Print Page | Close Window

ПВЦ столарија

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Изградба и ентериери
Forum Discription: Совети, искуства, едукација, проекти...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1267
Printed Date: 14-Aug-2020 at 09:32


Topic: ПВЦ столарија
Posted By: iwojima
Subject: ПВЦ столарија
Date Posted: 05-Apr-2011 at 22:31
Барам препорака за ПВЦ прозори и окови како и фирма која тоа квалитетно би го извела? Информациите по српско-хрватскиве форуми за пвц профили ми се прилично контрадикторни така да што повеќе читам се подалеку сум од одлука.
 
ПроСпера ми има прилично атрактивна понуда со Trocal профили. Некој нешто да каже за овие? Овие се дури поевтини од некои турски no-name профили а се рекламираат дека пакетот освен Trocal профилот е со и нискоемисони стакла плус аргон и во случајов тоа што се толку ефтини ме плаши.
 
Некој што ги купил/вградил па да каже колку тоа е ОК или не?
 
Поздрав...Replies:
Posted By: pbanks
Date Posted: 05-Apr-2011 at 22:37
Јас имам вградено Трокал профили и сум прилично задоволен.

Иако кај нас Рехау и Саламандер се најизвикани, Трокал се одлична марка, германска фирма со 50 годишна традиција на производство и човек воопшто не треба да се сомнева во квалитетот на профилот.

Сепак профилот е само мал дел од еден прозорец. Можеби најбитен дел е оковот а тој највеќе влијае и на цената така да внимавај на тоа.

Од стакла јас имам одбрано 3 слојно стакло со К фактор заштита. Аргонска исполна ти треба доколку земеш двослојно стакло, ако се решиш за трослојно нема потреба.

Фирма неможам да ти препорачам, можам да ти препорачам човек кој кај мене ги работеше и кој цела набавка и монтажа ми ја истурка на своја рака.
Posted By: iwojima
Date Posted: 05-Apr-2011 at 22:52
Како се препознава тоа т.н. нискоемисионо (К-фактор заштита) стакло?
 
 
 


Posted By: pbanks
Date Posted: 05-Apr-2011 at 22:59
Тука би можел да те прелажам во смисла дали има некаков специфичен изглед.

Ако не се лажам на стаклото му дава накаква дискретна сино-зеленкаста нијанса.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 05-Apr-2011 at 23:25
пбанкс, сино-зеленкаста Roll%20eyes

LOLЈас имам искуство со саламандер прозори од човек, незнам како се вика фирмата точно од кисела вода е со своја работилница. Имаат и контакт со мајстори што мачкаат и кречат за еден ден, ова ако ти е за во веќе готов стан да не бараш дополнително, не за карабина. со пет комори, двојно стакло и изненаден сум од тишина што ќе ти донесат. Со три гуми, нема ни топло и ждирење, особено кога пече сонце заради некоја минимална неприметна скоро затемнетост даваат пријатна атмосфера. Влијае и на прашината што ќе ја бришеш дома од намештај, почист воздух имаш преку стари прозори и прашина влага.


Posted By: pbanks
Date Posted: 05-Apr-2011 at 23:31
Originally posted by lslcrew

пбанкс, сино-зеленкаста Roll%20eyes

LOL

лошо звучи но зборуваме за дискретна нијанса која не ја ни конташ освен ако 3-4 прозорци не се наредени еден на друг. Тогаш некако се „агрегира“ бојата.

Инаку вака немаат некоја фалинка нити изгледаат страшно ко што може ги опишав.
Posted By: iwojima
Date Posted: 05-Apr-2011 at 23:44
да, изгледа ќе да имаат некаква зеленкаста нијанса.. На англиски ова се викало Low-E стакло.
 
Најдов и некој трик со рефлексија на пламен од упаљач за потврда дали стаклото е нискоемисионо или не...
http://ths.gardenweb.com/forums/load/remodel/msg101424515094.html - http://ths.gardenweb.com/forums/load/remodel/msg101424515094.html


Posted By: goran222
Date Posted: 06-May-2012 at 14:59
Дали може некој да ми каже колку е цената на метро  5 коморен пвц прозор и колку е квадрат термопан стакло.


Posted By: VENOM
Date Posted: 27-Jun-2012 at 18:02

Алупласт ИДЕАЛ 6000


Некој ако има искуство со овие нека каже дали се добри и препорака за некои другиPosted By: mirko
Date Posted: 20-Mar-2013 at 18:19
mose li nekoj da mi preporaca firma za PVC prozorci, baram kontakt za firma ili lice od koi ste imale pozitivno iskustvo i ste zadovolni od kvalitetot na prozorcite i montazata
Odnapred blagodaram


Posted By: oxia
Date Posted: 27-Mar-2013 at 21:28
Originally posted by mirko

mose li nekoj da mi preporaca firma za PVC prozorci, baram kontakt za firma ili lice od koi ste imale pozitivno iskustvo i ste zadovolni od kvalitetot na prozorcite i montazata
Odnapred blagodaram

Проспера.Контакт на гугл ќе најдеш.


