Print Page | Close Window

Плоштад Пресвета Богородица

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Пешачки зони и паркови
Forum Discription: Плоштади, пешачки улици, паркови, зеленило...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1232
Printed Date: 28-Mar-2024 at 09:19


Topic: Плоштад Пресвета Богородица
Posted By: pbanks
Subject: Плоштад Пресвета Богородица
Date Posted: 17-Sep-2008 at 22:14
хммм...

Плоштад меѓу кејот и храмот Пресвета Богородица


Заедно со реализација на проектот кој го изработија студентите од архитектонскиот факултет за уредувањето на левата и десната страна од коритото на Вардар во централното градско подрачје и заживување на целиот овој простор, за што градските власти со ребалансот на буџетот ќе издвојат 30 милиони денари, се планира и изградба на миниплоштад помеѓу црквата Пресвета Богородица и кејот на Вардар. Според градоначалникот Костовски проектот за овој плоштад е веќе завршен, а наскоро ќе биде и официјално промовиран.

- На овој потег ќе се изврши реконструкција на улицата помеѓу црквата и кејот и ќе се постави осветлување, а ќе се отворат и скали до долниот дел од кејот на Вардар. Со реализација на овој проект ќе се создаде ново место за одмор и прошетка на граѓаните, а би се отворил и целиот овој потег кон МАНУ и МКЦ, вели Костовски. Тој напоменува дека реализацијата на проектот за кејот би започнала уште годинава.



http://www.vecer.com.mk/?ItemID=B59EE41FA415D243A0710C7E9D64FC33 - http://www.vecer.com.mk/?ItemID=B59EE41FA415D243A0710C7E9D64FC33



Replies:
Posted By: lslcrew
Date Posted: 09-Oct-2008 at 12:33
Блокада од градскиот совет за плоштадот околу „Света Богородица“



Автор:  Гоце Трпковски

Во градскиот буџет има 2,3 милиони евра повеќе од очекуваните приходи, но советот на вчерашната седница не го одобри планот на градоначалникот Трифун Костовски тие да се искористат за реконструкција на просторот околу црквата „Света Богородица“ со оформување плоштад, изградба на бетонски жардиниери на булеварите, поставување јавно осветлување на левата и на десната страна од кејот на Вардар, како и за покривање на трошоците за струја за уличните светилки и за субвенционирање на градскиот превоз.

Советниците одлучија да ја одложат расправата за прераспределба на парите од буџетот за крајот на месецов. Неизвесно е дали потоа би имало доволно време да се спроведат планираните градежни работи, затоа што сезоната завршува, се очекува временските услови да се влошат, а мандатот на оваа градска управа трае до март. Видно разочаран од оваа одлука, Костовски ги обвини советниците дека го блокираат, а со тоа им прават штета на граѓаните.

СЕ БАРАА ИЗВЕШТАИ ЗА РАБОТАТА

Пред да почне расправата за буџетот, Марија Јовановска, претседателката на советничката комисија за буџет, побара да се одложи точката и сите сектори на градската администрација да достават извештаи како ги трошеле парите, па потоа да се гласа за прераспределбата. Предлогот го поддржаа и други советници. Костовски им порача дека е најважно да ја усвојат таа точка, но неговите укажувања не помогнаа и расправата се одложи.

- За мене многу значеше да се усвои ребалансот, бидејќи јас како градоначалник и градската администрација најмногу ја чувствуваме потребата од измени во буџетот. Го очекував овој непромислен и нефер потег од мнозинството. Јасна ми е намерата да се блокираат сите активности на градот, како и интервенциите во јавните претпријатија, пред се во ЈСП. Што во е целта? Документите што ги барате можете секогаш да ги добиете, наместо со оваа блокада, која е очигледна и штетна, да се промовирате како „надежни“ за наредните избори. Нека ви служи на чест - истакна Костовски.

ПРОЕКТОТ ЧЕКА ВО ФИОКА

Проектот за оформување плоштад на левиот брег на Вардар е веќе готов, а градските власти го најавија пред околу две недели. Тие тогаш рекоа дека треба само да се направи ребаланс на буџетот и градежните работи можат да почнат уште веднаш. Со тоа треба конечно да се уреди просторот каде што порано се наоѓаше приградската автобуска станица. Се планираше новиот плоштад да завршува со скалила кои би воделе до коритото на реката. Од градската управа се надеваат дека со таков проект би можело конечно да заживее и левиот брег на Вардар.

Зголемениот прилив во буџетот се очекува да биде уплатен за надомест за уредување градежно земјиште, односно за комуналии. Поради тоа градската администрација побара таа ставка да се зголеми за 140 милиони денари. Засега не се знае кога ќе се одржи наредната седница на советот, но претседателката Ирена Мишева најави дека ќе го закаже терминот за најмногу осум дена.

http://novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=203&ArticleID=8796



Posted By: zabegan
Date Posted: 09-Oct-2008 at 20:50
па мислам дека плоштадчето и не е толку потребно, за православните цркви како нашиве обично се карактеристични некои дворчиња, како што е ова сега што го има
тие тревничињата му даваат свежина некоја на просторот и мислам дека се во редс, мислам може да се уреди уште мачце, да се насадат некои цвеќенца и да стават клупи во околината и толку
и уште нешто, не знам како е осветлено, можеби на тој дел му треба осветлување, а и самиот објект може да биде илуминиран


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: La Linea
Date Posted: 09-Oct-2008 at 20:55
Голем и атрактивен простор е за да се прави градина од него со неколку патчиња - местото ќе изгледа поатрактивно ако се направи плоштад. И не само што ќе изгледа боље, туку и за верски празници на плоштадот би се собрале повеќе верници. Цвеќињата што ги спомнуваш може да се стават и во жардињери, ако е до толку до зеленило. А објектот иако не го одзема здивот, би требало да се илуминира како и сите поважни објекти во центарот.


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: lslcrew
Date Posted: 11-Oct-2008 at 11:38
Втора шанса за плоштадот кај „Света Богородица“



Автор:  Г.Т.
Откако во средата го одби ребалансот на буџетот предложен од градоначалникот Трифун Костовски, градскиот совет задутре повторно ќе расправа за прераспределбата на парите во градската каса за да се обезбедат пари за изградба на плоштад околу црквата „Света Богородица“ на брегот на реката Вардар.

Според процените на градската администрација, се очекува приходите во буџетот да ги надминат планираните за околу 2,3 милиони евра. Затоа Костовски предложи да се направи прераспределба и со тие пари да се финансираат неколку проекти, како новиот плоштад кај „Света Богородица“, изградба на средишни бетонски жардиниери на некои булевари и за дополнителни субвенции на јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“. Исто така, треба да се постават и нови канделабри од левата и од десната страна на кејот на Вардар, како и да се покријат трошоците за струја од уличните светилки.

