Print Page | Close Window

Мост кај МНТ (првично планиран со Панорамско трк.)

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Градска инфраструктура
Forum Discription: Улици, булевари, сигнализација, јавен превоз...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1116
Printed Date: 29-Mar-2024 at 15:47


Topic: Мост кај МНТ (првично планиран со Панорамско трк.)
Posted By: shaun.r
Subject: Мост кај МНТ (првично планиран со Панорамско трк.)
Date Posted: 08-Oct-2010 at 08:13
http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/DDF4A0B2D3112F4CAC2C22C6865F95E8.jpg


Znam deka e ova treba da bide u niskata Skopje 2014 , ama nekako najsoodvetno mi e tuka

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=4CE8F164111D4549B63A95587227309F



Replies:
Posted By: FoSsiL
Date Posted: 08-Oct-2010 at 10:27

а што е ова::::?

Е добро де... баш под панорамско тркало не се подразбира луна парк или пак дизниленд....



Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 08-Oct-2010 at 10:43
Originally posted by shaun.r

Znam deka e ova treba da bide u niskata Skopje 2014 , ama nekako najsoodvetno mi e tuka http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=4CE8F164111D4549B63A95587227309F


Да, на право место е....СЕЛО ВО ГРАД...
Треба и Скопје 2014 да се пребаци во нов подфорум - СЕЛО ВО ГРАД...

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: ebivetre
Date Posted: 08-Oct-2010 at 12:24
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=108101036469&id=14&setIzdanie=22103


Панорамското тркало ново изненадување од „Скопје 2014“

Покрај сите институции, културни објекти и споменици со кои треба да го збогатиме колективното сеќавање за нашата историја и културно наследство, општината Центар со најновите измени на деталниот урбанистички план за Малиот ринг мислела и на забава и разонода на туристите


     
     
Педесетметарско панорамско тркало наскоро ќе никне на кејот на Вардар, помеѓу многубројните споменици и барокни фасади. Тркалото, кое ќе биде слично на „Милениумското око“ во Лондон, но со помали димензии, ќе се постави на просторот меѓу телекомот и кејот на Вардар.

Поставувањето на „Скопското око“ е предвидено со најновата верзија на ДУП за Малиот ринг. Во образложението на планот се вели дека парцелата во близината на Офицерскиот дом ќе биде наменета за рекреација и забава на отворено. Локацијата е наменета за тематски забавен парк, со панорамско тркало за разгледување на градот.

Скопјани се фрапирани од оваа последна замисла на општинските власти.

- Центарот и онака веќе не личи на ништо, а со самото тоа што ќе се постави и панорамското тркало, ќе заличи на циркус, но повеќе ништо не ме чуди - ни изјави Мартин Трајковски.


     
Автор: А.М.Д.     


Posted By: ebivetre
Date Posted: 08-Oct-2010 at 12:25
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=108101036469&id=14&setIzdanie=22103


Posted By: ebivetre
Date Posted: 08-Oct-2010 at 12:26


Posted By: Supervisor
Date Posted: 08-Oct-2010 at 13:13
Ми се допаѓа. Ќе се гледа цел центар, Кале, Чаршија, Стадионот, паркот, плоштад Македонија, улица Македонија... Едноставно ќе има одличен поглед а и локацијата што ја одбрале е одлична тој простор ќе заживее и ќе му се даде една убава содржина.

-------------
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 08-Oct-2010 at 13:36
Ако ја стават НА Камениот Мост пак знаеш каков поглед ќе има? Или да го срушат мостот (околу него нема да има дефицит на мостови), и да се стави виенското тркало на негово место! Силно стојам зад последнава идеа!

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: shaun.r
Date Posted: 08-Oct-2010 at 13:51
Ne za djabe rekle lugeto krajot go krasi deloto..ama se plasam deka nee uste krajot...




Posted By: shaun.r
Date Posted: 08-Oct-2010 at 13:52
Originally posted by Supervisor

Ми се допаѓа. Ќе се гледа цел центар, Кале, Чаршија, Стадионот, паркот, плоштад Македонија, улица Македонија... Едноставно ќе има одличен поглед а и локацијата што ја одбрале е одлична тој простор ќе заживее и ќе му се даде една убава содржина.


Trebase da go napravat povisoko da se gleda i Dracevo Previous


Posted By: lupo
Date Posted: 08-Oct-2010 at 16:46
Auuuuuu se naeziv Suicide

-------------
...kaj si kapelo pak ke si kape...


Posted By: fichot
Date Posted: 08-Oct-2010 at 16:48

Не сум 100% против вакво нешто, но локацијата ми е тотално утната (како и за повеќето работи, нели).

Вакви работи обично се праат во градови кои немаат околни возвишенија од кои масовно може да се ужива во панорамски глетки, па така панорамски тркала има во Виена, Лондон, Сингапур (најголемото у свет патем). 

Е сега, Скопје го има Калето и Водно, а може и на врв на МТВ да се направи видиковец (со кафич). Зошто баш ова, не ми е јасно... уствари јасно ми е, видела жабата итн. 

Иначе, на Лондонското Око возењето е ~18еур. Колку би платиле Вие за возење на нашето? 



-------------


Posted By: FT
Date Posted: 08-Oct-2010 at 17:30
На нашето ќе стават 180 не 18..што е Лондон за нас?
пфф..CrazyCrazyBig%20smileBig%20smile


Posted By: Gradinarot
Date Posted: 08-Oct-2010 at 17:34

Definitivno trkalovo neka si ostane vo luna park, pa da ima ubav pogled od razni agli na novizgradenata arena.

Ako ostane trkalovo tuka, predlozuvam eden rolocoster okolu kaleto, bas taka kako sto odat zidinite, a na lavovite da im svetat madinajta u razni boi....e toa e turisticka atrakcija.
Sala na strana, so ke gledam od toa panoramsko trkalo, negodardeni zgradi /kako jik banka i onaa spoti pecatnica goce delcev/ skapani krovovi, sturi fasadi,... Toa moze posle 20-30 godini i posle Skopje 2014, Skopje 2018, Skopje 2022, Sko......
 


-------------
.....   .......


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Oct-2010 at 17:44
Originally posted by fichot

Не сум 100% против вакво нешто, но локацијата ми е тотално утната (како и за повеќето работи, нели).

Вакви работи обично се праат во градови кои немаат околни возвишенија од кои масовно може да се ужива во панорамски глетки, па така панорамски тркала има во Виена, Лондон, Сингапур (најголемото у свет патем). 

Е сега, Скопје го има Калето и Водно, а може и на врв на МТВ да се направи видиковец (со кафич). Зошто баш ова, не ми е јасно... уствари јасно ми е, видела жабата итн. 

Иначе, на Лондонското Око возењето е ~18еур. Колку би платиле Вие за возење на нашето? 



Единствен аргументиран/разумен пост кој го прочитав за новиот момент на Скопје 2014.

Потполно се слагам, вакви објекти се пред се за градови кои се наоѓаат во рамнини. Скопје, покрај Кале и Водно навистина нема потреба од вакво нешто.

Дополнително, локацијата која ја одбрале не ми се допаѓа. Продолжува згуснувањето на тој веќе (барем на хартија) прегусто набиен дел.

Видиковецот за плоштад треба да биде спрема мене во

1. Новата народна банка
2. Магос/Сан Марко

Горните катови треба да се отворени за јавноста и да има и отворен дел, но и кафетерии/ресторани.

Идејата за користење на МТВ за видиковец е исто така одлична.


Posted By: IN_MOTION
Date Posted: 08-Oct-2010 at 17:47
Мене ми се допаѓа идејата за тркалото но локацијата не баш.. Иначе ако е со климатизирани кабини и супер осветлено би дал макс 5 еур за карта.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 08-Oct-2010 at 17:59
Originally posted by fichot

уствари јасно ми е, видела жабата итн.
Без дилема тоа ќе да е...

А реално, за панаѓур како што е СК2014, навистина требаше некое вакво тркало или рингишпил да вметнат.

Во исчекување сум на нови блескави идеи од творците на СК2014, бидејќи инспирацијата очигледно им е непресушна. А не се ни нервирам веќе, бидејќи ионака сме веќе длабоко и неповратно навлезени во ова фрик шоу... кад је бал, нек је маскенбал...



@ pbanks
Веројатно мојов пост ќе те разочара за разлика од тој на fichot. Но навистина каква желба за некаква длабока анализа може да остане кај нормален човек после стотата епизода од добро познатото лудило. Овие веќе избришаа било какви досегашни граници на невкусот, на глупоста, на ненормалното... Треба да го смениме насловов на нишкава од „Скопје 2014“ во „Верувале или не“.



Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 08-Oct-2010 at 18:05
ЖАЛНО НО ВИСТИНИТО, А ВОЕДНО ТРАГИ-КОМИЧНО!

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Oct-2010 at 18:31
Originally posted by Cloverstack


@ pbanks
Веројатно мојов пост ќе те разочара за разлика од тој на fichot. Но навистина каква желба за некаква длабока анализа може да остане кај нормален човек после стотата епизода од добро познатото лудило. Овие веќе избришаа било какви досегашни граници на невкусот, на глупоста, на ненормалното... Треба да го смениме насловов на нишкава од „Скопје 2014“ во „Верувале или не“.


Не е битно дали мене ќе ме разочара постот или не. Ја следев преписката што пред некој ден ја имавте со ОКА, ЛСЛ и уште незнам во некоја друга нишка околу Скопје 2014. И криво ми е дека тој проклет проект е влезен во секое ќоше од форумот. Единствено се разговара за Скопје 2014 или низ призма на Скопје 2014... Сите дискутираат како во транс, едните страстно го омаловажуваат проектот, а другите пак се ситат бидејќи тој се реализира непречено.

Во ред, има тука веќе 10ци страни на кои ги изразивме своите ставови околу проектот, се изрециклираа истите тези (од оваа или онаа страна) по 100 пати... Веќе немам потреба ниту да ги читам постовите, доволно е да видам кој е авторот и веќе знам што е напишано.

