Print Page | Close Window

Capitol Mall & Residence - Аеродром

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Комерцијални
Forum Discription: Трговски центри, повеќенаменски комплекси, супермаркети, хипермаркети...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1094
Printed Date: 28-Apr-2024 at 06:42


Topic: Capitol Mall & Residence - Аеродром
Posted By: blejdsk
Subject: Capitol Mall & Residence - Аеродром
Date Posted: 15-Feb-2008 at 00:48
Нов трговски- спроти ТЦ Бисер


Општина Аеродром од денеска ќе почне со уривање на скалите и платформата спроти Т.Ц. "Бисер" во населбата Јане Сандански, каде е предвидена изградба на нов модерен трговски центар. Расчистувањето на овој простор е обврска на Општина Аеродром, која треба да го подготви теренот за идниот инвеститор кој ќе гради на оваа локација.

Според надлежните во Општина Аеродром, по расчистувањето на теренот, Министерството за транспорт и врски ќе распише јавен конкурс за оваа локација.

- Локацијата денеска ја посетија и тим од Општина Аеродром, предводен од градоначалникот Кирил Тодоровски, како и државниот секретар во Министерството за транспорт и врски, Сашо Срцев, за на самото место да ја видат состојбата и да го означат стартот на расчистувањето на теренот. Инаку, работите ќе се одвиваат од 8 до 17 часот наредните десетина дена, секој ден освен недела, велат во Општината.

http://vecer.com.mk/?ItemID=503A1E28E43433498F0578391AE88E1C




Replies:
Posted By: lslcrew
Date Posted: 15-Feb-2008 at 00:50
Јако ќе биде тука еден опасен голем премин кој ќе ги поврзува двата трговски. Нешто како влајко може да се уклопи. Само напред.


Posted By: La Linea
Date Posted: 15-Feb-2008 at 02:10
Originally posted by lslcrew

Нешто како влајко може да се уклопи.
CrazyBig%20smile

Добро ќе изгледа со Бисер од едната, и овој новиот од другата страна, ќе го дооформи просторот. Совршено би било кога просторот помеѓу би се направил пешачка зона односно да се оформи некако плоштад а бул. Србија да оди под земја...


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 15-Feb-2008 at 04:26


Тоа е Бул. Јане Сандански. И мислам нема никаква потреба да се спушта за да се прави пешачка зона (плус би било проблематично зашто сегментот е краток, па на семафор сосема непотребно би се чекало на угорница).

Во секој случај „проблематичноста е второстепена, сепак мислам дека нема потреба од такво нешто. Надземен премин би бил сосема задоволително решение (ама ништо слично на Влајко Crazy)


Posted By: lslcrew
Date Posted: 15-Feb-2008 at 04:28
Абе не мислев да го ископираат влајко. Мислев на нешто пограндиозно, а не како оние пожарникарските скали на јајапаша.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 15-Feb-2008 at 04:35
Абе да, дефинитивно треба нешто поопфатно, ако ништо друго за подобро да ги поврзува сите работи што реално треба да ги поврзе. Јас дури мислам дека и Бисер е глупо изграден во тој поглед, затоа што најдобро би било тој премин да оди директно од едниот до другиот комплекс, со „излези“ за на тротоар и за на средина (каде би имало ЛРТ станица). Ама како што е направен Бисер, не верувам дека може да се изведе една таква варијанта... За жал изгледа дека тоа ќе треба да е расцепкано.

Патем кажано не ми е јасно каде брзаат со рушењето... Мислам дека за Бисер ништо не се рушеше, туку истиот тој дел влезе во проектот. Е сега ако има измена на оргиналните планови, тогаш е во ред, ама сепак прво нека најдат инвеститор, па после нека рушат, тоа не е некоја филозофија.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 15-Feb-2008 at 04:42
Во суштина јас дури сега приметив дека зборат за „трговски центар“ Crazy

Па таму беше планиран „културен центар“, со театар и кино сала (и други содржини на кои сега не можам да се сетам). Има доволно простор и за комерцијален простор, ама штета е аеродром да не добие барем малку културни содржини.


Posted By: pbanks
Date Posted: 15-Feb-2008 at 09:08
Се слагам со Clover i lslcrew. Надземен, пограндиозен премин. Ако не се лажам едно време од другава страна требаше да се прави нешто симетрично на Бисер, значи пак во форма на полукруг. Надземниот премин требаше да биде "дупли" т.е. да ги спои полукруговите од двете страни. Во средина требаше да има и некаква кула со обзервациона платформа. Идејново решение циркулираше пред 7-8 години, веројатно можам да го ископам од некаде (имав мало рендерче) ама 100% до сега 100 пати им се смениле плановите. 


Posted By: La Linea
Date Posted: 15-Feb-2008 at 14:22
Originally posted by Cloverstack



Тоа е Бул. Јане Сандански. И мислам нема никаква потреба да се спушта за да се прави пешачка зона (плус би било проблематично зашто сегментот е краток, па на семафор сосема непотребно би се чекало на угорница).

Во секој случај „проблематичноста е второстепена, сепак мислам дека нема потреба од такво нешто. Надземен премин би бил сосема задоволително решение (ама ништо слично на Влајко Crazy)


Видиш, не погледнав од таа страна... А да, Бул. Јане Сандански беше, не знам зашто таква глупост треснав...LOL


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: blejdsk
Date Posted: 16-Feb-2008 at 01:52
http://vecer.com.mk/?ItemID=389739FC12256E419D5EE81F72DAF672 - http://vecer.com.mk/?ItemID=389739FC12256E419D5EE81F72DAF672

СПРОТИ ТЦ БИСЕР


Наместо скали - модерен трговски центар


Вкупната површина на локацијата е околу 60.000 метри квадратни. Површината за градење, пак изнесува околу 30.000 метри квадратни, додека на останатиот дел се планира да има и зеленило и паркинг


На просторот спроти Трговскиот центар Бисер во населбата Јане Сандански ќе се гради нов деловно-комерцијален објект, со површина од 30.000 квадратни метри и висина од 25 метри. Според надлежните во Општина Аеродром ваков објект е предвиден согласно Деталниот урбанистички план за оваа населба кој е пред усвојување во Советот на Општина Аеродром. Од вчера започна и уривањето на скалите и платформата кои се наоѓаат на постојната локација.

-Според маркичката во ДУП-от вкупната површина на локацијата е околу 60.000 метри квадратни. Површината за градење, пак изнесува околу 30.000 метри квадратни, додека на останатиот дел се планира да има и зеленило и паркинг. Инаку, урбанистичкиот план предвидува објектот да има максимална висина од 25 метри, објаснуваат во Општина Аеродром. Оттаму додаваат дека нивната обврска е овој простор во наредните десетина дена да го расчистат.

Во Министерството за транспорт и врски, пак, потврдуваат дека веднаш по расчистувањето на локацијата ќе биде распишан и тендер за најповолен понудувач, кој ќе се избере со јавно наддавање.
-Тој ќе предложи и проект за изгледот на објектот. Инаку, во договорот што ќе биде склучен со новиот сопственик ќе биде утврден и точниот рок за отпочнување на негова изградба, велат во Министерството.
Инаку, според општинските власти, со ДУП е предвидено преку булеварот "Јане Сандански" да се изгради пешачки премин, надземен или подземен, со кој би се решил проблемот со густиот сообраќај и преминувањето на пешаците.



Posted By: lslcrew
Date Posted: 16-Feb-2008 at 01:57
Зар почна хилта да пее ?!