Posted By: nikola2004mkd
Date Posted: 06-Oct-2013 at 14:58
Здраво на сите.
Размислувам за промена на сегашната дрвена столарија со PVC па ме интересираат повеќе работи:

- Кој профил ми го препорачувате?
- Дали има некоја реална разлика помеѓу 5, 6 и 6 коморен профил наменет за пасивни куќи (најчесто коморите се исполнети со некоја изолациона смеса слична на пур-пена)?
- Која комбинација на стакло пакет да одберам (К-стакло, обично, 4 сезони)?
- Дали некоја комбинација на од овие стакло пакети ја намалува пропусноста на светлина, бидејќи во просторот има релативно малку сончева светлина и не сакам и таа да ја изгубам?
- Како можам да бидам сигурен дека го добивам тоа што го плаќам? Дали има некој начин да се провери дали К-стаклото е навистина К-стакло или пак на пример дали нависта има исполна со аргон?
- Зошто се јавува влага и кондензација многу често кога ќе се заменат старите прозори со PVC? Како можам да бидам сигурен дека нема да ми се појави кондензација и влага?
- Што да правам со кутиите од ролетни? Дали да ги извадам и да го наполнам просторот со тер-вол, дали да ги преместам од надворешната страна, како е најдобро?
 
 


Posted By: gjoko
Date Posted: 06-Oct-2013 at 17:40
Кондензација се јавува обично кај алуминиумски профили,а кај ПВЦ послабо.

Реално еден профил гледаш и плаќаш,а друг ти ставаат-со помалку комори.Колку комори повеќе ,толку помалку топлина излегува низ рамот.

стаклата обично само ги лепат со црн силикон и се ставаат зрнцина за неутрализација на влагата,а треба да се извади воздухот од внатре со машина и да се вбризга некој гас,најчесто аргон.Ако само ги залепат стаклата тоа не е термопан стакло,туку обични две стакла херметички залепени помеѓу себе.

ако не ти мава светлина многу,стави обично стакло,нема потреба од поскапо


Posted By: maci
Date Posted: 07-Oct-2013 at 08:06
јас мислам дека кај нас никој не се занивава со вадење воздух и ставање аргон.сите што кажуваат лажат.прават само пропаганда,не и се исплаќа да го прават тоа.
и јас кога нарачував со 5 комори одкај да знам дека не ми ставиле со 3?
кој и како може да го провери тоа?


Posted By: Bojan10
Date Posted: 07-Oct-2013 at 19:24
Го дупчев најмалиот прозорец, оној од тоалетот, со дупчалка и ги броев коморите.
Е не, ќе го пуштам така на жими мајка...


Posted By: accipiter82
Date Posted: 19-Oct-2013 at 19:57
Еве неколку информации за тоа што треба да гледате кога купувате http://energetskaefikasnost.info/razlichni-vidovi-na-pvc-profili/ - ПВЦ профили
- http://energetskaefikasnost.info/na-shto-treba-da-vnimavate-koga-kupuvate-nova-pvc-dograma/ - Од каков материјал е изграден прозорецот
- http://energetskaefikasnost.info/na-shto-treba-da-vnimavate-koga-kupuvate-pvc-prozorci/ - Број на комори
- http://energetskaefikasnost.info/low-e-staklo/ - Стакло

-------------
http://energetskaefikasnost.info


Posted By: nenad
Date Posted: 15-Jan-2014 at 11:49
Пред некој месец ги заменив моите застарени дрвени прозорци со ПВЦ во мојата викендица во Охрид. Долго време се мислев, премислував, вагав, одев на разноразни форуми и конечно се решив. Освен практичноста кон дрвото ме влечеше и малку сентименталност (долго време работев во шумарството.
Но можам да речам дека не згрешив, на прозорците од дрво им поминува времето. Со новиве прозорци немам воопшто промаја, сметките за струја ми се 20% помали а верувам ќе бидат подолготрајни. Некој споемена погоре кондензација, јас немам таков проблем. Можеби ќе беше уште поуспешно да ставев алуминијумски, но ми беа прескапи во моментов.
Единствено ми е ‘шубе‘ што би рекле Охриѓани, дали навистина не се опасни за здравјето. Прочитав многу текстови, едни ја бранат дрвената столарија, други пластиката или алуминијумот. Секој треба да си одбере самиот. Ево неколку линка каде можат да се видат предностнте и маните на двете страни/се надевам нема да ви створам уште поолема конфузија

http://www.homebuilding.co.uk/design/choosing-products/doors-windows/buying-windows-timber-or-pvcu

http://www.kalesy.ee/wooden-windows-vs-pvc-windows.htm

http://www.inoutic.de/en/tips-on-window-purchase/why-pvc-windows-/advantages-of-pvc-windows-/vorteile-kunststofffenstern.html

http://www.enterijer.rs/content/pvc-aluminijumski-ili-drveni-prozori

http://www.pvcialustolarija.rs/

http://www.drvolik.com/index.php?option=com_content&view=article&id=6:zasto-drvo-a-ne-pvc&catid=1:latest-news


