Print Page | Close Window

Музејски комплекс „Македонска Борба“

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Културни
Forum Discription: Музеи, театри, историски објекти...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=139
Printed Date: 28-Mar-2024 at 23:25


Topic: Музејски комплекс „Македонска Борба“
Posted By: dejan
Subject: Музејски комплекс „Македонска Борба“
Date Posted: 30-Sep-2007 at 03:04
Hej dali ke mozhete da mi kazhete poveke za toj muzej sto se gradi, neli se vikase 'Macedonian struggle' taka nesto? Za Makedoncite od Egejska Makedonija?



Replies:
Posted By: Cloverstack
Date Posted: 30-Sep-2007 at 03:19
Originally posted by dejan

Hej dali ke mozhete da mi kazhete poveke za toj muzej sto se gradi, neli se vikase 'Macedonian struggle' taka nesto? Za Makedoncite od Egejska Makedonija?


Ne e za Makedoncite od Egejska Makedonija. Jas kolku sto znam treba da e muzej na VMRO i muzej na zrtvite na komunizmot.

Na DPMNE-evcite taka im odi racunicata:

VMRO + zrtvi na komunizmot = Makedonska borba...


Tuka aj da ne vleguvam vo politika, bitno muzejot ne se gradi.

 Imase oglas i imaat izbrano proekt, ama seto toa se turka krajno skrieno Angry
Imase reakcii deka proektot e los i deka e namesten slicno kako za majka tereza... Ama ne mozam da ti potvrdam zasto nemam poim kako izgleda (blagodarenie na transparentnosta na nasive despoti)

Lokacijata e premnogu bitna (pomegu kameni most i stariot teatar) za da nasadat tamu nekoja mizerija, ama sansite za toa se golemi za zal.


Posted By: dejan
Date Posted: 30-Sep-2007 at 03:23
Aaa ok...poshto od damna vidov na taa mapa sto ti ja napravi (ili djurob da ne bese) od centarot na Skopje i se sto se pravi ili ke pocne...treba da e muzej za celta istorija od toj vek na VMRO pa do 1945, ne samo za toj period.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 30-Sep-2007 at 03:40
Kojznae sto ke bide Dejane. Se se pravi vo tajnost... Kako da si gradat na privaten imot so svoi pari...


Posted By: dejan
Date Posted: 30-Sep-2007 at 03:50
Bash. Chim e vo tajnostDead ke se znae koga ke bide gotovo:\


Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Dec-2007 at 21:41
Еве ископав еден од проектите за Музејот на ВМРО. На РАДО дизајн (овие што победија за Соравиа). Колку што знам ова не е победничкиот.

1


2


3


4



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 29-Dec-2007 at 22:14


И добро е што не е победничкиот Shocked


Posted By: pbanks
Date Posted: 30-Dec-2007 at 01:19
Трета награда

1


2


3


4



Posted By: dejan
Date Posted: 30-Dec-2007 at 01:36
Bozhe koj gi odbra ovie??
Inace mislam muzejot trebase da bide i za Makedoncite od egejska Makedonija.


Posted By: La Linea
Date Posted: 30-Dec-2007 at 01:36
3-тиов проект со ништо не ми дава на знаење дека станува збор за музеј на жртви на комунизам ... Повеќе на музеј на современа уметност ако мене ме прашувате. Навистина ја утнал работата архитектот.

а второнаградениот ми е симпатичен, иако не му е местото во таа околина. Како и да е, фала pbanks Applause


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 30-Dec-2007 at 01:43
Само се плашам дека овие два проекта ќе ни изгледаат како премија кога конечно ќе го видиме победничкиот кој што ми мириса дека е Вангел Божиновски школа. Слушнав дека прсти имал замешано Паско Кузман инаку победник официјално е некој Зоран Јордановски. Исто така начув дека имало некакво злато на фасадата Roll%20eyes.

BTW Ла Линеа првиот постиран проект не е второнаграден туку само учесник. Второнаградението е на Бакалчев/Хаџи Пуља


Posted By: shyes
Date Posted: 01-Jan-2008 at 16:32
Originally posted by pbanks

Еве ископав еден од проектите за Музејот на ВМРО. На РАДО дизајн (овие што победија за Соравиа). Колку што знам ова не е победничкиот.

1


2


3


4



Мене овај супер ми изгелда но мислам е малк голем за тоа место, изгледа може да го блокира погледот кон Мостот.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 01-Jan-2008 at 16:49


Мене не ми е јасно како ваков тип на објект би се вклопил со мостот, со театарот... Не знам како изгледа победничкиот проект, ама бидејќи има тенденција од мал ринг да се направи турлитава, се плашам дека нема ништо подобро да се вклопува.


Posted By: Ганчо
Date Posted: 02-Jan-2008 at 19:49
Поздрав до сите од мене како нов член на форумов. Го читуцкам некое време и еве конечно се регистирав

Овие рендери од ВМРО на Радо ги имав гледано на еден сајт на некоја наша дизајнерска група. Е сеа не ми текнува како се викаа, а линкот го загубив :( па ако може некој да ја пише адресата. Имаше еден куп добри ствари таму, па сакам пак да ги зирнам.


