Print Page | Close Window

Футуристички градби

Printed From: build.mk
Category: Останати теми
Forum Name: Фото/Видео
Forum Discription:
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1377
Printed Date: 14-May-2024 at 15:27


Topic: Футуристички градби
Posted By: OCB
Subject: Футуристички градби
Date Posted: 28-Jul-2011 at 21:18
1. Душевна болница Дружба, Киев



2. Грузиско министерство за патишта, Тбилиси



3. Руска амбасада, Хавана



4. Церемонијална палата, Тбилиси



5. Архитектонски факултет, Минск



6. Институт за роботика, Санкт Петербург



7. Институт за научни истражувања, Киев



Сликите се превземени од http://www.mixedgrill.nl/2011/03/13/communistische-architectuur/
Инспирирано од книгата Cosmic Communist Constructions Photographed by Frédéric Chaubin.



Replies:
Posted By: lslcrew
Date Posted: 28-Jul-2011 at 21:40
Она душевната болница уште толку ќе ги побудали луќето, дошле да се лечат, а не некоја сива зграда да ги дотепа психички.


Posted By: fusion
Date Posted: 28-Jul-2011 at 22:11
Slika 2 malku mi lici na meteoroloski vo Skopje



Posted By: OCB
Date Posted: 28-Jul-2011 at 23:29
8. Дунавско цвеќе, Будимпешта



9. Хотел Риугионг, Пјонгјанг



10. Претседателска вила, Езеро Севан, Ерменија





Posted By: OCB
Date Posted: 28-Jul-2011 at 23:59
За крај споменици од поранешна Југославија

11. Подгарич, Хрватска



12. Петрова гора, Хрватска



13. Космај, Србија



14. Козара, Босна



15. Илирска Бистрица, Словенија



16. Јасеновац, Хрватска



17. Сански мост, Босна



18. Ниш, Србија



19. Колашин, Црна Гора



20. Косовска Митровица, Косово



21. Сисак, Хрватска



22. Никшиќ, Црна Гора



23. Македониум



Извор
http://www.cracktwo.com/2011/04/25-abandoned-soviet-monuments-that-look.html


Posted By: Supervisor
Date Posted: 29-Jul-2011 at 01:47
Ме фаќа језа од ова комунистички СССР и градбиве инаку таа првата болница мислам дека не е во Киев тоа јасно се гледа дека е плажа некаде на Црно Море!!!

-------------
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje


Posted By: BOJAN
Date Posted: 29-Jul-2011 at 09:27
Мене напротив ми се допаѓа изгледот на овие згради од СССР, во последното издание на промотивното списание на реномираниот издавач „Ташен“ ги има токму овие згради од СССР на насловната страница. Има многу интересни зданија кон кои настапуваме со предрасуди.


Posted By: Dragan
Date Posted: 29-Jul-2011 at 13:14
И мене ми се допаѓа изгледов на овие згради од СССР, па не мора и од СССР и од тој комуни блок од тој период,убави градби имали и од праисторија и од турско, и од византиско време па сега да ги изложиме на критика.


-------------


Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Jul-2011 at 18:55
Originally posted by OCB

1. Душевна болница Дружба, Киев




Грешка, се работи за хотел близу Јалта во Украина. Интересна структура, инаку според шпекулациите своевремено Америка го имало обележано местово како потенцијална лансирна рампа за ракети поради впечатокот кој го одава од птичја перспектива.


Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Jul-2011 at 18:56
Originally posted by OCB


2. Грузиско министерство за патишта, Тбилиси





Мојот убедливо омилен примерок Cheers


Posted By: lupo
Date Posted: 29-Jul-2011 at 19:23
Dovolno e  samo kaj nas da se slika, nisto povekje

-------------
...kaj si kapelo pak ke si kape...


Posted By: Galileo
Date Posted: 29-Jul-2011 at 19:33
Бузлуджа - България
 
 
 
 


Posted By: Galileo
Date Posted: 29-Jul-2011 at 20:10
Създатели на българската държава - Шумен - България
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Аиде сега да видиме кой е создал Transformers и дали са извънземниLOL
 LOL


Posted By: theMac3donian
Date Posted: 30-Jul-2011 at 03:59

За трансформерс признавам дека се од Бугарија.
Во право си Галилео. Хахаххахахахахахахахахах

Инаку во името на Отецот, Синот и Светиот Дух го прогласувам движењето што ги инспирира овие градби како...
Commiepunk

Lest we forget


Гевгелија. (порано на Вардарски Рид, денес на Караорман)

Мене навистина ми се допаѓа Македониумот, незнам како ви делува на вас.

