Print Page | Close Window

Агенција за електронски комуникации

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Административни
Forum Discription: Државни органи и јавни институции...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1230
Printed Date: 16-Apr-2024 at 13:46


Topic: Агенција за електронски комуникации
Posted By: theone
Subject: Агенција за електронски комуникации
Date Posted: 27-Apr-2010 at 13:37
Зградата на Агенцијата за електронски комуникации (онаа лепенката до Археолошки музеј ) ќе почне да се гради во некое догледно време. Агенцијата даде објава за набавка односно:  Изведување на градежни и градежно-занаетчиски работи за изградба на административен објект на Агенцијата за електронски комуникации, според Изведбен проект со сите фази.
Повеќе инфо на линкот :


%20http://www.aek.mk/index.php?view=article&catid=42%3Anabavki&id=458%3Aizveduvanje-na-gradezni-i-gradezno-zanaetciski-raboti-za-izgradba-na-administrativen-objekt-na-aek-spored-izvedben-proekt-so-site-fazi&format=pdf&option=com_content&Itemid=82&lang=mk%20 - http://www.aek.mk/index.php?view=article&catid=42%3Anabavki&id=458%3Aizveduvanje-na-gradezni-i-gradezno-zanaetciski-raboti-za-izgradba-na-administrativen-objekt-na-aek-spored-izvedben-proekt-so-site-fazi&format=pdf&option=com_content&Itemid=82&lang=mk



Replies:
Posted By: Alex
Date Posted: 22-Mar-2011 at 19:55

Новата зграда на АЕК ќе чини 8,5 милиони евра

вторник, 22 март 2011, 16:56

Почнува изградбата и на последната зграда од Скопје 2014-та на левата страна на Вардар, барем според анимацијата за проектот. За 8,5 милиони евра скопски Гранит ќе ја гради новата Агенција за Електронски комуникации. Тендерот го добиле во конкуренција со осум понудувачи иако не биле најевтини. Според објавата парите се за „ изведување на градежни и градежно-занаетчиски работи во сите фази“. Зошто е избрана поскапа понуда, од чии пари ќе се финансира проектот и уште колку се планира да се потрошат на новата барокна зграда од Агенцијата ветија одговор, но подоцна не најдоа време за изјава.

Со новата зграда на Агенцијата се заокружува потегот од мостот Гоце Делчев до црквата „ Св. Богородица“. Во различна фаза на градба се Стариот Театар, Музејот, Уставниот Суд, Агенцијата, Јавното Обвинителство и на крај Министерството за надворешни работи.

И додека проектот се комплетира на левата, повторно се актуелизираат проблеми на десната страна на Вардар. Пред десет дена министерството за транспорт го продаде земјиштето за хотел и офицерскиот дом на грчкиот бизнисмен Кондоминас. Денеска Рамадан Рамадани предупреди- таму смеела да се гради само Бурмали џамијата.

- „Од зборовите ќе преминеме на песна. Можеби ќе организираме свечено пеење пред Владата на нов ремикс “кој не ја слуша песната, ќе ја слушне олујата“, па можеби така со песна ќе не’ разберат подобро. Ние ќе пишуваме писма до најголемите светски чинители, почнувајќи од Барам Обама за да им ја кажеме нашата загрижувачка ситуација“ - изјави меѓу другото Рамадан Рамадани од коориданитивното тело за обнова на Бурмали џамијата.

Со зградата за Агенцијата за електронски комуникации проектот Скопје 2014-та ја надмина сумата од 160 милиони евра. Се е како на анимацијата за Скопје 2014-та, од летниковецот па до триумфалната порта. Не се исти само парите. Се предвидуваа 80, а веќе е под знак прашање дали ќе покријат и 200 милиони евра.

Александар Димитриевски


http://www.time.mk/read/cc8806a1d6/4594e38218/index.html - http://www.time.mk/read/cc8806a1d6/4594e38218/index.html



Posted By: lslcrew
Date Posted: 22-Mar-2011 at 20:05
Ајде одма да поделиме, да не се дозаплеткаме во општата нишка.




Posted By: FoSsiL
Date Posted: 22-Mar-2011 at 20:30
Ме интересира дали е опфатен со парцелата таа чудната скулптура како цилиндар што е? И дали ќе се бута?

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: alexgizh
Date Posted: 23-Mar-2011 at 09:26
Оваа зГРаДА ми е три скалила подолу од триумфалната порта. Не само што апла е лупната да го скрие и последното видливо делче од комерцијална банка (и тоа убавиот дел од комплексот на банката), туку ќе отсече и секаков поглед кон МОБ, и уште поважно, Филхармонијата.


-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 23-Mar-2011 at 13:16
Originally posted by alexgizh

Оваа зГРаДА ми е три скалила подолу од триумфалната порта. Не само што апла е лупната да го скрие и последното видливо делче од комерцијална банка (и тоа убавиот дел од комплексот на банката), туку ќе отсече и секаков поглед кон МОБ, и уште поважно, Филхармонијата.


Se soglasuvam so tebeCheers
Barem ovaj objekt da ne se izgradese, kje se spasese barem malku toj prostor!
Jas kako i predhodno, stariot mal ring, kade bese planirano da se gradi amfiteatar vo celiot toj prostor, bese najdobrata idea!Ova ovde kako zid, vednas lepeni do kejotWallbash
Ne mi se dopagja i nikogas nema da mi se dopadne, se e poradi lokacijata.


-------------


Posted By: Supervisor
Date Posted: 23-Mar-2011 at 14:11
Зградата е ОК и баш ќе го затскрие грдиот изглед на театарот а не ми е јасно што толку за зградата за комерцијална банка која е ионака социјалистичка градба. Се на се добро ќе се вклопи поради околните објекти од ист тип.

-------------
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje


Posted By: fichot
Date Posted: 23-Mar-2011 at 14:22
Еее, нема купола? ццц. Зградава била ОК? Дајте бе луѓе, видете ја маркицава само, ова е мизерија невидена.

А кејот што го пишува на планот? Под зградата ќе оди?

-------------


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 23-Mar-2011 at 14:36
Originally posted by Supervisor

Зградата е ОК и баш ќе го затскрие грдиот изглед на театарот а не ми е јасно што толку за зградата за комерцијална банка која е ионака социјалистичка градба. Се на се добро ќе се вклопи поради околните објекти од ист тип.


