Print Page | Close Window

Од регионот

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Воздухопловство
Forum Discription: Аеродроми, авиосообраќај...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1110
Printed Date: 28-May-2020 at 08:41


Topic: Од регионот
Posted By: Andrej_LJ
Subject: Од регионот
Date Posted: 08-Mar-2009 at 23:45
АЕРОДРОМИ И АВИЈАЦИЈА ВО РЕП. БУГАРИЈА:
На територијата на Бугарија се наоѓаат 8 интернационални патнички и карго аеродроми: Софија, Пловдив, Варна, Бургас (како најважни), следени од аеродромите во  Стара Загора, Русе, Горна Орјаховица и Казанлак.

АЕРОДРОМ СОФИЈА-Враждебна (
Летище София-(Враждебна)):





Главниот аеродром како за патнички така и за карго превози во Бугарија. Се состои од 2 терминала, од кои Т2, е пуштен во употреба на 1ви Јануари 2007 година, кога Бугарија и официјално и се придружи на Европската Унија.
Т1: Стариот терминал, реновиран во 2000 година, сега се користи исклучиво од нискотарифните авиокомпании и има капацитет од околу 1 400 000 патници на година.
Т2: Новиот терминал се градел цели 6 години, пропратен со типичните и за нас скандали и корупциски зделки.

Зградата зафаќа површина од 56 000 квадратни метри и располага со 7 излези во форма на ракав за авионите, 34 чек-ин постови и 200 метра галерија кон пистите. Терминалот е на 7 нивоа, од кои 4 се подземни во кои е сместен паркингот на Аеродромот, со околу 800 места за автомобили (long and short term park). Со останатите делови од терминалот е поврзан преку 12 лифта и 7 ескалатора.















Аеродромот е врзан со градски транспорт со самиот град и тоа: А84 Терминал 1 - Софиски Универзитет и А284 Терминал 2 - Софиски Универзитет.



Пистата е долга 3 600 метри (Скопје е само 2 450м) а во план е изградба на уште една писта, паралелна на сегашната.

Во склоп на аеродромот делува и новоотворениот центар на германскиот национален авиопревозник, Lufthansa Technik Sofia (A320 and Boeing 737 maintainance).



Во 2008 година, Аеродромот обслужил 3 230 000 патници, што е раст од 17,6 % во споредба со претходната 2007 година. Биле опслужени 46 редовни интернационални линии, 3 редовни домашни линии и 12 чартерни линии. Најдинамичен е растот на нискотарифните патнички превози, дури 127%!!! Нешто што многу ми се сака да го видам и во Скопје. Целокупниот капацитет на двата терминала е 4 400 000 патници годишно и затоа веќе се прават проекти за раширување на Т2 со уште 7 гејта.
Cheers




Replies:
Posted By: anDarko
Date Posted: 09-Mar-2009 at 00:29
овие бројки, капацитети, пропратна инфраструктура и изглед на аеродромот во Скопје се очекува да се постигнат во 2085 година, после петнаесеттата светска екомомска криза, пред одржувањето на 30те парламентарни избори кај нас Wallbash

за уште поубаво расположение, еве пар фотки од Аеродромот Мајка Тереза во Тирана. Новиот терминал е завршен март 2007.





Од изградбата



А еве и две и од аеродромот во Подгорица, новиот терминал е завршен 2006






Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 09-Mar-2009 at 00:29
Колку што сум запознат јас,за Русе и Стара Загора сеуште се бараат концесионери,аеродромите се многу стари и обично се користат за рели трк,Горна Ораховица се користи од министерството за одбрана на Бугарија,мислам дека и за него е почната постапка за концесионирање,а Казанлак е почната реконструкцијата на аеродромот од страна на бугарски бизнисмен,но тој е многу мал и не знам колку би бил функционален за меѓународни летови.

-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 09-Mar-2009 at 00:39
Да, прав си, сите овие аеродроми ќе одат под концесија. Но, сите овие аеродроми имаат асфалтирани писти од 2 450+ метри (како и Аеродром Скопје) и сите имаат по 5 апрона (стојалишта за авиони од типот Боинг 737). Русе и Стара Загора сега се затворени, но во минатото извршувале дневни летови за Софија и други источно-европски градови. Аеродромите во Тирана и Подгорица се фини на изглед, но јас не би се сложил новиот терминал во Скопје да биде изграден без гејтови за авиони. Пешачење по писта е напуштено уште пред 50 години.


Posted By: anDarko
Date Posted: 09-Mar-2009 at 09:43
Колку што се сеќавам, тиранскиот аеродром сепак има гејтови (плус наскоро започнуваат со изградба на уште еден терминал) а аеродромот во Подгорица навистина нема гејтови (но Подгорица е град со само 100.000 жители, а при тоа новиот аеродром е барем двојно поголем од постојниот во Скопје).

Инаку тиранскиот аеродром е под концесија, а подгоричкиот се изгради со грант и кредит од ЕУ. И во двата случаи се изградија комплетно нови пристапни патишта од градовите. Отиде регионот пред нас во секој поглед...каскаме веќе со години назад...


Posted By: гитардемон
Date Posted: 09-Mar-2009 at 15:25
Веројатно мислиш на jetway/jet bridge како овие, бидејќи gate мора да има секој аеродром, и скопскиот има две Еве на што мислам



Е сега вистина е дека поголемите аеродроми (од нашите) практикуваат вакви, на помалите нема потреба, но и на најголемите на светот нормално е дека нема потреба од џетвеј за секој лет. Особено за летовите од Скопје кои се изведуваат (најчесто) со авиони со капацитет до 80-тина луѓе, џетвејот не е конфигуриран за таков тип на авиони, и затоа се врши транспорт со автобус по паркирањето на авионот. Затоа, за нашиот аеродром (во сегашната состојба) многу е поважно да има најпрво автобуси, па потоа да се мисли на jetways. Знам дека има 2 автобуси во Скопје, тој едниот го гледам вечно паркиран, а другиот само еднаш сум го видел, но факт е дека никогаш не возат, сум летал од Скопје и на -20, и на +45 но никогаш не ме пренеле со автобус. Само ти вика теткицата на излезот, пази се лизга од мразот, и се случи неколку луѓе да паднат... Тоа ли е услуга? Како и да е, да ја завршам мислата, во сегашната состојба, со летови од 50 патници jetway воопшто не му треба на аеродромот Скопје, видете го аеродромот во Сплит, тој нема jetway па е прекрасен, и службата е прекрасна. Со оглед на тоа што моментално скопскиот има многу малку летови дневно, од кои повеќето се групирани во определен период на денот, а нема никакви проблеми со гужви или такви работи (едноставно со неточност на вработените, но тоа е друга приказна), мислам дека не е итно ова за нашиот аеродром. Canadair CRJ на Адриа и Мат не можат да се прикачат за ова, ATR 42 на Bulgaria Air исто така, ATR 72 на B&H Airlines не може, Austrian само кога е нивни боинг, инаку најчесто се codeshare летови со минијатури на Austrian Arrows или Lufthansa кои исто не се компатибилни со jetway-от, и да не продолжувам бесцелно, со ваквиот минимален сообраќај, аеродромот џабе ќе има jetway, кога нема кој да го користи. Ако порасне бројот на патници, ќе има поголеми авиони, и може да има потреба од ова. Сега засега, само за boing 737 може да се примени ова од авионите што летаат до Скопје, а малку компании пуштаат такви за Скопје.


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: anDarko
Date Posted: 09-Mar-2009 at 15:34
аха, на тоа мислев, не ја владеам баш стручно терминологијата Smile

Originally posted by гитардемон

бидејќи gate мора да има секој аеродром, и скопскиот има две


да да, легендарни се оние објави на разгласот: ,,се молат патниците на летот за Виена да се упатат на излез број 1.'' Бурлески Big%20smile


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 09-Mar-2009 at 16:28
@ anDarko
Тиранскиот сигурно нема "jetways". А Скопје има пристапен пат до аеродромот уште одамна и тоа автопат. Регионот дефинитивно граби напред и ние не треба да дремеме, но не чини ни со сила да се потценуваме.


@ гитардемон
"jetways" има најразлични и сите тие се помалку или повеќе прилагодливи на поголеми групи на типови на авиони. така да ако проекциите на ТАВ за скопскиот аеродром бидат макар делумно остварени, без "jetways" аеродромот ќе биде тотално фијаско. На рендерот ги имаше, но тоа се разбира не е никаква гаранција. Рачунам на здравиот разум дека ќе ги има и тоа не само 2-3.

Еве фотки од најраспространетите мали "regional jet" авиончиња како доказ дека дури и за нив во нормален свет се користи jetway Big%20smile

Embraer ERJ-170


Embraer ERJ-145


Canadair CRJ-900





Posted By: гитардемон
Date Posted: 09-Mar-2009 at 16:45
Хм, мене никогаш не ме зеле со jetway кога сум летал со ваков, но можеби бидејќи само низ Европа сум летал со овие аеро-автобуси Зависи како го дефинираш ти нормален свет, но овие мене сите ми изгледаат од ненормален свет за нас Сите слики се од САД и Австралија, во Европа имам летано од Виена, од Москва-Шереметјево, од Скопје, од Сплит и од Берлин-Шонефелд, а сум бил многу пати на Солун и Атина, но не сум видел никогаш џетвеј на мали авиони, бидејќи апроните се презафатени со меѓународни (не мора меѓународни, но оддалеку доаѓаат) летови (за Скопје ова не важи ) па веројатно затоа ги паркираат регионалните на 'сред никаде'. А во САД и Австралија ретко има меѓународни летови во внатрешноста на државата, па jetway-овите не им се резервирани за меѓународните летови, ги користат и за помали воздухоплови. Сепак мислам дека за лет со помал број на патници не би требал jetway, навистина не сум сретнал на ниеден лет од Скопје, а сум летал на неколку. А пак на други кратки дестинации не сум летал, сите биле многу долги со дестинација големи аеродроми, па jetway-от е a must таму, затоа не можам да споредам од лични искуства. Скопје изгледа е лош пример за споредба, а? Од Виена сум летал 8 пати за Скопје и секогаш сум летал од најзафрлениот терминал C, во кој се стига само со автобус при меѓународните трансфери, и многу е напорна работа да се оди доттаму, се лета само за Белград, Ереван и Тбилиси оттаму (зафрлени држави). Меѓутоа привилегија е и со нив да нè ставаат во иста група ко што ни тргна работата.


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: anDarko
Date Posted: 09-Mar-2009 at 16:53
Originally posted by Cloverstack

@ anDarko
Тиранскиот сигурно нема "jetways". А Скопје има пристапен пат до аеродромот уште одамна и тоа автопат. Регионот дефинитивно граби напред и ние не треба да дремеме, но не чини ни со сила да се потценуваме.


Се согласувам, апсолутно не треба да се потценуваме; и да, до скопскиот аеродром има автопатска врска веќе со децении (другите аеродроми се разбира и порано имаа пристапни патишта, сега изградија нови, по-соодветни).

Проблемот е во тоа додека ние имавме автопат до аеродром, споменатите земји имаа штали од аеродроми; ние сега останавме само на импресивниот патен пристап, кој сега во последните 300 метри пат пред аеродромот асфалтот е здробен, навечер неосветлен, а претходно поврзан со спојка во кривина која убива доколку не знаете за која луда косина се работи (излезот кон аеродром после патарината - исто неосветлен, малтене се работи излез кон некое село, а не аеродром).

Каде беа Тирана и Подгорица само до пред некоја година, каде сме сега ние...претходно спомнав дека во една подалечна земја која до пред 5 години имаше буквално штала за аеродром сега е веќе трета година како е пуштен феноменален нов аеродром + со нова железничка врска со центарот на градот! Зборувам за Тбилиси...Скопје се уште нема ни бус линија усогласена со летовите...