-------------
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР


Posted By: zabegan
Date Posted: 01-Aug-2011 at 21:38
морам да признаам дека многу од овие зданија се прекрасни од многу аспекти (се разбира меѓу нив има и нелогичности и грдосии)
голема штета е што сеуште им е прилепен епитетот „комунистички“ и се судираат со презир од широките маси, a се всушност модернистички, исто како минимализмот во капиталистичките земји, ја имаат поставено основата на денешната архитектура и се далеку пред своето време

можеби одбивноста и разликата од делата во кап. земји се состои во преголемата употреба на бетонот и брутализмот, па се претвора во сивило кое никој не би го посакал... втора клучна работа е што сите објекти се оставени на забот на времето, баш поради промената  политичките води, што воопшто не ми се допаѓа и објектите ги прави како да се за во филм на Хичкок
споредете го модернизмот во двата политички блока колку е различен, а ги користи истите методи, дури и на мене, што ги фалам објективе, многу попривлечен ми е капиталистичкиот модернизам, со тоа што користи поширока палета на бои и материјали a и перфектни комбинации на формите и материјалите кои придонесуваат за попријатен изглед можеби



-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Џоле
Date Posted: 09-May-2013 at 09:39
Кенјата центар за конференции (Kenyatta Conference Center), Најроби, Кенија (архитект: Карл Хенрик Ноствик/Karl Henrik Nøstvik)



-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 09-May-2013 at 09:41
Јаунде (Yaoundé), Камерун



-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 09-May-2013 at 09:42
Станбена зграда во Бобрујск, Белорусија



-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 09-May-2013 at 09:44
Хотел во Франција / Flaine Ski Resort, Near Chamonix, France (1960-69)



-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 09-May-2013 at 09:45
Куќа за рекреација на писателите, Ерменија



-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 09-May-2013 at 09:46
Советска библиотека, Грузија



-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 09-May-2013 at 09:48
Панорама хотел во Чешка / Panorama Resort Hotel, Štrbské Pleso, Czech Republic



-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 09-May-2013 at 09:50
Рехабилитациски центар во Домбаи, Русија



-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 09-May-2013 at 09:51
Словачко национално радио



-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 09-May-2013 at 09:52
Аеродромот во Јереван, Ерменија





-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 09-May-2013 at 09:54
Хотел „Салјут“ во Киев, Украина



-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 09-May-2013 at 09:55
Општинска зграда во Русе, Бугарија



-------------
За сè има вторпат


Posted By: vladegf
Date Posted: 09-May-2013 at 10:21
Originally posted by pbanks


Originally posted by OCB

1. Душевна болница Дружба, Киев


Грешка, се работи за хотел близу Јалта во Украина. Интересна структура, инаку според шпекулациите своевремено Америка го имало обележано местово како потенцијална лансирна рампа за ракети поради впечатокот кој го одава од птичја перспектива.


Сепак се работи за санаториум Карпати. Колку што можам да ископам инфо..


Posted By: gjoko
Date Posted: 09-May-2013 at 10:30
ги почитувам овие градби,и јас сум бил титов пионер,ама лично не ми се допаѓаат.

ама во никој случа,не треба да им се менува насилно стилот.

ќе поновам што мислам за нашите во скопје-да се обложат со термоизолација,но обликот и бојата да им се зачува оригинални.мислам дека е изводливо


Posted By: BOJAN
Date Posted: 09-May-2013 at 10:41
Аеродромот во Ереван мене ми се допаѓа, премногу футуристички ми изгледа, како некој објект од СФ филм, некоја тајна лансирна рампа или место во кое живеат вонземјани. Интересно!


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 09-May-2013 at 11:54
Originally posted by gjoko

ги почитувам овие градби,и јас сум бил титов пионер,ама лично не ми се допаѓаат.

