Print Page | Close Window

Пресметка на површина (квадратура)

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Изградба и ентериери
Forum Discription: Совети, искуства, едукација, проекти...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1119
Printed Date: 29-Apr-2024 at 08:49


Topic: Пресметка на површина (квадратура)
Posted By: davce99
Subject: Пресметка на површина (квадратура)
Date Posted: 01-Nov-2010 at 21:22
Zdravo na site imam eden mal problem ne znam kako da si izrachunam za mojov proekt bruto kvadratura za da znam kolku ke me chini, shto se odnesuva do neto odnosno korisnata povrshina si pishuva na samiot proekt inache proektov mi e kopiran od druga vekje postoechka kukja, so proektov startuvam vo Mart naredna godina vo prilog ke stavam sliki na koi ima tochni dimenzii za podrumot prizemjeto i potkrovje











Replies:
Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 01-Nov-2010 at 22:48
За што ти треба квадратурата? Плаќање на проект, комуналии...
Инаку бруто површина се пресметува на затворена надворешна линија по периметарот на основата на објектот (вклучени се ѕидовите). Тераси, балкони, логии исл. се пресметуваат: ако само еден ѕид отворен - 75%, 2 ѕида - 50% и ако е отворен балкон од три страни 25%. На пристапните подести, како што е кај влезот има случаи и кога самите скали ги пресметуваат, а и такви кога не се праи тоа...

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: davce99
Date Posted: 01-Nov-2010 at 23:07
Komunalii plativ na 281 kvadrati korisna povrshina ama za ova bruto povrshinava nishto ne te svativ mislam deka ona so nadvoreshnata linija go svativ ama toa so terasi i ostalo jok, eve vo mojov sluchaj imash konkreten proekt bo mozel da mi kazesh kolku e bruto povshina konkretno? ianche mi treba zashto si praam vekje matematiki kolku bi me chinelo od prilika kukjava


Posted By: davce99
Date Posted: 01-Nov-2010 at 23:08
Kukjava inache ke ja gradam vo Sopishte!!! potochno nad Teferic kafanata


Posted By: pbanks
Date Posted: 01-Nov-2010 at 23:10


Давче. Знаеш ли за слободни плацови во твојот комшилук. И дали знаеш колку се движи квадрат во тој дел?




Posted By: davce99
Date Posted: 01-Nov-2010 at 23:12
mojot se prodava do mesec fevruari posle toa gradam konkretno go prodavam 60 evra so plateni komunalii i dozvola za gradba eve ti link so sliki od oglasot
http://www.pazar3.mk/ViewItem.aspx?itemId=913270


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 01-Nov-2010 at 23:18
А кај ќе ја градиш тогаш куќава...?


Posted By: davce99
Date Posted: 01-Nov-2010 at 23:19
dokolku ne go prodadam do fevruari ja gradam tamu ako go prodadam se menuvaat planovite.


Posted By: pbanks
Date Posted: 01-Nov-2010 at 23:19
Originally posted by davce99

mojot se prodava do mesec fevruari posle toa gradam konkretno go prodavam 60 evra so plateni komunalii i dozvola za gradba eve ti link so sliki od oglasot
http://www.pazar3.mk/ViewItem.aspx?itemId=913270


Ми делува малку непристапно (со оглед на тоа дека сум ти во комшилук со плац го знам реонот ). Инаку изгледа многу убаво, ова е приватно, над сите (и тешко дека некој над тебе би градел), со топ поглед.

Значи неколку прашања.

1. Каков е пристапот (од патот за Теферич како се стига до тебе, по земјен пат, по асфалтен, срмо ли е....)?
2. Дали има приклучок за вода, струја и градска канализација?
3. Дали случајно се гледа УСЈЕ од кај тебе?




Posted By: pbanks
Date Posted: 01-Nov-2010 at 23:21
Originally posted by davce99

dokolku ne go prodadam do fevruari ja gradam tamu ako go prodadam se menuvaat planovite.


Уште едно прашање. Ме интересираат плацови во овој предел за еден пријател (не за мене).

Бидејќи е ова што ми го кажа е доста поскапо од она што тој го бара а за да не ти правам антиреклама овдека. Ако знаеш уште некоја понуда во комшилук (20-35ЕУР/квадрат, 500-1000 квадрати плац), пиши ми преку приватна порака.


