Print Page | Close Window

Трошоци за изградба на куќа или зграда

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Изградба и ентериери
Forum Discription: Совети, искуства, едукација, проекти...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1164
Printed Date: 17-Apr-2024 at 00:18


Topic: Трошоци за изградба на куќа или зграда
Posted By: moto
Subject: Трошоци за изградба на куќа или зграда
Date Posted: 05-Sep-2010 at 23:20
Dali nekoj znae kolku chini proekt za kukja???



Replies:
Posted By: ilijak
Date Posted: 11-Jan-2011 at 11:38
Здраво,
 
Додека да се затопли времето седам и читам по форумиве околку изградбите на куќи (карабина, клуч на рака, фасади итн.).
Откако ќе се затопли временцево, се фаќаме за работа, т.е. ќе почнувам со изградба/доградба на куќата каде што моментално живееме.
 
Сакава да ве прашам, дали некој може да ми каже колку пари би ме чинело изградбата? Се работи за следната состојба:
 
Имам постоечка куќа (П+1) со основа 50м2 (5m x 10m), на спрат имам 60м2 (поради двата еркери напред и назад) .
Пред некој месец купив плац (шупи) кои беа лепенка на мојата куќа и имаат основа (градбена) 40м2.
Она што сакам да изградам е да ја проширам постоечката куќа на новиот дел така што на основата би се добиле 90м2 (или 9м x 10м ), на првиот спрат би добил 108м2 (или 9м х 12м поради еркерите) и да кренам уште еден НОВ Втор спрат од 108м2 со што новата куќа би била П+2.
 
Околку дозволите за висини, ти реков ми рече, се е средено. Она што најмногу ме интересира е цената (од прилика) која би била за изградбата.
Може да ми кажете колку би ме чинело само Карабина, колку би ме чинела Фасада.
 
Претходните постови ги имам прочитано меѓутоа некои се застарени, некои немаат доволни информации и сл.
 
Однапред ви благодарам ...
 


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 11-Jan-2011 at 12:03
Jas mozam samo da ti kazam deka nema da ti cini premnogu!Mene za kuca so (p+3) so fasada + parketi, laminati, WC struja itn. mi cinese do 300 iljadi evra sto znaci tebe sigurno bi te cinel okolu 20-70 iljadi evra posto gradezniot material e mnogu skapo! Ako ja ostavis fasadata na strana, togas kje si spasis 2000 iljadi evra(zavisi od goleminata)!
Mojot sovet do tebe:Prvo soberi pari posto preku gradba/dogradba na kuca, kje izlezat i drugi raboti, sto ti nikogas ne si planiral(sto znam, teci voda, vlaga itn.itn) Big%20smile
Konkreten odgovor do tebe nemam, posto ne sum arhitekt no so cenata sigurno tuka nekade sum!


Posted By: pbanks
Date Posted: 11-Jan-2011 at 12:37
Originally posted by ilijak

Здраво,
 
Додека да се затопли времето седам и читам по форумиве околку изградбите на куќи (карабина, клуч на рака, фасади итн.).
Откако ќе се затопли временцево, се фаќаме за работа, т.е. ќе почнувам со изградба/доградба на куќата каде што моментално живееме.
 
Сакава да ве прашам, дали некој може да ми каже колку пари би ме чинело изградбата? Се работи за следната состојба:
 
Имам постоечка куќа (П+1) со основа 50м2 (5m x 10m), на спрат имам 60м2 (поради двата еркери напред и назад) .
Пред некој месец купив плац (шупи) кои беа лепенка на мојата куќа и имаат основа (градбена) 40м2.
Она што сакам да изградам е да ја проширам постоечката куќа на новиот дел така што на основата би се добиле 90м2 (или 9м x 10м ), на првиот спрат би добил 108м2 (или 9м х 12м поради еркерите) и да кренам уште еден НОВ Втор спрат од 108м2 со што новата куќа би била П+2.
 
Околку дозволите за висини, ти реков ми рече, се е средено. Она што најмногу ме интересира е цената (од прилика) која би била за изградбата.
Може да ми кажете колку би ме чинело само Карабина, колку би ме чинела Фасада.
 
Претходните постови ги имам прочитано меѓутоа некои се застарени, некои немаат доволни информации и сл.
 
Однапред ви благодарам ...
 


Јас можам да го споделам мојот есап, бидејќи во моментов градам.

