Print Page | Close Window

Разни помали проекти

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Проекти
Forum Discription: Административни, станбени, резиденцијални...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=15
Printed Date: 16-Apr-2024 at 06:25


Topic: Разни помали проекти
Posted By: Cloverstack
Subject: Разни помали проекти
Date Posted: 10-Sep-2007 at 17:43
Користете ја оваа нишка за проекти кои не се квалификуваат за да добијат посебни нишки. На пример мали проекти, не многу интересни проекти, проекти за кои има малку информации...

Ако некој од овие проекти во меѓувреме се квлификува, ќе биде отворена нова нишка и целокупниот материјал во врска со тој проект ќе биде префрлен таму и таму ќе продолжи дискусијата.



Replies:
Posted By: Cloverstack
Date Posted: 10-Sep-2007 at 18:29
К-15 продукција. На ова случајно наидов. Очигледно се при крај. Колку што можев да видам, се работеше на ентериерот, ама и тој е изгледа скоро готов.

Локација - Ул. Прашка (бр.2 на мапата)

сл.1


сл.2
http://imageshack.us">

сл.3
http://imageshack.us">



Posted By: pbanks
Date Posted: 21-Sep-2007 at 12:59
Јас сликнав и новата зграда на Орце Николов/Св. Климент Охридски. Не е страшна (иако има некои многу глупи детаљи), но очекував повеќе.



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 21-Sep-2007 at 13:22
^^

Da pogodam...


Detal br1 - "balkoncinjata"
Detal br2 - pokrivot

LOL


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 21-Sep-2007 at 13:33
Mene ne mi se sviga sto e isprekrshena a ne zaoblena... iskreno mozele mnogu po originalno reshenie da najdat koga se raboti za zgrada na kjosh. I bojata.. blaah...
ali bez tupenje u sekoj slucaj e OK.


Posted By: pbanks
Date Posted: 21-Sep-2007 at 13:36
Originally posted by Cloverstack

^^

Da pogodam...


Detal br1 - "balkoncinjata"
Detal br2 - pokrivot

LOL
 
LOL poln pogodok. I onoa cudono gore u sredina na pokrivot sto e no i toa go racuname valjda ko pokriv


Posted By: dejan
Date Posted: 21-Sep-2007 at 14:43
Mene ne mi se dopagja bojata.


Posted By: pbanks
Date Posted: 14-Oct-2007 at 14:42
Општина Чаир | Овој проект скоро заврши со изградба па чисто да го "евидентираме"




Posted By: dejan
Date Posted: 15-Oct-2007 at 09:11

Mnogu dobri sliki ste stavile fala



Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Dec-2007 at 21:23
Следниве неколку проекти што ќе ги постирам не се баш мали, но дефинитивно немаме доволно информации за нив така да припаѓаат тука. Да се надеваме дека во скоро време ќе добиеме членови и од други МК градови кои би не хранеле со информации за тековните интересни проекти од прва рака....


Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Dec-2007 at 21:23
1


2


3


Објект: Бизнис центар "Peripteral House"
Локација: Гостивар
Површина: 8,000sqm
Година на проектирање: 2005
Година на изведба: во тек

Извор: http://www.dscdesign.com.mk/ - ДСЦ дизајн


Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Dec-2007 at 21:26
1


2


Објект: Станбено-деловен
Локација: Струмица
Површина: 6,500sqm
Година на проектирање: 2006

Извор: http://www.dscdesign.com.mk/ - ДСЦ дизајн


Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Dec-2007 at 21:28
1


2


3


4


Објект: Идејно урбанистичко решение за бизнис центар Fashion Group
Локација: Карпош, Скопје
Површина: 100ha
Година на проектирање: 2007

Извор: http://www.dscdesign.com.mk/ - ДСЦ дизајн


Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Dec-2007 at 21:49
Овој се вика Центар Лисиче. Немам претстави дали и кога треба да почне да се гради ниту точно каде е (иако името е прилично сугестивно). Незнам ни дали е само идејно решение или прифатен дизајн. До некаде ме потсеќа на проектот за нова зграда на Општина Аеродром (која треба да се гради исто во Лисиче) но дефинитивно е подобар од оној рендер кој го имаше општината. Инаку проектот е на РАДО дизајн и е од 2007

1


2


3


4


5



Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Dec-2007 at 22:09
Објект Берза. Локација Скопје но точно каде (и дале ќе се гради или не) е непознато. Берзата колку што знам само што се пресели на нова локација. Незнам дали оваа зграда е наменета за МСЕ или само така се вика од некоја причина. Проектот е од 2006 на РАДО дизајн

1


2


3


4



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 29-Dec-2007 at 22:32
Браво, си нашол добар извор Big%20smile

Освен тоа, сите проекти ми се допаѓаат (кој повеќе кој помалце). Фаворит дефинитивно ми е центарот Лисиче Thumbs%20Up



Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Dec-2007 at 22:44
еве ги одвратните рендери на Оптина Аеродром кои до некаде ме асоцираат на Ценар Лисиче.

