Print Page | Close Window

Административна зграда на ЕЛЕМ на ул. Македонија

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Административни
Forum Discription: Државни органи и јавни институции...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1585
Printed Date: 28-Mar-2024 at 23:40


Topic: Административна зграда на ЕЛЕМ на ул. Македонија
Posted By: damjanh
Subject: Административна зграда на ЕЛЕМ на ул. Македонија
Date Posted: 03-Feb-2012 at 14:12
Dali ima nekade novosti ili oficijalni rezultati od konkursot za administrativna zgrada na ELEM? (karsi hotel Bristol)



Replies:
Posted By: BOJAN
Date Posted: 09-Feb-2012 at 14:13
Изработка на основен проект за изградба на објект деловна зграда на ЕЛЕМ, ул. Македонија б.б., К.П. 13526, К.О. Центар: https://e-nabavki.gov.mk/eProcurementIntegration/PublicAccess/Dossie/dosieACPP.aspx?EntityId=7b2dc1bc-a0a9-4ad0-b80c-90781b70b831&Level=2

Има ли некој информации каде точно ќе се гради оваа зграда на Електрани на Македонија?


Posted By: OCB
Date Posted: 09-Feb-2012 at 14:34


http://www.build.mk/?p=10675


Posted By: damjanh
Date Posted: 23-Feb-2012 at 10:55
Еве слики од конкурсот за Административна зграда на АД ЕЛЕМ Скопје изработен од тимот на Ателје Ајвар.
Автори: Радоњиќ Миодраг - Бато, Христов Ранчо, Докузовски Александар, Ана Радоњиќ, Христов Дамјан
 

OSNOVNI OPREDELBI:

Celosno oformuvawe na ulica Makedonija kako pe{a~ka zona od Plo{tadot Makedonija do Muzej na grad Skopje i oformuvawe na Plo{tad na Solidarnosta pred Muzejot od edna strana i povrzuvawe preku Kameniot most so drugata pe{a~ka zona vo starata ~ar{ija se do crkvata Sveti Spas kako pe{a~ka zona koja go obedinuva celoto gradsko jadro od dvete strani na rekata Vardar.

So ponudenoto konkursno re{enie se ovozmo`uva formirawe na Plo{tadot na Solidarnosta koj  be{e predviden so site dosega{ni GUP-ovi i DUP-ovi i e moralna obvrska na Skopjani kon celiot svet za pru`enata pomo{ posle zemjotresot 1963 godina.



  1. Извор: http://www.facebook.com/Atelje.AJVAR - http://www.facebook.com/Atelje.AJVAR
    http://www.ajvarhrrm.com.mk - http://www.ajvarhrrm.com.mk


Posted By: alexgizh
Date Posted: 23-Feb-2012 at 11:10
Ужасна зграда со поужасна фасада. Но, одлична идеја за Плоштад на Солидарноста, каде фонтаната со споменик пред Музејот на Град Скопје би ја заменил со постојниот споменик на жртвите од Земјотресот, кој очигледно ќе мора да биде дислоциран при изградбата на зградата на ЕЛЕМ.


-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: FT
Date Posted: 23-Feb-2012 at 11:20
И мене зградата не ми се допаѓа, освен кровот(куполата е одлична, морам да признаам).Можеби ќе е подобро целата да е стаклена фасада.Додека плоштадот е повеќе од одличен.


Posted By: BOJAN
Date Posted: 23-Feb-2012 at 11:24
Знам дека се вложува голем напор во изработката на овие визуелизации, тука дефинитивно треба да го пофалиме тимот, но мојот првичен впечаток за надворешниот изглед на оваа зграда е просечен кон лош, особено ако го земеме во предвид фактот на која локација ќе се смести зградава. Мене ми изгледа особено неинвентивно фасадата на објектот.


Posted By: damjanh
Date Posted: 23-Feb-2012 at 11:37
Само заборавив да напоменам дека проектот нема добиено никаква награда поради барањата за објект во "класичен" стил. Напротив објектот е проектиран според најсовремените принципи за еколошка заштита и енергетска ефикасност до степен на само-одржливост што можеби до некаде и му дава техницистички изглед на објектот. Исто така има и каскадно повлекување на задната фасада и создавање на висечка градина за да не им создаде подобар поглед на постојните станари од кулата.
Во конкурсниот труд објектот има второстепено значење а примарна е оформување на плоштадот на Солидарноста како почетна точка на главната пешачка оска на градот.
 


Posted By: mladen_s
Date Posted: 23-Feb-2012 at 11:41
Добро би било да се спореди со ова:

http://www.ajvarhrrm.com.mk/pro/pr32/pr1.html - http://www.ajvarhrrm.com.mk/pro/pr32/pr1.html

Жално е како политичарите и нивната алчност ги уништува идеите што постоеле.


Posted By: Ranco
Date Posted: 23-Feb-2012 at 11:50
  Не Ве разбрав што сакавте да кажете?


Posted By: mladen_s
Date Posted: 23-Feb-2012 at 12:05
Линкот е поправен. Сакам да кажам дека концептот за плоштад што своевремено го имаа предложено Ајвар е многу подобар. Зградата на ЕЛЕМ и околните објекти се „насадени“ заради други причини, многу од нив политички и тука се вклучени сосема други „професионалци“. Ова што е сега предложено е некаква варијанта на претходното и очигледно се обидува да спаси нешто и да направи јавна површина..

Не сакав да бидам сфатен погешно, па избришав дел од претходниот пост, па еве пак: алчноста е кај политичарите, денеска архитектите се принудени на многу работи. Очигледно во 1993-та имало простор за многу поинкави - и според мене подобри предлози.


Posted By: Ranco
Date Posted: 23-Feb-2012 at 12:11
Ви благодарам. Сега се разбравме.
Нашата идеја за плоштад пред музеј на град Скопје и подземна сообраќајница со паркирање се константни со конкурсот од 1993, со конкурсот за градска куќа во 2004 и денес 2012 со зградата на ЕЛЕМ.



Posted By: zabegan
Date Posted: 23-Feb-2012 at 19:17
премногу е масивен објектот за локацијата, и иако е вложен многу напор во неговиот дизајн и „зеленост“, не би го поддржал баш заради тоа
а ако го гледам објектот посебно како објект, пристоен е, само изгледот е премногу просечен за таква ексклузивна локација
покрај тоа, овој простор го замислував како отворен плоштад на кој главен центар на внимание ќе биде железничката станица, која на некој начин е силувана од објектов, иако е (за среќаа) видлива станицата, објектот на ЕЛЕМ фрла сенка врз неа...
ако ништо друго, барем можеа да го направат понизок и со малку поинаква форма и основа


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: pbanks
Date Posted: 23-Feb-2012 at 19:43
Originally posted by zabegan

премногу е масивен објектот за локацијата, и иако е вложен многу напор во неговиот дизајн и „зеленост“, не би го поддржал баш заради тоа
а ако го гледам објектот посебно како објект, пристоен е, само изгледот е премногу просечен за таква ексклузивна локација
покрај тоа, овој простор го замислував како отворен плоштад на кој главен центар на внимание ќе биде железничката станица, која на некој начин е силувана од објектов, иако е (за среќаа) видлива станицата, објектот на ЕЛЕМ фрла сенка врз неа...
ако ништо друго, барем можеа да го направат понизок и со малку поинаква форма и основа


Не гледам како објектов и воопшто маркицава го силува погледот кон железничката станица. Може да говориме за многу замерки за маркицава, почнувајќи од катноста на пример, но не би рекол дека страда погледот кон железничка станица.

