Print Page | Close Window

Од регионот

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Станбени
Forum Discription: Станбени згради, станбено-деловни комплекси, резиденцијални објекти и населби...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1112
Printed Date: 26-Nov-2020 at 14:18


Topic: Од регионот
Posted By: BL
Subject: Од регионот
Date Posted: 15-Mar-2009 at 17:18
Jos jedna nova zgrada u kojoj se nalaze mercator i beko
Replies:
Posted By: гитардемон
Date Posted: 23-Apr-2009 at 17:03


Ај што згрешиле тука нешто во текстот (Roll%20eyes) ама и прегрда ја направиле зградата. Баш во центарот на Солун, од оние стари грдосии го добија ова, квази 'модернистичка' грдосија... Па уште на неа напишале дека Македонија е грчка Ова ни во соседна Македонија го нема, навистина претеризам со алуминиумските профили. Ај што е станбена зграда, ова и за хотел грдо е, па и за болница.


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 08-Jul-2009 at 13:39
Сликнав(од автобус) неколку слики од новата софијска архитектура

ако некој се прашува зошто сум ја ставил зградава долу во нова архитектура,па изградена е пред 2 години,полошо нешто не сум видел

Posted By: pavche
Date Posted: 08-Jul-2009 at 18:36
Originally posted by ovaj_stariov


ако некој се прашува зошто сум ја ставил зградава долу во нова архитектура,па изградена е пред 2 години,полошо нешто не сум видел

This old commie - from the late 70-ies or 80-ies.


Posted By: Forensic
Date Posted: 09-Jul-2009 at 04:19
Exactly. This is Zone B5 in Sofia, which was built in the early 80s and refurbished recently. These are the largest apartment buildings in the country. Smile 


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 11-Jul-2009 at 16:51
Еве еден убав пример од Стара Загора,Бугарија,како би требало да изгледа една современа зграда.

Предниот дел е деловен,а задниот се станови за живеење.


-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 22-Sep-2009 at 18:29
Varna One, Варна:


Construction has started on a vast multi-dimensional residential complex, spanning a parcel of land of 77 000 sq m. The enormous complex is adjacent to Vladislav Varnenchik blvd at the former site of the VAMO engine manufacturing plant which recently terminated business activity, Stroitelstvo Gradut reports.

The first construction phase will be initiated in April 2009 in the eastern sector of the plot. Final completion is scheduled for June 2011. This parcel is designated for the residential part of the complex, boasting six large apartment blocks consisting of 41 flats each, varying in size and from 67 sq m to 112 sq m. Adjacent to it will be the second residential zone, comprising five buildings and 180 flats. The blocks will be positioned one on top of another and they will vary in height, between nine, 12 and 15 storeys, so that each provides a good sea view.

Phase two of the construction process will start in January 2010. This will shape the western sector of the site, where the shopping centres, recreation centres, coffee shops and the business zone will be housed.

Израелски инвеститор влага над 200 млн. евро в мащабен комплекс във Варна

Рендери:


Posted By: Forensic
Date Posted: 03-Jan-2010 at 14:24
A decent residential building in Sofia. What I find more impressive is that someone in Bulgaria realized people in the well-to-do parts of the world parctice something called landscaping.
 
 
 
 
Posted By: Forensic
Date Posted: 03-Jan-2010 at 14:50
Another almost completed decent project in Varna. While the architecture appeals to me, the residential buildings are located on Varna's entry point from Golden Sands and Albena. In the past this area was one of the nicest entry points in Bulgaria with a sprawing, well maintained park created to impress foreign visitos to the north Black Sea resorts. Now it's gone. OhnoOhnoOhno
 
No need of that BILLA sign either.
 
 
 
 
 
 
 
 


Posted By: Шпер
Date Posted: 14-Jan-2010 at 22:40
Еве една интересна зграда во Белград, ми привлече внимание и ја сликав. Кој е овој архитектонски правец?Naughty
-------------


Posted By: гитардемон
Date Posted: 14-Jan-2010 at 22:45
sonic the hedgehog style

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: BL
Date Posted: 18-Feb-2010 at 09:08
Najveci stambeni kompleks u BiH, Aleja centar Banja Luka
Posted By: BL
Date Posted: 18-Feb-2010 at 09:10
Stambeni kompleks zute zgrade, malo sterilno, ali valjda ce kad se zavrsi i naraste vegetacija biti malo bolje.
Posted By: BL
Date Posted: 18-Feb-2010 at 16:33
Stambene zgrade

 
Posted By: axel
Date Posted: 11-May-2010 at 10:07
МАКЕДОНСКИТЕ ГРАЃАНИ ОТКРИЈА ЕВТИН НЕДВИЖЕН ИМОТ
Јагма за станови на албанскиот брег

Елена Костовска

Стотина македонски семејства веќе купиле станови на албанското крајбрежје, а уште многумина се заинтересирани да инвестираат во соседството, тврдат посредниците со недвижен имот. Македонските веб-локатори за недвижни имоти се преполни со понуда на новоизградени станови на најатрактивните албански плажи, по цена од 600 до 700 евра за квадратен метар. Интерес има и за самостојна изградба на куќи и на деловни простори, а цената на плацовите се движи од 200 до 400 евра.
Македонските граѓани најчесто купуваат или се интересираат за станови од 45 до 65 квадратни метри во градовите Саранда, Валона и Драч. Нив граѓаните ги користат за изнајмување, преку што заработуваат, или за одмор и за викенди.
Во Министерството за правда на Албанија велат дека нема проблеми странци да купат недвижен имот и земјиште во Албанија.
- Нема рестрикции за странци. Исто како и граѓаните на Албанија и тие може да купат недвижен имот под исти услови - велат во Министерството за правда на Албанија.
Домашните посредници додаваат дека е побрза процедурата за странци, за кои имотен лист на име на купувачот се издава за две недели, додека процедурата за граѓаните на Албанија е 45 дена.
Домашните агенции за недвижни имоти, кои соработуваат со агенции за недвижни имоти и со инвеститори, кои градат станови во Албанија, велат дека продаваат и апартмани кои се во затворени комплекси, со чувари и со постојан надзор. За оние кои имаат да одвојат повеќе пари, по 800 евра за квадратен метар, може да добијат апартман во комплекс кој содржи ресторани, продавници, базени, спортски терени и приватна плажа. Оние со поплиток џеб, пак, за 590 до 650 евра ќе добијат апартман во права линија, на море, со паркинг и базен во рамките на комплексот.
- Има огромна заинтересираност кај граѓаните од Скопје, Битола и од Прилеп, но и кај граѓаните од Западна Македонија. За три и пол години 80 македонски семејства станаа сопственици на станови во Албанија. Во цената на становите за квадрат се вклучени сите давачки, освен 50 евра трошоци за нотар – објаснува еден посредник за недвижности.
Македонските граѓани, кои биле на одмор во албанските летувалишта, велат дека имало многу македонски граѓани од дебарскиот, гостиварскиот и од тетовскиот крај, кои во овие места изнајмувале апартмани на море, а многу од рестораните и од баровите биле во нивна сопственост.
- Веднаш штом дојдовме не пречека човек од Мавровско, кој ни понуди апартман со две соби по 30-35 евра за ноќ, на брегот на Јадранското море во Драч. Истиот човек ни кажа дека на македонски ќе можеме да се разбереме во рестораните на главната улица, кои ги држеле луѓе од Тетово и од Гостивар - вели Наташа Младеновска од Скопје.


