Print Page | Close Window

Хотел Νο.1 (Асиба)

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Хотели и одморалишта
Forum Discription: Хотели, хостели, одморалишта, кампови...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1136
Printed Date: 17-Feb-2019 at 21:46


Topic: Хотел Νο.1 (Асиба)
Posted By: Vladimir P
Subject: Хотел Νο.1 (Асиба)
Date Posted: 13-Sep-2009 at 23:48
Толку спорната поранешна Асиба престана да биде сметиште но што ....!!!??


2009-09-13


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/Replies:
Posted By: lslcrew
Date Posted: 13-Sep-2009 at 23:49
Кај е ова?! Може координати?!


Posted By: pbanks
Date Posted: 13-Sep-2009 at 23:59


На партизанска блиску до семафорите што вртат накај студентскиот Гоце Делчев.

Баш ме интересира дали ќе се гради нешто ново а ова ќе се руши или се работи за реконструкција.

Ова важеше за прилично модерен објект во 90те. Беше салон за VW и во него имаше изложено Порше Карера, огромна атракција во тоа време

Малку "тривиа" за помладите на форумов


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 14-Sep-2009 at 00:01
Во позадина е Архивот на Македонија, канал, Тафталиџе

 42° 0'11.79"N
 21°23'29.07"E

Иначе за помладите кој не се сеќаваат тој објект е една од првите мутни игри во МК


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 14-Sep-2009 at 00:03

... Малку "тривиа" за помладите на форумов
... Иначе за помладите кој не се сеќаваат тој објект е една од првите мутни игри во МК
Big%20smile


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: pbanks
Date Posted: 14-Sep-2009 at 00:04


Архивот, многу подобра асоцијација отколку мојата Doh

Originally posted by Vladimir P


... Малку "тривиа" за помладите на форумов
... Иначе за помладите кој не се сеќаваат тој објект е една од првите мутни игри во МК
Big%20smile

Posted By: Vladimir P
Date Posted: 23-Feb-2010 at 22:39
Продолжение од
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=13&KW=%D0%90%D1%81%D0%B8%D0%B1%D0%B0&PID=47147#47147 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=13&KW=%D0%90%D1%81%D0%B8%D0%B1%D0%B0&PID=47147#47147


2010-02-23

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 27-Jun-2010 at 21:45
Се надевам нема да биде ко прошлиот пат загради почни остави.Поранешната зграда на Асиба, 26-06-2010

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Djole88
Date Posted: 28-Jun-2010 at 18:41
Пак има активност тука? Јас живеам блиску ама ретко се движам натаму. Ако има нешто, кажи ќе сликнам


Posted By: lslcrew
Date Posted: 24-Nov-2010 at 02:14
Зградата Асиба очигледно е трансформирана во хотел. Атеље Ајвар има изработено проект за хотелот, а успеав да најдам и една референца на фирма Синтек која вршела хидроизолациони работи и е реферирана како Хотел Асиба и проектот е од 2010 година. Така да ако се движи некој во близина нека слика или нека види и нека соопшти како стојат работите.


Client :"Group 1" doo Location :Skopje Area m2 :2300 Year :2010 Type :Hotel Description :

Hotel "No.1", SkopjeAuthors: Miodrag Radonjic - Bato Ranco Hristov Co-workers: Ana Panovska Dokuzovska Damjan Hristovhttp://www.ajvarhrrm.com.mk/pro/pr98/pr1.htmlhttp://sintek.com.mk/RefLista_2009_2010.htm
http://sintek.com.mk/images/ref_1_1/hotelAsiba/index.html


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 24-Nov-2010 at 08:51
Originally posted by Vladimir P

Иначе за помладите кој не се сеќаваат тој објект е една од првите мутни игри во МК
Јас колку се сеќавам со објектов немаше никакви „мутни игри“, ако мислиш на тоа што сопственикот на Асиба го снема од земјава заедно со парите за уплатени автомобили (барем така се збореше). Штета што толку време стоеше празен, се надевам дека ќе се обнови како што треба, а колку можам да видам на добар пат е да биде така.

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: StreetStruck
Date Posted: 25-Nov-2010 at 17:43
Објектов седи празен уште од "времето" на ауди во Македонија, така да нека биде  што сака само нека се среди, плус тоа што се наоѓа на една од најатрактивните локации, заради изградбата на трговскиот од спротива. А ако биде хотел, ќе биде нешто слично како хотел Карпош (во однос на поставеноста), зошто двата се на ќош горе доле. Вака и планчево не изгледа лошо.

-------------
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански


Posted By: damjanh
Date Posted: 03-Dec-2010 at 15:05
Hotel No.1


Posted By: alexgizh
Date Posted: 03-Dec-2010 at 16:25
Освен смешното име и http://maps.google.com/?ie=UTF8&hq=&hnear=Skopje+1000,+Macedonia&ll=42.002936,21.392097&spn=0.003468,0.008256&t=h&z=18 - близината со станбената зграда , немам никаква забелешка! Фасадата може да испадне многу убава!

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 03-Dec-2010 at 17:46
Многу потрагичен е соседниот нов станбен што некој малоумен му го насади на архивот. Овде тоа не е страшно.
За името не знам, инаку објектов ми изгледа многу коректно, за скопски услови - одлично. Баш ме радува што ќе профункционира пак и нема веќе да е овој потег „зона сумрака“ како што беше до сега.

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 03-Dec-2010 at 18:10
Proektot simpaticen mi e!

-------------


Posted By: damjanh
Date Posted: 16-Mar-2011 at 15:59
HOTEL No.1, Skopje (поранешна АСИБА МГ)
 
 
 
 


Posted By: N23
Date Posted: 16-Mar-2011 at 16:54
Убава градба, ќе му конкурира на хотелон кај матично. Вакви слични хотели во Белград се меѓу најпосетените од странците. Висок квалитет, пристапни цени. Веројатно и овој ќе ја следи таа линија.


Posted By: damjanh
Date Posted: 16-Mar-2011 at 18:02


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 07-Dec-2011 at 20:46

„колку пари толку музика“

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: gjoko
Date Posted: 07-Dec-2011 at 21:02
Пеце пропадна прво со ауди,а после бизнисот со WV му го лапна шура на еден многу појак тип од него,па нему му остана само да ги плаќа долговите.Штета,во Мк прв донесе Порше во изложбен салон и беше класа за себе салонот.

5+ за хотелов


Posted By: zabegan
Date Posted: 08-Dec-2011 at 17:14
хотелчево испадна бомбона, и со оглед на тоа каков беше порано објектот, сега е супер

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: AnonymouS
Date Posted: 19-Dec-2011 at 15:51
Зашто запреа работите тука, остана недовршено... -_-

-------------
Yes i recognize the irony, the system I oppose affordrs me the luxury of biting the hand the feeds thats exactly why privalleged fucks like me, should feel obliged to whine and kick and scream


Posted By: alexgizh
Date Posted: 30-Jul-2012 at 17:34
Објектов не мрдна од времето на последната дискусија. Му ставив ознака дека е „стопиран“.

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: jyvation
Date Posted: 18-Aug-2014 at 18:28
Нема никаков напредокPosted By: fichot
Date Posted: 19-Aug-2014 at 03:20
Објектов е проколнат изгледа. Треба да викнат егзорцист.


Posted By: ehrlich
Date Posted: 19-Aug-2014 at 19:18
Ме изнасмеа, но по се изгледа, во право сиPrint Page | Close Window