Веројатно една од целите на авторите на оваа гротеска Скопје 2014 била токму оваа, комплетно да не обземе и да не дефокусира од се друго околу (секако не нас на билд, туку во еден поширок општествен контекст). И искрено сум заморен од тоа, се надевам дека ќе смогнеме сила да ги вратиме оние конструктивни дискусии кои едно време беа главна одлика на билд, бидејќи сум навистина заморен од постојано читање УА и УРА.


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 08-Oct-2010 at 18:31

Јас само се чудам како ги одбират локацииве.... И сум за едно Панорамско големо тркало, но на друга локација.... Добар пример, но не и мој конечен е местото кај сегашниот паркинг пред Холидеј Ин, односно кај автобусите што стојат... тие де...знаете... во тој дел, таа околина..... како што го имам во концептот за Ново Маало....

И друга работа.... Зар не мислат малку на исплатливост на ова тркало..... има многу фактори...



Posted By: Makedonij
Date Posted: 08-Oct-2010 at 18:37
Previous
Yes

-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 08-Oct-2010 at 20:56
Што се однесува до рингишпилот - тој е логичен резултат на се’ што видовме до сега и не да речам дека не сум зачуден, дури и го очекував (веројатно потсвесно) - не знаев баш рингишпил дека ќе биде, ама некоја будалаштина сигурно...
...а ова со скулптуриве и оваа „реденка“ од „наши докажани вајари“, покрај делот со финансиската малверзација (кој е поголем од тркалото, поточно се гледа од вселената), ќе заврши исто како со лавовите, најверојатно, затоа што ќе си ги фатат скулптуриве кој како сака, па циркусот ќе се развива во истиот манир, секој ќе си тегне на своја страна - Тертиља ќе биде како од Transformers, Стрез од Terminator, Висарион од готиката, а Гропа од антиката...
Во секој случај за поздрав е тоа што во ист фазон се праат будалаштините, доследно и секојдневно...нема овде опаметување, очигледно...

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: zabegan
Date Posted: 10-Oct-2010 at 00:17
Originally posted by pbanks

Originally posted by Cloverstack


@ pbanks
Веројатно мојов пост ќе те разочара за разлика од тој на fichot. Но навистина каква желба за некаква длабока анализа може да остане кај нормален човек после стотата епизода од добро познатото лудило. Овие веќе избришаа било какви досегашни граници на невкусот, на глупоста, на ненормалното... Треба да го смениме насловов на нишкава од „Скопје 2014“ во „Верувале или не“.


Не е битно дали мене ќе ме разочара постот или не. Ја следев преписката што пред некој ден ја имавте со ОКА, ЛСЛ и уште незнам во некоја друга нишка околу Скопје 2014. И криво ми е дека тој проклет проект е влезен во секое ќоше од форумот. Единствено се разговара за Скопје 2014 или низ призма на Скопје 2014... Сите дискутираат како во транс, едните страстно го омаловажуваат проектот, а другите пак се ситат бидејќи тој се реализира непречено.

Во ред, има тука веќе 10ци страни на кои ги изразивме своите ставови околу проектот, се изрециклираа истите тези (од оваа или онаа страна) по 100 пати... Веќе немам потреба ниту да ги читам постовите, доволно е да видам кој е авторот и веќе знам што е напишано.

Веројатно една од целите на авторите на оваа гротеска Скопје 2014 била токму оваа, комплетно да не обземе и да не дефокусира од се друго околу (секако не нас на билд, туку во еден поширок општествен контекст). И искрено сум заморен од тоа, се надевам дека ќе смогнеме сила да ги вратиме оние конструктивни дискусии кои едно време беа главна одлика на билд, бидејќи сум навистина заморен од постојано читање УА и УРА.
за жал се пронајдов во постов на пбанкс... а сепак морам да се сложам со него... морам да се сложам и со кловер, тоа еднаш го искажав во темата за скулптурите за лавовите, само малку поемотивно



Posted By: lslcrew
Date Posted: 28-Oct-2010 at 12:42
Градот ќе гради панорамско тркало за поглед на „Скопје 2014“

Градот бара идејно решение за тематскиот парк што е предвидено да се гради меѓу Камен и мостот „Гоце Делчев“

Деспина Трајковска


Дефинитивно, градбите од „Скопје 2014“ ќе се гледаат како на дланка од педесетметарското панорамско тркало поставено во срцето на градот. Градските власти се во потрага по урбанистичко-архитектонско решение за тематскиот парк во кој централно место ќе има панорамата. Предвидено е да се гради во зелениот појас крај кејот на десниот брег на Вардар, меѓу Камениот мост и мостот „Гоце Делчев“.

Кога ќе почне изградбата и колку пари ќе чини оваа, дефинитивно, атракција за Скопје, ќе се знае дури по завршувањето на постапките за избор на идејното решение. А кој ќе биде главен финансиер официјално никој не кажува, исто како и тоа чија е, всушност, идејата за изградба на панорамата што речиси преку ноќ се вцрта во предметниот урбанистички план.

Градоначалникот Коце Трајановски поради службено патување во странство вчера не беше достапен за подетаљно да информира за проектот. Но, очигледно и градските власти и општинарите од Центар не ги разграничиле обврските, но можеби чекаат крајна одлука од Владата, ако се има предвид оти е јавна тајна дека ДУП „Мал ринг“ е цртан по нејзините урбанистички визии.

Засега единствено е познато дека Град Скопје го бара потребното архитектонско-урбанистичко решение. Во јавниот повик е наведено дека се бара терк за уредување на тематски парк за рекреативно, забавно и панорамско разгледување на градот - панорамско тркало. По изборот на идејното решение Градот ќе нарача и изведбен проект. Така, практично градските власти ќе станат носители на проектот и преку него ќе дадат свој придонес во владиниот проект „Скопје 2014“ покрај тековните активности за обновување на фасадите во центарот на градот и реконструкцијата на оградите на мостовите.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=F1CC006591433F4B9880B5C3047CBAD0


Posted By: nenad
Date Posted: 28-Oct-2010 at 17:35

Zaradi obvrski ne ja pratev situacijata vo Makedonija nekolku meseci, zatoa ovoj forum mi e dobredojden za da gi doznam novostite od tatkovinata. Gledam deka ludiloto prodolzuva, ne samo sto ke gi isturkaat site nebulozni gradbi, sega i panoramsko trkalo. Ne znam so e samo zaboraveno, mozebi da se postavi oblisk nekade vo centarot edno 150 metra visok. 




Posted By: Observer
Date Posted: 28-Oct-2010 at 18:01
Еве кој сака да си прочита за ваквите тркала што има на википедија (ова најмногу им го препорачувам на љубителите на зборовите "лудило","хаос" и сл.) %20 - http://en.wikipedia.org/wiki/Ferris_wheel Изгледа одамна полуделе Русите со нивното тркало во центарот на Москва, Англичаните со тркалото во Лондон и тн.
Почитувам конструктивна расправа од типот каде треба да биде местото,дали воопшто треба да го има и тн. ама коментари со навреди и зајадливост мислам дека не се пристојни. Еве прочитав на еден сајт и друг податок дека вакво тркало било поставено во центарот на градот Перт, Австралија но после 2 години било демонтирано заради непрофитабилност. Се е работа на вкус и профит, за најзагрижените ете и убав податок, тркалата се монтираат и може да се демонтираат, не е крај на светот. Јас конкретно за тркалово немам некакво мислење, затоа што во принцип се плашам од висина, секогаш ми било непријатно да се возам дури и во луна-паркот, па и со и без тркало мене ми е исто :-)


Posted By: гитардемон
Date Posted: 28-Oct-2010 at 18:19
Тие градови што ги кажа се во една огромна рамнина. За во Москва да видиш нешто треба да одиш на Лениновите гори кај универзитетот Ломоносов (сега се викаат врбови гори), што е едни 2 часа возење од центарот. Во Лондон пак, ни 15 часа не ти стигаат до најблиската планина. А во Скопје, калето е на 5 минути од кај што е планирано тркалото. Ете ти ја разликата. Најатрактивниот дел од градот ќе има катни гаражи и панорамско тркало.

А инаку тебе ти смета зборот во нишкава лудило и хаос поради некои твои сентименти, а не дека нешто има посуштинско.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 28-Oct-2010 at 18:32
Не разбирам, каков е тој тематски парк меѓу двата моста, кога тука е комплексот МЕПСО/Пошта/Телеком... а впрочем нели треба и барокна катна гаража да има, или се откажаа?

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: Observer
Date Posted: 28-Oct-2010 at 18:37
Катната гаража е потребна. А панорамското тркало да биде поставено на Кале не знам, ете можеби твојата забелешка е на место. Тоа е коректна забелешка,културна и издржана. Со навреди се постигнува само контраефект којшто ќе ни штети на сите. Мислам, на пример дали некој што има моќ би сакал да се повлече или да ја измени некоја идеа ако ти ја наречеш луда? Мислам дека нема таков :-) Но нејсе, ова е демократија па може секакви зборови да се употребуваат и секаков коментар е дозволен, дури и правото да мразиш е дозволено (не го зборувам ова за тебе).
Што се однесува до локацијата на катните гаражи (катната?) и тркалото викаш најатрактивниот дел...забораваш да додаеш дека ќе им и хотел + зградите кои е во тек нивната изградба а се пред се од административен карактер. 


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 28-Oct-2010 at 18:43

јас мислам дека е во тоа средишното зеленило во долното корито на Вардар.... кај што средуваа пред некое време мислам.... со цвеќиња.... така нешто.... 

Само незнам со кој памет го бутаат таму.... или не виделе панорамско тркало, или се луди... или пак мислат да го прват како... вие од виртуелна македонија како го викате тоа.... само една површина.... не е важно... се гледа дека не е на арно....

И се соглсувам, нени треба да има панорамско тркало.... Калето и восно се одлични места за разгледување на цел град.... дури ни кај Ново Маало не треба, но е многу подобро место отколку кај пошта..... тука може да се збори и за парк... а тркалото да биде само придружна содржина.... но потребата и не е толку голема.....

