Print Page | Close Window

Од соседството

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Спортски
Forum Discription: Стадиони, сали, спортско-рекреативни објекти...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1111
Printed Date: 28-Jun-2022 at 10:20


Topic: Од соседството
Posted By: pbanks
Subject: Од соседството
Date Posted: 06-Jan-2009 at 20:38
BTW пред нова година се отворија повеќе сали во Хрватска кои ги градеа за светското првенство во ракомет

Сплит

1

2

3

4

5

6 Жената на градоначалникот на Сплит Naughty (и градоначалникот на Сплит до неа )

7 Ова дефинитивно и фали на скопската сала и се надевам дека ќе го инсталираат од после


Загреб

1

2

3

4

5


Пореч

1

2


Осијек

1

2

3

4Replies:
Posted By: Cloverstack
Date Posted: 06-Jan-2009 at 20:42
uhhhh jebote, salite vo split, zagreb i porec se ligi da ti potecat

ako sme realni boris trajkovski moze da se sporeduva edinstveno so onaa vo osijek

ova povtorno mi gi budi zelbite/nadezite deka vo ne taka dalecna idnina ke dobieme pogolema i poubava sala od boris trajkovski
inace ne pratev situacija so salata vo zagreb, no znam koga pocnaa da ja gradat i navistina ekspresno go isturkaa proektot!


Posted By: La Linea
Date Posted: 06-Jan-2009 at 20:45
Саливе се Drool!!!!

Ми се допаѓа што отишле со неконвенционален и модерен дизајн, 4 трибини, монтори(како на 9) и што седиштата не се со огромно хрватско знаме...

Можеби и ние за век два ќе правиме вакви грандиозни проекти, сега за сега ќе ставаме споменици насекаде, клучки кај што не треба, антички војници на модерен фудбалски стадион и да не ги заборавиме спомен куќите...


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 06-Jan-2009 at 20:48
Originally posted by Cloverstack

uhhhh jebote, salite vo split, zagreb i porec se ligi da ti potecat

ako sme realni boris trajkovski moze da se sporeduva edinstveno so onaa vo osijek

ova povtorno mi gi budi zelbite/nadezite deka vo ne taka dalecna idnina ke dobieme pogolema i poubava sala od boris trajkovski
inace ne pratev situacija so salata vo zagreb, no znam koga pocnaa da ja gradat i navistina ekspresno go isturkaa proektot!


Па добро екстериерно Борис Трајковски мене ми се допаѓа, единствено онаа во Загреб отскокнува и е грандиозна. Иако не е без маани, ако ги разгледаш нишките на Хрватите ќе видиш дека направиле страшни грешки со ходниците изгледаат поклаустрофобично од БТ, воопшто не доликуваат на една таква арена. Исто така многу е сива од внатре што е минус исто како и кичерајот во БТ.

Пореч е одлична од надвор но внатре е доста помала од БТ.

Сплитската е мој личен фаворит ако сумирам се (ентериер, екстериер, опрема....) иако Загреб е пограндиозна од надвор.


Posted By: Б.Ѓ.Т
Date Posted: 06-Jan-2009 at 23:29
za salite nemam zboroviApplauseThumbs%20Up a boris trajkovski so niedna nemoze da se sporediBig%20smile


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 07-Jan-2009 at 09:57
Но не заборавајте дека ова ни е прва сала после „камено доба“, се надевам со следните сали и првенства во МК ќе изградиме и нешто по репрезентативно.

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: vardar
Date Posted: 07-Jan-2009 at 23:23
Колку е поразувачки кога ќе се види што се гради на балканов а што кај нас. Не збориме више за запад и светските центри него балкан Bash 
 
 
Него ниедна од саливе не ми се допаѓа скрос, па би ги зел како пример нашиве „експерти“ и би напраил една комбинација од проекти Big%20smile LOL  ентериер-Сплит /екстериер- Пореч  Drool
 
 
 


Posted By: maestro
Date Posted: 27-Jan-2009 at 15:54
Па сите овие сали се изградоа за потребите на СП, а претходно Хрватите значи и да немале некакви сали!

Дај Боже и ние да добиеме некое СП, па да мораме да изградиме волку сали насекаде.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 27-Jan-2009 at 16:16

Ама нам ќе ни простат, ние сме посебни, можи и со 2 сали! Штом не ја искористивме оваа прилика за повеќе сали, сега ќе си чекаме првенство во кошарка! Инаку, Македонија е организатор на европско првенство категорија U-17 за жени во фудбал, па веројатно тогаш ќе даде UEFA некој денар. Баш ме интересира каде мислат да се игра, и дали не би требало (ако воопшто има) да започнат конечно подготовките (реновирањата) на стадионите? Колку и да е маргинално првенството, сепак никој не ги пушта децата во ваква дупка како нашата.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: zabegan
Date Posted: 27-Jan-2009 at 18:44
Originally posted by maestro

Па сите овие сали се изградоа за потребите на СП, а претходно Хрватите значи и да немале некакви сали!

Дај Боже и ние да добиеме некое СП, па да мораме да изградиме волку сали насекаде.
мислиш демек ќе мрднат со мал прст?


Posted By: maestro
Date Posted: 27-Jan-2009 at 19:30
Originally posted by zabegan


Originally posted by maestro

Па сите овие сали се изградоа за потребите на СП, а претходно Хрватите значи и да немале некакви сали!

Дај Боже и ние да добиеме некое СП, па да мораме да изградиме волку сали насекаде.
мислиш демек ќе мрднат со мал прст?


Епа поентата ми беше ако добиеме некое СП ќе мора да градиме сали.
Ако не, губиме првенство и никому ништо.

т.е. спортските фанови ќе губат нешто.