ама во никој случа,не треба да им се менува насилно стилот.

ќе поновам што мислам за нашите во скопје-да се обложат со термоизолација,но обликот и бојата да им се зачува оригинални.мислам дека е изводливо


Дали тебе, мене или некому нешто му се допаѓа тоа е релативна и маловажна работа. Факт е дека од објектите градени во сличен стил и епоха во Скопје половина имаат добиено светски награди и признанија и се забележителни и познати објекти во својот ранк. Тоа неможе нити приближно да се каже за скопската предземјотресна архитектура, а пак апсурдно е да се зборува за зградиве од Ск2014 кои се на спротивната страна на скалата!

Сликите се бомба!

ЕДИТ: И ако може да се смени насловот во Социјалистичко-... оти поим како комунистичка нема. Се знае што е соц-архитектура.

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: Џоле
Date Posted: 09-May-2013 at 14:28
За мене Хидрометеоролошкиот институт во Скопје, градскиот архив и комплексот со главната пошта и зградата на телекомот се исто така футуристички градби. И ден-денес измамуваат воздишки од вистинските познавачи и љубители на архитектурата, и тоа не само кај нас туку и пошироко...

-------------
За сè има вторпат


Posted By: daci92
Date Posted: 09-May-2013 at 14:30
Ѓоко , јас лично на нашите објекти би се согласил на термо изолација ,но само од внатре ,никако од надвор ,со самото тоа се нарушува автентичноста на објектот и стилот.
Инаку за надворешно доколку треба да се поднови само да се помине површински со боја која би ја задржала автентичноста и стилот на овие објекти.

Инаку Андреј ,колку јас што знам се класифицира како комунистички само за да се опише ерата во која е граден.


Posted By: Џоле
Date Posted: 09-May-2013 at 14:31
Секако, овде треба да се смести и споменикот во Бузлуџа, Бугарија

Еве една подобра слика од истиот

http://www.flickr.com/photos/kamgtr/8026682080/"> http://www.flickr.com/photos/kamgtr/8026682080/ - Communist UFO Landing by http://www.flickr.com/people/kamgtr/ - KamrenB Photography , on Flickr[/IMG]

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 09-May-2013 at 14:32
Уште една

http://www.flickr.com/photos/kamgtr/7569277932/"> http://www.flickr.com/photos/kamgtr/7569277932/ - Shipka's Buzludza (Бузлуджа) by http://www.flickr.com/people/kamgtr/ - KamrenB Photography , on Flickr[/IMG]



-------------
За сè има вторпат


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 09-May-2013 at 14:37
Споменикот е НА врвот Бузлуџа. Еве една репортажа за него на словенската национална телевизија RTVSLO:

Lepi zapuščeni kraji sveta: sedež bolgarske komunistične partije

http://www.rtvslo.si/tureavanture/vagabund/lepi-zapusceni-kraji-sveta-sedez-bolgarske-komunisticne-partije/307666




-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: Џоле
Date Posted: 09-May-2013 at 14:37
Originally posted by vladegf

Originally posted by pbanks


Originally posted by OCB

1. Душевна болница Дружба, Киев


Грешка, се работи за хотел близу Јалта во Украина. Интересна структура, инаку според шпекулациите своевремено Америка го имало обележано местово како потенцијална лансирна рампа за ракети поради впечатокот кој го одава од птичја перспектива.


Сепак се работи за санаториум Карпати. Колку што можам да ископам инфо..


Од она што јас можам да го најдам на интернет (англиски и руски извори), станува збор за хотел. Еве еден коментар кој можеби повеќе ќе ја објасни градбата:

„This building is a hotel built in 1984. It was a friendship project between the Soviet Union and Czechoslovakia. I read somewhere that the Czechoslovakian space program was affiliated with the Soviet Union's; maybe that's why the building reminds of some kind of spaceship.

When building the hotel, CIA became very nervous - when looking at satellite pictures they thought that the Russians were constructing some kind of secret weapon!“

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 09-May-2013 at 14:41
Погледнете го овој резервоар за вода... Не знам каде се наоѓа.