Posted By: pbanks
Date Posted: 16-Feb-2008 at 02:19
Не ми е јасно што сметаат скалите. Сигурно не се таму изградени џабе, зошто не се иде по веќе постоечкиот план.

Али па и ја многу сакам, пробам да најдам логика Crazy


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 16-Feb-2008 at 02:49
За карши Бисер ни мене не ми се јасни многу работи...

Еве сега од најновата вест гледам дека ќе се гради нешто високо 25 метри... Не дека има некаков проблем со висината само по себе, ама тоа чудо веќе е јасно дека ќе биде нешто тотално различно од Бисер. Значи тој некој си оргинален симетричен план е напуштен. Не ми е јасно зошто мора толку често да напуштаме веќе обмислени концепти и да импровизираме... Ако во случајов е чисто ради желба за дополнителен деловен/комерцијален простор, сигурно во Аеродром не е проблем да се најде и друга локација. Всушност баш би било добро малку да дисперзираат. Што има потреба да се гради нешто сосема различно од оргиналните замисли??? Ме нервира тоа што кој како доаѓа на власт грубо си ги натура своите „идеи“ како да историјата почнува од тогаш.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 16-Feb-2008 at 02:55
Што има везе и да не е симетрично. Мене па и така би ми изгледало убаво. А тоа 25 маттри право да ти кажам малце е, јас сум за 250.


Posted By: blejdsk
Date Posted: 16-Feb-2008 at 02:58
Jas ziveam u blizina ,, i pravo da ti kazam ama tie skali neznam zosto voopsto se gradeni. Tie nemaat ama bas nikakva potreba. Mesoto kade sto vodat se deli na dva dela i ima vkupno 10 delovni objekti od koj 4 se prazni. (10 godini se prasuvav zosto se izgradeni)


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 16-Feb-2008 at 03:09
@ lslcrew

Јас реков дека висината сама по себе не е проблем, а ни симетријата не ја спомнав како аргумент, туку како очигледен показател дека имало некаков постоечки концепт кој се напушта на пола пат. Проблем е импровизаторскиот однос и тоа што спомнав дека кој како доаѓа на власт брише све пред него и почнува да ги натура единствено своите „идеи“, да не речам интереси.



@ blejdsk

Скалите и платформата очигледно се дел од оргиналната замисла. Примети кај Бисер не се срушени, туку трговскиот е „дограден“ околу нив. Тоа што толку време стоеле така без врска е сосема друг проблем, то ест дека ние се влечкаме ко полжави во остварување на замислените проекти. А дур се влечкаме еве дојде Киро да биде градоначалник и реши да се гради нешто по негова замисла, без да му е многу грижа што разбива некаков концепт. Само ни останува да се надеваме дека сето тоа ќе се изведе колку-толку коректно и дека нема да биде некаква тешка крпеница и неспоива (физички) со Т.Ц. Бисер.


Posted By: pbanks
Date Posted: 16-Feb-2008 at 03:11
Originally posted by blejdsk

Jas ziveam u blizina ,, i pravo da ti kazam ama tie skali neznam zosto voopsto se gradeni. Tie nemaat ama bas nikakva potreba. Mesoto kade sto vodat se deli na dva dela i ima vkupno 10 delovni objekti od koj 4 se prazni. (10 godini se prasuvav zosto se izgradeni)


Не можам да гарантирам ама ако добро ме служи меморијата и од другата страна каде што е Бисер ситуацијата беше такви, имаше некои скали што водат до никаде и после се изгради трговскиот.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 16-Feb-2008 at 03:14


Да де, точно на тоа мислев кога кажав дека Бисер е изграден околу нив, то ест тие се инкорпорирани. Појасен факт дека постоел некој концепт уште во 80-те здравје. Ама фактот што поминале повеќе од 20 години без тој план да се комплетира е поразителен. Ова со импровизациите е само нормален тек на работите...

Bash


Пак ќе кажам дека сам по себе новиов трговски карши бисер нема да е лош доколку сето тоа добро се вклопи и особено ако пешачкиот премин (кој според мене е единствено логично да биде мост што меѓудругото и директно ќе ги спојува двата комплекси) биде добро испланиран и инкорпориран.
Ама точно стилот во кој се прават работиве кај нас ме иритира и не ме остава да бидам оптимист дека тоа ќе биде така. Со ваков фушерски пристап, поверојатна е опцијата дека планирањето е со многу низок квалитет.


Posted By: pbanks
Date Posted: 16-Feb-2008 at 03:19
Затоа мора да си го избиеме тоа "фазно работење" од навика. Доколку се нема можност да се истера некој проект од почеток до крај воошто да не се почнува.

Доколку се прави целосна ревизија/промена на некој проект што никогаш не бил изведен тоа може да биде и во ред. Но доколку се изгради нешто парцијално а после на него се шибаат само лепенки по слободен избор тогаш го добиваме хаосот што го имаме денеска.


Posted By: blejdsk
Date Posted: 18-Feb-2008 at 19:42
Originally posted by blejdsk

http://vecer.com.mk/?ItemID=389739FC12256E419D5EE81F72DAF672 - http://vecer.com.mk/?ItemID=389739FC12256E419D5EE81F72DAF672

СПРОТИ ТЦ БИСЕР


Наместо скали - модерен трговски центар


Вкупната површина на локацијата е околу 60.000 метри квадратни. Површината за градење, пак изнесува околу 30.000 метри квадратни, додека на останатиот дел се планира да има и зеленило и паркинг


На просторот спроти Трговскиот центар Бисер во населбата Јане Сандански ќе се гради нов деловно-комерцијален објект, со површина од 30.000 квадратни метри и висина од 25 метри. Според надлежните во Општина Аеродром ваков објект е предвиден согласно Деталниот урбанистички план за оваа населба кој е пред усвојување во Советот на Општина Аеродром. Од вчера започна и уривањето на скалите и платформата кои се наоѓаат на постојната локација.

-Според маркичката во ДУП-от вкупната површина на локацијата е околу 60.000 метри квадратни. Површината за градење, пак изнесува околу 30.000 метри квадратни, додека на останатиот дел се планира да има и зеленило и паркинг. Инаку, урбанистичкиот план предвидува објектот да има максимална висина од 25 метри, објаснуваат во Општина Аеродром. Оттаму додаваат дека нивната обврска е овој простор во наредните десетина дена да го расчистат.

Во Министерството за транспорт и врски, пак, потврдуваат дека веднаш по расчистувањето на локацијата ќе биде распишан и тендер за најповолен понудувач, кој ќе се избере со јавно наддавање.
-Тој ќе предложи и проект за изгледот на објектот. Инаку, во договорот што ќе биде склучен со новиот сопственик ќе биде утврден и точниот рок за отпочнување на негова изградба, велат во Министерството.
Инаку, според општинските власти, со ДУП е предвидено преку булеварот "Јане Сандански" да се изгради пешачки премин, надземен или подземен, со кој би се решил проблемот со густиот сообраќај и преминувањето на пешаците.



Eve nekoj fotki koj denes gi slikav ,,se rusi na golemo.....




Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 18-Feb-2008 at 20:25

Мене не ми е јасно зошто прво не го продадат или дадат на користење земјиштето а после нека си расчисти инвеститорот. Имаме милион примери во Скопје кога се ресчистува некоја локација, се остава ѓубрето и шутот и одма ги имаш овие со коњиве како градат капмови и ранчеви околу. Само поминете позади Рамстор на "елитната" локација човек да помисли дека е во Калкута.