Mene pak ovaj red od zgradi pred mnt mi e najomarzeniot del od skopje 2014,nitu komercialna ne kojznae kolku grda za da se krie,plus so edna dobra rekonstrukcija mozese da izgleda mnogu poubavo(vidi go proektot za stopanska i ke ti bide jasno sto mozi da se napravi od stara sociajlisticka zgrada).
No toa ne e najvaznoto,za mene e katastrofalno gusenjeto na prostorot i pokrivanjeto na MNT.Mene licno mnogu mi se bendisuvase postavenosta i preminot MNT-Kej.

A za toa deka ke se vklopi vo prostorot so novite zgradi,ke se vklopi,no ne mislis li deka site tie zgradi gi nasadija od nistoto,bez da odgovaraat na nisto,pa duri sega site stari gradbi treba se prilagodat na noviot antiko-neo-barok so reflektiracki stakla stil.

-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: G.I. Joe
Date Posted: 23-Mar-2011 at 14:42
1.9 metri e ostaveno sloboden prostor za pesaci .. doma hodnikot mi e posirok ..  Wallbash analizi nekakvi za protocnost imaat napraveno ?? 3ca pecasci mozat da se razminat samo Crazy.  zborame za glaven grad na drzava ili planirame pak palanka da go pravime ??!!!  p.s. ova vazi i za preostanatite 3 objekti


Posted By: alexgizh
Date Posted: 23-Mar-2011 at 15:23
Originally posted by Supervisor

Зградата е ОК и баш ќе го затскрие грдиот изглед на театарот а не ми е јасно што толку за зградата за комерцијална банка која е ионака социјалистичка градба. Се на се добро ќе се вклопи поради околните објекти од ист тип.


Ништо корисно од овој пост. Ретко сум изреволтиран за да реагирам на ваков начин. Меѓу другото, МОБ не е веќе театар одамна, се гледа колкава Ви е културата и посетувањето на културни настани, а и незнам по кој пат треба некој да повтори дека не постои нешто како социјалистичка архитектура.


-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 23-Mar-2011 at 16:02
Банката, па и она како е поставена на косо, нити е зграда нити не е. А и нема баш да изгледа непополнета линија. Може ќе им беше подобра опција тој ресторанот да го откупат и уклопат или срушат.


Posted By: spaceman091
Date Posted: 23-Mar-2011 at 16:22
sega mene edna rabota ne mi e jasna, izmegu agencijava i financiskata policija ke bide li toj amfiteatarot ili ovie dve zgradi ke bidat spoeni?


Posted By: lslcrew
Date Posted: 23-Mar-2011 at 16:27
Испомешале нешто. Во дуп-от си постои амфитеатараот а во клипот го нема. Сепак дупот е официјалната верзија, имало и најави амфитеатарот, така да ќе се прави.


Posted By: spaceman091
Date Posted: 23-Mar-2011 at 20:04
znaci ke se izgradi amfiteatarot, i teoretski pozadi nego ili pa amfi teatarot ke bide vo nekoja smisla kako vlez kon filharmonijata ? posto filharmonijata bi se naogala pozadi nego taka?


Posted By: kultuzin
Date Posted: 23-Mar-2011 at 20:13
Според мене непотребно силување на толку мал простор бутат огромен број на објекти како Јапан да сме и да немаме место. Неколку објекти како што се овој и филхармонијата можеа да ги поместат на лево веднаш до новиот театар. Според мене многу подобар ефект се постига кога околу објектот има поголем простор со што самиот објект добива на значење и доага до израз неговата евентуална убавина.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 23-Mar-2011 at 21:41
Нејасно е до крај како планираат да го изведат трибинскиот дел од амфитеатарот. Ќе беше фино да го уклопат во рамки на долниот дел од кејот па во слободно време да биде како некои скали од долниот дел на кејот до горниот каде што се филхармонија и операта. Прашувам зашто на планот се гледаат трибините како пресечени.


Posted By: Шпер
Date Posted: 23-Mar-2011 at 22:04
И јас го делам мислењето дека локацијата не чини.

МОБ е доста маркантна и убава градба...


-------------


Posted By: N23
Date Posted: 23-Mar-2011 at 22:31
На местово на зградава баш фино ќе дојдеше една отворена пешачка зона, можда мал ресторан и кафуле и отворени тераси. За мерак.


Posted By: pbanks
Date Posted: 23-Mar-2011 at 22:46
Originally posted by N23

На местово на зградава баш фино ќе дојдеше една отворена пешачка зона, можда мал ресторан и кафуле и отворени тераси. За мерак.


Ресторан на локацијата веќе има, само е оставен на забот на времето. Горната закосена платформа на времето беше прекрасен ресторан со поглед на Вардар и на кејот.


Posted By: N23
Date Posted: 23-Mar-2011 at 23:29

Да да знам кој ресторен е, таму бев еднаш на свадба. Мислев на тоа да на средина од слободниот простор се постави нешто ко кафич со маси надвор и ко што викаш за ресторанот горе да профункционира. Испаѓа дека главната интенција е сеа тој поглед кон КБ и МОБ целосно да се затвори. Иначе при една моја посета на НОВА, видов како еден од крововите е прекриен со трева и изгледаше одлично. Кога би биле креативни, па дел од накривените површини на МОБ да ги покриат со трева или нешто сл, доколку е тоа изводливо, па од другата страна на кеј да се добиеше еден поубав видик. Сега единствено што останува е зградава да не личи ко лименка коа ќе ја изградат.


Posted By: pbanks
Date Posted: 23-Mar-2011 at 23:36
Originally posted by N23


Да да знам кој ресторен е, таму бев еднаш на свадба. Мислев на тоа да на средина од слободниот простор се постави нешто ко кафич со маси надвор и ко што викаш за ресторанот горе да профункционира. Испаѓа дека главната интенција е сеа тој поглед кон КБ и МОБ целосно да се затвори. Иначе при една моја посета на НОВА, видов како еден од крововите е прекриен со трева и изгледаше одлично. Кога би биле креативни, па дел од накривените површини на МОБ да ги покриат со трева или нешто сл, доколку е тоа изводливо, па од другата страна на кеј да се добиеше еден поубав видик. Сега единствено што останува е зградава да не личи ко лименка коа ќе ја изградат.


Апсолутно тоа е една од главните цели.

Повторно немаше да го оправдам СК2014, но ќе бев многу помалку разочаран доколку се работеше само за естетски но не и за урбанистички криминал.

Во урбанистички криминал го вбројувам редот згради од Уставен суд до новото МНР, црквата на плоштад и триумфалната капија.