Инаку, излишно е веќе да се зборува за „барокот“ како програмско барање, се е веќе кажано. Би се задржал на она што го гледам како позитивно, а тоа е оформувањето на плоштад пред музејот на град Скопје и комплетирање на пешачката зона се до музејот. На оваа тема имаме доста говорено и во други нишки на форумов.

Дополнително, можеби денивелацијата на Даме Груев на вкрстувањето со ул. Македонија можеби ќе овозможи улицата да добие 4 ленти во тој дел (зборувам за делот каде столбовите на една од зградите пречат улицата да се прошири надземно). Велам можеби, незнам каква е ситуацијата под земја, каде се втемелени тие столбови и дали може некако идниот тунел да поминува под нив.




Posted By: zabegan
Date Posted: 23-Feb-2012 at 19:51
Originally posted by pbanks

Originally posted by zabegan

премногу е масивен објектот за локацијата, и иако е вложен многу напор во неговиот дизајн и „зеленост“, не би го поддржал баш заради тоа
а ако го гледам објектот посебно како објект, пристоен е, само изгледот е премногу просечен за таква ексклузивна локација
покрај тоа, овој простор го замислував како отворен плоштад на кој главен центар на внимание ќе биде железничката станица, која на некој начин е силувана од објектов, иако е (за среќаа) видлива станицата, објектот на ЕЛЕМ фрла сенка врз неа...
ако ништо друго, барем можеа да го направат понизок и со малку поинаква форма и основа


Не гледам како објектов и воопшто маркицава го силува погледот кон железничката станица. Може да говориме за многу замерки за маркицава, почнувајќи од катноста на пример, но не би рекол дека страда погледот кон железничка станица.

баш тоа го коментирам, иако погледот е задржан, железничката станица се губи во просторот, како да е неважен објект, нема никаква доминација и центар на внимание како што му доликува на еден културен споменик, освен ако не стапнеш на плоштадчето кое ќе се наоѓа директно пред неа
објект таму сепак може да има, само сепак не требале со таква висина и основа, да го направат толку многу да излегува на улиците на кои се наоѓа
исто така, земи во предвид какви масивни објекти треба да се издигнат позади станицата

маркицата е веќе коментирана доста е неприкладна за било каков објект, но ме иритира што во градов, кога веќе се градат објекти кај што треба и не треба, никој не се труди да ги искомпонира според нивното опкружување и просторот како целина, малце барем милост
и сам кажуваш дека проблем на објектот се катноста и маркицата, баш тоа не го сакам кај овој објект


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: HugoGoulding
Date Posted: 23-Feb-2012 at 20:15
Може да изгледа и многу подобро од ова, но можеби и е до рендерот, бидејќи не е многу фотореалистичен.


Posted By: mladen_s
Date Posted: 23-Feb-2012 at 20:44


А за кнауф-барок и задоцнета нео-класика, се покажавме за мајстори.. Пишуваме архитектонска историја.


Posted By: Petar
Date Posted: 23-Feb-2012 at 20:48
Se soglasuvam so Hugo. I jas sum malce po skepticen koga doagja do proektiranje i gradenje na moderen objekt vo Makedonija.
Duri i zemjive od bliskiot istok vrabotuvaat Germanski, Francuski i Amerikanski dizajneri...


Posted By: ebivetre
Date Posted: 23-Feb-2012 at 20:56
Kako mozea da nac'ckaat uste edna odvratna zgradurina na toa mesto! Toa mora da si ostane park, a plostadot neka se oformi bez gadov sto se pravi! I i te kako go siluva pogledot kon Stara Z. E ne mozam da veruvam!


Posted By: Petar
Date Posted: 23-Feb-2012 at 21:41
Treba da nucime da koristime nekoj drug zbor namesto "siluva"


Posted By: mladen_s
Date Posted: 23-Feb-2012 at 22:01
Имаше овде уште некој пост, но можеби и подобро што исчезна..

Инаку @ Petar: јас апсолутно посакувам да имаме барем некое странско студио кое би изградило некој објект, а уште подобро - би изработило некој урбанистички план. Со ова не мислам дека треба да им се даде секој можен проект, но нивниот влез на пазарот би резултирало со ангажирање локални соработници, можеби и цели фирми, и би водело до размена на искуства - најнормална работа секаде во светот..

А во врска со објектов, мислам дека на сите што не им се допаѓа неговата големина треба да ги упатат критиките до ДУП, можеби и неговите изработувачи, но најмногу нарачателите на планот - што и доведе до условите во конкурсот за идејно решение (добро би било ако може да ги добиеме на форумов). Имаше во друга нишка дебата околу овој план, протестираа граѓани, но сето тоа беше гледано од многумина (не толку на форумов, колку од политичарите) како „маалски“ проблем..


Posted By: gjoko
Date Posted: 23-Feb-2012 at 22:34
мене искрено ми се свиѓа објектов,а некако ми делува `јапонски` со тие висечи градини.а дали треба или не да се гради на место на парк е друга тема.денес гледам е модерно да се стави некој црвен детал на фасадата иако не е таа основната боја.и покрај големината објектов ми изгледа разигран.овој објект поубав од модерните ми е само Сан марко


Posted By: Petar
Date Posted: 23-Feb-2012 at 22:54
Mene sto ne mi se dopagja e kosata staklena fasada. Ja napravija na eden objekt i sega sekade ja koristat... a izgleda eftino i prosto...

Da ke bese dobro da mozea da sorabotuvaat so nekoj iskusen dizajner, pa barem da im dizajnira nesto specificno i unikatno... a vaka neznam. Mora da se tesime so "moze da izgleda i poloso"...


Posted By: vlatko.mk
Date Posted: 23-Feb-2012 at 23:13
Проектов за зградава изгледа навистина добро - но што му фали на ЕЛЕМ во зградата на ЕВН - во време кога увезуваме скапа струја и кога ЕЛЕМ 2 години по ред бара зголемување на цената на струјата инвестира милиони евра во деловен простор наместо во некој призводствен капацитет. Ова воопшто нема логика - уште повеќе што граѓаните се против измените на деталниот урбанистички план за таа локација.
Но ако сепак ЕЛЕМ инсистира да го изгради објектот тогаш неговата вредност никако несмее да влезе во пресметката на цената на струјата за 2013.