1


2


3



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 29-Dec-2007 at 22:50
Originally posted by pbanks

еве ги одвратните рендери на Оптина Аеродром кои до некаде ме асоцираат на Ценар Лисиче.


Рендерите јес да се тотално без врска, ама ја не гледам сличност ни малку.


Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Dec-2007 at 23:02
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by pbanks

еве ги одвратните рендери на Оптина Аеродром кои до некаде ме асоцираат на Ценар Лисиче.


Рендерите јес да се тотално без врска, ама ја не гледам сличност ни малку.


Нема некоја сличност точно, но и овој на Општина Аеродром беше најавуван како некој поголем центар кој би се градел кај поштата во Лисиче и кој уствари би бил некој бизнис центар во чии рамки би се наоѓала општината. И двата проекта ми се правени некако 'за на ќош' па тука проработува мојата параноја дека се работи за истата локација, дека можеби имало некаков конкурс на кој убавион проект на РАДО изгубил од никаквиов проект на некој протеже на Кире. Нема везе.... си направив муабет Nuts... Најубаво е да ги направат и двата а овој на O. Аеродром да биде многу поубав него што е на рендерот


Posted By: La Linea
Date Posted: 30-Dec-2007 at 01:29
@pbanks секоја чест! Одлични рендери!

Жалосно е што oбјекти како Peripetal House не се градат и во Скопје како што доликува на модерен главен град, туку добиваме повраќаници од типот на спомен куќата на Вангел Божиновски. Навистина прекрасен проект, дури не ми се верува дека ќе се гради во Македонија...

Станбено-деловниот објект во Струмица не го коментрам, не ми се допаѓа.

Објект Берза, очигледно лепенка, претпоставувам дека Дебар маало или Мал Ринг/Голем Ринг се најверојатните локации кај што би се градело.

Особено ме интересира кај ќе се гради Центар Лисиче, зошто низ цел Аеродром и Лисиче, единствени реални локации се само спроти Бисер(мада немаат врска зградите во околината со рендерот), или во Реонски центар, спроти Ново Лисиче, кај што ќе ја градат зграда на општината... Без разлика, објектов е квантен скок за архитектурата во Македонија, за разлика од мизерните бетонски блокови што се насадени низ целата општина.

Едно прашање само : Дали сите овие проекти сигурно ќе се израдат? Зошто не биле до сега спомнати? Зошто сите се толку добри, а од минатите искуства станав скептик дека нешто добро може да се изгради.


Banana


Posted By: pbanks
Date Posted: 30-Dec-2007 at 01:38


На сајтот на РАДО не пишува ништо за статусот на објектот, само година на проектирање и површина. ДСЦ имаат наведено дали објектот се гради и како што реков ако ги земеме за збор тогаш In the game i Peripteral House се веќе U/C.

За другите објекти незнам што да ти кажам, Центар Лисиче е како што напишав од 2007 така да уште е рано да се збори за реализација. На пример Читкушеви им е проектирана уште во 2004 според информациите од сајтот, почна да се гради лани и уште абер нема.
На сајтовите има уште проекти но овие што ги издвоив ми личеа најнадежни за реализација.

Никој не го искоментира проектот на Fashion group. Мислам на рендерот ништо не контам, но клучен момент е големината на локацијата (100ha). Тоа значи дека Fashion group се спрема да гради нешто големо во Скопје?

Нека ме корегира некој ако грешам но тие стојат и зад реновирањето на Типо на плоштад?


Posted By: dejan
Date Posted: 30-Dec-2007 at 01:43
Fala za slikite, mnogu se dobri proektite. Posebno berza.


Posted By: La Linea
Date Posted: 30-Dec-2007 at 01:44
Никој не го искоментира проектот на Fashion group. Мислам на рендерот ништо не контам, но клучен момент е големината на локацијата (100ha).


Не ми е многу јасен, како што беше со тој рендерот од филхармонијата, со розевото стакло...