Posted By: N23
Date Posted: 24-Mar-2011 at 01:03
Потпис за триумфалната капија и црквата. Но не ми е јасно, кога се прикажа видеото, зошто од КБ никој не излезе јавно да каже дека се затвора видикот кон нивната зграда. Ако уставен ете ради естетски изглед мораше да помине, ова зградуле сигурно можеше со притисок од јавноста да биде тргнато. Вака иаме античка градба (судот), па овој АЕК во некој италијански стил, па недефинираната зграда на финансиската полиција (мислам беше тоа) и на крај една зграда со некаков микс. Јас не бев критички настроен кон проектов се додека не ја започнаа капијата, а со овој АЕК-ов се достигнува врвот. Се прашувам само какво ќе биде разминувањето меѓу зградава и КБ.


Posted By: G.I. Joe
Date Posted: 24-Mar-2011 at 01:50
Originally posted by pbanks


Во урбанистички криминал го вбројувам редот згради од Уставен суд до новото МНР, црквата на плоштад и триумфалната капија.

se nadevam ke docekame da gi doznajme so ime i prezime odgovornite za ovaj kriminal , posto jas kako arhitekt ne veruvam deka ima nekoj kolega so bi postavil tamu objekti samo za da se pokrijat drugi objekti . toa nema nisto zaednicko so arhitekturata i urbanizmot .. site politicari dali levi ili desni si dozvoluvaat premnogu i mislam deka e redno da gi trgnat racete od nasata struka ......  p.s dali ne ve potsekja fasadata na AEK na fasadata od krivata kula vo Piza  ? Big%20smile 


Posted By: spaceman091
Date Posted: 24-Mar-2011 at 17:54
eve tuka bas se gleda agencijata i amfiteatarot



Posted By: Gradinarot
Date Posted: 24-Mar-2011 at 19:39
bljak....the end

-------------
.....   .......


Posted By: fichot
Date Posted: 24-Mar-2011 at 22:12
Originally posted by G.I. Joe

Originally posted by pbanks


Во урбанистички криминал го вбројувам редот згради од Уставен суд до новото МНР, црквата на плоштад и триумфалната капија.

se nadevam ke docekame da gi doznajme so ime i prezime odgovornite za ovaj kriminal , posto jas kako arhitekt ne veruvam deka ima nekoj kolega so bi postavil tamu objekti samo za da se pokrijat drugi objekti . toa nema nisto zaednicko so arhitekturata i urbanizmot .. site politicari dali levi ili desni si dozvoluvaat premnogu i mislam deka e redno da gi trgnat racete od nasata struka ......  p.s dali ne ve potsekja fasadata na AEK na fasadata od krivata kula vo Piza  ? Big%20smile 

Некои од авторите се познати, УС е на Слободан Живковски, Театарот на Јован Стефановски Жан, ВМРО музејот на Зоран Петров, а уште се спомнуваат и Мангаровски, Божиновски, Паско Кузман (???), Марјан Камиловски (???) и други. 

Овие шо се за резил ок, ама јас лично вината/одговорноста најмногу ја гледам во нарачателот на објектите кој ги има поставено параметрите за изглед на истите и ги има измислено маркиците во најневозможни локации. 



-------------


Posted By: fichot
Date Posted: 24-Mar-2011 at 22:22

Originally posted by N23

Потпис за триумфалната капија и црквата. Но не ми е јасно, кога се прикажа видеото, зошто од КБ никој не излезе јавно да каже дека се затвора видикот кон нивната зграда. Ако уставен ете ради естетски изглед мораше да помине, ова зградуле сигурно можеше со притисок од јавноста да биде тргнато. Вака иаме античка градба (судот), па овој АЕК во некој италијански стил, па недефинираната зграда на финансиската полиција (мислам беше тоа) и на крај една зграда со некаков микс. Јас не бев критички настроен кон проектов се додека не ја започнаа капијата, а со овој АЕК-ов се достигнува врвот. Се прашувам само какво ќе биде разминувањето меѓу зградава и КБ.
 

После свадба - тапани, ко што се вика. Big%20smile 

А за врв, односно дно, баш и не сум сигурен. Мислам дека секој објект во „проектов“ е во конкуренција за таа позиција. Башка сеуште не сме виделе се (хинт: барокно панорамско тркало.



-------------


Posted By: G.I. Joe
Date Posted: 25-Mar-2011 at 00:20
Originally posted by fichot

Originally posted by G.I. Joe

Originally posted by pbanks


Во урбанистички криминал го вбројувам редот згради од Уставен суд до новото МНР, црквата на плоштад и триумфалната капија.

se nadevam ke docekame da gi doznajme so ime i prezime odgovornite za ovaj kriminal , posto jas kako arhitekt ne veruvam deka ima nekoj kolega so bi postavil tamu objekti samo za da se pokrijat drugi objekti . toa nema nisto zaednicko so arhitekturata i urbanizmot .. site politicari dali levi ili desni si dozvoluvaat premnogu i mislam deka e redno da gi trgnat racete od nasata struka ......  p.s dali ne ve potsekja fasadata na AEK na fasadata od krivata kula vo Piza  ? Big%20smile 

Некои од авторите се познати, УС е на Слободан Живковски, Театарот на Јован Стефановски Жан, ВМРО музејот на Зоран Петров, а уште се спомнуваат и Мангаровски, Божиновски, Паско Кузман (???), Марјан Камиловски (???) и други. 

Овие шо се за резил ок, ама јас лично вината/одговорноста најмногу ја гледам во нарачателот на објектите кој ги има поставено параметрите за изглед на истите и ги има измислено маркиците во најневозможни локации. 



da i jas pred se mislev na toj so nametna tamu da se vcrtaat markici posto ne veruvam deka nekoj od strukata dobil takva brilijantna idea ..zboram za od Ustaven do MNR objektite


Posted By: lslcrew
Date Posted: 30-Mar-2011 at 14:37


Posted By: G.I. Joe
Date Posted: 30-Mar-2011 at 14:50
lsl od kade gi naogjas ove sliki ? prisustvuvas na nastanite ? se shalam  Big%20smile btw ocekuvav nekoe odvratno resenie ko ova


Posted By: Mobile
Date Posted: 30-Mar-2011 at 15:06
od www.makfax.com.mk ili www.mia.com.mk

samo go mrzelo da ja namali fotkata malce pred da ja postira


Posted By: HugoGoulding
Date Posted: 30-Mar-2011 at 15:52
На 3д визуелизацијата објектов беше дупло подолг од ова што е прикажано сега, а сега е и поразличен, да не речам пофин и поскромен од тој на визуелизацијата Ама па ова сега повеќе ми изгледа на приватна куќа одошто на административен објект.