Posted By: pbanks
Date Posted: 02-Jan-2008 at 20:08


Здраво Ганчо Cheers

сајтот кој го бараш е http://www.rado.com.mk/ - www.rado.com.mk

Мислам дека сите интересни работи додуше ги постиравме од таму. Погледни ги нишките Разни помали проекти и Палата Читкушеви таму има повеќе проекти од нив.
http://www.rado.com.mk -


Posted By: La Linea
Date Posted: 02-Jan-2008 at 20:09
Добредојде ГанчоCheers




-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 22-Mar-2008 at 00:16
Еве уште неколку идејни решенија за музејот. Победничкото останува мистерија Ohno

1

2

3

4

5

6

7



Posted By: dejan
Date Posted: 22-Mar-2008 at 02:37
Tie se dobri


Posted By: shyes
Date Posted: 22-Mar-2008 at 17:37
I mine mi se svigaat.  6 ta (ЕДИТ. Мислев за 5 та слика) mi lici kako Federation square tuka vo Melbourne.





Posted By: La Linea
Date Posted: 22-Mar-2008 at 18:20
Previous Мене ми личи како бр.5 да е плагијат на ова

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: skywings
Date Posted: 03-Apr-2008 at 13:30
Музејот на восочни фигури останува мистерија, ни новинарите не успеале да дојдат до проектот....


Изгледот на музејот на ВМРО уште под велот на тајната

На само еден месец пред најавениот почеток на изградбата на музејот на ВМРО во центарот на Скопје, молк од Министерството за култура како ќе изгледа идниот објект, во кој треба да бидат ставени восочни фигури на 40 македонски револуционери и жртви на комунизмот од Втората светска војна.
Проектот, кој беше избран на меѓународен конкурс уште пред 10 месеци, се уште не е покажан во јавноста, иако архитектите тврдат дека правило е сите проекти што учествуваат на конкурсите, заедно со победничкиот да се постават на јавна изложба.
„Шпиц“ побара од државниот секретар, Елизабета Канчева-Милевска, и од портпаролот на Министерството да го добие проектот, но обидот беше неуспешен бидејќи никој од вработените на кои не упатија не се сметаше надлежен да ни одговори на барањето.
Архитектите велат дека нетранспарентноста на Министерството за култура, кое стои зад овој потфат, ги подгрева сомневањата за регуларноста и за професионалноста на овој контроверзен проект.
- Ваквата нетранспарентност само ги потврдува ставовите дека се работи за монтирани конкурси, а не меѓународни, како што сакаат да ги прикажат. Потоа се присилени да бидат нетранспарентни затоа што бараат „доброволци“ или „платеници“ да ги доработат веќе завршените проекти - вели професорот на Архитектонскиот факултет, Мирослав Грчев.
Неговиот колега Митко Хаџи-Пуља, кој заедно со Минас Бакалчев, исто така, професор на факултетот, учествуваа на овој конкурс и беа второрангирани, тврди дека проектот е избран незаконски.
Според него, на конкурсот победил Зоран Јордановски, кој дипломирал графички дизајн во Бугарија, а условите на конкурсот барале авторот да биде дипломиран архитект. Тие поднеле тужба до Комисијата за тендерска документација, но таа била одбиена.
- Го немам видено проектот и не знам зошто се држи во тајност, а така само се зголемуваат сомневањата. Практика е откако ќе се избере проектот, сите пријавени да се објават на изложба, но во случајот такво нешто изостана. Се турка во тајност, како да прават на свој имот и со свои пари, а не на државата - вели Хаџи-Пуља.
Музејскиот комплекс „Македонска борба - музеј на ВМРО и музеј на жртвите на комунизмот“, според условите на конкурсот, треба да биде на три нивоа со површина од 3,250 квадратни метри.
Ќе се гради на просторот меѓу Камени мост и локацијата, на која ќе биде обновениот театар. Инвестицијата се проценува на 3,6 милиони евра.
Во стручната јавност идејата за овој проект уште на самиот почеток наиде на критики и беше оценета како невкусна.

М.М.

http://www.spic.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=7&tabid=1&EditionID=521&ArticleID=20232


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 03-Apr-2008 at 14:00
Ohno


Posted By: La Linea
Date Posted: 05-Jun-2008 at 21:32
До театарот дефинитивно видов како се заградува, па јасно е дека ќе се почнува со изградба на Музејот на ВМРО - тешка глупост, ама ајде. Па бива ли да биде толку нетранспарентно се ова, во таква тајност да се чува објектов?


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 05-Jun-2008 at 22:01
Roll%20eyes

Не можам да завземам став додека не го видам проектот (кој го кријат по обичај), ама со оглед на се, не сум преголем оптимист.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 05-Jun-2008 at 22:09
Мислам дека не треба да се објаснувам. Бојата на буквите нека зборува!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 05-Jun-2008 at 22:15
Бојата на буквите премногу зборува и се меша каде што не треба и прави непотребни циркуси во архитектурата и урбаното планирање!