Posted By: zabegan
Date Posted: 27-Jan-2009 at 21:38
епа еве европско го добивме, па само една сала добиме, и тоа недовршена


Posted By: maestro
Date Posted: 27-Jan-2009 at 21:44
Originally posted by zabegan

епа еве европско го добивме, па само една сала добиме, и тоа недовршена


па има разлика меѓу европско со 16 екипи и светско со 24 екипи
Да добиевме некакво СП сигурно немаше да ни дозволат само во 2 сали, од која едната веќе готова.


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 27-Jan-2009 at 21:48
Не е работата само во градење на самите сали туку и во целосната организација на збиднувањето. ФАКТ- ние не направивме ништо во врска со првенството, ниту хотели, ниту промоција, ниту реклами, ниту улици... Кажете ми што добивме ние од првенството? А Хрватите направија се и затоа тие пак ќе добијат голем настан, а ние според мене не. И не се занесувај дека во Хрватска пред тоа немале убави и големи сали, таа мала земја не се издигна преку ноќ во светска спортска велесила. Алал им вера во секој поглед!


Posted By: BL
Date Posted: 15-Mar-2009 at 16:49
Evo  jedan projekt iz mog grada, da ne bude samo Kosovo i Bugarska ovdje
Banja Luka, novi stadion kojice biti gradjen na Banjaluckom polju.
Projekti koji nisu prosli


Posted By: BL
Date Posted: 15-Mar-2009 at 16:55
Incelov bazen:

Posted By: BL
Date Posted: 15-Mar-2009 at 17:30
Akva park "aquana"
Malo starije slikeU pozadini se vide gradilista naselja Aleja-centar i zgrada Vlade RS


Sportski tereni


Parking tj. garaze za pojsetitelje "Aquane"
Posted By: алек
Date Posted: 08-May-2009 at 11:53
Ski Jumping Hill for Serbian Ski Resort

MAY 2009
The Ski Jumping Hill is located in the Kopaonik Ski Resort in central Serbia, close to the border with Kosovo. The 120 meter structure is made from cross steel tubes and every detail in the column is visible. The top is horizontally cut to accomodate a viewing platform with a coffee shop in the top deck.
Posted By: гитардемон
Date Posted: 08-May-2009 at 12:19
не заебавај? ова изградено е или ќе се гради (не можев да откријам од другите слики дали е рендерот вметнат во сликата или навистина е изградено).

ама мислам ќе знаевме ако беше изградено Roll%20eyes

мене лично ми се допаѓа, баш одговара на снежниот амбиент, би сакал и во кожуф кога ќе се гради (*if ever) да биде нешто вакво, а не обична бетонска со дизајн од 1930-тите


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: алек
Date Posted: 08-May-2009 at 12:22
монтажи се тие фотографии
треба да се гради

а за на Кожув и ја би сакал да видам едно вакво


Posted By: алек
Date Posted: 17-May-2009 at 22:34
Sports Hall Bale
една мала спортска сала во ХрватскаPosted By: гитардемон
Date Posted: 17-May-2009 at 23:13

Екстериерот е сосема непотребен за една ваква да не ја речам бескорисна сала. Тие камењата на ѕидот да ги изоставеле ќе направеле поголема (и покорисна). Ова ми личи на сала за 1-4 одделение по големината. Ако е маалска, не морале да трошат толку пари на камења Roll%20eyes


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: pbanks
Date Posted: 17-May-2009 at 23:29
Мене ми е баш симпатична салата. Баш напротив гитар, со малку креативност направиле убав украс за градот макар била и ваква малечка сала. Затоа нивните градови се какви што се и нашите се какви што се... Roll%20eyes


Posted By: гитардемон
Date Posted: 17-May-2009 at 23:44
Никој не рече дека е грда, баш напротив. Многу е убава од надвор. Ама место да направеле сала од камења, можеле да ги потрошат тие пари во попаметна цел, пример за ентериерот (кој е грд патем), паркет или резервен кош, подобри реквизити, столчиња место штици, некои котели за бојлери во соблекувалните или што и да е. Имам малку влашко, па не ја гледам поентата да се дадат пари за камења само за да изгледало убаво. Ај да е Норвешка, ама Хрватска?


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: алек
Date Posted: 17-May-2009 at 23:56
па не верувам дека толку екстремно и би ја качиле цената камњата, зошто се готови префабрикувани елементи (со кои мислам дека е покриен и кровот дури), како официјална цена на салата е дадена 7,5M Kn / 1,0M €, сега немам баш ориентација дали е тоа многу, меѓутоа мислам дека самиот изглед на салата веква каква што е ги оправдува средствата

Покрај тоа салава иако е додаток на училиште располага со фитнес центар и сауна, и е предвидена и како јавна зграда за било какви социјални собири

Bale is a small village in Istria peninsula with mostly agricultural population of 1000 people. The project for the new sports hall has been faced with the rich historical, cultural and social Mediterranean context. Therefore any new architectural interpolation had to have a respectful approach to the environment.
The solution has been found in interpreting the traditional ways of building by new technologies. Inspiration for structure has been found in the small traditional stone hut - kažun, a small multifunctional
building used as a shelter for shepherds that provide a cool environment in hot weather and insulating against the cold in the winter. The traditional local dry stone wall motif has been used as a template/pattern for the whole surfacing of the sports hall.On the other hand, being the second largest building after the church, the social importance of the sports hall for the town community is considerable because, besides as a sports venue, it is used as a public facility for various social gatherings, from community meetings, trade fairs to watching World Cup. Actually, the size of the building has been defined by the basketball playground and modified by additional facilities on the gallery: a fitness centre and a sauna, while the low and small locker rooms are planned as a connection element to the school. On the other hand, the private and intimate character of the building is juxtaposed to the open public primary function of the building and its openness by glass fronts to the street.
The sports hall concept has been made to meet the design and construction time schedule of 11 months, which was possible only by using RC prefabricated elements. All the bearing and façade elements of the sports hall have been made from prefabricated elements.


