Print Page | Close Window

Ramstore Mall

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Комерцијални
Forum Discription: Трговски центри, повеќенаменски комплекси, супермаркети, хипермаркети...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1149
Printed Date: 28-Apr-2024 at 18:54


Topic: Ramstore Mall
Posted By: Portal
Subject: Ramstore Mall
Date Posted: 09-Dec-2010 at 01:42
Objektot koj sto e vo funkcija od 2005g i e prv TC od zatvoren tip. Se izgradi za 9 meseci, so  dinamika na gradenje koja sto seuste ne e... Ohno



Replies:
Posted By: fichot
Date Posted: 09-Dec-2010 at 01:46
...лименка на која не и е местото среде град. Ohno

-------------


Posted By: Portal
Date Posted: 10-Dec-2010 at 01:13
toa e veke vo domen na urbanistite (ako gi ima)...


Posted By: leonid23
Date Posted: 11-Dec-2010 at 13:10
kako i da e gragjanite dobro go profatija, dobro se vklopi vo okolinata i dade razdvizuvanje na toj del vo gradot ,a i mislam deka Vero vo nikoj slucaj nema da go ima uspehot na Ramstore ...


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 22-Dec-2010 at 02:28
Ајде да ставиме и по некоја слика. Не најдов добри слики од внатрешноста, ако некој има или најде, молам да надополни

Патем, колкав беше Рамстор? Ми се чини околу 30.000m2 вкупно... Има некој точни бројки?


1. Ова е некој првичен рендер


2. Ова е ваљда од отварањето


3.


4. Една лоша слика од внатре


5.


6.


7.


8.


9.




Posted By: гитардемон
Date Posted: 22-Dec-2010 at 15:24
alexgizh има многу слики поради тоа што го црташе објектов во 3d, па ако има време нека постира.

Инаку можеме така и да ја измериме плоштината на објектов.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 22-Dec-2010 at 16:22
Ќе ги постирам сликиве кога ќе бидам послободен, заедно со мојата пресметка за плоштината

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: pbanks
Date Posted: 22-Dec-2010 at 16:25
Мислам дека површината му е 18,000 GLA


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 22-Dec-2010 at 16:33
Во тој случај реално изгледа таа бројка што ми се врти во глава дека вкупната површина е околу 30.000м2


Posted By: alexgizh
Date Posted: 22-Dec-2010 at 16:38
Овде на скечап ми пишува 8,300 и нешто, сметај x2 спрата, околу 17,000.

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 22-Dec-2010 at 16:46
Е, сеа, да се надополнам: Под GLA не би се сметале ходниците, паркинзите и слично. Само продавниците+киното (независно дали го менаџираат самите од Рамстор)+магацините позади. Така што, ова од 17,000 не ми изгледа реално. Но, сеедно ми е.

Еве нешто слики, да има и од позади :











-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: Djole88
Date Posted: 22-Dec-2010 at 18:19
Незнам зошто, ама со тек на време на сите им легна трговскиот на душа. На почеток имаше ептен бурни реакции, за сега според мене да биде едно од омилените места во Скопје на повеќето луѓе. Ајде со ред, маркетот е одлично снабден иако можеше поголем да биде. Во услови кога немаме кино асално во Скопје овие две мали кина и тоа како вршат работа, кафичите се секогаш полни, делот со храна исто така. Паркингот е фул, а понудата на продавници , би рекол малку сиромашна.

Тука според мене можеше да се иде барем уште 2-3 спрата во висина, да се искористи просторот. Вака некако трговскиот е многу мал


Posted By: alexgizh
Date Posted: 22-Dec-2010 at 20:32
Previous

Рамстор ни е омилен на нас скопјаните бидејќи нема апсолутно никаква конкуренција: Во ГТЦ дува ветер, а Веро не е ни вреден за споменување...


-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: krale
Date Posted: 23-Dec-2010 at 00:21
Originally posted by alexgizh

PreviousРамстор ни е омилен на нас скопјаните бидејќи нема апсолутно никаква конкуренција: Во ГТЦ дува ветер, а Веро не е ни вреден за споменување...


Многу точно.

Лете има клима, зиме има греење. Ете зошто е омилен, не треба анализа на маркети, продавници, локација, паркинзи итн...


Posted By: гитардемон
Date Posted: 23-Dec-2010 at 01:13
И сега за сега содржината на ГТЦ е многу субстандардна. Освен 5-6 бутици кои навистина имаат некоја вредност, останатото е кинески шкарт. Да не зборуваме за физичката состојба на ГТЦ - се распаѓа.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: krale
Date Posted: 23-Dec-2010 at 19:26
Originally posted by гитардемон

И сега за сега содржината на ГТЦ е многу субстандардна. Освен 5-6 бутици кои навистина имаат некоја вредност, останатото е кинески шкарт. Да не зборуваме за физичката состојба на ГТЦ - се распаѓа.


Веројатно е за друга тема... но со модернизација од 20-30 милиони евра, ГТЦ можеше да прерасне во прав мол од полу-затворен тип и ќе беше ставен крај на бутањето на други молови во центарот - ќе се дисперзираа само вон градот.


Posted By: Alien
Date Posted: 23-Dec-2010 at 19:28
Рамстор е скап, Гтц ( делумно спрингфилд и втори кат е бољи него први), Веро е тапа тотално разочарувачки


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 23-Dec-2010 at 20:07
Originally posted by krale

Веројатно е за друга тема... но со модернизација од 20-30 милиони евра, ГТЦ можеше да прерасне во прав мол од полу-затворен тип и ќе беше ставен крај на бутањето на други молови во центарот - ќе се дисперзираа само вон градот.