Posted By: La Linea
Date Posted: 05-Jun-2008 at 22:17
Previous Touché


Posted By: lslcrew
Date Posted: 05-Jun-2008 at 22:30
@Cloverstack: Ја изгледа си го барам а?!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 05-Jun-2008 at 22:34
Какво е твоето политичко определување си е твоја работа, ама не ќе е лошо да оладиш со политиката на форумов човече.


Posted By: pbanks
Date Posted: 09-Jun-2008 at 15:35
Неможе да се види убаво со веб камерата на т-хоме сметаат дрвата. Ако оградуваат веројатно ќе има некое чаламење со камен темелник во скоро време па ваљда тогаш конечно ќе видиме што не чека


Posted By: pbanks
Date Posted: 09-Jun-2008 at 21:28
Алелуја!

Мој прв впечаток. Не е крај на светот. После црквата на плоштад и многу поконкретната куќа на Мајка Тереза ова е ништо.

Верувам дека на оние кои ја подржуваат идејата за реконструкција на театарот, офицерскиот дом итн ова ќе им се допадне. Лично јас веќе го имам искажано ставот кон таквите објекти па да не се повторувам. Ако не друго ќе оди со театарот и офицерски дом од карши Crazy

Нормално тука е и куполата NutsNuts

1

2

3




Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 09-Jun-2008 at 21:35
Ништо без КУПОЛА ! 


Posted By: La Linea
Date Posted: 09-Jun-2008 at 21:35
Пак со таа желба да имаме европска архитектура, но барем ќе се вклопи со театарот.

Сеедно ми е, барем не е некој Вангелштајн.


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 09-Jun-2008 at 21:38
Originally posted by La Linea

Пак со таа желба да имаме европска архитектура, но барем ќе се вклопи со театарот.

Сеедно ми е, барем не е некој Вангелштајн.


Да де... ќе го изградиме најстариот град на балканот CrazyCrazy


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 09-Jun-2008 at 21:49
Originally posted by UrbanFreak

Ништо без КУПОЛА ! 


Rollin

Знаеш дека тоа супер звучи како некој слоган?


Posted By: nikla802
Date Posted: 09-Jun-2008 at 23:38
За жал морам да ве разочарам....ПРОЕКТОВ Е НА ВАНГЕЛШТАЈН 2, а тоа е ЖАН. Еден од најодговорните ликови за унакаување на пола град(мост Влајко, стар театар). Жан насол некое детуле од Софија го пријавил на кокурсов, ГО СТАВИЛ-е ВАНГЕЛ БОЗИНОВСКИ во комисија и .....и со и си ПОБЕДИЛЕ. И сега со поише муабет да правиме...АБЕ ОВА ТРЕБА СЕ ДА СЕ ЗАПАЛИ НА ПЛОШТАД.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 10-Jun-2008 at 02:13
Луѓе, со оглед на тоа колку многу се способни да забегаат, мене ми олесна... Воопшто не сум воодушевен од објектов, ама критериумот успеаја да ми го симнат до ниво - ако не е наказа тогаш е одлично...

А за куполата, воопшто не се сомневав дека ќе насадат барем една RockNuts


Posted By: dejan
Date Posted: 10-Jun-2008 at 03:45
Jas go sakam 


Posted By: La Linea
Date Posted: 10-Jun-2008 at 06:16
Го мразам проектов. Не ни треба Версај, а и да ни требаше, ова ќе беше бедна имитација на вистински убавите неокласични,нео-нешто објекти. Само забележете како куполата е „насадена“ на кровот, воопшто не одговара некако. А вистински архитект со неговото истренирано око ќе најде сигурно уште мноогу забелешки.


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 10-Jun-2008 at 08:54
Originally posted by nikla802

За жал морам да ве разочарам....ПРОЕКТОВ Е НА ВАНГЕЛШТАЈН 2, а тоа е ЖАН. Еден од најодговорните ликови за унакаување на пола град(мост Влајко, стар театар). Жан насол некое детуле од Софија го пријавил на кокурсов, ГО СТАВИЛ-е ВАНГЕЛ БОЗИНОВСКИ во комисија и .....и со и си ПОБЕДИЛЕ. И сега со поише муабет да правиме...АБЕ ОВА ТРЕБА СЕ ДА СЕ ЗАПАЛИ НА ПЛОШТАД.


мислам дека Ла Линеа сакаше да каже дека објектот сепак не е до толку забеган како куќата на Мајка Тереза.

За придонесот на Вангел и Жан на градов сите знаеме.


Posted By: pbanks
Date Posted: 10-Jun-2008 at 08:55
Originally posted by La Linea

Го мразам проектов. Не ни треба Версај, а и да ни требаше, ова ќе беше бедна имитација на вистински убавите неокласични,нео-нешто објекти. Само забележете како куполата е „насадена“ на кровот, воопшто не одговара некако. А вистински архитект со неговото истренирано око ќе најде сигурно уште мноогу забелешки.