Posted By: nenad
Date Posted: 15-Jan-2014 at 12:23
Пред некој месец ги заменив моите застарени дрвени прозорци со ПВЦ во мојата викендица во Охрид. Долго време се мислев, премислував, вагав, одев на разноразни форуми и конечно се решив. Освен практичноста кон дрвото ме влечеше и малку сентименталност (долго време работев во шумарството.
Но можам да речам дека не згрешив, на прозорците од дрво им поминува времето. Со новиве прозорци немам воопшто промаја, сметките за струја ми се 20% помали а верувам ќе бидат подолготрајни. Некој споемена погоре кондензација, јас немам таков проблем. Можеби ќе беше уште поуспешно да ставев алуминијумски, но ми беа прескапи во моментов.
Единствено ми е ‘шубе‘ што би рекле Охриѓани, дали навистина не се опасни за здравјето. Прочитав многу текстови, едни ја бранат дрвената столарија, други пластиката или алуминијумот. Секој треба да си одбере самиот. Ево неколку линка каде можат да се видат предностнте и маните на двете страни/се надевам нема да ви створам уште поgолема конфузија

http://www.homebuilding.co.uk/design/choosing-products/doors-windows/buying-windows-timber-or-pvcu%20 - http://www.homebuilding.co.uk/design/choosing-products/doors-windows/buying-windows-timber-or-pvcu

http://www.kalesy.ee/wooden-windows-vs-pvc-windows.htm

http://www.inoutic.de/en/tips-on-window-purchase/why-pvc-windows-/advantages-of-pvc-windows-/vorteile-kunststofffenstern.html%20 - http://www.inoutic.de/en/tips-on-window-purchase/why-pvc-windows-/advantages-of-pvc-windows-/vorteile-kunststofffenstern.html

http://www.enterijer.rs/content/pvc-aluminijumski-ili-drveni-prozori%20 - http://www.enterijer.rs/content/pvc-aluminijumski-ili-drveni-prozori

http://www.pvcialustolarija.rs/%20 - http://www.pvcialustolarija.rs/

http://www.drvolik.com/index.php?option=com_content&view=article&id=6:zasto-drvo-a-ne-pvc&catid=1:latest-news - http://www.drvolik.com/index.php?option=com_content&view=article&id=6:zasto-drvo-a-ne-pvc&catid=1:latest-news


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 15-Jan-2014 at 14:39


 

конфузија е најчесто скриена во џебот а не во аберот Smile едно време max верглаше за тоа во тематаза pvc-парапет [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=784&PID=53656#53656 - 1 ] иако ко што вика во темата за прозорци денес тешко да се начека квалитетно а ефтино дрво [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=882&PID=63027#63027 - 1 ]

во принцип единстена грешка денес е стравот од шкарт материјали а со тоа и шкарт комфор односно здравје, но дури допрва ќе учиме колку истиот е оправдан [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=559&PID=114645#114645 - 1 ]-------------
HaјсилнoтoOpужјe http://oregonstate.edu/instruct/phl201/modules/Philosophers/Protagoras/protagoras_plato_knowledge.htm - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: nenad
Date Posted: 15-Jan-2014 at 16:00
Да,морам да се сложам со тебе, џебот диктира. А и трговциве прават финти, ќе стават голема цена, мислиш квалитет е, а тоа истиот шкарт, малку светнат со друга цена.
Човек мора добро да се информира.


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 15-Jan-2014 at 19:24


што би рекле народски социјалистите - ситуацијата е озбилна но не е критична LOL мислам дека нити ти ниту јас можеме некому да му помогнеме, со оглед дека квалитетот е релативна работа денес, дури и кај проверени фирми

плус конзумеристичкиот пристап нема време за контрола на квалитетот, туку во случај на одреден фалш постои гаранција и продаденото го сервисираат, или заменуваат доколку не се исплати да се сервисира, та врти сучи незначи дека и добро информиње на крај ќе донесе добар резултат

затоа купувајте на старо за она што не сте сигурни, бар нема да чукате глата дека ве насамариле, иако понекогаш на старо може да се набави навистина оригинални и квалитетни работи наместо да се пазари нешто ново а ситно и веќе видено, сега пример место нов трактор ми фаќа око да земам половен булдужер [ http://www.ebay.com/itm/JCB-3CX-DIGGER-DUMPER-EXCAVATOR-/321298211858?pt=UK_BOI_Industrial_Tools_Construction_Tools_ET&hash=item4acedda412 - 1 ][ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=468&PID=114204#114204 - 2 ] уствари кога ќе видам за 12к евра + 2к за ценкање и уште 2к за транспорт мислам тешко дека и нов компактен трактор би зел а не па тешкаш 
-------------
HaјсилнoтoOpужјe http://oregonstate.edu/instruct/phl201/modules/Philosophers/Protagoras/protagoras_plato_knowledge.htm - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: nenad
Date Posted: 19-Jan-2014 at 12:48
Не би се сложил со тебе дека треба да се купува на старо кога се работи за ПВЦ столарија. Знам дека е тешко да се најде вистинскиот квалитет, но (спрема мое искуство) тешко е да се најде на старо квалитет. Ево уште еден корисен http://pvcstolarija.blogspot.com/ - линк (додуша на српски) за оние кои се премислуваат.