преземено од    http://www.3lhd.com - http://www.3lhd.com


Posted By: гитардемон
Date Posted: 18-May-2009 at 00:12
Па значи точно претпоставив дека е за училиште, меѓутоа за цената немаше ни на крај памет да ми текне дека е 1.000.000 евра. Голема пара е, и тоа што не се оние вистински камења ја прави уште поголема пара. Овие хангарите кај нас што ги гради владата не коштаат повеќе од 100.000 евра (по некоја проценка), ама не се па 10 пати полоши од ова, со оглед на тоа дека станува збор за училиште.


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: ArchiTechTone
Date Posted: 18-May-2009 at 00:31
Еве слики и од мене:
  

Иначе Гитар, прав си, ова е сала на основно училиште, во прилично мал град. Каменот е локален материјал, и го има во изобилство, 3LHD доста вешто го имаат употребено на објектов. Во тоа лежи и убавината на проектот (барем за мене) одбегнале да направат обичен хангар, на најефтин можен начин, е сега “ефтиноста“ може да се дискутира но веројатно има некаква економија, штом се нафатиле да ја прават салава.

панелите на фасадата се прилично едноставни, наредени се камењата(вистински камења) и залиени се со бетон, и како такви после се ставени на фасада. Конструктивниот систем е исто така префабрикуван, и целата сала е прилично “ефтина“(како што спомна и алек) иако можеби не изгледа така.

Еве го училиштето
Слики од околината
резолуцијава е е ептен мала, ама Image Shack реши дека ќе ме зеза вечерва


Posted By: La Linea
Date Posted: 18-May-2009 at 00:34
Ја викам да ја ставиме салава на гласање, ќе биде пред „Борис Трајковски“


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: гитардемон
Date Posted: 18-May-2009 at 01:53
Вакви да се градат на пример во Загреб каде што има потреба од 1000 вакви за училиштата и населбите не би имало смисла. Не реков дека хангарите се добри кај нас, ама за село па зафрлено што нема видено топка и хангар е премија. Без да потценувам никого, ама ете, и на овие не им била толку важна салата одвнатре (ништо нема) туку да се вклопува во околината. А тоа е супер изведено. Навистина е убава, ама дека е евтина уште не верувам

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 23-Jun-2009 at 03:47
Да не ја спамирам нишката за скопскиот стадион, еве што за мене значи симпатичен мал стадион, во средно македонско градче. Ова е во Зеница во Босна и Херцеговина.-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 04-Sep-2009 at 14:54
Еве и јас да набацам нешто во thread-ов...бев едно недела дена во Атина, па набрзинка ќе стаам неколку сликици направени со мобилен. Не се којзнае што, ама поентата е во тоа што се работи за импресивни објекти. Не ни се баш најомилени соседи (посебно не мене) и не може во никој случај да ги рамниме со западно-европскиве земји (посебно не од Г8), ама можам да кажам дека многу посоодветно си ги трошат донациите ( и чат-пат своите домашни пари)...Стадионот на Олимпијакос во Пиреја, реновиран во периодот пред Олимпијадата во 2004. Не сум многу сигурен за капацитетот (сигурно не е под 40000 гледачи), многу е помал од нашиов „Филип“ во габарит и има 100000 пати подобри визури. Во беспрекорна состојба е и покрај тоа што навивачите грчки не се баш „у реду“

http://www.imagebam.com/image/4d561f47740771"> http://www.imagebam.com/image/fe841047740772"> http://www.imagebam.com/image/6f84f847740774"> http://www.imagebam.com/image/29b41a47740776"> http://www.imagebam.com/image/72ac7a47740777">


Олимпискиот комплекс од 2004 година од Сантијаго Калатрава - стадионот (поточно покривната конструкција е фантастична, самиот стадион е постар објект, ама во многу добра форма и слично како и тој во Пиреја има многу добри визури, а има преку 60000 седишта (и има нормално атлетска стаза). Во сличен фазон е и велодромот и влезната парадна патека во комплексот. Кошаркарската арена и базенот се стари објекти и ако ги споредиме со тие од олимпијадата во Пекинг лани, повеќе ги личи за афрички шампионат (ама ајде). На жалост комплексов зјае празен и нема посетители...веројатно дека е и пекол топло

http://www.imagebam.com/image/7674ba47741029"> http://www.imagebam.com/image/1c685947741032"> http://www.imagebam.com/image/502f5647741034"> http://www.imagebam.com/image/e6568547741036"> http://www.imagebam.com/image/bc470c47741037"> http://www.imagebam.com/image/82b9a347741039">

Ќе додам деновиве некои поквалитетни слики, има уште многу објекти што заслужуваат внимание, посебно инфраструктурни - подвозници, надвозници, клучки, патишта за кои Европа дебело си платила, ама не треба да ги омаловажуваме Грците, затоа што не верувам дека кај нас влегуваат многу помалку пари, туку дека тие одат во погрешен правци....

Posted By: pavche
Date Posted: 09-Sep-2009 at 14:15
Some quick recap of the sports venues being build currently in Bulgaria:

Let's start with the new sports arena in Sofia

Project: Multifunctional sport hall in Sofia
Start of construction: August 2009
End of construction : 2011
Capacity:

16 500 is the max capacity for non-sport events(concerts, exhbitions).
The actual capacity of the arena for sport events is:
12 395 - basketball, volleyball, handball, etc.
13 545 - indoor tennis, wrestling,etc.
14 545 - box, heavy athletics.

additional facilities:

-parking lots : apx. 1 500
-x2 supporting sport halls

The hall's plot(4th kilometer of Tsarigradsko Shose, the area down-right across the boulevard is where the http://arhitektura.bg/blog/wp-content/uploads/2009/05/22.jpg - new governmental centre designed by http://www.dominiqueperrault.com/ - DOMINIQUE PERRAULT will be built(somewhen in the distant future...)

red - hall's plot
blue - parking lots
And here are the renders:

The price of the project is ~50 mil. EUR. The current status of the project is ground works.
Posted By: pbanks
Date Posted: 09-Sep-2009 at 14:20
the arena is awsome 


Posted By: pavche
Date Posted: 09-Sep-2009 at 14:30
Plovdiv Velodreme covered multi-functional sports hall.