патетика. Јас мислам дека филмот во случајот им бил парламентот во Будимпешта. Така залепен покрај река со куполa Crazy




Posted By: shyes
Date Posted: 10-Jun-2008 at 10:34
Не ми се свиѓа баш толку, но ќе почекам малку да видам подобра слика. 


Posted By: La Linea
Date Posted: 10-Jun-2008 at 22:10
Да пбанкс, тоа сакав да го кажам.

Никла, како архитект(ако добро разбрав) ќе можеш ли да дадеш некакви критики на овој проект? Како го оценуваш делото на архитектов?


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: nikla802
Date Posted: 10-Jun-2008 at 23:56
ке се воздржам од секаков коментар за и околу процесот на избирање на најдобро конкурсно решение за објектот МУЗЕЈ НА ВМРО И ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИЗМОТ(ова е вистинскиот наслов во конкурсното барање) А воопшто нејкам да коментирам работи кои будат негативна енергија во мене. Еден таков пример е условно кажано ПРВОНАГРАДЕНИОТ труд. Трагедијата е УШТЕ ПОГОЛЕМА што проектот од горенаведените фотографии НЕ Е победничкиот проект. Луѓе ова е 80% сменета-прочистена варијанта на победничкат од страна на проектантско биро Неимар Инженеринг( ова проектантско биро функционира во 20м2). И пазете, за жал колку толкупроектов е изменет кон подобро. Епа замислете што има победено.

п.с Никогаш до ден денешен учесниците не беа известени по писмен пат ама баш за ништо. Никогаш до ден денешен не беше организирана изложба по овој повод(Е ОБАВЕЗИТЕЛНО).



Posted By: lslcrew
Date Posted: 11-Jun-2008 at 00:02
Јас што се однесува до овој проект нејќам да навлагам во мотиви и фрустрации, него ќе се осврнам на проектот. Овој мене не ми се свиѓа нешто посебно ама би го одобрил ако е у склад со околината. Мене највеќе ми се свиѓаше оној што беше црвено-белиот како отцепен на половина.


Posted By: La Linea
Date Posted: 11-Jun-2008 at 00:06
  Жалам за ваквиот однос кон луѓето кои навистина вложиле труд и дале се од себе да докажат дека постојат квалитетни и надежни архитекти во Македонија, и уште повеќе жалам што тие никогаш нема да ја добијат почитта што ја заслужуваат и нивниот труд нема да биде објективно оценет поради Жановци, Вангеловци и слични гадови.

А кога мислев на коментари мислев само на изгледот на објектот, јас воопшто не се сомневам во матноста на цела оваа работа. Само не знаев дека до толку била заебана работава.

Дали мислиш дека можеш да дојдеш до оригиналниот рендер или пак до рендери од проектите на другите учесници во конкурсот?


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: nikla802
Date Posted: 11-Jun-2008 at 00:14
Е па пријател мој lslcrew јас сум еден од коавторите на тој конкурсен труд.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 11-Jun-2008 at 00:16
Originally posted by nikla802

Е па пријател мој lslcrew јас сум еден од коавторите на тој конкурсен труд.


Е па браво!


Posted By: La Linea
Date Posted: 11-Jun-2008 at 00:19
Јас го имам изразено моето мислење за тој проект и стојам на тоа : има интересен дизајн , но мислам дека воопшто нема да се вклопи со околината. Но многу пати подобар од првонаградениот, без дилема. Кое место освои?

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: nikla802
Date Posted: 11-Jun-2008 at 00:23
Никогаш во ниеден момент до ден денешен не добивме никаков официјален коментар од жири комисијата.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 11-Jun-2008 at 00:24
Никла, нема што да ти правам лице, мене проектот не ми се допадна...
Што е со таа петокраката жити се... Толку ми бодеше очи, што цел проект го оценив негативно во голема мерка ради нејзе... Верувам дека има некоја тешка симболика зад нејзе, али ваљда треба да се постигне некој баланс меѓу симболиката и тоа до колку далеку да се отиде во неконвенционалноста на изгледот на некој објект.
Втора работа што не ми се допаѓа е дека не се вклопува со камени, со театарот, со офицерски, со плоштадот Карпошово востание, то ест оштро иде против целата своја околина.


Posted By: nikla802
Date Posted: 11-Jun-2008 at 00:29
Не вели двапати....застани централно на градскиот плоштад и воочи ја визурата од десната страна.......имаш зграда на Метропол, а во позадина Комерцијална банка и МНТ.
Јас во оваа визура не го препознавам новонаметнатиот кич кој што толку силно сакаат да ни го наметнат. Јас и тимот од оваа визура црпевме инспирација за новата ни слика на градот.   


Posted By: nikla802
Date Posted: 11-Jun-2008 at 00:33
Пријател симболиката бесе и сеусте е многу јасна.Накосената петокрака, впроцем како и целиот накосен волумен, симболично го претставуват падот на комунизмот.