Posted By: pbanks
Date Posted: 09-Mar-2009 at 16:57
Originally posted by anDarko



Проблемот е во тоа додека ние имавме автопат до аеродром, споменатите земји имаа штали од аеродроми; ние сега останавме само на импресивниот патен пристап, кој сега во последните 300 метри пат пред аеродромот асфалтот е здробен, навечер неосветлен, а претходно поврзан со спојка во кривина која убива доколку не знаете за која луда косина се работи (излезот кон аеродром после патарината - исто неосветлен, малтене се работи излез кон некое село, а не аеродром).



Оваа кривина е претпоставувам некое од фамозните скопски привремени решенија. Излез кој трга од трета лента неможе да биде нормален. За лакот и да не збориме. Таа клучка треба да се комплетира со нормален надвозник и излез десно веднаш по патарината и се би било нормално.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 09-Mar-2009 at 17:00
Originally posted by гитардемон

не сум видел никогаш џетвеј на мали авиони, бидејќи апроните се презафатени со меѓународни (не мора меѓународни, но оддалеку доаѓаат) летови
Па ова сигурно не е пожелна ситуација, особено кога се спремаме да градиме речиси нов аеродром со сосема нов терминал. Треба убаво да се испланира и димензионира и дополнително да се размислува за подоцнежно ширење.
Не знам зошто на помали авиони да не се применуваат jetways, тоа сигурно не е ниту луксуз ниту нешто сувишно. А плус треба да се размислува и за во иднина - трендот е се поголема употреба на jetways, а не на автобуси.



Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 09-Mar-2009 at 20:11
Е сега вака... Прво од каде тоа дека Скопје имал автопат до аеродромот а другите имале патчиња и штали!?! И што ако има кога како што кажавте е полн со дупки и уште на самиот излез кон терминалот знакот за исклучување е на жолта позадина  (локален пат) и пишува Аеродром-Aerodrom Bash. Сите нормални градови си имале отсекогаш и големи аеродроми и автопати кои водат до нив (Белград, Софија, Загреб). Ако вас ви е критериумот Тирана што беше главен град на изолирана држава или Подгорица што беше 10ти град по големина во Југославија (а Скопје 3ти) тогаш ОК.
Второ не е точно дека мали авиони летаат кон Скопје. Само Булгариа Ер има стварно мал авион. Адрија еднаш дневно лета со голем Ербас и еднаш со Канадер за 90 патници, но и двата во Љубљана се оплусжуваат на нормални цевка-гејтови.  Мислам дека токму ова е најнужното нешто за нашиот аеродром. Ние имаме без конкуренција најлош аеродром на балканот (од поважните аеродроми). Многу се надевам дека ТАВ  ќе направат нешто добро, но за жал почетокот им е неславен...

@гитардемон, од каде тоа дека Ск Аеродром има два џетвеја? ај дај постирај една слика да го видам тоа чудо! Како може терминал што е на приземје воопшто да има џетвеј???


Posted By: гитардемон
Date Posted: 10-Mar-2009 at 17:41
Баш го реков обратното, му објаснував на anDarko дека гејт и џетвеј не е исто. Фала богу дека Скопје нема такво нешто, иако не си во право дека не може на приземје да има џетвеј, скоро половина аеродроми во светот се така конфигурирани што приземјето е едно ниво над пистата, а има подземје кое би дошло -1 кат. Така џетвејот е поврзан со нивото кое е приземје, но кога гледаш од страната каде што е влезот на аеродромот, не пистата.

Инаку за авионите, јас канадерот го сметам за мал авион, сепак во однос на распонот на крилата и должината, значително е помал од боингот 737. Канадерот има распон од 24,85 метри додека боингот 28,9 метри. За должина и двата се околу 36 метри, но ме сфати што сметам за мал авион, баш како овие што ги постира Cloverstack погоре. Инаку факт е дека само Turkish и Malev пуштаат редовно Boeing 737, додека сите други користат помали авиони.

А делот за патот навистина не го разбрав, сакате да кажете дека аеродромот во Скопје има некој посебен пат кој води до него? Тоа е само еден квази автопат, со крпени дупки како и половина од т.н. автопати во Македонија. Можеби е подобар од тие во Албанија и Црна Гора, но не треба тие да бидат репер за добар пат.

ЕДИТ: Далеку од тоа дека не му треба на аеродромот џетвеј, тоа е нормално за иднината, едноставно реков дека со моменталниот сообраќај тоа е луксуз најнепотребен, а воедно и не може да се изведе со оглед на тоа што не е како аеродромите кои ги опишав погоре. Нека купат еден автобус сега засега да не се резилиме, и онака терминалот е срам невиден, барем до авионот да има со што да се стигне. Каде друго место во светот смее некој слободно да пешачи каде сака по паркингот за авиони. Ако истрча некој кон друг авион нема никој да го запре.


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: anDarko
Date Posted: 10-Mar-2009 at 20:03
Croatia Airlines редовно лета за Скопје со Airbus 319; Czech Airlines лета со Boeing 737-500; бар пола летови ЈАТ ги лета со Boeing 737-300, а многу често и Adria користи Boeing 737-300. Тука е се разбира и МАТ со својот Boeing 737-500 и како што спомна Turkish со Airbus 319/320. Така да сепак, испаѓа дека повеќето компании за Скопје оперираат со авиони кои се соодветни за jatway Smile

За патот, крш се двете еднонасочни (значи со една коловозна лента) скршнувања кон аеродромот од автопатот - првото веднаш после патарината и второто пред самиот влез во аеродромот. И во двата случаи се работи за делници од по 200-300 метри, со здробен асфалт, без осветлување, никаква патна ознака и кривина под голем агол.


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 21-Jun-2009 at 21:19

Аеродром Пловдив           Летище Пловдив




Аеродромот во Пловдив e лоциран на 15 километри југоисточно од вториот град по големина во Бугарија. Сместен е близу до селото Крумово, на патниот правец Пловдив-Асеновград-Паппорово-Грција.  Денешниот патнички Терминал 1 е пуштен во употреба во 1971 година.

Локацијата на аеродромот, го прави атрактивен поради блискоста на објектот со најпознатите зимски туристички центри во земјата, а имено Пампорово, Банско и Боровец. Инаку самиот аеродром е оддалечен од Софија на 160 км и се користи во пример на ггуста магла, за пренасочување на сообраќајот од Аеродромот на Софија.





Аеродромот е доста добро поврзан со останатиот регион. Кон него води автопатот Пловдив-Асеновград:



Потоа освен редовните автобуски линии, има и пруга, која е дел од системот на брз регионален воз Пловдив, Линија Р1 (на мапата означена со сива боја, во долниот дел на сликата). Р1 вози на релација Централна ЖП Гара Пловдив-Аеродром Пловдив.



Но, иако поволната положбан добрата поврзаност и блискоста на вториот град по население во Буагрија, Аеродромот е само 4ти по број на патници во земјата. Затоа владата одлучи за изградба на нов патнички термина, Терминал Пловдив 2.
Изградбата започна во фебруари годинава, и е пред самиот крај. Пуштањето во употреба се очекува за околу 1 месец.



Март 2009:





Април 2009:





Јуни 2009:



















Posted By: Cloverstack
Date Posted: 23-Jun-2009 at 01:35
Андреј, дали знаеш колкави се капацитетите на двата терминали и колкава е цената на новиот?


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 23-Jun-2009 at 01:54
The terminal will be ready at the end of July and fully operational for the beginning of the 2009 winter tourist season. The cost are estimated to be €20,000,000.

Летище Пловдив започна изграждането на нов пътнически терминал, който ще има два пъти по-голям капацитет и ще може да посреща 500 хил. пътници годишно. Пърка копка бе направена на 23 февруари 2009 г.
Новата сграда ще може да посреща по 1000 души на час при 250 пътника в момента. Предвидено е изграждането на шест нови стоянки за самолети (така броя им ще достигне 12), нова пътека за рулиране, паркинг и пречиствателна станция. Терминала и прилежащата инфраструктура ще струват 40 млн. лева.

- Значи инвестицијата е 20 милиона евра.
- Т1 има 6 апрона (стојанки) за авиони, Т2 ќе има уште додатни 6
- Т1 има капацитет од 250 патници на час, Т2 ќе има уште дополнителен капацитет за 1000 патници на час, со што ќе се постигне бројка од 1250 патници на час или околу 10 авиона/полета.
- Должината на пистата е 2500 метри, а широчината 50 метри.

Инаку дали би знаел како стои Аеродром Скопје по овие параметри случајно?


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 23-Jun-2009 at 02:08
И уште нешто само што најдов на Нет. Возниот ред на Регионален Влак Пловдив (нешто како С-Бан), Р1, помеѓу главната железничка станица на Пловдив и Аеродром Пловдив. Инаку стварно е срамота за нас да немаме врска со Аеродром Скопје, па макар на почетокот и автобуска.... Еве го распоредот:


Заминава      Пристига      Категория      Времетраене
05:30                05:55      ПВ             00:25
06:00                06:25      ПВ             00:25
06:30                06:55      ПВ             00:25
07:30                07:54      ПВ             00:24
08:30                08:55      ПВ             00:25
09:40                10:04      ПВ             00:24
11:30                11:54      ПВ             00:24
12:30                12:54      ПВ             00:24
13:30                13:54      ПВ             00:24
14:30                14:54      ПВ             00:24
15:30                15:54      ПВ             00:24
16:30                16:55      ПВ             00:25
17:30                17:54      ПВ             00:24
18:31                18:55      ПВ             00:24
19:30                19:54      ПВ             00:24
20:32                20:55      ПВ             00:23
21:30                21:53      ПВ             00:23

* ПВ - Патнически Влак (Патнички Воз)


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 20-Oct-2009 at 18:41
Авионот на кинеската државна делегација, во посета на Софија (Боинг 747):






-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: axel
Date Posted: 28-Apr-2010 at 10:40

Во Црна Гора ќе се гради нов аеродром

28.04.2010 | автор: Мк Фондови

Преговорите со инвеститорите од Германија и Турција за изградба на нов аеродром во црногорската општина Бернама ќе започнат во мај.



Од преговорите се очекува позитивен исход и реализација на тој проект, кој воедно преставува развојна шанса не само за Црна Гора туку и за целиот регион.

Според планот, аеродромот во Бернама ќе се даде на концесија на 20,30 и 50 и повеќе години.

http://www.mkfondovi.com/mk_MK/news/15860-%D0%B2%D0%BE-%D1%86%D1%80%D0%BD%D0%B0-%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B0-%D1%9C%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8-%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D0%B0%D0%B5%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%BC.html


Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Apr-2010 at 08:49
Аеродромот во Приштина се спрема за концесија.

Competition for the concession to operate Kosovo's Pristina International Airport (PIA) has entered the final phase with the selection of three international consortiums, which have been invited to present their final bids. The remaining bidders are Bouyges Batiment/Egis/ Eurokoha - PAIC Consortium; Fraport IC ICTAS Havalimani Isletme A.S and Limak/Aeroport de Lyon Consortium. Inter-ministerial Steering Committee, which is the contracting authority, invited qualified consortiums to submit their final proposals on the basis of the final Agreement for private-public partnership in Prishtina Airport. According to the published final documents, the deadline for submission of proposals for the concession of PIA is 15 April 2010. 
The Government of the Republic of Kosovo says that through private capital investment in Prishtina International Airport, it intends to provide modern infrastructure, improvement of world-class services, benefits and efficiency in operation, increase transparency in the operation and financing of the airport. Through this concession Kosovo will benefit foreign direct investment worth about EUR 100 million. In addition, the Kosovo budget will be getting a percentage of gross revenues of PIA for the next 20 years.


http://www.routesonline.com/news/37/momberger/70555/final-selection-for-kosovos-pristina-international-airport-operator/ - http://www.routesonline.com/news/37/momberger/70555/final-selection-for-kosovos-pristina-international-airport-operator/


Posted By: axel
Date Posted: 14-May-2010 at 15:41

Приштинскиот аеродром даден под концесија за 100 милиони евра

Автор: http://www.makfax.com.mk/_user/161/profile - Ивана Терзиевска
14 мај 2010, 16:13
Извор: Макфакс
Приштина

Француско-турски конзорциум, со понуда вредна 100 милиони евра на тендер ја доби концесијата за користење на Меѓународниот аеродром во Приштина во наредните 20 години.