[QUОTE]Тоа значи дека Fashion group се спрема да гради нешто големо во Скопје? [/QUOTE]


Се сомневам за тоа, немаше никакви, ама БАШ никакви најави за проект од ваков размер. Или новинарите се премногу зафатени со препуцавањата на Градот и Општина Центар...

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 30-Dec-2007 at 01:46


кај нас често почнуваат некои проекти неприметено дури и да се големки, немај гајле .


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 30-Dec-2007 at 02:38
Originally posted by La Linea


Особено ме интересира кај ќе се гради Центар Лисиче, зошто низ цел Аеродром и Лисиче, единствени реални локации се само спроти Бисер(мада немаат врска зградите во околината со рендерот), или во Реонски центар, спроти Ново Лисиче, кај што ќе ја градат зграда на општината...


Во и околу Лисиче ми паѓаат бројни локации на памет, ама успеав да го лоцирам за каде е објектов и всушност се работи за Ново Лисиче (на аголот спрема мостот близнак). Локацијата е одлична и тој дел може супер да изгледа. Од другата страна го имаме Мерцедес салонот и ФОН, а има и простор уште простор за градба. И на страната на општина Аеродром има многу простор за сето тоа убаво да се оформи и супер да заличи, ама токму тие два ДУП-а за тој простор имаат многу слабости. Се надевам дека ќе се реобмислат некои работи...


Originally posted by pbanks

клучен момент е големината на локацијата (100ha). Тоа значи дека Fashion group се спрема да гради нешто големо во Скопје?


Да и мене тоа ми упадна во очи, ама заборавив да искоментирам. Но се сомневам  дека е некоја грешка... Па 100 хектари се навистина огромна површина - во превод еден километар квадратен!

А она што го гледам на сликата ми личи горе-доле за два хектари...


Posted By: pbanks
Date Posted: 30-Dec-2007 at 02:46
Originally posted by Cloverstack


Во и околу Лисиче ми паѓаат бројни локации на памет, ама успеав да го лоцирам за каде е објектов и всушност се работи за Ново Лисиче (на аголот спрема мостот близнак). Локацијата е одлична и тој дел може супер да изгледа. Од другата страна го имаме Мерцедес салонот и ФОН, а има и простор уште простор за градба. И на страната на општина Аеродром има многу простор за сето тоа убаво да се оформи и супер да заличи, ама токму тие два ДУП-а за тој простор имаат многу слабости. Се надевам дека ќе се реобмислат некои работи...


Зборуваш за локацијата ограничена од АСНОМ и Србија на страната на Лисиче, една парцела која има дозволена висина од 40м и катност 12?

EDIT: Изгледа дека си право, станбените згради од ДУПот на таа локација комплетно се софпаѓаат со зградите во позадина на рендерот. Cheers


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 30-Dec-2007 at 02:51
Да за таа локација зборам Thumbs%20Up

Иначе по зградите и го идентификував, ама не само зградите туку све се поклопува, така да 100% е таа локација Big%20smile


Posted By: kire85
Date Posted: 30-Dec-2007 at 02:57
а кој би го финансирал тоа? општината нема шанси да има пари за тоа....градот исто не ми се верува....а прв пат слушам за сите овие проекти па не знам ни за никакви најави од владата...


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 30-Dec-2007 at 03:05
Originally posted by kire85

а кој би го финансирал тоа? општината нема шанси да има пари за тоа....градот исто не ми се верува....а прв пат слушам за сите овие проекти па не знам ни за никакви најави од владата...


Па добро де, ионака локациите сигурно се за продажба на приватни инвеститори.


Posted By: pbanks
Date Posted: 30-Dec-2007 at 03:25
Originally posted by Cloverstack

Да за таа локација зборам Thumbs%20Up

Иначе по зградите и го идентификував, ама не само зградите туку све се поклопува, така да 100% е таа локација Big%20smile


да има и други елементи. Тука е значи веројатно и онаа локација за бензинска за која скоро се бунеа граѓаните?

Единствено не ми е јасно зошто цел булевар е нареден со П+1 објектчиња со исклучок на локацијата за која говориме.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 30-Dec-2007 at 03:31
Originally posted by pbanks

  Тука е значи веројатно и онаа локација за бензинска за која скоро се бунеа граѓаните?

Единствено не ми е јасно зошто цел булевар е нареден со П+1 објектчиња со исклучок на локацијата за која говориме.


Ако си расположен за дискусија на оваа тема, може да им направиме дисекција на двата ДУП-а во нишката за урбанистички планови. Јас имам замерки на неколку очигледни слабости.