Posted By: La Linea
Date Posted: 11-Jun-2008 at 00:48
Originally posted by La Linea

  Жалам за ваквиот однос кон луѓето кои навистина вложиле труд и дале се од себе да докажат дека постојат квалитетни и надежни архитекти во Македонија, и уште повеќе жалам што тие никогаш нема да ја добијат почитта што ја заслужуваат и нивниот труд нема да биде објективно оценет поради Жановци, Вангеловци и слични гадови.

А кога мислев на коментари мислев само на изгледот на објектот, јас воопшто не се сомневам во матноста на цела оваа работа. Само не знаев дека до толку била заебана работава.

Дали мислиш дека можеш да дојдеш до оригиналниот рендер или пак до рендери од проектите на другите учесници во конкурсот?



Nikla чекам одговор BashBig%20smile


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: nikla802
Date Posted: 11-Jun-2008 at 01:05
Не, но мислам дека сите заедно можеме да се потрудиме да го најдеме интервјуто(колку што се секавам) со авторот во еден наш Македонски неделен магазин Avantgarde пред околу пет шестмесеци мислан,не сум сигурен. Веднаш по објавувањето на резултатите од конкурсот. Во самото интервју се појавуваат две три фотографии од тоа ремек дело.





Posted By: La Linea
Date Posted: 11-Jun-2008 at 14:38

Поставен камен темелник на Музејскиот комплекс “Македонска борба“

http://www.netpress.com.mk/vestiimages/32204/IMG_1777.JPG">

“Со денешниот почеток на изградба на Музејскиот комплекс Македонска борба правиме мост помеѓу нашето славно и богато минато со оптимизмот, посветеноста и прогресот на нашата иднина“, рече премиерот Никола Груевски, на свеченоста по повод изградбата комплексот “Македонска борба – Музеј на ВМРО и Музеј на жртвите на комунизмот“.

Груевски истакна дека Музејскиот комплекс преку своите постојани изложбени поставки , Музеј на ВМРО и Музеј на жртвите на комунизмот ќе претставува симбол за исконскиот копнеж на македонскиот народ за својата слобода, на неговиот колективен непокор за создавање на својата независна самостојна и демократска држава и за својот национален и државен идентитет.

Елизабета Канческа Милевска, државен секретар во министерството за култура истакна дека тематските содржини на музејот на најрепрезентативен начин ќе го отсликаат времето на македонската борба и историја од средината на 19 до средината на 20 век, преку изложбени поставки на восочни фигури на личности и настани од историјата на Македонија.

Музејскиот комплекс  ќе го гради министерството за култура, одвоени се средства во висина од девет милиони денари.  Истиот треба да се изгради за  14 месеци. Восочните фигури ќе се прават во Украинскиот музеј за восочни фигури.

Камен темелникот поставен на улицата “Иљо Војвода“ во Скопје го освети  поглаварот на МПЦ, господин господин Стефан.


Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 11.06.2008 15:25:49


http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=32204&kategorija=1


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 11-Jun-2008 at 15:18
И јас би сакал да го видам оригиналниот проект. Слушнав дека требал да има некои златни лавови по фасадите?


Posted By: pbanks
Date Posted: 11-Jun-2008 at 15:23
btw мислам дека целата идеја за музејот како таков е погрешна. Само ќе донесе нови поделби (непотребно) и сигурно нема целиот народ да се идентификува барем со едниот дел од него. Посебно е погрешно што се работи за таква централна локација каде сите ќе го гледаат и ќе паѓа во очи.

Пред воопшто да се пристапи кон една ваква идеја требаше малку самите да расчистиме со себе и со нашата историја. Но на академско ниво, вака одреден политички естаблишмент ги наметнува своите историски гледишта на сосема погрешен начин (и ова не е единствениот пример).

Македонската борба треба да биде една целина независно од идеолошката позадина. Жртвите од комунизмот не би требале да се мешаат со ова и треба да бидат одбележани на друг начин.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 11-Jun-2008 at 16:44


Највеќе ме иритира што моменталната гарнитура на власт се служи токму со такви идеолошки натурања против какви што наводно се бори.
Не знам зошто цело време зборат за комуњари, кога во суштина она што го прават е комуњарство и едноумие од највисок ранг. Плурализмот кај нас е само за украс... Они сега се на власт и скраја да е да сослушаат или испочитуваат нечие друго мислење или гледиште. Си тераат по свое до даска, не ги интересира никакво вистинско стручно мислење за ништо во оваа сфера, единствено им е важен сопствениот зацементиран политички поглед на работите . Кој не се слага со нив автоматски е против нив и нормално автоматски е „комуњар“. Закачи му етикета и си решил проблем. Терај даље...

Roll%20eyes


Posted By: pbanks
Date Posted: 11-Jun-2008 at 17:11
Originally posted by Cloverstack



Највеќе ме иритира што моменталната гарнитура на власт се служи токму со такви идеолошки натурања против какви што наводно се бори.
Не знам зошто цело време зборат за комуњари, кога во суштина она што го прават е комуњарство и едноумие од највисок ранг. Плурализмот кај нас е само за украс... Они сега се на власт и скраја да е да сослушаат или испочитуваат нечие друго мислење или гледиште. Си тераат по свое до даска, не ги интересира никакво вистинско стручно мислење за ништо во оваа сфера, единствено им е важен сопствениот зацементиран политички поглед на работите . Кој не се слага со нив автоматски е против нив и нормално автоматски е „комуњар“. Закачи му етикета и си решил проблем. Терај даље...