Како и да е - да се задржам на објектот - ми се допаѓа тоа што можеби за прв пат при изградба на еден ваков голем деловен објект се посветува сериозно внимание на енергетскаа ефикасност бидејќи енергетските компании треба да им дадат пример на граѓаните како се штеди енергија.
Околу стаклената фасада - па можеби е и најсоодветно и логично решение вака - претпоставувам со новите мегаобјекти над јужен, рамстор и околните објекти ова би бил соверемениот "downtown" на Скопје.


Posted By: makonix
Date Posted: 23-Feb-2012 at 23:57
енергетската ефикасност на објктот е за поздравување, инаку од аспект на дизајн и изглед, ептен е просечен, нема баш многу иновативност, а естетиката е скоро сведена на минимум.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 24-Feb-2012 at 00:11
Originally posted by mladen_s

што и доведе до условите во конкурсот за идејно решение (добро би било ако може да ги добиеме на форумов)
Еве ги... Јасно е дека повеќето се ставени про-форма, а клучен и појдовен критериум иронично е последниот во листата.

III.3)  Целосни и детални информации за критериумите што ќе се применуваат за избор на најдобро рангираниот план/планови или проект/проекти:
- почитување на општи архитектонско урбанистички услови
- почитување на пропишаните стандарди и нормативи
- потполно задоволување на условите од Конкурсот
- целосна застапеност на програмската содржина
- креативност и инвентивност на понудените решенија
- оргиналност
- успешност во воспоставувањето на новиот архитектонски контекст и дооформување на постоечкиот
- функционална и просторна структуираност како одговор на содржинските и функционалните барања на распишувачот
- форма како јасна експресија на структурата, содржината и значењето на темата
- изводливост
- економичност
- објектот да е проектиран во стилот на класицизам



Originally posted by mladen_s

Имаше во друга нишка дебата околу овој план, протестираа граѓани, но сето тоа беше гледано од многумина (не толку на форумов, колку од политичарите) како „маалски“ проблем..
Еве во оваа нишка има некои од дискусиите по ова прашање кои се разврзаа на форумов:
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=357&PID=108284#108284 - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=357&PID=108284#108284



----------------------------------------------------------------------


Овој конкурсен труд го гледам како обид на авторите да го свртат вниманието на јавноста кон битни теми и вредности. Со тоа што свесно се одело контра натурањето на „класицизам“ во конкурсните критериуми, јасно било дека нема никакви шанси да биде избрано ова решение. Наместо „класицизам“, како антитеза понуден е објект кој промовира максимална енергетска ефикасност и еколошки критериуми. Доколку сум во право, би сакал да им честитам на авторите за таквиот потег.
Од естетска гледна точка екстериерот не е баш по мој вкус, но ставено во контекст на целава работа, тоа во случајов е маргинално прашање.


Ме радува и тоа што идејата за понирање на сегмент од улицата Мито Хаџивасилев Јасмин и оформување на плоштад пред старата железничка станица и нејзино поврзување со централната пешачка зона, има приврзаници. Оваа идеја беше повеќе пати актуелизирана на форумов, но мислев дека за нејзе нема поширок интерес.
Како што спомна pbanks, работата треба да се гледа и во поширок контекст, односно треба да се земе во предвид и тесното грло на улицата Даме Груев. Скициве подолу не кореспондираат комплетно со најновите урбанистички планови, но во делот што е од интерес во оваа нишка, потполно се адекватни:

Originally posted by Cloverstack

Еве како треба да биде според предложениов Мал Ринг (за кој не треба да има никаква дилема дека ќе биде усвоен). Ова се сообраќајниците кои доаѓаат во контекст на дискусијава

Со ЖОЛТО се обележани деловите кои одат по површина

Со ПОРТОКАЛОВО се обележани деловите кои понираат

Со ЦРВЕНО се обележани подземните делови

Проблемот е кај тесниот дел на Даме Груев (сегментот бр.1 на мапата) и особено кај зградата што сосема навлегува во трасата (стрелка бр.2 на мапата). Тротоар со ширина од 1,5 метри таму е апла несериозно. Исто така несериозно делува порано спомнатиот план за рушење на столбовите на пролазот на зградата што пречи и нејзино потпирање со некаква си конструкција. Сето тоа за сепак да завршиме со тесно грло?

Не знам зошто не можат да сватат дека со спуштање под земја на еден краток сегмент ем ќе го решат проблемот со тесното грло, ем нема да мора да се прават глупости кај зградта, ем ќе се реши пешачкото преминување на Даме Груев кај Улица Македонија и пошироко (што ќе биде особено важно бидејќи во иднина ќе биде булевар со 4 ленти). Ако веќе им текна за Димитрија Чуповски, требаше да им текне и за Даме Груев!




2.

Еве како мислам дека е повеќе од логично да се реши Даме Груев (плус малку вон границите на Мал Ринг). Дел од Даме Груев се спушта под земја и со тоа се решаваат проблемите со „протнување“ на 2х2 профил на критичниот сегмент. А за обезбедување на континуитет на Улица Македонија како пешачка зона, создавање на плато/плоштад пред стара железничка и поврзување на главната пешачка зона со идната пешачка зона зад и околу стара железничка (Рамстор, Еквест Мол, Радисон, други комерцијални и деловни содржини...) ќе треба истото да се направи и со дел од Мито Хаџивасилев Јасмин и нејзината врска со Даме Груев (сега трет сегмент на Улица Македонија, а тогаш кратка подземна улица со две ленти, под пешачката зона). Сето ова речиси целосно може да се изведе "cut & cover".

Доколку сето друго се реализира како што треба, немам нешто посебно за или против задржување на врската кај Рекорд (се разбира денивелирана, како што ја зацртале). Има и позитивни и негативни аспекти... мислам дека не е грешка ниту едното ниту другото решение. Дури мислам дека нејзино задржување е за нијанса подобро решение отколку укинување. Но повторно нагласувам, не смее да биде пречка или оправдување за нереализација на Даме Груев со 2х2 по цела должина и со подземен сегмент под Улица Македонија.

Патем јас не сум воопшто оптимист. Градоначалникот ќе мора да игра како што му свири владата која ја интересираат претежно глупости, а не вакви инфраструктурни проекти. По се изгледа овие сообраќајни решенија (сите подземни, не само ова) ќе мора да ги оставиме за некои подобри времиња. Но важно е и сега да бидат правилно испланирани.





Posted By: mladen_s
Date Posted: 24-Feb-2012 at 00:25


Најголем проблем е што кај нас урбанистичкиот конкурс стана непостоечка категорија..

Инаку, кога мислев на условите од конкурсот, не мислев толку на критериумите колку на проектната програма.. Ако воопшто била дадена? Или само се побарало максимално искористување на површините? Или само се нарачал класицизам?

Многу ме интересира дали и „стилските“ решенија на оваа локација ќе бидат продадени со етикета „Старо Скопје“, бидејќи на ова место никогаш и немало објект, што може да се види од сите можни карти, планови и фотографии.