Posted By: pbanks
Date Posted: 30-Dec-2007 at 03:41
Originally posted by Cloverstack


Ако си расположен за дискусија на оваа тема, можеда им направиме дисекција на двата ДУП-а во нишката за урбанистички планови. Јас имам замерки на неколку очигледни слабости.


Ајде, верувам дека имаш што да кажеш . Јас првпат ги коментирам ДУПовите бидејќи ги немам асално изанализирано , туку сега силом прилике го приметив ова со нискава катност и воопшто не ми се свиѓа.


Posted By: shyes
Date Posted: 30-Dec-2007 at 03:58
Супер рендери, сите ми се допаѓаат, чудно тој стабениот блок многу ми се допаѓа. Тој Бизнис центарот на Fashion Group супер изгледа. Само малку несум баш кон тој стубот на Трговскиот Центар, но многу ми се допаѓа формата и идејата со дрвата на повисокиот кат, од порано така сум сакал да изградуваат. Такви дезајни ме потсеќаваат на дизајни те на Jaques Fresco. 


Posted By: pbanks
Date Posted: 30-Dec-2007 at 04:09


кој столб не ти се свиѓа црвениот столб на Центар Лисиче или пак тој стаклениот столб што изгледува на горниот дел од фасадата на ќошот на истиот објект?

Мене стаклениот столб ми е чуден би го исфлил а црвениот ми е баш ОК.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 30-Dec-2007 at 04:14
Мене и двата ми се ОК, а црвениот уствари и одлично ми изгледа Smile

Не ми се свиѓаат оние две црвени порти пред објектот... бљак!


Posted By: La Linea
Date Posted: 30-Dec-2007 at 12:00
Ако Центар Лисиче се гради таму каде што викате - а ве уверувам дека локацијата е токму таа што ја предложи Кловер, ќе имате човек што секој ден ке биде во можност да ви праќа слики од градилиштето Wink

    Инаку мислам дека местото не е погодено - сепак се станбени згради, не знам како ќе се вклопи во околината. Ваков објект заслужува поатрактивна локација, ама се сомневам дека такво нешто постои повеќе во Аеродром. . Дали тоа значи дека по целата страна на Ново Лисиче може да се градат слични објекти(бар таму кај што има место)? Можеби таму ќе се градат облакодерите на Кире Bonk


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: shyes
Date Posted: 30-Dec-2007 at 13:21
Originally posted by pbanks



кој столб не ти се свиѓа црвениот столб на Центар Лисиче или пак тој стаклениот столб што изгледува на горниот дел од фасадата на ќошот на истиот објект?

Мене стаклениот столб ми е чуден би го исфлил а црвениот ми е баш ОК.


Да тој црвениот, сигурно а потребен за да го држи тој дел но не мис свиѓа баш. Стаклениот не ми е лош немам баш спесифичо мисленње кон него.  


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 30-Dec-2007 at 20:52
Originally posted by La Linea

Инаку мислам дека местото не е погодено - сепак се станбени згради, не знам како ќе се вклопи во околината. Ваков објект заслужува поатрактивна локација, ама се сомневам дека такво нешто постои повеќе во Аеродром.


Има локации низ аеродром, а ваљда ќе има уште поубави згради за таму. Оваа зграда конкретно ми се свиѓа (и локацијата ми е ОК). Криво ми е што останатиот простор на тој потег не е испланиран во ваков дух.


Дали тоа значи дека по целата страна на Ново Лисиче може да се градат слични објекти(бар таму кај што има место)? Можеби таму ќе се градат облакодерите на Кире Bonk


Сега и сам ги виде ДУП-овите, па си знаеш како е испланирано Big%20smile


Posted By: pbanks
Date Posted: 03-Jan-2008 at 00:39
Што мислите за овој проект?





Добил некаква годишна награда на ААМ.

Доделена Големата годишна награда 2007 plaketa1_ggn_2007.jpg

Добитник на Големата Годишна награда на ААМ за 2007г. е авторот Миле Пауновски, со реализираното архитектонско дело „Деловен Центар Штрк“ на ул.8 Ударна Бригада , во Скопје. Оваа одлука,  едногласно ја донесе  жирито во состав :Радомир Лаловиќ - претседател и воедно член на Архитектонска академија , Македонка Чаушевска, Мартин Гулевски , Марјан Димески и Димитар Папастеревски. На пригодната свеченост која се одржа во Музеј на град Скопје, плакетата на  авторот му ја додели Претседателот на Р Македонија г. Бранко Црвенковски , а паричниот дел , директорот на Македонската авторска агенција (МАА) Нина Даскалова Старделова. Во текот на свеченоста истовремено беа прикажани и селектираните дела.