Квалитетни работи постојат, но тешко е да се најдат


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 19-Jan-2014 at 20:07


можеш да го земемш примерот со колите, за она што не си сигурен подобро оди половно, бар нема да си кинеш нерви ако ја заглавиш, плус пола ќе си простиш од старт Smile

логиката твоја не ја оспорувам воопшто, но некако слабо човек доаѓа до вистинскиот избор од цела шума информации, затоа би требало да помогнат вакви дискусии и да се исфилтрира што-каде-како

донекаде и мал пазар сме за да ова и навистина се случи, но форум ваму форум онаму и не би требало да е проблем, особеноне акорегионално се расчепка по тоа дискусиите чоек, лично многу што имам научен од вакви муабети, само што кај сеуште не се одважува народ да сподели инфо со лезет

можеби решение за овој подфорум би било да се коментира и без регистрација додека за останатите и понатака да оди по старо, јасно истото да се стави ко воочливо во самиот наслов на подфорумот, сметам така би биле полесно турнати луѓе во дебата него класично

 

 -------------
HaјсилнoтoOpужјe http://oregonstate.edu/instruct/phl201/modules/Philosophers/Protagoras/protagoras_plato_knowledge.htm - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: nenad
Date Posted: 26-Jan-2014 at 13:12
Има доста форуми, баш треба човек убаво да запне, некои форсираат едно други друго. Не ретко се прави поголема конфузија одколку расчистување на работите. Но така е тоа...


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 08-Feb-2014 at 13:08

единствено што вреди да се препорача пластикава е за болници, месари и хипохондрици во случај да има антибактериолошки слој [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1609&PID=165641#165641 - 1 ] но таквиот слој може да се нанесе и на стакло и на дрво па не е некоја особена предност, иако по логиа на нештата дрвото би ги изгубило природното чуство па која е поентата да плаќа чоек посолена цена за дрво третирано со хемија во однос на пластика и антибактериолошка заштита

единствено би се залажиле дека ете бидејки дограмата е од дрво, ние живееме природно, иако тоа дрво е толку истретирано да неможе ни да стане збор за здрава природа, но ако е за утеха колективно живееме во самоизмама тешејки се дека еуште не сме одвоени од природата, ех тга за југ

[tube]HQIRPcp5XIQ[/tube]-------------
HaјсилнoтoOpужјe http://oregonstate.edu/instruct/phl201/modules/Philosophers/Protagoras/protagoras_plato_knowledge.htm - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: nenad
Date Posted: 11-Feb-2014 at 08:54
Ако нанекого му треба, ево неколку фирми кои произведуваат ПВЦ и АЛ столарија од соседна Србија кои ги посетив за време на едно мое службено патување. Рекоа дека не и им е проблем да ја испорачаат робата во Македонија (преку други фирми или слични финти...), само не знам дали се навистина производители или само трговци, во погоните нивни баш и не влегов.

http://www.pvcinzinjering.co.rs/ - http://www.pvcinzinjering.co.rs/
http://www.pvcstolarijadvd.rs/ - http://www.pvcstolarijadvd.rs/
http://www.mrpvcsistem.rs/ - http://www.mrpvcsistem.rs/
http://www.alustolarijabeograd.rs/ - http://www.alustolarijabeograd.rs/
http://www.pvcialustolarija.rs/ - http://www.pvcialustolarija.rs/
http://www.als-bgd.com/ - http://www.als-bgd.com/


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 17-Feb-2014 at 00:10

kaj site bese na gosti ili tie dojdoa po tebe, plus koe fajde od isporaka a garancijata sto ke ja dobies za niv odi setne frlija vo korpa so ogled neisplatlivosta da ja reklamiras stokata t.e. So tie finti i toj svoj prevoz komotno odi kupi si druga vrata ili prozor, ova eventualno zgrada ako gradi coek pa da sporeduva kvalitet i ceni dodeka individualno neka ne se laze narod

-------------
HaјсилнoтoOpужјe http://oregonstate.edu/instruct/phl201/modules/Philosophers/Protagoras/protagoras_plato_knowledge.htm - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: nenad
Date Posted: 17-Feb-2014 at 18:31
Се разбира дека не се конкуренти за македонскиот пазар, кога ќе се пресметаат транспорнтите трошоци, а таква роба има и кај нас. Но имаат доста квалитетна роба, уште еднаш ќе кажам не знам дали навистина ги произведуваат или се само трговци, пошто колку што знам кај нас нема производство, само трговија, а маржите баш и не се мали. А ме нервира кога морам да им плаќам на трговците ненормални маржи.


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 18-Feb-2014 at 12:03

sto e kvalitet!? materijalot ili kako istiot e sklepan, mozam da kazam deka i kaj nas ima dobri proizvoditeli no koga ke im go zatrupaat pazarot so petparacka konkurencija normalno deka i tie ke olabavat, pretpostavuvam onie koi se orientirani kon izvoz ova ne gi zasega no nemam aber koj od ovde drzi nekoj pazar na sever

imame li zdruzenie na dogramadzii

-------------
HaјсилнoтoOpужјe http://oregonstate.edu/instruct/phl201/modules/Philosophers/Protagoras/protagoras_plato_knowledge.htm - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: nenad
Date Posted: 18-Feb-2014 at 15:30
мене како потенцијален муштерија ме интересира само одност квалитет/цена. Тоа од каде е, дали е од домашно потекло или од Тунгузија ми е во втор план.