Се слагам, јасно е дека се работи за инвестиција која бргу ќе биде вратена, а што е исто од голема важност, веројатно ќе имаше ефект и за ова што велиш за дисперзија. Всушност таква модернизација и надградба на големо се најавуваше во 2007 и 2008, ама како што тоа често ни се случува, остана само на големи најави:
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=128 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=128
Значи покрај преиначување во затворен мол, ГТЦ ќе добиеше и нова корисна површина и поубав надворешен изглед, во склад со сегашниот.

Иако финансиите секогаш знаат да бидат сопка, друга претпоставка ми е дека проблем била расцепканата сопственост... Мада ако постои силна политичка воља, мислам дека со тоа може да се излезе на крај и дека проектот за модернизација и надградба всушност може да се искористи токму за да се преобрати ситуацијата, да се воведе силно централно управување и вистински ред (од кој што корист ќе имаат сите, а веројатно највеќе баш расцепканите сопственици).

Ваљда не комплетно е дигнато раце од тој проект, штета е таков објект да се остави во агонија. А за Рамстор ионака сметам дека е еден вид привремен објект, на чие место во поволен момент ќе дојде нешто друго, со поголема висина.


Posted By: krale
Date Posted: 23-Dec-2010 at 22:32
Претпоставувам дека ГТЦ ќе го снајде судбината на Мавровка од пред 5-6 години, односно тек кога ќе запусти од луѓе, ќе се свести раководството и сопствениците дека треба нешто итно да се направи.

Тогаш централната локација на ГТЦ ќе биде од големо значење и сигурно ќе се најде инвеститор што ќе го направи топ. Само многу ќе загубат на вредност сегашните сопственици, ама не им е тоа јасно изгледа...


Posted By: гитардемон
Date Posted: 24-Dec-2010 at 03:01
Дали може некој да ми каже дали пред цепкањето ГТЦ беше државен објект, или беше на градот-општината? И дали памти некој чие дело и чија идеја беше цепкањето на ГТЦ?

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: krale
Date Posted: 24-Dec-2010 at 09:07
Originally posted by гитардемон

Дали може некој да ми каже дали пред цепкањето ГТЦ беше државен објект, или беше на градот-општината? И дали памти некој чие дело и чија идеја беше цепкањето на ГТЦ?


Цепкањето се вика приватизација.

Инаку не знам чија идеја беше, но приватизацијата не го спречува реновирањето. Впрочем и ден денес си постои управа на ГТЦ која одредува многу работи (вклучувајќи и колку секој дуќан треба да плаќа за одржување) и која е сопственик на заедничките простории, ходниците, терасите, вц-еата итн. Државата е мнозински сопственик на ГТЦ иако речиси сите дуќани се приватизирани.

Ако таа управа донесе одлука дека некој дел (или комплетно) треба да се затвори за реновирање, самите сопственици не можат да го спречат тоа.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 24-Dec-2010 at 09:52

Да, но со тоа што го направија ГТЦ акционерско друштво со мнозински државен капитал, менаџирањето е катастрофално. Ескалаторите речиси никогаш не работат, хигиената особено на тоалетите е никаква, нон-стоп има некакви квази поправки а хантер-дагласот на ништо не личи, изввалкан, исповиткан. Инаку останати акционери во ГТЦ освен државата се и сопствениците на дуќаните. Но се знае како тоа колективно функционира кај нас (како и куќните совети).



Posted By: гитардемон
Date Posted: 24-Dec-2010 at 16:53
Originally posted by UrbanFreak

Со тоа што го направија ГТЦ акционерско друштво со мнозински државен капитал, менаџирањето е катастрофално. Ескалаторите речиси никогаш не работат, хигиената особено на тоалетите е никаква, нон-стоп има некакви квази поправки а хантер-дагласот на ништо не личи, изввалкан, исповиткан. Инаку останати акционери во ГТЦ освен државата се и сопствениците на дуќаните. Но се знае како тоа колективно функционира кај нас (како и куќните совети).



Чекај, малку не ми е јасна цела ситуација. Ако ГТЦ е акционерско друштво, тогаш дуќаните немаат секој посебен газда, туку се плаќа закупнина, т.е. се под кирија, а сопственик е ГТЦ АД, така?

Јас имав разбрано дека секој дуќан си има посебен газда, и Крале вика така. Ти викаш дека е АД, и дека кираџиите на дуќаните имаат акции? Тоа не значи дека поседуваат дуќани, тоа значи дека поседуваат процент од цел ГТЦ.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: krale
Date Posted: 24-Dec-2010 at 17:02
Малце е збунувачко, но мислам дека дуќаните си се сопственост на приватниците, а ГТЦ е АД (тоа ги опфаќа сите заеднички простории, ходниците, итн.). Овој заднички дел е АД; и во него удел имаат и сопствениците на дуќаните, но сите заедно имаат помал удел од владата.

Нешто ај да кажам како што беше законот за земјиште: ја поседуваш куќата, ама не и земјиштето на која што лежи... смешки катастарски.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 24-Dec-2010 at 17:06
Па така и мислев, само си реков дека е преглупаво за да е вистинито. Сакам да го знам името на ретардот што го смислил овој „модел на приватизација“.

Како да не била доволно привлечна можноста да се купи дуќан во ГТЦ, морале дури и гратис да им доделат акции во АД-то за заедничкиот простор. Или мислеле дека така сопствениците на дуќаните повеќе ќе се грижат за заедничките простории?

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: krale
Date Posted: 24-Dec-2010 at 17:27
Originally posted by гитардемон

Па така и мислев, само си реков дека е преглупаво за да е вистинито. Сакам да го знам името на ретардот што го смислил овој „модел на приватизација“.

Како да не била доволно привлечна можноста да се купи дуќан во ГТЦ, морале дури и гратис да им доделат акции во АД-то за заедничкиот простор. Или мислеле дека така сопствениците на дуќаните повеќе ќе се грижат за заедничките простории?