Конзорциумот кој управува со аеродромот Лимак во Лион Франција треба на приштинскиот аеродром да изгради уште еден патнички терминал.

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека владата со оваа инвестиција сака да обезбеди модерна инфраструктура, да ги подобри условите за патниците, да работи според светски стандарди и да го унапреди функционирањето на аеродромот.

Добитникот на концесијата има обврска на приштинскиот аеродром да инвестира 100 милиони евра, а од тој буџет Косово ќе добие 23 до 55 отсто./крај/бт/ит

http://www.makfax.com.mk/_tools/article/107618/view


Posted By: Korsis
Date Posted: 13-Aug-2010 at 10:23
Од соседството:


Priština dala koncesiju na aerodrom

13. avgust 2010. | 09:37 | Izvor: Beta

Priština -- Kosovska vlada i francusko-turski konzorcijum Limak-Aerodrom Lion potpisali su ugovor o koncesiji za prištinski međunarodni aerodrom na 20 godina.

Kosovski ministar za saobraćaj Fatmir Ljimaj je, nakon potpisivanja ugovora, rekao da će konzorcijum platiti u proseku 39,42 odsto bruto prihoda u zamenu za prava koja se odnose na upravljanje aerodromom u narednih 20 godina.

Limak-Aerodrom Lion će "modernizovati i proširiti međunarodni aerodrom u Prištini kroz ulaganje od više od 100 miliona evra u infrastrukturu, pre svega u izgradnju novog terminala i novog kontrolnog tornja", rekao je Ljimaj.

Ugovor se odnosi i na izgradnju nove stajanke i sistema za reciklažu vode. Aerodrom u Prištini jedini je kosovski međunarodni aerodrom, kroz koji godišnje prođe oko 1,2 miliona putnika.

Zamenik direktora upravnog odbora Limak-Lion Sezai Basaksiz je rekao da projektom nameravaju da povećaju broj putnika na četiri miliona godišnje sa sadašnjih milion i po.

“Međunarodni Aerodrom Priština će biti luka koja će povezati Kosovo i Balkan s Evropom. Ovaj je projekt je vrlo važan za Republiku Kosovo, jer je i prva ozbiljna investicija. Takodđe je važan i za Tursku, jer će unaprediti odnose dve zemlje”, rekao je Basaksiz.


http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2010&mm=08&dd=13&nav_id=451596 - www.b92.net


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 17-Aug-2010 at 10:03
aj ako ne vi preci da go stavam i ovaj plan od tirana airport
Videte, planirano e i voz!!!!Proektot e pola pola napraven, znaci terminalnata zgrada e napravena a drugata sledi....
Ps.ako e preterano togas nosete go vo niskata region!


-------------


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 22-Oct-2010 at 16:39
Eve kakvi se avtobusite vo aerodromot pristina!(nasite za zal vo ocajna sostojba)
Prezemeno od ssc
http://img258.imageshack.us/i/19ur2x.jpg/">
http://img524.imageshack.us/i/2rq1zr9.jpg/">
lica so hendikep!(kaj nas skali sto edvaj se kacuvase covek (visoki)
http://img183.imageshack.us/i/spkrd3.jpg/">



-------------


Posted By: sanos_a
Date Posted: 23-Oct-2010 at 22:32
Модел на neoplan се склопуваат во Словенија односно во фарбиката Marbus во Марибор

-------------
најдобриот форум за автобуси
www.autobusi.net/forum


Posted By: mysakaVmraka
Date Posted: 03-Nov-2010 at 00:44
Ryanair's first flight to the new terminal at Plovdiv airport Cheers






































Posted By: Cloverstack
Date Posted: 30-Nov-2010 at 21:05

ТАВ заинтересиран и за загрепскиот аеродром

ТАВ е заинтересиран за изградба на загрепскиот аеродром, соопшти хрватската премиерка Јадранка Косар, која изминатите денови беше во посета на Турција, каде што на бизнис-заедницата и' претставила 30 конкретни проекти за кои Хрватска бара инвеститори. Еден од нив е изградбата на загрепскиот аеродром. На прашањето на хрватските новинари дали се сигурни дека кога ќе се распише наддавањето за изградба на аеродромот ќе се јави и турски ТАВ, Косар изјави. „Се претпоставува, морам да бидам внимателна кога се во прашање вложувањата во овие проекти, но претпоставувам“. Хрватските медиуми пишуваат дека според оптимистичкото сценарио, проширувањето на загрепскиот аеродром би почнало за една година, а првата фаза би била завршена во почетокот на 2015 година.

Турски ТАВ од март годинава е концесионер на македонските аеродроми и веќе се одвива модернизацијата. Аеродромот „Александар Велики“, модерен и во ново руво, треба да биде пуштен во употреба на 20 октомври 2011 година. Целата инвестиција на ТАВ во Македонија треба да чини 200 милиона евра, заедно со модернизацијата на охридскиот аеродром и карго-аеродромот во Штип, за кој се' уште е неизвесно дали воопшто ќе се гради. Инаку, холдингот ТАВ, најголем сопственик на аеродромски терминали во Турција, неодамна соопшти дека планира да го прошири бизнисот во Северна Африка, Блискиот Исток и во Источна Европа, во настојување да го зголеми бројот на патници во една година на 70 милиони, од сегашните 40 милиони. (С.М.)


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=59C01A01B403B444876F9C9C3F0924A1 - http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=59C01A01B403B444876F9C9C3F0924A1


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 30-Nov-2010 at 21:15
Леле тек Загреб ако го земат, сосема ќе си ја затврдиме позицијата на последно провинциално аеродромче, која сега цврсто ја држиме!

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: Supervisor
Date Posted: 30-Nov-2010 at 21:25

Глупости Загреб и не модернизиран има 2 милиони патници годишно и пак е уништен од Виена Белград Будипмешта и Љубљана за транзит патници... Нема допирна точка ова со Скопје а и не гледам поента од Скопје да има голем број на транзит летови доволно е да има директни летови за ниски цени со што ќе се крене нагло бројот на патници во МК и посебно Скопје


-------------
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje


Posted By: гитардемон
Date Posted: 30-Nov-2010 at 22:44
Има допирна точка Supervisor, и добро сфатив што сака Андреј да каже. Нели ние требаше да бидеме регионален хаб и да се бориме со Белград, Софија, Солун или Загреб, а ако го имаат и Загреб под нивна закрила, сигурно нема светла иднина и ништо од големите планови за хаб во Скопје.

Иако сум голем скептик за ова со хабот во Скопје, сепак секогаш има една минимална шанса. Арно ама со Загреб под ТАВ, таа шанса престанува да постои.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Supervisor
Date Posted: 30-Nov-2010 at 23:46
Каде бе батка имало допирна точка ова жити се ај преиспитај се како тоа може Скопје да се бори со Белград Софија и Загреб? Градови кои приматот го имаат и кои можат само меѓусебно да си го одземаат... Скопје не е град што може да се споредува со горенаведените од повеќе причини... Тоа што тав даваше изјави дека Скопје ќе биде регионален хаб беше повеќе некоја изјава во поглед на тоа јавноста да биде свесна дека ќе добиеме нешто модерно... Ние не може да го земеме приматот ни на Тирана и приштина посебно приштина која поради санкции тамошните се принудени да патуваат со авион...
А и на крај како заклучок не гледам поента Скопје да зема примат на транзит патници?
Мислам дека претерувате со нереални проценки и очекувања... Па Скопје со 600.000 патници годишно е меѓу последните во европа... Јас модернизацијата ја гледам како зголемување на сообраќајот и зголемување на свеста за патување со авион со оглед на можностите подобрени во поглед на ниски цени и повеќе дестинации и компании кои ќе имаат присуство.
Ама да земеш транзит патници и да се бориш со аерордоми како Белград и Софија е далеку од логично,


-------------
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje


Posted By: pbanks
Date Posted: 01-Dec-2010 at 00:09


Овдека се сложувам со Супервисор. Илузорно е да се занесуваме дека Скопје би се борело со Белград, Софија или Загреб. Да бидеме реални, ова се алфа градови за балканскиот регион (особено Белград и Софија) додека ние сме бета град и тука завршува муабетот. И во тоа нема ништо лошо, едноставно треба да си ги усогласиме очекувањата со реалната ситуација на терен.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 01-Dec-2010 at 00:34
Па најавите на ТАВ беа дека ќе целат кон тоа Скопје да стане нешто повеќе дури и од овие горенаведените аеродроми.

Јас нагласив дека сум скептик, но досега тоа им беше политика (без разлика колку се (не)успешни во нејзиното спроведување), а ако го земат загребскиот аеродром под концесија, тогаш ќе ја сменат политиката.

Не се занесуваме ние, менаџерите на ТАВ веројатно си поставија високи цели. Наше е да се надеваме. И Атланта не е најголем град во САД, а не е ни најважен на југоисток, па пак го има(ше) најзафатениот аеродром во светот толку години.

Со добар тим и позиционирање на пазарот, сè е можно. Е дали ТАВ се тие што ни требаат, друг пат сме дискутирале за ова.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: pbanks
Date Posted: 01-Dec-2010 at 00:40
Originally posted by гитардемон

Па најавите на ТАВ беа дека ќе целат кон тоа Скопје да стане нешто повеќе дури и од овие горенаведените аеродроми.

Јас нагласив дека сум скептик, но досега тоа им беше политика (без разлика колку се (не)успешни во нејзиното спроведување), а ако го земат загребскиот аеродром под концесија, тогаш ќе ја сменат политиката.

Не се занесуваме ние, менаџерите на ТАВ веројатно си поставија високи цели. Наше е да се надеваме. И Атланта не е најголем град во САД, а не е ни најважен на југоисток, па пак го има(ше) најзафатениот аеродром во светот толку години.

Со добар тим и позиционирање на пазарот, сè е можно. Е дали ТАВ се тие што ни требаат, друг пат сме дискутирале за ова.


Точно е, има исклучоци како Атланта, но не е случајно дека по неа следуваат прилично логични градови како Пекинг, Токио, Лондон, Њу Јорк итн....

Треба вистинско чудо на Скопје да му успее една Атланта во регионот, но јас би бил презадоволен доколку му успее една Љубљана, што мислам дека е и реалниот потенцијал на скопскиот аеродром.


Posted By: pavche
Date Posted: 03-Dec-2010 at 10:18
Еден малце стар(2 години) рекламен спот на Turkish Airlines, сликан во Софиjа, со бугарски актери и на терминал 2 на Софискиот аеродром.

[tube]e-7xeOycVa4[/tube]


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 03-Dec-2010 at 14:01
Го коментирав Загреб во контекст на тоа дека доколку ТАВ има два аеродрома во нашиот регион (од кои Загреб е аеродром на поголем град, и поразвиена држава), сигурно ќе го фаворизира Загреб пред Скопје, доколку треба да избере балкански хаб за Туркиш или интерконтинентални летови од Блискиот Исток кон Европа. Иако ДЛАБОКО се сомневам дека хрватите ќе го дадат својот најголем аеродром на турска компанија, особено не ТАВ и мислам дека тука ќе се води голема борба на европски компании. Супервајзор, знам дека си сентиментално врзан со Загреб, но ако сме реални, аеродромот во Загреб е најмал и најгрозен од сите поголеми аеродроми во регионов (Љубљана, Белград, Букурешт, Софија или Атина/Солун), а плановите за реконструкција и модернизација се вртат во круг без напредок веќе цела деценија. Сега очигледно сфатиле дека неможат тоа да го изведат сами и ќе бараат концесионер.