Незнам.... јас кренав раце од проектов.... колку некои работи и да ми се допаѓаат....



Posted By: гитардемон
Date Posted: 28-Oct-2010 at 18:50
Originally posted by Observer

А панорамското тркало да биде поставено на Кале не знам, ете можеби твојата забелешка е на место.


Еве ти го одговорот од Фосил:

Калето и Водно се одлични места за разгледување на цел град. Тоа беше впрочем и мојата реплика - не дека ни треба тркало на Кале, туку не ни треба тркало бидејќи го имаме Кале!



Posted By: nenad
Date Posted: 28-Oct-2010 at 21:06

celava diskusija odi vo apstraknost. Navistina ne se snaogam. Velat vo nekoi gradovi ima panoramski trkala, ima triumfalni kapii, ima spomenici.... Pa zosto i nie da nemame! 

Ne e rabotata drugite sto imaat nie da go kopirame, toa e pateticno. Od plostad nema da ostanat ni 100 metri kvadratni sloboden prostor. Skopje go ima Vodno, go ima Kale, GAzi Baba, ne treba panoramsko trkalo vo sred grad. Neka bide Barcelona za primer, do Monzuik i Tibidabo kako panoramski mesta. Ne vidov nitu edno trkalo



Posted By: LouReed
Date Posted: 28-Oct-2010 at 21:34
Zdravo, zafaten denes cel den... 

Da... trkalovo neznam bas dali prilega pokraj kejot...

Mislam deka im e poveke za atrakcija nego za nesto drugo.

Se vozev na Okovo vo London i e ok, ali skapo e... neznam i dali tuka narodot ke plaka nekoi slicno-visko sumi za da se kacat na trkalovo.... a i kako sto kazuvate go imame Kaleto tuka a i zicarata sto ja pravat sega za na Vodno....



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 28-Oct-2010 at 22:21
Originally posted by LouReed

Mislam deka im e poveke za atrakcija nego za nesto drugo.

Што подразбираш под атракција и кој поточно ќе го гледа како такво?


Posted By: LouReed
Date Posted: 28-Oct-2010 at 23:21
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by LouReed

Mislam deka im e poveke za atrakcija nego za nesto drugo.

Што подразбираш под атракција и кој поточно ќе го гледа како такво?


Atrakcija/Zanimacija, vikaj go kako sakas.. ke se isponaredad deca i lugje da se vozat... ali neznam dali bas ke ima ist efekt kaj nas kako vo drugive gradovi... kako prvo brojot na turisti vo Skopje e mnogu mal, a kako vtoro skepticki raspolozni  na poveketo lugje nema da im tekne da zastanat i da se povozat a ne i da platat za toa.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 28-Oct-2010 at 23:29
Еве навистина нека се наредат луѓе и деца за да се возат. Ама збориме за Плоштад Македонија... таквата слика мене ме асоцира на панаѓур каде што дефинитивно не му е местото. Не бива да се споредува со примери на градови каде што има ваква работа, бидејќи сигурно никаде не тупнале панорамско тркало на централен плоштад, а плус веќе апсолвиравме дека не можат да се повлекуваат паралели ни со оглед на рељефот.


Posted By: LouReed
Date Posted: 28-Oct-2010 at 23:33
Kako sto slusnav ke go stavaat pokraj kejot na Vardar... taka da nema bas da bide na "centar" na plostad.
Mislam deka problemot tuka e sto gradot i ne e tolku golem i druo mesto da go stavat kaj sto ima promet na lugje/turisti bi bilo vo park.
Moze da bide ok ake e napraveno stilski, na primer okoto vo London vo opsto ne izgleda panagurski... ama sepak nekako ne mi se dopagja idejata za stavanje na trkaloto vo Skopje...

Kako prvo jas voopsto ne bi go staval, kako vtoro, ako stvarno resile veke da go stavat ovie dve lokacii sto gi spomnav bi bile najdobri...


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 28-Oct-2010 at 23:45
Мислам дека сите сме сложни вакво тркало се поставува во градови каде НЕМА ВИСОЧИНИ од каде би се набљудувале.Во случајов со Скопје тоа е обратното.
Затоа народе ако некој се сети на некоја друга причина зошто тркалово да биде таму каде што е планирано нека кажи.
LouReed спомна за атракција,јас немам ништо против ваква атракција но нека биде каде што и е местото во Луна Парк.

-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 28-Oct-2010 at 23:53
Originally posted by LouReed

Kako sto slusnav ke go stavaat pokraj kejot na Vardar... taka da nema bas da bide na "centar" na plostad.
Не е баш многу утешно...


Posted By: lupo
Date Posted: 28-Oct-2010 at 23:58

Дефинитивно метото му е во Луна парк, а второ на таа локација на кеј не гледам ни простор воопшто. Кога ке го изградат Офицерски, катната гараза и мостот до театарот, баш ме интересира како сето тоа би изгледало.....урнебес при самата големина на тркалото ќе се изгуби и плоштадот и спомениците и се.



-------------
...kaj si kapelo pak ke si kape...


Posted By: LouReed
Date Posted: 29-Oct-2010 at 00:06
Originally posted by lupo

Дефинитивно метото му е во Луна парк, а второ на таа локација на кеј не гледам ни простор воопшто. Кога ке го изградат Офицерски, катната гараза и мостот до театарот, баш ме интересира како сето тоа би изгледало.....


Da .. i mene toa me zagrizuva....



Posted By: IN_MOTION
Date Posted: 29-Oct-2010 at 02:14

Па за Нова Година кога ке го наредат тркалото со огномет, абе има сите од лондон тука да доаѓаат. Само уште вардар пловен да го направат,  мостовите Гоце Делчев и тој кај холи-деин  да се креваат, а саат кулата на битпазар да се напраи поголема и етети Лондон 2..

Шала на страна ама поголем дел од објектите и општо од целокупниот проект ги подржувам. 

На следнава слика погледнете го само Скопје во 2003 та година, се сеќавате колку споменици имавме тогаш? Дури и жално е што во сред центар толку време не беше пипнато ништо и зјаеа толкави ниви/парцели. А тек од целокупниот проект не е завршено ни 50%. Ке правиме споредби со тек на време...




Posted By: Observer
Date Posted: 29-Oct-2010 at 02:59
Плоштадот е оддалечен од Водно со километри тркалото би било на неколку десетини метри од главните објекти околу плоштадот. Значи не е до релјефот. Единствена дебата е дали сакаме или не сакаме панорамско тркало. Можеби не е естетски оправдано, околу тоа треба да е дебатата претпоставувам. Некој забележува дека се смалувал плоштадот? Па јас колку што гледам локацијата не му е на плоштадот? Плоштадот е голем, плоштадот е соодветен. Други интересни ми се реакциите кои од прилика одат вака - уау лудост. После следува соодветен контра аргумент во којшто објавуваш листа на градови низ цел свет во кои има панорамски тркала( значи не е нешто ново измислено или нешто невидено) и после во недостаток на други аргументи се оди со добро познатото - е добро де има и што сега да ги копираме? Значи не ми е јасно како исти луѓе коментираат прво како е лудо нешто да се прави затоа што е "невидено" и "ова само кај нас го има" за после одговорот да реплицираат со "па до кога ќе копираме". И еве еден предлог на некој од објектите што се планирани за градба да се направи убава тераса или на кровот од објектот да се направи некаков видиковец па ете ако на некого толку му пречи "лудото" тркало тој проект може да се откаже или дислоцира.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 29-Oct-2010 at 03:19
Originally posted by Observer

Плоштадот е оддалечен од Водно со километри тркалото би било на неколку десетини метри од главните објекти околу плоштадот. Значи не е до релјефот.
А Кале?


Originally posted by Observer

Некој забележува дека се смалувал плоштадот? Па јас колку што гледам локацијата не му е на плоштадот?
Не забележав никој да ставил замерка за смалување на плотадот во контекст на тркалово. Забелешката е за панаѓурската атмосфера на плоштадот. Можеме да спориме дали тркалото е формално на површина на плоштадот, ама во пракса тоа е тој простор и поентата останува иста - панаѓур на плоштад Македонија.


Originally posted by Observer

После следува соодветен контра аргумент во којшто објавуваш листа на градови низ цел свет во кои има панорамски тркала( значи не е нешто ново измислено или нешто невидено)
Има ли еден единствен друг град каде тркалото го тупнале на главниот плоштад и има ли таков каде што имаат рид со прекрасен поглед врз целиот центар, на нецели 300 метри од тркалото?


Originally posted by Observer

па ете ако на некого толку му пречи "лудото" тркало тој проект може да се откаже или дислоцира.
Не би бил оптимист...


Posted By: LouReed
Date Posted: 29-Oct-2010 at 14:32
Originally posted by Cloverstack

Не забележав никој да ставил замерка за смалување на плотадот во контекст на тркалово.

Jas mislam deka zabeleskata deka se stavaat premnnogu objekti na plostadot e edna od najgolemite zabeleski protiv stavanje na trkaloto.
Originally posted by Cloverstack

Забелешката е за панаѓурската атмосфера на плоштадот. Можеме да спориме дали тркалото е формално на површина на плоштадот, ама во пракса тоа е тој простор и поентата останува иста - панаѓур на плоштад Македонија.

Malce sum zagrizen za toa kako ke go konstruiraat ovoj proekt, ali znam deka moze da se napravi ubavo i da ne bide panagurski. Ovde malce pogoduvame zatoa sto ne znaeme kako go imaat smisleno trkaloto. moze ako imame podetalen plan ili nekakov render bi mozele podobro da go zamislime finalniot product.
Originally posted by Cloverstack

Има ли еден единствен друг град каде тркалото го тупнале на главниот плоштад и има ли таков каде што имаат рид со прекрасен поглед врз целиот центар, на нецели 300 метри од тркалото?