Mожеби можело да се продава ГТЦ како целина - на некој инвеститор и тој да си се грижи за него.

Втора можност била да се продадат продавниците, а новите газди да добиваат удел и во целокупниот ГТЦ - но тогаш штом се продало 51%, тие новите газди би можеле да го продаваат и останатите 49% бидејќи они би управувале со тоа.

Трета опција била да се продаддат продавниците без ГТЦ како управувачко тело, па потоа сопствениците да си формираат тело што ќе чисти, реновира итн. Не знам дали е идеално.

Четврта опција била оваа која ја направиле... да им дадат фактички фиктивни акции во ГТЦ (кои ништо не им значат бидејќи нивниот глас не е одлучувачки), а да ги продадат дуќаните.

Најдобро ќе беше да се приватизираше ЦЕЛ ГТЦ на инвеститор.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 24-Dec-2010 at 17:32
Последната реченица не може да биде повистинита. Овој хибриден систем е тотално бескорисен, и очигледно е дека нема никаков позитивен резултат од тоа. А за време на чие владеење беше продаден? Одма после осамостојувањето, или малку покасно?

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: krale
Date Posted: 24-Dec-2010 at 20:27
Приватизацијата е почната во 1997 година. Тогаш е проценет на 100 милиони евра.

За споредба инвестицијата во Рамстор чинеше некои 30, а во Веро Центар некои 40 милиони евра. Новиот мол во Карпош {City Mall) ќе чини околу 80 милиони.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 25-Dec-2010 at 02:41
Originally posted by krale

Приватизацијата е почната во 1997 година. Тогаш е проценет на 100 милиони евра.


Tогаш немаше евра. Мислиш на 200.000.000 тогашни DM, или цена во тогашни марки со пресметана инфлација еднаква на денешни 100.000.000€? Бидејќи 13 години поминаа оттогаш, не е мала разликата што ја прави инфлацијата.

Оваа приватизација е една од најболните во државата. Се мери со другите најскандалозни во нашата историја, штета што кога се препукуваат политичките „фаци“ никој не ја споменува оваа.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Portal
Date Posted: 04-Jan-2011 at 00:27
za Ramstor i jas taka se sekavam, edniot sprat e ~8000m2 ako go racuname parkingot togas e 24.000m2.
Edinstveno loso stomozam da kazam e deka negovata segasna zadna strana e tolku ruzna sto... a koga se igradi stvarno pozadi bea samo barakite dedka sega ke bide pogolem centar od prednata strana.

novo e sto imam nekoja neproverena informacija deka ke se podiga uste eden sprat.




Posted By: Portal
Date Posted: 09-Jan-2011 at 19:17


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 09-Jan-2011 at 21:00
ApplauseСекоја чест за сликиве Портал Thumbs%20Up


Posted By: pbanks
Date Posted: 09-Jan-2011 at 21:22
Bow

Супер фотки Портал, недостасуваа вакви од изградбата на Рамстор

Штета што немаш фотка и од почетокот на 2004 за комплетно да се долови сликата каква дупка во сред центар беше овој дел пред изградбата.



Posted By: Portal
Date Posted: 09-Jan-2011 at 21:49
eve iskopav edna fotka pred samiot pocetok na izgradbata na objektot...


Posted By: Portal
Date Posted: 14-Jan-2011 at 01:34


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 14-Jan-2011 at 10:03
Драгоцени „архивски“ фотки    Cheers

Пролистав по нет за објави од отворањето на Рамстор и прилично е тенка работата со корисни информации. Она што може да се сублимира:
- Дата на отварање 11.06.2005
- Корисна површина 25.000 метри квадратни
- Инвестиција 30 милиони евра


Posted By: Portal
Date Posted: 15-Jan-2011 at 21:51
Originally posted by Cloverstack

Драгоцени „архивски“ фотки    Cheers

Пролистав по нет за објави од отворањето на Рамстор и прилично е тенка работата со корисни информации. Она што може да се сублимира:
- Дата на отварање 11.06.2005
- Корисна површина 25.000 метри квадратни
- Инвестиција 30 милиони евра
- data na pocnuvanje 07.2004 g 
- "Najbrzo" zavrsen objekt kade se rabotese vo dve i tri smeni...


Posted By: N23
Date Posted: 23-Jan-2014 at 01:36
Рамстор ќе гради и трет спрат. Според она што го добив како инфо, целиот фуд корнер ќе биде пребацен горе, додека на местото на сегашниот ќе има бутици. Горе се планира и летна тераса. И малку чудно, иако се отвори Бургер Кинг во Рамстор, наводно на местото каде беше стациониран Мекдоналдс ќе се отвори Гудис.
Ова деновиве е дадено како известување до закупците (дали до сите, незнам).


-------------
23ka.wordpress.com


Posted By: Dexter26
Date Posted: 23-Jan-2014 at 02:59
Previous
 
Да не планираат и фасадата да ја менуваат ?
 
Чисто онака прашувам, во случај да не дихтуваат прозорците. Big%20smile
 
И 5 (ПЕТ) ката да го направат, од таа конзерва никогаш нема да бидне асален трговски центар.


Posted By: Macedonicus
Date Posted: 23-Jan-2014 at 03:34
Мене Рамстор баш ми е океј трговски центар за разлика од Верото и Капитол.

-------------
ಠ_ಠ


Posted By: marko.kostoff
Date Posted: 23-Jan-2014 at 17:23


Posted By: N23
Date Posted: 24-Jan-2014 at 03:12
Originally posted by marko.kostoff


Ете го тој македонски необјаснив искривен поглед кон конкуренцијата.
Нема ништо чудно, дури напротив - нема подобро за нас од тоа да се отвори Гудис до Бургер Кинг.