Вест од вчера е дека во Бугарија се дискутира евентуално оддавање на Аеродром Софија на концесија, покрај Русе, Стара Загора и Горна Орјаховица. Во долгорочен план сегашниот аеродром во Софија-Враждебна, треба да стане второстепенен аеродром, со изградба на нов поголем аеродром на север од градот, но тоа нема да се случи веројатно пред големо проширување на сегашниот Терминал 2 на Враждебна. Место за проширувње има и тоа е предвидено во конструкцијата на новата зграда. Ќе видиме дали, кога и кој ќе го земе Софија-Враждебна.

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: pavche
Date Posted: 07-Jan-2011 at 16:18
Wizz Air Passenger Numbers in Bulgaria Rise 34% in 2010

Jan. 7 (SeeNews) -- Hungarian low-cost carrier Wizz Air
said on Friday it transported 735,000 passengers to and from
Bulgaria in 2010, up by 34%.
In 2010 Wizz Air offered flights from Bulgarian cities to
13 destinations, the company said in a statement.
Besides Sofia, Wizz Air operates from a total of 12 bases
in Bulgaria, Poland, Hungary, Romania, Ukraine and the Czech
Republic. It plans to open a new base in Belgrade and another
one in Vilnius in April.
In 2010 Wizz Air transported a total of 9.6 million
passengers, up by 23%.

Copyright 2010 SeeNews. All rights reserved.


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 15-Jan-2011 at 20:38
Noviot aerodrom od pristina
http://img440.imageshack.us/i/dscn1357d.jpg/">
vo realnosta kje izgleda kako ova ovde
http://img408.imageshack.us/i/dullesairport3.jpg/">



-------------


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 15-Jan-2011 at 22:49
Ќе изгледа, ама друг пат! Види на рендерот дека самата зграда има 12 столба. На долната слика пак се собрани два или три терминала како што ќе биде всушност во реалността. Ова е монтажа слична на онаа од СК2014, кога илузорно се издолжува Вардар, за да се добие впешаток дека сме ние Прага и Влтава (односно дека има место за 10 моста на 500 метра). Како што гледам и тие ќе добијат еден крајно провинциален аеродром, од теркот на она што ние го добиваме во Скопје.

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 15-Jan-2011 at 22:54
Втората слика не е монтажа туку е слика од сосема друг аеродром:
http://en.wikipedia.org/wiki/Washington_Dulles_International_Airport - http://en.wikipedia.org/wiki/Washington_Dulles_International_Airport


Posted By: pbanks
Date Posted: 15-Jan-2011 at 23:01
Не гледам што е провинцијално во новиов аеродром во Скопје или оваа најава за Приштина... Всушност незнам ништо за ова во Приштина, но новиот аеродром во Скопје во смисла на капацитет и те како е не само квантен скок во однос на она што го имаме, туку и добро решение за градот во следните неколку децении. Едноставно новиот аеродром е сосема соодветен за Скопје и Македонија.


Posted By: VirginAtlantic
Date Posted: 08-Feb-2011 at 06:54
Пазарен удел за 2010г. на аеродром Софиjа:

Bulgaria Air - 26 %
Wizz Air - 20 %
Lufthansa - 10 %
Austrian Airlines - 7 %
Easy Jet - 7 %
Air France - 3 %
British Airways - 3 %
Czech Airlines - 3 %
Aeroflot - 2 %
Alitalia - 2 %
Malev - 2 %
Olympic Airlines - 2 %
Swiss International Airlines - 2 %
LOT - 1,7 %
El Al - 1,6 %
NIKI - 1,6 %
Tarom - 1,5 %
Cyprus Airways - 1,4 %
German Wings - 1 % . . . .

http://www.dnevnik.bg/shimg/oo_1039031.jpg - http://www.dnevnik.bg/shimg/oo_1039031.jpg





Posted By: Tuvok
Date Posted: 23-Feb-2011 at 01:33
Навистина не ми е јасно што гледате провинцијално во новиот скопски аеродром. Споредено со ова што досега го имавме и споредено со реалните потреби мислам дека новиот аеродром ќе биде сосеам доволен.
Што се однесува до тоа Скопје да биде хаб за други летови мислам дека голема шанса е испуштена и во минатото кога со лошо управување Скопскиот аеродром беше запуштен и тоа баш во период кога многу Косовари летаа токму од Скопје. Но и константните пропаѓања на националните авио превосници мислам дека имаа некој удел.


Posted By: axel
Date Posted: 02-Mar-2011 at 16:13

Црна Гора планира да отвори нискобуџетна авио- компанија

02.03.2011 | Автор: Мк Фондови

Во тек се завршните преговори со четири  европски нискобуџетни авио- компании, германскиот „Ер Берлин“, британскиот „Изи Џет“ и „Рајнер“, како и унгарскиот „Виз Ер“, објавува Пословни дневник.



Претставниците на четирите нискобуџетни авио- компании побараат од „ЈП Аеродроми Црна Гора“ за намалување на аеродромските такси на аеродромите во Подгорица и Тиват.

http://daily.mk/cluster3/e0fe021d8947ff1c8f97f095837bce46/621284


Posted By: Galileo
Date Posted: 11-Mar-2011 at 18:11
 Qatar Airways start flys to Sofia
 
The Doha-based carrier has announced three new routes to Norway, Bulgaria and India, joining the growing list of new destinations for this year.

Daily flights to Kolkata will commence on July 27, with a four-times weekly service to Sofia starting on September 14, and five-times weekly flights to Oslo will launch on October 5.

The new flights add to recently launched routes to Bucharest, Budapest, Brussels and Stuttgart, with Aleppo, Shiraz, Venice and Montreal all set to follow over the next few months.

The flights to Kolkata mean the carrier will serve India with 95 weekly services across 12 cities, while Oslo is Qatar's third Scandinavian destination, joining Stockholm and Copenhagen.

The airline is also going to a double-daily service on its Manchester route from June (see online news February 22), and is also set to increase capacities and / or frequencies on routes to Bengalaru, Barcelona, Singapore, Kuala Lumpur, Dar Es Salaam, Geneva, Muscat, Karachi, Paris, Seychelles, Copenhagen, Munich and Frankfurt.
 
  http://www.businesstraveller.com/news/qatar-to-launch-oslo,-sofia-and-kolkata-routes - http://www.businesstraveller.com/new...kolkata-routes


Posted By: Supervisor
Date Posted: 11-Mar-2011 at 18:15
OOOOO Qatar Airways од Софија јака вест

-------------
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje


Posted By: Djole88
Date Posted: 21-Mar-2011 at 10:13
Еве дури сега го читам ова и скроз заборавив да ве известам за нешто

Пред 2 месеци отприлика, во Скопје, Qatar Airlines имаа јавна презентација и интервјуа за вработување на стујардеси/стујарди во Холидеј Ин. За ова дознав од наш дневен весник и еден мој другар беше, но за жал не го примија. Дали ова значи дека ќе го „напаѓаат“ балканскиот пазар како растечки пазар ? Што мислите? Јас мислам дека тоа за нив би било одлично, а нас да не зборувам. Еве и влезот во Бугарија ветува

И уште една вест од денес, неповрзана со првата:

Грција ги укинува аеродромските такси за време на туристичката сезона

Грција објавила дека ќе ги укине аеродромските такси од април до крајот на годината на сите аеродроми во земјата, освен во Атина, за поддршка на туризмот, пишува британскиот “Гардиан”.

“Дојде до пораст на летовите на нискобуџетните компании на локалните аеродроми и се надеваме дека тоа ќе ја направи Грција уште поатрактивна”, изјавил експертот за туризам Каралампо Фокас.
Грција се справува со најголемата економска криза во последните 40 години и рекордна невработеност од 15 отсто. Постојаните штрајкови и протести го загрозија туризмот на Грција.

Приходите од туризмот минатата година паднале за 20 отсто. Државата има голем јавен долг од 330 милијарди долари. Според некои аналитичари на Грција и се заканува банкрот кој нема да може да го спречи ниту заштитниот пакет на ЕУ и ММФ во вредност од 110 милијарди долари

%20 - http://www.kanal77.com.mk/portal/vesti/vregion/2992-2011-03-21-08-25-04.html

Одлична вест, што би значело поттик плус за нискобуџетни да почнат да летаат од кај нас до Грција за време на летен период. Намалени трошоци, а сигурен сум дека да имаме летови за 50-80еур до летните дестинации во Грција, би имало огромна заинтересираност, особено поради избегнувањето на гужви на граница и стигнување на море за саат време


Posted By: mirakuliks
Date Posted: 21-Mar-2011 at 11:11
Qatar airlines odamna sobiraat ekipazh od makedonija, dvajca moi drugari rabotata za qatar kako stujardi vekje 2 godini.


Posted By: Djole88
Date Posted: 21-Mar-2011 at 18:19
Ок, јас мислев дека е нешто ново и дека можеби се спремаат за влез на нашиот пазар по отворањето на новиот терминал


Posted By: axel
Date Posted: 07-Apr-2011 at 09:02

На приштинскиот аеродром ќе се инвестираат 140 милиони евра

На%20приштинскиот%20аеродром%20ќе%20се%20инвестираат%20140%20милиони%20евраТурската групацијата Лимак, која го доби тендерот за реновирање и управување на приштинскиот аеродром, во понеделникот соопшти дека ја презема администрацијата на меѓународниот аеродром Адем Јашари. Конзорциумот на *Limak Kosovo International Airport JSC кој го сочинуваат Лимак Груп со 90% и францускиот *Aeports de Lion со 10%, ќе управуваат со единствениот аеродром во земјата во период од 20 години. Лимак започна со работење во градежниот сектор преку Лимак Констракшн во 1976 година, а потоа во своето портфолио ги додаде и туризмот, енергетиката, цементот и технологијата.Ова е вториот меѓународен аеродром кој го презема компанијата, по аеродромот Сабиха Гокчен во азискиот дел на Истанбул.Конзорциумот планира да направи инвестиција од 140 милиони евра и да го зајакне патничкиот капацитет од 1,5 милиони на четири милиони лица, во блиска иднина. Инвестирањето, кое ќе почне веднаш откако конзорциумот ќе ги преземе правата за администрација, вклучува изградба на модерен патнички треминал со внатрешен простор од 27.000 квадратни метри, како и изградба на нова рампа со големина од 77.000 квадратни метри, нова контролна кула, паркинг со капацитет за 1750 возила и цистерни со гориво, реновирање на пристапните патишта до аеродромот и рехабилитација на транспортните правци до аеродромот.

http://www.kapital.com.mk/MK/region/27120/na_prishtinskiot_aerodrom_kje_se_investiraat_140_milioni_evra.aspx


Posted By: krale
Date Posted: 07-Apr-2011 at 09:47
Колку патници може да има на летот Софија-Калкута за да има летови секој ден?

И после некој ќе се занесува дека Скопје ќе биде хаб. Реално, ние треба да понудиме летови за граѓаните на Македонија, Косово и донекаде јужна Србија. Летовите да бидат за поголемите центри во Европа, 1-2 лета за Америка/Канада и 1 лет кон Азија (можда преку Дубаи за Австралија).

Тоа за наши услови ќе биде топ.


Posted By: pbanks
Date Posted: 07-Apr-2011 at 09:52
Originally posted by krale

Колку патници може да има на летот Софија-Калкута за да има летови секој ден?

И после некој ќе се занесува дека Скопје ќе биде хаб. Реално, ние треба да понудиме летови за граѓаните на Македонија, Косово и донекаде јужна Србија. Летовите да бидат за поголемите центри во Европа, 1-2 лета за Америка/Канада и 1 лет кон Азија (можда преку Дубаи за Австралија).

Тоа за наши услови ќе биде топ.


Косово го модернизира аеродромот кој е веќе подолго време попорметен од нашиот (независно од причините, имало/немало странци).