Воедно, „Плоштадот на Солидарноста“ бил конкурсно барање во 1963-та, па идејата за понирање е сосема логична и се надоврзува. Проблемот е што со постојниве планови тешко може да се зборува за плоштад.. Проектите на Ајвар постојано ја потенцираат таа идеја (како што еден од архитектите и лично напиша погоре), ама како тргнало, на крај ќе треба да се нарече „Ќоше на солидарноста“..


Posted By: Ranco
Date Posted: 24-Feb-2012 at 10:22

 



Posted By: mirakuliks
Date Posted: 24-Feb-2012 at 10:34
Е ова е интересен, разигран предлог за објект, уште задниот дел од објектот наместо сводови да имал малку поинакво поимагинативно решение во склад со предниот дел и ветерницата навистина би почнал да наликува на она нешто што имам можност да го видам а е дела од денешната архитектура која се користи во развиените  попрогресивни земји.


Posted By: xnx
Date Posted: 13-Mar-2012 at 12:38
mene mi e veke preku glava od toa arhitektite sakajki da gi zadovolat pravilata na konkursot i voedno da bidat moderni pravat mesavina od star objekt i staklo...  zosto sekogas moderna arhitektura se povrzuva so staklo? koja decenija e ova?
spored mene tuka( i vo celiot mal ring) ubavo bi stoel nekoj miren objekt so klasicna raspored na elementite no so moderen izraz... nenametliv, smiren, koj sto nema da blesti so razni formi, boi i materijali tuku ke mu dade na prostorot (vo slucajov hotel bristol) da dise...
tipicen primer spored mene za uspesen objekt vo staro gratsko jadro e novata zgrada koja neodamna se izgradi vo srceto na viena, koja bese izbrana bas zaradi svojata ednostavnost, elegancija i nenametlivost:

http://vikisecrets.com/uploaded/large/xmas-lights-vienna-18.jpg">Xmas%20Lights%20Vienna:%20Peek%20&%20Cloppenburg%20Kärtner%20Straße%20Wien

http://planetvienna.files.wordpress.com/2011/08/peek1.jpg -

http://images.derstandard.at/2011/06/30/1308706719349.jpg">Artikelbild http://images.derstandard.at/2011/08/29/1313077422425.jpg">Artikelbild




Posted By: HugoGoulding
Date Posted: 13-Mar-2012 at 19:29

Потпис.


Posted By: oTeget
Date Posted: 07-May-2012 at 00:18
Originally posted by damjanh




Мене зградава ми е симпатична Thumbs%20Up А мислам би била и повеќе симпатична ако тие деловите со прозорци не делуваа толку студено. Тоа сивото алукобонд ли е?

Плоштадот е одлична, ама стварно одлична идеја Thumbs%20Up Thumbs%20Up


Posted By: Block
Date Posted: 07-May-2012 at 13:52


Posted By: N23
Date Posted: 18-May-2012 at 19:19

Од некои членови на ССЦ:

Originally posted by mosaic74

this is a render of the project that didn't win the tender. The winning project is a neoclassical building, but I haven't seen the render yet

И од фан на ск2014 нали:

 

Originally posted by Nikolaa

Oh thanks. This building looks good but a neoclassical building sounds even better. I just love older style buildings.



-------------
23ka.wordpress.com


Posted By: Block
Date Posted: 08-Jul-2012 at 21:49
Кога ќе почне да се гради?


Posted By: BOJAN
Date Posted: 08-Jul-2012 at 22:12
Originally posted by Block

Кога ќе почне да се гради?


Според официјалните информации од ЕЛЕМ, сеуште раководството е во фаза на избор на идејните решенија. Најверојатно ќе се оди со микс од четирите победнички архитектонски труда, но тоа нема да се одлучи пред септември. Потоа доаѓа процедурите за проекти и избор на компанија за градење, така што си земам за слободно да прокоментирам дека би било најрано во пролетта 2013 година.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 19-Oct-2012 at 23:32
ЕЛЕМ бара изведувач за изградба на новиот административен објект во класицистички стил

http://www.build.mk/docs/users/1/Urbanizam/Skopje%20Golem%20ring/Sporni%20objekti%20karsi%20Bristol%202.jpg">#


Администрацијата на Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) за две години ќе се пресели во нова зграда во класицистички архитектонски стил спроти хотелот „Бристол“. Државната компанија деновиве објави оглас за избор на градежна компанија која ќе го реализира новиот административен објект, на местото на некогашниот парк во строгиот центар на Скопје. Според информациите кои ги содржи Деталниот урбанистички план „Голем Ринг – Исток“, зданието од приземје, осум ката и поткровје ќе биде со максимална висина од 29 метри и ќе има површина од 9.130 метри квадратни. Изведбените активности ќе се одвиваат на парцелата со големина од 1.432 метри квадратни, која се наоѓа на самиот агол помеѓу улиците „Македонија“ и „Мито Хаџивасилев Јасмин“.

 

http://www.build.mk/docs/users/1/Razno/Parkovi/Park%20karsi%20Stara%20Zeleznicka%200103.jpg">Локацијата%20за%20идниот%20објект%20на%20ЕЛЕМ%20-%20Паркот%20спроти%20„Бристол“,%20пред%20сечењето%20на%20дрвјата


Пред да започне оваа постапка, ЕЛЕМ на конкурс го избра идејното решение на архитектите Лазар Димов, Жарко Чаушевски, Стефан Смилевски и архитектонското студио „Неимар инженеринг“ од Скопје, врз основа на кое ќе се реализира проектот во препознатливиот стил на „Скопје 2014“. Во наредниот период ЕЛЕМ ќе го обелодени и конечниот изглед на идната административна зграда. По чинот на потпишување на договорот, најповолниот понудувач ќе биде задолжен да го комплетира целокупното здание во временски период од 18 месеци. Компанијата која ќе го гради објектот и крајниот рок за негово завршување ќе се знаат после 3 декември, за кога е закажано јавното отворање на доставените понуди. Во меѓувреме, дрвјата во паркот спроти хотелот „Бристол“ деновиве беа исечени, со што се создаде простор за почеток на реализацијата на овој проект, како и проектот за изградба на http://www.build.mk/?p=13240 - административна зграда во која ќе се сместат неколку државни институции и која треба да биде лоцирана веднаш до идното седиште на ЕЛЕМ.



http://www.build.mk/?p=19579 - #
Објавено на 19.10.2012 во категорија http://www.build.mk/?cat=28 - Вести .