Едноставно сметам дека два такви фаст фуд "ресторани" се многу за еден мол. Што поради куповната моќ, што поради презаситеноста на тој дел од градот со сендвичари и сл. И да, ме чуди што првпат у Македонија некој се решава да отвори фаст фуд ресторан до веќе етаблиран ресторан од таа бранша. Али ок, ако им е исплатливо, нека отворат, ја неам ништо против. Едино добро, ако може добра да се нарече таа храна, е што изборот ќе биде поголем, ама чисто се сомневам дека ќе ги намалат цени за да соберат поише муштерии.


-------------
23ka.wordpress.com


Posted By: Galileo
Date Posted: 25-Jan-2014 at 13:02
Не знам до колко Гудис ке има успех во Македония ,доколко неговите продукти са по-скапи и не предлагат нищо повеке ,кое вече го има. Во България не успея да издържат на конкуренцията на останалите ланци и преди 4-5 години затвориа сите ресторанти -мислим дека беха 3 во София и 1 во Варна.


Posted By: N23
Date Posted: 25-Jan-2014 at 19:24
Originally posted by Galileo

Не знам до колко Гудис ке има успех во Македония ,доколко неговите продукти са по-скапи и не предлагат нищо повеке ,кое вече го има. Во България не успея да издържат на конкуренцията на останалите ланци и преди 4-5 години затвориа сите ресторанти -мислим дека беха 3 во София и 1 во Варна.


Со оглед дека нема Мекдоналдс, а Бургер Кинг скромно се шири низ Скопје, Гудис, барем оној во Веро и десетина дена после отварањето има доста работа. Едно е Бугарија, каде имате скоро све од ланци за брза храна, друго е Скопје, каде едина понуда се Доминос и БК. Реално, според она што го видов, не се Гудис нешто многу поскапи од Мекдоналдс, напротив цена на помфрит им е иста као да јадете и во некоја од поголемите сендвичари у Ск, а и сендвичите не се толку мали као Мек. Се на се, Гудис у Веро има добра перспектива зашто опфаќа голема територија од Аердром и Центар, у Рамстор што и да се отвори по дифолт функционира добро, така да и да отворат уште минимум два у Скопје и уште 2-3 низ Македонија ќе имаат сосема солиден број на редовни муштерии. Со оглед дека милион Македонци годишно идат на одмор у Грчка и истите се фанови на Гудис, отворањето на овие ресторани е добар погодок.


-------------
23ka.wordpress.com


Posted By: marko.kostoff
Date Posted: 25-Jan-2014 at 20:00


Posted By: Danndy
Date Posted: 26-Jan-2014 at 09:09
Гудис нема да се затвори - напротив, планираат да се прошират низ Мк. Тетово, Битола и Куманово засега.

-------------
Traveling.


Posted By: Skopjanecot
Date Posted: 26-Jan-2014 at 10:29
Ја го делам мислењето на Galileo и marko.kostoff за ова.
Едноставно "Гудис" не нуди квалитет за цената, а нема ни Маркетинг од калибарот на Бургер Кинг за да ги покрие недостатоците. Ја ни во Грција не јадам во Гудис. Ми се има случено само еднаш ама беше само затоа што другите ресторани беа затворени.
Сепак, моето мислење немора да значи ништо - да оставиме времето да покаже.


-------------
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.

Arthur Schopenhauer


Posted By: axel
Date Posted: 03-Feb-2014 at 01:54

ЗА ДВА МЕСЕЦА ПОЧНУВА ВНАТРЕШНА И НАДВОРЕШНА ОБНОВА НА ОБЈЕKТОТ

И трговскиот центар „Рамстор“ со нова фасада

Анела Петрова

По речиси девет години откако беше изграден, трговскиот центар „Рамстор“ годинава ќе биде реконструиран и ќе добие нова фасада. Зградата е амортизирана, и тоа е причината што раководството се одлучило на ваков чекор, информира Елида Трајковска, специјалист за односи со јавноста и за други операции во трговскиот центар „Рамстор“. Според неа, објектот ќе се обнови и однатре и однадвор, но не открива детали за почетокот на обновата и за идниот изглед.

- Поминаа речиси девет години откако профункционира трговскиот. Мора да се преземе нешто и да се следат светските содржини - рече таа.

Она што е сигурно, според неа, е воведувањето нови содржини.

- С` додека не се добие одобрението за изведба на градежните работи, не сакаме да откриваме детали. Можеме да кажеме само дека објектот ќе добие комплетно нова фасада - истакна Трајковска.

Проектот е веќе готов и е предаден на одобрување во нивната матична фирма во Турција, а барањето за градежна дозвола во Општината Центар с` уште не е доставено до локалната самоуправа. Трајковска рече дека ќе го достават најдоцна за еден месец. А ако биде одобрено, градежните активности би почнале во април или во мај. Потоа, јавно ќе обелоденат с` и ќе ја информираат јавноста за активностите.

Трајковска не сакаше да обелодени ништо ни за финансиската конструкција. Kако што кажа, и за тоа чекаат согласност од матичната фирма во Турција, која треба да им даде одобрение за сумата, заедно со проектот.

Трговскиот центар „Рамстор“ е првиот трговски центар со глобални стандарди во Македонија и пошироко во регионот со повеќе од 90 избрани дуќани, кои ги задоволуваат вкусовите, потребите и буџетот на посетителите. Тој почна да функционира на 11 јуни 2005 година и е синџир на интернационалните малопродажбени супермаркети на „Мигрос Турк Т.А.Ш.“, кој е дел од „KОЧ холдинг“.