Како пазар за авиосообраќај, Косово е спрема мене изгубено.

Јужна Србија е пологична.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 07-Apr-2011 at 10:07
Аеродромските услуги не се нешто за што еднаш се врзуваш. Дури и Скопје да го имаше многу порано реновирано аеродромот тоа не значи дека приштина никогаш нема да изгради аеродром. Постојано треба да се оддржува во форма со летови до повеќе дестинации за да се држи конкурентноста.


Posted By: krale
Date Posted: 07-Apr-2011 at 10:30
Не е изгуено Косово. Македонија има 2 милиони потенцијални патници кои најприродно гравитираат кон Скопје. Многу потешко ќе биде Приштина да привлече некои од тие патници, отколку Скопје да ги привлече Косовските.

Штом обезбедиме евтин и зголемен број на авиолетови, косовските патници ќе се вратат во Скопје па какво и реновирање да се случи во Приштина.


Posted By: axel
Date Posted: 08-Apr-2011 at 11:26

Рајанер подготвен за црногорскиот пазар

Рајанер%20подготвен%20за%20црногорскиот%20пазарНискотарифната авиокомпанија Рајанер од Велика Британија од септември може да влезе на црногорскиот пазар, изјави министерот за туризам на Црна Гора Предраг Секулиќ.Тој истакна дека од три авикомпании со кои се водени преговори само Рајанер покажал подготвеност да биде присутен на црногорскиот пазар во текот на оваа година. Авиокомпаниите Изиџет и Виз ер најавија дека со летови од Црна Гора би можеле да започнат во текот на 2012 година.

http://www.kapital.com.mk/MK/region/27408/rajaner_podgotven_za_crnogorskiot_pazar.aspx


Posted By: axel
Date Posted: 27-Apr-2011 at 16:37

Свифт ер воведува директни летови од Чикаго за Загреб и Белград

Авиокомпанијата Свифт ер од јуни годинава воведува директни линии Чикаго–Загреб и Чикаго-Белград. “Боинг 767“ на оваа компанија во Загреб ќе слета на 3. јуни, а во Белград на 17. јуни.

Ова е првиот интерконтинентален лет меѓу Хрватска и САД по повеќе од 20 години. Летовите ќе се одвиваат еднаш неделно, а цената на повратен билет за летовите Чикаго–Загреб и Загреб–Чикаго е 1.147 долари.

Во авиосекторот изразуваат чудење поради отворањето на две интерконтинентални линии во кратко време, со оглед на малата оддалеченост меѓу аеродромите во Загреб и Белград.

Авионот “боинг 767“ прима 235 патници, а од Свифт ер велат дека се уверени дека авионот ќе биде пополнет до последно седиште.Компанијата Свифт ер е основана во 1997 година и има флота од 11 авиони. Седиштето на компанијата е во Феникс, Аризона.

http://daily.mk/cluster3/7f7e888887b25f8183f347ad4ad0b144/703574


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 27-Apr-2011 at 16:52
Originally posted by krale

Не е изгуено Косово. Македонија има 2 милиони потенцијални патници кои најприродно гравитираат кон Скопје. Многу потешко ќе биде Приштина да привлече некои од тие патници, отколку Скопје да ги привлече Косовските.

Штом обезбедиме евтин и зголемен број на авиолетови, косовските патници ќе се вратат во Скопје па какво и реновирање да се случи во Приштина.


Ne zaboravaj, mnogu patnici ni zema pristina primer od svajcarija.Ima kompanii sto letat od svajcarija do kosovo i potoa istata firma organizira prevoz do makedonija GRATIS.
Nasiot MAT airwings zema 800Frankovi po glava bez nikakva usluga, najposledniot pat, nisto ne ni davaa nitu jadenje nitu vesnik...slabo
Kolku sum slusnal pristinairlines ima poevtin bilet i 100 pati podobra usluga.Jas mislam deka MAT kje i stavi kluc na relacijata svajcarija-makedonija.....


-------------


Posted By: OCB
Date Posted: 08-May-2011 at 15:37
Американската компанија Ер Свифт ЛЛЦ објави во средата (4-ти мај) дека стартува со директни летови меѓу Белград и Чикаго почнувајќи од 17-ти јуни. Директен лет ќе има еднаш неделно до 29 декември. Ова ќе биде прв директен лет меѓу Србија и САД во 19 години.

Извор: http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/mk/features/setimes/roundup/2011/05/06/roundup-bs-04 - SETimes.com


Posted By: Galileo
Date Posted: 11-May-2011 at 15:27
Sofia Airport to Launch Overhaul of Terminal 1

May 11, 2011



Sofia Airport is to launch a long-awaited overhaul of Terminal 1.

Photo by BGNES.

Sofia Airport, Bulgaria's largest international airport, is preparing the technical proposal for a small-scale public procurement for the overhaul of Terminal 1, the company announced.

Under the overhaul plan, sections with damaged stucco coating and plaster cornices will be repaired, together with an overall repainting of the walls and the ceiling in the building.

The floorings of the "Departures" and "Arrivals" public zones will be replaced.

The repainting of the walls is already underway, with the murals on the suspended ceiling to be replaced.

In order not to disturb the normall process of passenger service and not to disrupt the convenience of visitors, the repair works will be carried out according to schedule.

This will be the first overhaul of Sofia Airport in 11 years.

Bulgaria plans to grant Sofia Airport under concession, with major international transport companies showing interest in the deal, according to an announcement of the Transport Ministry from the end of last month.

The largest Bulgarian airport will most likely be in private hands at the beginning of 2012.

At present, Terminal 1 has a capacity of 1.8 million passengers per year, while Terminal 2 built in 2006, has a capacity of 2.6 million passengers per year.

According to Nikolay Kabakchiev, deputy director of the airport, the total capacity will be reached within 3-4 years since at present the Sofia International Airport gets about 3.5 million passengers per year.
http://novinite.com/view_news.php?id=128119 - http://novinite.com/view_news.php?id=128119
 


Posted By: axel
Date Posted: 16-May-2011 at 08:42

Црна Гора: Мастер план за развој на аеродромите до 2030 година

Црна%20Гора:%20Мастер%20план%20за%20развој%20на%20аеродромите%20до%202030%20годинаДиректорот на Аеродроми Црна Гора, Милован Ѓуричковиќ најави дека наскоро ќе и испрати за усвојување на Владата Мастер план за развој на аеродомите до 2030 година.

Ѓуричковиќ притоа рече дека документот ќе биде применлив, а не начелен.

“Аеродромите се, се знае, основни инфраструктурни објекти, кои се претпоставка за развој на секоја држава, а особено на нашата, која е многу врзана за авиосообраќајот, така што деновиве сме во завршна фаза на подготовка на Мастер план за развој на аеродромите до 2030 година.

Во тој документ ќе бидат содржани сите информации за развој на аеродромите во Подгорица и Тиват“, изјави тој за радиото Антена М.Низ Аеродромите на Црна Гора минатата година поминаа 1.200.000 патници.

http://www.kapital.com.mk/mk/region/67378/crna_gora__master_plan_za_razvoj_na_aerodromite_do_2030_godina.aspx


Posted By: Galileo
Date Posted: 16-May-2011 at 16:38
Sofia Airport with New Control Tower by July 2012



Pilots and traffic controllers will be able to chat on the Internet instead of talking. The innovation is expected to increase flights security

Photo: Standart


The new control tower of Sofia Airport will be completed by the middle of 2012. The project was initiated in 2006 and in the beginning of this year the financing of the project was approved. The tender will be invited in a month and the implementation of the project should take 18 months. The main requirement to the construction company is to work as fast as possible, because during the construction of the new tower Sofia Airport will be functioning normally. The new control tower of Sofia Airport will cost several dozens of millions leva.
The business plan of the state company Air Traffic Services Authority for 2010 to 2014 envisages 110 million leva investments in the infrastructure. These investments will be made entirely on funds of the company, collected from transit and landing fees. The company will invest mainly in radars and navigation equipment. The radars to be purchased will be of the latest generation.
Among other projects the business plan envisions the construction of an air traffic control center on Cape Emine (Bulgaria’s easternmost point) that will ensure coverage over the Black Sea and control all aircraft flying over the sea. A control system for the airfield of the Sofia Airport will be introduced. About 10-12 million leva will be invested in the so-called radio beacon. A special radar beacon system will serve the whole territory of the Sofia Airport that will enhance safety of the taxiways and runs.

Tanya Kirkova
Source: http://paper.standartnews.com/en/article.php?d=2010-10-04&article=34344 - http://paper.standartnews.com/en/art...&article=34344





Posted By: axel
Date Posted: 02-Jun-2011 at 07:38

Покрај скопскиот, ТАВ сака да гради и нов терминал во Загреб

  • Објавено: пред 21 часа |
  • Прочитано: 67 |
  • http://www.plusinfo.mk/print/Pokraj-skopskiot-TAV-saka-da-gradi-i-nov-terminal-vo-Zagreb - Печати |
http://img.plusinfo.mk/large_pics/2011/06/01/2zq4kdd.jpg

Новиот патнички терминал на скопскиот аеродром „Аклександар Велики“ треба да биде отворен на Денот на независноста, 8 септември, еден месец пред планираниот рок. Ова значи дека терминалот ќе биде спремен за работа за зимската сезона 2011/12.


Турскиот ТАВ планира аеродромот да го претвори во регионален лидер. Покрај изградбата на нов терминал, ќе биде продолжена и слетно-полетната писта за да може да прифаќа и поголеми авиони.


Новиот терминал ќе биде поголем за десет пати од постоечкиот. Аеродромската зграда ќе биде на две нивоа со вкупна површина од 40.100 метри квадратни. Капацитетот ќе биде до 6 милиони патници годишно.


Неодамна ТАВ ги заврши преговорите за воведување линии со „ВизЕр“, а се очекува од аеродромот да лета и комапнијата „Ники“ на поранешната ѕвезда на Формула 1, Ники Лауда. Во моментов ТАВ преговара да ја донесе и големата германска авиокомпанија „Луфтханза“.


ТАВ, покрај ова, конкурира и за изградба на новиот терминал во Загреб. Турската компанија влезе на кратката листа за конечната одлука која ќе биде компанијата што ќе го гради најголемиот инфраструктурен проект во Хрватска, а одлуката за тоа треба да биде позната за неколку месеци.

http://daily.mk/cluster3/101b5c72b235417dce5ad473ebc76d03/757667


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 26-Jun-2011 at 11:52
Новa линия до Франкфурт от летище Пловдив



Райънеър обявява третата си дестинация от Пловдив до Франкфурт Хаан, която ще стартира от 3-ти ноември 2011г. и ще бъде действаща заедно с тези до Лондон и Милано. Непосредствено след откриване на маршрута до Италия през месец май тази година, новата дестинация до Германия е третата за българите, които ще бъдат привлечени от ниските тарифи и прецизната точност, които им предлага Райънеър.

С Франкфурт Райънеър добавя още една много популярна дестинация към мрежата от Пловдив. Началото е на 3-ти ноември 2011, маршрутът Франкфурт Хаан ще бъде обслужван два пъти в седмицата, всеки четвъртък и всяка неделя. Това е първата дестинация до Германия от Пловдив и със сигурност ще бъде много успешна. Франкфурт Хаан е отлична дестинация, която допълва мрежата от Пловдив с още 49 ниско тарифни маршрута от Франкфурт Хаан. Градът е заобиколен от впечатляващата долина на среден Рейн между Бинген / Рудещайм и Кобленц (световно наследство под защита на ЮНЕСКО), впечатлява с типичните за това място лозя, старинни градове от Средновековието, замъци, величествени къщи и, разбира се, легендарната скала Лорелай.

