Print Page | Close Window

Македонски народен театар (Стар театар)

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Културни
Forum Discription: Музеи, театри, историски објекти...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=116
Printed Date: 24-Apr-2024 at 14:54


Topic: Македонски народен театар (Стар театар)
Posted By: pbanks
Subject: Македонски народен театар (Стар театар)
Date Posted: 08-Dec-2007 at 00:10
Најава за проектот. Вест, 26.10.2006



Рендери



Оригиналниот изглед



Локација



12.02.2007

1

2

3




Replies:
Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Dec-2007 at 00:11
конечно

Култура



Започна изградбата на новиот МНТ

По речиси една година од удирањето на камен-темелникот, конечно, вчера почна изградбата на карабината на театарот

ЛИЛЈАНА МИТЕВСКА


Започна градбата на новата зграда на Македонскиот народен театар која го носи ликот на стариот скопски театар. По серија на административни процедури и одолговлекувања, откако на почетокот на годинава беше удрен камен темелникот на театарот, конечно, вчера започнаа градежните работи околу подигањето на карабината на театарот.

„Завчера попладне од градот Скопје ја добивме дозволата за градба која се однесува на новата маркица за театарот со проширени димензии и дозволата за сообраќајно решение на просторот околу театарот, со што сите пречки беа отстранети и со градежните работи стартувавме веднаш“, вели државниот секретар во Министерството за култура, Елизабета Канчева Милевска.

Подигањето на карабината на театарот доцнеше речиси цела година, што наиде на сериозни критики во јавноста. Од Министерството за култура во овој изминат период информираа дека доцнењето е резултат на превидот направен во претходната гарнитура во Министерството за култура кога било избрано идејно решение за театарот со поголеми димензии од локацијата. Поточно, во тој период, градбата на театарот беше планирана на другата страна на Вардар, а не на неговата оригинална локација спроти градскиот плоштад, на левата страна на Вардар. По смената на локацијата се покажало дека димензиите на маркицата за оригиналната локација на театарот се помали и не соодветствуваат на идејниот план. Најнапред било предложено архитектот Јован Стефановски – Жан да направи измени на идејниот план и тој да влезе во одредените димензии, но новата верзија на театарот била премала за потребите на еден национален театар. Затоа, решено е да се задржи оригиналното идејно решение на Стефановски, а да се побара измена на деталниот урбанистички план, добивање маркица со соодветни димензии и дозвола за градба за оваа проширена локација.

Инаку, Министерството за култура веќе поседуваше дозвола за градба која се однесуваше на маркицата со помали димензии, која што, како што велат од Министерството за култура, додека се чекаше на новата маркица и дозвола за градба, беше искористена за завршување на сите останати работи и објава на тендери, со цел откако веќе ќе се почне со градбата да нема застои во работењето, бидејќи поголемиот дел од фирмите кои ќе учествуваат во изградбата се веќе познати.

Подигањето на карабината на театарот го врши фирмата „Бетон“ од Штип. „Според договорот карабината треба да биде готова во рок од 9 месеци, а во меѓувреме може паралелно да се работи и на поставување на инсталациите, бидејќи тендерите се завршени. По карабината и инсталациите следи работата на сценската техника и сите оние поестетски димензии“, вели Елизабета Канчева Милевска. Таа верува дека и покрај одолговлекувањето на подигањето на карабината, првично поставениот рок за изградба на театарот, до крајот на 2009 година, нема да биде пробиен.

Изградбата на театарот, според Милевска сигурно ќе чини над 6 милиони евра. „Тогаш најавените 6 милион евра се однесуваат само на архитектонскиот дел, а во оваа сума не се влезени средствата за сценска техника, механика и акустика... Буџетот за театарот сигурно ќе биде поголем“, вели Милевска.

Инаку, иако новиот МНТ екстериерно и ентериерно ќе наликува на стариот скопски театар, од технички и просторен аспект тој ќе биде осовремен. Театарот ќе има две сцени од кои главната театарска сала ќе биде со капацитет од 756 седишта, а малата алтернативна сала ќе има 236 седишта.


Извор: http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=EB377439F9568B45B8D60B595B5C157E - Утрински весник


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 08-Dec-2007 at 02:15


Оптимистички најави... После онаа бламажа со маркицата (без разлика кој бил крив), би било супер да се извадат на овој начин.

Инаку мене ме става во мисла капацитетот од 756 седишта. Немам ориентација дали е тоа доволно за нашиот иден национален театар. Знае ли некој колкав е капацитетот на постоечките театри во Скопје или во други градови за да споредуваме?

Друга работа на која што сум наишол е дека сцената на стариот театар била мала и нефункционална, па не би можело на неа да се поставуваат некои модерни претстави. Ме интересира дали е тоа решено поволно во новиов проект...


Posted By: La Linea
Date Posted: 08-Dec-2007 at 02:37
„Овој театар претставува заживување на овој дел од градот и повторно враќање на сјајот на старо Скопје, опишано како најевропски град на Балканот од многу патеписци во тоа време.“ - Култура.гов.мк (Да, сигурно по европски од Загреб, од Букурешт, од Софија, од Белград)

Дали е до мене, или старо Скопје прераснува во кич? Онакво, типично македонско хиперболизирање?
   
    Бил мал град со архитектура типична за тој период, бил многу сличен со некои српски   градови, коритото на Вардар не било контролирано, па поплавите биле чести. Едноставно не е ништо посебно, (освен Офицерскиот дом и Народната банка) кои многу добро го пополнувале тој празен простор на плоштадот...