Мене лично не ми се допаѓа на таа локација.


Posted By: La Linea
Date Posted: 03-Jan-2008 at 02:30
pbanks, втор пат како ми го земаш зборот. Пред некој ден сакав да ја сликнам , да ве прашам што мислите, ама неможеше да се фати целата во една слика.

Не ми се допаѓа, не  и е местото таму, покрај тој комиблокот и италијанската амбасада..

А и не изгледа ништо посебно, само се истакнува со јаката црвена боја и некој неконвенционален дизајн... Не ја сакам Thumbs%20Down

*само едно е сигурно, а тоа е дека изгледа квалитетно и се гледа дека не се работи за фушерај


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 03-Jan-2008 at 02:42
Јас мислам дека Штрк не требаше да се руши од таму на прво место. Незнам како не се дигна повеќе џева од староскопските душегрижници за тој објект. Уствари јас не памтам ама баш никаква реакција од никого кога го рушеа.

Штрк убаво си одговараше со Италијанска амбасада и стварно штета што го заменија со ова. Можеби во некоја друга населба каде преовладува помодерна архиектура би одговарал новиов објект, но дефинитивно не припаѓа таму каде што е.


Posted By: La Linea
Date Posted: 03-Jan-2008 at 02:54
А кој треба да се всели во таа зграда? Не знам многу за тоа што било порано, ама знам дека доста долго се градеше... Не како Соравија, ама сепак долго седи

Штрк убаво си одговараше со Италијанска амбасада и стварно штета што го заменија со ова. Можеби во некоја друга населба каде преовладува помодерна архиектура би одговарал новиов објект, но дефинитивно не припаѓа таму каде што е.


Отрпнав веќе од вакви работи.


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 03-Jan-2008 at 04:18
Дечки мене ми се свиѓа објектот (сега не е баш нешто феноменално, али ок ми е), ама за локацијата помислив да го кажам истото уште пред да ги прочитам вашите коментари.

А уопште не ми текнува како изгледаше штрк... Дај потсетете ме малку ако е изводливо Crazy


Posted By: lslcrew
Date Posted: 30-Jan-2008 at 20:43
Абе знае некој што ќе биде онаа зградата позади бензинската МАКОИЛ. Тука кај што е механичката перална. Има една зграда така седи доста време недопраена.


Posted By: La Linea
Date Posted: 30-Jan-2008 at 20:46
Previous Ништо, највероватно чека посветли денови да се догради. Изгледа станува збор за некаков деловен објект на човек-фирма, ништо посебно. Мислам дека изгледа многу грозно таа зграда, особено со тие плави рефлектирачи прозори.
    А долго време мислам да сликнам онака, колку да ја имаме евидентирано. Ако случајно поминуваш, не заборавај да сликнеш.


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: lslcrew
Date Posted: 30-Jan-2008 at 20:48
Немам некој добар алат за сликање, па ако може некој нека евидентира.


Posted By: La Linea
Date Posted: 07-Feb-2008 at 17:25
На ќошот на Дебар маало, спроти Универзална сала



Рендерот стандардно е лош




-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: lslcrew
Date Posted: 07-Feb-2008 at 17:37
У последно време Скопје доживува една стаклена инвазија, што мене многу ми се свиѓа.


Posted By: La Linea
Date Posted: 13-Feb-2008 at 19:02
Кај аркадија поточно кај тој новиот деловен објект што го прават на партизанска има истакнато некаков рендер за нов станбено-деловен објект што ќе го градат таму, мислам дека на местото на Корнер. Дали го видел некој? Јас утре јас ќе поминувам таму од сабајле . Инаку зградата на рендерот е Puke


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 13-Feb-2008 at 19:19


Сликај ако можеш


Posted By: pbanks
Date Posted: 13-Feb-2008 at 19:50
Не се палете џабе, тој рендер е уствари билборд на Тинекс со реклама на новиот објект во Капиштец. 


Posted By: La Linea
Date Posted: 13-Feb-2008 at 22:06
Previous Bonk



-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 13-Feb-2008 at 22:17
Originally posted by La Linea

Previous Bonk



Немај гајле, и ја се зезнав првиот пат кога го видов . Специјално вртев уште еден круг со колата да видам за што у ствари се работи.