На седницата во средата советот ја симна таа точка од дневниот ред, затоа што Марија Јовановска, претседателката на советничката комисија за финансирање и за буџет, побара секторите од градската администрација да поднесат извештаи за тоа како ги трошеле парите досега, а потоа да се расправа за ребалансот. Мнозинството советници го прифатија овој предлог, на големо разочарување на градоначалникот Костовски. Тој ги обвини дека направиле непромислен и нефер-потег со намера да ги блокираат активностите на градот, да создадат што полоша слика за неговата работа и со тоа себеси да се промовираат како „надежни“ за наредните локални избори.

По седницата се појавија сомневања дека станува збор за блокада и дека ребалансот ќе се усвои кон крајот на месецов или во почетокот на наредниот, кога градежната сезона ќе биде при крај, временските услови ќе се влошат и нема да остане доволно време да се спроведе еден таков проект, со оглед на тоа што во март, пред почетокот на новата сезона, ќе има локални избори на кои се очекува да се избере нова градска управа.
http://novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=205&ArticleID=9002



Posted By: my Macedonia
Date Posted: 11-Oct-2008 at 12:20

a ko se gradi Crazyplostadot okolu cerkvata sveta bogorodica to ne e fer deka vo makedonija imat i muslimaci a ne samo ortodox .... aj sega da gradime plostad oklu edna xamija Sleepy trba da pravime plostad kade site ce odat kako segasniot plostad .....  kako mislite vie?



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 11-Oct-2008 at 13:00


Мислам сосема погрешно е да почнеме и ова прашање да го гледаме поларизирано на таков начин. Градот и општините треба да се грижат и да ги уредуваат сите површини што се под нивна надлежност, без разлика дали во близина има црква, џамија или како што најчесто е случај - воопшто да нема верски објект во близина.


Posted By: axel
Date Posted: 19-Jul-2010 at 05:49

Ќе се гради фонтана со релјефи на светци

Општина Центар бара идејно решение за монументална фонтана на која ќе има релјефи за житијата на светите апостоли Петар и Павле, света Богородица и свети Никола. Предвидено е фонтаната да се постави во непосредна близина на црквата „Пресвета Богородица“, како дел од миниплоштад. До почетокот на есента се очекува да биде познат нејзиниот изглед кога, всушност, завршува повикот за доставување на идејните решенија, за кои вкупниот награден фонд изнесува 250.000 денари.

Од општина Центар објаснуваат дека се одлучиле да градат фонтаната во чест на светците, а не споменици, бидејќи за светците не се изработувале споменици, туку барелјефи. „Од кој материјал ќе бидат изработени зависи од идејното решение што ќе го добиеме од авторите“ додаваат општинарите.

Инаку пред десетина дена општинскиот Совет донесе одлука програмата за комунални работи да се дополни со реализација на овој проект. Маркичката за изградба на фонтаната, пак, е предвидена со последната верзија на ДУП „Пресвета Богородица“. (Дс.Т.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=6E82BA689D61CA4B861F5EAFDFB1DE44


Posted By: axel
Date Posted: 22-Mar-2011 at 12:20

Три споменици кај црквата „Богородица“


Општината Центар вчера распиша конкурс за лиење три споменици во бронза, кои ќе бидат поставени на плоштадот пред црквата „Пресвета Богородица“, спроти МНТ

 

 
%20  
Критериум за добивање на јавната набавка е најниска цена. Сите заинтересирани фирми понудите треба да ги достават најдоцна до 18. идниот месец, во просториите на општината Центар.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=32211839481&id=14&prilog=0&setIzdanie=22237


Posted By: spaceman091
Date Posted: 23-Mar-2011 at 11:42
eve i text za kakvi spomenici tocno se raboti

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=DF5E5A3051CD6E4FB621E960431F8A96


Три споменици за плоштадот Пресвета Богородица

Општина Центар бара леарница за изработка на три спомен-обележја во бронза, кои ќе бидат поставени на плоштадот Пресвета Богородица - споменик на Пресвета Богородица, свети Петар и Павле и свети Никола. Леарницата ќе се избере преку електронска аукција, изјавија од Општина Центар. Заинтересираните може да ги достават понудите најдоцна до 18 април годинава, кога ќе се изврши и јавното отворање на понудите.

Од Општината не одговорија колку ќе чини изработката на трите спомен-обележја.

- Откако ќе се избере леарница, сите договори ќе бидат објавени во Бирото за јавни набавки - изјавија надлежните оттаму.

Тие исто така не прецизираат ниту кога ќе бидат поставени.

- С` уште се во фаза на проектирање, постапката с` уште не е завршена, ќе бидете информирани дополнително за времето за нивното поставување - информира Јовица Ацкоски, портпарол во Општината Центар.

Автори на спомен-обележјето на Пресвета Богородица се Зоран Тосевски и Борче Димовски, на свети Никола, Елена и Дарко Дуковски, а автор на споменикот на свети Петар и Павле е Кирил Мукаетов. (А.П.)


Posted By: lslcrew
Date Posted: 24-Mar-2011 at 23:14
Eve go urbanistickiot plan za ploshtadot.

http://opstinacentar.gov.mk/resources/internal/file_views/1202/1_DUP%20PRESVETA%20BOGORODICA.jpg - http://opstinacentar.gov.mk/resources/internal/file_views/1202/1_DUP%20PRESVETA%20BOGORODICA.jpg


Posted By: fichot
Date Posted: 24-Mar-2011 at 23:46

Ајдеее, Богородица, св Петар и Павле, св Никола... што е наредно? Тајната вечера? Big%20smile




-------------


Posted By: spaceman091
Date Posted: 24-Mar-2011 at 23:56
Originally posted by lslcrew

Eve go urbanistickiot plan za ploshtadot. http://opstinacentar.gov.mk/resources/internal/file_views/1202/1_DUP%20PRESVETA%20BOGORODICA.jpg - http://opstinacentar.gov.mk/resources/internal/file_views/1202/1_DUP%20PRESVETA%20BOGORODICA.jpg


bravo konecno i toj del da se sredi, 1.5 e crkvata sv. mina ?


Posted By: Ljubopitko
Date Posted: 25-Mar-2011 at 00:09
Originally posted by fichot

Ајдеее, Богородица, св Петар и Павле, св Никола... што е наредно? Тајната вечера? Big%20smile



другар мисли си во себе, не им давај идеји  Big%20smile


Posted By: lslcrew
Date Posted: 25-Mar-2011 at 05:36
Незнам дали е Света Мина. Помислив да не е старите темели на Пресвета Богородица па сега новава да е малку понастрана поставена, но нели се изгради врз старите темели? Воопшто не се сети на Света Мина а поставеноста и обликот се од црква. Света Мина мислам дека била нешто понавака кај министерство за надворешни или?


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 25-Mar-2011 at 05:48


Јас мислам дека е токму на местото на Свети Мина.

BTW Мина е машки светец, не е Света Мина.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 25-Mar-2011 at 05:56
Поима немав дека е машки. Така некако женско име ми изгледаше.

Некако и основата ми изгледаше мала за тоа што се гледа од сликите со двете куполи и растојанието помеѓу нив поприлично големо е.