Охрид двојно поскап


На охридското крајбрежје новоизградените станови, кои излегуваат на шеталиште, се продаваат во просек од 1.200 евра за квадратен метар, па нагоре, додека цените за препродажба се движат до 900 евра за квадратен метар. Во агенциите за недвижности во Охрид велат дека и покрај измените во законските прописи нема заинтересираност кај странците, кои без проблеми можат да купат недвижност во земјава.
- Како ќе биде продажбата, ќе покаже времето. Ако судиме по зимскиот период, ќе биде слабо - вели Венко Наумовски, сопственик на агенцијата за недвижности „Можности“.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=2018&ArticleID=140497


Posted By: BL
Date Posted: 03-Aug-2010 at 15:34
....


Posted By: BL
Date Posted: 03-Aug-2010 at 15:40
stambena zgrada UC u BL
Posted By: BL
Date Posted: 03-Aug-2010 at 15:48
stambena zgrada na obali Vrbasa, BL


Posted By: BL
Date Posted: 03-Aug-2010 at 15:50
Jos jedna, mislim da ce biti poslovna. Nalazi se u lokaciji Aleja centar, najvecem gadilistu u R. Srpskoj.
Posted By: BL
Date Posted: 03-Aug-2010 at 16:08
Unutrasnjost zgrada na Vrbasu


Posted By: BL
Date Posted: 03-Aug-2010 at 16:10
Jos neke stambene u gradu


Posted By: BL
Date Posted: 03-Aug-2010 at 16:15
Apartmani na Vrbasu


Posted By: BL
Date Posted: 03-Aug-2010 at 16:17
Stambena zgrada u izgradnji u Skendera KulenovicaPosted By: macedonia
Date Posted: 12-Aug-2010 at 21:17
Here are some recently built apartments from my home town of Lerin (Florina) in Aegean Macedonia. Lerin is a small town of about 15,000 inhabitants, close to the border near Bitola. (BTW is the right thread to post this?)

2001:

2002:
2003:
2004:
2006:
2007:

Posted By: Cloverstack
Date Posted: 12-Aug-2010 at 22:01
Originally posted by macedonia

(BTW is the right thread to post this?)

Да Thumbs%20Up


Posted By: fichot
Date Posted: 05-Nov-2010 at 09:02
Грчкиве објекти се  Puke

-------------


Posted By: Galileo
Date Posted: 14-Jul-2011 at 01:07
Bulgaria- Bourgas - Residental Tower
 
 
 
Meden Rudnik, Bourgas
Investor "GM Story Ltd.
Implementation "GM Story Ltd.
Designer Arch. Bureau "PP Iris 2001 Ltd. arh.Petko Petkov
Area of 1000 sq. meters plot
Total built-up Area 20 000 sq.m
height 90 meters
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Posted By: VirginAtlantic
Date Posted: 13-Oct-2011 at 16:05
Две од интересните станбени згради, кои моментно се градат во Софиjа:

http://www.sofbuild.com/ - Red Apple


За жал светлината веке не е погодна за слики, а и се уште обjектот е на почетокотPosted By: VirginAtlantic
Date Posted: 13-Oct-2011 at 16:22
Само на 200 метри од Red Apple се гради оваа зграда:Тука се гледа во далечина

Posted By: tiberix
Date Posted: 14-Oct-2011 at 11:30
Opa, ne sum pominal od tamu... Odlicno izleze zgradava. 


Posted By: tiberix
Date Posted: 14-Oct-2011 at 11:31
Samo, kako go zatvorija blokcheto od pozadi... sirota.Posted By: axel
Date Posted: 28-Oct-2011 at 09:01
Во Белград ќе се гради ротирачки облакодер

Во Нов Белград, на неодредена локација, наскоро би можела да започне изградба на ротирачки облакодер висок 480 метри кој би имал 80 катови. Поголемиот број на становите би биле наменети за живеење.
 
Ротирачкиот облакодер би можел да се гради, доколку претставниците од општините се договорат за локацијата и документите за изградба со заинтересираните инвеститори, неименувана холандска компанија.

Сопствениците на становите наутро ќе имаат поглед на Калемегдан, преку ден кон Земун, а навечер на некоја друга локација.На секој кат ќе има ексклузивни апартмани, со паркинг простор и други погодности.

Во рамки на оваа кула ќе биде инсталиран и лифт кој ќе ги превезува како жителите, така и автомобилите на потенцијалните сопственици на апартмани.

Уште не е познат датумот за почеток на градбата.

http://daily.mk/cluster3/2d14e0e41f83df18cb4554b90b26faa7/968798/vo-belgrad-kje-se-gradi-rotirachki-oblakoder


Posted By: fichot
Date Posted: 29-Oct-2011 at 13:14
wow. sf.

-------------


Posted By: axel
Date Posted: 29-Oct-2011 at 15:41

Холандска фирма сака да гради ротирачка 80-катница во Нов Белград

 • http://sitel.com.mk/dnevnik/balkan - Балкан
 • Холандската компанија „Витал Естејтс“ планира изградба на ротирачка кула висока 80 ката во Нов Белград, објави белградскиот весник „Данас“, нагласувајќи дека градските власти на Белград засега се уште не дале дозвола за градба на овој објект.