Posted By: nenad
Date Posted: 02-Mar-2014 at 10:39
Турски машини за производство на ПВЦ и Алуминијумска столарија

http://www.intelli-mach.com/en/default.asp?rsm=100000000000 - http://www.intelli-mach.com/en/default.asp?rsm=100000000000
http://www.mrpvcsistem.rs/pvc_alu_masine.html - http://www.mrpvcsistem.rs/pvc_alu_masine.htmlPosted By: nenad
Date Posted: 09-Apr-2014 at 07:50
Производство на алуминијумске лачни прозорци:


[tube]pRSmGMPH5JU[/tube]
[tube]7ml2JJvg5wc[/tube]
[tube]TiGl3dpk7KU[/tube]

Преземено од http://www.als-bgd.com/blog_Alu-stolarija-video-1.php - сајтот на Алс

-------------


Posted By: nenad
Date Posted: 09-Apr-2014 at 08:13
Алуминијумски профили за прозори.
Преземено од сајтот на http://www.pvcstolarijadvd.rs/alu-stolarija.php - http://www.pvcstolarijadvd.rs/alu-stolarija.php


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 10-Apr-2014 at 11:43

nastrana shto e veshtachki i ekoloshki kabaet pvc-to sepak ekonomski i tehnichki e poisplatliva pojava od aluminiumskata ili drvenata dograma [ http://youtube.com/watch?v=n6GS3ZTuBEE%20 - 1 ] iako ne sekoja pvc dograma e trajno reshenie [ http://youtube.com/#/watch?v=ZWt2ub6KexU - 2 ] em bez ral-montazha i kaj pvc-to se javuva orosuvanje t.e. kondendenzacija [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=882&PID=169329#169329 - 3 ]

ako na seto ova se dodade co2 footprint-ot na aluminiumot ta eto globalen kabaet od vakov trend [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=447&PID=141766#141766 - 1 ]

mozhe kombinacijata alu-drvo da e pooriginalna pojava od ful-alu profil, no posekako ne e za narod so plitok dzeb iako dokolku stane trend kje dotera i do teoretstki eko-isplatliva opcija [ http://www.m-sora.si/hr/prozori/603/udobje - 1 ] pod pretpostavka deka drvoto e od zemja ko Slovenija kade istoto e vishok ko resurs

[tube]a6i-nK17CRg[/tube]

-------------
HaјсилнoтoOpужјe http://oregonstate.edu/instruct/phl201/modules/Philosophers/Protagoras/protagoras_plato_knowledge.htm - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: nenad
Date Posted: 10-Apr-2014 at 15:19
ЦО2 отисокот на алуминијумот не е голем. Навистина се троши многу енергија при неговото произвотство, но заштедата на топлинска енергија во зградите е многу поголема. за жал нема некој независен научно публикуван труд, секоја индустрија си прави свој маркетинг, но јас можам да се сложам дека комбинацијат адрво алуминујум е можеби најдбрата засега.
Но како што рече доста е скапа, тешко достапна е за нашиот џеб (стара пословица, сиромавиот двапати плаќа.
Иначе дрвната граѓа е претежно од скандинавија, многу малку од Германија, австрија, Словенија во европски рамки има минимален процент на пазарот.


Posted By: nenad
Date Posted: 02-May-2014 at 19:47
Неколку фази во производството на прозорци

[tube]nT8O82nUw0I[/tube]
[tube]Pr8qqgPLsX0[/tube]
[tube]Vo57qF-CvBA[/tube]
[tube]GG49V8VGSoQ[/tube]

http://www.alustolarijabeograd.rs/pvc-stolarija-video.php - преземено од сајтот


Posted By: nenad
Date Posted: 08-May-2014 at 12:07
komarnici. Stanuvaat se povazni i povazni so promenata na klimata. Ne bi trebalo da se stedi na niv!http://www.pvcstolarijadvd.rs/komarnici.php - prezemeno odsajtot


Posted By: nenad
Date Posted: 08-May-2014 at 12:28
Roletni. Preporacuvam da se aluminijumski. Iako se poskapi trajat daleku podolgo i davaat mnogu pogolema zastita.
http://pvcinzinjering.co.rs/roletne.html - prezemeno od sajtot


Posted By: nenad
Date Posted: 19-May-2014 at 10:29
VIDEO:

Proces na proizvodstvo na prozor od PVC

[tube]rEe3SUyQzGE[/tube]


Posted By: nenad
Date Posted: 10-Jun-2014 at 13:01
Една од негативните стрнаи на ПВЦ столарија (делумно и на алуминијумската) е повишена кондезација заради пресилно дихтување. Тоа се решава со помош на пецифични окови кои допуштаат мала циркулација на воздух


http://www.pvcstolarijadvd.rs/okovi.php - Siegenia оков

http://pvcinzinjering.co.rs/blog_Bezbedno-provetravanje-sa-Winkhaus-okovom.php - Winkhaus оков


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 10-Jun-2014 at 16:23Нено дали тоа е подобра опција од рал-монтажа

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=882&PID=169329#169329 - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=882&PID=169329#169329