Posted By: G.I. Joe
Date Posted: 30-Mar-2011 at 16:08
kukjava voopsto ne soodvetstuva na namenata ..rezil 


Posted By: lslcrew
Date Posted: 30-Mar-2011 at 16:55
Заборавив да наведам извор, од миа е. Намерно ја оставив колкава што е да се види попрегледно. Некако многу ми е брзан проектов, како за два дена да го склопиле. Другите згради имаа подобори рендери од оваа.


Posted By: fichot
Date Posted: 30-Mar-2011 at 23:55
Ајдеее.. шо уба чорбаџиска АЕК ќе имаме, така така, пу машала! 

-------------


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 31-Mar-2011 at 02:25
Originally posted by fichot

Ајдеее.. шо уба чорбаџиска АЕК ќе имаме, така така, пу машала! 



,me iznasmej

iskreno kazano poveke mi se bendisuva ovaa otkolku onaa od videoto,do kakvo deredze dojdovme da se raduvame na pomalku losoto

-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: G.I. Joe
Date Posted: 31-Mar-2011 at 03:00
Originally posted by fichot

Ајдеее.. шо уба чорбаџиска АЕК ќе имаме, така така, пу машала! 


LOL 


Posted By: fichot
Date Posted: 31-Mar-2011 at 08:14
Епа мило ми е шо Ве насмеав.. а столбовиве гледам сите три стила успеале да ги убацат.. ќефои.



-------------


Posted By: toasumjas
Date Posted: 31-Mar-2011 at 11:33
Originally posted by fichot

Епа мило ми е шо Ве насмеав.. а столбовиве гледам сите три стила успеале да ги убацат.. ќефои.



Махери


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 01-Apr-2011 at 13:05
Фантастичен cyber-design на Вангел Б и Јован Ж или кој и да е тој што го измисли квази стилов, баш е електро зградава....

Во продолжение победникот на конкурсот за новата зграда на албанскиот парламент, Coop Himmelb(l)au....за сите што се во дилема дали сме заостанати и дали уште назадуваме...
Уште имам надеж дека барем соседите ќе не натераат да размислуваме напредно, а не да бидеме вакви копуци (посебно не во однос на земји као Албанија, без навреда)...




http://www.dezeen.com/2011/04/01/parliamentary-complex-of-the-republic-of-albania-by-coop-himmelblau/ - http://www.dezeen.com/2011/04/01/parliamentary-complex-of-the-republic-of-albania-by-coop-himmelblau/



-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: fichot
Date Posted: 01-Apr-2011 at 14:54
И сега ќе се појави некој што ќе рече: „Абе ај што е ова, челик, стакло, плочки некои, без душа, без традиција...за три години никој нема да ја рецка итн.“

-------------


Posted By: pbanks
Date Posted: 01-Apr-2011 at 20:20
Албанскиов парламент е феноменален Eeek


Posted By: zabegan
Date Posted: 02-Apr-2011 at 00:35
мене една работа не ми е јасна, нели таму некаде измеѓу требаше да има и амфитеатар? па каде ќе ги спикаат сите содржини???


Posted By: toasumjas
Date Posted: 02-Apr-2011 at 01:59
ми се плаче. Свака им част на Албанците.


Posted By: fichot
Date Posted: 02-Apr-2011 at 12:33
@zabegan: на постот од спејсмен на сликата се гледа и амфито. Она што, за жал, нема да се гледа е единствениот објект (од новиве) кој нешто вреди - Филхармонијата. 

-------------


Posted By: krale
Date Posted: 03-Apr-2011 at 10:03
Originally posted by Dave Gahan

Фантастичен cyber-design на Вангел Б и Јован Ж или кој и да е тој што го измисли квази стилов, баш е електро зградава....

Во продолжение победникот на конкурсот за новата зграда на албанскиот парламент, Coop Himmelb(l)au....за сите што се во дилема дали сме заостанати и дали уште назадуваме...
Уште имам надеж дека барем соседите ќе не натераат да размислуваме напредно, а не да бидеме вакви копуци (посебно не во однос на земји као Албанија, без навреда)...




http://www.dezeen.com/2011/04/01/parliamentary-complex-of-the-republic-of-albania-by-coop-himmelblau/ - http://www.dezeen.com/2011/04/01/parliamentary-complex-of-the-republic-of-albania-by-coop-himmelblau/




Oва ако некој го смета за убаво, треба да се лечи...     Изгледа како расходована локомотива.

Не дека зградата на АЕК е убава... ДАЛЕЕЕЕЕЕКККККУ од тоа, катастрофа е и на лошо место е.

Мислам дека за Скопје ќе биде феноменално за некоја деценија да направи едно децентрализирање на институциите од типот на сите овие што се градат сега, плус резиденции, парламент и влада, да се дислоцираат некаде во насока кон петровец - на бришан простор да се изгради инфраструктура, поврзани објекти, еден вид на политички центар на државата, надвор од економскиот центар, кој ќе си остане каде што е сега.


Posted By: Gradinarot
Date Posted: 03-Apr-2011 at 10:10
па по логика така и се зонираат функциите на еден град, барем според модерните учебници и примери.
Меѓутоа сега беше таков моментот па затоа се се начука така блиску, ќе покаже времето колку било паметно од повеќе аспекти.
Инаку парламентов на Албанија е сосема ОК ако го поддржува околината, што е еден од главните постулати на успешно практуцирање на архитектурата.


-------------
.....   .......


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 03-Apr-2011 at 10:11
Originally posted by krale

 

Oва ако некој го смета за убаво, треба да се лечи...    
 
Крале, крајно време е да престанеш со навредите кон другите членови. Еве јас мислам дека е убав проектот за парламентот во Албанија, па посочи ми каде да одам да се лечам. Аман веќе со вакви коментари, еден аргумент, еден факт да видовме. Не ли приметувате дека го срозувате нивото на форумот со вакви навивачки коментари.


Posted By: Supervisor
Date Posted: 03-Apr-2011 at 11:16
Ова горе ме потсеќа на МНТ во некаков си модерен стил. Токму затоа објектот е ОК и ќе се вклопи со околината.

-------------
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje


Posted By: krale
Date Posted: 03-Apr-2011 at 14:28
Се извинувам ако некој се најде навреден.