  Според планот за изградба на зградата, се предвидува секој кат да е со површина од околу 1.200 метри квадратни, а за нејзино ротирање ќе се користи соларна и еолска енергија. Секој кат индивидуално би требало да се врти околу оската на кулата, така што зградата цело време би изгледала различно. Предвидено е во зградата да има хотел, деловни простории и станови.

  Според претставникот на „Витал“, Зоран Лукиќ никаде во Европа досега не е изградена ваква „ротирачка кула“ и таа би можела да стане нов симбол на Белград.

  Лукиќ нагласува дека проектатант на кулата е светски познатиот архитект Дејвид Фишер, кој е автор на ротирачкиот небодер во Дубаи.

  Според Лукиќ, за изградба на „ротирачката кула“ би се користел „бетон од новата генерација, кој е шестпати полесен од стандардниот“. - Материјалот овозможува целосна енергетска независност на зградата, создава можности за иновативно загревање и разладување, при што се штеди до 70 проценти енергија, тврди Лукиќ.

  „Витал Естејтс“, чие седиште е во Амстердам, е дел од швајцарскиот инвестициски холдинг „Витал Сорс Парадизо“, кој е познат по иновациите во областа на градежништвото. Оваа компанија во моментов гради 220-катна зграда во Бразил, која би требало да биде готова до стартот на Светското фудбалско првенство што во 2014 гппдона ќе се одржи во оваа земја. Овој облакодер треба да биде највискоа зграда на американскиот континент.

  http://www.time.mk/read/7e96f9c9ae/56f7e35b2e/index.html


  Posted By: alexsend
  Date Posted: 29-Oct-2011 at 16:59
  И јас за ова се упалив ама веќе сте го ставиле.

  И другите земји се будни додека ние сонуваме...


  Posted By: axel
  Date Posted: 12-Nov-2011 at 11:26

  Први станари на пролеће

  Вождовачко насеље "Степа Степановић" на пролеће прима прве станаре. Цео комплекс од преко 4.500 станова, у коме ће живети око 13.000 људи, биће потпуно изграђен до краја 2012. године или почетком 2013. године, рекао министар Оливер Дулић.

  У ново насеље "Степа Степановић" у Београду први станари биће усељени на пролеће, а цео комплекс са 4.616 станова биће потпуно изграђен до краја 2012. године или почетком 2013. године, рекао је министар животне средине, рударства и просторног планирања Оливер Дулић.

  Министар је рекао да је тренутно у продаји око 2.050 станова, од којих је 1.200 већ купљено, као и да су за 300 станова у току процедуре склапања уговора.

  "Очекујемо да ће и остали станови бити у продаји до краја ове или почетком следеће године и да ће се значајан део њих бити продати у овој фази градње", рекао је министар Дулић за Танјуг.

  Дулић је нагласио да грађани купујући станове показују да имају велико поверење у тај државни пројекат.

  Прве зграде на месту бивше вождовачке касарне требало би да буду завршене у фебруару, што је три месеца пре званичног рока, кажу у министарству.

  Радови се одвијају, према речима Дулића, добрим темпом и завршени су сви пројекти и јавне набавке, тако да ће до краја текуће године грађавинари бити ангажовани на изградњи целог комплекса, у коме ће живети око 13.000 људи.

  Држава је показала способност да води овакве пројекте и да у областима станоградње изведе највеће и најкомпликованије подухвате, истакао је Дулић.

  Министар је навео да је то један од највећих стамбених комплекса који се тренутно гради у Европи и то без било каквих проблема, кашњења и скандала који су, нажалост, пратили друге сличне пројекте.

  Показали смо да можемо да издамо дозволе веома брзо и посредујемо у комуникацији између комуналних предузећа ради опремања комплекса, навео је министар.

  Упослено 70 грађевинских фирми 

  На изградњи "Степе Степановић" је до сада радило око 10.000 људи из 70 грађевинских фирми, а Дулић очекује да ће укупно бити ангажовано 30.000 грађевинских радника, што представља значајну помоћ приватаним грађевинским фирмама.

  На тој локацији гради се комплекс са 4.616 станова распоређених у 44 објекта односно око 434.000 метара квадратних стамбено-пословног простора.

  Први извођачи радова су уведени на градилиште у јануару ове године и тренутно је у току изградња 39 објеката са око 4.100 станова, а цена квадрата је од 1.250 до 1.290 евра са ПДВ-ом.

  Министар просторног планирања је рекао да су завршени и сви пројекти за изградњу новог насеља "Др Иван Рибар" на Новом Београду, као и да се тренутно издају прве дозволе.

  Ту се јавио проблем, јер на том земљишту постоји неформално насеље са неколико породица, рекао је Дулић и додао да ће радови на изградњи више од 800 станова почети када буде завршено њихово расељавања, у складу са међународним стандардима.

  Ти станови ће, такође, бити модерно изграђени односно еколошки и енергетски ефикасни, додао је Дулић.

  Нови пакет мера за спас грађевинарства   

  На питање каква ће бити следећа грађевинска сезона, Дулић је рекао да и у 2012. години држава треба да нађе начине како да ангажује домаће грађевинаре за сличне пројекте.

  Подсетио је да се тренутно реализује 247 грађевинских пројеката широм Србије на основу Закона о помоћи грађевинској индустрији у условима светске економске кризе.

  "Веровали смо да ће светска економска криза јењавати током ове године и да ћемо у 2012. године имати велики прилив приватних инвестиција, а нарочито у сектору грађевинарства, што се на жалост није десило", констатовао је Дулић.

  Дулић је рекао да Министарство зато припрема нови пакет мера за спас грађевинске индустрије у 2012. години како би се грађевинарима обезбедио посао.

  Раст ове године у грађевинском сектору је постигнут искључиво зато што је држава издвојила значајна средства, али то за следећу годину неће бити довољно, напоменуо је Дулић.

  http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/5/%D0%95%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D1%98%D0%B0/989502/%D0%9F%D1%80%D0%B2%D0%B8+%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%B8+%D0%BD%D0%B0+%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%9B%D0%B5+.html


  Posted By: VirginAtlantic
  Date Posted: 18-Oct-2012 at 18:49
  Originally posted by VirginAtlantic

  .  .  . 
  http://www.sofbuild.com/ - Red Apple

  Развоj на проектот една година подоцна . . .
  27.12.2011


  19.03.2012


  18.10.2012

  Posted By: gjoko
  Date Posted: 01-Nov-2012 at 02:13
  SRBIJA | SREDA 31.10.2012 | 21:23
  Srbija gradi najsporije na svetu
  IZVOR: DNEVNIK
  Beograd -- Za dobijanje svih građevinskih dozvola u Srbiji je investitoru potrebno da prođe kroz 18 procedura.