-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 09-May-2013 at 14:45
Северен Кавказ, во близина на Домбаи, Русија



-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 09-May-2013 at 14:51
Музеј во Рио де Жанеиро, од Оскар Нимаер





-------------
За сè има вторпат


Posted By: kenzo_fan
Date Posted: 09-May-2013 at 16:20

Феноменални градби. Резервоарот за вода е во Шведска. http://minimalissimo.com/2009/06/hyllie-water-tower/ - Линк Линк. 



-------------
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски


Posted By: Мартин
Date Posted: 09-May-2013 at 19:31
Грузиското министерство за патишта, Дунавското цвеќе во Будимпешта како и хотелот во Франција ми се фаворити, меѓутоа словачкото национално радио ми е одвратно во секој поглед!


Posted By: OCB
Date Posted: 09-May-2013 at 19:50
Originally posted by Џоле


Поранешен Санаториум „Дружба“, Јалта

http://architectuul.com/architecture/druzhba-sanatorium

Сега хотел:

http://www.kurpaty.com/


Posted By: NoName
Date Posted: 10-May-2013 at 09:39
Воопшто не ми се допаѓаат со ретки исклучоци. Но според мене на надворешниот изглед некако и ќе се навикне човек ама колку се внатре функционални тоа е најбитно. А според сликиве не ми изгледаат дека се баш функционални - истурени агли, чудни форми... по се изгледа се како нашиот комплекс факултети каде не може да се разминат двајца студенти.


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 10-May-2013 at 10:33
Да бе да! Друго си е викаш една кружна зграда како онаа на кејот или пак само еден метар од неа една друга што човек неможе ниту формата да и ја опише, а камо ли за функционалност да збори! Ама ти и таквите можете да си бидете среќни оти ни го направивте Скопје за потсмев и жалење само за да можете да си ги гледате *топлите* објекти со душа и да си го задоволите вашиот *истенчен* вкус и око!


-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: zdravozivo
Date Posted: 10-May-2013 at 13:29
На поголем дел од форумџиите им се допаѓаат овие градби, на помал не им изгледаат привлечно...
Но сите можеме да се согласиме дека внатрешноста им е многу лоша, како што спомена ѓоко, тврдам и јас и секој што поминал период подолг од 1 час во некој од објектите.Потребна е изолација која дополнително би била отежната од необичните форми и обликувања на внатрешноста (освен ако не се промени комплетно изгледот внатре што јас не би сакал искрено).
Изгледот на објектите мене ми се допаѓа, но горе споменатиот факт ги прави објектите доста нефункционални уште од нивната изградба.
Незнам како се градени низ светот сличните објекти, но во Македонија се изгледа Just for show.


Posted By: gjoko
Date Posted: 10-May-2013 at 14:03
немора све да се допаѓа секому.на што ќе личи тоа?како типизирана населба.мора да има слобода ,а посебно ако зборуваме за архитектите кои никако несмеат да бидат ограничувани.тука лежи нивната сила-во луцидноста по цена и да бидат омаловажувани.

другари мои кои студираа на градежен,пренесува изјави од нивни професори кои зборувале дека доколку не постојат архитектите со својата маштовитост,градежниците ќе ги правеле зградите како коцки


Posted By: Danndy
Date Posted: 21-May-2013 at 17:36
Не знам, мене ми се допаѓаат. Посебно санаториумот кој сега е хотел (хахахха мене би ми било језиво да престојувам во истиот).
Најголем проблем е... одржувањето на истите. Скоро никој од нив не се добро одржани.

Браво за фотките дечки

-------------
Traveling.


Posted By: Dragan
Date Posted: 21-May-2013 at 18:06
Originally posted by Danndy

Не знам, мене ми се допаѓаат. Посебно санаториумот кој сега е хотел (хахахха мене би ми било језиво да престојувам во истиот).
Најголем проблем е... одржувањето на истите. Скоро никој од нив не се добро одржани.

Браво за фотките дечки

Што е језиво во ваквии објекти, просторот е внатре е само простор, и не се дел според надворешниот изглед, дали 50м2 во нова зграда и 50 м2 во зграда од ''комунистички'' стил е исто, нема разлика.