Сепак мене проектот ама воопшто не ми се допаѓа. На се личи (од рафинерија, до расходована локомотива), ама на парламент не личи. Замислете си го ова во индустриска зона и ќе личи... во центар на град??? Бљак.

А исто е и нефункционална.


Posted By: FT
Date Posted: 03-Apr-2011 at 15:10
Originally posted by krale

Се извинувам ако некој се најде навреден.

Сепак мене проектот ама воопшто не ми се допаѓа. На се личи (од рафинерија, до расходована локомотива), ама на парламент не личи. Замислете си го ова во индустриска зона и ќе личи... во центар на град??? Бљак.

А исто е и нефункционална.

А ги виде сликите на страната?
И јас додека не ги видов си мислев што направиле овие, но потоа се изненадив позитивно.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 03-Apr-2011 at 16:24


Posted By: Tuvok
Date Posted: 03-Apr-2011 at 17:10
Мене ова ми личи како некоја станбена барокна или каква и да е зграда. Јасно ми е дека мораше некајва ваква или сл зграда за да се вклопи со другите во низата ама можеле нешто друго да сместат во оваа зграда. Агенција за електронски телкомункации во тип од зграда кој потсеќа на времиња кога не знаеле што е тоа струја а камоли елктронска комуникација.

оф топик
Добро е Албанците што сакаат да градат модерно и да експериментираат за тоа имаат подршка, ама зградава за парламентот навистина не е ништо посебно.


Posted By: Gradinarot
Date Posted: 03-Apr-2011 at 17:20
Суперпонирани стилови, арки и колонади, Змаеви и ...што би рекол Балканскиот мегацар.......
 
http://www.youtube.com/watch?v=qnPZy3vHmsA - http://www.youtube.com/watch?v=qnPZy3vHmsA


-------------
.....   .......


Posted By: Observer
Date Posted: 03-Apr-2011 at 17:36
Албанскиов star Trek парламент одлично ќе се вклопи со нивниот писта-плоштад.

-------------
http://www.facebook.com/suvenirimakedonija


Posted By: alexgizh
Date Posted: 03-Apr-2011 at 18:09
Барем албанците размислуваат во некоја нова насока, за разлика од нас... и Ве молам полека со дискусијата за албанскиот парламент, ако треба ќе отвориме посебна нишка. Оваа нишка е за АЕК.

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 04-Apr-2011 at 08:52
Originally posted by krale

Oва ако некој го смета за убаво, треба да се лечи...     Изгледа како расходована локомотива.

Мислам дека за Скопје ќе биде феноменално за некоја деценија да направи едно децентрализирање на институциите од типот на сите овие што се градат сега, плус резиденции, парламент и влада, да се дислоцираат некаде во насока кон петровец - на бришан простор да се изгради инфраструктура, поврзани објекти, еден вид на политички центар на државата, надвор од економскиот центар, кој ќе си остане каде што е сега.

Дај олабави малку, пошо ако сме веќе таму истото и јас го мислам за „квази-барок“ фановите па не улетав со клизачи, туку со конкретен контра-пример што се случува во исто време на 200-300km полево-подесно од Скопје, а очигледно е дека не се работи за гипсани „лабудови и лавови“...

За вториов дел т.е градење на нов административен град - многу е невкусно вака попалени фанови на 2014 да давате вакви предлози откога му се удри секира во лицето на Скопје и откога се потрошија тешки милиони ( и допрва ќе се трошат) да давате вакви луди „ала-дубаи“ идеи - дека можеме да се луксузираме и така лесно да си лупаме пари за јавна администрација, као да пливаме во пари...а од истата таа, т.е од 2/3 од нејзе треба под итно да се отарасаме...

Originally posted by alexgizh

... и Ве молам полека со дискусијата за албанскиот парламент, ако треба ќе отвориме посебна нишка. Оваа нишка е за АЕК.
На повеќето им е полесно да напишат дека зградата е купиште нафрлано железо отколку да пробаат да го прочепкаат проектот или да побараат нешто повеќе за Coop Himmelb(l)au и нивното значење во современите архитектонски текови...сепак се работи за административни објекти меѓу кои може да се направи паралела - некој создава транспарентен објект симбол на отворено, транспарентно уредување и држава, а некој сака згради извадени од „Процес“ на Кафка...
Посебно има повредени што не ни коментираат во темава што ги боли дека се работи за Албанија, што е добро што не предизвика да гледаме субјективни и многу полоши коментари....може требаше да се пишува за парламентов во тема од типот „од регионот“, ама имам впачаток дека тие не се особено интересни за форумџииве....

Originally posted by Gradinarot

Суперпонирани стилови, арки и колонади, Змаеви и ...што би рекол Балканскиот мегацар.......

http://www.youtube.com/watch?v=qnPZy3vHmsA - http://www.youtube.com/watch?v=qnPZy3vHmsA



-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: krale
Date Posted: 04-Apr-2011 at 13:31
Какви фанови на СК2014. Ич не сум фан, ама најсоодветно ти е мислиш со ниски удари ќе постигнеш нешто за поента.

Административниот град е многу евтина варијанта, бидејќи продаваш огромен имот во центар на град (влада, собрание, сите овие згради што се направија, освен музеите и театрите) и градиш негде вон град каде што квадрат те кошта 1е.

Административен град надвор од градот е практично бесплатна работа, ако правилно и добро се планира.


Posted By: fichot
Date Posted: 05-Apr-2011 at 23:27
И ти ќе одиш за ЛК до Петровец? Што ако снема струја и не завршиш работа? Crazy 

-------------


Posted By: krale
Date Posted: 05-Apr-2011 at 23:30
Originally posted by fichot

И ти ќе одиш за ЛК до Петровец? Што ако снема струја и не завршиш работа? Crazy 


Многу плитко размислувате.

Па да јас би одел многу порадо 1-2 пати во годината до Петровец, отколку секој ден да се гужвам со полицајци, делегации, амбасадори и триста други чуда. Башка што административен центар надвор од стариот град, има прилика да се поврзе со некоја железница или трамвај, и буквално одењето до таму да ти е како излет


Posted By: lslcrew
Date Posted: 05-Apr-2011 at 23:30
Сакаш импрвизација во сообраќај, ќе се гужваш.


Posted By: krale
Date Posted: 05-Apr-2011 at 23:36
Originally posted by lslcrew

Сакаш импрвизација во сообраќај, ќе се гужваш.


lol. bravo.    