А, за театарот конкретно.... оф леле. Ќе го врателе сјајот. Со среќа околу тоа. Ohno

Досега немам видено никаде да се гради било каков објект по вистински модерни критериуми - ниски емисии на јаглерод диоксид, користење сончева енергија, стаклена фасада, да се добие чувство на простор, „мини градини“ во внатрешноста, wi-fi технологија...
  Скопје по 63 е замислен како Бразилија, да биде град на иднината, по современи архитектонски трендови и град со визија. Во таков град, не знам како еден театар како стариот ке се вколпи
Единствена полуостварена успешна приказна е Македонската филхармонија... niceApplause

Како за споредба

Хрватскиот театар совршено со вклопува во околината

 


4-то место на конкурсот за Филхармонијата(ништо посебно, ама сепак визионерски до некаде)



-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 08-Dec-2007 at 02:44
Originally posted by La Linea


Дали е до мене, или старо Скопје прераснува во кич? Онакво, типично македонско хиперболизирање?


Не е до тебе, тоа е факт. Јас би го окарактеризирал повеќе како фетиш. А за некои и шанса да се прават големи познавачи во сфера за која знаат многу малку. Кога самите тие би знаеле колку се провидни и колку смешно изгледаат од страна Roll%20eyes


А за твојата дилема како ќе се вклопи театарот, мислам дека уште одамна го изгубивме компасот за некаков концепт во врска со изгледот на градов. Театарот и ќе се вклопи како-така, ама има работи кои ме плашат многу повеќе... Wallbash


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Dec-2007 at 12:18
@Clover ако е да им се верува на медиумите проектот кој ќе се гради ги нема техничките недостатоци на оригиналниот театар и е доволен за потребите на Скопје...

@La Linea "Старо Скопје" од една симпатична приказна е одавна прераснато во хипербола и кич. Јас лично се надевам (го напишав скоро истото во еден друг пост) дека со реконструкција на овие неколку објекти ќе се ослободиме од тој дух на старо Скопје и ќе можеме да се свртиме кон напред. Проблемот е што во последно време се зачнуваат илјадници иницијативи за некакво "враќање кон корените".

- црквата Св. Богородица која IMO е комплетна утка во просторот и се надевам дека добро ќе ја камуфлираат со добри објекти од околу
- постојани иницијативи за зачувување на Маџир маало Crazy
- имам налетано и на иницијативи за зачувување на автентичноста на адвокатската улуца, крњево и што уште не сите тие го рефлектирале животот на тоа старо непреболено Скопје.

Кај нас институционално преку ликови како Аларова и Трифка се проповеда зачувување и конзервација на фавели (или можеби блокада на одредени урбанистички планови со задни урбано-криминогени планови за во не толку далечна иднина Roll%20eyes)

Конкретно за објективе што треба да се реконструираат. Секако тие апсолутно не се ништо посебно. За некои објекти (на пример за Офицерскиот дом) имам читано и дека некои патеписци од времето пред втора светска војна го карактеризирале како тежок кичерај, ненормален микс на стилови.... Фактот дека тие неколку објекта се носители на приказната за најевропското старо Скопје доволно покажува колку таа држи вода. Реално Скопје до 1873 (пругата) го немало на мапата, до 1900 била најдолна касаба, 1900-1913 се направени одредени напори од последните Турски управители за урбанизација, 1913-1963 Скопје еволуира во нешто поразвиен град од прилика нешто повеќе од она што е денес Битола. Битола е симпатично градче но дали е најевропското на Балканот?? Nuts

Како и да е... се надевам дека изградбата на театарот ќе се движи брзо и дека за 2 години ќе го скинеме од дневен ред.

Cheers



Posted By: dejan
Date Posted: 08-Dec-2007 at 12:43
Edvaj chekam da go izgradat!

Taa predlog zgrada za filharmonijata e mnogu mnogu interesno, jas bash go sakam, toa ke bese dobro isto i toa sto pobedi.


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Dec-2007 at 13:18
BTW La Linea, да не ги имаш другите предлози за филхармонијата случајно во ваква квалитетна резолуција? Јас ги имам видено само побединчкото решение и тој германскиот проект како што треба. 


Posted By: La Linea
Date Posted: 08-Dec-2007 at 14:55



Се скршив од барање, ама не можам да најдам еден пдф фајл не нетов, имаше невероватни рендери од 3-4 проекти како би изгледале на тоа место. Не знаете какво богатство. Сега за сега овие два


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Dec-2007 at 15:04
супер за почеток Thumbs%20Up. Јас овој вториов уште го имав видено


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 08-Dec-2007 at 15:08
Дечки, а да отворевте посебна тема за филхармонијата а?   Bash   Big%20smile


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Dec-2007 at 15:10


ej da be... LOL abe kje prebacime se tamu ne e problem


Posted By: shyes
Date Posted: 08-Dec-2007 at 16:44
Добро што го почна МНТ. Нјадобро ќе биде ако има мешавина на модерни и стари изградби на објекти. Еден добар баланс на дезајн. Smile



Posted By: pbanks
Date Posted: 21-Feb-2008 at 11:43



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 25-Feb-2008 at 19:38


Posted By: Supervisor
Date Posted: 25-Feb-2008 at 23:40
многу споро оди изградбата

-------------
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Mar-2008 at 15:44
МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА ПОСТАВИ РОКОВИ
Карабината на Стариот театар готова до октомври
Следната година ќе се поставува сценската технологија, а објектот треба да биде готов и пуштен во употреба на почетокот на 2010 година

