака работава, оти толку безобразен е, 200 насто :S на крај да не можи чоек да излези со него


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Sep-2010 at 08:55
Дефинитивен одговор на прашањето дали смее треба да побараш во деталниот урбанистички план за вашиот реон (доколку постои) и во тоа дали комшијата има градежна дозвола. Но мислам дека и без тоа сосема е јасно дека човекот не смее да го прави ова што го намислил и дека ниту урбанистичкиот план е таков ниту има дозвола за градба.


Posted By: truckerinsoul
Date Posted: 17-Sep-2010 at 10:14
Originally posted by Cloverstack

Дефинитивен одговор на прашањето дали смее треба да побараш во деталниот урбанистички план за вашиот реон (доколку постои) и во тоа дали комшијата има градежна дозвола. Но мислам дека и без тоа сосема е јасно дека човекот не смее да го прави ова што го намислил и дека ниту урбанистичкиот план е таков ниту има дозвола за градба.


ма каков урбанистички план, дива градба ја тера, чаре?? ем тоа што се лепи на куќата моја, тој дел ми е WC, да не можам од него да го обновам? ем доста тоа самото има влага, WC како WC, па и уште од него да збирам, предлог што да правам, кај да се обраќам?


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Sep-2010 at 10:21
Кај надлежните во општината


Posted By: truckerinsoul
Date Posted: 17-Sep-2010 at 10:24
Ништо, ке мора да барам чаре па макар и да се скарам, не се разбира тој, ко луге да направиме муабет


Posted By: Danielbtmk
Date Posted: 17-Sep-2010 at 10:35
Или викни некоја инспекција или пријави пред да ја почни градбата, или па од кога ќе ја изгради нека му ја турнат ако победиш на суд ама ќе останиш едно 10 години да се судиш и од пари да се оддадиш... Така да разберете се со него нека ја гради со растојание од твојата куќа или па во крајна ситуација "ако неќи милум, тогаш силум" Dunno

-------------


Posted By: truckerinsoul
Date Posted: 17-Sep-2010 at 10:59
разбирање, тешко..таков е чоеко, т.е нечоек, тогаш силум како што викаш ти


Posted By: Danielbtmk
Date Posted: 17-Sep-2010 at 11:25
Но, сепак по законски пат тешко дека ќе го спречиш да го изгради она што го наумил.

-------------


Posted By: truckerinsoul
Date Posted: 17-Sep-2010 at 18:20
до државата е



Print Page | Close Window