Eve procitaj go ova http://www.parkworld-online.com/news/fullstory.php/aid/1386/Great_City_Attractions_-_it_all_started_with_a_Ferris_Wheel.html - http://www.parkworld-online.com/news/fullstory.php/aid/1386/Great_City_Attractions_-_it_all_started_with_a_Ferris_Wheel.html
kako sto gledam planiraat da izgradat vakvi trkala vo Beijing, Orlando i Berlin, od koi vo Beijing ke bide najgolemoto trkalo vo svetot.



Posted By: G.I. Joe
Date Posted: 29-Oct-2010 at 14:44
kako go imat smisleno trkaloto?!! so barokni kabini i so skulpturi po stranite  Ohno 


Posted By: LouReed
Date Posted: 29-Oct-2010 at 14:48
Originally posted by G.I. Joe

kako go imat smisleno trkaloto?!! so barokni kabini i so skulpturi po stranite  Ohno 

Haha se nadevam deka se seguvas


Posted By: LouReed
Date Posted: 29-Oct-2010 at 15:09
http://www.aussichtsrad-berlin.de/ - http://www.aussichtsrad-berlin.de/ - Trkaloto vo Berlin
http://www.singaporeflyer.com.sg/ - http://www.singaporeflyer.com.sg/   - Trkaloto vo Singapur
http://www.greatwheel.com/orlando/home_english.htm - http://www.greatwheel.com/orlando/home_english.htm   - Orlando
http://www.greatwheel.com/beijing_eng/home_english.htm - http://www.greatwheel.com/beijing_eng/home_english.htm   - Beijing
http://www.bbc.co.uk/manchester/content/articles/2004/10/27/wheel_of_manchester_facts_feature.shtml - http://www.bbc.co.uk/manchester/content/articles/2004/10/27/wheel_of_manchester_facts_feature.shtml - Manchester
http://www.pointvillage.ie/dublin-wheel_.aspx - http://www.pointvillage.ie/dublin-wheel_.aspx - Dublin

I uste mnogu drugi gradovi....

Kako sto se gleda ova moze da se napravi ubavo... izgleda vremeto ke pokaze.


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 29-Oct-2010 at 15:17
ee gledas.... se gradat tamu kade ima mesto!

-------------


Posted By: LouReed
Date Posted: 29-Oct-2010 at 15:26
Originally posted by my Macedonia

ee gledas.... se gradat tamu kade ima mesto!


Da ali pogledni isto trkaloto vo Manchester na google map. Spikano e izmegu dve pogolemi zgradi....

Mislam deka prostorot a najgolemoto prasanje vo nasiov slucaj....

Me interesira od koja golemina mislat da go pravat ova trkalo?... Da ne mi zvuci kako sjajna idea, ali ke vidime....


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 29-Oct-2010 at 15:40
PreviousМислам некаде погоре прочитам 50метри (вероватно дијаметар на тркалото)


Posted By: LouReed
Date Posted: 29-Oct-2010 at 15:53
Originally posted by UrbanFreak

PreviousМислам некаде погоре прочитам 50метри (вероватно дијаметар на тркалото)


Znaci ke bide okolu 4-5 millioni evra.... vo Manchester e 60 metra i gi kostase 5 milioni evra.

Epa airlia neka e... Neznam kako i kade ke gi stavat drzackite stolbovi... Celata strana na kejot ke se zatvori...


Posted By: Observer
Date Posted: 29-Oct-2010 at 19:56
Како што прочитавме од веста допрва се бара идејно решение, тоа значи дека димензиите и изгледот не се знаат или се лажам? Помалку важно тркалото, некој го спомена Кале, Кале треба да се комерцијализира (дислокација на ресторанот и изградба на мини-музеј или некаква продавница за сувенири) и можеби ете место тркалото :-) некаков двоглед како оние од Водно за гледање на центарот? Ц ц ц беспари делам совети кај го има ова.


Posted By: OKA
Date Posted: 29-Oct-2010 at 23:09
Originally posted by Observer

Како што прочитавме од веста допрва се бара идејно решение, тоа значи дека димензиите и изгледот не се знаат или се лажам? Помалку важно тркалото, некој го спомена Кале, Кале треба да се комерцијализира (дислокација на ресторанот и изградба на мини-музеј или некаква продавница за сувенири) и можеби ете место тркалото :-) некаков двоглед како оние од Водно за гледање на центарот? Ц ц ц беспари делам совети кај го има ова.
Татковината ќе ти биде вечно благодарна! Со ниедни пари тоа не се купува! Smile
Инаку, мое мнение е дека дебатава за рингишпилов е солидно прејудицирана!
Затоа, во оваа „расипан телефон” фаза на тркалово, фаза „не знам каде, кога, како и колкаво”, ќе има крајна подвоеност во перцепциите на јавноста. Такви на кои тркалото дури да е и на кров на гинекологија ќе им се допаѓа, но, и такви кои, „незнамкадеида” да го сместат, априори, ќе бидат против.
Со еден збор, крајно поделени и субјективизирани рингишпил ставови. Што е и „нормално” и за очекување, оти, идеологот на Скопје 2014 во неговата реализација за водилка ја има стратегијата на партизаните. Се појавува и дејствува тогаш и таму каде што никој не очекува! Што ме тера на парафраза на една прочуена реплика од славните партизански денови на Мирко и Славко:
„...Пази Грчев, уште еден барок позади грб!” Big%20smile
П.С. Сепак би било добро да добиеме малку повеќе инфоа за рингишпилов, пред да се „п(р)овозиме” на него!


-------------
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!


Posted By: OKA
Date Posted: 30-Oct-2010 at 11:41

Да се изгради ротациска кула на Кале

Објектот би се наоѓал меѓу Музејот на Македонија и куќата на Есма

Да се изгради ротациска кула на Кале од која вистински ќе се ужива во панорамската глетка на Скопје бараат граѓаните што живеат во околината на тврдината. Тие сметаат дека просторот меѓу Музејот на Македонија и оној на Есма е идеална локација за атрактивниот објект. Иницијативата ја правдаат со фактот дека на Калето, изземајќи го Водно, се наоѓа највисоката кота во градов каде што има идеални услови за изградба на објект со намена за панорамски поглед на Скопје. За идејата на жителите од урбаната заедница „Јане Сандански“ веќе лично е информиран и градоначалникот на Центар, Владимир Тодоровиќ, на последната седница на општинскиот Совет.

„Граѓаните сметаат дека на посочената локација би требало да се изгради таков објект, бидејќи просторот ги има сите идеални услови. Во непосредна близина има и паркинг со можност за негово проширување, а има и постојна инфраструктурна и канализациона мрежа“, дополни Александар Младеновски, советник од Социјалистичката партија, пренесувајќи ја идејата на жителите.

Градоначалникот Тодоровиќ истакна дека Општината е отворена за соработка и идеи на граѓаните и наскоро ќе го разгледа предлогот.

Инаку, урбанистичкиот план за реонот Кале не предвидува изградба на таков објект, па во случај предлогот да биде прифатен, ДУП-от ќе треба да се менува. Од друга страна, прашање е како на ова ќе реагира амбасадата на САД, која се наоѓа во непосредна близина на локацијата.

Изградбата на ротациската кула, всушност, би била вториот објект што ќе овозможува панорамски поглед на градот, ако се има предвид изградбата на панорамското тркало во центарот. (Дс.Т.) http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=50E34EB20804CA46923A479B4F4B686F - http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=50E34EB20804CA46923A479B4F4B686F



-------------
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 30-Oct-2010 at 11:44
Ако треба да се бира помеѓу тркалото покрај Врадар и ротациска кула на Кале,второво ми изгледа по-добра варијанта.
Инаку по принцип и двете работе не се потребни.