Roll%20eyes


точно така... матрицата на размислување и однесување е иста... методите се единствено до некаде ублажени од тоа време. Муабетов има малку политички призвук но е апсолутно во контекст на овој проект.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 24-Jun-2008 at 00:58
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=CB9BD6EC59956C428448D3A09A25AC69 - http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=CB9BD6EC59956C428448D3A09A25AC69

Се работат фигурите на Сандански и на Ченто за Музејот на ВМРО

Во првата нарачка испратена до Музејот во Украина се фигурите на седум историски личности

Јане Сандански и Ѓорче Петров се две од вкупно седум историски личности што почнаа да се изработуваат како восочни фигури наменети за музејскиот комплекс „Македонска борба“: Музеј на ВМРО и Музеј на жртвите од комунизмот. Минатата недела до Музејот на восочни фигури во Украина, каде што ќе се изработуваат поставките, била испратена нарачка за изработка на фигури на седум личности. Во оваа фаза, покрај на Сандански и на Ченто, нарачана е и изработка на фигурите на Крсте Петков Мисирков, Методија Андонов-Ченто, Методија Шаторов-Шарло, Павел Шатев и на Владислав Ковачев.

Од Министерството за култура, кое е носител на проектот за изградба на музејскиот комплекс, информираат дека првите фигури треба да бидат готови најдоцна за два или за четири месеци. Според договорот со Украинците, утврдена е динамика за изработка по две фигури за еден месец или, пак, да бидат изработени четири во рок од два месеца. Ликовите преточени во восочни фигури ќе бидат изработени во природна големина врз основа на секаков вид документација што ја поседува Архивот на Македонија. Помош, посочуваат од Министерството, во голем дел ќе дадат и потомците на историските личности, кои ветиле дека ќе достават фотографии и други битни детали за нив.

Инаку, според најавата, во Музејот на ВМРО, кој почна да се гради пред две недели на левиот брег од Вардар, планирано е да се постават 40 восочни фигури на историски личности кои придонеле за независна и слободна Македонија, а свое место ќе имаат и некои „негативци“. Во Музејот место ќе има и за Павел Шатев, Панко Брашнаров, Лазар Колишески, за султани, неименувани инспектори од УДБ-а... Целиот проект се очекува да биде готов за 14 месеци. За него се издвоени 9 милиони денари од буџетот. (Дс.Т.)



Posted By: Forensic
Date Posted: 26-Jun-2008 at 04:04
Thumbs%20Up


Posted By: lslcrew
Date Posted: 27-Jun-2008 at 08:43
Тазе...




Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 27-Jun-2008 at 08:46
Гледам си шетнал ЛСЛ Cheers. Има некоја динамика на тој простор. Само ми е смешно на првата слика што бара оној со југото доле на темели Big%20smile


Posted By: lslcrew
Date Posted: 27-Jun-2008 at 08:48
Абе и му се чудев на југото и знаев дека ќе го искоментирате. Кога го видов не укопчав прво од кај се симнал Crazy и сееее чууудааам. А сонце у око ми идеше и после го приметив тоа насипот. Roll%20eyes


Posted By: pbanks
Date Posted: 27-Jun-2008 at 08:50
LOL

солидна дупка направиле


Posted By: lslcrew
Date Posted: 27-Jun-2008 at 08:52
Музеите обично имаат големи депоа. Обично складираат некои артефакти кои не се баш за изложување и ги чуваат во подруми. Ваљда и ова е некоја таква ствар.


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 27-Jun-2008 at 10:26
Originally posted by lslcrew

Музеите обично имаат големи депоа. Обично складираат некои артефакти кои не се баш за изложување и ги чуваат во подруми. Ваљда и ова е некоја таква ствар.


Можеби, ако беше ова асален музеј, а не некоја глупост за мачкање очи и за да може да се штиклира во партиската програма дека е „остварено„. Лично мислам дека ова ќе биде ептен безвезе изведено, а и да не е која е па таа глупост да се прави паралела меѓу ВМРО од 1903та и жртвите од комунзимот?? Значи Владава се апла проѕирни. Мислам, и дедо ми бил жртва на комунизмот, па ми се повраќа од помислата дека тоа го искористуваат за подобрување на партискиот рејтинг и уште подлабока поделба на народот.

Во секој случај, мора да им се признае, научиле доста финти од социјализмот Applause




Posted By: lslcrew
Date Posted: 27-Jun-2008 at 11:19
Види готсом, да не ме разбереш погрешно, ама тоа го правеше ио претходната влада со пелинце. И сега замисли на 2 август едните у пелинце слават, а другиве у овој музеј оддаваат почит. Тешко е дека кај нас а и воопшто на балканов ќе ги одвикнеме партиите да се служат со национал-патриотизмот. Тоа им е најлесен начин за гласови. Глуп народ се пали на празна слама.