Posted By: N23
Date Posted: 05-Apr-2011 at 23:58
Крале и даље не ми е јасно како сериозно збориш да се премести администрацијата далеку од центарот на градот. Па сигурно нема да потрошам толку бензин да идам у Центар да вадам ЛК него 20 км до Петровец. Па и со автобус надвор од Скопје е поскапо. Изгледа сакаш уникатни да станеме. Централното подрачје за одмарање на народот, а на периферија администрација. Тотално обранто од цел разумен свет.


Posted By: fichot
Date Posted: 06-Apr-2011 at 00:01
Originally posted by krale

Originally posted by fichot

И ти ќе одиш за ЛК до Петровец? Што ако снема струја и не завршиш работа? Crazy 


Многу плитко размислувате.

Па да јас би одел многу порадо 1-2 пати во годината до Петровец, отколку секој ден да се гужвам со полицајци, делегации, амбасадори и триста други чуда. Башка што административен центар надвор од стариот град, има прилика да се поврзе со некоја железница или трамвај, и буквално одењето до таму да ти е како излет

Откај сега ова, немаме тука пари за такви работи.  



-------------


Posted By: krale
Date Posted: 06-Apr-2011 at 09:00
Преместување на администрацијата е многу нормално решение. Стариот град е пренатрупан, и уште делегации и поминување од резиденција до канцеларија ни фали секој ден.

Парите за овој проект би се оформиле најмалку 50% со продажба на владиниот имот во центарот на градот - објектите кои се сега влада, парламент, резиденции на премири, претседатели, објекти за министерствата итн.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 06-Apr-2011 at 09:36
Originally posted by krale

Преместување на администрацијата е многу нормално решение. Стариот град е пренатрупан, и уште делегации и поминување од резиденција до канцеларија ни фали секој ден.

Парите за овој проект би се оформиле најмалку 50% со продажба на владиниот имот во центарот на градот - објектите кои се сега влада, парламент, резиденции на премири, претседатели, објекти за министерствата итн.
А кој би бил купувачот? Знаеш ли за колку илјадници квадратни метри канцелариски простор се работи? Па ние еден Сан Марко неможеме да го изнајмиме, и пропадна проектот а не па сите владини објекти во Скопје. За подземниот булевар викаш дека е утопија, а што е ова што ти го предлагаш? Ајде ти се молам биди малку реален и немој да го рушиш реномето на форумот со овие инаетења.


Posted By: krale
Date Posted: 06-Apr-2011 at 10:00
Не е утопија, Скопје има хроничен недостаток од канцелариски простор. Владата не мора се да продаде во еден ден. Може да се продава во текот на 5-10 години, за да добие поврат на средствата.

Има многу банки, фирми, итн., што би имале потреба од некој од овие простори.


И молим те не ми попувај многу кој го руши угледот, оти јас само дадов предлог за кој може да се дискутира цивилизирано со цивилизирани луѓе. Ако сакате да се спуштаме на вакво уличарско ниво, кажете да направам лог аут.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 06-Apr-2011 at 10:10
Originally posted by krale

Не е утопија, Скопје има хроничен недостаток од канцелариски простор. Владата не мора се да продаде во еден ден. Може да се продава во текот на 5-10 години, за да добие поврат на средствата.

Има многу банки, фирми, итн., што би имале потреба од некој од овие простори.


И молим те не ми попувај многу кој го руши угледот, оти јас само дадов предлог за кој може да се дискутира цивилизирано со цивилизирани луѓе. Ако сакате да се спуштаме на вакво уличарско ниво, кажете да направам лог аут.
Ајде, да видиме. Си ги прашал ли агенциите за недвижнини во Скопје дали е тоа така, или само изнесуваш факти од ракав за да докажеш небулози? Јас пред 3-4 месеци го селев седиштето на мојата компанија, и во контакт со 10тина агенции за недвижности сите ми кажаа дека има премногу издавачи на недвижнини, особено канцелариски простор но нема заинтересирани. Па гледаш колку тешко иде изнајмувањето на Меги, Соравија, Сан Марко, сега и со селидабата на Телеком ќе се ослободат и дополнителни слчободни канцелариски површини.
 
За останатото што подоле го напиша Blahblah
 
ЕДИТ: Сан Ремо LOL


Posted By: krale
Date Posted: 06-Apr-2011 at 11:41
Недвижности на пазарот има премногу. Ама не од калибар што одговараат на големите банки и фирми. ТОа се се некои станчиња, дуќанчиња без промет, и слично. Гледаш Телеком колку пари фрла за да се пресели во зграда кај што ќе биде се? Фактот дека за неизградена зграда се тепаат, ти значи ли нешто? Кога рамстор ја продаде локацијата кајшто е сега НЛБ, исто таква беше приказната.

Не се чуди што Grawe исто на пример сега влегува со инвестиции и они имаат намирисано добро што е недостатокот.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 06-Apr-2011 at 11:50
Originally posted by krale

Недвижности на пазарот има премногу. Ама не од калибар што одговараат на големите банки и фирми. ТОа се се некои станчиња, дуќанчиња без промет, и слично. Гледаш Телеком колку пари фрла за да се пресели во зграда кај што ќе биде се? Фактот дека за неизградена зграда се тепаат, ти значи ли нешто? Кога рамстор ја продаде локацијата кајшто е сега НЛБ, исто таква беше приказната.

Не се чуди што Grawe исто на пример сега влегува со инвестиции и они имаат намирисано добро што е недостатокот.
Гледам, Граве затоа направи минијатура од зграда во споредба со Софија, Белград и стои празна, Сан Марко банкротираше од што се тепаа за изнајмување, Соравија седи пола празна, од што е дуќанче, Меги од што е стан е празна повеќе од 1 година. Реалити чек малку. Да имаше толкава навала немаше ни да ме убедуваш во другата нишка дека БДПто ни е мизерно.


Posted By: Plugger
Date Posted: 07-Apr-2011 at 07:39
Urban Freak, Neka gi ponudat tie prostorii za povolni ceni ke vidis kako ke se izdadat ali koa baraat po iljadnici evra kirija za 50 kvadrata prostor pa ne moze sekoj da si go dozvoli toa.




Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 07-Apr-2011 at 08:38
@Plugger забегавме со муабетов за недвижнини во погрешна нишка, па за да не го гушиме повеќе нема тука да ти одговорам на прашањево, само ќе ти посочам дека има едно основно правило во економијата на побарувачка и понуда. За жал побарувачката на екслкузивен канцелариски простор во Македонија е мизерна, и овој податок ќе ти го кажат најреномираните агенции за недвижнини.
ПС Модератори, можете последниве 3-4 поста да ги префрлите во недвижнини.