Posted By: spaceman091
Date Posted: 25-Mar-2011 at 11:55
spored ovaa slika 1.5 e sveti mina, ubavo se gleda deka sv. bogorodica e malce povnatre a sv. mina e nakaj kej
pak ke kazam bas mi e milo sto konecno ke se sredi toj del od centarot, i konecno ke se trgne toj div parking koj ja ugrduvase slikata



Posted By: my Macedonia
Date Posted: 25-Mar-2011 at 12:01
Ne e potrebno nov Plostad, posto plostadot makedonija se naogja vo nekolku metri, ama sepak me raduva sto kje se ureduva toj del.
Skopje kje stane kako kako italienskite gradovi so mnogu plostadi


-------------


Posted By: alexgizh
Date Posted: 25-Mar-2011 at 13:48
Originally posted by my Macedonia

Ne e potrebno nov Plostad, posto plostadot makedonija se naogja vo nekolku metri, ama sepak me raduva sto kje se ureduva toj del.
Skopje kje stane kako kako italienskite gradovi so mnogu plostadi


Истото би требало да важи и за плоштадот што го заговара Меџити, нели?


-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 25-Mar-2011 at 13:54
Originally posted by alexgizh

Originally posted by my Macedonia

Ne e potrebno nov Plostad, posto plostadot makedonija se naogja vo nekolku metri, ama sepak me raduva sto kje se ureduva toj del.
Skopje kje stane kako kako italienskite gradovi so mnogu plostadi


Истото би требало да важи и за плоштадот што го заговара Меџити, нели?


Abe mi tekna i za toa, pa zatoa kazav deka me raduva sto se urbanizira toj del(istoto go kazav i za plostadot skenderbeg)
zitat: ,,Skopje kje stane kako italienskite gradovi so mnogu plostadi,, (vklucuvajkji i plostadot skenderbeg.Smile
Ne sakav da mesam i drugiot najaven plostad posto pak kje ima tenzii vo forumov!
Sepak, dobro sto prasaBig%20smile





-------------


Posted By: kultuzin
Date Posted: 25-Mar-2011 at 14:06
My Macedonia мислам дека проблемот е во тоа што секоја малку поголема поплочена површина ја неракуваме плоштад, а некако народот под плоштад подразбира центрлна поголема површина, па така подсвесно ако има повеќе од еден плошдат некако одма ни изгледа како да се многу што воопшто не е точно. Како што не е точно дека само во италија има такви мали плоштадчиња.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 25-Mar-2011 at 14:10
Ќе пробам да направам мала визуелизација како би изгледало ова.


-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 25-Mar-2011 at 14:11
Originally posted by kultuzin

My Macedonia мислам дека проблемот е во тоа што секоја малку поголема поплочена површина ја неракуваме плоштад, а некако народот под плоштад подразбира центрлна поголема површина, па така подсвесно ако има повеќе од еден плошдат некако одма ни изгледа како да се многу што воопшто не е точно. Како што не е точно дека само во италија има такви мали плоштадчиња.


Kade pisuva deka ima samo vo italija mali plostadcinja ???Jas mozev i Svajcarija da ja zemav kako primer...



-------------


Posted By: kultuzin
Date Posted: 25-Mar-2011 at 14:14
ОК така ја разбрав реченицата „Скопје ќе стане како Итаијанските Градови„.
Затоа сакав да напоменам дека не е случај само во Италија да има такви мали плоштади.


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 25-Mar-2011 at 14:22
Originally posted by alexgizh

Originally posted by my Macedonia

Ne e potrebno nov Plostad, posto plostadot makedonija se naogja vo nekolku metri, ama sepak me raduva sto kje se ureduva toj del.
Skopje kje stane kako kako italienskite gradovi so mnogu plostadi


Истото би требало да важи и за плоштадот што го заговара Меџити, нели?


Но, без оглед на коментарот на мМ...

Во овој случај со највениот плоштад кај Пресвета Богородица, за плоштадот кај Скендербег би важело обратното од негово нереализирање. Односно дека би имала легитимитет и оправданост неговата изградба.


-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: alexgizh
Date Posted: 25-Mar-2011 at 14:53
Ќе добиеме нешто налик на ова:


Воопшто не ми се допаѓа, но со многу мала измена може да се дојде до "нешто" поприфатливо решение:



-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: kultuzin
Date Posted: 25-Mar-2011 at 15:16
Алекс ако може малку објаснување за објектите околку црквата и за другата помала црква ..Иначе сосема коректна визуализација.


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 25-Mar-2011 at 15:25
Aleksgizh, dobra rabota
@kultuzin
Nikoj ne znae sto kje se seli vo tie predvidenite zgradi( sakam da spekuliram i da kazam deka kje bidat na anticki stil), za spomenicite i fontanite vekje slusnavme vo predhodniot post, a vtorata crkva kje se rekonstuira posto ja imala i porano no se rusil(vidi ja starata slika vo prvata strana )


-------------


Posted By: kultuzin
Date Posted: 25-Mar-2011 at 15:28
Благодарам


Posted By: lslcrew
Date Posted: 25-Mar-2011 at 16:00
Свети Мина не е вцртана во дуп-от за изградба, туку јасно пишува археолошки локалитет, ниакде не е маркица со дефинирани регулациона, градежна линија и висина. Влеговте во дискусија како да се најавило реконструирање, иако тоа не е сигурно, единствено што археолошкиот локалитет е нумериран со број на маркица што наведува дека може би ќе се иде на такво решение за реконструкција.

Алексгиж ова со возуелизацијата го имаш изоставено подземниот паркинг. Трите влеза може да бидат само темни триаголници.

ММ Италија и сите такви градови се многу друга приказна. тамо имаат стари сообраќајни мрежи, мислам коридорите се многу порано дефинирани, немаат земјотрес рестартирање како во скопје. Тоа се урбани кањони, барем јас така ги знам. Тамо плоштадчињата се пијацети што ако не го знаеш градот да си на два метра далеку од таков плоштад нема да осетиш дека пристпуваш кон такво нешто додека не ти отвори искачајки од некое тесно уличе. Така да си имаат своја убавина и се сосема неверодостоен пример да се споредуваат со скопје.

Просторот кај Пресвета Богородица не гледам некој поразличен начин како би се уредил урбанистички и така не е некој којзнае колкав простор.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 25-Mar-2011 at 16:58
Originally posted by lslcrew

Свети Мина не е вцртана во дуп-от за изградба, туку јасно пишува археолошки локалитет, ниакде не е маркица со дефинирани регулациона, градежна линија и висина. Влеговте во дискусија како да се најавило реконструирање, иако тоа не е сигурно, единствено што археолошкиот локалитет е нумериран со број на маркица што наведува дека може би ќе се иде на такво решение за реконструкција.

Алексгиж ова со возуелизацијата го имаш изоставено подземниот паркинг. Трите влеза може да бидат само темни триаголници.