Posted By: lslcrew
Date Posted: 12-Mar-2008 at 01:45

ЗЕМЈИШТЕТО СПРОТИ "БИСЕР"


За квадрат 25.000 денари


Земјиштето спроти трговскиот центар "Бисер" во населбата Аеродром каде ќе се гради деловно-комерцијален објект, ќе се продава со почетна цена од 25.000 денари за квадрат. Министерството за транспорт и врски веќе објави оглас за јавно надавање за вкупно 6.135 метри квадратни. Рокот за пријавување на заинтересираните субјекти е до 26 март, додека јавно наддавање ќе се спроведе на 1 април во 12 часот, кога ќе се знае и сопственикот на земјиштето.

-Единствениот услов во огласот е учесниците да имаат изградено или управувано најмалку еден деловен објект во последните 5 години. Најповолниот понудувач треба средствата да ги уплати во рок од 15 дена, за 6 месеци да ги добие сите документи и најдоцна за две години да го изгради објектот, велат во ресорното Министерство.

За овој дел од населбата Деталниот урбанистички план допрва треба да биде усвоен, а се очекува тоа да биде направено веќе на првата наредна седница на Советот на општината. Инаку, уривањето на скалите и платформата спроти ТЦ "Бисер" е завршено, градежниот шут е целосно отстранет од локацијата, а теренот е израмнет.



http://vecer.com.mk/?ItemID=64A6AA1C2278B34C9724407334989979


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 12-Mar-2008 at 01:55


Оптимистичка почетна цена. Се надевам дека е заснована на некои реални показатели.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 12-Mar-2008 at 15:15
Previous
 
Некако ми се чини преоптимистичка и нереална. Кога земјиштето зад Рамстор доби максимална цена од 400ЕУР ова во Аеродром со толку да почне. Хммммм Dunno


Posted By: lslcrew
Date Posted: 12-Mar-2008 at 16:08
Земјиштето кај рамстор беше преседан. Форумов е аполитички и затоа не би идел во детаљи, а и знаете дека сум определен така да не ме влечете за јазик!!!   Земјиштето кај рамстор не треба да се споредува. Оваа влада има способност да ја извлече правата цена.


Posted By: pbanks
Date Posted: 12-Mar-2008 at 16:24


UrbanFreak zborese za zemjisteto zad Ramsotr (hotelot na Rezidor i trgovskiot centar na Equest). Za Ramstor e jasno deka bese presedan.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 13-Mar-2008 at 14:03

Земјиштето под Рамсторе беше продадено за ако не се лажам 20Евра м2=1200 Ден. Сепак ова е прескапо според мене за Скопје.



Posted By: ProMKD
Date Posted: 13-Mar-2008 at 20:26
кога во Охрид е 500-1000 ЕУР квадрат ова не ми звучи многу


Posted By: lslcrew
Date Posted: 13-Mar-2008 at 20:33
Урбанфрик како бе прескапо за скопје 20 евра квадрат. Абе тоа е строг центар тамо минимум 200 евра!!!


Posted By: pbanks
Date Posted: 13-Mar-2008 at 20:48
Originally posted by lslcrew

Урбанфрик како бе прескапо за скопје 20 евра квадрат. Абе тоа е строг центар тамо минимум 200 евра!!!


Abe za Aerdrom zborese deka e preskapo, za kaj Biser LOL


Posted By: blejdsk
Date Posted: 13-Mar-2008 at 22:19
Jas mislam deka ne e skapo, sepak toa e atraktivna lokacija bez razlika ako e Aerodrom. Ako ima nekoj pari da gradi trgovski centar ke ima pari da plati i za lokacija- neli?


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 13-Mar-2008 at 23:06

Лцл 20 е багатела а 400 реална цена за центар. Но за аеродром за релативно мала локација 25.000 м2 почетна цена е дефинитивно пеамбициозно. Ајде ќе видиме колку заинтересирани понудувачи ќе има.



Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 13-Mar-2008 at 23:07
Originally posted by ProMKD

кога во Охрид е 500-1000 ЕУР квадрат ова не ми звучи многу
 
Да но станбен простор не голо земјиште.


Posted By: blejdsk
Date Posted: 02-Apr-2008 at 00:47

Пропадна лицитацијата за земјиштето спроти ТЦ „Бисер“

Сопственикот на „Тинекс“ не ги исполнуваше условите за лицитација

Државното земјиште наменето за изградба на деловно-комерцијален објект спроти ТЦ „Бисер“ во Аеродром, вчера не се продаде, иако на отворениот меѓународен повик за лицитација на земјиштето имаше еден заинтересиран субјект. Јавното наддавање не се одржа, бидејќи надлежната комисија утврди дека заинтересираниот Владимир Тодоровиќ, сопственикот на „Тинекс“, не го исполнува едниот од двата посебни услова за купување на земјиштето. Имено, „Тинекс“ веќе управува со еден таков објект во Битола, но не го исполнува условот да има изградено барем еден деловно-комерцијален објект. Комисијата најави дека за десетина дена ќе објави повторен повик за продажба на истата локација и под истите услови, а газдата на „Тинекс“, пак, најави жалба за случајот.

„Пропишаните услови се престроги, бидејќи во држава не постои ниту една фирма што ќе ги исполнува двата критериума, така што ниту една македонска компанија нема да може да го купи земјиштето. Државата наместо вистински да го стимулира економскиот развој, таа не' кочи“, изјави вчера Тодоровиќ.

На продажба беше понудено земјиште со површина од 6.135 квадратни метри со почетна цена од 25.000 денари за еден квадрат. (Дс.Т.)

http://utrinski.com.mk/?ItemID=05CB33913B4D2942861E22F519A3E5BD - http://utrinski.com.mk/?ItemID=05CB33913B4D2942861E22F519A3E5BD




Posted By: lslcrew
Date Posted: 02-Apr-2008 at 01:08
Може да се земе во обзир објектот што се гради у капиштец, ако веќе толку се бара исполнување на услови. Инаку локацијава изгледа не се покажа како атрактивна.

п.с. Да не знаете кој го има градено бисер. Мислам на инвеститорм не на изведувач. Сега чив е? Приватен, под кирија?


Posted By: ProMKD
Date Posted: 02-Apr-2008 at 03:42
Треба условите да ги сменат и тинекс да го земат штом е единствен заинтересиран.. ново јавно наддавање. Од една страна барањата за инвеститор не се големи, да се имало објект претходно ова она, и на крај бапнале да морало да биде у последниве 5 години.. малце построго колку за да се рече. Нека олеснат малце со тоа 5 години и можеби ќе се појават и други фирми.. ако не - Тинекс нека гради


Posted By: lslcrew
Date Posted: 17-Dec-2008 at 01:38
Неизвесна изградбата на новиот трговски центар во Аеродром

Општината треба да го измени ДУП и да ја намали површината за градба

Деспина Трајковска

Неизвесно е дали и кога ќе почне да се гради новиот трговско-деловен објект спроти ТЦ „Бисер“ во Аеродром, бидејќи Министерството за транспорт и врски не успеа да го отуѓи земјиштето и по два јавни повика, пред се', поради недорасчистената парцела. Третиот повик за заинтересиран инвеститор допрва ќе се распишува, но откако претходно ќе се измени Деталниот урбанистички план за локалитетот со што ќе ја намали парцелата предвидена за градба. Токму потребата од измена на планот, како што велат од Министерството, е и главната причина поради која бил поништен вториот тендер за отуѓување на земјиштето на кој имаше тројца заинтересирани купувачи.