Тагови: http://www.build.mk/?tag=%d0%b0%d0%b4%d0%bc%d0%b8%d0%bd%d0%b8%d1%81%d1%82%d1%80%d0%b0%d1%82%d0%b8%d0%b2%d0%b5%d0%bd-%d0%be%d0%b1%d1%98%d0%b5%d0%ba%d1%82-%d0%bd%d0%b0-%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bc-%d0%bd%d0%b0-%d1%83%d0%bb-%d0%bc - Административен објект на ЕЛЕМ на ул. Македонија , http://www.build.mk/?tag=%d0%b0%d0%b4%d0%bc%d0%b8%d0%bd%d0%b8%d1%81%d1%82%d1%80%d0%b0%d1%82%d0%b8%d0%b2%d0%bd%d0%b8 - Административни , http://www.build.mk/?tag=%d0%b2%d0%bb%d0%b0%d0%b4%d0%b8%d0%bd-%d0%b0%d0%b4%d0%bc%d0%b8%d0%bd%d0%b8%d1%81%d1%82%d1%80%d0%b0%d1%82%d0%b8%d0%b2%d0%b5%d0%bd-%d0%be%d0%b1%d1%98%d0%b5%d0%ba%d1%82-%d0%bd%d0%b0-%d1%83%d0%bb-%d0%bc - Владин административен објект на ул. Македонија , http://www.build.mk/?tag=%d0%b4%d0%b5%d0%bb%d0%be%d0%b2%d0%bd%d0%b8 - Деловни , http://www.build.mk/?tag=%d0%ba%d0%be%d0%bd%d0%ba%d1%83%d1%80%d1%81%d0%b8 - Конкурси , http://www.build.mk/?tag=%d0%bd%d0%b5%d0%b8%d0%bc%d0%b0%d1%80-%d0%b8%d0%bd%d0%b6%d0%b5%d0%bd%d0%b5%d1%80%d0%b8%d0%bd%d0%b3 - Неимар инженеринг , http://www.build.mk/?tag=%d0%bf%d0%b0%d1%80%d0%ba%d0%be%d0%b2%d0%b8 - Паркови , http://www.build.mk/?tag=%d1%81%d0%ba%d0%be%d0%bf%d1%98%d0%b5 - Скопје , http://www.build.mk/?tag=%d1%82%d0%b5%d0%bd%d0%b4%d0%b5%d1%80%d0%b8-%d0%b8-%d0%bb%d0%b8%d1%86%d0%b8%d1%82%d0%b0%d1%86%d0%b8%d0%b8 - Тендери и лицитации

http://www.build.mk/?p=19579 - http://www.build.mk/?p=19579


Posted By: Ines
Date Posted: 22-Oct-2012 at 11:31
Сеуште неможам да разберам зошто мора ама баш во Центар сите овие да се напикаат и да го уништат последното зеленило во овој реон...срамота...Mad


Posted By: mirko
Date Posted: 22-Oct-2012 at 14:24
zapnale lugeto down town da praat . toa ti e copy paste na ponesto sto videle po svetov


Posted By: pbanks
Date Posted: 22-Oct-2012 at 14:33


Се е тоа фино, но можеше да ги користат бројните неизградени парцели во центарот на градот и ефектно да го зголемат down town-от, наместо да масакрираат прекрасно оформени урбани целини. Ова мало паркче не требаше да се чепка ни под разно.


Posted By: BOJAN
Date Posted: 23-Oct-2012 at 09:17
Морам да признаам дека воопшто не ми се допаѓа праксата за необјавување на планираниот изглед на објектите, рендери и основни податоци за зданијата. Ако барем во нешто на почетокот беа отворени за јавноста, тогаш тоа беше масовната медиумска помпа со видео клипови и детални написи за објектите од Скопје 2014. Приметувам дека во последниве неколку месеци се работи стихијно, никој не дава никаква информација за тоа што се гради, па речиси ни се случува да никнат објекти без никој да најави.

Сетете се само на реконструкцијата на административната зграда на МЕПСО, санацијата на фасадите од станбените згради од страна на Град Скопје, новата барокна зграда за јавните институции, така што воопшто не ме чуди тоа што од ЕЛЕМ не излегуваат со визуелизации за тоа какво чудо ќе се наоѓа на најстарата улица во центарот на Скопје.


Posted By: xnx
Date Posted: 15-Nov-2012 at 11:13
dami i gospoda, i present you fasadata na ELEM. have a nice day


Posted By: BOJAN
Date Posted: 15-Nov-2012 at 11:47
Хnx немој да бидеш скржав, дај уште неколку рендери за да ја коментираме новата зграда на ЕЛЕМ, кога веќе не може да се добие официјално инфо.


Posted By: fichot
Date Posted: 15-Nov-2012 at 13:12
Па, за разлика од оние покрај Вардар, ова и не е толку лошо.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 15-Nov-2012 at 18:14
Јас баш ќе велев дека ова личи на тоа што требало да личи. Веројатно после толку обиди ќе успеат да склопат нешто во стилот што го пропагираат.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: mirko
Date Posted: 15-Nov-2012 at 20:16


Posted By: zabegan
Date Posted: 15-Nov-2012 at 22:15
нели ќе беше најекономичната, нај енергетски - ефикасната и зелена зграда во земјава... што се случи со бомбастичните најави? тоа беа единствените причини поради кои објектот кај мене имаше барем малку позитивна оцена...
се сложувам дека е далеку подобро од досегашните аматеризми што ги видовме, ама тоа е далеку од било каква утеха...  всушност не се сложувам ни со тоа, исто е како се досега видено


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: N23
Date Posted: 15-Nov-2012 at 23:13
Ова е точно она што го сакаа. Али имаат ли малку сенс, каде на она место ваква зграда? По ова каде све не сместија торти, не би сакал да знам сопствените домови како си ги имаат (не)уредено...

-------------
23ka.wordpress.com


Posted By: xnx
Date Posted: 16-Nov-2012 at 11:30
mene me vadi od takt sto na krovot si imaat i 2 letnikoveci i triumfalna kapija tuku isto imam zamerka od urbanisticki aspekt, kako mozat na site zgradi vo mal ring da dadat ista visina (29m) bez razlika od okolnite objekti? objektite sproti i okolu se 21 metra, ne li treba da se misli na profilot na ulicata?

btw nemam renderi(mislam deka nikoj ziv ne moze da naprati 3d model na ovaa fasada kakva sto e), gi imam samo i drugite fasadi(koi ne kazuvaat nisto poveke otkolku glavnava)

a za toa kolku e pouspesna, jas ne gledam nekoja golema razlika od MNR vo fasadnata stolarija i plastika(osven skuplturite)


Posted By: BOJAN
Date Posted: 16-Nov-2012 at 11:52
Originally posted by xnx

mene me vadi od takt sto na krovot si imaat i 2 letnikoveci i triumfalna kapija tuku isto imam zamerka od urbanisticki aspekt, kako mozat na site zgradi vo mal ring da dadat ista visina (29m) bez razlika od okolnite objekti? objektite sproti i okolu se 21 metra, ne li treba da se misli na profilot na ulicata?

btw nemam renderi(mislam deka nikoj ziv ne moze da naprati 3d model na ovaa fasada kakva sto e), gi imam samo i drugite fasadi(koi ne kazuvaat nisto poveke otkolku glavnava)

a za toa kolku e pouspesna, jas ne gledam nekoja golema razlika od MNR vo fasadnata stolarija i plastika(osven skuplturite)


Ниту еден од објективе што досега се градеа немаше предвидено скулптури на почетокот од проектот. Чекајте малку да се прокрчкаат работите, во надградениот финален проект стопроцентно е сигурно дека ќе имаме едно 70-тина скулптури на зградава. Big%20smile


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 21-Nov-2012 at 18:49
Originally posted by xnx

dami i gospoda, i present you fasadata na ELEM. have a nice day


xnx, сигурен ли си дека ова е за ЕЛЕМ? Еве најдов уште еден рендер за истиот објект (странична фасада), но овде пишува дека е владина зграда за државни институции, односно веројатно се работи за соседниот објект кој треба да се гради таму.