ММ Италија и сите такви градови се многу друга приказна. тамо имаат стари сообраќајни мрежи, мислам коридорите се многу порано дефинирани, немаат земјотрес рестартирање како во скопје. Тоа се урбани кањони, барем јас така ги знам. Тамо плоштадчињата се пијацети што ако не го знаеш градот да си на два метра далеку од таков плоштад нема да осетиш дека пристпуваш кон такво нешто додека не ти отвори искачајки од некое тесно уличе. Така да си имаат своја убавина и се сосема неверодостоен пример да се споредуваат со скопје.

Просторот кај Пресвета Богородица не гледам некој поразличен начин како би се уредил урбанистички и така не е некој којзнае колкав простор.


Потполно си во право. Го проверив ДУП-от и нема ништо поврзано со изградба на објектот, висина или слично.


-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: Makedonij
Date Posted: 25-Mar-2011 at 17:33
Originally posted by Makedonij

Знаете нешто за овоа?

Центар за музика кај Св. Мина


http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs1186.snc4/150861_168522029834502_153130681373637_418388_6406425_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs949.snc4/74238_168522249834480_153130681373637_418389_3784782_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs469.ash2/74238_168522253167813_153130681373637_418390_2328902_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs949.snc4/74238_168522256501146_153130681373637_418391_1513424_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs949.snc4/74238_168522259834479_153130681373637_418392_188714_n.jpg



-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: lslcrew
Date Posted: 25-Mar-2011 at 17:37
Ова беше најавувано многу оддамна. Предходно за на истото место се збореше дека треба да има комплекс на богословскиот факултет, после тоа излезе ова за центар за музика, иако таков оддел требаше да има во предходно најавуваниот комплекс. После тоа на крај од пред година е најавата за изградба на зграда на кеј карши министерство за надворешни што ќе биде барок со тринаесетина државни институции меѓу кои и драмски факултет кој сега е во бараки кај електро факултетот. Имаше и некаква си судско-правна институција колку што се сеќавам па демек не било логично во иста зграда со факултет да бидат. Тоа е последно што официјално имаме. Дали некој аод другите маркици ќе биде некаков црквоно-образовен објект допрва ќе треба да дознаеме.


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 25-Mar-2011 at 19:17
Одлична работа алекс. Во право си. Можеби втората верзија е поприфатлива. Можеби со мало продолжување на внатрешните кракови на внатешните згради . Но и вака е одлично. И јас гласам за втората верзија.

Инаку исто таа интересен е музичкиот центар, кој беше како проект-предлог претходно..


-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: alexgizh
Date Posted: 25-Mar-2011 at 19:58
Да имам време би го начкртал и ова со предлогот за комплексот... не ветувам ништо.

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 06-Apr-2011 at 11:13
Се бара леарница за апостолите Петар и Павле

Општина Центар бара леарница за изработка на обележја на светите апостоли Петар и Павле, свети Никола и на света Богородица. Општината ги избра идејните решенија за изгледот на светците, кои треба да бидат поставени во фонтана на плоштадот пред црквата "Света Богородица".
"Автори на спомен-обележјето 'Пресвета Богородица' се Зоран Тошевски и Борче Димовски, на обележјето 'Свети Никола' се Елена и Дарко Дуковски и автор на спомен-обележјето 'Свети Петар и Павле' е Кирил Мукаетов", велат од Општина Центар, но не кажуваат колку ќе чини уредувањето на овој плоштад.
Избраните автори ќе добијат до 100.000 денари за нивниот труд. Хонорари има и за второнаградениот, и тоа 75.000 денари, а за третонаградениот 50. 000 денари.
Изградбата на фонтана со светците е предвидена со измените на Деталниот урабанистички план "Света Богородица", кој Општина Центар ги донесе минатата година. Со него се предвидува и целиот простор пред црквата да биде уреден во плоштад, а веднаш до неа да се гради објект во кој ќе бидат сместени Факултетот за драмски уметности и 13 државни институции, меѓу кои Даночната управа и Бирото за јавни набавки. http://www.vest.com.mk/?ItemID=CB96CDB4CEB7F94DBD7ACE2A420618D9


Posted By: Doktorot
Date Posted: 25-Jan-2012 at 12:02
http://vest.com.mk/?ItemID=09FC39EEBDAB9B4AB00F71DA0A9207E9 - http://vest.com.mk/?ItemID=09FC39EEBDAB9B4AB00F71DA0A9207E9

Фонтана и за апостолите Петар и Павле

Про­лет­оска треба да почне изградбата на плоштадот пред црквата "Света Бо­го­ро­ди­ца". Општина Центар до крајот на неделава треба да ја избере фир­ма­та која ќе ги гради трите фонтани, во кои ќе стојат апостолите Пе­тар и Павле, свети Никола и света Богородица.
"Ед­на од фонтаните ќе биде поголема, а другите две помали.

Во фон­та­ни­те ќе бидат поставени барелјефи на апостолите Петар и Павле, на свети Ни­ко­ла и света Богородица, кои веќе се леат во леарницата 'Јеремиќ' во Ср­би­ја. Освен овие содржини, просторот партерно ќе биде уреден, и овој дел ќе до­бие сосема нов лик. Колку точно ќе чини овој проект, ќе информираме от­ка­ко ќе биде потпишан договорот со фирмата изведувач", велат од Оп­шти­на Центар.

Из­град­ба­та на фонтана со светците е предвидена со измените на де­тал­ни­от урабанистички план "Света Богородица", кои Општина Центар ги до­не­се минатата година. Со нив се предвидува и целиот простор пред црквата да биде уреден во плоштад, а веднаш до неа да се гради објект во кој ќе би­дат сместени Факултетот за драмски уметности и 13 државни ин­сти­ту­ции, меѓу кои Даночната управа и Бирото за јавни набавки.

Ав­тор на изгледот на спомен-обележјето на апостолите Свети Петар и Пав­ле е Кирил Мукаетов, на пресвета Богородица се Зоран То­сев­ски и Борче Димовски, а на свети Никола се брачниот пар Елена и Дар­ко Дуковски, автори и на едниот пар лавови на мостот Гоце Делчев. Тие за нивниот труд добија по 100.000 денари од Општина Центар, а хо­но­ра­ри беа поделени и за второнаградениот, и тоа 75.000 денари, и за третиот 50. 000 де­на­ри. (А.А.)




Posted By: FoSsiL
Date Posted: 25-Jan-2012 at 13:11

Дали ‘‘Пролетоска‘‘ е македонски збор, или дали е воопшто збор?

Напролет е нешто друго... или оваа пролет... има милион други алтернативи, а они баш Пролетоска ја одбрале...

Како и да... Ок е да се среди тој простор таму, и го подржувам тоа...

Е сега има две прашања... Како ќе изгледа во целина, детално? И колку ќе чини ова уредување?