Posted By: kire85
Date Posted: 03-Mar-2008 at 15:14
Sakav da prasam....dali moze nekoj ima informacii za proektot Centar ICC 1 i 2 vo Skopje...proektite gi ima na stranata na rado design...


Posted By: pbanks
Date Posted: 03-Mar-2008 at 15:20


Dunno


Posted By: pbanks
Date Posted: 03-Mar-2008 at 15:59
Превземено од http://dna-arch.com.mk/ - DNA Architects ... Еве ги и преостанатите рендери врзани со http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=15&PID=2892#2892 - овој проект .  Овој сегмент е заведен како шопинг центар.
Изгледа дека овие се ептен врзани со РАДО пола проекти им се преклопуваа.

1

2

3

4

5



Posted By: La Linea
Date Posted: 03-Mar-2008 at 16:05
Радо имаат навистина интересни проекти. Доста од нив наликуваат еден на друг, ама се навистина интересни. pbanks на кој проект мислеше точно? Центар лисиче?

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 03-Mar-2008 at 16:13
Originally posted by La Linea

Радо имаат навистина интересни проекти. Доста од нив наликуваат еден на друг, ама се навистина интересни. pbanks на кој проект мислеше точно? Центар лисиче?


Па да сето ова е дел од Центар Лисиче заедно со бензинската пумпа која ја постираше Кире. Само добивме подетални рендери бидејќи претходните беа фокусирани само на големата зграда Cheers


Posted By: La Linea
Date Posted: 03-Mar-2008 at 16:18
Едвај чекам како до мојата зграда стои центар лисиче , заедно со бензинската и се останатоBanana Добри фотки од аеродром и н.л. ќе може да се вадат, секој ден ќе ве спамирам LOL


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: kire85
Date Posted: 03-Mar-2008 at 23:23
Originally posted by pbanks

Од сајтот кој го ископа Кире... Еве ги и преостанатите рендери врзани со http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=15&PID=2892#2892 - овој проект .  Овој сегмент е заведен како шопинг центар.
Изгледа дека овие се ептен врзани со РАДО пола проекти им се преклопуваа.


Tocno....rado i dna ocigledno imaat dobra sorabotka...generalno najgolemiot del od proektite im se TOPYesThumbs%20Up


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 04-Mar-2008 at 01:35
Originally posted by La Linea

Едвај чекам како до мојата зграда стои центар лисиче , заедно со бензинската и се останато


Немаш ништо против бензинската на таа локација?


Posted By: La Linea
Date Posted: 04-Mar-2008 at 13:37
Previous Абе, ни јас не сум сигурен дали бензинска е најпаметното решение за тоа место, ама поентата е што мора да се направи нешто со тоа земјиште, а не да се остави вака. Немам подобра идеја во моментов, но кога веќе би се градело нешто како центар Лисиче, смешно би било да спорам за една бензинска.


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 04-Mar-2008 at 14:00
Абе ја не викам дека е проблем да се гради, туку проблемот е што се работи за бензинска. Мислам дека многу бензински кај нас се градат неплански и на лоши локации за таа намена.


Posted By: pbanks
Date Posted: 17-Mar-2008 at 18:16
Развојниот институт на Алкалоид. Објектов се гради ако не се лажам веќе неколку месеци. Не ни значи многу бидејќи се наоѓа во кругот на фабриката но вреди да се евидентира. Симпатично Thumbs%20Up

1

2



Posted By: pbanks
Date Posted: 17-Mar-2008 at 18:25
Административно-Деловен објект - Блок 14.7. Се наоѓа на крстосницата Партизанска/Климент Охридски. Значи веројатно карши Корнер. Рендеров не кажува многу но тоа е тоа




Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Mar-2008 at 18:33
Значи и тој дел конечно ќе се пополнува Cheers


Posted By: lslcrew
Date Posted: 17-Mar-2008 at 18:41
Ова беше една локација која требаше оддамна да се изгради!!!!


Posted By: blejdsk
Date Posted: 17-Mar-2008 at 18:49
super ke dojde,,,,samo da imase podobri renderi. A koj ,koga kako ke se gradi ova imate nekoja informacija?


Posted By: pbanks
Date Posted: 17-Mar-2008 at 18:52
Originally posted by blejdsk

super ke dojde,,,,samo da imase podobri renderi. A koj ,koga kako ke se gradi ova imate nekoja informacija?


Проектот е на Баухаус, инвеститор е Панорама инженеринг. Проектиран е во 2006.

Не е назначена ни точната локација, само се наведени двата булевара (Партизанска и Климент Охридски) како локација така да мене ми е тоа единствена логична (и слободна) допирна точка меѓу нив.