Сега е най-подходящото време да си закупите билети и да посетите прочутите Коледни пазари през ноември в този романтичен регион около Летище Франкфурт Хаан: празничните светлини обсипват дървените къщи и средновековните градски центрове на многобройните селца в лозарския регион на Рейн, Мозел и Ар. Ароматът на канела и прочутото греяно вино се носи във въздуха.

Катаржина Габорец, Изпълнителен Директор на Райънеър на отдел Маркетинг и Продажби за Централна и Източна Европа е щастлива да сподели днес:
"Райънеър се радва да оповести третия маршрут до / от Пловдив от / до Франкфурт, който стартира от 3-ти ноември 2011г. Сега вече нашите пътници от България имат още по-голям избор между трите дестинации до Лондон в Англия, Милано в Италия и Франкфурт в Германия. Може да намерите този нов маршрут на http://www.ryanair.com/ - www.ryanair.com още от утре със стартови цени на билетите еднопосочно само за €27.99 с включени такси. Със сигурност тези билети ще бъдат бързо разграбени, така че посетете нашия сайт още днес."



Еgnatia Aviation пуска полети от Кавала до Пловдив четири пъти на ден от февруари. Билетът е само 5 евро над цената на автобусния

Само за 20 минути пловдивчани ще могат да стигат до Бяло море, след като нискотарифната компания Еgnatia Aviation пусне редовна въздушна линия Пловдив-Кавала. Четири години авиокомпанията е правила проучване на потока туристи от областта, затова решила да предложи вариант на стотиците желаещи да отдъхват в Керамоти или остров Тасос, да се придвижат за максимално кратко време. “Всеки ден идват препълнени автобуси с хора, които искат да почиват, които работят или живеят в района на Кавала. Българите обичат Бяло море. Пътят с кола или автобус е 5-6 часа, затова ние решихме да спестим това време и изнурителното каране и да предложим въздушна линия.

Аеродромот во Пловдив бележи се повеќе успеси, по неговата реконструкција пред околу 2 години. Основниот превозник таму е Рајан Ер, кој веќе има 3 дестинации (Милано, Лондон и Франкфурт), со најава за отворање на уште линии, првенствено кон Шпанија и Брисел. За половина година Рајан Ер има превезено околу 19 000 патници на своите дестинации Лондон и Милано. Виз Ер исто така пројавува интерес кон аеродромот. Турската Пегасус пак планира да почне редовни летови Пловдив-Истанбул, како и целогодишни чартери кон други дестинации во Турција. Грчката пак Егнација Ејвиешн, планира од фебруари да пушти по 4 летна на ден на релацијата Пловдив-Кавала. Се планира и првата домашна линија Пловдив-Варна.

Терминалот во Пловидв многу наликува на новиот кој се гради во Скопје, иако е помал и поефтин. Изградбата траеше 4 месеци и чинеше околу 50 милиони лева, или 25 милиони евра.


-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: axel
Date Posted: 11-Jul-2011 at 13:29

Германскиот „Фрапорт“ ќе инвестира 173,8 милиони евра во два бугарски аеродрома

11.07.2011 | Автор: Mк Фондови
Германскиот%20„Фрапорт“%20ќе%20инвестира%20173,8%20милиони%20евра%20во%20два%20бугарски%20аеродрома

Во следните две до три години, германскиот „Фрапорт“ ќе инвестира 340 милиони лева или 173,8 милиони евра во два аеродроми во Бугарија кои оперираат на Бугарското Црно Море, објавија локалните медиуми во Бугарија.



Првиот дел од проектот е вреден 40 милиони лева и ќе биде наменет за реконструкција на аеродромот во Варна, извести новинската агенција БТА.

Реконструкцијата ќе биде започната кон средината на октомври годинава, а се планира да биде комплетно завршена на крајот на февруари следната година.

Со оваа нова инвестиција во Бугарија ќе се креираат нови 1.500 нови работни места.

http://daily.mk/cluster3/1386a4437c26f81dd7a3a8ca4c5dbe19/817304


Posted By: pbanks
Date Posted: 15-Jul-2011 at 10:28
Приштина не се дава. Започна изградбата на терминалот

The construction of the Airport new terminal begins 
Written by M-Magazine Monday, 11 July 2011

Pristina - Today, the foundation stone of new Terminal of Pristina International Airport was laid, in which ceremony participated Atifete Jahjaga, President of Kosovo and Prime Minister Hashim Thaci, who estimated the project as very important. 



"Pristina International Airport" Adem Jashari "is an important crossroad of air- transportation by the fact that our country has a large number of immigrants who work and live for decades in European countries, but also by the fact that Kosovo serves as an important crossroads of the links with the world “, Atifete Jahjaga, the President of Kosovo, said in the ceremony on the occasion of commencement of the works of the new terminal at the Pristina Airport. As we reported earlier, although works on the new terminal of the Pristina Airport were supposed to start in January, nothing new occurred so far.

With the delays occurred so far, it is expected that construction works of the terminal to be concluded in the beginning of the next year. Sources inside the Airport told Info Globe that the delay of the construction at the Airport was due to delays in handover procedures to Turkish-French consortium "Limak Holding and airport de Lyon", which will run the airport during next 20 years. "The cost of the new terminal, along with supporting infrastructure can weigh up to 140 million euros," they say. Info Globe has previously reported that the Pristina Airport, although small for the space, is one of the Airports with the largest number of passengers compared to other airports in the former Yugoslavia, where only in 2010, the Pristina Airport had 1,305 .532 passengers.



Posted By: alexsend
Date Posted: 15-Jul-2011 at 12:22
Штета што нема бројки многу ме интересира споредба со нашиот, поготово затоа што се вели дека се инвестираат 140 мил, а изгледа помал од нашиот кој чини 110 милиони.

А таман помислив дека ќе им бегаме


Posted By: pbanks
Date Posted: 15-Jul-2011 at 12:52
Originally posted by alexsend

Штета што нема бројки многу ме интересира споредба со нашиот, поготово затоа што се вели дека се инвестираат 140 мил, а изгледа помал од нашиот кој чини 110 милиони.

А таман помислив дека ќе им бегаме


За какви бројки зборуваш, квадратура на терминалот, број на мостови и сл?

Инаку во сообраќај, минатата година имаа 1.3 милиони патници ако не се лажам.




Posted By: vladegf
Date Posted: 15-Jul-2011 at 18:13
Originally posted by alexsend

Штета што нема бројки многу ме интересира споредба со нашиот, поготово затоа што се вели дека се инвестираат 140 мил, а изгледа помал од нашиот кој чини 110 милиони.

А таман помислив дека ќе им бегаме


Pa ke im begame, mnogu tamoshni patnici ke dojdat kaj nas a i terminalov kako sto gledam e duplo pomal od nasiot ( 3 mosta)


Posted By: VirginAtlantic
Date Posted: 15-Jul-2011 at 21:00
Читам во SSC дека и самите Косовари са збунети односно новиот терминал на Приштина. Се дават различни податоци за квадратура - едните са за 25 000 кв.м., другите дават 42 000 кв.м. Confused


Posted By: Galileo
Date Posted: 16-Jul-2011 at 00:04

A tolkoz li e vajno koi ke ima po golem aerodrom?

Vo seki slichai nito makedonskiot ,nito kosovarskiot ke bidat lideri na Balkanot


Posted By: zabegan
Date Posted: 16-Jul-2011 at 00:44
Originally posted by Galileo

A tolkoz li e vajno koi ke ima po golem aerodrom?

Vo seki slichai nito makedonskiot ,nito kosovarskiot ke bidat lideri na Balkanot
добро, сепак колку и да звучи глупо, аеродромот е битен како конкурентен на нашиот, особено поради фактот дека се наоиѓа во непосредна близина


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: alexsend
Date Posted: 16-Jul-2011 at 10:24
Да за квадратура мислев.
Како тоа да не ми е битно?? Па тој аеродром е на 80км од нашиот! Директен и прв конкурент! Работата е дали тој ќе ги собере нашите или ние неговите патници.



Posted By: VirginAtlantic
Date Posted: 16-Jul-2011 at 22:16
Од Bohem /SSC/:




Posted By: alexsend
Date Posted: 17-Jul-2011 at 09:51
Иста квадратура како нашиот само што има 3 моста помалку. Продолжување на пистата не е наведено.


Posted By: theMac3donian
Date Posted: 17-Jul-2011 at 10:45

Таму пишува дека ќе се прошират одредени делови на аеродромот, за да може да поднесе авиони од „Е“ класа.

Тоа значи големи авиони, што значи дека нема да има потреба да се продолжува пистата.

Класификација на авиони %20 - http://www.boeing.com/commercial/airports/faqs/aircraftdesigngroup.pdf

-------------
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР


Posted By: pbanks
Date Posted: 18-Jul-2011 at 09:38
Еве уште нешто за Приштина превземено од ССЦ. Како и во СК, изградбата треба да иде амбициозно и терминалот да биде во употреба во 2012.

Originally posted by liburni

Limak, Pristina Airport

12.07.2011 10:31
H2, Limak Group, Pristina International Adem Yasar (Jashari) Airport's new terminal building laid the foundation.
Limak with a groundbreaking ceremony held last April took over the operation of Pristina International Airport's new terminal building for 20 years and began construction of additional facilities, said. Limak 90 percent, 10 percent of the French Aéroports de Lyon partnership Limak International Airport JSC consortium of Kosovo within the scope of the investment process, with 42 thousand square meters of indoor space, as well as the new terminal building, apron and 85 thousand square meters with the construction of new air traffic control tower, airport access roads rehabilitation will take place. Pristina Airport, the number of passengers is expected to removing 4 million from 1.5 million 20-year business process. 140 million euros worth of investment under the thousand 750 vehicles will be built with the capacity of the new parking lot and the airport will take place in the rehabilitation of access roads.
Investments is scheduled for completion in 2012. Adem Yasar Airport, from April 2011 to 20-year right to use Kosovo Limak International Airport is operated by JSC, the Limak Group's Sabiha Gokcen airport after the second operation being undertaken and residences.

source:
http://www.habermonitor.com/en/haber...ich-renews-the - http://www.habermonitor.com/en/haber...ich-renews-the



photo source:
http://www.zeri.info/artikulli/2/8/29888/nis-terminali-i-ri-ne-anp/ - http://www.zeri.info/artikulli/2/8/29888/nis-terminali-i-ri-ne-anp/

this is a turkish website translated using goolge translate

an interior render:


exterior rendering:

photo by Buddy Holly

Prime minister Hashim Thaçi and President Atifete Jahjaga marking the begging of the construction of the new terminal:






Posted By: vladegf
Date Posted: 18-Jul-2011 at 10:00
Previous

Можеле да внетнат уште некој мост..


Posted By: bob39
Date Posted: 22-Jul-2011 at 09:58
Eee drugari videte go proektot za noviot terminal za zgrebskiot "pleso" aerodrom...
http://www.passengerterminaltoday.com/news.php?NewsID=8839


-------------
Скопје 2014= Општествена лоботомија


Posted By: lupo
Date Posted: 22-Jul-2011 at 13:30
nasiot go gradat TAV i tie odlucuvaat za igledot, ne sme vo sostojba da si birame

-------------
...kaj si kapelo pak ke si kape...


Posted By: axel
Date Posted: 25-Jul-2011 at 18:12
На белградскиот аеродром 1,3 милиони патници за пола 2011
24 јули 2011   10:46 GMT Извор: Beta

Белградскиот аеродром „Никола Тесла“ услужил повеќе од 1,3 милиони патници во првата половина на оваа година, со просечен пораст на бројот на патници од околу 20 отсто, објави интернет сајтот за авиосообраќај АННА (www.anna.aero).

Според податоците на овој сајт, во првата половина на годината, најголем број патници на белградскиот аеродром е забележан во јуни, кога на аеродромот се регистрини 301.782 патници,  што е за 16,8 отсто повеќе од истиот месец во 2010 година.