Карабината на Стариот театар, што се гради на левата страна на Вардар до Камени мост, според најавите од Министерството за култура, треба да биде готова до октомври. И покрај коментарите од скопјани дека на градилиштето на Стариот театар ништо не се работи, од Министерството за култура велат дека тоа само така изгледа, бидејќи поради специфичноста на објектот најголем дел од градежните работи во моментов се одвиваат под земја.
Елизабета Канческа-Милевска, државен секретар во Министерството за култура, вели дека театарот се гради каскадно, на повеќе нивоа се ставаат неколку слоја изолација и арматура и поради тоа работите одат побавно.
"Изведбата на самиот проект е многу сложена, бидејќи од една страна е главната сцена, до неа е малата сцена, потоа лифтовите од двете страни, што само по себе бара повеќе време", вели Канческа-Милевска.
По изградбата на карабината ќе следува фазата на поставување на потребната изолација за театарот, а потоа белградската фирма "Константа" ќе ја поставува сценската технологија.
"Во тек http://www.vest.com.mk/default.asp?id=148920&idg=8&idb=2327&rubrika=Skopje - http://www.vest.com.mk/default.asp?id=148920&idg=8&idb=2327&rubrika=Skopje е тендерот за избор на изведувач што ќе работи на ентериерот, кој ќе се прави откако ќе завршиме со поставувањето на сценската технологија. Со внатрешното уредување очекуваме да почнеме следната година, а на крај ќе се работи фасадата на театарот. Очекуваме објектот да биде готов и пуштен во употреба кон крајот на 2009 или на почетокот на 2010 година", вели Канческа-Милевска. (Е.А.)



Извор: Вест


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 19-Apr-2008 at 07:50
Не и ја знам математиката на Бети Канческа, ама ова дефинитивно изгледа како ептен да се завлечка.

Фотка од вчера:




Posted By: dejan
Date Posted: 19-Apr-2008 at 09:00
Navsitina nemozham da vidam razlika od prethodnite sliki:\


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Apr-2008 at 13:39
Odlicno... postoi nadez deka so vakvo tempo nekoi mnogu postrasni proekti nema da se realiziraat


Posted By: pbanks
Date Posted: 12-May-2008 at 18:32


Posted By: se_manda
Date Posted: 12-May-2008 at 22:45
ovie kao neso produzile so gradba ili so???neli imaa problem so proektot neso samo ne mi teknuva so bese


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 13-May-2008 at 00:08
Едно мое видување

Кога идете во Загреб (тука е спомнат) дали се шетате во Нов Загреб или стар град, кога идете во Белград дали се шетате во Нов Белград, или Скадарлија.
Дали да идам до Парис .....

Не го бранам решението на театарот но дали се треба да урнеме како што направива во `63 и да изградиме се ново и после да се чудиме што направивме.

И на кого ке ја продадеме таа нова архитекура ? На странец, го има тоа дома и тоа можда превише, на себе, погледајте го градот.

Зборувате дали ке се вклопи, дали новите згради се влопуваат помеѓу себе, прочитајте по постовите ....


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: La Linea
Date Posted: 13-May-2008 at 16:23
Previous Па таа нова архитектура, како Градски ѕид или МНТ(брутализам поконкретно така мислам дека се викаше) никогаш не внимавала на естетика или нешто слично. Сосема е оправдана омразата на луѓето кон новиот лик на Скопје.

Originally posted by Vladimir P

И на кого ке ја продадеме таа нова архитекура ? На странец, го има тоа дома и тоа можда превише, на себе, погледајте го градот.


А на кого ќе продаваме па стара архитектура? Некако ми е очаен обид да се додворуваме и да му дадеме некаков европски шмек на градов, а уствари градиме зграда од 1920-тите што е во нео стил, што и не е толку ценет колку што мислиме.

     Мислам дека проектот за филхармонијата нема конкуренција, и мислам дека театарот требаше да го има истиот карактер. Вака пак се враќаме околу тоа Старо Скопје, што ми станува се поодвратно и поодвратно.


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 13-May-2008 at 18:06
@Владимир убаво што направи свој личен осврт, во последно време некако на форумов само лепиме вести а малку дискутираме така да твојот пост дојде освежувачки Thumbs%20Up

Е сега друга работа е тоа што не се сложувам баш со тебе . Последен пат кога бев во Белград направив круг во Нов Белград, бев во новиот Делта Сити, кај арената, Ушќе итн. Слична е приказната и со Загреб а кога би идел во Париз секако дека освен што би се качил на Ајфеловата кула секако дека би отишол и до http://en.wikipedia.org/wiki/La_D%C3%A9fense - La Défense . Кога веќе ја спомнав Ајфеловата кула еве што се мислело за нејзе во времето кога била изградена.

Eiffel originally planned to build the tower in Barcelona, for the Universal Exposition of 1888, but those responsible at the http://en.wikipedia.org/wiki/Barcelona - Barcelona city hall thought it was a strange and expensive construction, which did not fit into the design of the city. After the refusal of the Consistory of Barcelona, Eiffel submitted his draft to those responsible for the Universal Exhibition in Paris, where he would build his tower a year later, in 1889.

The tower was met with much criticism from the public when it was built, with many calling it an eyesore. (Novelist http://en.wikipedia.org/wiki/Guy_de_Maupassant - Guy de Maupassant — who claimed to hate the tower — supposedly ate lunch in the Tower's restaurant every day. When asked why, he answered that it was the one place in Paris where you couldn't see the Tower.) Today, it is widely considered to be a striking piece of structural art.


Ние не рушиме ништо денеска како што тоа се случило после земјотресот (иако загубата не е толку голема колку што ние правиме драма). Денеска имаме бришан простор на кој треба да направиме нешто модерно, убаво како што Кловерстак кажа еднашка мислам во нишката за собранието, нешто што ќе биде симбол на независна Македонија.

А што правиме ние сега? Сме се фатиле за 2-3 објекта со дискутабилна архитектонска вредност, симболи на некое друго време кои станаа национална опсесија и државен приоритет? Треба конечно да се помириме дека Скопје не може да биде "стар град" (според оној стереотип за стар град што владее кај нас). Според тој стереотип Скопје никогаш не ни бил стар град а доказ за тоа е дека целиот мит за тоа старо Скопје се базира на 10на главни објекти кои фигурираати по фотографиите, сите изградени 1920-1940.