Карабина ќе ме чини нешто повеќе од 100ЕУР/квадрат. Но, земи во предвид дека јас имам подрум по целата основа (основата е 9х11), внатре има еден куп бетонски платна и тони железо. Со оглед на тоа дека ти одиш нагоре, цената би можела да ти излезе дури и поефтина.

Како што ќе одат другите фази ќе споделувам искуства...


Posted By: ilijak
Date Posted: 11-Jan-2011 at 12:48
Originally posted by pbanks

 
Јас можам да го споделам мојот есап, бидејќи во моментов градам.

Карабина ќе ме чини нешто повеќе од 100ЕУР/квадрат. Но, земи во предвид дека јас имам подрум по целата основа (основата е 9х11), внатре има еден куп бетонски платна и тони железо. Со оглед на тоа дека ти одиш нагоре, цената би можела да ти излезе дури и поефтина.

Како што ќе одат другите фази ќе споделувам искуства...
 
Фала на одговорот, па пиши кога ќе имаш нешто ново или некои цени за другите детали при изградбата.
 


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 11-Jan-2011 at 14:51
Еве друг пример:

http://www.build.mk/?p=6116 - http://www.build.mk/?p=6116

Па пиши го и ти твоето искуство кога ќе имаш што да споделиш


Posted By: vlatce07
Date Posted: 21-Jan-2011 at 14:17
Originally posted by pbanks


Јас можам да го споделам мојот есап, бидејќи во моментов градам.

Карабина ќе ме чини нешто повеќе од 100ЕУР/квадрат. Но, земи во предвид дека јас имам подрум по целата основа (основата е 9х11), внатре има еден куп бетонски платна и тони железо. Со оглед на тоа дека ти одиш нагоре, цената би можела да ти излезе дури и поефтина.

Како што ќе одат другите фази ќе споделувам искуства...
Дали во оваа цена е вклучен и покривот? Ако е дај ми контакт од фирмата што ти гради. Фала однапред. Јас сакам на постоечка куќа да направам или поткровје или мансарда само што немам плоча. Се работи за релативно стара куќа 120 квадрати. Колку би ме фатило ако знае некој. Нема да биде ништо екстравагантно. едноставно простор за живеење


Posted By: bojanbojan40
Date Posted: 08-Feb-2012 at 14:18
Zdravo,
gi citav nekoi vasi iskustva i pretpostavki za gradenje vo Makedonija-va...Kazuvate deka cena za gradenje po m2 bi bila 350-400evra...E sega nemozam da razberam nikako...Primer lokacijava za gradenje e 100m2 na 6 sprata...
Ako zemime vaka :

1.600m2 x 370e/m2(prosek)= 220 000evra...

2.600m2-25%(zidovi,skali i sl)=450m2 neto

Kaj nas vo gradov ceni za komunali vo centar(ne epten strog) se 60evra...Gradeznive kompanii nudat 30% za sopstvenikot na lokacijata...

3.Komunali 500m2(potkrovjeto ne go racunam,ovie se sepak grubi procenki,znam deka e 10% mislam komunalii) x 60evra=30 000evra komunalii

3.Od 450m2 ,30% e 135m2 neto za sopstvenikot na lokacijata

4.450m2-135m2 = 315m2

5.315m2 x 900m2(so e prasanje dali ke go prodajt tolku)= 283 500m2

6.VKUPNI TROSOCI = 220 000evra + 30 000evra + proekt 3500evra= 253 500m2

7.Ostanvet 30 000evra - od niv trebit vodovod,kanalizacii,ruceci za majstori i takvi sitnici ...

8.Plus ova e cena ako se platit kesh so nemat sansi,znacit kompenzaciitte kaj se,kaj se prodavanjeto vo gradba za poeftino ..???

 Kaj e greskata vo matematikata,vo cenive za gradenje so imame nie pretstava ili? Ova se presmetki spored vashevo pisuvanje i moe soznanie na lokalno nivo vo Ohrid...




Posted By: medo
Date Posted: 08-Feb-2012 at 23:10
Mislam deka 370 E/m2 ke dojde za izgradba kluc na raka bez komunalii. So se niv neka bide 500 E/m2. Ako prodades po 900 E/m2, toa se skoro 80% kjar.
Kako i da e, i spored tvojata matematika 30.000 Evra ne se voopsto malce za zarabotka


Posted By: bojanbojan40
Date Posted: 08-Feb-2012 at 23:50
To e vo red,ama ako te kostat 500evra a go prodavas 900evra,a delot za sopstvenicite na lokacijata? procitaj ja malce poubo matematikata se e opfateno...30 000evra ne se bash char,tuku od tuka trebit da se odzemit za ruceci za majstorite,vodovod,takvi gluposti... Baska ova e char ako investitorot se platit kesh,znacit cela zgrada top-tan da ja naprajt vo kesh,sho realno vo OHrid i posiroko znajme deka kompenziret za vrati i slicno...Isto taka i gi prodavet vo gradba za poeftino,so znacit vo nikoj slucaj ne se 30 000evra..... Mislam deka trebit malce poubo da go procitas ,ako imas iskustvo so gradenje veke,bas me interesirat tvoj aspekt...