Construction started in April 2008 and now the roof top and most of the rough construction works are finished. It was deisgned by http://www.google.bg/url?url=http://www.sanderdouma.nl/&rct=j&ei=HKynSvzgNZmF_AaIjtEV&sa=X&oi=spellmeleon_result&resnum=1&ct=result&q=Sander+Dauma&usg=AFQjCNGznUD-sz1sHdXuS4sJjCGllIZ0lw - Sander Douma - an architect who designed also some of the sport facilities for the Athens Olympics in 2004 and is currently desgining such for the Olympic games in London 2012.

The main purpose of the hall will be to host cycling venues, but it will be suitebale to host any other kind of sports or cultural events.

5000 capacity for Cycling events
10 000 capacity for volleyball, basketball, handball, tennis boxing etc.

It is located on a plot of 9 800 m2 on 4 levels with 26 840 m2 TBA.

additional facilities :
-parking lot for 500 cars.

Renders and construction process photos part1:


Posted By: pavche
Date Posted: 09-Sep-2009 at 14:32
part2

Posted By: pavche
Date Posted: 10-Sep-2009 at 11:42
And the last project in the list is the multifunctional sport's hall that is currently under construction in Ruse.

Some renders and data:

A nice video presentation(as a part of the whole Grand Plaza project)

[tube]Aev-KgWcK2w[/tube]


Some construction site photos:

Cheers


Posted By: Forensic
Date Posted: 12-Oct-2009 at 03:25

Thracian Cliffs Golf Course, near Balchik on the Bulgaria's Black Sea northern coast, is still under construction:
http://www.thraciancliffs.com/ - http://www.thraciancliffs.com/

[/QUOTE]Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 18-Jan-2010 at 02:00
Спортски парк/Повеќенаменски комплекс Стожице-Љубљана
Športni park/Večnamenski kompleks Stožice-Ljubljana

Станува збор за голем проект од типот државно-приватно партнерство на Градската Општина Љубљанска. Содржи стадион, спортска сала, шопинг центар, огромни паркинзи и нов градски парк со секакви содржини. Се наоѓа во северниот дел на градот, во непосредна близина на северниот дел на автопатскиот ринг на Љубљана и доста близу од клучките во кои со обиколницата се спојува главната влезна авенија на Љубљана и автопатите од Марибор и Домжале. Морам да нагласам дека сепак комплексот е доста во границите на градот, затоа што обиколницата (особено северната) прилично доста навлегува во самиот град и сече доста големи населби.

Lokacija / Location: Stožice, Ljubljana
Stanje / Status: gradnja / construction
Datum gradnje / Construction Dates: 2009-2011
Zazidljiva površina / Building area: 24.614 m2 (stadium), 14.164 m2 (arena), 143.973 m2 (park)
Povšina etaž /Total floor area:33.738 m2 (stadium), 35.496 m2 (arena), 151.247 m2 (underground parking garage), 96.319 m2 (shopping), 143.973 m2 (park)
Število nadstropij /Storeys: 3 basements + gf + roof strucutre (stadium), 2 basements + gf + 3 storeys + roof structure (arena), 4 basements + gf (shopping and parking)
Konstrukcija/Structure:reinforced concrete with prefab elements and steel structure for arena roof
Fasada (ovoj)/Cladding:glass, facade panels
Architect:SVA (Jurij Sadar, Boštjan Vuga, Goran Golubič, Miha Čebulj, Nataša Mrkonjić, Vanja Bazdulj, Bine Tekavec, Aleksandra Rakinić, Samuel Gnatovich, Nivia Pimentel), Landscape: AKKA (Ana Kučan, Luka Javornik), Structural engineer: Atelier One - London, Gradis, Consultant: KSS - London

The Sports Park Stožice integrates a football stadium and a multi-purpose sports hall with a big shopping centre, covered by the artificial landscape of the recreational park. As a result 182,000sqm Sports Park Stožice becomes one of the major focal points of Ljubljana's urban life, attracting people of different interests and generation both during the daytime and in the evenings.

The two storeys of the shopping centre and the interior car park fill the 12-metre deep disused gravel pit. The park that covers the roof of the shopping centre continues the natural landscape across the northern section of the outer ring road with the green urban space all the way to the city centre. The entire newly-built premises are integrated into the site, emphasising the horizontal, planar character of the open space.

The recreational park on the roof of the shopping centre is an artificial technical landscape composed of recognisable micro-ambients that withstand the pressure of the crowd before major sporting events and still offer pleasure and comfort to an afternoon stroller, a skateboarder, or children on the playground. The plateau of the park is pierced by vertical connections of accesses from the lower car parks, ventilation shafts, and light wells belonging to the shopping centre. The big central atrium with its pavilions represent the main access point to the shopping centre's two floors.

The football stadium for 16.000 spectators is laid out under the plateau of the park. As a structure, it's therefore 'sunk' into the park. Only the roof over the stands rises above the plane of the park as a monolithic crater.

The rest of the roof of the stadium on the west, north, and south side represents a green, partially accessible continuation of the park's plane. The plane is pierced by four flights of stairs that provide access and lead to the stadium's concourse. Towards the east side of the stadium, the park's plateau gradually descends for 6m down to the eastern platform. Seen from this point, the stadium reveals itself as an open building.

Over the concourse and the stands stretches a 4x4m grid concrete roof. The grid of the roof determinates the 'crater' of the stadium and emphasises the sensation of the interior. The stands descend downwards from the concourse and surround the football pitch, which enables the spectators to be very near to the action, yet still be covered with the roof.