  A na to će, ukoliko sve bude teklo u najboljem redu, čekati 269 dana, navodi se u ovogodišnjem izveštaju Svetske banke o lakoći poslovanja u zemljama sveta.

  Po tome smo na 179. mestu na svetu, među 185 država čiji su uslovi za biznis mereni u tom istraživanju.

  Kako su izračunali analitičari Svetske banke, za dobijanje svih potrebnih građevinskih dozvola i saglasnosti koje mora imati investitor koji želi da na svom zemljištu podigne skladište, potrošiće tačno 6.341.769 dinara.

  U tu cifru, naravno, nisu zaračunati mito i korupcija kojima će u Srbiji svakako morati da „podmaže” da bi sve išlo kako treba.

  Izveštaj je pravljen po standardizovanim procedurama: uzeta je u obzir gradnja magacinskog objekta jedinstvene vrednosti. Lokalni saradnici Svetske banke tada izračunavaju sve troškove i procedure potrebne za izgradnju takvog objekta a dobijeni podaci se potom rangiraju po zemljama.

  U Finskoj je, na primer, investitoru za to potrebno svega 66 dana, koliko i u Hongkongu. Apsolutni rekorder je ipak Singapur, koji i inače prednjači na svim listama o biznis-okruženju – u toj azijskoj zemlji-gradu za dobijanje građevinskih dozvola potrebno je tek 26 dana. Lošije od Srbije su, između ostalih plasirani Zimbabve (614 dana), kao i Haiti, gde je investitoru za dobijanje svih građevinskih dozvola i saglasnosti potrebno čak tri godine.

  Srbija je u ovogodišnjem izveštaju Svetske banke na 86. mestu globalne liste koja meri lakoću poslovanja i među deset ekonomija koje su sprovele najveći broj reformi, a na prošlogodišnjoj listi bila je na 95. mestu, saopštila je ta međunarodna finansijska institucija.

  U oblasti Osnivanje preduzeća Srbija je na listi Svetske banke na 42. mestu, po Upisu nepokretnosti na 41, po Međunarodnoj trgovini na 94, po Dobijanju kredita na 40, po Dobijanju priključka za struju na 76, i po Zaštiti investitora na 82. mestu.

  U oblasti Sprovođenje ugovora Srbija je na 103. mestu, kao i u Rešavanju nesolventnosti, po Plaćanju poreza na 149, a najlošije smo – već godinama – plasirani u oblasti dobijanja građevinskih dozvola.

  Najkraće se, po izveštaju Svetske banke, čeka na dobijanje dokaza o vlasništvu nad zemljištem (šest dana) i na dozvolu za početak radova i tehnički pregled zgrade (po jedan dan).

  Najduže je potrebno za dobijanje same građevinske dozvole (90 dana), dok se za dozvole i saglasnosti od toplane, vodovoda, Inspekcije rada i slično, kao i za upis zgrade u registar, čeka između 45 i 60 dana.

  Porez na izgradnju jednog takvog skladišta u predgrađu Beograda koštao bi, po proračunu Svetske banke, oko 5,4 miliona dinara.

  U regionu Istočne Evrope i Centralne Azije se u proseku za dobijanje svih građevinskih dozvola čeka nešto kraće nego u Srbiji – 226 dana.
  http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2012&mm=10&dd=31&nav_id=656648 - http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2012&mm=10&dd=31&nav_id=656648


  Posted By: VirginAtlantic
  Date Posted: 12-Nov-2012 at 19:56
  Red Apple, Софиjа

  12.11.2012

  Posted By: FoSsiL
  Date Posted: 13-Nov-2012 at 01:46

  Ова според мене е добар пример за како треба во иднина да изгледаат станбените згради... Дури може и со дополнителни содржини...

  Но во комбинација со современ начин на живот и висок стандард на живот....

  Единствено мислам дека металните издатоци се непотребни... 
  -------------
  Македонија - Земја на чудата!


  Posted By: Andrej_LJ
  Date Posted: 15-Dec-2012 at 16:20
  Истата фирма која ги градеше UrbanModel и RedApple т.е. фирмата SofBuild започнува изградба на својот најголем објект до сега во Софија. Фирмата продолжува со своите нестандардни, иновативни и ултра-модерни решенија и дизајн. Се работи за зграда на бул. Бугарија во периферијата на Софија:

  B3 Sofia Tower Building

  Residential & Office Development by Aedes studio in Bulgaria  Изградениот веќе од истата фирма Urban Model на бул. Ал. Стамболијски:


  -------------
  "Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


  Posted By: Џоле
  Date Posted: 05-Nov-2014 at 13:00
  Во Загреб денес беше пуштен во употреба станбено-деловен комплекс. Кулата на овој комплекс со своите 25 ката сега е највисока зграда во Загреб (96,15 м). Комплексот се градеше 26 месеци, и чинеше 100 милиони евра. Во продолжение неколку слики:  -------------
  За сè има вторпат


  Posted By: Џоле
  Date Posted: 05-Nov-2014 at 13:03
  Би сакал почесто да гледам слична архитектура и во Скопје. Наместо да се градат слични и подобри комплекси и згради и кај нас, ние на зградата на ЕВН (која си сосем во ред и по изглед и по кондиција) ставаме неокласицистичка фасада, и со тоа уништуваме уште еден претставник на модерната архитектура во Скопје.

  -------------
  За сè има вторпат


  Posted By: N23
  Date Posted: 05-Nov-2014 at 15:15
  Ич целиов комплекс не е убав! ЕВН со ваква фасада ќе изгледаше ко бомбона, а сеа ќе изгледа као ефтина торта со плаг од белки од Шехерезада. Е има разлика, ама кој да препознае!

  -------------
  23ka.wordpress.com


  Posted By: one1
  Date Posted: 05-Nov-2014 at 18:25
  Загреб е светска метропола и светлосни години напред. Не само како град туку и по начинот на тоа што се размислува и што се прифаќа како општествени решенија вклулувајќи и инфраструктура и архитектура.