Не знам кога би почнало да се гради.


Posted By: pbanks
Date Posted: 18-Mar-2008 at 22:38
Скоро се чудевме за новата маркица 5.2.2 збутана во Мал Ринг



Еве ви го проектот за неа, дело на Магос (ИК Банка, Корнер). Проектов е од 2007. Наведен е и инвеститор, УНИ-М од Скопје. Ваљда тоа значи дека изгледиве проектов да се реализира не се мали.

1

2



 


Posted By: pbanks
Date Posted: 18-Mar-2008 at 22:41
Еве уште нешто од Магос. Рендерот е прилично лош, останува стандардната надеж за подобра реализација. Проектот се третира како доградба, инвеститор е некое физичко лице. Локацијата ја препознавате сигурно.




Posted By: pbanks
Date Posted: 18-Mar-2008 at 22:44
Идеен проект за трговски центар на улица Скупи (таа е онаа кај што се наредени автосалоните кај Александар Палас). Инвеститорот е наведен само како приватен Roll%20eyes. Содржините или "брендот" непознати, година на проектирање 2007.




Posted By: pbanks
Date Posted: 18-Mar-2008 at 22:47
Деловно-станбен објект на аголот помеѓу Партизанска и  Рузвелтова. Колку што гледав на Google Earth единствена логична и непополнета локација е онаа залепена до новите згради кај што е Кројач Англековски. Нема наведено инвеститор, незнам дали тоа треба да не прави песимисти за овој проект Ohno




Posted By: Cloverstack
Date Posted: 18-Mar-2008 at 22:54
Во врска со двата проекти во мал ринг:

Првиот ми се свиѓа како проект, ама маркичката дефинитивно не ми се свиѓа. Не и е таму местото... Плус како тоа прво некој направил проект, а после овие зацртале маркичка? На некого му фатила око локацијата, па си нарачал маркичка, а бил дури толку сигурен дека ќе му биде испорачана што уште однапред си направил и проект??? Не знам како да го наерчам ова освен криминал и злоупотреби.

Вториот проект не ми се уклопува некако, уопште не е складен со постоечката ситуација.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 18-Mar-2008 at 22:55
Она помеѓу Партизанска и Рузвелтова фино изгледа.


Posted By: vardar
Date Posted: 18-Mar-2008 at 23:04

Кловер па премогу си брз човече, па буквално истото сакав да го кажам    Unhappy

 
Ај ќе повторам, проектот е Thumbs%20Up него не можам да го замислам целиот тој простор како ќе изгледа, офицерски, народна, црквата сега ова а плус ќе има уште 2 објекти тука и неможам да си направам слика како сите овие стилови итн... ќе изгледа.
 
Партизанска и рузвелтова е  Master
 
За гаражата во Прилеп, супер само зошто струмица и прилеп имаат нови катни гаражи а во Скопје само се  Blahblah


Posted By: vardar
Date Posted: 18-Mar-2008 at 23:15

Види ако гледаме според рендер големиот проект е Thumbs%20Up додека рендерот за куќата е Puke

 
BTW незнам од кај ги копаш рендериве али keep them coming   Cheers Thumbs%20Up


Posted By: lslcrew
Date Posted: 19-Mar-2008 at 00:17
Оној објектот на рузвелтова и партизанска да не се планира кај што е сега агенција за спорт и млади. Да не се мисли на тој кош?!


Posted By: La Linea
Date Posted: 19-Mar-2008 at 10:48
Originally posted by Cloverstack

Плус како тоа прво некој направил проект, а после овие зацртале маркичка? На некого му фатила око локацијата, па си нарачал маркичка, а бил дури толку сигурен дека ќе му биде испорачана што уште однапред си направил и проект??? Не знам како да го наерчам ова освен криминал и злоупотреби.


Тоа на страна, проектот изгледа интересно. Освен оној кај норвешка амбасада мислам дека беше, останатите се исто така солидни. Фала pbanks за рендериве, давај уште !


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: blejdsk
Date Posted: 03-Apr-2008 at 22:11


ova pojma neam sto e denes go zabelezav..debar malo



Posted By: La Linea
Date Posted: 03-Apr-2008 at 22:18
Зградава ја имам видено, Дебар маало мислам


Posted By: pbanks
Date Posted: 04-Apr-2008 at 10:52
Оваа зграда беше меѓу кружниот тек и Бастион така?