-------------


Posted By: Macedonicus
Date Posted: 21-May-2013 at 19:10
Hotel Budapest во Будимпешта (форма на боjлер)




-------------
ಠ_ಠ


Posted By: OCB
Date Posted: 21-May-2013 at 20:38
Палата на младите и спортот, Приштина



Западна порта, Белград



Posted By: Danndy
Date Posted: 21-May-2013 at 23:51

Originally posted by Dragan

Што е језиво во ваквии објекти, просторот е внатре е само простор, и не се дел според надворешниот изглед, дали 50м2 во нова зграда и 50 м2 во зграда од ''комунистички'' стил е исто, нема разлика.


Језиво дека бил санаториум.

-------------
Traveling.


Posted By: zabegan
Date Posted: 22-May-2013 at 01:49
не ми е јасно зошто толку ставате акцент на тоа дали ви се допаѓа објектот, отколку на тоа какво архитектонско дело е и која е приказната позади него... без навреди, ама за мене тоа е многу плитко размислување, особено доколку ве интересира такво нешто како архитектурата... меѓудругото, си земате објект виден на слика на интернет и си создавате целосна сопствена приказна за него, без воопшто да му го погледнете концептот
и просто се изнасмеав кога прочитав дека двајца од најголемите поддржувачи на најнефункционалниот проект кој постоел во градов, зборат за функционалност...
и уште ми боде очи тоа што на овие објекти се дава „комунистички“ кога самите стилови на овие објекти потекнуваат баш од западот и ги има насекаде низ светот


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Macedonicus
Date Posted: 22-May-2013 at 13:10
Originally posted by zabegan

не ми е јасно зошто толку ставате акцент на тоа дали ви се допаѓа објектот, отколку на тоа какво архитектонско дело е и која е приказната позади него... без навреди, ама за мене тоа е многу плитко размислување, особено доколку ве интересира такво нешто како архитектурата... меѓудругото, си земате објект виден на слика на интернет и си создавате целосна сопствена приказна за него, без воопшто да му го погледнете концептоти просто се изнасмеав кога прочитав дека двајца од најголемите поддржувачи на најнефункционалниот проект кој постоел во градов, зборат за функционалност...и уште ми боде очи тоа што на овие објекти се дава „комунистички“ кога самите стилови на овие објекти потекнуваат баш од западот и ги има насекаде низ светот


Точно така, имав прилика да видам на слики многу зданиjа во комунистички стил во Лос Анџелес, еден од тамошните државни универзитети е во таков стил и Американците се горди на тоа. Ние пре би се завиткале во неокласистичка завеса отколку да си ги прифатиме веќе архитектонски признатите градби

-------------
ಠ_ಠ


Posted By: gjoko
Date Posted: 24-May-2013 at 16:15
http://www.yomadic.com/communist-architecture-skopje-kenzo-tange/ - http://www.yomadic.com/communist-architecture-skopje-kenzo-tange/


Posted By: Џоле
Date Posted: 24-May-2013 at 16:24
Originally posted by gjoko

http://www.yomadic.com/communist-architecture-skopje-kenzo-tange/ - http://www.yomadic.com/communist-architecture-skopje-kenzo-tange/


овие фотографии (поголемиот дел) веќе ги постирав во нишката за скопскиот брутализам

-------------
За сè има вторпат


Posted By: gjoko
Date Posted: 24-May-2013 at 18:18
видов,и затоа ставив само линк за кој сака да прочита од текстот


Posted By: Nemorosus
Date Posted: 25-May-2013 at 02:00
Дечки, повеќето од архитектурава припаѓа кон брутализмот. Guitardemon ме упати, и јас како тука ги рачунав како „комунистичка архитектура“. Брутализмот според мене е преубава архитектура, сѐ додека се одржува! Додека не се одржува (како кај нас) добива напуштен изглед, ко пост-апокалитички по малце барем... Сепак ептен футуристички објекти има, многу напред во времето!


Posted By: Watson
Date Posted: 25-May-2013 at 02:32
дечки дали некој може да ми каже како да постирам слика?