Најмногу месечен раст на бројот на патници на Аеродромот „Никола Тесла“ во оваа година од 38,9 отсто, е забележан во април. Вкупниот број на патници на белградскиот аеродром во 2010 година достигна 2,7 милиони.

Според податоците од сајтот на Белградската берза, во првата половина од 2011 година од работата на „Никола Тесла“ се очекува приход од 2,95 милијарди динари и бруто добивка од 894 милиони динари.

Во текот на летниот ред за летање, според податоците од компанискиот сајт (www.beg.aero), од белградскиот „Никола Тесла“, летаат 30 авиокомпани

http://daily.mk/cluster3/573210cf6bb9675ef3f6471188237f03/836212


Posted By: axel
Date Posted: 28-Jul-2011 at 15:44

четвртак, 28. јул 2011, 13:04 -> 15:20

Влада оснива нову авиокомпанију

Стратешки партнер Владе Србије за заједничка улагања у нову авиокомпанију биће изабран на тендеру, а оптималан модел је да се нови авиопревозник оснује као зависно друштво "Јат ервејза".

Влада Србије основаће нову авиокомпанију и на тендеру изабрати стратешког партнера за заједничко улагање, пише у програму консултантске куће "Дилојт" који је Влада прихватила.

Како се наводи у документу у који је агенција Бета имала увид, оптимални модел јесте да се нова авиокомпанија оснује као зависно друштво "Јат ервејза", уз обавезни новчани улог од 400.000 евра.

После преноса имовине и права, власнички удео "Јат ервејза" у новој авиокомпанији биће пренет на Владу Србије, а затим ће инвеститор докапитализовати нову авиокомпанију у договореном обиму.

"Докапитализација ће се обавити транспарентно - кроз јавни тендер са флексибилним условима за избор инвеститора ради заједничког улагања у нову авиокомпанију", пише у програму који је Влада Србије утврдила 26. јула.

Тим документом није прецизирано колики ће бити удео стратешког партнера у власнштву новог авиопревозника.

Приликом оцењивања понуда, критеријуми ће бити изводљивост и реалност стратешког, пословног и инвестиционог модела, висина понуђеног улога и број запослених преузетих од "Јат ервејза".

Према наводима медија, Влада ће 1. августа расписати тендер за избор стратешког партнера са којим ће формирати нову авиокомпанију. Услов је да то буде авиопревозник или конзорцијум који послује у ваздушном саобраћају.

Потенцијални понуђачи ће имати рок до 30. септембра да доставе пријаве, а нова авиокомпанија биће оперативна до краја ове године.

Циљ је да она буде конкурентна на европском тржишту и да омогући пословања зависних и повезаних фирми везаних за "Јат ервејз".

http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/5/%D0%95%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D1%98%D0%B0/931822/%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B0+%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%B8%D0%B2%D0%B0+%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%83+%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%98%D1%83.html


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 28-Jul-2011 at 16:31
Originally posted by pbanks

Еве уште нешто за Приштина превземено од ССЦ. Како и во СК, изградбата треба да иде амбициозно и терминалот да биде во употреба во 2012.

Originally posted by liburni

Limak, Pristina Airport

12.07.2011 10:31
H2, Limak Group, Pristina International Adem Yasar (Jashari) Airport's new terminal building laid the foundation.
Limak with a groundbreaking ceremony held last April took over the operation of Pristina International Airport's new terminal building for 20 years and began construction of additional facilities, said. Limak 90 percent, 10 percent of the French Aéroports de Lyon partnership Limak International Airport JSC consortium of Kosovo within the scope of the investment process, with 42 thousand square meters of indoor space, as well as the new terminal building, apron and 85 thousand square meters with the construction of new air traffic control tower, airport access roads rehabilitation will take place. Pristina Airport, the number of passengers is expected to removing 4 million from 1.5 million 20-year business process. 140 million euros worth of investment under the thousand 750 vehicles will be built with the capacity of the new parking lot and the airport will take place in the rehabilitation of access roads.
Investments is scheduled for completion in 2012. Adem Yasar Airport, from April 2011 to 20-year right to use Kosovo Limak International Airport is operated by JSC, the Limak Group's Sabiha Gokcen airport after the second operation being undertaken and residences.

source:
http://www.habermonitor.com/en/haber...ich-renews-the - http://www.habermonitor.com/en/haber...ich-renews-the



photo source:
http://www.zeri.info/artikulli/2/8/29888/nis-terminali-i-ri-ne-anp/ - http://www.zeri.info/artikulli/2/8/29888/nis-terminali-i-ri-ne-anp/

this is a turkish website translated using goolge translate

an interior render:


exterior rendering:

photo by Buddy Holly

Prime minister Hashim Thaçi and President Atifete Jahjaga marking the begging of the construction of the new terminal:






Pristinskiot povekje mi se dopagja od nasiot(skopskiot)Roll%20eyes
Zosto? Kaj nasiot aerodrom ko da im fali toj tunelot za mostovite(sto gi imase vo predhodnite renderi) a pristinskiot go ima, istotaka pristinskiot aerodrom nema da ima tablapokriv tuku malku pospecificen(slika 2). dobro se pazarele so investitorot, investicija teska 140 mil evra a plus sekoja godina i vladata kje zema procenti(del od parite zavisi spored procentot sto dogovorile)Cheers


Posted By: axel
Date Posted: 04-Sep-2011 at 08:46

субота, 03. сеп 2011, 08:12 -> 10:35

Добра година за "Николу Теслу"

Аеродром "Никола Тесла" за пола године остварио бруто добит од близу милијарду динара, чиме је шест одсто премашио план. Све већи број путника из региона путује преко Београда, рекао за РТС генерални директор Велимир Радосављевић.

Београдски аеродром "Никола Тесла", у првих шест месеци ове године, остварио је бруто добит од 947 милиона динара, чиме је за шест одсто премашен биланс предвиђен планом пословања за тај период.

Из интервјуа Велимира Радосављевића за РТС

Током летњих месеци забележен је и изузетан пораст обима саобраћаја, а у јулу аеродром је услужио 384.000 путника, што је историјски рекорд за тај месец од оснивања аеродрома. Очекује се да ће та бројка већ у августу бити премашена.

Генерални директор аеродрома "Никола Тесла" Велимир Радосављевић рекао је за РТС да су приступањам наше земље споразуму о отвореном небу и либерализацијом визног режима створени само предуслови за напредак, али да то није било довољно.

"Кључни фактор је стварање тржишта и постављање једнаких услова свим авиокомпанијама. Остварили смо изузетно активан однос према авиопревозницима који се подстичу да шире своју понуду, а водимо рачуна о потребама и жељама најразличитијих класа путника", каже Радосављевић.

Говорећи о томе да ли ће се аеродром "Никола Тесла" наметнути и као најважнија авиобаза у региону, Радосављевић каже да аеродром већ постаје лидер у региону, а да је добијање  престижне европске награде за највећи број нових авиокомпанија - најбољи доказ за то.

"Најбитније је да се све већом понудом и повољношћу те понуде омогућава нашим грађанима да више не морају да прелазе државну границу ка другим аеродромима, а своју регионалну доминацију препознајемо у томе што већи број путника из североисточног дела Хрватске, из скоро целе БиХ путује преко Београда", каже Радосављевић.

Радосављевић истиче да свакако треба убројати и људе из Македоније и Црне Горе који трансферно путују преко Београда.

Стратешки план

Осврнувши се на дугорочнији план за пословање аеродрома како би се позитиван тренд наставио, Радосављевић каже да се стратегија и визија развоја тог предузећа одвија у више праваца. На инфраструктурном плану започиње изградња проширења терминалне зграде чиме ће се омогућити далеко већи број садржаја за путнике.

"Новом стајанком, односно платформом величине четири фудбалска игралишта ми ћемо проширити свој капацитет", каже Радосављевић.

На финансијском плану циљ је да се све већом понудом и све већим обимом саобраћаја који постоји створе могућности да се даље снижавају цене услуга, које аеродром наплаћује авиокомпанијама.

"На тај начин, дакле стврањем конкуренције ми посредно доприносимо да све већи број наших грађана себи може да приушти најконфорнији тип превоза, а то је путовање авионом", каже директор аеродрома.

Директор Радосављевић каже да највише што београдски аеродром може да допринесе приликом пренамене војних аеродрома је помоћ и коришћење искуства, односно преношење знања.

"Наравно да смо поносни што тренутно доприносимо једном од највећих инвестиционих пројеката сада у Србији, а то је оспособљавање за цивилну намену аеродрома "Морава" у Лађевцима код Краљева", рекао је Радосављевић.

http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/5/%D0%95%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D1%98%D0%B0/950012/%D0%94%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0+%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B0+%D0%B7%D0%B0+%22%D0%9D%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D1%83+%D0%A2%D0%B5%D1%81%D0%BB%D1%83%22.html


Posted By: ink
Date Posted: 07-Sep-2011 at 00:13
Почна изградбата на нова кула на аjродрома во Софиja.
Кулата е предвидена да може да следи целиот трафикт от сегашната и от идната писта,коja се предпоставува дека ке треба да се изгради. Рокот за изградба е 10 месеци.

Sofia Airport Control Tower PRO
Height: ~ 50 meters


Еве и во иднина каде треба да е новата писта. Се уште нема решение за неjното градене.


Posted By: BOJAN
Date Posted: 04-Oct-2011 at 22:20
Сутра промотивни лет на аеродрому Морава код Краљева
БЕОГРАД – На аеродрому „Морава” код Краљева, који се адаптира за цивилну употребу, сутра ће бити изведен промотивни лет путничког авиона, а најављено је да ће свечаности присуствовати представници државног и војног врха.

Најављено је присуство председника Србије Бориса Тадића, министра одбране Драгана Шутановца, министра економије и регионалног развоја Небојше Ћирића, министра за људска права и државну управу Милана Марковића, начелника Генералштаба Милоја Милетића, генералног директора аеродрома „Никола Тесла” Велимира Радосављевића и вршиоца дужности генералног директора Јат ервејза Владимира Огњеновића.

Аеродром „Морава”, који се до сада користио само за војне потребе, реконструише се тако да ће моћи да прихвата и путничке авионе, а новац за те радове су издвојиле Србија и Турска.

Министар одбране Драган Шутановац раније је најавио да ће аеродром „Морава” бити спреман за редован путнички ваздушни саобраћај од пролећа 2012. године.

Војни аеродром код Краљева (Лађевци) изграђен је 1967. године, а прва јединица на том објекту била је 235. ловачко-бомбардерска ескадрила која је била опремљена авионима Ф-84 Тандерџет.

Највећи број летелица на Лађевцима био је присутан 1992. године када су у Краљево пребазиране ескадриле 98. пука који је повучен из Скопља, као и 353. извиђачка ескадрила и 240. ловачко - бомбардерска ескадрила из Мостара.

У овом тренутку, војни део аеродрома „Морава” је дом 241. ловачко - бомбардерске ескадриле опремљене авионима Орао и Супергалеб, као и 714. против-оклопне хеликоптерске ескадриле која користи хеликоптере Газела.

На аеродрому су смештени и 98. артиљеријско-ракетни дивизион ПВО, ваздухопловно-технички батаљон и батаљон за обезбеђење аеродрома.


Извор: Политика, http://www.politika.rs/vesti/najnovije-vesti/Sutra-promotivni-let-na-aerodromu-Morava-kod-Kraljeva.sr.html


Posted By: pbanks
Date Posted: 04-Oct-2011 at 22:27
Не ми е комплетно јасен филмов со аеродромот Морава. Во ситуација кога аеродромот во Ниш кубури со патници, најчесто има помалку и од наш Охрид, да се отвара уште еден аеродром? Јес да внатешноста на Србија е лошо поврзана патно со главната оска Ниш-Белград-Нови Сад но јас сум скептик за овој проект. 