Posted By: pbanks
Date Posted: 07-Apr-2011 at 08:51


Ќе се очисти нишкава потемелно.


Posted By: leonid23
Date Posted: 07-Apr-2011 at 22:07
Administratorite pak gledat preku prsti...
Ovde mislam treba da se diskutira za objektot sto se gradi!
A dali Albaniq bila vo podobra nasoka od nas...


Posted By: WNBARCH
Date Posted: 16-Apr-2011 at 09:30



Posted By: Рок-Барок
Date Posted: 20-Apr-2011 at 21:47


Дали конечно ќе се тргне таа како да ја наречам "скулптура"..или наказа од тоа место Dump


Posted By: <Fresno>
Date Posted: 23-Apr-2011 at 18:15


Posted By: Macedonian
Date Posted: 05-May-2011 at 09:48
http://imageshack.us/photo/my-images/508/photo0325g.jpg/">
http://imageshack.us/photo/my-images/829/photo0326r.jpg/">



-------------
МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата кога зурла ќе ти го раскине срцето.


Posted By: spaceman091
Date Posted: 04-Jul-2011 at 22:46


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 14-Jul-2011 at 18:54
Еве еден од многуте урбанистички „подвизи“ на Ск2014, достоен на дострелите на урбанистичкото планирање во средниот век!

Applause


1


2


3






Posted By: gjoko
Date Posted: 14-Jul-2011 at 19:33
можеби нема да ја сечат терасата,туку ќе го залепат новиот објект до него-не е катастрофа туку бетер


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 14-Jul-2011 at 19:42
Интересно е што на „дежурните за форумов“ не им смета дилетанскиот урбанизам на „проектов“ и тука не улетуваат со реченици од типот „од кај знаете бе вие!?“ и „до кога ќе ве слушаме вас!?“, туку делат памет само кога се зборува за „стилови“, носталгии и демек-старо Скопје...

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: fichot
Date Posted: 15-Jul-2011 at 16:44
Ма ним „испод части“ им е сега да се замарат со некаква „комуњарска тераса“. Руши, мижи, бутај.

-------------


Posted By: zabegan
Date Posted: 15-Jul-2011 at 19:17
многу фактори укажуваат на тоа дека се работи буквално без никаков среден план и се бутаат објекти кај што треба и не треба секоја ден
дури и да ја баталиме терастата на банката, фактот дека истите луѓе прво ставиле скулптура, па потоа објект на тој простор укаѓува на тоа дека немаат врска со зборот „план“
зашто воопшто некој би редел скулптури ако на истиот простор сака да изгради објект?...


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: N23
Date Posted: 15-Jul-2011 at 19:41
Момци ај не разгорувајте страсти повторно. Сто пати сите, барем тие што не го преферираме многу овој проект, ни е јасно дека е ова безпланска градба, ама веќе е доцна за било какви забелешки. Сите ја имаа шансата уште од почеток да го сопрат проектот, не успеаа и готово, крај на приказната.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 28-Aug-2011 at 03:21
Како што се сеќавам за овој објект се збореше дека е спорен делот со употреба на различни стилови столбови дека на секој кат се разликуваат. Кога веќе е неокласичен, воопшто не е спорно таквото решение, еве парче од неокласичната архитектура каде е тоа така употребено, црква од Париз. Дека имаше некој муабет дека е некоја локална измислица вакво комбинирање, уствари тука е неспорно дека ова е дел од неокласичната, може да спориме околу употребата на неокласичната општо дали треба. http://en.wikipedia.org/wiki/St-Gervais-et-St-Protais_Church - http://en.wikipedia.org/wiki/St-Gervais-et-St-Protais_Church http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/78/StGervais_Fassade.JPG - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/78/StGervais_Fassade.JPG


Posted By: zabegan
Date Posted: 02-Sep-2011 at 17:05
Originally posted by lslcrew

Како што се сеќавам за овој објект се збореше дека е спорен делот со употреба на различни стилови столбови дека на секој кат се разликуваат. Кога веќе е неокласичен, воопшто не е спорно таквото решение, еве парче од неокласичната архитектура каде е тоа така употребено, црква од Париз. Дека имаше некој муабет дека е некоја локална измислица вакво комбинирање, уствари тука е неспорно дека ова е дел од неокласичната, може да спориме околу употребата на неокласичната општо дали треба. http://en.wikipedia.org/wiki/St-Gervais-et-St-Protais_Church - http://en.wikipedia.org/wiki/St-Gervais-et-St-Protais_Church http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/78/StGervais_Fassade.JPG - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/78/StGervais_Fassade.JPG
мислиш дека архитектите позади објектива знаат за црквава? јас чисто се сомневам...
цел тој ред објекти таму, врска нема со било каков стил, најмалку па со неокласика и поентата не е само во столбовите, туку општо во концептот на целата фасада и форма на објектот и сите нејзини елементи, не ги запазуваат ни основните елементи  абрем на некој класичен стил, така да, излишно е да се даваат вакви споредби

всушност, тоа што објективе не припаѓаат во ниеден стил, баш е единствено нешто што е добро, бидејќи ќе имаме уникатна архитектура Big%20smile


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: lslcrew
Date Posted: 02-Sep-2011 at 17:33
Јас мислам дека кога веќе се нафатиле да проектираат вакви стилови дека ако ништо друго по интернет пребараме репрезентативни примероци на тие стилови и дека влечеле пропорции, орнаментика, фасада, и сите други параметри, ако ништо друго и како историја ги учеле. Таа црква е еден таков примерок, а незнам јас други такви објекти, не ми е ни струка да ги знам, а ни пасија да ги барам сите други објекти со такви употребени различни столбови на сите катови, јас предходно не пишав дека тоа е единствена друга зграда таква во свет, од кај да знам може го има и на многу други места. Ако приметиш и редостледот на стиловите по катовите е истиот што е планиран и за нашата зграда.