-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: OKA
Date Posted: 30-Oct-2010 at 15:35
Лу Рид, љубезно веќе нè прошета по светските, градски тркала. Стари, нови, големи, мали, во центар, на периферија, модерни, рустикални...
Во тој контекст, можеби би било поефикасно да дебатираме за суштината. Не за тркалото. Оти тоа е само (еден вид) форма. А темата, чинам, всушност е - поглед (врз градот) од птичја перспектива. Како вечен градски и воопшто човечки феномен. Уште од Дедал и Икар.
Некој ја спомена Барселона. Која си има повеќе панорамски погледи. Од пранаселеното брдо Montjuïc, со ефект на „Скопје од Кале”, па сè до мултимедијалниот забавен парк Тибидабо, каде Барселона може да се доживее од ракурс на Google Earth. Но, тоа не е сè. Барселона „мини панорами” нудат и Гаудиевиот парк Гуел, балконот на прекрасните водоскоци кај Саемот, неколку ресторани, хотели, вертикалната железница кон Montjuïc, прочуениот „фалусоиден” објект на бреговите од Барселона... Луѓето имаат избор, се одлучуваат за тоа што најмногу ги импресионира, или за она кое се совпаѓа со времетраењето на нивниот туристпакет.
Париз е можеби, светски лидер во продукцијата на птичји погледи. Природата баш и не го обдарила со можности за тоа, но, граделе неуморно, посветувајќи максимално внимание речиси од секаде, како на дланка, и да го покажат тоа што го изградиле. Градот е апсолутно видлив од ~300 метарската Ајфелова, 210 метарската кула на Gare de montparnasse. Но и прекрасните „пониски” погледи од Триумфалната порта, Galeries lafayette, катедралite Sacre coeur i Notre Dame... И два builda би биле недоволни да се избројат сите париски панорами.
„Источниот Париз” - Прага, е исто мултипанорамска. Од мини погледот врз стариот град, што го нудат топничката кула и видиковецот на катедралата со ротирачките светци, па се Google „вјуто” од дворците, катедралите и ѕидините на Храдчани. Се разбира тука се и (мојот омилен) Јан Палах поглед врз „Вацлавската авенија”, како и современата ТВ кула и ултрамодерниот, инкорпориран ротирачки ресторан.
Виена е „низински” хендикепирана, па можеби најдобрата панорама врз градот е тркалото на, „балканскопанаѓурскиот” Пратер. Патем, велат, најстарото во Светот, ако, старите грци, како и сè друго, не го измислиле  и рингишпилот. Нејсе, за похрабрите, Пратер нуди „птичја” Виена и од разните катапултирачки и јојо аерокапсули. Од кои, една, еднаш, завршила неколку километри од Пратер, на автопатот кон Грац. Но, панорами се возможни и од винскиот Гринцинг и еден куп ресторани и цркви, вклучително и катедралата на Штефен Плац. Хммм, делумно можеби и од Шенбрунскиот летниковец, Глориет.
Во Рим, град изграден врз „н-ти број брда” може да се бира од кое ридче ќе се панорамизира. Се разбира, убаво е чувството „над Рим” и од Колосеумот, ватиканскиот Свети Петар, античкото Палатино... Но, и од безбројните „висечки” хотели, ресторани и кафетерии во градот.
Љубљана, омилена на Форумов, си го средила „проблемот” со лифтот до старата тврдина. Мене лично, пак, ме фасцинира погледот врз „Емона”, од стариот, добар, хотел „Лев”... Белград, Калемегдан, Генекс кула, авалскиот споменик на непознатиот јунак... Приказната за птичјиот поглед, нема крај...
Нејсе, и Скопје, (не) е за жалење. Си ги има Кале, Водно...и „ќопавиот”, полупоглед од ”ориенталномрсниот” ресторан на Stone Bridge.
*(Свадбарскиот ПодКале, во фаза на дислокација, не ги исполни критериумите да биде нотиран во овој пост).
Сум имал прилика, со кафеанскиот еснаф, во повеќе наврати, да разговарам на темата зошто Скопје нема ниту еден, нормален угостителски објект, „во небо под облаци”. Од кој човек би можел да го почувствува Скопје ала „Аватар”. Одговорот секогаш бил, дека сè уште нема критична маса на публика. За „Аватар” кафе од 5 евра. Ниту за бифтек во „панорамски” сос од 30 евра. Порција.
Значи, урбана опција за скопска панорама, сега засега, е на повидок во можностите што би ги понудиле најавените, градби на јавни проекти: рингишпил, триумфалната порта и, зошто да не, покривот на „овалната”, административна зграда на ЈО (јавнотообвинителство) и ФП (финансискатаполиција), покрај Вардар.
Ангажманот на општеството за дополнителна супституција на потребата од птичји поглед врз градот, може да биде и оправдан. Оти, прво, не се сите планински, „КалеВодно” типови. Има алергични на полен.
Па луѓе кои бифтек и кафе по цена за Абрамович Роман, не можат да си дозволат. Рингишпил билет од 100 денари е друга приказна.
Секако, за супституирање се и кратките престои во Скопје, кои подразбираат цајтнот за искачување на Кале и Водно.
Можеби треба да се напомене и тоа, дека, „урбаната опција за Скопјепанорамавју”, во форма на јавен објект, би била во позиција да креира тренд на разумна „еколошка дисперзија” на бројот на посетители „воајери”, на Водно и Кале. Кои по секоја цена сакаат да ѕирнат панорама од Скопје.
На крај, покрај птичјиот поглед, кул тема е и подземниот поглед, врз еден град. Катакомбите на Прага под Храдчани, римските мистериозни тунели со подземните куќарки на Ромул и Рем...
Што ако некој македонски „Марти Мистерија” одлучи да ја отвори приказната за мистериозниот, подземен град под Кале? Хм, за почеток, познавајќи нè нас, најверојатно, човекот би бил Паскоизиран... Big%20smile


-------------
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!


Posted By: pbanks
Date Posted: 30-Oct-2010 at 16:15


Би те надополнил со Сан Марко како одлична локација за панорамски поглед а сигурно такво нешто ќе нуди и „Реконструкцијата на народна банка“. Барем во строгиот центар на Скопје.

Тркало дефинитивно треба да има, но би го ставил во парк. Прво бидејќи мислам дека центарот е навистина добро „опскрбен“ со видиковци а и бројот наскоро би требало да се зголеми. А второ, бидејќи мислам дека е убаво да има видиковец и над градскиот парк. Не само што паркот е убав само по себе и ќе може да се добие панорамски преглед на езерцата туку ќе отвори и нови видици кон кале но и кон до тогаш веќе завршениот и во полн сјај стадион.


Posted By: nenad
Date Posted: 30-Oct-2010 at 16:38
Originally posted by OKA

 
Виена е „низински” хендикепирана, па можеби најдобрата панорама врз градот е тркалото на, „балканскопанаѓурскиот” Пратер. Патем, велат, најстарото во Светот, ако, старите грци, како и сè друго, не го измислиле  и рингишпилот. Нејсе, за похрабрите, Пратер нуди „птичја” Виена и од разните катапултирачки и јојо аерокапсули. Од кои, една, еднаш, завршила неколку километри од Пратер, на автопатот кон Грац. Но, панорами се возможни и од винскиот Гринцинг и еден куп ресторани и цркви, вклучително и катедралата на Штефен Плац. Хммм, делумно можеби и од Шенбрунскиот летниковец, Глориет.
 Big%20smile

 

Samo nekolku zbora za Viena. Nekolku meseci prestojuvav tamu i ne sretnav nitu eden Avstriec reoden vo Viena pozitivno da se izjasni za parkot Prater. Koga ke gi zamolev da prosetame i da uzivame vo gletkata  samo prezrivo ke napravea grimasa. Toa za niv e mesto koe sekoj "Bechlija" koj drzi do sebe  go izbegnuva. Ne mislam deka se vo pravo no sakav samo da go prenesam toj stav.




Posted By: OKA
Date Posted: 30-Oct-2010 at 16:52
Originally posted by nenad

...ne sretnav nitu eden Avstriec reoden vo Viena pozitivno da se izjasni za parkot Prater. Koga ke gi zamolev da prosetame i da uzivame vo gletkata  samo prezrivo ke napravea grimasa...
Пратер е под „целосна контрола” и е менаџиран од срби, бошњаци, хрвати, санџаклии, роми, албанци...
А Виенчаните!? Немаат тие ништо против тркалото. Виенчаните традиционално се ксенофобични како ретко кој!!! И се „гордеат” со тоа! Big%20smile

-------------
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!


Posted By: nenad
Date Posted: 30-Oct-2010 at 17:24

Sekoj grad ima svoj simbol, koj ne mora sekogas da e pozitiven. Prater za lugeto od Viena e eden los simobol, simbol deka nivnata kultura i nacin na zivot e vo opasnost. Da podvlecam, toa ne e moj stav, samo prenesuvam...

I noviot plostad vo Skipje ke bide simbol. Po mene los. Toa e simbol na eden diskontinuitet vo gradenjeto i vo ziveenjeto. Nie sega gradime objekti koi nekogas trebalo da bidat izgradeni. Ne bile izgradeni od razni pricini i sega sakame da nadoknadime. Pa na isto mesto barokni gradbi, triumfalna porta, megalomaska fontana, postmodernisticki most, paniramsko trkalo,crkva, mislam deka i dzamija ke bide proturkana... i se na edno mesto, nema ni 10 hektari. Ako gledame poedinecno sekoj objekt e dobrodojden, no ne site naednas i na edno mesto. Me potsetuva na zena koja dolgo ziveela na pust ostrov a sega saka da gi proba site sminki koi gi propustila. A mozebi toa e vistinskiot simbol i poraka koja i treba da ja pratime na svetot....



Posted By: OKA
Date Posted: 30-Oct-2010 at 17:29
Секако, можеби на „жената” подобро би ù било да си продолжела со животот на „пустиот остров” отколку...

-------------
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!


Posted By: La Linea
Date Posted: 30-Oct-2010 at 20:45
Овој објект си добива своја нишка

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: lslcrew
Date Posted: 09-Nov-2010 at 13:04

Барокни кошнички за панорамско тркало

На конкурсот за изработка на панорамското тркало може да се пријават само архитекти со А-лиценца за проектирање. Оваа лиценца се бара за проектирање капитални и големи објекти, како нуклеарки, хидро и термоцентрали, брани




Сто четириесет и четири посетители ќе можат да го гледаат Скопје од птичја перспектива, по шестмина распоредени во 24 барок-кошници на панорамското тркало што ќе се гради на кејот на Вардар, во зеленилото кај МЕПСО. Во документацијата за конкурсот за изработка на идејно решение за уредување тематски парк за забава и рекреација - панорамско тркало што го распиша градот, иако не е наведена содржината на паркот, архитектите велат дека сите оние што ќе се јават на конкурсот ќе го проектираат во барок-стил. Со цел и тркалото, а и евентуалните реквизити или, пак, лавиринти од украсни грмушки да бидат во склад со проектот „Скопје 2014“. Овие идеи на нарачателите на „Скопје 2014“, дојдоа спакувани заедно со последните измени и дополнувања на Деталниот урбанистички план за Малиот ринг.

Даница Павловска, дипломиран инженер архитект, претседател на управниот одбор на Асоцијацијата на архитекти на Македонија, вели дека е можно во тематскиот парк да биде сместено само панорамското тркало.

- На локацијата, обележана во конкурсната документација и во ДУП како Д3 (5.14) каде што се планира да се постави тркалото, нема место и за дополнителни реквизити. Тоа е простор над кејот, а по должината на Вардар. Но со оглед на сé што се случува околу овој проект, не е исклучена можноста да се постават и такви реквизити - вели Павловска.

Од градот велат дека сите информации за тематскиот парк ќе се објават дури откако ќе заврши конкурсот за избор на идејното решение.

- Не прецизиравме ништо за содржините на тематскиот парк, затоа што не сакаме да им диригираме на архитектите како да работат. Дури откако ќе заврши конкурсот, односно откако жирито ќе го избере најдобриот труд, ќе знаеме што ќе содржи тематскиот парк - соопштија од градот.