Posted By: davce99
Date Posted: 01-Nov-2010 at 23:24
Dokolku bi vlegol od gornata strana za patot kon Teferich na 100 metra od leva strana ima ulichka 29 se vlaga po nea i se stiga do placot, negde 50 metra ne se asvaltirani tuku tamponirani, vo neposredna blizina imam prikluchok za voda, struja i kanalizacija, od kaj mene se gleda pola Skopje megju koj e i USJE ama dosta daleku sum od USJE, chim si vo blizina najubavo e da pojdesh nema da go utnesh ete imash i telefon baraj me za detalji


Posted By: pbanks
Date Posted: 01-Nov-2010 at 23:25
Да, знам дека УСЈЕ нема влијание на оваа висина, ме интересираше само дали го нарушува инаку преубавиот видик од кај тебе


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 01-Nov-2010 at 23:47
Originally posted by davce99

mislam deka ona so nadvoreshnata linija go svativ ama toa so terasi i ostalo jok

Твоиве тераси се отворени од три страни, значи во бруто површината ќе вклучиш 25% од нивната површина.


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 02-Nov-2010 at 09:45
Originally posted by davce99

mislam deka ona so nadvoreshnata linija go svativ ama toa so terasi i ostalo jok, eve vo mojov sluchaj imash konkreten proekt bo mozel da mi kazesh kolku e bruto povshina konkretno?
За терасите ти кажа Clover....имаш коти, фати си го дигитронот и собирај....

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: гитардемон
Date Posted: 02-Nov-2010 at 10:40
Originally posted by Dave Gahan

За што ти треба квадратурата? Плаќање на проект, комуналии...
Инаку бруто површина се пресметува на затворена надворешна линија по периметарот на основата на објектот (вклучени се ѕидовите). Тераси, балкони, логии исл. се пресметуваат: ако само еден ѕид отворен - 75%, 2 ѕида - 50% и ако е отворен балкон од три страни 25%. На пристапните подести, како што е кај влезот има случаи и кога самите скали ги пресметуваат, а и такви кога не се праи тоа...


A dobro, ako e kruzen ili elipsoviden balkunot, kako presmetuvaat kolku strani (da ne recam kolku procenti) se otvoreni? Ili na baftana presmetka?


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 02-Nov-2010 at 15:12
Па по некаква проценка од око, отприлика, не е ништо страшно, не ни може да се направи некаков голем превид, затоа е заокружено на 3 вредности...

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: davce99
Date Posted: 02-Nov-2010 at 17:48
Fala na odgovorive od prilika se negde vkupno okolu 340 kvadrati, e sea me interesira da kazete kolku bi me chinelo karabina? dokolku nekoj e izveduvach na forumov da mi dade edna ponuda i shto vkluchuva karabinata


Posted By: pbanks
Date Posted: 02-Nov-2010 at 22:23


Јас моментално градам и имам есап од ~100EUR / квадрат за карабина но според нето површина.


Posted By: davce99
Date Posted: 02-Nov-2010 at 22:30
Originally posted by pbanks



Јас моментално градам и имам есап од ~100EUR / квадрат за карабина но според нето површина.


daj malku povekje detali so firma li gradish??? i kazi malku karakteristiki, materiali, debelina na zidovi kolku plochi malku poopshirno da znaeme shto ne cheka


Posted By: pbanks
Date Posted: 02-Nov-2010 at 22:38
Слаб сум со време, инаку се спремам да направам едно блогче за изградбата како она што е линкувано доле на форумот. Значи детали, наскоро

За фирма ќе ти дадам контакт ако сакаш а со оглед на тоа дека градам „во комшии“ кај тебе, може да се договориме да поминеш и да видиш на лице место што се случува и да поразговараш со луѓето.




Posted By: davce99
Date Posted: 02-Nov-2010 at 22:45
Pushti mi na poraka tvoj kontakt i te baram nedelava da se dogovorime i na lice mesto da se vidime,

Pozdrav!!!


Posted By: davce99
Date Posted: 20-Jan-2011 at 19:11
Originally posted by pbanks

Слаб сум со време, инаку се спремам да направам едно блогче за изградбата како она што е линкувано доле на форумот. Значи детали, наскоро

За фирма ќе ти дадам контакт ако сакаш а со оглед на тоа дека градам „во комшии“ кај тебе, може да се договориме да поминеш и да видиш на лице место што се случува и да поразговараш со луѓето.