  Posted By: zabegan
  Date Posted: 05-Nov-2014 at 20:04
  објектов во Загреб не е ништо посебно, во градот има многу подобри примери на архитектура, па и висококатници, од изминативе години
  чисто само колку да разбијат монотонија ставиле стакла во различна боја, и тоа е се... ваков тип фасади има на неколку објекти во градот

  ма да, не би ми сметало ако ова се градеше во Скопје наместо ова што се гради сега


  -------------
  Architects create dreams...politicians create nightmares


  Posted By: ink
  Date Posted: 15-Nov-2014 at 00:53
  Елемаг Дипломат во Софиja.  Во населбата Манастирски ливади во Софиja  Posted By: Џоле
  Date Posted: 15-Nov-2014 at 10:55
  Originally posted by ink

  Елемаг Дипломат во Софиja.


  Ми се допаѓа. Ова е рендер, или зградата е во употреба?

  -------------
  За сè има вторпат


  Posted By: Prelibiton
  Date Posted: 15-Nov-2014 at 14:45
  Пуштена е зградата.
  И за да биде квалитетен прв пост - еве Цариградски Комплекс.
  Слики кои наjдов на гугал

  и една моjа слика  Posted By: Џоле
  Date Posted: 15-Nov-2014 at 18:21
  Изгледа одлично, фала за фотографиите.

  -------------
  За сè има вторпат


  Posted By: ink
  Date Posted: 15-Nov-2014 at 22:49
  Originally posted by Џоле

  Originally posted by ink

  Елемаг Дипломат во Софиja.


  Ми се допаѓа. Ова е рендер, или зградата е во употреба?

  Во употреба.


  Posted By: Џоле
  Date Posted: 08-Apr-2015 at 09:31
  Евтин станбен квадрат, пристоен изглед, не е „барок“ или имитација на флетрон од Њујорк...

  Sarajevo Tower bit će jedan od najviših i najmodernijih stambenih objekata u Sarajevu.

  U Kolodvorskoj ulici u neposrednoj blizini Hitne pomoći izgradit će ga kompanije Smart Invest iz Kuvajta i ANS Drive.

  Planirano je da sve bude gotovo u naredne dvije godine.

  Ovaj projekat danas je prezentiran u zgradi UNITIC-a u Sarajevu. Zgrada će imati 26 spratova, tri podzemne garaže i više od 400 stambenih jedinica.

  Glavni projektant zgrade Sarajevo Tower je Dušan Jovanović. Prema riječima Asmira Dževlana, generalnog direktora ANS Drivea, ovaj projekta značit će zaposlenje za 570 ljudi.

  Cijena kvadratnog metra stana bit će 999 eura.
  -------------
  За сè има вторпат


  Posted By: fichot
  Date Posted: 08-Apr-2015 at 12:09
  eh, City tower-ов наш барем да беше близу до ова...


  Posted By: nenad
  Date Posted: 08-Apr-2015 at 13:48
  Ama se zapnale ova arapive da pravat zgradi po Balkanov...

  -------------


  Posted By: Џоле
  Date Posted: 08-Apr-2015 at 16:33
  Вишок пари

  -------------
  За сè има вторпат


  Posted By: Џоле
  Date Posted: 25-Apr-2015 at 08:11
  И Приштина крие позитивни изненадувања:

  https://flic.kr/p/rHXaPv"> https://flic.kr/p/rHXaPv - Priština by https://www.flickr.com/people/84716208@N00/ - dusancavic , on Flickr

  -------------
  За сè има вторпат


  Posted By: Galileo
  Date Posted: 08-Nov-2015 at 18:40
  Sofia
  [Advanced Architecture Apartments] 55m | 17fl |

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/image%202_zpsejfzjnhr.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/image%206_zpsdb2myah9.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/image%207_zpspooj7rb0.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/image%208_zpstn6zrjso.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/12_sunset_zpsfvb5v6wo.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/image%203_zpshkrbof27.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/image%204_zpsl3j8zgay.jpg.html">


  Posted By: Galileo
  Date Posted: 08-Nov-2015 at 18:45
  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/image%205_zpsvbaloc6z.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/821130_zps4qovl8yk.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/821508_zpshhbzae50.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/821510_zpsrx8jyqqp.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/821513_zpssqy7tnya.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/821515_zps3ztghrpv.jpg.html">


  Posted By: Џоле
  Date Posted: 08-Nov-2015 at 18:52
  Фино изгледаат.

  -------------
  За сè има вторпат


  Posted By: Galileo
  Date Posted: 15-Nov-2015 at 13:02
  Plovdiv - Complex Corona -60m.

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/Korona/5_RGB_color_zpsfxoefdde.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/Korona/4_RGB_color_zps5p3kqine.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/Korona/14_RGB_color_zpspdpnteek.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/Korona/17_RGB_color_zps1z14npqb.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/Korona/3_RGB_color_zpsfcgodxj4.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/Korona/16_RGB_color_zps64kkvjnz.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/Korona/2_RGB_color_zpsemzyurt4.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/Korona/12_RGB_color_zpsuco4ejib.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/Korona/8381615K_zps8r85liau.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/Korona/8381622W_zpssadfhy3v.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/Korona/8455473y_zps8k7unldb.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/Korona/8455479I_zpsmqh0fbjr.jpg.html">


  Posted By: Galileo
  Date Posted: 19-Nov-2015 at 19:48
  Сан Стефано Плаза - София

  Комплексът включва жилищтна част ,офиси и търговски център.
  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/San%20Stefano%20Plaza/stefano2010_1_zpsxiog8fsc.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/San%20Stefano%20Plaza/stefano2010_7_zpszzn5aofs.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/San%20Stefano%20Plaza/zx620y348_1842651_zps7wyycrmt.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/San%20Stefano%20Plaza/719653ca92377ec0378bfbe0e6033e6ece218869_zpsb34jzzv0.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/San%20Stefano%20Plaza/D1_zpslhudllpg.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/San%20Stefano%20Plaza/ACCamera_19_zpsxjicnmu7.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/San%20Stefano%20Plaza/816521_zpssvwvq7id.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/San%20Stefano%20Plaza/816537_zpssm2ujzm9.jpg.html">


  Posted By: Galileo
  Date Posted: 19-Nov-2015 at 19:54
  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/San%20Stefano%20Plaza/racata3_zpsd7anq6cn.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/San%20Stefano%20Plaza/racata_zpsfuxqinqe.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/San%20Stefano%20Plaza/816530_zpsvjacdqth.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/San%20Stefano%20Plaza/816527_zpsfopw4qpd.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/San%20Stefano%20Plaza/816524_zpsdykif1zp.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/San%20Stefano%20Plaza/racata2_zpsfodtzsmh.jpg.html">


  Posted By: Galileo
  Date Posted: 27-Nov-2015 at 19:06
  Варна

  Няколко жилищтни проекта от Варна. Има някои ,които са добри и такива които са пълна катастрофа.