-------------
HaјсилнoтoOpужјe http://oregonstate.edu/instruct/phl201/modules/Philosophers/Protagoras/protagoras_plato_knowledge.htm - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: nenad
Date Posted: 10-Jun-2014 at 21:19
Искрено, не знам што е подобро, веројатно РАЛ -от, но проблем е што е непозната работа кај нас (и јас разбрав за тоа релативно скоро) прозиводителите не ја нудат, мајсторите се уште не се доволно вешти во монтажата, јас гласам за Winkhaus activPilot Comfor. Дава заззор од околу 5-6 мм и тоа е доволно за проветрување на простријата, Можеби ќе се случи кондензација од помали размери, но далеку од тоакако кога е прозорецот потполно дихтува


Posted By: nenad
Date Posted: 18-Jun-2014 at 17:57
Комарници: добиваат се поголемо значење заради наездата на комарци. Во ЕУ е забрането прскање. За среќа произведувачите на прозорци имаат решение.
[tube]J4rrZdMqlrs[/tube]

https://www.youtube.com/channel/UCGVvtWmbFzI-R91mHoLIS5A - уште неколку видеа


Posted By: nenad
Date Posted: 05-Jul-2014 at 09:26
http://www.pvcstolarijadvd.rs/blog-Pieta-komarnici.html - Од истиот сајт: ПИЕТА Комарници

До сега немав слушнато за таков тип комарник.


Posted By: nenad
Date Posted: 25-Jul-2014 at 08:04
http://www.alustolarijabeograd.rs/komarnici.php">
http://www.alustolarijabeograd.rs/komarnici.php"> http://www.alustolarijabeograd.rs/komarnici.php">


Posted By: nenad
Date Posted: 28-Jul-2014 at 08:42
Знам дека темата е за ПВЦ столарија, но сепак псотавив една слика за алуминијумски капаци. Релативно нова појава на пазаротЧ
http://www.als-bgd.com/alu-zaluzine.php">


Posted By: nenad
Date Posted: 20-Aug-2014 at 14:16
http://www.als-bgd.com/alu-zaluzine.php"> http://www.als-bgd.com/alu-zaluzine.php"> http://www.als-bgd.com/alu-zaluzine.php">


Posted By: nenad
Date Posted: 11-Sep-2014 at 08:16
http://www.pvcialustolarija.rs/pvc-stolarija-galerija.php">     http://www.pvcialustolarija.rs/pvc-stolarija-galerija.php">     http://www.pvcialustolarija.rs/pvc-stolarija-galerija.php"> http://www.pvcialustolarija.rs/pvc-stolarija-galerija.php"> http://www.pvcialustolarija.rs/pvc-stolarija-galerija.php">


Posted By: nenad
Date Posted: 16-Sep-2014 at 07:55
ПВЦ прозорци

http://www.pvcialustolarija.rs/pvc-prozori-galerija.php"> http://www.pvcialustolarija.rs/pvc-prozori-galerija.php">


Posted By: mikipanda
Date Posted: 24-Oct-2014 at 08:42
Дали некој има искуство со Тензор?
tenzor.com.mk
Треба да купувам ПВЦ и размислувам помеѓу
Тензор, Проспера и Ролопласт
Секој совет е добредојден


Posted By: nenad
Date Posted: 09-Nov-2014 at 09:51
PVC prozori i vrati

http://www.alustolarijabeograd.rs/pvc-alu-stolarija-reference-2.php">


Posted By: nenad
Date Posted: 19-Dec-2014 at 08:51
Eden tekst vo vrska so znacenjeto na prozorskite stakla
http://www.mrpvcsistem.rs/pvcialustolarija-blog_Kako-odabrati-staklo-za-prozore.php - http://www.mrpvcsistem.rs/pvcialustolarija-blog_Kako-odabrati-staklo-za-prozore.php

-------------


Posted By: nenad
Date Posted: 14-Jan-2015 at 10:24
Монтажа на ПВЦ прозори
[tube]KabUo_OaA7c[/tube]

http://www.alustolarijabeograd.rs/pvc-stolarija-video.php - повеќе видеа на сајтот

-------------


Posted By: nenad
Date Posted: 13-Feb-2015 at 11:06
Ролетни за http://www.pvcstolarijamond.rs/roletne.php - ПВЦ столарија

-------------


Posted By: nenad
Date Posted: 10-Mar-2015 at 10:08
Komarnici
http://www.pvcstolarijamond.rs/komarnici.php - sliki simnati od sajt

-------------


Posted By: nenad
Date Posted: 12-Mar-2015 at 10:23
Стакло, важен дел на еден прозорец


симнао од http://www.pvcstolarijamond.rs/slike/staklo/staklo-6.jpg - >>>>

карактеристики кои треба да ги поседува стаклото

http://www.pvcstolarijamond.rs/download/CG1.0+L16+FL4+L16+4-LOW-E.pdf - PDF 1
http://www.pvcstolarijamond.rs/download/4+16+4-LOW-E.pdf - PDF 2

-------------


Posted By: nenad
Date Posted: 18-Mar-2015 at 11:30
http://www.pvcstolarijamond.rs/pvcstolarija-blogovi.php">

-------------


Posted By: nenad
Date Posted: 30-Mar-2015 at 11:41
PVC vx ALU vlezna vratavs-------------


Posted By: nenad
Date Posted: 14-Apr-2015 at 09:28
Комбинација дрво-алуминијум.
Најдобра, но и најскапа солуцијасликите simnati од http://www.als-bgd.com/aluminijum-drvo.php - комерцијален сајт