Posted By: antigona
Date Posted: 10-Feb-2012 at 19:29
Дали знаете која цена е по м2 од монтажните куќи Хот-Хот, а колку случните монтажни куќи на Леснија? Дали знаете кои се повеќе квалитетни? Кое е вашето мислење за ваквите решенија за градба на куќа во корелација со нашите климатски услови и сл.? Фала.


Posted By: Velehan
Date Posted: 11-Feb-2012 at 11:38
Тотално off-topic. Или подобро counter-topic - Колку чини РУШЕЊЕ на објект заради изградба на нов, на истото место? Ме интересира бидејќи имам куќа со извонредна местоположба во градот каде што живеам и истата и изградена во 1982 - значи не е многу стара. Сепак, распоредот на просториите и квалитетот на градба не е соодветен на желбите на моето семејство и би сакале нешто ново. Ако се одлучиме за нова куќа, треба да одиме на периферијата каде што е прилично неурбанизирано... И плус треба да купам плац кој што би чинел најмалку 10.000 евра.
Инаку основата на куќата е 9х9 и истата е на меѓуспрат со вкупна површина од 162 м2. Како се прави пресметка за рушење и изнесување на шут?
 


Posted By: baZecd
Date Posted: 16-Feb-2012 at 23:15
zdravo
gledam vo nekoj od komentarive se spomenuva cena na komunalii, dali nekoj kolku se dvizat cenite za komunalii vo m2 vo skopje
p.s. se trudam da najdam na oficijalnata strana na katastar no ocigledno nesto ne funkcionira kako sto treba. fala odnapred


Posted By: pbanks
Date Posted: 16-Feb-2012 at 23:18


Цените се различни од општина до општина, така да одговорите ќе ги најдеш на општинските сајтови, не на тој на катастар.

Генерално за Скопје варираат колку што знам од 7ЕУР/квадрат па до 100+ ЕУР/квадрат, зависи каде сакаш да градиш.


Posted By: pbanks
Date Posted: 16-Feb-2012 at 23:20
Originally posted by Velehan

Тотално off-topic. Или подобро counter-topic - Колку чини РУШЕЊЕ на објект заради изградба на нов, на истото место? Ме интересира бидејќи имам куќа со извонредна местоположба во градот каде што живеам и истата и изградена во 1982 - значи не е многу стара. Сепак, распоредот на просториите и квалитетот на градба не е соодветен на желбите на моето семејство и би сакале нешто ново. Ако се одлучиме за нова куќа, треба да одиме на периферијата каде што е прилично неурбанизирано... И плус треба да купам плац кој што би чинел најмалку 10.000 евра.
Инаку основата на куќата е 9х9 и истата е на меѓуспрат со вкупна површина од 162 м2. Како се прави пресметка за рушење и изнесување на шут?
 


Незнам дали има / која е пресметката за чинење на рушење, но... Бидејќи имам сличен прооблем како тебе, со тоа што се работи за квадратура од ~100 квадрати, од она што го имам зборувано со луѓе кои тоа го работат би требало да чини некаде 1000-2000ЕУР.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Feb-2012 at 00:26
Originally posted by baZecd

zdravo
gledam vo nekoj od komentarive se spomenuva cena na komunalii, dali nekoj kolku se dvizat cenite za komunalii vo m2 vo skopje
p.s. se trudam da najdam na oficijalnata strana na katastar no ocigledno nesto ne funkcionira kako sto treba. fala odnapred

Посоодветна нишка:
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1371 - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1371


Posted By: Igor_Andreev
Date Posted: 04-Apr-2016 at 23:10
Здраво !

Ме интересира и јас сум во ситуација да градам кука со тоа што се прашувам колку е крадратно метро во битола до клуч на рака, според моите пресметки иди некаде 240 едва за м квадратен и препорацајте фирма која е добра во оваа работа...