Druze ajde detalno malku, i ke te pobaram utre ako najdesh vreme da ti pominam!


Posted By: rbobi26
Date Posted: 23-Jan-2011 at 21:19
Koj ti izveduva ako ne e tajna, i kako si zadovolen od istite.
Jas sum na plan zaedno so bratot da gradime 2 kuki pa ako imate predlog firmi ve molam da mi gi pisete.


Posted By: pbanks
Date Posted: 24-Jan-2011 at 16:53
Боби, можам да ти дадам контакт од фирмата изведувач преку ПП.

Апсолутно сум задоволен, луѓето работат многу професионално, роковите се запазуваат, вградените материјали се квалитетни, вградениот бетон одлично се покажува на тестирање, има висока работна етика, немнаметливи се и дискретни... итн итн...

Еве Давче веќе исконтактира со нив, и колку што сум информиран постојат добри шанси да се договори со луѓето за неговиот објект.

Само би сакал нешто да разјаснам за да не ширам дезинформации.... Кога велам ~100ЕУР квадрат може да излезат и 120-130ЕУР квадрат.

Прецизна пресметка сеуште немам бидејќи некои работи од проектот се менуваа "on the fly" со што се менуваа и вградените количини, се менуваа спецификациите за одредени позиции итн...

Доколку не зеза времето очекувам карабината да се комплетира до крајот на февруари и тогаш би можел да споделам со вас поточно цена на чинење за изградените позиции.


Posted By: rbobi26
Date Posted: 24-Jan-2011 at 20:25
Slobodno mozes ako ne ti e problem pisi mi i tvoj mobilen pa ke se cueme ke ti zvonam za da se zapoznaam so tvojte iskustva.
Inaku kaj mene proektite se gotovi samo cekam presmetka na komunalii i pocinjam cim najdam izveduvac


Posted By: maci
Date Posted: 21-Feb-2014 at 10:47
ако може и на мене да ми пратиш број до фирмата.


Posted By: Milos M.
Date Posted: 29-Apr-2018 at 04:15
Колку квадрати е кукава и колку ке ме чини ако го изградам ова... Фала!
file:///C:/Users/Acer/Desktop/30831167_2073769919505083_2140307418_n.jpg


Posted By: Џоле
Date Posted: 29-Apr-2018 at 20:52
Не се гледа фотографијата.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Dexter26
Date Posted: 30-Apr-2018 at 13:47
Previous
 
Сликата воопшто не ни може да се види, бидејќи ја има поставено локалната адреса од неговиот компјутер, наместо да ја закачи на Интернет.
 
Треба да ја закачи сликата на некој Интернет сервис за споделување на слики, како Imgur или TinyPic, и од таму да го објави линкот откако ќе ја закачи сликата.
 
https://imgur.com/ - https://imgur.com/
 
http://tinypic.com/ - http://tinypic.com/


Posted By: Milos M.
Date Posted: 30-Apr-2018 at 21:41
Пробајте сега господа



-------------


Posted By: Џоле
Date Posted: 01-May-2018 at 08:40
Димензиите се збунувачки, имаш 6 метри, па 330 или 340 метри (да не треба да биде 3,30 или 3,40 метри?)

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Milos M.
Date Posted: 01-May-2018 at 12:07
Не треба
На грешки ке научиш


Posted By: hcitrS
Date Posted: 02-May-2018 at 00:33
А... да си купиш ти готова куќа пријателе?


Posted By: Milos M.
Date Posted: 02-May-2018 at 01:43
Легендо дај ми пари одма ке купам


Posted By: pbanks
Date Posted: 02-May-2018 at 08:18


независно од квадратура, градбата би требало да те чини од 250-450ЕУР/квадрат во зависност од ниво на луксузирање внатре и во зависност во која населба градиш (комуналии)


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 02-May-2018 at 08:43
85 метри квадратни.

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 22-Jan-2020 at 16:49

Знае ли некој кои се коефициентите за пресметка на квадратура на поткровје како што се смета за имотен лист (во зависност од висината на покривот, висината на надидокот...)



Print Page | Close Window