Знам дека во конкурсите ЕЛЕМ бараше неокласицизам, а владата бараше современа архитектура:
http://www.build.mk/?p=10675 - http://www.build.mk/?p=10675

...но проблем ли им е да се предомислат кога и да им прдне?  Stern%20Smile

Енивеј еве го рендерот, мислам дека очигледно се работи за истиот објект:




Originally posted by xnx





Posted By: zabegan
Date Posted: 22-Nov-2012 at 00:32
судејќи по флорпланот на десната страна, јас претпоставив дека се работи за објектот на ЕЛЕМ

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 22-Nov-2012 at 00:47
Е тоа не го забележав   Shifty

Не знам сега како да го објаснам ова... Можеби решиле двата објекти да бидат речиси идентични во изгледот? Или можеби направиле рокада на маркичките?


Posted By: FCB
Date Posted: 22-Nov-2012 at 03:41
Gi sporeduvav i dvete sliki i nikako nemozat da se sovpadnat za da bide stranicna fasada. Barem taka mene mi izgleda. Taa slikata sto ja postirase ne se raboti za cela ramna fasada tuku e presecena. Posle natpisot Vlada na R.Makedonija, pustena e ponapred, onosno e vo Ge gledano odozgora. Mozebi i tamu se naoga i glavniot vlez koj ke gleda nakaj plostadot. Predpostavuvam se raboti za administrativnata zgrada vednas do ELEM.


Posted By: fichot
Date Posted: 22-Nov-2012 at 04:41
Мислам дека помалата зградичка ќе се надоврзе од левата страна на фасадава што е од ЕЛЕМ, т.е. гледано од раскрсницата со Даме Груев прво ќе дојде оваа со државниве институции, а потоа ЕЛЕМ. Или?


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 27-Nov-2012 at 08:17
Originally posted by FCB

Gi sporeduvav i dvete sliki i nikako nemozat da se sovpadnat za da bide stranicna fasada. Barem taka mene mi izgleda. Taa slikata sto ja postirase ne se raboti za cela ramna fasada tuku e presecena. Posle natpisot Vlada na R.Makedonija, pustena e ponapred, onosno e vo Ge gledano odozgora. Mozebi i tamu se naoga i glavniot vlez koj ke gleda nakaj plostadot. Predpostavuvam se raboti za administrativnata zgrada vednas do ELEM.
Да, изгледа си во право. Останува опцијата дека двете згради ќе бидат во ист стил.

Но сега кога повторно ги погледнав сликите, ме збуни нешто друго. Имено кај ЕЛЕМ, иако објектот има два дела кои се споени под агол од 45 степени, на сликата е претставено како да е една „рамна“ фасада. Дали нешто ми промакнува, или ваков приказ е вообичаен (патем може ли некој архитект да ми каже како се вика ваквиот приказ?)




Posted By: mladen_s
Date Posted: 28-Nov-2012 at 01:14


Развиена фасада. Само во случајов треба и да се означи каде настанува „превиткувањето“.


Posted By: kenzo_fan
Date Posted: 23-Apr-2013 at 17:32
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=13&PID=138633#138633 - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=13&PID=138633#138633

-------------
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски


Posted By: kenzo_fan
Date Posted: 23-Apr-2013 at 17:33

  http://pab.blog.mk/2013/04/22/vrakanje-na-gradskoto-zelenilo-sproti-bristol/ - - Арх. Живко Поповски



Posted By: DIMITAR
Date Posted: 23-Apr-2013 at 18:03
Applause

kenzo-fan оваа иницијатива се однесува и на соседната маркица каде што има предвидено уште една зграда?




Posted By: Cloverstack
Date Posted: 23-Apr-2013 at 18:16


Еве издвоив посебна нишка за другата зграда, се работи за објект во кој ќе бидат сместени државни институции:
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2375 - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2375


Posted By: kenzo_fan
Date Posted: 23-Apr-2013 at 19:06
 
Originally posted by DIMITAR


kenzo-fan оваа иницијатива се однесува и на соседната маркица каде што има предвидено уште една зграда?

Како што разбирам се однесеува на се‘ она што до сега е таму уништено и логично би претпоставил дека имплицира прекин на понатамошните градежни активности во тој појас. 



-------------
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски


Posted By: kenzo_fan
Date Posted: 23-Apr-2013 at 19:11
Originally posted by Cloverstack



Еве издвоив посебна нишка за другата зграда, се работи за објект во кој ќе бидат сместени државни институции:
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2375 - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2375

Малку е нејасно...Практично има две згради спроти Бристол плус една до него.



-------------
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски


Posted By: OCB
Date Posted: 23-Apr-2013 at 22:26
Originally posted by DIMITAR

Applausekenzo-fan оваа иницијатива се однесува и на соседната маркица каде што има предвидено уште една зграда?

Ова изгледа како одлично решение. За жал земјиштето и дозволата за градење се веќе во сопственост на ЕЛЕМ. Доколку Општина Центар сака да ја прекине изградбата ќе мора да го експроприира земјиштето и на ЕЛЕМ да му ја надомести штетата (парично или со понуда на земјиште со приближна вредност). Вакви решенија се можни и за други локации во центарот на градот, но општината би ја чинеле премногу пари. Поради таа причина не сум оптимист дека она што многумина го сметаа за узурпација на јавниот простор може да биде вратено во првобитна состојба.


Posted By: kenzo_fan
Date Posted: 26-Apr-2013 at 18:07

Дискусија за оваа локација е содржана и во темата “Скопје 2014“, од пост http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=846&PID=150369#150369 - #3665 натаму.



-------------
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски


Posted By: BOJAN
Date Posted: 22-May-2013 at 00:12
Дечки, можеби не се објавени рендерите за објектите на ЕЛЕМ, за зградата на државните институции до неа, за Советот за радиодифузија и за Народна банка на Македонија, но сите овие објекти заедно со рендери се вметнати во новата туристичка мапа на Скопје, која ја дистрибуираат бесплатно со утрешен примерок на „Нова Македонија“. Можеби македонската јавност нив ќе ги запознае по изградбата, но затоа туристите можат да знаат какви објекти во иднина ќе има во Скопје. „Бисер“ во сите овие зданија е новата фасада на МЕПСО, добро е што не го објавиле, катаклизмично решение, бела античка фасада...