Posted By: BOJAN
Date Posted: 04-Oct-2011 at 22:35
pbanks, и јас сум скептик за овој аеродром, се работи за регион што не е економски моќен, нема сконцентрирано капитал или најавени странски инвестиции, далеку е и нема никакви патни или железнички врски од поголемите градови во околината, но иднината ќе покаже како ќе се развива проектов. Во секој случај, мислам дека ќе беше подобро да се сконцентрираа на разработувањето на нишкиот аеродром.


Posted By: N23
Date Posted: 04-Oct-2011 at 23:27

Можда е малце офф-топик, но во Србија се спремаат за претстојните избори, така да напливот од вакви популистички новости деновиве, бар по она што можам да го забележам по српските портали, не изненадува. Ова е како кај нас да се отвори патнички аеродром во Штип.


Posted By: Тркало
Date Posted: 05-Oct-2011 at 00:48
Интересна работа ,се согласувам и со Пбанкс и со Бојан за рентабилноста на   Морава ,а и со муабетот на Н23 порадие избори.
Особено после фактот дека на нецели 70 км од Краљево , во Ужице на истиот принцип беше пренаменет воен во цивилен аеродром уште во 1992-ра и ЈАТ работеа линии до Белград и Тиват до 1998 година.Нормално ,линиите се прекинати поради нерентабилност.

Википедиа викат вака:
In airport vicinity is some of the popular tourist attractions and ski centers (Zlatibor mountain, Tara mountain), also the Šargan Eight - famous narrow gauge railway and Drvengrad (Literally: Timber Town) at Mokra Gora (Literally: Wet Mountain).
...па можда се надеваат на Златибор и карго транспортот.


Posted By: nenad
Date Posted: 05-Oct-2011 at 07:28
Тоа е предиѕборен маркетинг, нема шанси аеродромот да биде рентабилен. Но се надеваат дека некои пари ќе добијат од аеродромот во Белград (како што добива Нишкиот) кој е рентабилен. Во секој случај, наменет е за мали авиони - спортски и бизнис. На пр. за менаџерите од Фијат кои ја купија Застава во Крагујевац...




Posted By: axel
Date Posted: 29-Oct-2011 at 15:47

Naredne godine izgradnja aerodroma u Trebinju

http://www.capital.ba/naredne-godine-izgradnja-aerodroma-u-trebinju/#"> BANJALUKA, Predsjednik Republike Srpske /RS/ Milorad Dodik izjavio je danas da izgradnja aerodroma u Trebinju ostaje jedan od infrastrukturnih prioriteta Srpske i izrazio očekivanje da će njegova gradnja početi naredne godine.

Predsjednik Republike je na konferenciji za novinare u Banjaluci rekao da Srpska nije prezadužena i da se percipira kao mjesto u koje je moguće ulagati, ali da se za to traže dodatne garancije.

Prema njegovim riječima, globalna situacija u pogledu investicija je veoma teška, jer postoji ogromna bojazan razvijenog svijeta da se investira, a investicije se realizuju isključivo u projektima u kojima postoje dobre garancije vlada.

“Kod nas se zadržava svijest o tome da investitori stoje na ulazu u RS i čekaju našu dobru volju, što, naravno, nije tačno”, istakao je Dodik.

http://www.capital.ba/naredne-godine-izgradnja-aerodroma-u-trebinju/


Posted By: Galileo
Date Posted: 03-Nov-2011 at 23:52
От днес само за 28 евро до Франкфурт
09:08 / 03.11.2011 http://news.plovdiv24.bg/301602.html# - http://news.plovdiv24.bg/301602.html# -
© Plovdiv24.bg
Вече само за 28 евро с включени летищни такси ще можем да пътуваме със самолет до Франкфурт, съобщи за Plovdiv24.bg шефът на летище "Пловдив" http://news.plovdiv24.bg/persons/3381.html - Plovdiv24.bg.

Всичко това ще стане възможно благодарение на новата редовна линия на пловдивското летище Франкфурт-Пловдив-Франкфурт, която ще бъде открита http://news.plovdiv24.bg/banners.php?bid=1069 -


Posted By: VirginAtlantic
Date Posted: 04-Nov-2011 at 00:43
Пропуштено е да се напише името на авиокомпаниjата - Ryanair.

BTW, скоро ке летам до Виена. Купих карта преко интернет - Софиjа - Виена - Софиjа за 89 евро со Austrian Airlines. Реших да направjа споредба со релациjата Скопиjе - Виена - Скопиjе. Ме изненада цената - 410 евро. Много, много скапо. Зошто така? Нема конкуренциjа? Високи такси? Question

Пробвах и со други дати. Истото е. Ohno


Posted By: MGS
Date Posted: 04-Nov-2011 at 13:52
баш заради тие скапи авионски карти многу македонци летаат преку Софија и Солун.Пред 3 месеци и јас летав за Рим преку Софија.Ме фати дупло поевтино.


Posted By: axel
Date Posted: 21-Nov-2011 at 12:25

“ТАВ Аеродроми“ го доби и аеродромот во Измир до крајот на 2032


http://img.plusinfo.mk/large_pics/2011/11/21/tav_2040696c.jpg

“ТАВ Аеродроми” го доби тендерот за правата за менаџирање на аеродромот „Измир Аднан Мендерес,“ меѓународниот терминал, CIP, домашниот терминал и помошните операции.


На тендерот што го одржа Генералниот директорат на државните аеродромски власти (DHMI) “ТАВ Аеродроми“ ја даде највисоката понуда од 610 милиони евра плус ДДВ. Во текот на наддавањето, што траеше девет и пол часа, “ТАВ Аеродром“ даде независни понуди во 11 фази и ги победи сите останати компании. Понудата на “ТАВ Аеродроми“ беше повисока од оние на „IC Ictas-Fraport“ и „Limak-GMR Group.“


- Верувам дека со новата терминална зграда што ќе биде изградена, зголемениот капацитет ќе помогне за регионалниот економски развој и вработеноста. Ние, исто така ќе донесеме квалитет и на домашниот терминал на аеродромот во Измир, објект кој е поврзан со егејскиот базен што ја поврзува Турција со прекуморските пазари. Нема да се штедиме во нашите напори да воспоставиме врски меѓу Измир и други земји. Како компанија која оперира со аеродромите Истанбул “Ататурк” и Анкара “Есенбога,” имаме искуство во вакви сериозни потфати како што се оперирање со домашен и меѓународен терминал истовремено. Во 2011 година, трансферот на патници на аеродромот во Истанбул беше зголемен за 27 отсто. Ние планираме да ја развиеме оперативноста на аеродромот во Измир со сите наши капацитети – изјави генералниот директор на “ТАВ Аеродроми”, Сани Шенер, изјави:


Компанијата ќе вложи 250 милиони евра во аеродромот, кои ќе бидат наменети за изградба на нов домашен терминал.


Според податоците на DHMI, Аднан Мендерес опслужил 7.332.000 патници во првите 10 месеци на 2011 година, што е 15 отсто повеќе во однос на истиот период лани.

http://www.plusinfo.mk/vest/23511/TAV-Aerodromi-go-dobi-i-aerodromot-vo-Izmir-do-krajot-na-2032


Posted By: Galileo
Date Posted: 27-Nov-2011 at 19:10
Bulgaria Might Launch Direct Flights to China

November 26, 2011



Photo from crossed-flag-pins.com


The opportunities for launching a direct airline between Bulgarian and China have been surveyed during a visit of a high-ranking Chinese delegation in Sofia.

The direct Bulgaria-China flights were on the agenda of the meeting between Bulgaria's Deputy Minister of Economy, Energy, and Tourism Ivo Marinov and the chief engineer of the IT and Economy Commission of China's Inner Mongolia province Jian Shu Da.

"The potential opening of a direct airline between Bulgaria and China will influence positively not just tourism but also bilateral business contacts. In the recent months Bulgaria is seeing increased interest on part of Chinese companies due to its stable business environment, pro-active investment legislation, and Bulgaria's advantages as a door to the EU market," Marinov told the Chinese delegation, as cited by the press service of the Economy Ministry.

Another topic discussed by the Bulgarian government and the Chinese delegation was the potential for investing in renewable energy in Bulgaria, especially in biomass and geothermal energy sources, co-generation capacities at TPPs, and the production of photovoltaic panels, as well as the development of electric cars and smart grids.
Source: http://novinite.com/view_news.php?id=134291 - http://novinite.com/view_news.php?id=134291


Posted By: Djole88
Date Posted: 01-Jan-2012 at 17:54

Србија ќе формира нова национална авиокомпанија

На почетокот на годинава Србија ќе започне со формирање на нова национална авиокомпанија на основата на „ЈАТ Ервејз“, која ќе биде ослободена од долгови, изјави српскиот министер за инфраструктура и енергетика Милутин Мркониќ.

- Компанијата ќе биде преструктуирана или ќе биде формирана нова авиокомпанија, одговори Мркониќ на прашањето каква ќе биде судбината на ЈАТ, бидејќи тендерот за наоѓање стратешки партнер на оваа авиокомпанија беше неуспешен.

Тој додаде дека „новата компанија во секој случај ќе треба да почне од нула и менаџментот на ЈАТ веќе има предлог како ќе изгледаат работите“.

Вршителот на должност генерален директор на ЈАТ Владимир Огненовиќ изјави дека програмата за оживување на авиокомпанијата ќе биде готова до средината на овој месец. Програмата опфаќа планови за одновување на флотата на националниот авиопревозник.

Согласно програмата ќе бидат обновени преговорите со „Ербас“ и ќе продолжи соработката со италијанско-француската компанија за производство на авиони АТР

http://sitel.com.mk/dnevnik/biznis/srbija-ke-formira-nova-nacionalna-aviokompanija - http://sitel.com.mk/dnevnik/biznis/srbija-ke-formira-nova-nacionalna-aviokompanija




Posted By: axel
Date Posted: 05-Jan-2012 at 16:45

Aerodromi ruše rekorde

Crnogorski aerodromi prošlu su godinu završili rekordnim prometom putnika. Kroz zračne luke Podgorica i Tivat u 2011. prošlo je 1,260.000 putnika, šest posto više u odnosu na 2010. godinu.

Broj putnika raste već osmu godinu, otkako su se crnogorski aerodromi odvojili od srpskog Jata. Tivatska zračna luka bilježi znatno veći rast od podgoričke. Zbog dobre turističke sezone na aerodrom u Tivtu sletjelo je 20 posto putnika više nego 2010. godine. Na podgoričkom aerodromu istodobno je promet putnika smanjen četiri posto. Razlog pada je ukidanje zračne linije između Podgorice i Skopja te Niša, koje je održavao Montenegro airlines. Crnogorski aerodromi opslužuju više od 50 europskih aviokompanija. Najveći promet ostvarila je crnogorska nacionalna kompanija Montenegro airlines, potom srbijanski Jat, nekoliko ruskih kompanija, Austria airlines, Croatia airlines i druge. Financijski rezultati poslovanja bit će poznati početkom ožujka. Ivan Kusovac, pomoćnik direktora JP Aerodromi Crne Gore, uvjeren je da će biti pozitivni, ali ne i na razini prethodnih godina. Tvrtku muče nenaplaćeni dugovi na ime aerodromskih taksi. Najviše, više od četiri milijuna eura, duguje Montenegro airlines. Kusovac kaže da će taj problem riješiti crnogorska vlada.

Niže cijene

Rekord srušen i u Beogradu
Beogradski aerodrom bilježi rekordnih tri milijuna putnika zahvaljujući "lowcost" kompanijama koje su otvorile više linija prema mnogim europskim gradovima. Povećano zanimanje uslijedilo je nakon smanjivanja cijena aerodromskih usluga u posljednje tri godine. Cijene su srušile i velike kompanije. Tako je njemačka Lufthansa cijenu povratnim kartama za München spustila na 99 eura. (R. Petković/VLM)

http://www.poslovni.hr/vijesti/aerodromi-ruse-rekorde-193995.aspx




Print Page | Close Window