The sports hall for 12,000 spectators is located in the north-western part of the park. The four levels of concourses and the lower, VIP, and upper stands are covered by a shell-shaped dome. The park's plateau, the edge of the shell scallops and opens towards the interior. The ridges continue all the way to the top, where the facade meets the dome. This outlines the shape of the hall, a shell that opens towards the perimeter with large crescent openings overlooking the park. Along the entire perimeter, there is a canopy encircling the hall, acting as a derivative to the scalloped shell. Like the stadium, the entire shell of the hall is also finished in exterior cladding that changes colour depending on the exterior conditions and viewing distance.

The sports hall is a partially recessed building. Its volume is determined by the required seating capacity and the size of the basketball and handball court, which are the two sports that the hall is primarily intended for. The position of the stands ensures maximum compactness of the interior space and allows the spectators to be as close to the action on the court as possible. VIP seating is situated between the lower and the upper stands.

The crater of the football stadium and the shell of the sports hall on the park's plateau become two tuned icons of the new Ljubljana.

Неколку рендера на целиот комплекс:
-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 18-Jan-2010 at 02:03
СТАДИОН СТОЖИЦЕ:

Скоро целиот стадион е вкопан под пространството на паркот, само кровот излегува на површина. Има капацитет од 16 000 гледачи.

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 18-Jan-2010 at 02:05
Дворец на спортовите:

Спортска сала со повеќе намени со капацитет од 12 000 седишта. Ги содржи сите најмодерни спортски, телекомуникациски и безбедносни системи и поволности.-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 18-Jan-2010 at 02:07
Шопинг центарот ќе биде целосно вкопан под паркот, притоа не го нагрдува околниот простор и се добива на употреблива површина над земјата. Има употреблива површина од околу 100 000 квадратни метри.

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 18-Jan-2010 at 02:11
Во самиот парк, кој се протега на површина од 143 000 квадратни метри се предвидени најразлични содржини, кои се обележани на следнава мапа и тоа:

-кружна патека за ролање и скејт
-кружна патека за трчање и џогинг
-скејт парк
-детски парк и игралишта
-простор за пикник
-простор за сончање, плажа и лежалки
-надворешни спортски игралишта
-природна шума
-неколку плоштади и скверови-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 18-Jan-2010 at 02:14
Затоа што станува збор за неколку подземни нивоа кои не ги следат архитектонските контури кои се над земјата ви ги претставувам и шемите за сите 4 нивоа:

ШЕМИ А:

-3 НИВО- 2 НИВО- 1 НИВО0 НИВО

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 18-Jan-2010 at 02:16
ШЕМИ Б:

- 3 НИВО-2 НИВО- 1 НИВО0 НИВО
-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 18-Jan-2010 at 02:19
ИЗГРАДБАТА: истата започна кон почетокот на 2009 година, се работи многу брзо и се очекува во втората половина на 2010 година, објектот да биде целосно функционален. Забправив да напоменам дека проектот вклучува и целосно нова авенија, која ќе минува источно од овој парк и ќе ги поврзува внатрешната и надворешната обиколница на градот.

МАРТ 2009:АВГУСТ 2009:

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 18-Jan-2010 at 02:21
Ноември и Декември 2009:-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 18-Jan-2010 at 02:24
Јануари 2010:

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: Zoc
Date Posted: 18-Jan-2010 at 02:25
Wow Bravos ... Prekrasni inovativni objekti Thumbs%20Up


Posted By: VirginAtlantic
Date Posted: 27-Jan-2010 at 23:20

Както винаги - отлична работа Andrej_LJ!

Интересен проект. Но Словинците не ме изненадват - пример са за останатите земjи во регионот.
А дали можеш да ми кажеш до каде стигна проектот за жп станицата - Еmonika City Center?


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 29-Jan-2010 at 13:48
@ Virgin Atlantic

Проектот Емоника се гради, но доста побавно од очекуваното. Сега работат на крајната источна и западна страна на парцелата, односно рушат досегашни објекти и ги преместуваат железничките траси малку на север. Се градат два нови привремени железнички моста и привремена железничка станица, со што би се ослободил простор за рушење на сегашната и изградба на новата. Сума сумарум, сеуште немаат почнато со суштинскиот дел, односно изградбата на новиот транспортен терминал и деловната кула. Некако ми изгледа дека проектов е преамбициозен за град од големината на Љубљана а и инвеститорот не изгледа како многу сериозен (унгарска фирма е).


Posted By: BL
Date Posted: 18-Feb-2010 at 09:08
Novotovoreni olimpijski bazen "Incel"

Unutrasnjost


Posted By: pavche
Date Posted: 18-Feb-2010 at 15:25
Изградбата на новата спортска сала во Софија оди со многу добро темпо.


Пред еден месец:


Денес:
Posted By: Supervisor
Date Posted: 18-Feb-2010 at 22:44
Арена Софија е одлична! Софија е огромен град и дефинитивно и е потребна голема спортска сала.

-------------
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje


Posted By: pavche
Date Posted: 28-Apr-2010 at 08:36
Ке ме извините за доста долгиот репортаж односно реконструкциjата на стадион "Лазур" во Бургас, но се надевам да ви се допага. На краj се и некои слики од тренинг кампусот на Чермоморец коj скоро ке биде готов во покраинините на Бургас.
Красимир Бал'ков и Фреди Бобич, кои са соодветно тренер и менажер на тимотИстите пред 10-15 години во Штудгарт:


Еве го и Кампусот "Гнездо на Акули":
Posted By: pavche
Date Posted: 28-Apr-2010 at 16:03
И малце новини од Арена Софиjа. Изградбата иде еден месец по брзо од планот.