Кога почна да се наметнува идејата за реконструкција на стариот театар во принцип бев против но сметав дека не е крај на свет ако го изградат. Впрочем една зграда (иако на многу битно место) неможе да влијае на сликата на еден цел град. Но како се развиваат работиве, Офицерски дом, Народна банка, куполи на секој чекор, цркви-дивоградби, ултракичести (а претенциозни) меморијални домови и уште многу тоа, се поубаво се гледа големата слика. Веќе не се работи за индивидуален објект туку за една матрица на размислување која има сила трајно да го осакати Скопје и да не доведе во ситуација да се молиме за уште еден земјотрес за да работите дојдат на место.



Posted By: Vladimir P
Date Posted: 13-May-2008 at 20:28
Баш ми е драго да потекнав еден друг тип на дискусија

Никако не ми е потребно да се сложуваме, го отвараме размислувањето, концептите и на крај така се создава стил, (за мене стил на живеење)

За странците
- Дали странците идат во населба Аеродром, или на Битпазар, да разгледат или купат нешто ?
- Дали идат да го видат некоја нова градба или Пантелејмон
- Дали и .... , ЗНАЧИ СТРАНЦИТЕ ГИ ИНТЕРЕСИРА НЕШТО ШТО ГО НЕМААТ КАЈ СЕБЕ

За нас
- Дали сакате да комшијата гледа во вашата спална, и позајмува шекер преку балкон кој е од другата зграда, (не дали е добра стилски зградата или не)
- Дали почитуваме барем во центарот градежна линија и силуета (буквално нигде ја нема)
- Дали зачувуваме зелени површини, на квадратна изградба (не, градиме на нив)
- Дали сакате да се шетате по Илинденска и дрворедите или низ Капиштец со зградурините (без циркулација на воздух)
- Дали сакате да ве опкружува зеленило или бетон и стакло (мислам онамо каде живеете)

И да не претерувам во моите дали, секаде во свет бил и е норма да центарот е бизнис а сателити ниски и зелени живелалишта, и стари квартови со забава и туризам

Скопје сето тоа го нема, урбанизам после Грчев не постои !



-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: pbanks
Date Posted: 13-May-2008 at 20:51
Originally posted by Vladimir P

Баш ми е драго да потекнав еден друг тип на дискусија

Никако не ми е потребно да се сложуваме, го отвараме размислувањето, концептите и на крај така се создава стил, (за мене стил на живеење)



Апсолутно се сложувам... на остатокот ќе одговорам подоцна/утре Cheers


Posted By: vardar
Date Posted: 14-May-2008 at 07:28
Лично мене највеќе ме нервира тоа што работите се менуваат со невидено темпо а јавноста добива "известување" од време навреме дека дуп-от е повторно сменет по желба на неколку поединци без консултација ако не со нас обичните смртници барем со професионалците кои какви такви ги имаме.
 
Originally posted by Vladimir P

Кога идете во Загреб (тука е спомнат) дали се шетате во Нов Загреб или стар град, кога идете во Белград дали се шетате во Нов Белград, или Скадарлија.
Дали да идам до Парис .....
 
Странците идат на туристичките места без разлика на нивната "старост". Во Виена да гледаат стара архитектура во Дубај висока/модерна Big%20smile а да речеме Аљаска ради природата. Да бидеме малце реални Скопје и да ги изгради сите тие "стари" згради нема никого да привлече само поради таа архитектура, и самите знаете колку и каква архитектура имало Скопје пред 100 години.
 
Поентата е дека....
 
Originally posted by pbanks

Ние не рушиме ништо денеска како што тоа се случило после земјотресот (иако загубата не е толку голема колку што ние правиме драма). Денеска имаме бришан простор на кој треба да направиме нешто модерно, убаво како што Кловерстак кажа еднашка мислам во нишката за собранието, нешто што ќе биде симбол на независна Македонија.
 
Да нема недоразбирање и јас сум да се изградат НЕКОИ од тие објекти но само под строго дефинирани услови, например најавија реконструкција на народна банка а ова е конечното решение....
 
 
 
 
Ако изборот е помеѓу ова чудо и огромна празнина во центарот (еден странец го опиша центарот на Скопје како аеродромска писта Big%20smile  ) па нека седи празно се до оној момент кога основната/единствената цел на тие што градат нема да биде менување на дуп-от за да добијат 7 метри у висина за 10 стана или некој квадрат деловен простор повеќе.....нека седи вака се додека политичарите тераат тежок популизам без обзир за трајните последици од таквото однесување.....и на крај нека седи празно се додека немаме доволно пари да распишеме еден меѓународен конкурс како што направи Тирана мислам пред некое време.
 
 
Него очигледно е дека ни фали и градски архитект (како сакате викајте го ) некој кој што ќе има право на вето доколку проектот според нив не се вклопува со околината или едноставно не им се допаѓа (доста веќе политичари го уништуваат градот со нивните одлуки)
 
 
Ако досега центарот беше празен и грд имаше барем надеж дека во иднина во некои "подобри времиња"  ќе добиеше не европски туку ОРИГИНАЛЕН лик со кој сите ќе се гордееме а ова што сега се случува ми личи како пополнување дупки ради реда.
 
 
Originally posted by La Linea

     Мислам дека проектот за филхармонијата нема конкуренција, и мислам дека театарот требаше да го има истиот карактер. Вака пак се враќаме околу тоа Старо Скопје, што ми станува се поодвратно и поодвратно.
 
 
Театарот и офицерски ми се симпатични и едно време многу сакав повторно да се изградат но како се одвиваат работиве во последно време се повеќе се сложувам со лалинеа
 


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 14-May-2008 at 12:25
vardar i pbanks, одлични постови според мене Cheers


Posted By: shyes
Date Posted: 17-May-2008 at 12:14
Mislam ima mnogu taka nareceni grdi zgradi vo Skpoje, pa da se napravi mesto za "moderni" izgradbi. Jas sum "Za" izgradbata na teatarot, no mislam deka trebaa da go smenat oficerskiot dom malku. Moe mislene e ponekogas taka narecenite moderni izgradmi mozat da go izgubat svojot individualen lik mnogu brzo, i da postanat "eyesores" isto kako sezonskata moda. Ama sega ne me fakajte za eden zbor, istotaka zavisi koj gi/ke izrabotil tie objecti.