Трговскиот центар е место со кафетерии, ресторани за брза храна, бутици, сместени на простор од 25.000 квадратни метри, со неколку киносали и просторија за забава на деца, каде што може да се помине слободното време. Исто така во рамките на трговскиот има безбеден паркинг, банка, салон за убавина, хемиско чистење, фотостудио и многу други поволности за задоволување на вкусовите на посетителите.

http://dnevnik.mk/?ItemID=04DD440FDEB8084CA85B239BA299637D



Posted By: Teglarot
Date Posted: 03-Feb-2014 at 02:24
сакамееееееее БАРООООООООК!!


Posted By: xnx
Date Posted: 03-Feb-2014 at 11:53
ke dobiete, ne se sekiraj!


Posted By: Baze
Date Posted: 04-Feb-2014 at 14:58
Со оглед што Рамстор е приватен обијект и идната фасада ќе се прави со нивни пари (сопствена инвестиција) можат да стават каква фасада сакаат...


Posted By: Teglarot
Date Posted: 04-Feb-2014 at 20:01
Originally posted by Baze

Со оглед што Рамстор е приватен обијект и идната фасада ќе се прави со нивни пари (сопствена инвестиција) можат да стават каква фасада сакаат...


И "Стоун Бриџ" е приватен, па доби квази-антички столбови. Истото се планира и со објектот на Шпаркасе Банка на ул."Македонија".

Со оглед на тоа дека спроти задниот влез на Рамстор, градат згради со барокна фасада, не би ме изненадило и Рамстор да го фати истата болест...


Posted By: Skopjanecot
Date Posted: 04-Feb-2014 at 21:26
Word is...дека ќе дигаат уште некој (уште еден?!) кат?
Чул уште некој нешто за ова? Или к'о по обичај "чаршијата" само прави филмови...


-------------
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.

Arthur Schopenhauer


Posted By: zabegan
Date Posted: 04-Feb-2014 at 23:25
уште колку годиништа ќе читаме „не открива детали“ или „не сака да открие“ Question
само кај нас јавни објекти се градат во тајност


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: N23
Date Posted: 05-Feb-2014 at 13:07
Originally posted by Skopjanecot

Word is...дека ќе дигаат уште некој (уште еден?!) кат?
Чул уште некој нешто за ова? Или к'о по обичај "чаршијата" само прави филмови...


Јас лично го започнав овој муабет, зашто "рестораните" горе добиле обавестување дека ќе дигаат уште еден кат. Значи не е чаршиски муабет, него документ кој го споделил менаџментот на Рамстор со закупците. Е сеа, дали ќе им се одобрат пари за уште еден кат е друго прашање, битно муабетот е тој.

За барокот. Штом општина Центар треба да даде согласност, ондак барок нема да има. Ако има, Центар ќе биде спремен и за 5ти круг избори, така да јас не верувам дека тој луксуз ќе си го дозволи Жерновски, макар станувало збор за приватна инвестиција у која он нема "ингеренции". Веројатно ќе се иде нешто налик Сити Мол, или проверената варијанта од Капитол, колку да се освежи ликот и да биде попримамлив за посетителите.


-------------
23ka.wordpress.com


Posted By: Danndy
Date Posted: 07-Feb-2014 at 22:59
Word is:
+Уште еден кат, преместување на food court и кината.
+ Inditex.

-------------
Traveling.


Posted By: Dexter26
Date Posted: 11-Aug-2014 at 01:46
Видео вест на сега веќе поранешната скопска локална телевизија ТВ 4 од 2005 година, кога привршуваше изградбата на Рамстор.
 
Во видео записот се прикажани и тогашни рендери на трговскиот центар.
 
[tube]kppEQiXQ30Y[/tube]


Posted By: axel
Date Posted: 02-Oct-2014 at 16:40

http://mrt.com.mk/node/14931 - Ексклузивно: Рамстор со нов лик и нов концепт на работа

Се планира да се отворат нови работни места. Градежните работи ќе ги изведуваат македонски компании...

Модерен лик, луксузни кафулиња, ресторани, игротека. Трговскиот центар Рамстор за неколкум месеци ќе доживее целосна трансформација. Директорот Џеладин Џули  ексклузивно за МТВ го претстави новиот изглед. Почнаа градежните работи. Ќе се модернизира и најмалиот детаљ. Новиот лик ќе донесе и нов концепт на работа.

„Од плочките до таванот, до осветлувањето, до влезните врати, целосно ќе се смени. Добро познатиот дел за брза храна на Рамстор ќе добие убава тераса, исто така на горниот кат ќе имаме луксузни помодерни ресторани и кафулиња. Не ги заборавивме ни најмладите, ќе имаме доста модерна игротека во рамките на трговскиот центар“, изјави за МРТ, Џеладин Џули, иректор на трговскиот центар.

Задоволството на потрошувачите за првиот човек на трговскиот центар е врвен приоритет. Ќе има забава за целото семејство, пазарувањето ќе биде позабавно за сите. Зависниците од шопинг ќе добијат нови модни брендови кои за првпат ќе се појават на македонскиот пазар.

Се планира да се отворат нови работни места. Градежните работи ќе ги изведуваат македонски компании. Рамстор почна со еден супермакеркет и еден трговски центар. Денес има над 14 низ целава земја, а до крајот на годината ќе се отворат уште 2.

Експанзијата нема да застане тука. Догодина ќе се отвораат нови 10 Рамстор супермаркети.

Mодернизацијата на Трговскиот центар Рамстор треба да заврши за три месеци, а целата инвестиција е околу 2 милиони евра. Првиот Рамстор беше отворен во 2005 година.

http://mrt.com.mk/node/14931



Posted By: alexsend
Date Posted: 02-Oct-2014 at 17:34
Значи нема да има кат плус, ист број на локали


Posted By: gjoko
Date Posted: 02-Oct-2014 at 17:47
досегашниот изглед беше права катасфтора.права лименка и треба малку маштовитост да се направи барем малку пријатен на поглед.