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 27-Jun-2008 at 12:06
Оуу па многу јасно. Немој да мислиш со тоа што ги напаѓам едните во случајов, дека ги поддржувам другите. И десницата и левицата се служат со одвратни методи кои ги протнуваат како патриотизам. Нема ништо патриотско во тоа што го прават.




Posted By: zabegan
Date Posted: 01-Jul-2008 at 22:33
мислам дека со изградба на ваков објект не е крај на светот, имало и има полоши
само ќе може некој со некој слика да ми каже каде точмо ќе се наоѓа? не сум го приметил


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 02-Jul-2008 at 00:16
Originally posted by zabegan


само ќе може некој со некој слика да ми каже каде точмо ќе се наоѓа? не сум го приметил


http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=132&PID=5310#5310 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=132&PID=5310#5310

btw добредојде на форумов Cheers


Posted By: zabegan
Date Posted: 02-Jul-2008 at 00:25
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by zabegan


само ќе може некој со некој слика да ми каже каде точмо ќе се наоѓа? не сум го приметил


http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=132&PID=5310#5310 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=132&PID=5310#5310

btw добредојде на форумов Cheers
ок фала Thumbs%20Up Cheers


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: pbanks
Date Posted: 02-Jul-2008 at 09:58
Originally posted by zabegan

мислам дека со изградба на ваков објект не е крај на светот, имало и има полоши
само ќе може некој со некој слика да ми каже каде точмо ќе се наоѓа? не сум го приметил


и јас го реков тоа ако прочиташ погоре. Не е крајот на светот (и тоа го мислам исклучиво бидејќи куќата на Мајка Тереза максимално ми ги спушти очекувањата). Но зарем тоа треба да ни е утехата за една од неколкуте клучни локации во градов? Па макар да беше и некоја споредна локација? Едноставно премногу работи околу сето ова се погрешни.


Posted By: evolutionary
Date Posted: 02-Jul-2008 at 10:00
Mislam deka vo takov rejon se potrebni funkcionalni gradbi od koi gradov ima potreba. Teatarot e ok spored mene bidejki Teatar centar e premnogu mal i retko koga sum uspeal da najdam karta bidejki e premnogu mal.

-------------
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone


Posted By: pbanks
Date Posted: 02-Jul-2008 at 10:18
Originally posted by evolutionary

Mislam deka vo takov rejon se potrebni funkcionalni gradbi od koi gradov ima potreba. Teatarot e ok spored mene bidejki Teatar centar e premnogu mal i retko koga sum uspeal da najdam karta bidejki e premnogu mal.


Театар центар е приказна за себе. Театарот е ОК идеја во тој реон (мал ринг), проблематичен цело време  е проектот.


Posted By: evolutionary
Date Posted: 02-Jul-2008 at 10:22
Originally posted by pbanks

Театар центар е приказна за себе. Театарот е ОК идеја во тој реон (мал ринг), проблематичен цело време  е проектот.


MNT e sega MOB, taka da edinstven osven Dramski (baraka) e Teatar centar. Inaku se soglasuvam deka proektot za stariov teatar e problematicen.


-------------
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Aug-2008 at 19:28


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Aug-2008 at 18:27
Случајно го најдов ова на фликр




Posted By: Vlado_strelec
Date Posted: 21-Aug-2008 at 09:00
Пријателе ова е победничкиот Дизајн ама не сум сигурен кој изведува на објект ????Question 

-------------
Vlado_Strelec


Posted By: lslcrew
Date Posted: 07-Sep-2008 at 13:01




Posted By: dejan
Date Posted: 08-Sep-2008 at 13:00
Незнам баш како ке изгледа музејот (според висината и како ке се вклопи во тоа место)...ама ме интерсира дали црквата Света Димитрија ке го има истиот поглед спрема Вардар? 


Posted By: lslcrew
Date Posted: 08-Sep-2008 at 13:09
Црквата не ни има некој којзнае каков поглед на вардар. А и да го има, џабе, кога се работи за вардар. Ако се урбанизира тој дел тука, ќе треба да се санира и црквата, односно, дворот околу црквата. Единствен грд објект ќе остане домибнипајко. Здградата плаче за приватен инвеститор, како што тоа се случи со StoneBridge. Колку сакам да го видам тој дел урбанизиран.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 23-Sep-2008 at 08:39
Музејот на ВМРО ќе се наполни со пушки и со историски карти



Автор:  Сунчица Стојановска
Пушки и муниција од Илинденското востание, карти на Македонија од 1920 година, фотографии од 19 век се само дел од понудите што ги дале граѓаните за Музејот на ВМРО-ДПМНЕ, откако Владата ги повика да подарат или да му продадат на музејот историски експонати што ги чуваат дома.
 
Организаторите велат дека граѓаните покажале голем интерес за оваа акција.
 
- Одѕивот е голем. Секој ден имаме по шест-седум јавувања. Карактеристично е тоа што повеќето граѓани не бараат пари, туку ги подаруваат експонатите. Тие велат дека нема цена со која би биле задоволни бидејќи секој предмет има своја приказна, историја и тежина. Затоа бесплатно му ги отстапуваат на музејот - велат надлежните за акцијата.
 