Иако градските власти во самиот почеток се дистанцираа од проектот „Скопје 2014“, со конкурсот за обнова на фасадите околу плоштадот „Македонија“ и сега со овој за панорамското тркало, потврдуваат дека се дел од овој тим. На прашањето зошто наместо да го обноват стариот и распаднат „Луна-парк“, се гради нов покрај Вардар, одговорија дека ова се два различни проекта.

- За „Луна-паркот“, како што најави и градоначалникот Коце Трајановски во својата програма, се подготвува проект за реконструкција - велат од секторот за односи со јавност во градот.

На конкурсот за изработка на идејното решение на панорамското тркало може да се пријават само архитекти што имаат А-лиценца за проектирање. Оваа лиценца се бара за проектирање капитални и големи објекти, како нуклеарки, хидро и термоцентрали, брани.

Скопјани велат дека откако ќе се направи панорамското тркало со тематскиот парк, на градот ќе му фали само уште еден огромен шатор за да личи на циркус.

 Површина на локацијата должина 50 и ширина 45 метри
 Висина на панорамското тркало 50 метри
 Ширина на тркалото 45 метри
 Број на кошниците 16 - 24
 Вид на кошниците затворени
 Носивост на кошниците 4 - 6 лица
 Брзина на вртење 60 секунди

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=11910954201&id=14&prilog=0&setIzdanie=22128


Posted By: pbanks
Date Posted: 09-Nov-2010 at 13:30
Мислам дека не беше тешко да се погоди дека овој предуслов ќе се појави каде и да е. 


Posted By: toasumjas
Date Posted: 09-Nov-2010 at 19:45
Што е многу многу е! Барок кошнички
Среќа не сме понапредни ќе направевме и барок ракета



Posted By: nylon
Date Posted: 09-Nov-2010 at 19:47
Поголема глупост немам слушнато. Неможам да го рааберам ова дека за да биде во склад треба да биде во исти стил. Да се сложиме некако дека градбите покрај Вардар ќе бидат барокни. Дали тоа значи дека и трамвајот што би требало да поминува тука треба да биде ретро и знаците и семафотите да бидат во барок стил, или автобуските станици да бидат со ковано железо. Убавината во европските градови е токму во измешаноста на стиловите. Ако идеме по оваа логика тогаш зошто во Берлин има модернистичка урбана опрема. Не би рекол дека таа не е во склад со околните градби.

За најлесна споредба да го разгледаме London Eye.
Тоа е на 10 метри од County Hall кој е во нео-барок стил. А на 100тина метри е парламентот кој е во готика. Околу има уште стотици градби во стари стилови, а модернистичка е само Ројал Хол. Изгледа архитектите во Лондон не им текнало дека и панорамско тркало може да се направи во барок стил


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 09-Nov-2010 at 19:50
Е како да не, барок кошнички. Кај тоа... или е шпекулација или голема лудост на креаторот. Нема смисла. Неможе барок, ако не се направени од тежок материјал, мислам на камен и се слично.... како ќе извадат барок од алуминиум и слично. Друга работа е и дури да отидат до камења, такво нешто е вон секаква смисла.... додаваат на тежина, на нестабилност, а секако и безбедноста е во прашање.... незнам... мене некако ни ми има смисла....


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 09-Nov-2010 at 20:04
Добро, а што се подразбира под 45м ширина.... Дијаметарот? Зошто не знаат да се изразуваат. Вака мене ми изгледаше дека ќе биде широко 45м, а знаете колку се 45м за широчина, во Вардар ќе навлезе.....


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 09-Nov-2010 at 20:08
Barokni kosnicki?Kolku smesni se ovieSuicideBonkBonk
Za zal pak treba da kazam deka ideata e za nikade!Puke


-------------


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 09-Nov-2010 at 20:58

Еве отприлика да имаме претстава за која висина и големина, како и поглед кој би се имал од најгоре..... се работи....  

http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=b04db22c6deca184da2b0afa84dc225f - http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=b04db22c6deca184da2b0afa84dc225f


ЕДит: Малку можеби го промашив местото, ама тука негде е.... а и мене позгодно ми се виде тука....



Posted By: LouReed
Date Posted: 09-Nov-2010 at 22:13
Haha ... stvarno ova so baroknive kosnicki ne im cini


Posted By: IN_MOTION
Date Posted: 09-Nov-2010 at 22:17
Иначе за споредба, зградата на МРТВ е 70 метри висока, тркалото во Лондон е високо 135 метри, а нашето  се планира 50 метри да биде што сепак е солидна висина.


Posted By: mitatos
Date Posted: 09-Nov-2010 at 22:31
Јас до сега ја следам дискусијата, па се мислев дали да коментирам или не, сепак се решив да кажам и јас некој збор за тркалото ,стварно проектот како проект е навистина убав, кога гледам низ интернет навистина лугето што го посетуваат градот немаат многу атракција за еден ден ги поминуваат сите монументи и нема кај да застанат за да го продолжат одморот на повеке дена во скопје, и ова тркалово преставува навистина една атракција за градот скопје, ми се допага и предлагам да биде уште повисоко од 50 метра, исто и каде што имаше идеја за ротациона кула до француски гробишта во кале, и тоа е одлична идеја, сепак се два вида на панорама, едната е само за едниот дел од градот ,а другата за целиот дел, се надевам ке се реализираат ваквите проекти за разлика од другите во проектот 2014 овој е најприфатен од мене.

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 10-Nov-2010 at 01:06
Originally posted by FoSsiL

Е како да не, барок кошнички. Кај тоа... или е шпекулација или голема лудост на креаторот. Нема смисла. Неможе барок, ако не се направени од тежок материјал, мислам на камен и се слично.... како ќе извадат барок од алуминиум и слично. Друга работа е и дури да отидат до камења, такво нешто е вон секаква смисла.... додаваат на тежина, на нестабилност, а секако и безбедноста е во прашање.... незнам... мене некако ни ми има смисла....

Немај гајле, ваков барок и од стиропор се прави


Posted By: kultuzin
Date Posted: 10-Nov-2010 at 01:56
Panoramskiot pogled mozese da se resi so nekoja kula-restorant napravena na Kale.Imase takov predlog mislam od nekoja sovetnicka grupa...
Vaka bez razlika dali gi pravele vo barok ili futuristicki stil trkalata se iziveana rabota.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 16-Dec-2010 at 15:58
Конкурсот за панорамското тркало заврши, парите се` уште тајна

Скопје ќе добие ем панорамско тркало ем нов луна-парк, но колку сето тоа ќе чини од Градот с` уште не кажуваат. Конкурсот за панорамата заврши, а во исто време за луна-паркот проект за реконструкција изработува шпанската куќа „Идом“, со која градската власт потпиша договор.

Градската власт ќе го гради панорамското тркало на Кејот на Вардар, кај поштата, додека луна-паркот ќе се наоѓа во Градскиот парк.

На прашањето зошто вложуваат во иста намена, но на две различни локации, од Градот изјавија дека немаат дилеми дека замислата им е добра. Негираат дека панорамата е инцидентен проект, замислен пред некој месец, дел од „Скопје 2014“, како што во јавноста се појавија информации.

- Избраниот консултант ИДОМ од Шпанија работи на проектната задача согласно со договорот потпишан со Град Скопје. Се работи на реконструкцијата на Луна-паркот, а на големо задоволство на сите граѓани и на оформување нов тематски парк и панорамско тркало - изјавија од одделението за односи со јавност.

За сумата што ќе биде издвоена од градската каса за панорамско тркало од Градот велат дека ќе ја знаат и ќе ја кажат, но откако ќе бил изработен изведбен проект по идејно решение. Но, истиот одговор го даваат веќе шест месеци и за обновата на фасадите на пет згради на плоштад Македонија, како и за изгледот на оградите на неколку мостови и двете катни гаражи, при што јавноста е лишена од информации за овие градски проекти.

Конкурсот за тркалото, како што беше објавено, го распиша Градот уште пред два месеца, веднаш по усвојувањето на измените во урбанистичкиот план „Мал ринг“ од Општина Центар. Предизвика низа реакции во редовите на опозицијата, имаше 56 анкетни забелешки од граѓани, но тоа не го попречи владејачкото мнозинство да ја истурка замислата докрај и да ги усвои измените. Панорамското тркало беше изненадување повеќе, ако се земе предвид дека не се наоѓаше во предизборната програма на градоначалникот Трајановски, а претходно воопшто и не беше спомената изградба на вакво нешто.

Градот, во јавниот повик за изградба на панорамско тркало, пред еден месец наведе дека се работи за поширока замисла - уредување тематски парк за рекреативно, забавно и панорамско разгледување на градот. Предвидено е дијаметарот на панорамата да биде 50 метри.http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=09586A5082BB214CA8B86E0AB338F9FE


Posted By: StreetStruck
Date Posted: 17-Dec-2010 at 00:55
kultuzin се сложувам со тебе во целост. Да се направи една кула од 100-150 метри, ќе беше не атракција, лудории ќе беше.Дефинитивно ќе влезеше во едно од препознатливите обележја на Скопје. На крај краево можеше и во барок да ја изградат, ако толку се запнува, барем тоа изгледа поизводливоLOL Crazy

-------------
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански


Posted By: axel
Date Posted: 27-Dec-2010 at 12:44

Трудот „УНА“ победник на конкурсот за Панорамското тркало


На конкурсот за изработка на архитектонско-урбанистичко решение за уредување тематски парк за рекреација, забави и панорамско тркало, победи трудот под шифра „УНА“

 

 
%20  
Од градот не соопштуваат колку труда пристигнале на конкурсот распишан пред еден месец. Панорамското тркало ќе се постави во централното градско подрачје меѓу зградата на „Македонски пошти“ и кејот на Вардар.

Панорамското тркало ќе биде високо 50 метри, со минимум 16, а максимум 24 корпи за посетителите. Во тендерската документација за конкурсот не беше наведено што точно ќе содржи паркот. Градските власти не соопштуваат ниту колку пари ќе чини изградбата на овој парк. Тематскиот забавен парк и Панорамското тркало се вметнаа во проектот „Скопје 2014“ со последните измени на деталниот урбанистички план за Малиот ринг.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=12271098371&id=14&prilog=0&setIzdanie=22168


Posted By: axel
Date Posted: 10-Feb-2011 at 16:30

Панорамското тркало на кеј ќе го градат татко и ќерка

Несекојдневното здание ќе биде дело на архитектот Јован Стефановски-Жан, авторот на „Влајко“, крстот, театарот...