Posted By: BL
Date Posted: 03-Aug-2010 at 15:35
rekonstrukcija Gradskog stadiona u Banjaluci

http://www.borac-sport.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2941:foto-rekonstrukcija-gradskog-stadiona-2-dio&catid=60:2010-07-08-16-00-22&Itemid=111 - http://www.borac-sport.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2941:foto-rekonstrukcija-gradskog-stadiona-2-dio&catid=60:2010-07-08-16-00-22&Itemid=111


Posted By: BL
Date Posted: 03-Aug-2010 at 15:38
Posted By: BL
Date Posted: 03-Aug-2010 at 15:39
Posted By: BL
Date Posted: 06-Aug-2010 at 12:26
Banajluka bazeni

Vodeni park Aquana Banja Luka
Sport courts


Parking for "Aquana" visitorsPosted By: BL
Date Posted: 06-Aug-2010 at 12:35
http://img838.imageshack.us/i/61690536.jpg/">

http://img716.imageshack.us/i/dsc04329d.jpg/"> http://img716.imageshack.us/i/dsc04329d.jpg/">

http://img210.imageshack.us/i/dsc04406p.jpg/">

http://img42.imageshack.us/i/dsc04380kd.jpg/">


Posted By: BL
Date Posted: 06-Aug-2010 at 12:38
http://img9.imageshack.us/i/dsc05044j.jpg/">

http://img21.imageshack.us/i/dsc04335iz.jpg/">
Posted By: BL
Date Posted: 06-Aug-2010 at 12:40
http://img832.imageshack.us/i/bazenzimi.jpg/">

http://img198.imageshack.us/i/dsc04577i.jpg/">

http://img189.imageshack.us/i/img4776f.jpg/">

http://img801.imageshack.us/i/img4779p.jpg/">
Posted By: BL
Date Posted: 06-Aug-2010 at 12:41
Djecje igraliste

http://img822.imageshack.us/i/11800x531.jpg/">

http://img707.imageshack.us/i/igraonica8.jpg/">Posted By: BL
Date Posted: 06-Aug-2010 at 12:43

Posted By: BL
Date Posted: 06-Aug-2010 at 12:52
Restoran u Aquani

Rouge bar u akva parkuSelf service Sorriso
Posted By: BL
Date Posted: 06-Aug-2010 at 13:10
Olimpijski bazen "Incel"

Posted By: BL
Date Posted: 06-Aug-2010 at 13:11
http://img825.imageshack.us/i/gobaviosnimak.jpg/">

http://img535.imageshack.us/i/vaterpolistisrbijenagob.jpg/">

http://img714.imageshack.us/i/plivanje1.jpg/">

http://img51.imageshack.us/i/skok1.jpg/">


Posted By: BL
Date Posted: 06-Aug-2010 at 13:17
Dodatni sadrzaji Gradskog olimpijskog bazena


Posted By: BL
Date Posted: 06-Aug-2010 at 13:33
Treci bazen u BL
Fortuna
Posted By: BL
Date Posted: 06-Aug-2010 at 13:35
Cocktail bar na Fortuni


Posted By: BL
Date Posted: 06-Aug-2010 at 13:38
Zatvoreni bazen Fortuna
Posted By: BL
Date Posted: 06-Aug-2010 at 13:42
Fitness na Fortuni

AerobikMasaza, Sauna, Solarijum i dr.


Posted By: pavche
Date Posted: 08-Sep-2010 at 12:02
Малце апдеjт на работите по Арена Софиjа.

Уникална метална конструкция на новата спортна зала в СофияФирма Хоризонт-Иванов демонстрира нова технология за повдигане на конструкцията.

Конструкцията беше сглобена на междинна кота на обекта и повдигната до проектната височина с помощта на специалисти от Швейцария и Чехия. Технология е уникална и за първи път се използва в България. Подготовката по инсталирането на цялото оборудване се извърши за рекордно кратки срокове, от 23 август и завърши в края на месеца. Инсталирани бяха 8 кули с платформи върху които се поставиха 8 хидравлични крика, с чиято помощ на 1 септември в стартира операцията по повдигане. Тежащата 1500 т. конструкция беше издигната за 3 часа до необходимата височина.


и некои клипчинja

[tube]lSHPKNcd-54[/tube]

[tube]IQUsAssDYr8[/tube]

Cheers

Сликите се приземани од sportal.bg, gong.bg, SSC(FloatingShift, EVO_X, timonass)Posted By: Buliwyf
Date Posted: 09-Feb-2011 at 22:41
my Macedonia, дали знаеш нешто повеќе во врска со новиот национален стадион што ќе се гради во Тирана мислам дека беше, тој што наликуваше на картата на Албанија? Има некои новости или се остана само на план?

Видов клип од јутјуб на ссц, ако не се лажам ти си го постирал?

-------------


Posted By: N23
Date Posted: 09-Feb-2011 at 23:11
http://www.youtube.com/watch?v=MjxqGufLYGs&feature=related
Не ме изненадува ако го изградат овој стадион во Албанија. Прилично креативно, иако речиси никој од Балканов кога гради нов спортски објект не сака да го тргне од националните обележја. Кога го гледам планот за стадионов, се прашувам каде се губи имагинацијата на македонските архитекти.


Posted By: Buliwyf
Date Posted: 09-Feb-2011 at 23:16
Дефинитивно се работи за креативен и уникатен пристап во случајов со албанскиот стадион. Е сега дали на некого му се свиѓа или не е веќе прашање на фкус.

Кога сме кај нашиве архитекти, барем на спортски план не потклекнале од естетска гледна точка. Градски стадион има стварно импресивен изглед а истото можам да го кажам и за салата Борис Трајковски.

-------------


Posted By: pavche
Date Posted: 04-May-2011 at 10:15
Арена Софиjа ке биде отворена конечно на 23 Jули.

Еве моменталната состоjба
Posted By: pbanks
Date Posted: 04-May-2011 at 10:46
Дизајнот од надвор повеќе ми се допаѓаше на рендерот. Не дека е лош сега, но на рендерот ми беше за класа подобар.

Внатрешноста пак си доаѓа супер на место.