вероватно конкуренцијата од сити мол си го направила своето,за да газдите се зафатат со оваа реконструкција


Posted By: Z|evzek
Date Posted: 02-Oct-2014 at 18:24
Колку што можам да видам на рендеров, место сегашната реклама за часовници ќе има нова тераса, место улицата која води до паркингот ќе има пешачка патека и дрворед. Ништо посебно...


Posted By: гитардемон
Date Posted: 02-Oct-2014 at 19:57
Сега уште ВЕРО центарот (или на нивниот светски јазик: VERO Centar) конечно да заличи на нешто, и да донесе некаква реална понуда, и можеби ќе можат да му се доближи малку на Рамстор, а за SCM да не разговараме.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: N23
Date Posted: 03-Oct-2014 at 09:57
Според вработени од трговскиов, горе се прави уште еден спрат, иако тоа на рендеров не се гледа. Долго време имале проблем да обезбедат дозвола, али штом почнале веќе да градат, ваљда и тоа го средиле. Иначе вториов кат ќе добие само промена на просторот, а не и нови бутици (можно е уште некој локал за храна).
Сеа за сеа, за влез на Индитекс нема најава.


-------------
23ka.wordpress.com


Posted By: kultuzin
Date Posted: 03-Oct-2014 at 10:30
Незнам како ќе им успее толкав обемет зафат да го изведат со само 2 милиони евра.


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 03-Oct-2014 at 12:08
Тоа се вика ефект на Скопје 2014.

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: jyvation
Date Posted: 03-Oct-2014 at 12:52





skopjeinfo.mk


Posted By: jyvation
Date Posted: 20-Oct-2014 at 15:29
Да го имаме изгледот и на стариот "Рамстор мол"



Posted By: jyvation
Date Posted: 22-Jan-2015 at 11:04
Во февруари се отвора одделот за брза храна во „Рамстор



На почетокот на следниот месец ќе следува големо официјално отворање на делот за брза храна во трговскиот центар „Рамстор“, во центарот на Скопје. На посетителите ќе им овозможи едно сосема поинакво пријатно искуство, велат од менаџментот. Ова следува откако во октомври минатата година почна комплетната промена на внатрешноста и надворешноста на овој објект, потенцираат оттаму.

Kако што информираат од „Рамстор“, градежните работи се во полн ек, а содржините што се готови ќе се пуштаат во функција етапно. Нагласуваат дека локацијата на стариот оддел за брза храна е сменет и е на местото каде што претходно беше детската игротека. За најмалите ќе се изгради нова игротека.

повеќе на: http://www.dnevnik.mk/?ItemID=9B2B1F4EF1A9664D89D9A3F1490348E5 - http://www.dnevnik.mk/?ItemID=9B2B1F4EF1A9664D89D9A3F1490348E5


Posted By: Z|evzek
Date Posted: 01-Mar-2015 at 18:30
Се работи во доцните часови



Posted By: Teglarot
Date Posted: 02-Mar-2015 at 18:18
Според мене, џабе инвестирањето, но дај Боже да грешам.

Реално, без дополнителна понуда, а воедно таа да биде поквалитетна, не може да направи промена во трговскиов, кој реално тоне се' повеќе и повеќе.

Отварање на марка како ЛЦ Ваикики, да мислиш дека ќе ти направи бум во трговскиот, треба да си ептен забеган.


Posted By: Z|evzek
Date Posted: 20-Mar-2015 at 23:10
Од денес
















Posted By: Teglarot
Date Posted: 21-Mar-2015 at 17:10
Дефинитивно изгледа многу подобро.

Меѓутоа како што напоменав, нема понуда за купувачите, тоа е најважното. Не е се во турските продавници.


Posted By: N23
Date Posted: 02-Apr-2015 at 18:51
Originally posted by Teglarot

Дефинитивно изгледа многу подобро.

Меѓутоа како што напоменав, нема понуда за купувачите, тоа е најважното. Не е се во турските продавници.


Рамстор има една голема предност, има многу брендови за богати купувачи. Ако досега иаме тренд на затварање на продавници со ефтина роба, Рамстор е едини кој што ги задржа скапите брендови плус дополнително се отворија нови. Во таквите продавници влагаат купувачи кои од шала оставаат 1000 евра и затоа Рамстор никад нема да пропадне. Се додека ги има Гант, Лакоста, МаксМара, Најки, Тимберленд, Армани, Версаче, Пол енд Шарк и сл, никад нема да има "зима" за Рамстор. Затоа и се скоро едини мол у градов со многу мала промена на локалите, а е најстар.


-------------
23ka.wordpress.com


Posted By: Teglarot
Date Posted: 02-Apr-2015 at 23:21
Originally posted by N23


Originally posted by Teglarot

Дефинитивно изгледа многу подобро.

Меѓутоа како што напоменав, нема понуда за купувачите, тоа е најважното. Не е се во турските продавници.
Рамстор има една голема предност, има многу брендови за богати купувачи. Ако досега иаме тренд на затварање на продавници со ефтина роба, Рамстор е едини кој што ги задржа скапите брендови плус дополнително се отворија нови. Во таквите продавници влагаат купувачи кои од шала оставаат 1000 евра и затоа Рамстор никад нема да пропадне. Се додека ги има Гант, Лакоста, МаксМара, Најки, Тимберленд, Армани, Версаче, Пол енд Шарк и сл, никад нема да има "зима" за Рамстор. Затоа и се скоро едини мол у градов со многу мала промена на локалите, а е најстар.


Тие продавници егзистираат само поради скапата брендирана роба. Едно парче во денот, за да го извадат месецот.

Останатите, условно речено просечни продавници, едвај преживуваат. Затоа и голем дел од нив затворија.