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 25-Jan-2012 at 14:38


3Д визуелизација според постара верзија на ДУП-от има поставено alexgizh погоре на странава, а еве како ќе изгледа според актуелниот ДУП:





Posted By: FoSsiL
Date Posted: 25-Jan-2012 at 14:54

Ај ќе почекаме со што ќе настапат надлежните... некој рендер, нешто визуелно ако искочи во јавност не би било лошо...



Posted By: spaceman091
Date Posted: 25-Jan-2012 at 16:01
pod 1.5 toa e nekogasnata crkva sveti mina ?


Posted By: macedonia
Date Posted: 25-Jan-2012 at 18:05
Making 3-D statues of saints and other Biblical figures is unusual for an Eastern Orthodox country, because I don't think it is allowed by the Eastern Orthodox Church in general an it something found more in the West. Usually mosaics are more common because they are 2-D. I can show you an example in Veria, Aegean Macedonia where the city made a Byzantine mosaic in honor of St. Paul: (click below)

http://v4.cache2.c.bigcache.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/18767959.jpg?redirect_counter=1%20 - http://v4.cache2.c.bigcache.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/18767959.jpg?redirect_counter=1

%20http://v2.cache6.c.bigcache.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/18768013.jpg?redirect_counter=1 - http://v2.cache6.c.bigcache.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/18768013.jpg?redirect_counter=1

http://v5.cache8.c.bigcache.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/18767984.jpg?redirect_counter=1%20 - http://v5.cache8.c.bigcache.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/18767984.jpg?redirect_counter=1


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 25-Jan-2012 at 19:30

Originally posted by spaceman091

pod 1.5 toa e nekogasnata crkva sveti mina ?

Да. И можно е да се реконструира... или ако ништо другу ќе и бидат откриени и конзервирани нејзините темели... нешто како археолошки локалитет...



Posted By: Baze
Date Posted: 25-Jan-2012 at 19:42
Инаку парцелата Б4 или 1,3 одмана е оградена. Да не знае некој што таму се спрема?


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 25-Jan-2012 at 20:15


Зграда за администрација и ФДУ:
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1261 - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1261


Posted By: fichot
Date Posted: 26-Jan-2012 at 03:20
ОФТОПИК.

Originally posted by FoSsiL

Дали ‘‘Пролетоска‘‘ е македонски збор, или дали е воопшто збор?

Напролет е нешто друго... или оваа пролет... има милион други алтернативи, а они баш Пролетоска ја одбрале...




Незнам дали е литературен, ама често се употребува овој збор, исто како и „летоска“ „зимоска“ „есеноска“ итн. т.е. нема итн тие се.
Мислам дека претежно за минато време се користи, ама изгледа може и за идно.

-------------


Posted By: xnx
Date Posted: 26-Jan-2012 at 11:46
mislam deka najpametno ke bese na ovoj plostad da napravat edna palata koja ke bide novata vlada a segasniot objekt na vladata da se ostavi kakov sto e i da se prenameni vo nekoj javn0-kulturen objekt


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 11-May-2012 at 14:49
Скопски „Бетон“ ќе го гради плоштадот „Пресвета Богородица“ за 4,2 милиони евра

Општина Центар склучи договор со компанијата „Бетон“ од Скопје за изградба на плоштадот „Пресвета Богородица“ кој е предвидено да се оформи околу истоимената црква во центарот на главниот град. За неговата изградба, како и за останатите зацртани објекти во постоечкиот ДУП, беа урнати 14 објекти. Архитектонското решение предвидува плоштадот да се простира на површина од 3.200 метри квадратни и да бидат изведени три фонтани посветени на Пресвета Богородица, на свети Никола и на свети Петар и Павле. Согласно склучениот договор, општинската власт на „Бетон“ ќе му исплати 259.340.120 денари или нешто над 4,2 милиони евра. Просторот на кој ќе се гради новиот скопски плоштад веќе е делумно ограден, но засега нема официјални информации од општина Центар кога ќе започнат градежните активности и за колкав временски период би требало истите да се комплетираат.

На шеталиштето е предвидено да се постават и спомен – обележја на Пресвета Богородица, чии автори се Зоран Тосевски и Борче Димовски, на свети Никола, дело на Елена и Дарко Дуковски и на свети Петар и Павле, изработен од Кирил Мукаетов. Локалната власт веќе распиша тендер за избор на леарница која ќе ги изведе трите спомен – обележја, но сеуште не е познатo кој ќе ги лее иако јавното отворање на понудите беше предвидено за 18 април. Во непосредна близина на идниот плоштад, http://www.build.mk/?p=14277 - во тек се активностите за изградба на новиот објект на Факултетот за драмски уметности и на бројни државни институции кои ќе сместат во него .

 

http://www.build.mk/docs/users/1/Urbanizam/Skopje/Presveta%20Bogorodica%20201106%20izv.jpg">Извадок%20од%20ДУП%20Пресвета%20Богородица





http://www.build.mk/?p=14937 - #
Објавено на 10.05.2012 во категорија http://www.build.mk/?cat=28 - Вести .

Тагови: http://www.build.mk/?tag=%d0%b1%d0%b5%d1%82%d0%be%d0%bd-%d1%81%d0%ba%d0%be%d0%bf%d1%98%d0%b5 - Бетон Скопје , http://www.build.mk/?tag=%d0%bf%d0%bb%d0%be%d1%88%d1%82%d0%b0%d0%b4-%d0%bf%d1%80%d0%b5%d1%81%d0%b2%d0%b5%d1%82%d0%b0-%d0%b1%d0%be%d0%b3%d0%be%d1%80%d0%be%d0%b4%d0%b8%d1%86%d0%b0 - Плоштад Пресвета Богородица , http://www.build.mk/?tag=%d0%bf%d0%bb%d0%be%d1%88%d1%82%d0%b0%d0%b4%d0%b8 - Плоштади , http://www.build.mk/?tag=%d1%81%d0%ba%d0%be%d0%bf%d1%98%d0%b5 - Скопје , http://www.build.mk/?tag=%d1%81%d0%bf%d0%be%d0%bc%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d1%86%d0%b8-%d0%b8-%d1%81%d0%ba%d1%83%d0%bb%d0%bf%d1%82%d1%83%d1%80%d0%b8 - Споменици и скулптури


http://www.build.mk/?p=14937 - http://www.build.mk/?p=14937



Posted By: milena
Date Posted: 13-May-2012 at 03:41
Dali markicata na mapata 1.5 e Sv. Mina ?