Панорамското тркало на кејот, дефинитивно, ќе стане јаве за скопјани. Градот веќе избра модел според кој ќе ја гради оваа атракција во центарот, во непосредна близина на планираната барокна катна гаража. Надлежните одлучиле панорамата и тематскиот парк во чија средина ќе се наоѓа тркалото да се гради според идејно решение на архитектот Јован Стефановски-Жан и неговата ќерка Ивана Стефановска-Цветковска. Нивниот труд бил оценет како подобар од уште еден понуден на јавниот повик.

Како ќе изгледа панорамата и нејзината околина, од Градот велат дека се' уште не смеат да прикажат, зашто не биле потпишани договорите со авторите. Но, имајќи предвид дека архитектот Стефановски е автор на надвозникот „Влајко“ и крстот на Водно, сигурно може да се очекува несекојдневно здание од кое е предвидено Скопје да се гледа како на дланка.

Од Градот вчера не знаеја да одговорат за кога е планирана изградбата, кој ќе го финансира проектот и дали и колку средства има издвоено Град Скопје како нарачател на идејното решение. Надлежните не сакаа да лицитираат со термини и суми, оти, како што велат, проектот е во почетна фаза.

„Сега процедурата ќе се развива во насока на изработка на изведбено решение, по што ќе се знае и цената на изведба. За сите натамошни процедури Град Скопје навремено ќе ја известува јавноста“, одговорија вчера од Градот.

Согласно со ДУП-от, педесетметарското панорамското тркало ќе се гради во зелениот појас покрај кејот на десниот брег на Вардар, меѓу Камениот мост и мостот „Гоце Делчев“. Тоа е замислено да биде главната содржина во предвидениот тематски парк наменет за рекреација и забава. (Дс.Т.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=E8B1574D48C9E94392C51456A711C78A


Posted By: G.I. Joe
Date Posted: 10-Feb-2011 at 16:55
of lele ..kojznaj so ne ceka 


Posted By: Tuvok
Date Posted: 10-Feb-2011 at 20:44
Тематски парк ????...Само не ми е јасно ако веќе сакаат панормаско тркало нели би било подобро да биде на некоја друга локација или малку подолу. Ако ништо друго бар да не бидат сите "атракции" сконцентрирани на мал простор. Ако ништо друго Скопје да има повеќе локации што се раздалечни каде што туритистичките автобуси би биле од корист некоја.


Posted By: LouReed
Date Posted: 10-Feb-2011 at 20:53
ApplauseYeah! Woohoo! Ke bide Jako!ApplauseBig%20smile
 Trkalo


Posted By: gjoko
Date Posted: 22-Jul-2011 at 20:40
Скопје добива Панорамско тркало вредно 80.000 евра
СКОПЈЕ / 22.07.11 / 13:08
Панорамското тркало што градските татковци решија да го градат на десната страна од реката Вардар, ќе чини 80.000 евра.
Тркалото, како што пишува весникот „Вест“, ќе се гради на десната страна од Кејот во делот меѓу Камениот мост и мостот Гоце Делчев.
Цената на новата содржина од проектот „Скопје 2014“, според весникот, е предвидена со ребаланс на буџетот на градот.
Градските власти се уште не наведуваат кога ќе почне градбата на Панорамското тркало, со оглед дека бил неупсешен тендерот за избор на фирмата изведувач.
Според плановите, Панорамското тркало ќе биде високо 50 метрии ќе се гради според идејното решение на Јован Стефановски, чиј проект ја доби првата награда на јавниот конкурс и за што освои паричен надомест од 100.000 денари.
По обновата на фасадите на зградите на централниот плоштадби реконструкцијата на мостовите, Панорамското тркало е третиот проект што градските власти ќе го реализираат во рамки на проектот „Скопје 2014“./крај/ (еР) ве/

http://http://www.ereporter.com.mk/mk-mk/Details.aspx?Title=17914 - http://www.ereporter.com.mk/mk-mk/Details.aspx?Title=17914


Posted By: kultuzin
Date Posted: 22-Jul-2011 at 20:50
Незнам какво ќе е тоа тркало навистина. Мерцедес Е класа чини толку.
Дефинитивно ќе биде промашување , барем да го сместеа во парк, не вака кичерај во сред центар. Освен тоа Кале е на 150 метри па кој сака може да повели на панорамско разгледување.


Posted By: Граѓанин
Date Posted: 22-Jul-2011 at 23:44
Originally posted by kultuzin

Незнам какво ќе е тоа тркало навистина. Мерцедес Е класа чини толку.
Дефинитивно ќе биде промашување , барем да го сместеа во парк, не вака кичерај во сред центар. Освен тоа Кале е на 150 метри па кој сака може да повели на панорамско разгледување.


Очигледно се инспирирале од „ http://en.wikipedia.org/wiki/London_Eye - Лондонското око “. Неговата местоположба е иста како планираната во Скопје (на кејот, од другата страна на реката), со тоа што просторот е со поинакви димензии, а и самото тркало е далеку од ова - чинело 70 мил. фунти.

Како ли ќе изгледа тоа тркало високо 50 м, а со цена од 80.000 евра, баш ме интересира...


Posted By: gjoko
Date Posted: 23-Jul-2011 at 00:39
мислам дека ќе кошта многу повеќе од 80000 евра.толку би се добило кога целото железо би се продало во отпад,а не уште да е мово.нешто тука не штима со бројките.замислете само колку лагери(тркалачки лежишта) се потребни за објектот.а поголемите и поспецифични лагери да речиме во РЕК Осломеј коштаат и по 50000 евра по парче.а ако се пресметаат уште дневниците на работниците.....фалат пари


Posted By: mitatos
Date Posted: 23-Jul-2011 at 11:34
Да не мислеле тие случајно 800.000 илјади евра па згрешиле =) 

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: Baze
Date Posted: 23-Jul-2011 at 13:05
Не овие 80.000 евра се за хонорарот само, па време е и Жан да го направиме милионер меѓу уметниците, да и прави друштво на Стефановска Big%20smile


Posted By: N23
Date Posted: 23-Jul-2011 at 15:21
И 800 000 се малце, ако се сериозни да направат асално тркало, а не некој фушерај. Ако видиме дека нашето е повеќе од дупло помало од лондонското и ако додадеме дека имаме далеку поефтина работна сила и може да се обезбедат поефтини делови и сегменти за изградба, пак мора да биде некоја бројка што ќе биде изразена во милиони. Плус ако веќе се гради нешто вакво во центарот на Скопје, мислам дека е боље да се иде на малку поголема висина, а не да добиеме само поубава и поскапа копија од тоа у Луна Парк.


Posted By: kultuzin
Date Posted: 23-Jul-2011 at 15:45
Јас сум за тоа тркалото како и плажите , одбојкарските игралишта, карпи за качување и слично да се постават во паркот. Нема ама баш никаква потреба од циркуси во строгиот центар.


Posted By: Baze
Date Posted: 25-Jul-2011 at 11:09

Од Градот 85.000 евра за првиот круг на панорамското тркало

Со ребалансот на буџетот, се издвоија пари и за почетни активности за изградба на порта, видиковец и седум скулптури во Градски парк

Градските власти ќе потрошат речиси 250.000 евра за да почне да се реализира проектот за панорамско тркало пред МЕПСО, како и за изградба на порта, видиковец „белведере“ и седум скулптури во Градски парк. Овие пари од градската каса се издвоени со последниот ребаланс на буџетот и, всушност, ќе бидат наменети за проектирање на предвидените објекти за кои единствено постојат идејни решенија.

Од Градот велат дека се' уште не е завршена процедурата за изработка на основниот проект за тркалото, иако моделот по кој ќе се гради оваа градска атракција се избра пред половина година. Засега единствено е познато дека тркалото ќе се гради по замисла на архитектот Јован Стефановски-Жан, ќе биде високо педесет метри и ќе има најмалку 16, а најмногу 24 затворени корпи.

Инаку, изградбата на овој објект, чија процедура целосно треба да ја спроведе Град Скопје, всушност, е негово учество во „Скопје 2014“, покрај обновата на фасадите и мостовите.

Освен за панормаското тркало како капитален објект, во ребалансот на градскиот буџет се издвоија и речиси 150.000 евра за изградба на порта и видиковец „белведере“ во Градскиот парк, како и за поставување седум скулптури. И овие пари ќе се наменат за изготвување на основните проекти. За портата ќе се потрошат околу 25.000 евра, а за седумте скулптури што ќе никнат на три локации во паркот се планирани 120.000 евра. Согласно со ДУП-от, портата ќе се изгради кај фонтаната „Лотосов цвет“, а видиковецот ќе се наоѓа во првиот дел од паркот каде што ќе се постават скулптурите.

Како ќе изгледа портата, колку ќе биде висока, од каков материјал ќе се изработи и чии и со колкава висина скулптури ќе има во паркот, надлежните не откриваат. Велат дека допрва ќе се изготвуваат идејните решенија, проектите, односно се' уште не е завршена процедурата што ќе даде одговор на сите прашања. Тогаш ќе биде познато и колку, всушност, ќе чини изградбата на терен на сиве овие објекти. (Дс.Т.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=8DA3579EB98D5841906DC6B633EA4127 - http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=8DA3579EB98D5841906DC6B633EA4127


Posted By: axel
Date Posted: 10-Sep-2011 at 13:17

Подземната улица го истркала панорамското тркало од кејот


Студијата за подземната сообраќајница што треба да се гради покрај кејот покажала дека врз неа не треба да има тешки објекти, па сега од почеток ќе се распишува конкурс за „Скопското око“ и ќе му се бара нова локација

 
 
%20  

Панорамското тркало ќе овозможи поглед на проектот „Скопје 2014“

Панорамското тркало што беше предвидено да се изгради во зелениот појас покрај кејот на десниот брег на Вардар, меѓу Камениот мост и мостот „Гоце Делчев“ ќе се сели. Новата локација на тркалото дефинитивно ќе биде во централното градско подрачје, но ниту од градот ниту, пак, од општината Центар, која го изработува деталниот план за Малиот ринг, не сакаа да прецизираат каде точно ќе се постави „Скопското око“.