Posted By: Џоле
Date Posted: 02-Feb-2021 at 15:44
СЕ ПРОДАВА ТРГОВСКИОТ ЦЕНТАР „РАМСТОР“ И ЛАНЕЦОТ МАРКЕТИ, ГИ КУПУВА „СИТИ ПЛАЗА“ НА АЈДОВАН АДЕМОВСКИ

Трговскиот центар „Рамстор“ и истоимениот ланец маркети се ставени на продажба, а ќе ги купи фирмата „Сити Плаза“ сопственост на Ајдован Адемовски. Досегашните сопственици „Мигрос Тиџарет” денеска соопштија дека потпишан e преддговор со компанијата „Сити Плаза ДОО” и во тек се преговорите во врска со потпишувањето на договорот за пренос на акциите.

„Почнати се преговори за продажба на 100 отсто од акциите на подружницата „Рамсторе Бугарија ЕАД”, која поседува 99 отсто од акциите на „Рамстор Македонија” на компанијата „Сити Плаза ДОО Скопје”, стои во соопштението на „Мигрос Тиџарет”.

Фирмата „Сити Плаза ДОО” е сопственик на трговскиот центар „Капитол мол” и на хотелот „Хилтон” во Општина Аеродром. Ајдован Адемовски е претседател на Македонско-турска стопанска комора во Македонија (МАТТО) и почесен конзул на Турција.

https://sdk.mk/index.php/makedonija/se-prodava-trgovskiot-tsentar-ramstor-i-lanetsot-marketi-gi-kupuva-siti-plaza-na-ajdovan-ademovski/

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 15-Mar-2021 at 18:48
„Рамстор-Македонија“, преку бугарска фирма, продаден за 39,2 милиони евра на скопска „Сити Плаза“

„Рамстор-Македонија“ е продаден за 39,2 милиони евра преку бугарска компанија-мајка на скопската градежна компанија „Сити Плаза“. Како што објави „Сињуз“, турскиот гигантски синџир на супермаркети „Мигрос“ ја известил берзата во Турција дека потпишал договор за продажба на својата компанија „Рамстор-Бугарија“, неактивна компанија, која е 99-отсто сопственик на Рамстор-Македонија, на градежната компанија „Сити Плаза“ од Скопје.

Договорот бил потпишан во вторникот, на 9 март, а зделката целосно ќе се реализира по добивањето дозвола за купопродажниот договор. Трансакцијата ќе биде завршена откако ќе добие правно одобрување, а приходите од зделката ќе бидат искористени за покривање на долговите на „Мигрос“.

„Рамстор-Македонија“ учествува со 1,2 отсто од консолидираниот промет на турски „Мигрос“ во 2020 година.

https://meta.mk/ramstor-makedonija-preku-bugarska-firma-prodaden-za-392-milioni-evra-na-skopska-siti-plaza/

-------------
За сè има вторпат


Posted By: гитардемон
Date Posted: 15-Mar-2021 at 18:56
Ајде сега да се руши Рамстор, и да се изгради нешто попристојно на локацијата.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: carver91
Date Posted: 15-Mar-2021 at 22:56
на Македонија и треба голем играч на пазарот како Спар, Каpефор, Метро... тажно е кога го гледам Мигрос како заминува, но можеби ќе дојде некоја нова марка?


Posted By: stef4o
Date Posted: 04-Apr-2021 at 16:36
Новиот сопственик на „Рамстор мол“ најавува инвестиции од над 100 милиони евра и 700 нови вработувања

Во време кога компаниите кај нас и секаде во светот се соочуваат со огромни предизвици заради пандемијата од КОВИД-19 и поради тоа ги намалуваат трошоците и бројот на вработени, вистинска реткост е влегување во нови инвестиции и најава за нови вработувања. Еден од ретките такви примери кај нас е планот на „Сити Плаза“ на бизнисменот Ајдован Адемоски по преземањето на трговскиот центар „Рамстор“ и истоимениот синџир маркети, во наредните четири-пет години да вложи над 105 милиони евра и да отвори над 700 нови работни места. За ова ќе стане збор и на презентацијата на инвестицискиот план утре во хотелот Хилтон, на која се најавено обраќање на новиот и досегашниот сопственик на „Рамстор“, како и на други говорници.

Списокот на инвестиции е навистина импресивен: зголемување на капацитетот на трговскиот центар „Рамстор“, проширување на продажната мрежа на маркети, изградба на ритеил паркови, логистички центар…

„За следниот период, од 2021 до 2025 година, компанијата планира нов инвестициски циклус и диверзификација од досегашното работење со цел да се одговори на променетите услови во опкружувањето, наметнати од кризата со корона вирусот. Анализата на опкружувањето и пазарот укажуваат дека планираните инвестициски проекти имаат пазарна, оперативна и финансиска изводливост“, велат од „Сити Плаза“.

„Вкупната вредност на планираните инвестиции изнесува 105.150.000 евра“, додаваат од компанијата.

Овој голем инвестициски циклус, кој би бил значаен и за многу поголеми земји отколку што е македонската економија предвидува: зголемување на капацитетот на трговскиот центар „Рамстор мол“ и изградба на подземна гаража, проширување на продажната мрежа на „Рамстор“ маркетите, а не помалку значајна а еи најавата дека ќе е зголеми бројот на вработени за дополнителни 700 лица во сите сектори од работењето на друштвото.

Од компанијата исто така највуваат и три „РАМСТОРЕ Retail Парк“ ширум државата на локации каде штто „Рамстор“ не е присутен, потоа 18 нови малопродажни места, изградба и модернизација на логистички центар „Рамстор“ на површина од преку 25.000 метри квадратни развиена површина и нов административно деловен простор „Рамстор“.

Плановите на компанијата не се ограничуваат само на сегментот на малопродажбата, туку се предвидува и инвестиција во фотонапонска централа (5 MW) во Кочанско.