Меѓу понудите е оригинална карта на Македонија од 1920 година што некој француски офицер му ја подарил на македонски војник за време на Балканските војни, како благодарност што војникот му го спасил животот. Граѓаните нуделе и членски книшки од ВМРО од времето на формирањето на оваа организација, кои се пренесувале од колено на колено.
 
Во Државниот архив велат дека има и многу предмети и документи што ги понудиле граѓани затворани за идеите за самостојна Македонија, одликувања и фотографии. Некои од нив граѓаните ги продаваат.
 
- Секојдневно пристигнуваат експонати. Формиравме комисија за валоризација што треба да ја утврди цената на предметите што се понудени за продажба. Една од варијантите за новиот музеј е во него да ги собереме и експонатите што се чуваат во депоата на музите од внатрешноста - вели Зоран Тодоровски, директор на Државниот архив.
 
Граѓаните можат да ги предаваат експонатите до отворањето на музејот, па и потоа.
 
Комплексот Музеј на ВМРО и Музејот на жртвите од комунизмот се гради покрај Камени мост. Покрај историските поставки, во Музејот на ВМРО ќе има и 40 восочни фигури на македонски херои. Идејата е музејот да ги одразува македонскиот национален идентитет, револуционерните традиции и борбата за самостојна држава.
 
Комплексот ќе зафаќа површина од 2.500 квадратни метри. За него Владата издвои 270 илјади евра.

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=190&ArticleID=7661



Posted By: lslcrew
Date Posted: 19-Oct-2008 at 15:19





Posted By: La Linea
Date Posted: 19-Oct-2008 at 18:40
Лсл ја и ти денеска слично сме го потрошиле денот...

не се потрудив многу да го сликам овој објект бидејќи градилиштето не е многу видливо, па и нема што многу да се види




-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Oct-2008 at 18:44


Она што може да се види е дека динамиката на изградба е далеку подобра од соседниот нов стар театар.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 10-Nov-2008 at 17:55


Да, еве фотка од денеска, каде во втор план се гледа и театрото, а музејов речиси го престигна...




Posted By: mitatos
Date Posted: 10-Nov-2008 at 18:08
mene nekako mi se premnogu mali objektive ,eve da receme za teatarot, ajde muzejot sepak muzej , mislam deka stariot teatar ne bil vo tolku malo rastojanie ?

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 10-Nov-2008 at 18:17
Немај гајле, новиов „стар“ театар, е дури малку поголем од стариот Wink


Posted By: mitatos
Date Posted: 10-Nov-2008 at 18:33
да да токму тоа сакав да го кажам , место да биде поголем, овие го направиле помал здравје.....

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 10-Nov-2008 at 18:35
Па јас ти викам дека е поголем новиов театар


Posted By: mitatos
Date Posted: 10-Nov-2008 at 18:38
офф погрешно сме се разбрале, пошто мене ми личи на многу мал простор, затоа некако ми изгледа многу мал  за таа бројка на гледачи што се предвидува, иначе се на се проектов ми се допага, камо уште мак филхармонија да почне со изградба ,а мнт да го рушат цел оти ич не ми се допага како објект. 

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: гитардемон
Date Posted: 10-Nov-2008 at 19:29

а котвата на сликата е од некој брод на тито? или некој танкер шо пловел низ вардар?

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: mitatos
Date Posted: 10-Nov-2008 at 19:56
heheh ne be toa e samo spomenik nekakov

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: pbanks
Date Posted: 10-Nov-2008 at 20:20
Originally posted by гитардемон


а котвата на сликата е од некој брод на тито? или некој танкер шо пловел низ вардар?


Скоро читав дека котвата е од брод во бивша ЈУ што се викал Скопје. Кога го ислужул своето котвата дошла на кејот. Малку штуро, можеби и делумно грешно го раскажав ова но скоро имаше во некој весник каде и самиот за прв пат прочитав кое е значењето на тоа сидро.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 10-Nov-2008 at 20:53
kje i dojde i nejze redot da ja ukradat za staro zhelezo

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: mitatos
Date Posted: 10-Nov-2008 at 21:22
ptu ptu ne spomnuvaj ,na nikoj ne mu teknalo inace da mu tekne ke go snema

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 11-Nov-2008 at 00:54
Да, одвратно изгледа зафрлената котва покрај Вардар, а тоа може да биде таква добра скулптура. И јас сум чул дека е од брод кој пловел под името Скопје. Иначе пример од Љубљана, само што котвата го симболизира одделувањето на Трст од матична Словенија:
 http://www.ljubljana.si/en/ljubljana_az/29799,4/detail.html


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 11-Nov-2008 at 02:23
Ја скренавме темата но, традиција е од памтивек да сидрото и звоното од бродот се даде кај тој по кој е крстен, иначе овој брот пловеше на Јадран и мислам дека беше едрењак.

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/



Print Page | Close Window