Posted By: vardar
Date Posted: 17-May-2008 at 13:23
Originally posted by shyes

istotaka zavisi koj gi/ke izrabotil tie objecti.
 
Во право си, ако е ново не значи дека е подобро од старото  еве пример со народна банка Puke  но например филхармонија е мнооогу убава  Drool  да се сите нови објекти во центарот  квалитетни како филхармонија би бил презадоволен.


Posted By: shyes
Date Posted: 18-May-2008 at 13:43
Така е треба да има еден баланс ново со старо. 


Posted By: pbanks
Date Posted: 31-May-2008 at 12:10
Лоша фотка од камени од вчера. Се работи, полека излага над земја




Posted By: Cibi
Date Posted: 03-Jun-2008 at 10:46
izgradbata na stariot teatar mora vo sekoj slucaj da se zabrza,so ova tempo toj nema da bide gotov za edna ili dve godini.ne znam zosto tolku sporo odi izgradbata na teatarot?


Posted By: lslcrew
Date Posted: 27-Jun-2008 at 08:42
Тазе...







Posted By: mitatos
Date Posted: 27-Jun-2008 at 17:46
mnogu se spori ovie

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: evolutionary
Date Posted: 29-Jun-2008 at 18:16
dali nekoj ima informacija kolku ke bide pogolem od teatarot vo centar, vo smisol na kapacitet, i ako moze toa da go izrazi vo brojki? odnapred blagodaram

-------------
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 29-Jun-2008 at 18:25


И јас истото се прашувам (имам пост на претходната страна)

Единствено што можам да додадам од тогаш е дека една актерка ми кажа нејзино мислење дека капацитет од 700+ (каков што ќе има ново-стариов театар) е сосема доволен за наши потреби. Тоа е нејзино лично мислење...


Posted By: evolutionary
Date Posted: 29-Jun-2008 at 20:51
Se otvora sega prasanje kako go gradat teatarot odvnatre, dali spored originalniot izgled ili poradi malku informacii za originalniot izgled ke improviziraat? 

-------------
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 29-Jun-2008 at 22:13
Внатре ќе има значителни измени, не заради недостаток на информации, туку затоа што планот на стариот театар ќе беше тотално несоодветен за еден модерен театар. Меѓудругото затоа и ја зголемија маркицата (барем такво објаснување дадоа).

Ако погледнеш подобро, ќе ги видиш и надворешните разлики кои се наметнати од „издолжувањето“ на маркицата, а колку што гледам одредени делови на новиот објект се и малку повисоки.

Се на се, иако има не баш мали измени, новиов објект ќе биде архитектонски еквивалент на стариот.






Posted By: lslcrew
Date Posted: 30-Jun-2008 at 00:06
А стариот театар бил исто вака зелен, или сега се симулира оксидирани бакарни куполи со зелена шиндра?!


Posted By: pbanks
Date Posted: 30-Jun-2008 at 00:09
Originally posted by lslcrew

А стариот театар бил исто вака зелен, или сега се симулира оксидирани бакарни куполи со зелена шиндра?!


Од ова искрено многу се плашам (варијантата со шиндра)


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 30-Jun-2008 at 00:18


Ако се водиме според рендерот, треба да се плашиме и од варијанта со зелени рефлектирачки стакла

 Stern%20Smile


Posted By: lslcrew
Date Posted: 30-Jun-2008 at 00:19
Originally posted by pbanks

Originally posted by lslcrew

А стариот театар бил исто вака зелен, или сега се симулира оксидирани бакарни куполи со зелена шиндра?!


Од ова искрено многу се плашам (варијантата со шиндра)


Па да ти кажам и треба да се плашиш, и мене ме плаши. Очигледно дека пак некој си ги лечи комплексите со старо Скопје и сега патат за "р`ѓав" кров, а за тоа треба години, и сега си нашле ад-хок решение, со шиндра!!


Posted By: evolutionary
Date Posted: 30-Jun-2008 at 03:56
Steta sto nemame fotki vo boja od objektov pred zemjtresov, da se uverime dali krovot navistina bil zelen.

-------------
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 30-Jun-2008 at 13:46
Еве нешто, па вие одлучите







Уште нешто,
Живо ме интересира дали и 20-те скулптурите ке ги постават


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: evolutionary
Date Posted: 30-Jun-2008 at 13:53
Ne bil zelen definitivno Fala na postot

-------------
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone


Posted By: pbanks
Date Posted: 30-Jun-2008 at 13:54
Originally posted by evolutionary

Ne bil zelen definitivno Fala na postot


куполите се зелени на сите слики. делот кон камени мост е зелен на две... којзнае Dunno


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 30-Jun-2008 at 14:22
Куполите се метални, а кровот керамида




-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: evolutionary
Date Posted: 30-Jun-2008 at 14:23
Izlgea ne bil zelen navistina:
http://img102.imageshack.us/my.php?image=01zi8.jpg">


-------------
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone


Posted By: lslcrew
Date Posted: 30-Jun-2008 at 15:33
Од тое време ретко датираат слики во боја. Овие што ги ставивте се накнадно обоени.