Posted By: pavche
Date Posted: 12-Jul-2011 at 09:27
Еден мал футбалски стадион од Бугариjа - Градски во Ловеч
Posted By: alexgizh
Date Posted: 12-Jul-2011 at 09:54
Овие спојовите на трибините сега (дополнително) ги прават или цел стадион го прават па на крај им останале?

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: pavche
Date Posted: 12-Jul-2011 at 10:32
Минатата година направиха трибините зад вратите, а годинава споjовете со тех и оваа трибина:На споjовете мора да има видео екрани.


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 12-Jul-2011 at 10:35
Симпатично стадионче,личи на стар англиски стадион

-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: pavche
Date Posted: 12-Jul-2011 at 13:46
За мал град како Ловеч е екстра

Еве и убав репортаж од JloKyM (ССЦ) за готовата Arena Sofija

Cheers


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 12-Jul-2011 at 13:50
Прекрасна арена Drool

-------------
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו


Posted By: Stibera
Date Posted: 12-Jul-2011 at 14:05
Прекрасна и вистинска Арена во споредба со нашата која ја викаме Арена а не е тоа Big%20smile


п.с. кој ќе игра таму? за кого е градена, за некој клуб или како национална арена е изработен проектот?


Posted By: pavche
Date Posted: 12-Jul-2011 at 14:32
Како национална арена, но може би ке се играт сите по-големи утакмици на кошарските(Лукоjл Академик во европските турнири) или одбоjкашки клубове(ЦСКА во Indesit Champions League) од Софиjа и т.н. Веке са наjвени и првите по-големи спортски настани во близката година, кои ке бидат во Арена Софиjа - Финалите на World League Volleyball летото на 2012, Финалот на светскиот шампионат по Motocross Freestyle на 14 Декември 2011 и турнирот на шампионките на WTA од 31 Октомври до 4 Ноември годинава со 8-те наj-добри жени во светот на тенисот от измината година. Арената ке се користи и за концерти и фестивали - првиот голем концерт ке биде на Жан Мишел Жар на 9-ти Октомври. На 30 Jули ке биде и официалното откриване со одбоjкашка контрола Бугариjа - Србиja.


Posted By: spaceman091
Date Posted: 12-Jul-2011 at 14:36
bravo mnogu ubavo, steta nashata vo skopje sto ne e vakva


Posted By: Tuvok
Date Posted: 12-Jul-2011 at 16:56
Колку пари е оваа а колку нашата ?


Posted By: N23
Date Posted: 12-Jul-2011 at 21:09
Од надвор е 10-ка, внатре не поише од 7. Прво сумљиво ми е околу капацитетот и дека стварно внатре за спортски натпревари ќе собира околу 12 и пол илјади. Од друга страна влезот пред трибините ме потсеќата на нашата, само малку помодерен, а внатрешноста на Каха Магика во Мадрид. Се на се убаво здание, редно беше Софија да добие асална сала и да не мора Лукоил Академик да игра во познатата, но премногузастарена Универзијада. Браво и за почетниот натпревар, уште еден доказ како се отвора спортска сала, со голем меч, макар и пријателски. Внатре дури има и слични елементи од нашата, а најголем мерак ми прават столчињата, скоро идентични се како во Арена Загреб. Уште еднаш со мала замерка дека можеле малку повеќе да се потрудат за изгледот на внатрешниот дел.
Павче сигурно е ова за Светската Лига у Одбојка дека финалните мечеви ќе се играат во Софија?


Posted By: N23
Date Posted: 12-Jul-2011 at 21:12
Originally posted by Tuvok

Колку пари е оваа а колку нашата ?

Според Википедија оваа кошта околу 55 милиони евра, а нашата некои десетина милиони евра, но колку што сум запознат, никогаш не се кажа конечната цифра.


Posted By: spaceman091
Date Posted: 12-Jul-2011 at 21:29
dobro zatoa nie imame avtokino, hokej, kartin i drugi kurci palci... sto ne se potrebni i se samo perenje pari


Posted By: pavche
Date Posted: 12-Jul-2011 at 21:29
Originally posted by N23


Павче сигурно е ова за Светската Лига у Одбојка дека финалните мечеви ќе се играат во Софија?


Thumbs%20Up  ->> http://www.fivb.org/viewPressRelease.asp?No=30200&Language=en - http://www.fivb.org/viewPressRelease.asp?No=30200&Language=en

Цената на изградбата е 45 милиона евро. -> http://sofia.dir.bg/news.php?id=4904505 - http://sofia.dir.bg/news.php?id=4904505


Posted By: N23
Date Posted: 12-Jul-2011 at 22:56
Originally posted by pavche
Originally posted by N23

Павче сигурно е ова за Светската Лига у Одбојка дека финалните мечеви ќе се играат во Софија?
Thumbs%20Up  ->> http://www.fivb.org/viewPressRelease.asp?No=30200&Language=en - http://www.fivb.org/viewPressRelease.asp?No=30200&Language=en Цената на изградбата е 45 милиона евро. -> http://sofia.dir.bg/news.php?id=4904505 - http://sofia.dir.bg/news.php?id=4904505


Одлично, ќе може догодина да се отиде на овој турнир затоа што како никогаш досега ќе биде блиску до Македонија.


Posted By: Stibera
Date Posted: 13-Jul-2011 at 16:54
Originally posted by pavche

Како национална арена, но може би ке се играт сите по-големи утакмици на кошарските(Лукоjл Академик во европските турнири) или одбоjкашки клубове(ЦСКА во Indesit Champions League) од Софиjа и т.н. Веке са наjвени и првите по-големи спортски настани во близката година, кои ке бидат во Арена Софиjа - Финалите на World League Volleyball летото на 2012, Финалот на светскиот шампионат по Motocross Freestyle на 14 Декември 2011 и турнирот на шампионките на WTA од 31 Октомври до 4 Ноември годинава со 8-те наj-добри жени во светот на тенисот от измината година. Арената ке се користи и за концерти и фестивали - првиот голем концерт ке биде на Жан Мишел Жар на 9-ти Октомври. На 30 Jули ке биде и официалното откриване со одбоjкашка контрола Бугариjа - Србиja.