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/_zpsihxbgtn8.jpg.html">  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/817811_zpsrf113lvw.jpg.html">

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/817810_zpsc7uwny4b.jpg.html">  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/808038_zps2ujtebfb.jpg.html">  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/802764_zpsehfcuh0m.jpg.html">

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/8136954q_zpsjve9igaq.jpg.html">  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/112142556_zpsiqvbq5jb.jpg.html">

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/112142553_zpsbagaymzd.jpg.html">


  Posted By: Galileo
  Date Posted: 27-Nov-2015 at 19:14
  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/818951_zps7eyoproe.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/818955_zpsav3wjzvw.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/818950_zpskoaqjmuq.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/818952_zps4sfcrrbj.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/11838822_1065133063497126_6144777989254852577_o_zpsee7eoq1z.jpg.html">  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/12194727_1065133046830461_3134332980004591270_o_zps4o4ayetk.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/Viva_zpsrremndqj.jpg.html">

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/viva1_zpspuzdd5xd.jpg.html">


  Posted By: Galileo
  Date Posted: 27-Nov-2015 at 19:26
  Следва една поредица в стил Скопие 2014. Явно кичерията е заразителна.

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/1432126205002_Grand_Caravel_zps7t5nf14b.jpg.html">

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/1432126205001_Grand_Caravel_zps7ndlbubp.jpg.html">

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/819592%201_zpsfqhetwqw.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/819589_zpsiuxmijko.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/819588_zpsg60pv5cc.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/8012764I_zpsv46ovlrc.png.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/8012765p_zpsahchd5l8.png.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/5308652E_zpscrpivbtm.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/5308651E_zpsi4g5ddoc.jpg.html">


  Posted By: Galileo
  Date Posted: 27-Nov-2015 at 19:31
  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/1432126205003_Grand_Caravel_zps3hsjrfrj.jpg.html">

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/1432126205005_Grand_Caravel_zps7gcx5fo4.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/132791954646469_zps7gtptisg.jpg.html">

  Тези ,,барокови,, жилища от затворен тип се строят и копуват предимно от руснаци.

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/024617625-big_zpsvcnbfals.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/802891_zpskz1swe1x.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/802890_zpsbeluzyzi.jpg.html">


  Posted By: Џоле
  Date Posted: 27-Nov-2015 at 19:41
  Последниве примери се ужас, но ако ти е утеха, тоа го има во речиси секој приморски град во Источна и Јужна Европа (Русија - Сочи итн., Романија, Турција - Анталија и ред други градови, Грција, Албанија, Црна Гора, дури и Италија ми се чини дека има вакви примери)

  -------------
  За сè има вторпат


  Posted By: Galileo
  Date Posted: 27-Nov-2015 at 19:54
  Варна
  И неколко нови проеката в процес на реализация.

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/823019_zpsemej8edw.png.html">  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/image_zpsebm3nga8.jpg.html">

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/Varna%20Wave_zps4k6dvhy5.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/Kusta_zps2kd72gtd.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/815628_zps2bbzl6dj.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/820686_zps8ujqijuo.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/1c142323275607628_3_zpszyowllyo.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/1c142323275607628_2_zps2bxendjl.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/1c142323275607628_5_zpsgzmckl2r.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/Evergreen_zpscc4sdkyu.jpg.html">


  Posted By: Galileo
  Date Posted: 27-Nov-2015 at 19:59
  Варна

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/%201_zpsgn7npamy.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/%20_zpsaihtci7u.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/4_zpss2bwgep3.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/_zpson0y62gf.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/1_zpskpuuzwh8.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/3_zpsparzjei9.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/varna%201/Petrovski_zpsaglqjuiv.jpg.html">


  Posted By: Galileo
  Date Posted: 27-Nov-2015 at 20:01
  Originally posted by Џоле

  Последниве примери се ужас, но ако ти е утеха, тоа го има во речиси секој приморски град во Источна и Јужна Европа (Русија - Сочи итн., Романија, Турција - Анталија и ред други градови, Грција, Албанија, Црна Гора, дури и Италија ми се чини дека има вакви примери)


  Напълно си прав. За жалост това е масовия еснафски , новобогаташки вкус напоследък ,който явно се харесва на някои.


  Posted By: hcitrS
  Date Posted: 28-Nov-2015 at 18:28
  Боо шо се случва пријателе во Варна, зарем на вести не слушанвте дека е криза..?


  Posted By: Galileo
  Date Posted: 01-Dec-2015 at 22:50
  Бургас

  Няколко интересни проекта от Бургас.

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/burgas/034576253-big_zps1d1hjvs2.jpg.html">

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/burgas/034576255-big_zpsejof0euz.jpg.html">

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/burgas/034576250-big_zpsegrpqmod.jpg.html">
  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/burgas/5643468144_21d78e5915_b_zps1smip8jh.jpg.html">

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/burgas/030621332-big_zps1sfeucts.jpg.html">

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/burgas/030621333-big_zpsomjhddnu.jpg.html">
  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/burgas/Kompleks%20Zornica_zpswl1zpjyt.jpg.html">

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/burgas/Kompleks%20Zornica1_zpsi8zcreql.jpg.html">


  Posted By: Galileo
  Date Posted: 01-Dec-2015 at 22:58
  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/burgas/Kompleks%20Zornica2_zps7dbkqltd.jpg.html">

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/burgas/IMG_6424_R_zpsyvuvafsc.jpg.html">

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/burgas/036177919_zpsfis6mb12.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/burgas/036177964_zps9f35slj3.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/burgas/036177967_zpscyhtheiu.jpg.html">

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/burgas/036177962_zpsd1wx2bgu.jpg.html">