Posted By: kultuzin
Date Posted: 22-May-2013 at 07:31
Во денешена нова македонија ли е мапата?


Posted By: BOJAN
Date Posted: 22-May-2013 at 09:34
Originally posted by kultuzin

Во денешена нова македонија ли е мапата?


Да, во денешна Нова Македонија со секој примерок следува бесплатна туристичка мапа на Скопје. Во неа можат да се видат рендерите.


Posted By: Danndy
Date Posted: 23-May-2013 at 03:24
Може некој да ги скенира и да ги постави? Фала

-------------
Traveling.


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 23-May-2013 at 03:55
Сакаат да ги имитираат црквите на Piazza del Popolo, само уште плоштадот им фали и една порта... упс... и обелиск...

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: OCB
Date Posted: 07-Sep-2013 at 17:32
Се уште нема посериозни активности. Скоро 2 месеца се трудеа да ја изведат хидроизолацијата. Безуспешно.



Posted By: Џоле
Date Posted: 24-Apr-2014 at 17:02
Дупката кај „Бристол“ пред уривање - на спас дојдоа челични држачи



Десет огромни челични држачи секој поставен на два метри од претходниот се поставени како последен спас да спречат уривање на страните од големиот ископ кај скопскиот хотел „Бристол“, каде ќе се гради новата зграда на ЕЛЕМ.



Челичните столбови кои на двата краеви имаат тропрсти потпирачи, се заварени за металните делови од бетонските анкери кои се поставени по висина на страните на десетметарската дупка, која според работниците на градилиштето, поради дождовите, подземните води кои постојано извираат, силните вибрации и близината на соседните згради, може во секој момент да се срине.

Повеќе на http://www.plusinfo.mk/vest/134398/GALERIJA-Dupkata-kaj-Bristol-pred-urivanje---na-spas-dojdoa-chelichni-drzhachi- - http://www.plusinfo.mk/vest/134398/GALERIJA-Dupkata-kaj-Bristol-pred-urivanje---na-spas-dojdoa-chelichni-drzhachi-

-------------
За сè има вторпат


Posted By: gjoko
Date Posted: 24-Apr-2014 at 19:38
да ставеле цевки и да ги наполнеле како зградата во првиот дел,нема да мораа вака да ризикуваат.

Во Кичево пред некоја година се случи ваков одрон,загина работник(или беа двајца???) и одговорниот шеф си одлежа мислам 2 години затвор


Posted By: sashakv
Date Posted: 24-Apr-2014 at 21:18
Ne mozi Tumbe kafe da lezi pod tuneli ,tuku nad tuneli


Posted By: BOJAN
Date Posted: 12-Jul-2014 at 18:19
Проблемот со подземни води, тајни премини и останати заговори е завршен. И овој објект почна да се издигнува во вис:









Posted By: BOJAN
Date Posted: 12-Jul-2014 at 18:21
Денес...









Posted By: Џоле
Date Posted: 20-Jul-2014 at 22:39
Административна зграда на Електрани на Македонија

https://flic.kr/p/o7JqdT"> https://flic.kr/p/o7JqdT - DSC04688 by https://www.flickr.com/people// - george k. 1981 , on Flickr

https://flic.kr/p/o7KzUH"> https://flic.kr/p/o7KzUH - DSC04687 by https://www.flickr.com/people// - george k. 1981 , on Flickr

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 31-Jul-2014 at 14:01
https://flic.kr/p/ox4F59"> https://flic.kr/p/ox4F59 - DSC04736 by https://www.flickr.com/people// - george k. 1981 , on Flickr

https://flic.kr/p/ofM778"> https://flic.kr/p/ofM778 - DSC04737 by https://www.flickr.com/people// - george k. 1981 , on Flickr

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 14-Aug-2014 at 17:14

Денешна фотка... Преку линкот најдолу можеме секојдневно ја го следиме напредокот на изградбата.



фото: baustelle.strabag.com

http://baustelle.strabag.com/en/macedonia/?Webcam%5Bselected_webcam%5D=105 - http://baustelle.strabag.com/en/macedonia/?Webcam%5Bselected_webcam%5D=105

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 25-Sep-2014 at 14:34
https://flic.kr/p/p6YFLf"> https://flic.kr/p/p6YFLf - DSC05589 by https://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

https://flic.kr/p/pmqVvb"> https://flic.kr/p/pmqVvb - DSC05590 by https://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

-------------
За сè има вторпат


Posted By: gjoko
Date Posted: 25-Sep-2014 at 16:42
брзо си добива и форма `телото`


Posted By: Џоле
Date Posted: 20-Jan-2015 at 08:57
Новото седиште на ЕЛЕМ доведено до ниво на карабина

Ниту студеното време не ги поколеба градежниците да продолжат со изградбата на планираниот административен објект на Електрани на Македонија (ЕЛЕМ). На местото на некогашниот парк на улица „Македонија“ во центарот на Скопје, во моментов се привршуваат работите на карабината на објектот во класицистички архитектонски стил во склад со владиниот проект „Скопје 2014“. Канцеларискиот простор за оваа државна компанија се изведува веќе една и пол година и досега се потрошија преку 14,6 милиони евра, вклучувајќи го и неодамна склучениот договор во вредност од над 186 милиони денари за „непредвидени работи“ при реализацијата на градежните активности. Австриската компанија „Штрабаг АГ“ се јавува како изведувач на проектот.



















Последниот склучен договор предвидува изградбата да продолжи до крајот на 2015 година. Државната компанија ЕЛЕМ ќе се смести во простор со површина од 9.130 метри квадратни. Архитектонската идеја за оваа зграда е производ на авторите Лазар Димов, Жарко Чаушевски и Стефан Смилевски, а проектната документација ја има изработено фирмата „Неимар инженеринг“. Поради сечењето на дрвјата од некогашниот парк, граѓаните од околните згради организираа протестни собири против изградбата на објектот.

Текст, фото: Бојан Блажевски

http://www.build.mk/?p=42677 - http://www.build.mk/?p=42677

-------------
За сè има вторпат


Posted By: jyvation
Date Posted: 05-May-2015 at 10:42


http://baustelle.strabag.com/en/macedonia/?Webcam%5Bselected_month%5D=05&Webcam%5Bselected_year%5D=2015&Webcam%5Bselected_day%5D=5&Webcam%5Bselected_webcam%5D=105 - http://baustelle.strabag.com


Posted By: JovanOdGjorche
Date Posted: 18-May-2015 at 20:40
http://s817.photobucket.com/user/_Jovan__2010/media/20150518_182506.jpg.html">

http://s817.photobucket.com/user/_Jovan__2010/media/20150518_182437.jpg.html">


http://s817.photobucket.com/user/_Jovan__2010/media/20150518_182654.jpg.html">

^ Изгледа користат ист материјал како и кај Палатата Панко Брашнаров.. А ќе може некој да ми каже каков е овој материјал?