може ли да поставиш некој официјален линк за овој настан или по можност за сите овие настнаи зашто ако некој сака од макеоднија да оди бидејќи е блиску каде може да се информира околу овие настани па и да земе акредитација сигурно и многу мкд новинари поради блискоста ќе одат да следат некој настан Smile


Posted By: N23
Date Posted: 13-Jul-2011 at 19:05

За тенисот не сум сигурен, секаде барам и пишува дека од 2011 до 2013 турнирот на најдобрите 8 у светот ќе се одржува во Синан Ердем, новата арена во Истанбул.


Posted By: Galileo
Date Posted: 13-Jul-2011 at 21:54
Originally posted by N23


За тенисот не сум сигурен, секаде барам и пишува дека од 2011 до 2013 турнирот на најдобрите 8 у светот ќе се одржува во Синан Ердем, новата арена во Истанбул.
http://www.wtatennis.com/news/20110625/sofia-to-host-tournament-of-champions_2256076_2381860 - -
  • http://www.wtatennis.com/page/LatestNews/Read/0,,12781~2381860,00.html -
http://www.wtatennis.com/news/20110625/sofia-to-host-tournament-of-champions_2256076_2381860&layout=button_count&show_faces=false&width=90&action=like&colorscheme=light&height=35 -
http://www.wtatennis.com/news/20110625/sofia-to-host-tournament-of-champions_2256076_2381860&layout=button_count&show_faces=false&width=90&action=like&colorscheme=light&height=35 -
http://www.wtatennis.com/news/20110625/sofia-to-host-tournament-of-champions_2256076_2381860&layout=button_count&show_faces=false&width=90&action=like&colorscheme=light&height=35 -
Tsvetana%20Pironkova

LONDON, United Kingdom - The Women's Tennis Association (WTA) has announced that the Tournament of Champions, the annual season-ending event for the WTA's top International tournament winners, will take place in Sofia, Bulgaria in 2012, 2013 and 2014. The tournament will be staged at the brand new state-of-the-art Arena Sofia, which is set to be unveiled next month, and feature established and next generation stars competing for a share of $750,000 in prize money.

The top six highest-ranked players who have won an International tournament during the regular WTA season and who are not participating in singles for the year-end TEB-BNP Paribas WTA Championships in Istanbul, Turkey, will compete in the single-elimination format event. Additionally, two wildcards will have the opportunity to compete in the event.

The Tournament of Champions represents the championships for the International tournaments, bringing a season-long link and race tying together the 31 International WTA events. This year's http://www.wtatennis.com/page/Tournaments/Info/0,,12781~1901,00.html - Commonwealth Bank Tournament of Champions will take place on November 2-6, 2011 in Indonesia, Bali, rounding out its three year commitment.

"We are excited about bringing the Tournament of Champions to the beautiful city of Sofia. It has been 22 years since the WTA has held an event in Bulgaria, so it is an exciting opportunity to showcase a new generation of WTA stars to the fans in Bulgaria," said Stacey Allaster, Chairman and CEO of the WTA.

"We are very happy and proud that the WTA chose Bulgaria and Sofia as host of one of the most prestigious events - the Tournament of Champions," said Stefan Tzvetkov, president of the Bulgarian Tennis Federation and tournament director of the Tournament of Champions.

"This will be the biggest tennis event ever organized in our country," he added. "It will be a very good opportunity for promoting our wonderful city and country as a first class tourist, event and business destination. I also hope it will be an additional boost for the fast developing tennis in Bulgaria. We will do our best to ensure a wonderful week for all players, guests and spectators."

Bulgaria's Maleeva sisters - Manuela, Katerina and Magdalena - were an impressive presence on the WTA for nearly a quarter of a century. Each of the women cracked the Top 10 during her career (Manuela rose as high as No.3) and in 1992 all three simultaneously ranked inside the Top 15. The current Bulgarian No.1 is http://www.wtatennis.com/player/tsvetana-pironkova_2257889_10365 - Tsvetana Pironkova , who last year became the country's first http://www.wtatennis.com/page/Tournaments/Info/0,,12781~839,00.html - Wimbledon semifinalist.

http://www.wtatennis.com/player/aravane-rezai_2257889_11081 - Aravane Rezai won the inaugural Tournament of Champions in Bali in 2009, while http://www.wtatennis.com/player/ana-ivanovic_2257889_10999 - Ana Ivanovic triumphed last year.

 
http://www.wtatennis.com/news/20110625/sofia-to-host-tournament-of-champions_2256076_2381860
 
 


Posted By: N23
Date Posted: 19-Jul-2011 at 17:50
http://img543.imageshack.us/i/avion2.jpg/">

Доказ како може нешто ружно, да се направи да изгледа прекрасно!. Еве идеја за нашиве додека не стават атлетска патека, да се постави црвена покривка врз неа, секако подобро ќе изгледа.


Posted By: micko_v
Date Posted: 20-Jul-2011 at 15:51
Дека изгледа прекрасно не би рекол, сепак се работи за вкусови, за некој е исклучително грдо...


Posted By: N23
Date Posted: 20-Jul-2011 at 15:53
Originally posted by micko_v

Дека изгледа прекрасно не би рекол, сепак се работи за вкусови, за некој е исклучително грдо...


Споредено со претходната состојба и од лично присуство на тој стадион, одговорно тврдам дека сега изгледа прекрасно. Не е бог знае што, но они буквално од шупа направија репрезентативен стадион.


Posted By: pavche
Date Posted: 31-Jul-2011 at 16:00
Неколко слики од официалното откриване на "Арена Армеец Софиjа" вчера, со меч помегу одбоjкашките тимове на Бугариjа и Србиja.
Print Page | Close Window