-------------


Posted By: nenad
Date Posted: 28-Apr-2015 at 08:01
Листа на атести кои треба да ги исполнува квалитетна столарија

http://www.pvcstolarijamond.rs/stolarija-atesti.php - http://www.pvcstolarijamond.rs/stolarija-atesti.php

-------------


Posted By: nenad
Date Posted: 22-May-2015 at 09:14
Уште неколку интересни факти во врска со проѕорското


Posted By: nenad
Date Posted: 03-Jun-2015 at 07:49
Листа на каталози на германски http://www.pvcstolarijamond.rs/katalozi-profila.php - ПВЦ профили

-------------


Posted By: nenad
Date Posted: 25-Jun-2015 at 08:31
http://www.mrpvcsistem.rs/staklo.php - galerija na nekolku vidovi stakla
-------------


Posted By: nenad
Date Posted: 06-Jul-2015 at 08:44
Прозорско стакло - неисцрпна тема на Интернет. Уште некои податоци
http://www.alustolarijabeograd.rs/pvcialustolarija-blog_Provodljivost--troslojnog-stakla.html - проводливост на трослојно стаклоl
http://www.pvcinzinjering.co.rs/blog_Staklo-je-ukras-prozora.php - стаклотое украс
http://www.pvcstolarijabeograd.rs/staklo.php - шематски прикази на разни видови прозорски стакла
-------------


Posted By: nenad
Date Posted: 23-Jul-2015 at 12:48
предност на ПВЦ столарија е и таа што може да се нарачуваат во која сакаме боја принт или сјајност.
Новост на пазарот фолии во боја од германската компанија ВЕКАPosted By: nenad
Date Posted: 10-Aug-2015 at 11:43
додатен и составен дел на прозорците се и http://www.pvcstolarijamond.rs/rolo-zavese.php - завеси

Zebra zavesi http://www.pvcstolarijamond.rs/zebra-zavese.php - http://www.pvcstolarijamond.rs/zebra-zavese.php

Rimski zavesi http://www.pvcstolarijamond.rs/rimske-zavese.php - rimski zavesi

Plise zavesi
http://www.pvcstolarijamond.rs/plise-zavese.php - plise zavesi

-------------


Posted By: nenad
Date Posted: 11-Aug-2015 at 11:20
http://www.als-bgd.com/aluminijum-drvo.php - drvo-aluminijum kombinacija

-------------


Posted By: nenad
Date Posted: 23-Sep-2015 at 12:50
Зошто квалитетен http://www.mrpvcsistem.rs/okov.php - оков?
-------------


Posted By: nenad
Date Posted: 01-Oct-2015 at 14:16
Галерија на http://www.als-bgd.com/pvc-i-alustolarija-galerije.php - ПВЦ врати

-------------


Posted By: citizenK
Date Posted: 02-Oct-2015 at 17:28
Дечки дали има вакви понуди од Македонски фирми? Сајтови нешто препораки?


Posted By: nenad
Date Posted: 06-Oct-2015 at 11:59
Ѕа балкони и тераси http://www.pvcstolarijamond.rs/klizni-sistemi.php - клизни врати


-------------


Posted By: nenad
Date Posted: 20-Nov-2015 at 18:19
http://www.als-bgd.com/blog_Razlika-izmedju-5-komornih-i-6-komornih-profila.php - razlika pomedju 5 i 6 komorni PVC ramoviPosted By: nenad
Date Posted: 07-Dec-2015 at 12:16
Nekolku videa koji prikazuvaat proizvodstvo na
http://www.alustolarijabeograd.rs/pvc-stolarija-video.php - PVC prozorci


Posted By: nenad
Date Posted: 22-Dec-2015 at 10:40
veka PVC profili Swingline

Posted By: nenad
Date Posted: 28-Dec-2015 at 16:03
Saem vo nurnberg


Posted By: nenad
Date Posted: 03-Jan-2016 at 16:37
eloksacija i plastifikacija: procesi vo proizvodstvoto na aluminijumska stolarija

http://www.pvcstolarijamond.rs/alu-stolarija.php - Blog na Elvial


Posted By: nenad
Date Posted: 10-Mar-2016 at 13:23
kako nastanuva eden prozorec:

[tube]rEe3SUyQzGE[/tube]


Posted By: nenad
Date Posted: 26-Mar-2016 at 15:43
ramovi so 5 i 6 komori:
http://www.mrpvcsistem.rs/pvcialustolarija-blog_PETOKOMORNI-I-SESTOKOMORNI-PROFILI.php - link


Posted By: nenad
Date Posted: 02-May-2016 at 09:04
http://www.mrpvcsistem.rs/pvcialustolarija-blog_PVC-materijal-buducnosti.php - регенеративна пластика , големо откритие во светот на ПВЦ производите
https://www.youtube.com/watch?v=Rb5v-Hs6800 - видео

се уште нема примена, но прашање на време


Posted By: nenad
Date Posted: 26-Aug-2016 at 16:28
- CE oznaka i nejzinoto znacenjePosted By: nenad
Date Posted: 03-Oct-2016 at 10:59
PVC stolarija treba da bide plastificirana za da moze da izdrzi i funkcionira kako treba

http://www.mrpvcsistem.rs/pvcialustolarija-blog_Plastifikacija-polivinil-hlorida.php - Plastifikacija na Polivinil hloridna plasticna masa


Posted By: nenad
Date Posted: 11-Dec-2016 at 17:24
доста честа дискусија - какво е влијанието на http://www.mrpvcsistem.rs/pvcialustolarija-blog_Broj-komora-kod-PVC-profila-i-njihov-znacaj.php - бројот на комори во прозорците. До 4 комори се гледа влијание, се над тоа е маркетинг!