-------------
igor


Posted By: stratus
Date Posted: 05-Apr-2016 at 10:41
Јас не сум слушнал до сега за фирма која гради куќа под 300е за квадрад по систем клуч на рака. Ако грешам корегирајте ме.


Posted By: Ouro
Date Posted: 08-Dec-2016 at 17:32
Zdravo, sakam da prasam dali e nekoj zapoznaen kolku bi cinelo izgradba na A-frame kukja od okolu 40tina kvadrati vo osnova. Znaci da se sostoi od prizemje vo koe bi imalo dneven prestoj, kujna, kupatilo i skali koi bi vodele do galerija vo koja bi se naogjala otvorena spalna, odnosno krevet.
Neso vakvo.
http://static.tumblr.com/84u6rdy/U0Lm7y4zy/exotic-a-frame-house-design.jpg


Posted By: nenad
Date Posted: 09-Dec-2016 at 17:21
kakov e toa aframe? za sto se raboti. Dali se raboti za nesto slicno kako ova? http://montaznakuca.blogspot.rs/2015/09/montazne-kuce-sa-konstrukcijom-od.html%20 - montazni kuci so konstrukcija od celik ? Ako se raboti za toa, kaj nas tesko deka ke najdesh po prifatliva cena


Posted By: Ouro
Date Posted: 10-Dec-2016 at 12:20
Ne go znam soodvetniot zbor na makedonski. A-frame e nesto kako planinska kukja so golema kosina na krov. Konstrukcijata t.e. cela kukja moze da se izraboti od drvo. Ima link vo prethodniot post ke vidis.

Eve use eden link od toa kako bi izgledala konstrukcijata.
http://upload.mexzhouse.com/2016/02/26/home-building-an-a-frame-a-frame-house-construction-plans-lrg-7d6bb01eb6ca348b.jpg


Posted By: Bojan10
Date Posted: 10-Dec-2016 at 14:08
Зависи како ти се распоредени парите и времето у животот.
Ако немаш многу пари а имаш време, најди мајстори, гњави ги за дневница да направат што повеќе, а за материјали ценкај се со некое стовариште дека се ќе купиш кај нив да ти даат попуст. Нека ти направи план некој архитект, и после седни пресметај материјал+дневници+малтретирање.
Ако имаш пари, па што ти е гајле, плати фирма со нивен материјал исценкај се околу 230 еур квадрат зашто немаш плоча на плафонот. Темели кров и 2 А-ѕида.

За 10 дена се прави ваква куќа, ако ти е све спремно.




-------------
Од чаламот си патиме!


Posted By: MikeMike
Date Posted: 06-Apr-2017 at 13:14
Здраво,

Сакам да дигам карабина и ме интересира што спаѓа во карабина.
Значи имам приземје (деловен простор) бруто 51м2 површина и над него спрат со 47м2 бруто површина.

Е сега, цената на м2 е од 100-110ЕУ. Па ме интересира, во мојов случај би било 51м2+47м2 = 98м2, 9800 ЕУ за карабина.

Е сега ме интересира дали во овие приближно 10к евра спаѓа и поткровјето во цената, или и за тоа треба да се пресмета површина па да се додаде во цената?

Фала многу.


Posted By: daci92
Date Posted: 08-Apr-2017 at 20:45
Мислам дека ако имаш поткровје и за тоа се смета цената бидејќи се прави уште една плоча и се ѕида нагоре плус преградни ѕидови. Така да се смета и неговата квадратура.


Posted By: isnogood
Date Posted: 29-Jun-2017 at 02:56
Некој поупатен да пише некој упдате на темава.
Колку е од прилика трошок за изградба на зграда по метар квадратен?
Колку се комуналии во поистакнативе општини – Карпош, Центар, кисела вода, аеродром итн?
Ако бруто е 1000м2 на еден објект колку од тоа би било површина за продажба? (односно колку оди во скали, лифтови, зидови)?