„Констатиравме проблеми на теренот, односно, дека општината не ја расчистила целосно локацијата на која е треба да се гради објектот. Останаа неурнат дел од платформата и 14 столба. Општинарите ни објаснија дека не можат да го сторат тоа, бидејќи ќе се уништел концептот на постојната градба. Од тие причини чекаме да се смени ДУП со што тој ’спорен‘ дел нема да биде вклопен во површината за градба, односно градежната парцела ќе биде намалена“, објаснуваат од Министерството.

Постојниот план предвидува изградба на објект со комбинирана намена, деловни простории и мини-трговски центар. Во околниот простор купувачот на парцелата ќе гради мини-паркче и паркиралиште.

Инаку, првата објава за продажба на локацијата пропадна, бидејќи единствениот пријавен купувач не ги исполнуваше критериумите за отуѓување на земјиштето. Вториот тендер беше поништен поради теренските проблеми на парцелата за чиешто купување беа заинтересирани „Рамстор“, „Хипо“ и „Мајстон“. Критериумите за учество и на двата тендера беа исти, а главниот услов беше заинтересираниот купувач да е сопственик на најмалку пет деловни или комерцијални објекти и да има капитал од најмалку 500 милиони евра искажани во финансиски извештај. Двата тендера единствено се разликуваа по почетната цена на квадратот земјиште. На првиот повик таа изнесуваше 25.000 денари за квадрат, а на вториот речиси шест пати помалку, односно 6.000 денари за квадратен метар. Од Министерството за транспорт објаснија дека цената ја намалиле откако неколку домашни фирми укажале дека е економски нелогично квадрат земјиште во Аеродром да се продава поскапо од квадрат државно земјиште во Општина Центар.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=DF58B915CDF7A74C92220A1AD09E8AAC



Posted By: La Linea
Date Posted: 17-Dec-2008 at 21:15
Од Министерството за транспорт објаснија дека цената ја намалиле откако неколку домашни фирми укажале дека е економски нелогично квадрат земјиште во Аеродром да се продава поскапо од квадрат државно земјиште во Општина Центар.

 
Crazy CrazyCrazyCrazyCrazyCrazy

Можам да замислам колку биле изненадени од овој податок

Crazy

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: maestro
Date Posted: 17-Dec-2008 at 22:09

Леле кога ќе поминам покрај тоа „нивата“ во Аеродром ми се стемнува
Дефинитивно требаше да ги остават скалите се дур не планираа да почнат со градење.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 28-Jul-2010 at 15:19
Платена рекордно висока цена за градежно земјиште во Скопје

Компанијата “Сити Плаза“, денеска на јавна лицитација понуди досега рекордно најголем износ за купување на државно земјиште, во скопската населба Јане Сандански. За ова неизградено земјиште “Сити Плаза“ понуди околу 197 милиони денари. Ова е рекорд за продадено државно земјиште во Скопје. Досега најскапо платено земјиште беше она спроти комплексот банки, кое го купи грчката компанија Веропулос.
 
На наддавањето, на кое учествуваа компаниите “Тинекс“, “Кам“, “Рамстор“ и едно физичко лице, “Сити Плаза“ понуди фантастични 36.000 денари за еден метар квадратен. Парцелата е голема околу 5.200 метри квадратни, а купувачот е обврзан да го уплати целосниот износ во рок од 15 денови.
 
Од оваа позната компанија велат дека на ова место за рекордно кратко време ќе биде изграден модерен шопинг и резидент центар, по терк на вакви слични објекти во светските метрополи како Истанбул, Лондон, Њујорк и Москва. Оттаму додаваат дека според планот за градба, кој веќе го имаат подготвено, ќе бидат обезбедени и околу 500 паркинг места. Според нив ова е македонско-турска инвестиција, а раководството на “Сити Плаза“ најавува дека свеченото отворање на овој шопниг центар ќе се случи многу бргу, поточно за само 36 месеци.

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=74869&kategorija=2


Posted By: pbanks
Date Posted: 28-Jul-2010 at 16:36


Сити плаза, фирмата која сеуште не ја отвори "катната гаража" дел од комплексот НЛБ Тутунска?


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 28-Jul-2010 at 17:00
А која е локацијата?? Онаа карши Бисер (од другата страна на булеварот)?


Posted By: build.mk
Date Posted: 28-Jul-2010 at 19:51
Продадено земјиште спроти ТЦ Бисер за 600 евра за метар квадратен

За парцела со површина од 5.475 метри квадратни во општината Аеродром, државата ќе инкасира нешто над 3 милиони евра, односно речиси 600 евра по квадрат. Парцелата се наоѓа на булеварот Јане Сандански, директно од спротивната страна на трговскиот центар „Бисер“. Според  Деталниот урбанистички план „Јане Сандански – урбана единица В“ (усвоен на 29.03.2010) таму е предвидена голема трговска единица со приземје и седум ката и најголема висина до венец од 28,4 метри. Бруто развиената површина на објектот е ограничена на максимални 20.000 метри квадратни.

Почетната цена на јавното наддавање кое се одржа денес изнесуваше 6.000 денари за метар квадратен, а најповолен понудувач беше ДДУТ „Сити плаза“ ДОО Скопје, која понуди 36.000 денари. Од „Сити Плаза“ соопштуваат дека проектот е веќе подготвен и дека трговскиот центар кој ќе биде македонско-турска инвестиција ќе никне најдоцна за 36 месеци. Во проектот се вклучени и 500 паркинг места.

Ова беше трета лицитација за ова земјиште. Првиот обид за продажба се случи уште на почетокот на 2008 година, кога непосредно после расчистувањето на теренот кое го спроведе тогашниот градоначалник на општината, Кирил Тодоровски, Министерството за транспорт и врски објави оглас со почетна цена од 25.000 денари за метар квадратен. Пред објавата на третиот оглас беше корегиран урбанистичкиот план и површината на парцелата беше намалена за околу 10%.


http://www.build.com.mk/?p=4633 - http://www.build.com.mk/?p=4633



Posted By: lupo
Date Posted: 29-Jul-2010 at 20:33
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=72910103955&id=14&prilog=0&setIzdanie=22046 - http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=72910103955&id=14&prilog=0&setIzdanie=22046

Адемовски ќе гради трговски спроти „Бисер“

Ајдован Адемовски, сопственик на фирмата ДДУТ „Сити плаза“ ДОО Скопје, ќе гради трговски центар во општината Аеродром, на празниот плац спроти ТЦ „Бисер“. На вчерашното наддавање за оттуѓување на државното градежно земјиште, за парцелата од 5.475 квадратни метри тој понуди 197.100.000 денари, односно 36.000 денари по квадратен метар, со што беше избран за најповолен понудувач

 
 
%20  
- Во јавното наддавање, кое го организира Министерството за транспорт и врски, учествуваа „Каммаркет“, „Рамстор“, „Тинекс“ и едно физичко лице. Сега за сега не можам да ви кажам кога и како ќе почнам да градам - ни изјави Адемовски.

Од Министерството за транспорт и врски информираат дека во согласност со важечките урбанистички планови, плацот на булеварот Јане Сандански спроти ТЦ „Бисер“ е наменет за изградба на големи трговски центри.

Адемовски односно „Сити плаза“ е должна во рок од 15 дена од приемот на писменото известување за наддавањето да ги уплати 197-те милиони денари. Доколку фирмата не ги уплати парите во утврдениот рок, ќе се смета дека градежното земјиште не е продадено. Исто така, со купопродажниот договор „Сити плаза“ се обврзува во рок од девет месеци од општината Аеродром да обезбеди одобрение за градба на предвидениот објект, но и да го изгради во рок предвиден во согласност со Законот за градење.