Posted By: evolutionary
Date Posted: 30-Jun-2008 at 16:45
I deluvaat ko maslo na platno.
A eve sliki od Pariz 1940, slikani so digitalen aparat od 20 Mp:

http://www.sarajevo-x.com/clanak/080628008


-------------
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone


Posted By: shyes
Date Posted: 30-Jun-2008 at 16:56
Мене не ми смета ако е со зелен покрив, мислам добро оди.
еве тука Флиндерс Станицата во Мелбурн, зо зелен покрив. (то што има останато од бојата хехе_




Posted By: Vladimir P
Date Posted: 30-Jun-2008 at 18:48
Само една забелесшка,
Кој метал оксидира во зелено ?
малце ми смета изразот зелено, помислата е трева Smile


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: pbanks
Date Posted: 30-Jun-2008 at 18:55
Originally posted by Vladimir P

Само една забелесшка,
Кој метал оксидира во зелено ?
малце ми смета изразот зелено, помислата е трева Smile


Мислам бакар

@shyes не е проблем со зелена оксидирана купола лсл вика да не искористат шиндра (roof shingles на англиски)


Posted By: lslcrew
Date Posted: 30-Jun-2008 at 19:03
Оксидираната купола дава посебен шмек на објектот, ама тоа се прави после долги години (30,50). А кај нас тенденцијата е за краток перид на се добие ваквиот ефект. Камбанаријата на новата црква Св. Богородина е таква бакарна.

Инаку хемискиот процес е таков да бакарот од црнежите оксидира и се создава хемикалија народно позната како син камен. Зелена е поради тоа што е по природен пат оксидирано, а не синтетски. Значи се созадава тенок слој син камен. Процесот го забрзуваат киселите дождови. Ако толку сакаат да го добијат тој ефект им препорачувам да користат солна киселина што е прилично ефтина работа и за пола саат ќе го постигнат истото, ама нема да биде тоа, тоа.


Posted By: dejan
Date Posted: 01-Jul-2008 at 03:44
Znaci izgleda bojata se menuva po vremeto??


Posted By: evolutionary
Date Posted: 01-Jul-2008 at 04:39
Da, so ova sto nameravaat da nameravaat da go napravat, otkako ke se izgradi ke mozeme da kazeme deka imame 100 godisen teatar. Crazy


-------------
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone


Posted By: GreatMakedon
Date Posted: 01-Jul-2008 at 11:34
sto velite za onoj objekton na kale sto bil... treba i toj da se izgradi odnovo?

-------------


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 01-Jul-2008 at 12:28
Originally posted by GreatMakedon

sto velite za onoj objekton na kale sto bil... treba i toj da se izgradi odnovo?


Јас до сега се имам 100 пати изјаснето за објектите на Кале - тие немаат никаква архитектонска или вистинска историска вредност. Очигледно се крпеници, доградувани во времиња кога зачувување на културното наследство не постоело ни како концепт. Ваљда нема да се најде некој Вангел да реши дека треба и тие повторно да се изградат. Тотално би го  го нагрдиле и упропастиле Калето... Треба да се обноват ѕидините и кулите, евентуално некои навистина стари објекти во внатрешноста кои добро би се вклопиле во изгледот на една средновековна тврдина. Ништо повеќе.


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 01-Jul-2008 at 13:27
Originally posted by Cloverstack

... Треба да се обноват ѕидините и кулите, евентуално некои навистина стари објекти во внатрешноста кои добро би се вклопиле во изгледот на една средновековна тврдина. Ништо повеќе.

Applause  Со добри содржини внатре и тоа би се „продавало“


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: shyes
Date Posted: 01-Jul-2008 at 15:33
Clown


Posted By: shyes
Date Posted: 01-Jul-2008 at 15:34
Изгледа погрешно сватив Bash тоа за покривот што се дискутираше во претходниот пост. 


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 01-Jul-2008 at 21:29
Краток клип од театарот

[TUBE]xjhRT5WLFrc[/TUBE]


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: zabegan
Date Posted: 01-Jul-2008 at 21:36
ја сум нов на форумов но ве имам читано
љубител сум на старото скопје во целост (значи не само некои објекти) и многу ми е криво што го имаат пола развиено пола унакажано после земјотресот
искрено и јас би сакал Скопје да ги има и Театарот и Официрски итн да не набројувам, но сепак мислам дека за 50 години Скопје има отидено од една во друга крајност и малку е глупо да се враќаме пак во претходната крајност, ако сакале да го задржат старото скопје тоа требало да го направат пред 50 год. што за жал не го направиле

инаку што се однесува до театарот, мислам дека добро ќе испадне не мрчете многу LOL
и не е во некој комплициран простор, сепак е одвоен од хаосот на јужната страна на Вардар
исто така што се однесува до функционалноста, мислам дека сигурно ќе биде подобар од Драмскиот или монтажниот во центар, а новиот МНТ не е ни театар , ја има само функцијата на куќа на Операта и Балетот Ohno
така да добро ќе ни дојде театаров Smile


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: zabegan
Date Posted: 01-Jul-2008 at 21:40
Originally posted by Vladimir P

Краток клип од театарот

[TUBE]xjhRT5WLFrc[/TUBE]
иииии па јас мислев бил повеќе оштетен, без никаква причина го срушиле комунистиве Ohno


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: zabegan
Date Posted: 01-Jul-2008 at 21:42
Originally posted by GreatMakedon

sto velite za onoj objekton na kale sto bil... treba i toj da se izgradi odnovo?
ако не се лажам таму порано имало оружарница или затвор, може да го изградат па да ја има функцијата на туристичка атракција како алкатраз LOLLOLLOL


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 01-Jul-2008 at 22:08
Originally posted by zabegan

ако не се лажам таму порано имало оружарница или затвор, може да го изградат па да ја има функцијата на туристичка атракција како алкатраз LOLLOLLOL

Имаш грешка затворот бил вон трдината, на рачвата помеѓу улицата према музејот на современа и уличката према музејот на македонија




-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: zabegan
Date Posted: 01-Jul-2008 at 22:16
добро во ред сум згрешил, затоа реков „ако не се лажам“ Smile

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: pbanks
Date Posted: 02-Jul-2008 at 10:22
Originally posted by zabegan