Posted By: blejdsk
Date Posted: 08-Apr-2008 at 20:48
Se otvori Skopskata gradezna sezona za ovaa godina ,,,samo napred, 


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Apr-2008 at 20:55
Кога сме веќе кај најавите. Има неколку нови проекти на улица Скупи (онаа со автосалоните кај Александар Палас).

- Почна да се копа веднаш до Макоил
- има два три проекта од другата страна на улицата некаде во делот +/-200м од Макоил. Но немам претстава што се спрема таму


Posted By: vardar
Date Posted: 09-Apr-2008 at 23:40
чекај чекај.....пбанкс збореше за скупи кај палас, lslcrew за мостови, лалинеа за гаражи, блејдск за корнери, семанда некои бараки спомна и на крај пбанкс  извади скрос нов проект кај железничка...... така?......Question  човек просто не може да следи што се случува во скопјево  Big%20smile


Posted By: lslcrew
Date Posted: 10-Apr-2008 at 01:00
Абе нема заебанција со Скопје. За некое време тесен ќе ни стане форумов да се дообјасниме!!!...


Posted By: vardar
Date Posted: 10-Apr-2008 at 01:14
LOL  LOL  LOL  Па како се шири форумов ништо чудно.... има 5 различни разговори истовремено Nuts


Posted By: lslcrew
Date Posted: 10-Apr-2008 at 01:16
Абе мене за тоа ми беше највеќе. Вака со 5 муабети на иста тема ништо не праиме. Ако имаме рендери ќе може за секој објект по една тема.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 10-Apr-2008 at 01:19
Абе овие тутнска ептен озбилно си ја сватиле работата. Изгледа словенците ни го фрлија окото за бизнис терање. Е сега една друга работа се наметнува овде. А тоа еЧ Колку ние како град Скопје им нудиме инфраструктура на инвеститорите?! Мора и на тоа да се мисли! 


Posted By: blejdsk
Date Posted: 30-Apr-2008 at 02:21
Nesto se slucuva kaj "7" sendvicarava (Hell-ass) ambasadata ,,,,ogradeno e valjda ke se gradi nesto ----eve od denes,,,,








-------------





Posted By: La Linea
Date Posted: 30-Apr-2008 at 12:32
Очигледно е станбена зграда, ништо посебно. Долго време вака седи, па не го ни приметувам кога ќе поминам

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 30-Apr-2008 at 18:27
Еве едно проектче за кое ништо повеќе не дознавме освен ова што го пишува на скенов од рекламата кој е инаку од Мај 2007. Мислам дека проектов е топ за таа локација.




Posted By: pbanks
Date Posted: 17-May-2008 at 12:51
WTF?? Бизнис центар Скопје? Oна не се палми од страна?? Веројатно сликава е закачена без врска...



http://pinproekt.com/mk/index.php?option=com_hotproperty&task=view&id=7&Itemid=2 - http://pinproekt.com/mk/index.php?option=com_hotproperty&task=view&id=7&Itemid=2




Posted By: La Linea
Date Posted: 17-May-2008 at 13:24
Shocked што им е на овие бе?


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 17-May-2008 at 13:34
Originally posted by La Linea

Shocked што им е на овие бе?


Јас мислам дека закачувале слики онака без врска колку да видат дали им работи вебот. Поголемиот дел проекти што ги видов ми се комплетно непознати (и нетипични) за Скопје.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-May-2008 at 15:11
Абе постои зградата, јас ја знам, се наоѓа у Карпош 6, карши облакодерот на Силекс, одма кога ќе излезеш од метро станицата.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 17-May-2008 at 15:44
Clover грешка си! Оваа е во тафталиче 3 тамо на калемегдан кај треска.


Posted By: La Linea
Date Posted: 17-May-2008 at 16:58
Originally posted by Cloverstack

Абе постои зградата, јас ја знам, се наоѓа у Карпош 6, карши облакодерот на Силекс, одма кога ќе излезеш од метро станицата.


Originally posted by lslcrew

Clover грешка си! Оваа е во тафталиче 3 тамо на калемегдан кај треска.


Најсмешните постови било кога на форумов.


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: гитардемон
Date Posted: 17-May-2008 at 17:10
хаха ко го прочитав првиот пост се замислив од кога има скопје метро... и после чактисав хахаха брз сум

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: se_manda
Date Posted: 17-May-2008 at 18:00
luge da ne se lazeme u aer e zgradava,odma kaj oblakoderive na Kirca.mislam nema smisla ova so go praite,prisvojuvate objekti



Print Page | Close Window