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/burgas/036177958_zpskfcj9hn5.jpg.html">

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/burgas/030172246-big_zpszmyh1rx0.jpg.html">


  Posted By: Galileo
  Date Posted: 01-Dec-2015 at 23:09
  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/burgas/Green%20House_zpsuxy6kxqn.jpg.html">

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/burgas/Green%20Hause_zpsvpaqsqcm.jpg.html">


  И за десерт - ,,бароков ,, висококатник.
  Инвеститорът е руски и жилищата са предназначени само за руснаци.
  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/burgas/Lazuren%20brjag_zpssyvlcrrx.jpg.html">

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/burgas/1405525991_2_FT12070_lbr3__zps9w3scgen.jpg.html">

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/burgas/Lazuren%20brjag1_zpsscduidgy.jpg.html">

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/burgas/44368290359-9900_zpssyn6h3hc.jpg.html">

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/burgas/44368290156-1743_zpszzayeldv.jpg.html">

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/burgas/21475203823_783e8018b4_b_zpswbn10plx.jpg.html">


  Posted By: fichot
  Date Posted: 02-Dec-2015 at 01:08
  аух. грујазам. :P


  Posted By: Galileo
  Date Posted: 04-Dec-2015 at 20:02
  ЖК ,,Свети Георги,, - София

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/SG/C_63e4be9a639ef06ce80281cacd6c92b7_zpsclxagscj.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/SG/C_b20d2bbd34c01024af0186f38791c952_zpsj3tjxlmf.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/SG/C_cbc1be8be141b267ac449a6b2ab65e5d_zpsulv1dtka.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/SG/C_56a49cfc4104c65e8dc90b1298f576c1_zpskxvoyhii.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/SG/C_6af71dcaa1ab96ad354f54f8b868afb7_zpsco7youpb.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/SG/C_ed7d1273705ee41b19420bdc96f0d8bc_zpsvc7x3qto.jpg.html">


  ....................


  Posted By: Galileo
  Date Posted: 04-Dec-2015 at 20:06
  ...............

  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/SG/C_1862689a9b6b2e25c25eeb1a4592a9d6_zps5hpdtw3r.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/SG/C_88c9c63e93857fb63d1da9fefdfcfad7_zpsdffv59tn.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/SG/C_dcb0e29aa3cdcc5b6d7a128a973e1d26_zpsxcnxqwbx.jpg.html">


  http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/SG/C_e55bba73f8b657dc5f86bda685aae790_zpswm2zecqf.jpg.html">
  Posted By: Galileo
  Date Posted: 18-Dec-2015 at 17:55
  Argisht Palace - Варна

  Един супер луксозен комплекс в някакъв нео асирийско-вавилонски стил подобно висящите градини на Семирамида.

  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/281383699951.jpg.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/611383699911.jpg.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/251383700252.jpg.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/761383700303.jpg.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/image533-4.jpg.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/image533-3.jpg.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/p193q9f3nc5rr4h01h5bfhp16bf5.jpg.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/971383700967.jpg.html">

  ========== >>>>>>


  Posted By: Galileo
  Date Posted: 18-Dec-2015 at 18:15
  >>>>>>

  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/image169-9.jpg.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/argisht.png.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/25e88defd25d51d232bbe402ba28b560.jpg.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/261383701061.jpg.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/h%20argisht1.jpg.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/Argisht_Palace_real_18.jpg.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/Argisht_Palace_real_17.jpg.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/741383701501.jpg.html">

  ======= >>>>>>>>


  Posted By: Galileo
  Date Posted: 18-Dec-2015 at 18:24
  >>>>>>

  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/Argisht_Palace_real_16.jpg.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/661383701102.jpg.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/621383701582.jpg.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/361383701549.jpg.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/261383701447.jpg.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/271383701163.jpg.html">
  Posted By: Galileo
  Date Posted: 18-Dec-2015 at 18:51  Argisht Partez – Варна

  Явно първият им проект е имал успех и сега се гради втори комплекс в същия умопомрачителен стил. Таргета им е руският пазар ,като гледам рекламните им стратегия.
  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/Argist.jpg.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/Argist2.jpg.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/Argist01.jpg.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/Argist0.jpg.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/Argist13.jpg.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/Argist3.jpg.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/Argist8.jpg.html">

  ======>>>>>>>   


  Posted By: Galileo
  Date Posted: 18-Dec-2015 at 18:55
  >>>>>>

  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/Argist9.jpg.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/Argist7.jpg.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/Argist5.jpg.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/Argist6.jpg.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/Argist12.jpg.html">


  http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/Argist/Argist4.jpg.html">
  Posted By: one1
  Date Posted: 18-Dec-2015 at 23:31
  Многу ми е мило во која позитивна насока тера Бугарија. Таму во градежништвото се промени многу и за разлика од тука политиката и квази-национализмот/патриотизам/историја/кашапопара е на страна. Правилно се тера таму за 10-15 години ја гледам Бугарија испред нас едно 30 до 40 години во секој поглед и поради други причини.


  Posted By: zabegan
  Date Posted: 19-Dec-2015 at 05:56
  ау човече каков Лас Вегас кич е објектов горе

  -------------
  Architects create dreams...politicians create nightmares


  Posted By: Џоле
  Date Posted: 19-Dec-2015 at 13:28
  Варна 2014.

  -------------
  За сè има вторпат


  Posted By: zabegan
  Date Posted: 19-Dec-2015 at 21:44
  Originally posted by Џоле

  Варна 2014.
  ако ништо друго, барем е добро тоа што се работи за хотелски комплекси на сред дивина, не е голема штета направена
  плус, од Дубаи може да заклучиме дека кичот е преференца на денешната елита... ако ништо друго, барем се продава, а тоа му е основна функција

  -------------
  Architects create dreams...politicians create nightmares


  Posted By: Staro Skopje
  Date Posted: 06-Feb-2016 at 13:40
  Не знаев дека Белград на вода почнал да се гради, си мислев дека е само идеја. Фотографии од http://www.belgradewaterfront.com/en/belgrade-waterfront-gallery/bw-residences-construction-progress - официјалниот сајт од годинава:
  Како треба да изгледа:
  Повеќе ми личи на скандинавски отколку арапски проект, можеби влијае тоа што се наоѓа во Европа  -------------
  Градот убав никна, но го откорнаа


  Posted By: Џоле
  Date Posted: 06-Feb-2016 at 13:42
  Многу сомнителен проект, со многу недоречености. Веќе се знае дека нема да изгледа како на првобитниот рендер, а внесени се и многу промени во содржините (зградите, нивната намена и слично). Којзнае што ќе излезе на крај.