Posted By: axel
Date Posted: 30-Jul-2010 at 16:54

Ајдован Адемоски си ја шири империјата во Скопје


Со двата нови објекта што ќе ги гради во општината Аеродром, познатиот скопски бизнисмен ќе стане целосен или делумен сопственик на пет капитални и репрезентативни зданија во Скопје

 
 
%20  
Сосема нов трговски центар и бренд неповрзан со „Рамстор“. Ова е единствениот опис што бизнисменот Ајдован Адемоски го даде за својата најнова инвестиција, изградбата на трговски центар спроти „Бисер“ во скопската населба Аеродром, откако завчера неговата фирма „Сити плаза“ го доби земјиштето од 5.475 квадратни метри, за рекордни 600 евра по квадрат.

Со оваа и со другите тековни инвестиции, Адемоски, кој до пред половина деценија беше познат како увозник на бела техника, ќе биде целосен или делумен сопственик на два трговски центри, два хотела и на една ексклузивна деловна зграда со вградена катна гаража. Тој е исто така и почесен конзул на Република Турција во Македонија и главен партнер на поголемите турски инвеститори во земјава.

- Планираме да почнеме да градиме во октомври. Деталите за проектот ќе ги утврдиме наскоро - кратко рече Адемоски, додавајќи дека поради презафатеност не може да го продолжи разговорот.

Откако 15 години тргуваше со телевизори, фрижидери и со други апарати за домаќинството од марките „беко“, „арчелик“ и „грундиг“ преку својата фирма „Евроазија техника“, Адемоски во 2003 година, како партнер на турскиот бизнисмен Рахми Коч, почна да го гради трговскиот центар „Рамстор“, во кој тој има 20 отсто влог. Овој објект од 25 илјади квадрати се отвори на 11 јуни 2005 година и стана првото здание на кое беше испишано неговото име. Инвестицијата сепак беше во сенка на скандалот со продажбата на земјиштето, кое Бранко Црвенковски како премиер го продаде со непосредна спогодба за само 25 евра за квадрат.

Само четири месеци подоцна Адемоски влезе и во хотелскиот бизнис. Во октомври истата година го отвори хотелот со пет ѕвездички „Стоун бриџ“ на кејот на Вардар, веднаш до Камени мост, со 30 соби, конференциски сали, турски амам и со панорамски ресторан на највисокиот кат. Во овој објект беа вложени околу седум милиони евра.

Наредната година заедно со НЛБ Тутунска банка почна да го гради и објектот до „Рамстор“, во рамките на истиот плац купен за 25 евра за квадрат. Иако оваа зграда беше најавувана како катна гаража со деловен простор, денес таа е современа деловна зграда со места за паркирање во подземјето. Две и пол години подоцна, во јануари лани, со голема свеченост се отвори новиот управен објект на НЛБ-групацијата, а помал дел од комплексот се догради подоцна и е во сопственост на „Сити плаза“, другата фирма на Адемоски.

Годинава тој почна да го напушта центарот на градот и се сврте кон општината Аеродром, па „Сити плаза“ за само два месеца доби две земјишта преку јавно наддавање. Едното е наменето за хотел и се наоѓа во близината на мостот „Близнак“, во рекреативната зона покрај кејот на Вардар, каде што се градат тениски и фудбалски игралишта, а е предвиден и аква-парк. За овој плац од 5.175 квадратни метри фирмата во мај понудила околу 550 илјади евра, по 105 евра за квадрат. Дури шест пати повеќе го чинеше тоа што го купи завчера на нецел километар оттаму, спроти трговскиот центар „Бисер“, за кое со понудени 3,2 милиони евра или 600 евра по квадрат, во наддавањето победил четири други понудувачи, меѓу кои и „Кам маркет“ и „Тинекс“.



Што сé има Адемоски?

Два трговски центри
Два хотела
Една ексклузивна деловна зграда со вградена катна гаража

Тој е и почесен конзул на Република Турција во Македонија и главен партнер на поголемите турски инвеститори во земјава

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=73010108136&id=9&prilog=0&setIzdanie=22047


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 08-Oct-2010 at 20:37

Ај сега за сега нека стои тука.... ако има некоја одредена тема за ова префрлете ако не кога ќе почнат со градежни работи па ќе отвориме нова.... сликите ми се од мобилен... дури се изненадив како испаднаа и покрај лошото време... од денес се...

Се надевам знаете за што се работи.... локацијата е спроти Бисер...  41°59'9.50"N 21°28'0.09"E

Претходно дупчеа на уште мислам 3 места.... овие се 2 нови... а мислам дека ќе има уште две.... ако ни и повеќе...

Јас сепак мислам дека местово е погодно за едно мало плоштадче или паркче со некоја фонтана, клупи итн.



Posted By: FoSsiL
Date Posted: 12-Oct-2010 at 18:58

Добро зар е можно да начекувам само профили а потоа се да стои во место.... еве и за хотелот кај мостот Близнак.... не се мрднати од место... заградија и толку.... а јас се радувам дека ќе имам во близина градилиште кое ќе можам да го следам и да известувам за него.... хаххахаахаха......  ај ќе видиме од ова што ќе биде.... Инаку има одлично место за сликање, горе по скалите.... кај што пишува Тоспаш... а и Бисер мислам дека ќе биде погоден...итн... еве нешто од сабајлевоо кога идев накај школо во 6 и пол и нешто плус..... уште не беше разденето



Posted By: FoSsiL
Date Posted: 13-Oct-2010 at 14:27

Како што реков.... еве ги и преградите....



Posted By: zabegan
Date Posted: 13-Oct-2010 at 17:44
ако се гради нешто тука очекувајте повеќе апдејти од мене бидејќи го гледам низ прозор, како Фосил што гледа кон хотелот Big%20smile


Posted By: Portal
Date Posted: 09-Dec-2010 at 01:35
samo da dodam deka i  vo ovoj kompleks ke ima Ramstor...


Posted By: fichot
Date Posted: 09-Dec-2010 at 01:44
  а има нешто рендери од ова? или уште е рано?  

-------------


Posted By: zabegan
Date Posted: 13-Dec-2010 at 18:37
мене не ми е јасно зошто оградуваат простор кога не намераваат да го чепнат земјиштето во наредните 1000 години? тоа си е нивно, никој нема да им го украде додека спијат па да го заградуваат Bash


Posted By: zabegan
Date Posted: 18-Feb-2011 at 18:51
тука местат конструкција за кран најверојатно




Posted By: FoSsiL
Date Posted: 18-Feb-2011 at 19:04
Oui, Oui, je l'ai vu aussi. C'est un excellent signe pour le progrès de ce projet de construction. J'espère qu'ils vont construire ce centre commercial à court laps de temps. Aerodrom règles.

Sorry for my bad French, but eventually I found the way to say it right. My French teacher should be proud.


-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: N23
Date Posted: 18-Feb-2011 at 19:57
Е ова ме израдува. Една од последните рупи околу булеварот конечно ќе заличи на нешто (најверојатно).