Posted By: goksa
Date Posted: 11-Mar-2018 at 22:22
Druze.dal napraj nesto za kluc na raka
Sea ima ok cena.ja sum vo plan da pravam nesto do 100.120m2
A ima firmi od 280 do 300 €/m2.sakav sa vidam tvoe iskustvo ako imas nesto napraveno taka kluca na raka.pozz


Posted By: antigona
Date Posted: 19-Apr-2022 at 11:39
Зраво на сите. Ве молам, кој може да ми даде совет за која е моменталната фер цена за плац во населба Лисиче во Скопје? Се работи за плац на кој има стара куќа/барака, која треба да се сруши, а потоа на нејзино место да се гради нова куќа. Локацијата за која сум заинтересирана е во близина на локалниот трговски центар во населба Лисиче, полициската станица, улицата Митре Влаот...значи, Ве молам, која е за вас реална цена на м2 плац на овој потег, да речеме за плац од 300м2 со стара барака. Исто, кое е Вашето мислење за населбава и нејзиниот потенцијал? Мене на прв поглед многу ми се допаѓа, доста добро урбанистички решена, со се што треба во нејзин склоп (од школи, градинки, продавници, градски превоз)...знам едно време ја биеше глас за загаден воздух, но чинам сега ова важи за цел град и не е нешто поразлично, да речеме од едно Тафталиџе...

Фала ептен!


Posted By: Leo
Date Posted: 19-Apr-2022 at 14:20
Originally posted by antigona

Зраво на сите. Ве молам, кој може да ми даде совет за која е моменталната фер цена за плац во населба Лисиче во Скопје? Се работи за плац на кој има стара куќа/барака, која треба да се сруши, а потоа на нејзино место да се гради нова куќа. Локацијата за која сум заинтересирана е во близина на локалниот трговски центар во населба Лисиче, полициската станица, улицата Митре Влаот...значи, Ве молам, која е за вас реална цена на м2 плац на овој потег, да речеме за плац од 300м2 со стара барака. Исто, кое е Вашето мислење за населбава и нејзиниот потенцијал? Мене на прв поглед многу ми се допаѓа, доста добро урбанистички решена, со се што треба во нејзин склоп (од школи, градинки, продавници, градски превоз)...знам едно време ја биеше глас за загаден воздух, но чинам сега ова важи за цел град и не е нешто поразлично, да речеме од едно Тафталиџе...

Фала ептен!


Здраво.
Нема фер цена.
Моментално пазарот на недвижности се менува од час во час.
Среќа би била да може да се купи плац со барака за рушење во населба лисиче по цена од 200 евра за м2 , според мене .
Поздрав и со среќа .


Posted By: antigona
Date Posted: 19-Apr-2022 at 14:33
Благодарам, се сложувам дека околу 200 евра за м2 би била реална цена. Но, во моментов цените на м2 во населба Лисиче се движи околу 260 до 280 евра за м2 за плац со барака, која најчесто не е во добра состојба. Ова мислам дека е напумпана цена, но кај нас секако се е вон здрав разум.


Posted By: Leo
Date Posted: 20-Apr-2022 at 14:00
Originally posted by antigona

Благодарам, се сложувам дека околу 200 евра за м2 би била реална цена. Но, во моментов цените на м2 во населба Лисиче се движи околу 260 до 280 евра за м2 за плац со барака, која најчесто не е во добра состојба. Ова мислам дека е напумпана цена, но кај нас секако се е вон здрав разум.


Така е се согласувам.
Инаку , крајот на 2021ва исто во населба лисиче за реновирање на цврста градба (без рушење,ѕидање и без менување на кров и кровна контрукција)
за 135м2 станбена површина, со личен надзор и висење над глава на мајсторите,
потрошени се 30 000 евра за:
- комлетно реновирање на 2 тоалети и 2 кујни со нова водоводна инсталација
- поставување на комплетно нова електрична мрежа во цела куќа
- опшивки на ѕидови и плафон со гипс
- замена на собни врати
- замиена на 2 влезни блиндор врати
- стругање и лакирање на паркет
- замена на прозорци и поставување на шибер наместо балконски врати
- стиропор фасада
- ограда кон улица и гелендери и огради на балконите
- комплетно покривање на балконите (50м2) со нови плочки
- поставување на инвертер клима уреди



Posted By: antigona
Date Posted: 26-Apr-2022 at 10:28
Со оглед на полудениве цени на се периодов, 30.000 евра за тоа што си го направил и не е така лошо...до пред некоја година за таа сума се дигаше нова карабина со таа квадратура..


Posted By: markosmilen
Date Posted: 26-Apr-2023 at 08:37
Чисто информативно.
Од фирми -- понуда за изградба на карабина на ваш плац во моментов е 200еур/м2, додека клуч на рака 600еур/м2.


Posted By: keyboardnotfound
Date Posted: 15-Jun-2023 at 22:32
Супер информација, фала.
Дали можеш да ги спомнеш компаниите кои ти ги дале овие понуди? Ме интересира за мене.

п.с. некој друг да сподели исто мислења од фирми да има добиено понуди за истово?



Print Page | Close Window