Исто така, во амбициозниот развоен план се и инвестициите во погон за преработка и пакување на прехранбени производи, како и стратешко партнерство со МИГРОС Турција што подразбира продлабочување на соработката во делот на обезбедување и франшиза на трговска марка „М“ за балканскиот регион која ќе овозможи пристап до странски пазари каде освен „Рамстор“ ќе се вклучат и останати македонски и турски производители.

Во ера на пандемија и во војна која го зафати целиот свет со непознат непријател, во време на здравствена и економска криза, ние одлучивме да инвестираме над 100 милиони евра во нашата иднина и во иднината на нашата држава. Не можеме да се бориме против ова општочовечко зло, против оваа чума со тоа што ќе се затвориме целосно во изолација и ќе чекаме подобри времиња. Подобрите времиња треба сами да ги правиме. Не можеме да дозволиме судбината да ни биде иднина. Таа сами ќе ја градиме“, вели бизнисменот Ајдован Адемоски.

Како што е познато, компанијата на Адемоски „Сити Плаза“ и поранешниот сопственик на „Рамстор мол“, компанијата „Мигрос Тиџарет“ на почетокот на февруари годинава соопштија дека е потпишан преддоговор за купопродажба, а во наредниот период беше потпишан и договорот за пренос на акциите. Со тоа од страна на компанијата „Сити Плаза ДОО Скопје“ беа купени 100 отсто од акциите на подружницата „Рамсторе Бугарија ЕАД“, која поседува 99 отсто од акциите на „Рамстор Македонија“.

Сопственикот на „Сити Плаза ДОО“, Адемоски е добро познат во домашната јавност како еден од најуспешните претприемачи. Тој е сопственик на хотелот „Стоун бриџ“ во строгиот центар на Скопје, како и на трговскиот центар „Капитол мол“ и на хотелот „Хилтон“ во општина Аеродром. Адемоски е претседател на Македонско-турската стопанска комора во Македонија (МАТТО), претседател на Бордот на директори на Меѓународниот балкански универзитет и почесен конзул на Турција во нашата земја. Вкупната вредност на досегашните инвестициски проекти, кои се веќе завршени, надминува 100 милиони евра.

Големото искуство на сопствениците и тимот на „Сити Плаза“ во реализација на големи инвестициски проекти се потврда повеќе дека и овие амбициозни планови ќе се реализираат.

Инаку, холдингот „Сити Плаза“ ја започна соработката со „Мигрос“ Турција уште во 2002 година и од тогаш наваму беше партнер кој партиципираше во деловните одлуки. Сега, како што велат од компанијата, во својство на целосен сопственик на акциите на „Рамсторе Бугарија“ и „Рамсторе Македонија“, планира да го продолжи своето искуство и знаење во понатамошен развој и прилагодување на новите стандарди во вршење трговија и трговска размена.

Рамстор“ е еден од најголемите синџири во делот на малопродажбата во земјава, со маркети во најголемите градови.

Овој бренд во Македонија започна со работа во 2005 година (на 10 јуни 2005 година беше отворен првиот маркет во Скопје), како дел од „Мигрос Тиџарет А.Ш“, најголемиот синџир на маркети во областа на меѓународните маркети за малопродажба.

Денес „Рамстор“ ги нуди своите услуги во седум различни градови низ Македонија со вкупно 28 маркети на вкупна површина од 23.883 метри квадратни. Во 2019 година приходите изнесувале 61,9 милиони евра, а остварената добивка била околу два милиони евра. Денес во Македонија има вкупно 750 вработени.

Со плановите кои што ги презентира новиот сопственик на овој синџир маркети, очигледно се најавува уште поголем пробив во делот на малопродажбата во земјава, со што се отвораат и значајни перспективи како во делот на инвестициите, така и за нови работни места.

Адемоски важи за бизнисмен кој гледа напред. Така, во почетокот на јануари тој изјави дека државните економски антикризни пакети се задоволителни, но за да имаат ефект и значење, паралелно треба да се забрза растот преку зголемување на извозот, забрзување на инвестициите и почнување производство со додадена вредност.

„Не е доволно да се затвори 2020 година, неопходно е да се планира 2021-ва. Дури и ако пристигне вакцината, товарот од пандемијата ќе продолжи и во наредните години“, изјави Адемоски, во својство на претседател на Стопанската комора Македонија – Турција (МАТТО).

„Време е на храбри одлуки и паметни чекори“, изјави тогаш. Три месеци подоцна, сведоци сме дека тоа не било само фраза, туку јасна визија за развој.

https://nezavisen.mk/noviot-sopstvenik-na-ramstor-mol-najavuva-investicii-od-nad-100-milioni-evra-i-700-novi-vrabotuvanja/


Posted By: Semir
Date Posted: 07-Apr-2021 at 13:01
Видео како ќе изгледа трговскиот по реновирањето: https://www.linkedin.com/posts/celadin-culi-8496347_ramstore-ugcPost-6784914898666225664-RPXk


Posted By: stef4o
Date Posted: 06-May-2021 at 16:51
Our last project for Ramstore Mall in the centar of Skopje









https://www.facebook.com/helena.mojsic.arch/videos/1356340191417052/


Posted By: stef4o
Date Posted: 07-May-2021 at 17:54










https://www.facebook.com/helena.mojsic


Posted By: stef4o
Date Posted: 04-Sep-2021 at 12:05
Project for renovation of the RAMSTORE MALL in the center of Skopje North Macedonia 2021

[tube]uqT66OFztpE[/tube]

http://hma.com.mk


Posted By: kiriOK
Date Posted: 06-Sep-2021 at 08:15
Посегнуваат по сламка за спас од новата конкуренција, реално многу лагано можат сите закупци да им избегаат, едноставно градбата на молов е за греота, хангари во Илинден има со поинвентивни фасади.



Print Page | Close Window