Posted By: Мартин
Date Posted: 20-Apr-2011 at 17:00
НОВ ТРГОВСКИ ЦЕНТАР КАЈ "ВЕРО"

Две кина со 3Д-филмови во Аеродром

Според проектот на инвеститорот, новиот трговски ќе биде на седум ката, во кој покрај дуќани, ќе има и деловни канцеларии

Општина Аеродром ќе добие уште еден трговски центар. Новиот објект, кој е во подготовка, ќе се наоѓа веднаш до маркетот "Веро". Според проектот на инвеститорот "Сити Плаза", новиот трговски ќе биде на седум ката, во кој покрај дуќани, ќе има и деловни канцеларии.
Три ката под земја ќе има паркинг-простор. На четвртиот кат ќе има две кина, опремени со 3Д-технологија, игротеки, маркети, кугларница, фитнес- центар и други содржини.
"Проектот е готов, земјиштето е купено и во постапка сме на вадење документи за да можеме да почнеме со работа. Планираме за еден месец да почнеме да градиме, а целиот трговски центар треба да биде готов за 15 месеци", изјави Даме Божиновски, управител во фирмата.
Од Општина Аеродром ја потврдија изградбата на новиот објект, за кој веќе донеле и Детален урбанистички план.
"Сите потребни процедури се завршени, па очекуваме во најскоро време Општината да ги добие првите две кина", велат општинарите. (М.Ѓ.)
http://www.time.mk/read/NONE/e8c51e81b7/index.html


Posted By: zabegan
Date Posted: 02-Jun-2011 at 15:19
почнаа да копаат, но некако не им се брза, кога поминав да сликам, немаше активност на градилиштето








Posted By: Cloverstack
Date Posted: 12-Jun-2011 at 17:28
Дефинитивно не им се брза, засега...






Posted By: Ljubopitko
Date Posted: 19-Jun-2011 at 23:15
еве уште некој слики



го заобиколив цел објект и никаде нема поставено табла што се гради и кој гради ниту бр.на одобрение за градба
приметив дека машините се на Гемма Гроуп - истата што го градеше Принцес - Гевгелија и што градеше позади Рамстор


Posted By: nouseforname
Date Posted: 20-Jun-2011 at 19:45
inace dobiv info deka ke bide 2 sprata pod zemja za sto NZ,a tretiot sprat pod zemja kje bide garaza potoa prvite dva sprata kje bidat za prodavnici i takvi stvari a gornite 5 kje bidat za stanovi,a ako go imate gledano toa klipceto "aerodrom mesta za vasite investicii" neli na kraj objetot sto e za ovde NEMA VRSKA SO TOJ STO KJE SE GRADI!!!!


Posted By: nouseforname
Date Posted: 20-Jun-2011 at 19:51
http://www.youtube.com/watch?v=Lbh00B7t-hg&feature=player_embedded http://www.youtube.com/watch?v=Lbh00B7t-hg&feature=player_embedded -


Posted By: nouseforname
Date Posted: 20-Jun-2011 at 19:54
izbinete sto po 3et pat ke postam !
inace klipcevo videte od 4:30 do 4:47,e za toa zborev a rabrav deka ic nema da lici na toa.

dali nekoj moze da mi kaze kako se stava klipce ovde?


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 20-Jun-2011 at 21:04


За поставување клипчиња:

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=181 - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=181


Posted By: nouseforname
Date Posted: 20-Jun-2011 at 23:52
fala


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 22-Jun-2011 at 17:56
Им излезе вода. Но се копа, така да мислам дека до Септември можеме да очекуваме темели, или најмалку припрема на земјиште завршена... Освен ако не запнат негде или се појави некој застој, прекин на работите...


-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: fusion
Date Posted: 03-Dec-2011 at 00:44
Do kade se so proektov?Nekoje slikice.


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 03-Dec-2011 at 01:22

Имаат ископано дупка, ама и тука се појави вода. Па и ставаа хидроизолација, или нешто така...

Исто така, на неколку дена, работеа и нешто надвор од парцелата, дали чепкаа атмосферска ли, фекална ли незнам.. канализација, незнам, но ја видов и прв пат така гледам големи цевки и тоа висеа...

Како и да е... немаат сеуште ставено темели, но последниве неколку дена, има една дупчалка, дупчи нешто... можно е и за испитување на терен, но веќе испитуваа, а и оваа има многу поширок дијаметар од тие претходно што беа...



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 16-Feb-2012 at 15:58
Опуштено...



Posted By: N23
Date Posted: 11-May-2012 at 00:39
Овде се веќе поставени рендери. Ќе биде мешан комплекс резиденцијален обејкт + мол. На мобилен иам сликано па ќе пробам деновиве да го поставам рендерот, освен ако на некој не му е мука и помине од таму. Вака на темно изгледаше фин објектот, али за боља оценка е подобро денски да се сликне рендерот. Фоссил мислам дека тебе ти е у близина да го сликнеш

-------------
23ka.wordpress.com


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 11-May-2012 at 09:34
ок... може... ајде на враќање од школо ќе одам да го сликнам... и така ми е по пат... само кажи ми точно каде се наоѓа... да не лутам околу парцелата...

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: N23
Date Posted: 11-May-2012 at 09:58

Originally posted by FoSsiL

ок... може... ајде на враќање од школо ќе одам да го сликнам... и така ми е по пат... само кажи ми точно каде се наоѓа... да не лутам околу парцелата...

Од страната на Мек Доналдс ти е, или боље кажано паралелно со катната гаража. Ако се симнеш на станицата кај Каса Италија рецимо одма штом поминеш лево раскрсница ќе забележиш рендери.



-------------
23ka.wordpress.com


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 11-May-2012 at 12:17

Повелете... патем најверојатно додека бев таму се припремаа за церемонија за означување официјален почеток на градба... а.к.а. ‘‘фрлање лопати‘‘... која најверојатно е веќе почната...

 

 

 



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 11-May-2012 at 12:22
Инаку... иако има лош и неквалитетен и едноставен рендер ко правен во гугл скеч-ап... морам да кажам дека проектот ми се допаѓа... многу ме потсеќа на деловни ниски згради во западна Европа... поготово на Холандија и Англија (поточно Лондон)...

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: alexgizh
Date Posted: 11-May-2012 at 12:37
Се гледа дека рендерот е во СкечАп правен. Ми смета што секој нов трговски центар го викаат City Mall, ова може да е City Mall само во помали места како Крива Паланка.

Самиот проект е сосема ок за тоа место, ништо премногу комплицирано, меѓутоа во едноставноста и му лежи убавината.

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: Alex
Date Posted: 11-May-2012 at 15:30

“Бургер кинг“, “Армани“ и “Ла Коста“ доаѓаат во новиот трговски во Аеродром


“Бургер%20кинг“,%20“Армани“%20и%20“Ла%20Коста“%20доаѓаат%20во%20новиот%20трговски%20во%20Аеродром
Познатите брендови “Бургер кинг“, “Армани“ и “Ла Коста“ ќе отворат свои продавници во новиот трговски центар “Сити мол резиденс“ во Аеродром, спроти трговскиот центар “Бисер“ чија изградба ќе започне на 15-ти мај, а се очекува да заврши за 15 до 18 месеци. 

Инвестицијата е вредна 35 милиони евра, а објектот е со вкупна површина од 35 илјади квадратни метри. Од таа површина, 12 илјади зафаќа трговскиот центар, 8 илјади се апартманско сместување, а првпат во Аеродром се гради подземна гаража со три нивоа со вкупна површина од 15 илјада квадратни метри.