Posted By: nenad
Date Posted: 13-Jan-2017 at 12:18
http://pvcstolarija.blogspot.rs/2016/10/o-polivinil-hloridu-i-aditivima.html - hemijski sostav na PVCPosted By: Dare1
Date Posted: 08-Jun-2018 at 11:07
Tačno tako, velikoj većini ljudi je ovo i dalje nepoznanica iako se http://alu-plast.rs/pvc-stolarija%20 - PVC stolarija koristi već dugi niz godina. Obradili smo i temu http://alu-plast.rs/pvc-stolarija-cene%20 - cene PVC stolarije , kako se određuje i na šta bi ljudi trebali da obrate pažnju pri kupovini.

-------------
http://alu-plast.rs/ - Veliki izbor ALU i PVC stolarije, kao i svih vrsta
vrata. Dugogodišnje iskustvo i najkvalitetnija aluminijumska i PVC stolarija garantuju
kvalitet i brze rokove isporuke.


Posted By: nenad
Date Posted: 13-Jun-2018 at 14:33
Неколку совети кои се корисни при купуванје на
https://pvcstolarija.blogspot.com/2017/07/kako-odabrati-kavalitetan-pvc-prozor.html - ПВЦ прозорци ЛИНК

Posted By: Eli
Date Posted: 19-Dec-2019 at 12:09
Компанија Вамаско
http://www.vamasko.com.mk


Posted By: nenad
Date Posted: 21-Dec-2019 at 16:11
Интересен блог во врска со набавка на прозори и врати.

https://pvcstolarija.blogspot.com/2019/12/glavobolja-zvana-kupovina-pvc-stolarije.html%20 - ЛИНКда се одбере добра фирма која е професионална и која стои зад своите зборови и ветувања воопшто не е лесно, барем овде на Балканов


Posted By: IN_MOTION
Date Posted: 09-Feb-2020 at 19:02
Здраво, дали некој има искуство со подигачко-лизгачка врата (HST) Hebe Schiebe TürСакам целиот ѕид да го направам стаклен со голема лизгачка врата. Ширината е околу 4 метри, а висина 2.63 метри. Термопан со 3 стакла.Posted By: Cloverstack
Date Posted: 10-Feb-2020 at 00:13
Originally posted by IN_MOTION

Здраво, дали некој има искуство со подигачко-лизгачка врата (HST) Hebe Schiebe Tür

Што поточно е подигачко-лизгачка врата, како функционира?

Јас имам свежо искуство со стаклена лизгачка „фолксваген“ врата кон терасата (2,8 х 2,3), но дали ти е релевантно?


Posted By: IN_MOTION
Date Posted: 10-Feb-2020 at 11:02
Да, мислам дека тој е тој механизам од фолксваген, некој ги вика подигачко-лизгачки врати. Најверојатно станува збор за истото.

Ме интересира каква е звучната и топлинската изолација, бидејќи сепак станува збор за голем прозор со две крила.Posted By: Cloverstack
Date Posted: 10-Feb-2020 at 17:34
Од изолацијата сум совршено задоволен, иако кај мене е со 2 стакла.

Кај мене има олеснителни околности што не знам дали е случај и кај тебе:
1. Во однос на термичката изолација во прилог ми оди тоа што е кон тераса, која значително ја заштитува стаклената површина од струење на воздух и од ветар.
2. Во однос на звучната изолација во прилог ми оди што сум далеку од бучен сообраќај, а и воопшто е тивка околина.

Сепак, ти велиш дека би одел со 3 стакла, па претпоставувам дека тоа може да искомпензира прилично.


Posted By: IN_MOTION
Date Posted: 10-Feb-2020 at 21:41
Супер, фала ти.

Добив некоја понуда со РЕХАУ профили:

Коефициент на топлоразменливост Uw = 0,85 W/m2К
• PVC профилен материјал REHAU 6 коморен ,Германија,систем RAU FIPRO+PVC
рамен надвор и внатре со 3 дихтунзи,Коефициент на топлоразменливост
Uw = 0,85 W/m2К
• Застаклување:термопан со 3 стакла ,надворешно високо енергетско 4S(fourseasons)
стакло PLANITERM4Ѕ,средно PLANILUX Float,внатрешно нискоемисионо К-стакло
PLANITERM UltraN ,SAINT GOBAIN -Франција,исполнет во двете комори со гас
Аrgon 90% ,4s+16 90%Ar+4+16 90%Ar+4(k)=44mm
со коефициент на топлоразменливост Ug= 0,6 W/M2k и звучна изолација - 32dB RW
• Оков: ROTO- Германија

Али прилично солена. Околу 5К еур.Print Page | Close Window