-------------


Posted By: Baze
Date Posted: 13-May-2012 at 10:45

ДА



Posted By: gjoko
Date Posted: 22-May-2012 at 18:22
Нови три фонтани во името на светиот дух
Објавено: пред 5 часа
Прочитано: 824
Печати

За изградба на трите фонтани на новиот плоштад кај црквата „Св. Богородица“, со барелјефи за житијата на светите Петар и Павле, Богородица и Никола, веќе се прават ископи, а до крајот на следната година, работата комплетно треба да се заврши, информираат од Општина Центар. Одговорна за проектот е градежната фирма „Бетон“, која за 4,2 милиони евра го доби тендерот за уредување на плоштадот и за изградба на фонтаните.
Овојпат, во средишниот дел на фонтаните нема да се издигнуваат класични скулптури, туку за светците ќе се изработуваат барелјефи, како што за тоа налагаат правилата на православната христијанска религија. Барелјефите кои, всушност, се вајарско дело на камена, метална или на дрвена рамна подлога, при што формите се вајаат во релјеф, ќе се леат во белградската леарница „Јеремиќ“. Барелјефите на Пресвета Богородица се дело на Зоран Тосевски и на Борче Димовски. Автори на барелјефите на Свети Никола се брачната двојка Елена и Дарко Дуковски, а Свети Петар и Павле е дело на Кирил Мукаетов.
Фонтаните, како дел од новиот плоштад кај црквата „Св. Богородица“, се содржини кои се зацртани со последните измени и дополнувања на Деталниот урбанистички план „Пресвета Богородица“. Освен плоштад со фонтани, ДУП-от предвидува и изградба на зграда за јавна администрација, за Факултетот за драмски уметности, црковен комплекс околу црквата „Света Богородица“, во кој ќе бидат сместени крстилница, библиотека на МПЦ, а во предниот дел на црквата ќе се гради објект кој ќе биде официјална резиденција на МПЦ. Дел од државните институции што ќе бидат сместени во новата административна зграда се УЈП, Бирото за јавни набавки, Управата за спречување на перење пари, Бирото за судски вештачења и Агенцијата за индустриска сопственост.
Максималната висина на зградата, според најновите измени на Деталниот урбанистички план за овој дел од градот, е 25 метри, односно седум ката со поткровје, а изгледот на фасадата и архитектурата на објектот, според образложението на надлежните, ќе биде во склад со постоечките градби кои според проектот „Скопје 2014“ се издигнуваат во непосредното опкружување.
Во тој дел ќе се гради уште еден пешачки мост, кој ќе се поврзува со другата страна на кејот на реката Вардар.
До крајот на следната година треба да заврши и изградбата на објектот во кој ќе бидат сместени 14 државни институции и новиот дом на ФДУ, кои ги гради „Гранит“ за 20 милиони евра.
За оформување на новиот плоштад, Општина Центар урна 14 куќи изградени пред повеќе од пет децении. Дел од сопствениците што поседуваа имотни листови за спорните објекти беа обесштетени, додека неколку фамилии чии домови се урнаа, но беа означени како дивоградби, се згрижија во социјални станови од 40 квадрати во „функционерската зграда“ кај Транспортниот центар, за што плаќаат симболична месечна закупнина од 500 денари.

ГМВ

http://www.plusinfo.mk/vest/43686/Novi-tri-fontani-vo-imeto-na-svetiot-duh - http://www.plusinfo.mk/vest/43686/Novi-tri-fontani-vo-imeto-na-svetiot-duh

ПС.не би се согласил со речникот користен во насловот на текстот.ипак се работи за верска работа не за политика.ми изгледа како играње мајтап


Posted By: milena
Date Posted: 22-May-2012 at 19:34
Што е со Света Мина ?


Posted By: Baze
Date Posted: 23-May-2012 at 14:22
Изгледа чека на амин од Владата
За секој случај да не планирале некоја зградичка таму.


Posted By: Block
Date Posted: 15-Aug-2012 at 18:51
Знае некој што се случува тука,немам одамна поминато,има некаква активност или замрзнат е проектот?


Posted By: alexgizh
Date Posted: 21-Sep-2012 at 17:10
Две од трите фонтани се веќе во понапредна фаза на изградба:



-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: macedonia
Date Posted: 22-Sep-2012 at 15:20
Are there going to be statues on those columns?


Posted By: alexgizh
Date Posted: 22-Sep-2012 at 17:37
Не, мислам дека околу столбот ќе бидат релјефите. Колку што знам, на светциве не им прават статуи како во католицизмот.

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: gjoko
Date Posted: 30-Sep-2012 at 21:52
ФОТО: Се градат три нови фонтани во центарот на Скпје

АКТУЕЛНО, ОД ТЕРЕН | 30.09.2012, 17:19

Почна изградбата на првата фонтана која се наоѓа пред црквата Света Богородица во строгиот центар на главниот град. Постаментот на фонтаната, на кој според досегашното искуство ќе стои некој споменик е висок и со слична големина на оние на кои се поставени Александар и Филип.









http://zase.mk/novi-fontani-vo-skopje/ - http://zase.mk/novi-fontani-vo-skopje/


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 11-Oct-2012 at 23:54

Овде изгледа има мала пауза...




Posted By: Cloverstack
Date Posted: 31-Oct-2012 at 02:47


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 31-Oct-2012 at 02:49
Доста оригинално и иновативно ќе делуваат нашиве плоштади. Сите меѓусебно тотално различни, непрепознатливи површини!


-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: gjoko
Date Posted: 31-Oct-2012 at 19:41
овај баш ми наликува на плоштадот карпошово востание.барем така ми се чини,а можеби се лажам


Posted By: macedonia
Date Posted: 22-Jan-2013 at 01:45
Top Secret!












Posted By: macedonia
Date Posted: 22-Jan-2013 at 01:50
From a religious perspective, I can't understand why these statues are made because the Orthodox churches do not allow statues or 3D images of saints. Only icons/mosaics are permitted in art.


Posted By: zabegan
Date Posted: 22-Jan-2013 at 02:24
Previous
и јас го помислив истото при првиот момент... свесни ли се што прават воопшто, не ми е јасно?


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: gjoko
Date Posted: 22-Jan-2013 at 02:30
не само статуи,забраната опфаќа повеќе работи и изворно е вака(од 10-те божји заповеди)

`не величај ништо што е ни на небо ни на земја`

од оваа заповед произлегува неставањето на икони и фрески во црквите и катедралите вон православието.тие буквално го применуваат ова правило


Posted By: macedonia
Date Posted: 22-Jan-2013 at 03:25
sega oshte eden spomenik treba na Muhamed (za Muslimanite)


Posted By: Граѓанин
Date Posted: 22-Jan-2013 at 09:47
Originally posted by macedonia

From a religious perspective, I can't understand why these statues are made because the Orthodox churches do not allow statues or 3D images of saints. Only icons/mosaics are permitted in art.

Скулптурите се во ред ако не се дел од иконографијата на/во самиот храм, но ако се надвор и се чисти споменици (т.е. не се осветени како симболи, како што се фреските, резби и др.) тогаш очигледно е во ред.

Зарем мислите дека на свештенството не му е јасно што може, а што не, па туку-така ќе даде нешто толку апла против правилата на мегдан пред еден од поважните скопски храмови.

* Иако, да признаам, досега немам видено вакво скулптурно претставување на Богородица и Исус или нешто слично.