ја сум нов на форумов но ве имам читано
љубител сум на старото скопје во целост (значи не само некои објекти) и многу ми е криво што го имаат пола развиено пола унакажано после земјотресот
искрено и јас би сакал Скопје да ги има и Театарот и Официрски итн да не набројувам, но сепак мислам дека за 50 години Скопје има отидено од една во друга крајност и малку е глупо да се враќаме пак во претходната крајност, ако сакале да го задржат старото скопје тоа требало да го направат пред 50 год. што за жал не го направиле

инаку што се однесува до театарот, мислам дека добро ќе испадне не мрчете многу LOL
и не е во некој комплициран простор, сепак е одвоен од хаосот на јужната страна на Вардар
исто така што се однесува до функционалноста, мислам дека сигурно ќе биде подобар од Драмскиот или монтажниот во центар, а новиот МНТ не е ни театар , ја има само функцијата на куќа на Операта и Балетот Ohno
така да добро ќе ни дојде театаров Smile


тоа дали добро ќе испадне тек треба да видиме. Сепак е проект на Жан (погледни го само Влајко).

Другите работите кои ги зачнуваш се веќе апсолвирани во нишкава па нема потреба да се повторувам.


Што се однесува до театар центар. Како што реков во другата нишка тој е приказна за себе и треба час поскоро да се сруши (освен ако не се јави некој да ја сочува автентичноста која му ја дава на просторот Crazy)


Posted By: evolutionary
Date Posted: 02-Jul-2008 at 10:53
Da se srusi i da se izgradi nekoja crkva ili dzamija koi se sruseni za vreme na tursko, srpsko, jugoslovensko ropstvo, ama dzamijata e anulirana odma posto neli, site dzamii se izgradeni na temeli na crkvi))

-------------
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone


Posted By: pbanks
Date Posted: 02-Jul-2008 at 10:58
Originally posted by evolutionary

Da se srusi i da se izgradi nekoja crkva ili dzamija koi se sruseni za vreme na tursko, srpsko, jugoslovensko ropstvo, ama dzamijata e anulirana odma posto neli, site dzamii se izgradeni na temeli na crkvi))


мислам дека црквите полека ќе излегуваат од мода... следен чекор е античка архитектура Crazy На крај ко ќе докажеме дека праисториските луѓе потекнуваат од македонците можеби ќе ја срушиме црквата на плоштад и ќе ископаме пештера Nuts


Posted By: evolutionary
Date Posted: 02-Jul-2008 at 11:05
Jas predlagam hramovi na DZevs, vrhovniot bog na antickite Makedonci, za koj iako ne znaeme kako izgledal, nitu pak kako izgledale negovite hramovi, ke go dizajnirame seksapilno kako sto go dizajniraa Prilepcani a negovata statua da zazema petina od hramot, ko sto kopjeto na Aleksandar e pet pati podolgo od nego

-------------
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone


Posted By: La Linea
Date Posted: 03-Jul-2008 at 06:24
Да не сте забегале со офтопиков? Big%20smile

Здрави Еvolutionary, гледам по рапот си. (КRS-ONE)


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: evolutionary
Date Posted: 03-Jul-2008 at 20:36
Yes yes y'all, ya don't stop, KRS-One, rock on!

-------------
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Jul-2008 at 19:53
1

2

3

4

5



Posted By: zabegan
Date Posted: 20-Jul-2008 at 00:27
абе овие поспоро од мене работат, не е битно трпение спасение Smile

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: twin
Date Posted: 04-Aug-2008 at 15:59
navistina da bese baba mi tamu pobrzo ke rabotes

mnogu mie cudno zosto tolku sporo rabotat  kaj magos pocnaa nekolku meseci podocna i gledaj kade se tie a kade se ovie


Posted By: Cibi
Date Posted: 07-Aug-2008 at 12:51
рекоа дека рокот на изградба на театарот ќе биде 2009 година,но со оглед на тоа дека доцнеа 1 година со почетокот на изградбата рокот на изградба ќе биде есен 2010 година.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 07-Aug-2008 at 12:59
Originally posted by Cibi

рекоа дека рокот на изградба на театарот ќе биде 2009 година,но со оглед на тоа дека доцнеа 1 година со почетокот на изградбата рокот на изградба ќе биде есен 2010 година.


Не, Канчевска демантираше дека ќе имало било какво пролонгирање на рокот и покрај доцнењето во почетокот. Сигурно го имаме тоа и регистрирано во нишкава. Па ајде да видиме колку вреди нејзиниот збор и обврските што си ги превзема министерството за култура...


Posted By: zabegan
Date Posted: 07-Aug-2008 at 15:01
може ќе биде завршен негде есента 2009
ах претпоставки претпоставки
инаку гледам или грешам нешто, на вторава слика на пбенкс тоа доле се прозорите на театарот Question


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: maestro
Date Posted: 11-Aug-2008 at 09:57
абе каков било театар ќе биде подобро од онаа крнтија спроти нова македонија. се срамам кога ја гледам! како надвор, така и внатре: гнасни столчиња, испокршена сцена...

да не знае некој зошто мнт го напуштил тој објектот кај што е моб??


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 11-Aug-2008 at 14:28
Originally posted by maestro13


да не знае некој зошто мнт го напуштил тој објектот кај што е моб??

Ја мислам дека тој објектот освен името, никогаш немал нешто заедничко со театар во потесна смисла на зборот. Тоа МНТ кај него изгледа поише фигурирало административно, организациски или нешто слично... Али можеби и грешам, ако некој знае нешто повеќе нека информира.


Posted By: maestro
Date Posted: 11-Aug-2008 at 14:46
Originally posted by Cloverstack


Originally posted by maestro13

да не знае некој зошто мнт го напуштил тој објектот кај што е моб??
Ја мислам дека тој објектот освен името, никогаш немал нешто заедничко со театар во потесна смисла на зборот. Тоа МНТ кај него изгледа поише фигурирало административно, организациски или нешто слично... Али можеби и грешам, ако некој знае нешто повеќе нека информира.