“Овој станбено деловен простор ќе внесе нова димензија во општината Аеродром. Граѓаните освен многу побогат избор на производи и услуги во близина на нивниот дом, ќе добијат и две модерни 3Д киносали. Во трговскиот центар ќе бидат присутни цела плејада светски брендови, некои од нив за првпат со свои продажни салони во Македонија. Нови брендови ќе донесеме и во делот на рестораните. Ќе има аптека, банка и фитнес центар. На приземјето ќе има голем ’Рамстор’ супермаркет“, изјави Ајдован Адемоски, сопственик на “Сити плаза“ инвеститор на проектот, на денешното поставување камен темелник на кое присуствуваше и премиерот Никола Груевски .

тест

“Сити плаза“ за десетина дена ќе стартува со уште една голема инвестиција во општина Аеродром. Станува збор за хотел од висока категорија “Рамада“.

“Еден приватен инвеститор започнува инвестиција вредна 35 милиони евра, а уште една за неполн месец од сега, а тоа е изградба на хотел во близина на овој објект во општина Аеродром и тоа е инвестиција од 20 милиони евра. Ќе вработи околу 500 луѓе во двата објекта. Тоа е за поздравување и со задоволство ја прифатив поканата да присуствувам тука денеска“, изјави Груевски.

http://www.netpress.com.mk/mk/vest.asp?id=103063&kategorija=1 - http://www.netpress.com.mk/mk/vest.asp?id=103063&kategorija=1


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 11-May-2012 at 15:47

Инвестиција вредна 35 милиони евра во Аеродром

11.05.2012 - 16:30 | Бизнис

Се гради нов станбено деловен комплекс во срцето на Аеродром.

Инвестицијата од 35 милиони евра е домашна и ќе биде готова до крајот на следната година. Иако денеска стартуваше со градба, за поголемиот дел од просторот за издавање веќе резервиран за најпознатите светски брендови.

Инвестицијата е вредна 35 милиони евра, а објектот е со вкупна површина од 35 илјади квадратни метри. Од таа површина, 12 илјади зафаќа трговскиот центар, 8 илјади се апартманско сместување, а првпат во Аеродром се гради подземна гаража на три нивоа со вкупна површина од 15 илјада квадратни метри вели инвестирот Ајдован Адемоски.

Во близина на сити мол енд резиден Адемоски ќе се гради и нов модерен хотел. Вкупно со двете инвестиции ќе се отворат работни места за над 500 лица.

Проектот е стар неколку години и го чекаше вистинскиот инвеститор. Новиот објект наспроти постоечкиот трговски центар Бисер драстично ќе го разубави делот а ќе се простира на 35 илјади метри квадратни.

Борче Пауновски

Извор: http://www.sitel.com.mk/dnevnik/biznis/investicija-vredna-35-milioni-evra-vo-aerodrom - Сител (на линкот може да се најде и видео)



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 11-May-2012 at 15:50

Еве уште една подобра/поголема слика од рендерот 

од Макфакс



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 11-May-2012 at 15:56

А еве и една видео вест од Македонија 24...

http://www.makedonija24.mk/?ContentId=13312&CatId=10 - Тука



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: makonix
Date Posted: 11-May-2012 at 16:06
проект со рок на траење од 10 години, и потоа ќе замре, скопјани ќе се префрлат на следното "ново" место. Премногу изгледа генерички како и повеќето модерни објекти за Скопје. Треба да им се даде малце шмек и некои уникатни елементи за да го издржи времето. Премногу вакви објекти се изградија кои после некое време губат од популарност и рајата се префрла на следниот нов шопинг дел


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 11-May-2012 at 16:20

 LOL!... Му фали некој јонски столб или цветни декорации, некоја барокна ограда и некоја скулптура на кровот...

Дај не ме заебавај...

Баш ова е стилот (заедно со дизајните и стилот кој го практикува СтоунДизајн) во кој треба да се движи нашата архитектура... Ни некое транзициско чудо... нити некој модернистички фејл како народна банка... ниту пак циркусот Скопје 2014...

Едноставна но убава архитектура... функционална исто така... и пријатна...



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 11-May-2012 at 16:42
Инаку интересна но и малку конфузна е информацијата која може треба да оди и во нишката за Хотелот кај мостот Близнак на бул. АВНОЈ, за кој и се однесува... дека неговата изградба ќе почне за еден месец... малку е чудно, со оглед на тоа што земјиштето не е ни расчистено ниту пак е ископано и припремено за градба... напротив... изгледа како некое складиште за градежни материјали... не ме чуди и ако некое време да биде база за градежните работи за трговскиов со оглед на на малото растојание/одалеченост помеѓу нив... како и да е.... почнување на градба за 1 месец таму не е можно... освен ако евентуално мислат на почнување на припрема на теренот за градба...       

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: makonix
Date Posted: 11-May-2012 at 18:08
Originally posted by FoSsiL



 LOL!... Му фали некој јонски столб или цветни декорации, некоја барокна ограда и некоја скулптура на кровот...

Дај не ме заебавај...

Баш ова е стилот (заедно со дизајните и стилот кој го практикува СтоунДизајн) во кој треба да се движи нашата архитектура... Ни некое транзициско чудо... нити некој модернистички фејл како народна банка... ниту пак циркусот Скопје 2014...

Едноставна но убава архитектура... функционална исто така... и пријатна...





Е даде, како и секој комплекс од овој тип што се изгради у Скопје, по 10 години ќе биде демоде, и сите ќе се префрлат кон следниот "модерен" објект. објектов изгледа како да сум го направил набрзина во 3д програм колку да се рече. Па какви чуда се прават по свет и си играат со форма, зеленило, тераси да не бројам, иди на google. Ако на ова се палите, тогаш навистина на билд се изгубило осет што е прогресивна модерна архитектура и што е генеричка евтина модерна архитектура како оваа.

Поради ова и стигнавме на ова дереџе, луѓето да им стане одбивна модерната архитектура, затоа што не им се нуди прва класа модерна архитектура, туку некоја 10 класа



Posted By: makonix
Date Posted: 11-May-2012 at 18:28
Новите прогресивни стамбени модерни објекти што денес се планираат и градат низ свет, се енергеткси ефикасни, имаат вообичаено градини, зеленило, сончеви панели, си играат со форма, се игра со тераси за да секој има пристап кон сонце и надворешна околина, се избегнува да бидат целосно застаклени за да има некоја приватност, се поставуваат базени, теретани и други слични елементи, се воведува безбедност на пристап.

Еве некои примери па направете спредба, со нашиве скопски смешни модерни зданија. Едноставно се нема визија и желба да се мрдне малце похрабро. Не знам од каде овој скопски фетиш по коцка коцка коцкица.













Posted By: FoSsiL
Date Posted: 11-May-2012 at 18:52

Прво не е до палење, туку до пристојност, функционалност и инкорпорирање во околината/средината...

Второ... секако дека е подобро од барокот на Скопје 2014....

Трето... немаме потреба од ‘‘спејс-шатл‘‘ дизајни.... од причина што Скопје не е некој којзнае каков и голем град... не е светска метропола, а Македонија не е развиена држава за да создава ‘‘стејт оф ди арт‘‘ архитектура... барем не во големи габарити... 

Четврто... станува збор за трговски центар + апартмани во општина Аеродром... во населба Јане Сандански... што очекуваш повеќе... повеќе од ова би било ‘‘вулгарно‘‘, непристојно, премногу и невклопливо во и за таа средина/околина... Единствено што можеле да додадат, а што е и лесно изводливо за објектов е малку повеќе зеленило... нешто како градина и слично...