Posted By: xnx
Date Posted: 22-Jan-2013 at 09:54
zosto po ovoj primer ne napravat i plostad majka tereza? mislam deka na tolkava donacija i znacenje za svetot zasluzuva da se najde na poseben plostad otkolku zbutana na plostad


Posted By: Makedonij
Date Posted: 22-Jan-2013 at 10:45
Originally posted by gjoko

не само статуи,забраната опфаќа повеќе работи и изворно е вака(од 10-те божји заповеди)

`не величај ништо што е ни на небо ни на земја`

од оваа заповед произлегува неставањето на икони и фрески во црквите и катедралите вон православието.тие буквално го применуваат ова правило


Иконата во историјата на Црквата

Црковниот став према култот на иконата постетено се искристизирал низ повеќе етапи. Ориген и Тертулијан не зборуваат во прилог на иконата, исто така ниту Јевсевије Кесариски (263-339), кој сепак признава дека видел икони кои ги преставуваат Христос и Апостолите. Многу било популарно во тоа време мислењето дека постоел автентичен лик Христов. Св. Василие Велики ја споредува функцијата на општење кон иконата со функцијата на зборовите: „што е зборот за слушање, тоа е иконата за видот“. Св. Јован Златоуст вели дека иконата е гаранција на стварноста, видливо Овоплотување на Бога. Св.Јован Дамаскин (околу 730-760) ја одредил теологијата на иконата во нејзина класична форма. За него иконата почива на фактот вселување на човековата природа во ипостасот на Логосот. На крај, Седмиот Васеленски Собор (Никеја, Витинија, 788), повикан против иконоборството, со допринос на патријархот Тарасија (784-806) го одредува православното учење за иконографското представување на Христос, Мајката Божја, ангелите и светителите.

Повеќе:
http://preminportal.com.mk/content/view/568/83/ - http://preminportal.com.mk/content/view/568/83/

-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: macedonia
Date Posted: 22-Jan-2013 at 14:51
Originally posted by Граѓанин




Originally posted by macedonia

From a religious perspective, I can't understand why these statues are made because the Orthodox churches do not allow statues or 3D images of saints. Only icons/mosaics are permitted in art.
Скулптурите се во ред ако не се дел од иконографијата на/во самиот храм, но ако се надвор и се чисти споменици (т.е. не се осветени како симболи, како што се фреските, резби и др.) тогаш очигледно е во ред.


In Greece the Orthodox church does not allow statues of saints for any purpose. For example the city of Veria wanted to build a memorial for St Paul, so they built it in traditional Byzantine mosaics.









Posted By: gjoko
Date Posted: 22-Jan-2013 at 15:52


Posted By: JimmyN
Date Posted: 22-Jan-2013 at 15:57
добро овај е католички


Posted By: JimmyN
Date Posted: 22-Jan-2013 at 15:59
бај де вај во скоро секоја католичка црква има скулптури од светции во црквите.



-------------
If you don`t have a clue,...use the internet!


Posted By: Goki
Date Posted: 22-Jan-2013 at 16:10
Super se izraboteni spomenicite!

Podobro ova nego brodovi i ringispili vo Vardar...


Posted By: CenterCityKid
Date Posted: 22-Jan-2013 at 17:44
Edno pojasnuvanje: tatui ne se zabraneti vo pravoslavieto, no se retki. Eve par primeri za skulpturi:
 
http://collections.vam.ac.uk/item/O93178/virgin-and-child-theotokos-hodegetria-statuette-unknown/ - http://collections.vam.ac.uk/item/O93178/virgin-and-child-theotokos-hodegetria-statuette-unknown/
http://www.tucsonsentinel.com/nationworld/report/122510_santa_claus_turkey/on-christmas-turkey-celebrates-its-native-son-our-santa/ - http://www.tucsonsentinel.com/nationworld/report/122510_santa_claus_turkey/on-christmas-turkey-celebrates-its-native-son-our-santa/
http://theorthodoxlife.files.wordpress.com/2011/11/stnicholasofmozhaisk.jpg - http://theorthodoxlife.files.wordpress.com/2011/11/stnicholasofmozhaisk.jpg
http://rt.com/news/convent-kosovo-sokolica-childbirth/ - http://rt.com/news/convent-kosovo-sokolica-childbirth/
http://www.johnsanidopoulos.com/2010/02/wood-carved-statue-of-st-george-in.html - http://www.johnsanidopoulos.com/2010/02/wood-carved-statue-of-st-george-in.html
 
Isto, ovie skulpturi ne se nisto porazlicno od skulpturite/spomenicite na St. Kliment, Sv. Naum, Sv. Kiril i Metodij, koj gi ima nasegde.
 


Posted By: kultuzin
Date Posted: 22-Jan-2013 at 18:47

Многу добро се изработени скулпурите. Се чудам зошто во оваа леарница не се изработија повеќето скулптури туку се форсираше Јеремиќ од Србија. Скулптурите. Едно што скулптурите изгледат прекрасно и второ ќе имаше повеќе работа за наши луѓе а парите ќе останеа во државата.



Posted By: gjoko
Date Posted: 22-Jan-2013 at 19:45
за тоа прашање се нема логичен одговор,освен ако на тендерот се појавила фирма-ќерка на српската леарница ама регистрирана во РМ


Posted By: zdravozivo
Date Posted: 22-Jan-2013 at 22:47
Зошто кај едни скулптури е веќе оксидиран бакарот уште пред да бидат поставени, а кај други не се знае ни дали воопшто ќе позелени.
Запознат сум околу оксидацијата на бакар, па барам некој по конкретен одговор


Posted By: Z|evzek
Date Posted: 22-Jan-2013 at 23:20




Posted By: JimmyN
Date Posted: 22-Jan-2013 at 23:22
шо е толку чудно? на секоја икона на богородица се тие симболи


-------------
If you don`t have a clue,...use the internet!


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 22-Jan-2013 at 23:29
Инаку што би требало да значат?
Знаете што ми е чудно (не претендирам да сум познавач бидејќи не сум ни верник)? На сите икони на Богородица, Исус има ореол (или како и да се вика тоа) или круна на главата. Тука малку ми е смешно и ја деградира улогата на Исус бидејќи е претставено обично детенце, можеби просјак дури. Moже самата скулптура не е готова и ќе и додадат златен ореол, но не би требало да остане вака.
Скулптура "Есма на млади години со првото посвоено сираче" LOL


-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: Z|evzek
Date Posted: 22-Jan-2013 at 23:31
Originally posted by JimmyN

шо е толку чудно? на секоја икона на богородица се тие симболи

Ништо не е чудно -.- Мора ли да е чудно ако ова го постирав ?


Posted By: Макеедониј
Date Posted: 22-Jan-2013 at 23:44
Нешто грешка си, овие се правени во леарницата Јеремиќ.
 
http://www.livnica-jeremic.co.rs/srb/istorijat/foto_falerija/skoplje_2012.php - http://www.livnica-jeremic.co.rs/srb/istorijat/foto_falerija/skoplje_2012.php


Posted By: JimmyN
Date Posted: 24-Jan-2013 at 00:51
Originally posted by Z|evzek

Originally posted by JimmyN

шо е толку чудно? на секоја икона на богородица се тие симболи

Ништо не е чудно -.- Мора ли да е чудно ако ова го постирав ?