Posted By: OCB
Date Posted: 02-Sep-2011 at 17:35
@zabegan

А ти мислиш дека користењето на трите стилови на столбови од http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%80%D1%85%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BA - архитектонскиот поредок е оригинална идеја на архитектот? Погледни ги на пример:

http://cache.virtualtourist.com/6/4325944-Town_Hall_Pamplona.jpg - 1. Градското собрание на Памплона
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/51/Stoa_in_Athens.jpg/800px-Stoa_in_Athens.jpg - 2. Стоата на Аталос во Атина
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/53/Colosseum_in_Rome%2C_Italy_-_April_2007.jpg/800px-Colosseum_in_Rome%2C_Italy_-_April_2007.jpg - 3. Колосеумот во Рим
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/74/The_Tower_of_the_Five_Orders_Oxford.jpg/450px-The_Tower_of_the_Five_Orders_Oxford.jpg - 4. Кулата на петте поредока во Оксфорд
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cc/Rucellai.jpg - 5. Палатата Руцелаи во Фиренца


Posted By: kultuzin
Date Posted: 02-Sep-2011 at 18:05
Незнам што толку се фаќате за стилови кога Архитектурата е техничка уметност каде што буквално нема граници освен оние од функционален, економски и статички карактер. Иако пред 100 години можеби имало некое држење кон стиловите денес тоа не е така не само во архитектурата , туку и уметноста, музиката, автомобилскиот дизајн, модата и да не набројувам, значи се е измешано така да неможе крај со крај да се врза, на крај останува единствено прашањето „ни се допаѓа или не?„.


Posted By: gjoko
Date Posted: 02-Sep-2011 at 19:33
тој што вика дека само кај нас има споеви на различни стилови,ГО МОЛАМда ми објасни во каков стил е граден Таџ Махал во Индија,муслимански ли е,хиндуски, или каков и да,штом е едно од најпосетуваните места во светот.Би сакал некој со архитектонска наобразба да објасни,бидејќи јас како инженер така сум сватил каде што сум читал дека е класичен збир на неколку архитектонски стилови.


Posted By: zabegan
Date Posted: 02-Sep-2011 at 19:47
џабе сте ми реплицирале кога не ме разбирате за што ви зборам, објектите воопшто немаат никаква координираност и складност на екстериерните елементи, тоа е проблемот, не познавајќи ниту стилови, ниту нивни елементи, ниту пак начин на нивно комбинирање, направивме тотална турлитава од објекти на кои богами тешко е око да ти се навикне! и тоа не само што се мешани повеќе стилови, туку се мешани начини и концепти на изградба од тотално различни времиња а во таа комбинација не е вложен ни минимален труд
затоа викам дека се излишни такви споредби и коментари меѓу нашава „архитектура“ и одредени примери низ светот, едноставно кај нас ништо не е како што треба да биде, а сакаме да следиме архитектура од времиња каде архитектурата и општо уметноста била строго одредена од естетски правила и имало минимални забегувања од сето тоа
накратко кажано, исто како да сте ги измешале Да Винчи, Пикасо и Моне, без ни малку осет за целина и координација во таквата комбинација...


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: tiberix
Date Posted: 02-Sep-2011 at 21:47
Zabegan, moze li nekade da vidime tvoe portfolio... ako si arhitekt de... 


Posted By: zabegan
Date Posted: 02-Sep-2011 at 21:52
Originally posted by tiberix

Zabegan, moze li nekade da vidime tvoe portfolio... ako si arhitekt de... 
ајде бе, да не треба и квантна физика да познавам Question Crazy
а и меѓудругото, не знам зошто од толку членови во дискусијава, јас бев тој дотичниот што треба портфолио да извади... навистина е смешно вака да дискутираме...

инаку, што се однесува до стручноста, слободно прашај било кој со диплома, ќе ти објасни убаво, не се срами, ама кога ќе ти објасни, да размислиш малку наместо портфолио да бараш по форумов


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: tiberix
Date Posted: 02-Sep-2011 at 21:54
Diploma i portfolio tebe ti e isto??


Posted By: zabegan
Date Posted: 02-Sep-2011 at 22:27
Originally posted by tiberix

Diploma i portfolio tebe ti e isto??
па за бидам архитект и да имам некакво портфолио, треба да имам диплома, како и да е, дали ќе ми бараш портфолио или диплома, исто ми се фаќа, бидејќи поентата на дискусијата пак би била иста
и да не испадне налево дискусијава, ќе признаам дека по грешка пишав „диплома“ и зборот диплома од следниов момент, ќе го заменам со портфолио, за коментарот да ми биде поразбирлив...


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: lslcrew
Date Posted: 03-Sep-2011 at 00:31
Форумов е базиран на идејата да биде место на преплетување мислења и ставови и на луѓе со професионална позадина и на оние без таква. Ве молам околу оваа процедурална расправа да најдете друга нишка, да идеме овдека со дискусија на тема. Инаку немаше да се вика форум, туку симпозиум на архитекти.

Забеган мислам дека шеташ од крајно конзервативен став во однос на архитектурата, конзеравтивен во смисла дека бараш скоро канонско следење на одреден стил (а нели во Скопје 2014 тоа го нема како што викаш ти), а со таков пристап нели развој и еволуција на стилот не е можен и појава на нов, до некој крајно отворен став кон модерната каде некогаш објектите не мора да се базираат на ништо предходно проектирано односно крајно експериментално. Понекогаш кога те читам дури и имам проблем да разграничам што застапуваш.


Posted By: zabegan
Date Posted: 04-Sep-2011 at 18:05
Originally posted by lslcrew

Форумов е базиран на идејата да биде место на преплетување мислења и ставови и на луѓе со професионална позадина и на оние без таква. Ве молам околу оваа процедурална расправа да најдете друга нишка, да идеме овдека со дискусија на тема. Инаку немаше да се вика форум, туку симпозиум на архитекти.

Забеган мислам дека шеташ од крајно конзервативен став во однос на архитектурата, конзеравтивен во смисла дека бараш скоро канонско следење на одреден стил (а нели во Скопје 2014 тоа го нема како што викаш ти), а со таков пристап нели развој и еволуција на стилот не е можен и појава на нов, до некој крајно отворен став кон модерната каде некогаш објектите не мора да се базираат на ништо предходно проектирано односно крајно експериментално. Понекогаш кога те читам дури и имам проблем да разграничам што застапуваш.
причината поради која барам канонско следење на стилови, не е бидејќи јас така сакам, туку бидејќи ние така сме се одлучиле, да следиме одредени стилови и да ги имплементираме во градов
да измислуваа нешто ново, ќе разберев да се експериментираше и креативноста да владееше, ама тука ние црпиме идеја од нешто што веќе и измислено, и кога веќе го следиме тоа, барем да не го претвораме во кич би било доволно, тука не се работи за современа архитектура која следи минати стилови и ги внесува како елементи во себе, туку за архитектура која е растроена и не знае што сака, па на ваков начин се изразува...


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: gjoko
Date Posted: 11-Sep-2011 at 20:46



Print Page | Close Window