Posted By: gjoko
Date Posted: 25-May-2013 at 10:14
мора прво сликата да ја постираш на сајтовите каде служат само за постирање на слики.таму прво се регистрираш слично како и овде.после од таму го копираш линкот.регистрирај се па ќе се објасниме пак
јас сум регистриран на овие два сајтови

%20 - http://photobucket.com/

http://imageshack.us/ - http://imageshack.us/


Posted By: Watson
Date Posted: 26-May-2013 at 07:08
fala gjoko


Posted By: Watson
Date Posted: 26-May-2013 at 07:27
на image shack се регистрирав,е сеа уште да ми кажиш како да ги постирам,дали да го копирам линкот со сликите или...?


Posted By: ehrlich
Date Posted: 26-May-2013 at 14:17
На блогов ги има скоро сите позначајни примери на ваква архитектура во Скопје, а воедно авторот и го дава своето мислење за Скопје и се разбира за неизбежниот проект Скопје 2014, но сепак авторот во глобала е воодушен од самиот град и мноштвото стилови во самиот град.

http://www.yomadic.com/communist-architecture-skopje-kenzo-tange/?fb_action_ids=10151641358202790&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map=%7b10151641358202790%3A403834903057729%7d&action_type_map=%7b10151641358202790%3Aog.likes%7d&action_ref_map=%5b%5d - http://www.yomadic.com/communist-architecture-skopje-kenzo-tange/?fb_action_ids=10151641358202790&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map={%2210151641358202790%22%3A403834903057729}&action_type_map={%2210151641358202790%22%3A%22og.likes%22}&action_ref_map=[]


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 26-May-2013 at 14:25
Малку хотели во интересни соц-бруталистички стилови во Бугарија од времето на НРБ. Тогаш нели хотелите беа излогот на нацијата за да се импресионираат туристите и страницте.

Хотел Ленинград, Пловидв:

http://s1145.photobucket.com/user/andrejbuild/media/Spomeni%20ot%20NRB/Leningrad3_zps926bc04a.jpg.html">

http://s1145.photobucket.com/user/andrejbuild/media/Spomeni%20ot%20NRB/Leningrad2_zps048f2675.jpg.html">

http://s1145.photobucket.com/user/andrejbuild/media/Spomeni%20ot%20NRB/Leningrad1_zpsc67970b6.jpg.html">

http://s1145.photobucket.com/user/andrejbuild/media/Spomeni%20ot%20NRB/h-lLeningrad_zpsfa5327ed.jpg.html">

Хотел Поморје, Поморје:

http://s1145.photobucket.com/user/andrejbuild/media/Spomeni%20ot%20NRB/h-lPomorie_zps9360c01e.jpg.html">

http://s1145.photobucket.com/user/andrejbuild/media/Spomeni%20ot%20NRB/h-lPomorie1_zps5cf6e355.jpg.html">


Хотел Велико Трново:

http://s1145.photobucket.com/user/andrejbuild/media/Spomeni%20ot%20NRB/VT1_zps0c78b36b.jpg.html">

http://s1145.photobucket.com/user/andrejbuild/media/Spomeni%20ot%20NRB/VT_zps55e1ce79.jpg.html">

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: BOJAN
Date Posted: 26-May-2013 at 15:40
Мрц, мац, мјам-мјам, Курир има нов текст за архитектурата во Скопје. фотките е и онаа од изгорената пошта Скопје 1... brainstorming..., повелете закуската:

Скопје во очите на странците: Од бруталистичка архитектура до светска метропола (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Брутален бетон или комунистичка архитектура која е симбол за социјализам и некреативност. Ова е Скопје во очите на странците пред главниот македонски град да го добие новиот современ лик , кој привлече многубројни туристи и ќе донесе бенефит на повеќе полиња.
Странскиот новинар Нејт Роберт, градбите во Скопје од минатото ги опишува како брутален бетон од комунистичката ера, притоа користејќи низа фотографии од старите скопски бетонски градби.

- Постои причина зошто ниту еден друг град во Светот нема толку многу примери на бруталистичка архитектура. Во 1963 тата во Скопје, архитектонскиот тренд не беше арт-деко, туку модернизмот со посебен акцент на бетонскиот брутализам. Скопје допрва треба да го капитализира своето архитектонско наследство. Јас би предложил нов туристички слоган - "Скопје -бруталистички главен град на светот", пишува Роберт.