-------------
And something, somewhere was lost in 1938...


Posted By: daci92
Date Posted: 19-May-2015 at 17:15
Керамичка или гранитна плочка (мислам дека е керамичка) со дебелина од 2цм и поголема густина. Инаку објектов има исклучителна изолација на мое изненадување.


Posted By: King
Date Posted: 19-May-2015 at 17:56
Се работи за структурална фасада од керамички плочки, вакви фасади се доста скапи, но термички ефикасни...


Posted By: Џоле
Date Posted: 09-Jun-2015 at 10:19
Дополнителни 2,8 милиони евра ќе проголта новата зграда на ЕЛЕМ

ЕЛЕМ објави тендер за пронаоѓање на градежна компанија што ќе ја доврши изградбата на новата административна зграда спроти хотелот „Бристол“ во центарот на Скопје. Само за градежни и градежно – занаетчиски работи е предвидено да се потрошат 171.223.000 денари, односно околу 2,8 милиони евра, без вклучен ДДВ. Ако се земе во предвид првичниот договор за изградба од над 14,6 милиони евра, простата пресметка говори дека е можно овој објект од проектот „Скопје 2014“ да достигне цена од над 17,4 милиони евра.

Градежните работи за изведба на архитектонската идеја на авторите Лазар Димов, Жарко Чаушевски и Стефан Смилевски е планирано да продолжат барем во наредните шест месеци. Екипите на австриската фирма „Штрабаг АГ“ во изминатиов период го издигнаа објектот на ниво на карабина, а во моментов работниците ја изведуваат фасадата и ги поставуваат прозорците. Предвидено е државната компанија ЕЛЕМ да се смести во административен простор од 9.130 метри квадратни. Проектната документација ја изработи „Неимар Инженеринг“, а надзорот над изведбените работи го врши Градежниот институт „Македонија“.

Административната зграда на ЕЛЕМ се гради на местото на некогашниот парк, кој претставуваше единствениот простор за одмор и рекреација на граѓаните кои живеат во зградите околу Музејот на град Скопје. Поради сечењето на дрвјата и узурпацијата на просторот, станарите од околните објекти организираа протестни собири за да се спротивстават на ваквата градежна експанзија.

http://www.build.mk/?p=44757 - http://www.build.mk/?p=44757

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Spiridon
Date Posted: 27-Jun-2015 at 22:06
Анекс,на анекс,на анекс...Место да го средат малку Идризово,овие уште цепаат по старо.Се надевам дека овој Жарко Чаушевски ќе му доделат да направи проект на нов Барок-затвор,каде што секако ќе биде станар,кога ќе заврши целаа оваа...ненормална ситуација.


Posted By: King
Date Posted: 27-Jun-2015 at 23:56
Originally posted by Spiridon

Анекс,на анекс,на анекс...Место да го средат малку Идризово,овие уште цепаат по старо.Се надевам дека овој Жарко Чаушевски ќе му доделат да направи проект на нов Барок-затвор,каде што секако ќе биде станар,кога ќе заврши целаа оваа...ненормална ситуација.


Нема анекс, нов тендер е!


Posted By: JovanOdGjorche
Date Posted: 18-Jan-2016 at 19:22
Од денес на брзинка...

http://s817.photobucket.com/user/_Jovan__2010/media/20160118_120905.jpg.html">

http://s817.photobucket.com/user/_Jovan__2010/media/20160118_120905%20-%20Copy.jpg.html">

-------------
And something, somewhere was lost in 1938...


Posted By: BOJAN
Date Posted: 19-Jan-2016 at 22:37
Јас да сум, би направил еден топол коридор, во форма на пешачки мост, директно да влегува во Музеј на град Скопје. Каков историски објект, какви бакрачи. Симболот на Скопје1963 треба дефинитивно да се дотолчи во просторот. Кој му е.е матер.


Posted By: zabegan
Date Posted: 19-Jan-2016 at 23:01
кога веќе мораа да напикаат објект таму, можеше да го имаме ова... ама нема да го имаме, затоа што ј*беш га, објект без триумфална порта над влезот не го бива...



-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Џоле
Date Posted: 28-Feb-2016 at 22:26


-------------
За сè има вторпат


Posted By: fichot
Date Posted: 28-Feb-2016 at 22:48
претпоставувам Зевс/Перун/Св. Илија е централниот лик? (пошто ЕЛЕМ)


Posted By: гитардемон
Date Posted: 28-Feb-2016 at 22:56
Перун никако, немаме ние никаква врска со него! Ама Зевс и Св. Илија ВМРОвски можно е

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Staro Skopje
Date Posted: 28-Feb-2016 at 22:57
Originally posted by zabegan

кога веќе мораа да напикаат објект таму, можеше да го имаме ова... ама нема да го имаме, затоа што ј*беш га, објект без триумфална порта над влезот не го бива...



А добивме еден целосно нефункционален објект...

-------------
Градот убав никна, но го откорнаа


Posted By: Калоян
Date Posted: 29-Feb-2016 at 19:23
Св Илија е веројатно, гледам две тркала од страните како да е на колесница. Кој сака нека, зошто е вистинското прашање


Posted By: Џоле
Date Posted: 18-Mar-2016 at 08:54
НОВИ ТРОШОЦИ ЗА НОВАТА ЗГРАДА НА ЕЛЕМ

Уште околу 3 милиони евра ќе се потрошат за новата зграда на ЕЛЕМ која се гради на местото на некогашниот парк спроти „Бристол“. Од компанијата склучиле договор за довршување на градежните зафати за административната зграда, а во меѓувреме распишаа и оглас за набавка на мебел и опрема за администрацијата.

За довршување на зградата ќе се потрошат уште околу 2,6 милиони евра. Доизградбата, според објавениот договор, треба да заврши во наредните шест месеци, а за изведувач е ангажирана скопската фирма „Озон“, од која, пак, ЕЛЕМ, ќе ги набави мебелот и потребната опрема, а компанијата допрва ќе прибира понуди. Проценето е дека за таа намена ќе потроши околу половина милион евра.

Инаку, досега овој објект чини околу 17 милиони евра, толкава е вредноста на објавените договори за изградба и други придружни работи за зградата. Таа ќе има „класицистичка“ фасада, еден вид триумфална капија и скулптури. Објектот се гради по идејното решение на Лазар Димов, Жарко Чаушевски и Стефан Смилевски. Ќе има приземје, осум ката и поткровје.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=6DE49FA3B36D0A4E91C9FB0D85A4AA26 - http://www.utrinski.mk/?ItemID=6DE49FA3B36D0A4E91C9FB0D85A4AA26

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Staro Skopje
Date Posted: 18-Mar-2016 at 09:02
А за главната железничка вкупно 2 милиони?

-------------
Градот убав никна, но го откорнаа


Posted By: Џоле
Date Posted: 18-Mar-2016 at 09:42
Според нив, и тоа е многу.

-------------
За сè има вторпат



Print Page | Close Window