  -------------
  За сè има вторпат


  Posted By: Џоле
  Date Posted: 06-Feb-2016 at 13:44
  Патем, еве што се гради во Сараево - станбен комплекс Sarajevo Waves. Првата зграда е завршена, почнува изградбата на другите.

  -------------
  За сè има вторпат


  Posted By: Staro Skopje
  Date Posted: 06-Feb-2016 at 13:55
  Изгледа дека Скопје највеќе заостанува во изградба на ислпланирани современи објекти.
  Ќе биде супер доколку Белград на вода изгледа како прикажаното, со минимален криминал и мистерии (како доселување арапи, поплавување на Белград итн.), ќе внесе нов бран во регионот кој се надевам дека ќе се прошири и во другите градови. Тука особено мислам на ривалството со Софија кое се надевам дека ќе придонесе двата града да се развиваат. Ќе видиме што ќе се случи со Бнв по нивните избори на 24 април (малку чудно две соседни држави да имаат избори на ист ден??? освен доколку не се одложат нашите).

  -------------
  Градот убав никна, но го откорнаа


  Posted By: one1
  Date Posted: 06-Feb-2016 at 15:06

  Скопје не може да се мери со Софија... Може да се мери со Приштина и Тирана. Од двата е посреден град но со примања е тука некаде. Посебно мислам на гравитационен центар Скопје ја привлекува Македонија, дел од Косово и дел од јужна Србија што е сепак премалку.
  Земи ги аеродромите на пример за да ги видиш разликите и кој со кој оди во пар.
  Приштина и Тирана се од 1.5 до 2 милиони исто и Скопје. Софија е веќе ранг со Белград над 3 милиони...

  И би додал уште ова. Од моето лично видување Белград многу стагнира. Тоа е така затоа што веќе не е главен град на 20 милионска држава и со тоа не се слеваат пари од други републики. За разлика од него Софија има поголем раст пред се во полето на бизнисот бидејќи е ЕУ и има повеќе инвестиции и поголемо гравитационо поле од Белград. Можеби порано Белград бил во регионот број еден но сега Букурешт и Софија наскоро ќе го надминат Белград.
  Пример софиското метро е позначаен проект од Европски пари отколку Белград на вода.


  Posted By: Staro Skopje
  Date Posted: 06-Feb-2016 at 16:08

  Софија ја споредив со Белград, а не Скопје. Се согласувам дека Скопје може да се мери со Тирана и Приштина, па и Сараево до некаде. Мое мислење е дека ако се изгради Белград на вода градот ќе привлече повеќе инвестиции, како и реализирање на децениската идеја за метро. Особено доколку се реобедини Југославија (малку веројатно) или стане дел од ЕУ (повеќе веројатно). Во Скопје, Тирана, Приштина, Солун, Сараево, Пловдив, Загреб, Љубљана, Ниш, Нови Сад и Ријека би било доволно изградба на некој модерен центар со висококатници, согласно големината и значењето на градот.

  -------------
  Градот убав никна, но го откорнаа


  Posted By: stratus
  Date Posted: 06-Feb-2016 at 16:35
  Кога сме кај мерења Скопје да се мери со Сараево и Тирана да, ама со Приштина никако не ми е јасна споредбата, нити во големина нити во развиеност на градот. Исто така Белград и Софија се една класа погоре (пред се заради големината)

  Јас се надевам и речиси сум сигурен дека Скопје еден ден ќе може да се мери со Солун, град со 800 илјади и население од 1 милион кое гравитира кон него. Колку што најдов GDP (PPP) по глава на жител во Солун е ~17000 евра и невработеност од 30%. Додека Скопје мислам дека реално денес има 700-750 илјади жители и уште толку (Тетово, Гостивар, Штип, Велес, Куманово, Јужна србија и Косово...) што гравитираат кон него. Како и GDP (PPP) по глава на жител од 140% од просекот на Македонија (околу 11500 евра по глава на жител). За споредбата да биде целосна потребно е членство на Македонија во ЕУ.


  Posted By: one1
  Date Posted: 14-Feb-2016 at 22:09
  Скопје во однос на центар мислам дека полека го достига плафонот. Прво во според мене во следните децении неизбежен е раст на провинцијата во Македонија и провинциските градови а со тоа се поголемо стагнирање на Скопје (што е добро но првите ефекти треба да се видат за 10-15 па и 20 години).
  Но ако го земеме Скопје како паланка или касаба во времето на СФРЈ, Скопје доживеа страшен раст бидејќи стана главен град на политичка средина(држава) исто како и останатите главни градови на другите СФРЈ републики плус Приштина.
  Автохтоно на тоа на Белград му се случи меч во грб, бидејќи не е повеќе гравитационен, политички и економски центар на 20 милионска земја.
  Загреб на пример со влезот на Хрватска во ЕУ се интернационализира и достигнува едно ниво на космополитизам како на пример таму има повеќе интернационални компании повеќе од Белград иако Белград е поголем град.


  Posted By: Џоле
  Date Posted: 12-Mar-2016 at 17:10
  Малку фотки од Приштина, од албанскиот форум на ЅЅС:  нас. Улпиана  -------------
  За сè има вторпат


  Posted By: Џоле
  Date Posted: 12-Mar-2016 at 17:13
  Неколку и од Тирана:  -------------
  За сè има вторпат


  Posted By: Џоле
  Date Posted: 12-Mar-2016 at 17:14


  Long Hill Residence  -------------
  За сè има вторпат


  Posted By: Staro Skopje
  Date Posted: 12-Mar-2016 at 17:14
  Зградиштата изградени во последниве 15тина години се >>>> , со исклучок на 2-3 пристојни.

  -------------
  Градот убав никна, но го откорнаа


  Posted By: Џоле
  Date Posted: 12-Mar-2016 at 17:28
  Пловдив, Бугарија (фотографиите се преземени од бугарскиот форум на ЅЅС):
  -------------
  За сè има вторпат


  Posted By: Џоле
  Date Posted: 12-Mar-2016 at 17:30
  -------------
  За сè има вторпат  Print Page | Close Window