Додека некои се уште ги посакуваат „убавините“ на бруталниот бетон од минатото, граѓаните на Скопје и воопшто на целата земја се гордеат со новиот лик на метрополата, додека пак странците кои се почесто го посетуваат во него гледаат современ европски град со нов лик. Модерниот свет од бруталистичка архитектура денеска се ослободува како од нешто непотребно. Од друга страна, странците не беа заинтересирани за ваквата стара архитектура, додека новиот лик на Скопје привлече голем број на странски туристи.



Роберт во статијата вели дека терминот комунистичка архитектура, за западниот свет се користи за да се означи темниот, брутален и одделен стил на архитектурата на Балканот која во голема мера се разликува од она што се градело во другите земји. Тој додава дела со популација од половина милион жители, Скопје се смета за мал град. Во неговата компактна структура овој град содржи многу поголем број на градби од бруталната архитектура од било кој друг град во светот, смета тој.



Тој потенцира дека го сака Скопје и верува дека секој би го засакал доколку го посети.

-Во моментов градот се менува брзо. Може да го посетите Скопје сега или за неколку години кога ќе спадне правот од изградбата која е во тек. Како и да е, во овој град има за секого по нешто, не е скапо, народот е пријателски настроен и нема да им верувате на своите очи кога ќе стигнете таму. Скопје е многу повеќе од рај на бруталниот бетон на комунистичкото доба, пишува Роберт.



Тој со овие зборови ја потврдува позитивната промена која му се случува на Скопје во изминатиов период. Скопје од град на брутален бетон, со новите градби почнува да наликува на современ европски град, кој сега во очите на странците е светска метропола која добива достоен лик.



Сето ова се овозможи благодарение на проектот Скопје 2014, кој покрај современиот лик на градот, овозможи и отворање на работни места, внесе приходи од туризмот и ја исполни историската обврска кон македонските херои. Проектот воедно е потпора за македонскиот идентитет. Од друга страна, според псоледните податоци од Државниот завод за Статистика, скопје секојдневно го посетувале 225 странски туристи во февруари.



Во февруари главниот град го посетиле вкупно 7.526 туристи, од кои домашни се 1.229 и уште 6.297 гости од странство. Скопје благодарение на новите градби стана привлечна дестинација за странските туристи, а од друга страна доби лик на кој сегашните, но и идните генерации се гордеат и ќе се гордеат.


http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/117205-Skopje-vo-ocite-na-strancite-Od-brutalisticka-arhitektura-do-svetska-metropola-FOTO-GALERIJA


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 26-May-2013 at 15:53
Speechless & priceless

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: gjoko
Date Posted: 26-May-2013 at 16:23
ватсон-сега кога ќе се логираш одиш на Media upload и со browse ја бираш сликата од својот комјутер,одбираш и резолуција(мислам дека е најдобра 800 x 600)и кликаш upload now,чекаш малку и кога заврши прикачувањето на сликата,кликаш на нејзе и ти се јавува мени со линков.кликаш на direct link,го копираш линкот ,одиш на форумов,кликаш на косата стрелкичка,ти се отвора менито со алатки,кликаш на она за слика,правиш paste и post reply.

тоа е тоа


Posted By: ehrlich
Date Posted: 26-May-2013 at 16:25
Во линкот погоре што го посочив кон блогот е даден оригиналниот текст, во кој не се пишува на олку добар начин за градот и за промените на властите. Имено во овој текст на Курир е направен скратен текст од обемната репортажа на новинарот со вметнати свои елементи, сето тоа да звучи добро. Веројатно одредени реченици не им одговараа, како за примерот за промена на фасадата на Владата и воошто за проектот.


Posted By: zabegan
Date Posted: 26-May-2013 at 17:51
Originally posted by ehrlich

Во линкот погоре што го посочив кон блогот е даден оригиналниот текст, во кој не се пишува на олку добар начин за градот и за промените на властите. Имено во овој текст на Курир е направен скратен текст од обемната репортажа на новинарот со вметнати свои елементи, сето тоа да звучи добро. Веројатно одредени реченици не им одговараа, како за примерот за промена на фасадата на Владата и воошто за проектот.
за ваква дрска манипулација на нечии цитати, може да јадат тешки казни и оштети... ама тоа во нормален правен систем би се случило...