аха.. ама не ми е јасно зошто мнт да биде во толку ружен објект. не дека овој новиот е цвеќе, ама пак е подобар.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Aug-2008 at 19:35
1


2


3



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 18-Aug-2008 at 15:18
Ги избришав последните два поста од оваа нишка и неколку други постови од други нишки.

Ве потсетувам на Правилникот кој не е чиста формалност, туку е ставен со причина и треба да се почитува!
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=179 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=179

Конкретно за избришаните постови (а и воопшто станува проблем во последно време) обратете внимание на точката бр. 3

pbanks неодамна реагираше за истово:
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=229&PID=14190#14190 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=229&PID=14190#14190

ама изгледа таа реакција не ја сватија сериозно баш сите...


Ви нагласувам дека целта на форумов не е да има милион постови, туку да има квалитетна, издржана и информативна дискусија. Серии од банални и безвредни коментари, не само што никому нема да му користат, туку ја расипуваат и постоечката дискусија и го рушат квалитетот на форумот.

Сигурно нема да се угледуваме на kajgana.com или badijala.com


Ако на некого не му е јасно што е банален и безвреден коментар, еве пример (сличен на еден пост што го избришав):

- го знам проектов


Еве и пример на серија од банални коментари кои се надоврзуваат еден на друг (исто парафразирам избришани постови)

- бар до негде стигнаа
- ептен споро се гради
- имаш право ептен се спори овие


Мислам ќе се сложите, вакви дискусии не му користат на никого.


Posted By: pbanks
Date Posted: 20-Aug-2008 at 22:06
Првиот пост е ажуриран со постари материјали од ССЦ Cheers


Posted By: lslcrew
Date Posted: 07-Sep-2008 at 13:01





Posted By: zabegan
Date Posted: 07-Sep-2008 at 18:29
тоа на првата слика е еден од круговите покрај мостот Гоце Делчев? толку ли е блиску?

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: mitatos
Date Posted: 07-Sep-2008 at 19:46
еден подрум градат 1 година , ебати мајсторијата хахаха

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: Plugger
Date Posted: 21-Sep-2008 at 16:32
Originally posted by mitatos

еден подрум градат 1 година , ебати мајсторијата хахаха


hahahaaha tuka si vo pravo, ne znam dali go znaes vicot so Makedonecot,Rusinot i Amerikanecot koa ke se falat koj kolku pari kjaril za eden most sto gradele. Koa Amerikanecot rekol namesto 100 stuba ja napraviv da ima 70 i parite sto ostanaa vo dzep, Rusinot vika namesto 100 stuba im napraviv edna finta pa staviv 50 i ostanatite pari vo dzep. Makedonecot gi nosi im vika gledaj te sto ubav most sum napravil i ovie kade be ne gledame most i nashiov im vika pa dade trebashe da ima most ali ja napraviv edna finta i si gi staviv site pari u dzep LOL LOL

Nego shala na strana do koga ke se gradi teatarot? Veke godina i neshto go gradat sigurno se zborese do pochetok na drugata godina dali ima nekoj poveke informacii za ova?


Posted By: mitatos
Date Posted: 21-Sep-2008 at 17:10
Plugger@ go znam toj vic go imam slusnato od Dzemo Bilbil porano na kanal 5 , a inace ova teatarot trebase vo 2009 da bide gotov, ali kako sto gledas, uste imat problemi so podrumot ,pa nase e da cekame valjda nekogas ke go dovrsat

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: Plugger
Date Posted: 21-Sep-2008 at 19:04

I toa me iritira ke pocnat so nesto i ke go zapustat, ako se sekavate dobro salata Boris Trajkovski ja gradea celi 6 godini i tek sega ja otvoija, trebashe pred 3 godini da ja otvorat ovie apla na kraj ja zabrzaa rabotava.

Ke bide super teatarot, bash e na dobra lokacija da go napravat i da ne go zapustat a treba i muzej tuka u blizina da se izgradi mislam.

Nego Mintos ja gledav Makedonija-Anglija na gradski koa igraa posleden pat i bash na poluvreme ovie komentarite si pravat muabet ja analiziraa utakmicata i pozadi severna tribina neli shtrchi Kineskiot Zid i ovoj Anglichanecot objasnuva kako toa bilo srusheno vo 63ta godina za zemjotresot i deka ne bilo chepnato do sega abe umrev od stram me prashuvaat site sto kako i ja na kraj se napraviv deka ne znam.


Posted By: mitatos
Date Posted: 21-Sep-2008 at 22:12
Plugger @ abe ti e gajle kazi im ja vistinata, od nea nema beganje, neka vidat, mozda ke doturat nekoj pritisok na vladata da im dade lokacija ako tipot poseduva imoten list ,neka gradi malku podole ili malku pogore, kolku da ne se rasipe izgledot na Gradski stadion , a toj kineski zid e najgolem problem koj site nie znaeme ali sto da pravis, vo tek e sudski proces, pa ke vidime sto kako samo da se nadevame.

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: lslcrew
Date Posted: 19-Oct-2008 at 15:18
Слабо....




Posted By: La Linea
Date Posted: 19-Oct-2008 at 18:43
Од денеска

1.
 

2.


3.


4.


5.



-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: mitatos
Date Posted: 19-Oct-2008 at 19:43
Eve i od mene edna , deneska slikav od kale 


-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 19-Oct-2008 at 19:47
Нема нема апдејти, па у еден ден три одеднаш LOL


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 15-Nov-2008 at 18:04
objektot rastel....cekame slikiYes


Posted By: shyes
Date Posted: 19-Nov-2008 at 16:03
Дали знае некој да ли ќе се прави некаква работа на блиската околина до театарот како  патот, тротоарите итн.  



Print Page | Close Window