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: nouseforname
Date Posted: 12-May-2012 at 00:04
luge imam dve prasanja za vas:
1.me interesira vasite mislenja dali stanovite vo okolina ke se zgolemi cenata ili ke padne
2.dali ovaa zgrada ke preci na tie crvenite pozadi ,dali ke gledaa zid vo zid (ova prasuvam zosto tamu ziveam)


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 12-May-2012 at 00:55

Според мене цените на околните станови не би растеле со оглед на тоа што Аеродром држи некоја стабилна, константна цена по квадрат која не се менува многу... а околу становите во објектов мислам дека ќе бидат малку поскапи... може да има некои мали осцилирања на цената во првите неколку месеци откако ќе се стави во употреба... и евентуално при изградбата... но не верувам дека трговскиов центар и воопшто објектов би предизвикал голема промена на цените генерално... многу повеќе би влијаела евентуалната изградба на трамвај... според мене...

Околу второто прашање... Не, воопшто нема да пречи... ќе има 21.7 метри растојание од најблиската зграда (Тоспаш) до високиот дел на објектот... бидејќи првите 10 метри од позади се со висина од 8 метри... односно висина од приземје плус еден кат... со други зборови... нема да достига до прозорците... плус остануваат 11.7 метри помеѓу зградата и објектот празен простор... доволно простор измеѓу зградите...

Да не ја комплицирам многу... еве извадок од ДУП... можеш да го воочиш тоа што го зборам... висините и растојанијата...

Еве и линк до ДУП-от: %20http://www.aerodrom.gov.mk/tl_files/za%20opstina/generalni%20podatoci/urbanistichki%20planovi/JaneSandanskiV.jpg - Јане Сандански УЕ-В  



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: nouseforname
Date Posted: 12-May-2012 at 09:49
fala fosil!!
ocekuvajte sliki od nad gradilisteto


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 12-May-2012 at 10:32

Нов трговски центар и апартмани ќе никнат карши „Бисер“ во Аеродром


„City Mall & Residence“ е името на комерцијално – станбениот комплекс кој се гради спроти трговскиот центар „Бисер“ во општината Аеродром [ http://www.build.mk/?page_id=7058&m=citymallresidence - »мапа ]. Официјален камен темелник беше поставен денес во присуство на премиерот, иако активностите на градилиштето започнаа пред околу една година. Објектот ќе има вкупно 35 илјади метри квадратни, од кои на 12 илјади ќе се простира трговски центар, за апартманско сместување се предвидени 8 илјади, додека 15 илјади метри квадратни се зацртани за гаражен простор на три подземни нивоа.





Земјиштето беше купено во јули 2010 година, за цена од 600 евра за метар квадратен. Инвеститор е „Сити Плаза ДОО“ зад која стои Ајдован Адемоски, а инвестицијата е во висина од 35 милиони евра. Инвеститорот тврди дека „City Mall & Residence“ ќе отвори 400 нови работни места. Изведувач на градежните работи е „Пера Констракшн“, а надзорот го врши „Рударски институт – друштво за инженеринг“. Се очекува објектот да биде готов за 15 до 18 месеци. „Сити Плаза“ во Аеродром планира да гради и хотел од брендот „Рамада“, за кој најавува инвестиција од 20 милиони евра.

http://www.build.mk/?p=14985 - http://www.build.mk/?p=14985



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: Portal
Date Posted: 12-May-2012 at 11:07
Originally posted by makonix

Originally posted by FoSsiL



 LOL!... Му фали некој јонски столб или цветни декорации, некоја барокна ограда и некоја скулптура на кровот...

Дај не ме заебавај...

Баш ова е стилот (заедно со дизајните и стилот кој го практикува СтоунДизајн) во кој треба да се движи нашата архитектура... Ни некое транзициско чудо... нити некој модернистички фејл како народна банка... ниту пак циркусот Скопје 2014...

Едноставна но убава архитектура... функционална исто така... и пријатна...





Е даде, како и секој комплекс од овој тип што се изгради у Скопје, по 10 години ќе биде демоде, и сите ќе се префрлат кон следниот "модерен" објект. објектов изгледа како да сум го направил набрзина во 3д програм колку да се рече. Па какви чуда се прават по свет и си играат со форма, зеленило, тераси да не бројам, иди на google. Ако на ова се палите, тогаш навистина на билд се изгубило осет што е прогресивна модерна архитектура и што е генеричка евтина модерна архитектура како оваа.

Поради ова и стигнавме на ова дереџе, луѓето да им стане одбивна модерната архитектура, затоа што не им се нуди прва класа модерна архитектура, туку некоја 10 класа

za da nese slucuva toa sto ni slucuva treba velicenstvenite profesori od Arhitektonskiot fakultet da prevzemat aktivnosti za edukacija na sirokite narodni masi. A ne da se zatvorat vo debelite zidovi od fakultetot kako mnogu pametni profesori ... Znaci nema nigde nisto vo javnite glasila od kade moze da se vidi nesto za modernite/sovremenite arhitektonski zdanija. 


Posted By: Portal
Date Posted: 12-May-2012 at 11:26
Isto taka sto e interesno bese receno deka vo objektot ke ima Market na Ramstore, i Burger King ... Mene licno Burger Kingot mi znaci...


Posted By: zabegan
Date Posted: 16-Jun-2012 at 21:42
Тука почна да се работи (скоро) турбо и навечер, еве една малку неквалитетна фотка со зум, деновиве ќе фотнам нешто од блиску ако имам време




-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: zabegan
Date Posted: 19-Jun-2012 at 19:44
инаку не знам дали е тоа оправдано или одобрено, ама градилиштево метар по метар си го шират, сега имаат заградено некои десетина паркинг места, целата пешачка патека на булеварот,а за проток на пешаци од страната на зградата на телекабел оставен е еден метар






-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: nouseforname
Date Posted: 19-Jun-2012 at 22:25
inace poslednoto prosiruvanje na gradilisteto bese duri pred nekoj mesec koa ki ogradia i parking mestata!a drugte delovi se odamna zagradeni


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 21-Jul-2012 at 14:55

Тука работите се одвиваат прилично брзо...

 

 

 

 



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 23-Aug-2012 at 15:43

Ова почна да излегува над земја... приземната плоча е веќе поставена... 

Прилично брзо се гради....



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: vladegf
Date Posted: 23-Aug-2012 at 15:50
не ми е јасно, како може овој објект да оди до таа висина како што е на рендерот, кога од зградите до него има прозорци и тераси? зарем на лугево ке им се затвори комплетно видикот?(втората слика на Фосил)


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 23-Aug-2012 at 16:03
Погоре има објаснување... Нема да оди до таа висина од позади... ќе оди до висина од 8 метри... некаде до (со) мезанинот.. или до плочата на првиот станбен кат од зградата позади...

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: alexgizh
Date Posted: 23-Aug-2012 at 16:07
Позитивно сум изненаден од фактот што некој инвеститор мислел на други луѓе освен себе

Објектов ми станува полека но сигурно фаворит. Некако имам осет дека ќе испадне супер. Но, би сакал да видам како ќе биде решен ентериерот истотака...

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 23-Aug-2012 at 16:14

Па и не баш заслугите идат на сметка на инвеститорот. 

Многу повеќе општината Аеродром е одговорна за регулираната висина на тој дел од маркичката, според ДУП-от за таа околина, кој е донесен од страна на општината.

Секако, ако се придржуваат кон истото...



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: alexgizh
Date Posted: 23-Aug-2012 at 17:09
Кај нас обично инвеститорите ги диктираат ДУП-овите

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.



Print Page | Close Window