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: pbanks
Date Posted: 26-May-2013 at 18:20
Какви спинери, неверојатно...


Posted By: Watson
Date Posted: 27-May-2013 at 03:06
thanx


Posted By: zabegan
Date Posted: 28-May-2013 at 01:30
не знам дали постирам во соодветна тема (ги имаме повеќе вакви) ама...
еден мој омилен објект е Phillips Exeter library, од доста познатиот Louis Kahn

... најмногу поради овој прекрасен атриум, кој нема агол од кој не изгледа импресивно




...патем, мене лично многу повеќе би се допаѓа бетон од блокови, отколку лиен бетон, ама нема некоја огромна разлика


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: mitatos
Date Posted: 28-May-2013 at 13:08
http://fuckyeahbrutalism.tumblr.com/archive - http://fuckyeahbrutalism.tumblr.com/archive

Interesna galerija me mrzi da gi uplodiram site fotki pa koj saka neka poveli


-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: Џоле
Date Posted: 06-Nov-2013 at 09:14
Мислам дека и контролната соба на браната на Мавровско езеро може да влезе во оваа категорија објекти. Штознам, барем мене ми изгледа по малку футуристички...



-------------
За сè има вторпат


Posted By: kultuzin
Date Posted: 06-Nov-2013 at 09:52
Ми се допаѓа објектот. Само на некој да му текне ако не друго прозорите да му ги смени.


Posted By: OCB
Date Posted: 19-Nov-2013 at 04:45
[tube]n7irJJLOElc[/tube]

http://sankofathefilm.com/movie/ - http://sankofathefilm.com/movie/




Posted By: OCB
Date Posted: 19-Nov-2013 at 04:53
Кубански уметници го прославија „Македониумот“



Популарната кубанска уметничка група „Лос карпинтерос“, во превод дрводелци, изработи цртеж насловен „Крушево лего“, инспириран од познатиот крушевски споменик „Македониум“. Овие млади уметници од Куба имаат цел циклус дела со мотиви од спомениците од ерата на комунизмот на поранешните југословенски простори... http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=103113924179&id=16&setIzdanie=23015 -

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=103113924179&id=16&setIzdanie=23015 - http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=103113924179&id=16&setIzdanie=23015


Posted By: Џоле
Date Posted: 23-Nov-2013 at 18:38
Училиште за технологии за обновлива енергија, Тајланд



-------------
За сè има вторпат


Posted By: a04t
Date Posted: 04-Jan-2014 at 08:42
Originally posted by Џоле

Рехабилитациски центар во Домбаи, Русија




Izola Social Housing / OFIS arhitekti
http://www.archdaily.com/3245/izola-social-housing-ofis-arhitekti/


Posted By: phenomenon
Date Posted: 14-Mar-2014 at 17:47
Куќата-полжав, Софија

http://brightsideof.com/img/architecture/build/b.jpg


-------------
開始されていないだけの戦いが失われ、


Posted By: phenomenon
Date Posted: 14-Mar-2014 at 17:49
Oва не знам кај е:

http://cdn.bitrebels.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2010/04/Houses-In-Odd-Places-1.jpg


-------------
開始されていないだけの戦いが失われ、


Posted By: phenomenon
Date Posted: 14-Mar-2014 at 17:53
Луда куќа, Виетнам

This%20"Crazy%20House"%20is%20also%20a%20hotel%20and%20a%20museum%20in%20Vietnam


-------------
開始されていないだけの戦いが失われ、


Posted By: phenomenon
Date Posted: 14-Mar-2014 at 18:01
Kуќа-наутилус, Мексико

http://cdn.designrulz.com/wp-content/uploads/2012/10/nautilius-designrulz-00013.jpg

http://timbuktu.me/blog/wp-content/uploads/2013/01/nautilus-house-interior.jpg


-------------
開始されていないだけの戦いが失われ、


Posted By: daci92
Date Posted: 15-Mar-2014 at 01:44
Интересни градби ,имаше на една страна читав за вакви градби ,претежно се правени да бидат премногу енергетско ефикасни а често градени од материјали од самата природа.
Инаку втората слика за која незнаеш каде е мислам дека е само замисла на некој и дека се работи за некој од 12те апостоли во Австралија.



Print Page | Close Window