- Сега се работи на нов детален урбанистички план за Малиот ринг, со кој е предвидена и новата локација за панорамското тркало, но бидејќи планот се уште не е готов, новата локација ќе се знае кога тој ќе биде поставен на јавна анкета - велат од општината Центар.

Иако градот уште пред неколку месеци го избра идејното решение за тркалото и на авторите на победничкиот труд Јован и Ивана Стефановски им даде главна награда од 100 илјади денари, пред неколку дена повторно распишаа конкурс за изработка на ново идејно решение за панорамското тркало со придружни елементи. Победниците од претходниот конкурс вчера не одговараа на мобилните телефони за да кажат дали имаат намера да се пријават и на овој конкурс.

- Местоположбата на тркалото мораше да се смени, затоа што студијата за подземната сообраќајница покажа дека не е препорачливо тоа да е сместено над улицата. Сé уште незнаеме која ќе биде новата локација, затоа што изработката на деталниот план е во надлежност на општината. Градот нема никаква обврска кон авторите што победија на претходниот конкурс, затоа што тие имаат добиено награда, а и не е потпишан никаков договор - објаснија од градската управа.

Главната награда и за овој конкурс изнесува 100 илјади денари.


Во огласот пишува дека идејното решение се однесува за панорамското тркало со придружни елементи, но не е определено што друго се планира да се постави. Со тендерската документација од претходниот конкурс беше предвидено на тркалото да можат да се возат 144 посетители, по шестмина распоредени во кошници. Архитекти коментираа дека барокниот стил ќе биде присутен и во идејните решенија за тркалото со цел тоа да се вклопи со околните објекти.

Дополнително ќе треба да се утврди и на кого градот ќе му го даде тркалото на стопанисување, дали за возење, односно за разгледување на градот ќе се наплатуваат билети и колку би чинело да се види панорамата на Скопје.


Студијата за подземната сообраќајница што треба да се гради покрај кејот покажала дека врз неа не треба да има тешки објекти, па сега од почеток ќе се распишува конкурс за „Скопското око“ и ќе му се бара нова локација

 
 
%20  

Панорамското тркало ќе овозможи поглед на проектот „Скопје 2014“

Панорамското тркало што беше предвидено да се изгради во зелениот појас покрај кејот на десниот брег на Вардар, меѓу Камениот мост и мостот „Гоце Делчев“ ќе се сели. Новата локација на тркалото дефинитивно ќе биде во централното градско подрачје, но ниту од градот ниту, пак, од општината Центар, која го изработува деталниот план за Малиот ринг, не сакаа да прецизираат каде точно ќе се постави „Скопското око“.

- Сега се работи на нов детален урбанистички план за Малиот ринг, со кој е предвидена и новата локација за панорамското тркало, но бидејќи планот се уште не е готов, новата локација ќе се знае кога тој ќе биде поставен на јавна анкета - велат од општината Центар.

Иако градот уште пред неколку месеци го избра идејното решение за тркалото и на авторите на победничкиот труд Јован и Ивана Стефановски им даде главна награда од 100 илјади денари, пред неколку дена повторно распишаа конкурс за изработка на ново идејно решение за панорамското тркало со придружни елементи. Победниците од претходниот конкурс вчера не одговараа на мобилните телефони за да кажат дали имаат намера да се пријават и на овој конкурс.

- Местоположбата на тркалото мораше да се смени, затоа што студијата за подземната сообраќајница покажа дека не е препорачливо тоа да е сместено над улицата. Сé уште незнаеме која ќе биде новата локација, затоа што изработката на деталниот план е во надлежност на општината. Градот нема никаква обврска кон авторите што победија на претходниот конкурс, затоа што тие имаат добиено награда, а и не е потпишан никаков договор - објаснија од градската управа.

Главната награда и за овој конкурс изнесува 100 илјади денари.


Во огласот пишува дека идејното решение се однесува за панорамското тркало со придружни елементи, но не е определено што друго се планира да се постави. Со тендерската документација од претходниот конкурс беше предвидено на тркалото да можат да се возат 144 посетители, по шестмина распоредени во кошници. Архитекти коментираа дека барокниот стил ќе биде присутен и во идејните решенија за тркалото со цел тоа да се вклопи со околните објекти.

Дополнително ќе треба да се утврди и на кого градот ќе му го даде тркалото на стопанисување, дали за возење, односно за разгледување на градот ќе се наплатуваат билети и колку би чинело да се види панорамата на Скопје.


http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=91011128407&id=14&prilog=0&setIzdanie=22377


Posted By: krale
Date Posted: 10-Sep-2011 at 15:03
Јас мислам тркалово да се смести во дворот на парламентот (во средишниот дел), ионака обично вакви реквизити се ставаат во циркус.


Posted By: fichot
Date Posted: 11-Sep-2011 at 14:14
Ха, свашта. Човек да не знае дал да се смее или да плаче на вакви вести.

-------------


Posted By: axel
Date Posted: 14-Sep-2011 at 11:49

Панорамското тркало Ќе се монтира над Вардар?


Во деталниот урбанистички план за малиот ринг, кој сé уште е во изработка, има неколку локации, но голема е можноста тркалото да се постави на платформа во реката Вардар, иако не е сигурно дека тоа ќе биде конечното решение

 
 
%20  
Се бара место тркалото да се постави меѓу новите мостови и фонтани во Вардар

Коритото на реката Вардар е една од можните локации за поставување на панорамското тркало. Како што дознаваме, во деталниот урбанистички план за малиот ринг, кој сé уште е во изработка, во игра се неколку локации за овој објект, но голема е можноста тркалото да се постави на платформа во реката Вардар, иако не е сигурно дека тоа ќе биде конечното решение. Од градот денеска не беа достапни за да потврдат дали панорамското тркало ќе се поставува во Вардар, а од општината Центар засега не сакаат да коментираат ништо околу новата локација за тркалото. Велат дека сега се работи на новиот план за Малиот ринг, т.е. за строгиот центар и дека информациите за тркалото и за локацијата каде што ќе се наоѓа, ќе се знаат откако планот ќе биде готов и ќе се постави на јавна анкета.

Првата идеја за панорамското тркало беше тоа да се изгради покрај кејот на десниот брег на Вардар, меѓу Камениот мост и мостот „Гоце Делчев“, да биде атракција за туристите и да служи за разгледување на градот. Причината поради која градските власти се одлучија да го преместат тркалото е студијата за изградба на подземната сообраќајница на кејот на Вардар, која покажала дека врз неа не смее да има тешки објекти. Се бара ново место за него во строгиот центар, од каде што ќе може да се гледаат објектите од проектот „Скопје 2014“, но кое ќе биде доволно пространо за да се смести толку голем објект.
Пред неколку дена градот распиша конкурс за ново идејно решение за панорамското тркало. Веќе беше избрано идејно решение, а како што кажува и Јован Стефановски-Жан, победникот на првиот оглас, наскоро требало да се почне и со проектирањето на тркалото. Стефановски-Жан е познат во јавноста и по тоа што е автор на идејното решение за Милениумскиот крст на врвот на Водно.

- Јас бев две недели на одмор и не знам што се случувало во меѓувреме. Никој не ме известил дека се распишал нов конкурс за панорамското тркало. Дури и да се менува локацијата на тркалото, не знам зашто би се сменило и решението, треба да разговарам со градоначалникот Коце Трајановски или, пак, со некој од градската управа, кој ќе знае да ми објасни што точно се случува. Требаше да почнеме да го проектираме тркалото, а сега ќе се менувало решението - вели Стефановски.

Педесетметарското тркало според идејата на Јован и Ивана Стефановски содржело патека на македонските ѕвезди, цветен и сончев часовник, летни тераси, фонтана, панорамско тркало и мирни водени површини.

Стефановски вели дека идејата за цветниот часовник да биде поставен на почетокот на патеката во непосредна близина на Камениот мост е преземена од часовникот кој бил на Офицерскиот дом, а на патеката на македонските ѕвезди било предвидено да се напишат најзначајни личности од земјава.
Панорамското тркало според првото идејно решение требало да се изработи од челик и од стакло, а во неговиот круг од дијаметар од 50 метри да има три цвета со корпи, кои требало да имаат форми на бисери.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=914111110169&id=14&prilog=0&setIzdanie=22380


Posted By: zabegan
Date Posted: 15-Sep-2011 at 20:28
добро бе, ќе има ли трошка разум некогаш во паметот на луѓево Question




-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Zoc
Date Posted: 15-Sep-2011 at 21:42
Бог да чува!!!


Posted By: krale
Date Posted: 16-Sep-2011 at 08:10
Еј ова не е лоша идеја. Само да не биде во централниот дел, т.е. нека биде некаде после мостот кај Холидеј ИН, тука кога ќе се изградат и облакодерите на местото на големиот паркинг, ќе биде импозантна глетка.


Posted By: WNBARCH
Date Posted: 16-Sep-2011 at 11:13
мислам дека во скопје нема ништо толку високо и далеку да мора да се види од 50 метра.тоа што ке има да се види ке бидат зградите кои ке бидат пак покриени од тркалово..креаторов на сите глупости мора да иде на мегународен суд за креиранје потсмев од светот и за намалување на вредност македонскиот народ и идентитет.сум за градење , со сите невкусни дела се помирив само заради динамиката на рехабилитацијата на скопската и македонската инфраструктура и бизнис атмосфера но ова е веке претерување.ко некој мокен сељак на кока да игра sim city без монитор



Print Page | Close Window