не јас мислев дека се чудиш за симболите. извини тогаш не а сватив смислата.Roll%20eyes


-------------
If you don`t have a clue,...use the internet!


Posted By: MartiniMKD
Date Posted: 24-Jan-2013 at 01:51
Originally posted by Z|evzek


Macedonian Sun in a church fresco painting


Old Cross from Macedonia Timeless


Church of St. Demitrija in Bitola Macedonia, built in 1830


Village Razlovci 1850


Многу повеќе
http://www.historyofmacedonia.org/Macedoniansymbols/MacedonianSun.html - http://historyofmacedonia.org/Macedoniansymbols/MacedonianSun.html


Posted By: FCB
Date Posted: 24-Jan-2013 at 06:11
Originally posted by zdravozivo

Зошто кај едни скулптури е веќе оксидиран бакарот уште пред да бидат поставени, а кај други не се знае ни дали воопшто ќе позелени.
Запознат сум околу оксидацијата на бакар, па барам некој по конкретен одговор

Ovie spomenici bile premackani so hemikalija koja go ubrzuva procesot na oksidiranje na bakarot.
Taka odluka donel avtorot na spomenikot, za da dobie nekoj efekt.
Inaku na bakarot za da prirodno ja smeni bojata i da go dobie zastitiniot sloj "patina", mu e potrebno okolu triesetina godini(mozebi i poveke).
I site drugi spomenici sto se postaveni i ne se pozeleneti vestacki, ako ne se premackuvaat so zasiten sloj, koga togas ke pozelenat.
Se nadevam deka ti odgovoriv na prasanjeto.


Posted By: kiriOK
Date Posted: 24-Jan-2013 at 14:42
The Theotokos of Vladimir, a well-known example of 12th century Greek Byzantine art





Posted By: BME
Date Posted: 04-Feb-2013 at 23:40
Денеска бев во можност детално да ги видам сите деталите од мермерните плочи кои ќе ги красат трите фонтани на плоштадот Богородица. Да бидам искраен од сите досегашни фонтани и гравури т.е. обработки на сцени вметнати на столбовите на фонтаните ова ќе биде нешто фасцинантно. Рачунајте дека ако на Фонтаната на плоштад рељефите се вдалбнати околу 3 до 5 см (не ме фаќајте за збор за дебелината на вдлабнатоста) овие се сигурно 3-пати пораскошни како во сценска претставеност така и во квалитетот на обработката на мермерот.


Posted By: kultuzin
Date Posted: 04-Feb-2013 at 23:47

Originally posted by BME

Денеска бев во можност детално да ги видам сите деталите од мермерните плочи кои ќе ги красат трите фонтани на плоштадот Богородица. Да бидам искраен од сите досегашни фонтани и гравури т.е. обработки на сцени вметнати на столбовите на фонтаните ова ќе биде нешто фасцинантно. Рачунајте дека ако на Фонтаната на плоштад рељефите се вдалбнати околу 3 до 5 см (не ме фаќајте за збор за дебелината на вдлабнатоста) овие се сигурно 3-пати пораскошни како во сценска претставеност така и во квалитетот на обработката на мермерот.


Се наежив од оваа вест искрено. Но ова говори дека со времето и искуството делата на нашите уметници стануваат се поквалитетни и тој факт мислам дека е исклучително битен. Иако можам да кажам дека со оглед дека повеќето уметници немале допир со вакви огромни дела повеќето од споменците и гравурите се доста квалитетно изработени (секако со исклучоци како што е Никола Карев пред собрание)



Posted By: kiroo
Date Posted: 05-Feb-2013 at 01:15
Originally posted by BME

Денеска бев во можност детално да ги видам сите деталите од мермерните плочи кои ќе ги красат трите фонтани на плоштадот Богородица. Да бидам искраен од сите досегашни фонтани и гравури т.е. обработки на сцени вметнати на столбовите на фонтаните ова ќе биде нешто фасцинантно. Рачунајте дека ако на Фонтаната на плоштад рељефите се вдалбнати околу 3 до 5 см (не ме фаќајте за збор за дебелината на вдлабнатоста) овие се сигурно 3-пати пораскошни како во сценска претставеност така и во квалитетот на обработката на мермерот.


А кадро нешто....


Posted By: kiriOK
Date Posted: 05-Feb-2013 at 19:27
Originally posted by kultuzin

Се наежив од оваа вест искрено. Но ова говори дека со времето и искуството делата на нашите уметници стануваат се поквалитетни и тој факт мислам дека е исклучително битен. Иако можам да кажам дека со оглед дека повеќето уметници немале допир со вакви огромни дела повеќето од споменците и гравурите се доста квалитетно изработени (секако со исклучоци како што е Никола Карев пред собрание)
 
LOLWallbash


Posted By: xnx
Date Posted: 05-Feb-2013 at 20:36
mnogu poveke pocituvam vakov plostad so odereden koncept i urbanisticki plan otkolku karam kashata sto ja napravija od glavniot plostad. mislam deka seriozna zadaca na sledniot gradonacalnik e da se pozanimava so dislokacija na golem broj spomenici i sozdavanje na poveke mali plostadcinja i dostoinstven glaven plosad vo skopje


Posted By: pfc
Date Posted: 12-Feb-2013 at 17:20
Сите нови фонтани сличен стил, не разбирам зошто


Posted By: kultuzin
Date Posted: 12-Feb-2013 at 17:54
Затоа што не сме креативни ете затоа. Затоа што 90% од дипломски, магистарски, докторски работи се препишани и веќе видени. Така да од таков кадар не треба да се очекува нешто ново. И кога веќе им се дава слобода да креират нешто , место иновативност добивме еден куп скоро унифицирани фонтани, споменици и објекти.


Posted By: HugoGoulding
Date Posted: 12-Feb-2013 at 18:35

Во овој тип на класично творење и претставување на нештата не се бара некаква креативност од авторот туку се бараат уметнички способности.

Уметничките способности се покажуваат преку скулптурите, релјефите, мозаиците итн.


Класичен начи на творење = уметнички способности на пиедестал, доведување до минималност во креативниот пристап.

Модерни стилови = креативност на пиедестал, доведување до минималност и формализам на уметничките способност.

(Ова важи за објекти, фонтани, скулптури итн.)
______________________


Мислам дека и двата начини на творење, иако различни, се подеднакво тешки и бараат знаења, способности и талент.




Posted By: macedonia
Date Posted: 24-Feb-2013 at 17:53




izvor: http://preminportal.com.mk/content/view/11603/1/ - http://preminportal.com.mk/content/view/11603/1/


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 16-Mar-2013 at 01:48
1


2



Posted By: Z|evzek
Date Posted: 16-Mar-2013 at 19:19
Sto se tie snegulkite na 1vata slika ?



Print Page | Close Window