Print Page | Close Window

Веро Центар

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Комерцијални
Forum Discription: Трговски центри, повеќенаменски комплекси, супермаркети, хипермаркети...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=16
Printed Date: 19-Apr-2024 at 14:23


Topic: Веро Центар
Posted By: pbanks
Subject: Веро Центар
Date Posted: 10-Sep-2007 at 23:26

Мислам дека овој проект уште од сега може да добие свој thread.






Replies:
Posted By: pbanks
Date Posted: 10-Sep-2007 at 23:27

Не ми се верува дека Општината сеуште не дала дозвола. Неверојатно колку е сето тоа споро.

 

„Веро“ се подготвува да гради иако се' уште нема одобрение

Речиси еден месец булдожери го раскопуваат просторот спроти Народна банка што го купи „Веро“ за да гради трговски центар. Предвидената парцела за градење целосно е раскопана, а направени се и канали непосредно до тарабите што го оградуваат просторот наменет за градба. Официјално од „Веро“ се' уште не кажуваат дали и кога ќе почнат да градат. Единствено велат дека интензивно се подготвуваат за почеток на планираниот проект, а тоа што деновиве се работи на терен се само подготвителни активности. Посочуваат дека ги решиле проблемите со денационализацијата на дел од земјиштето и периодов интензивно работат на комплетирање на документацијата и добивање на градежната дозвола. „Тоа што се копа на земјиштето се само активности за подготовка за градење, за што не ни е потребна дозвола“, вели накусо Бети Ицева од „Веро“.

И од Општина Центар потврдуваат дека „Веро“ врши подготовки на теренот за градба, кои им се дозволени иако се' уште не поседуваат одобрение за градење. „Процедурата за добивање градежна дозвола е во тек“, накратко велат од Центар. Според Деталниот урбанистички план, кој општинарите наменски за „Веро“ го усвоија пред речиси една и пол година, земјиштето има трговско-деловно намена. Вкупната површина на оваа урбана парцела изнесува 15.442 квадратни метри, а површината за градба во основата изнесува 10.934 квадрати. Според ДУП, трговскиот центар ќе може да има приземје, три ката и потпокрив. Инаку, нецела половина година по донесувањето на ДУП теренот беше расчистен од неколкуте привремени објекти и куќи, а веднаш потоа наменски се извршија и геомеханички испитувања на земјиштето. (Дс.Т.)

 

 



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 11-Sep-2007 at 00:00
Како побогу можат да си дозволат уште да се влечат со процедурите? Па не е овој проект од вчера... До сега три пати требаше да ги завршат формалностите околу дозволи. Јас единствено се плашев да не заглави работата во имотно-правни односи, ама види сега што измислија генијалциве...

Confused


-------------


Posted By: pbanks
Date Posted: 11-Sep-2007 at 00:13

ја глеам више две недели багери и камони таму, ама само паркирани, па затоа неам алармирано

офтопик, има повторно некои движења на НЛБ градилиштето. Повторно го дозаградуваа просторот (тој дивиот паркинг позади градилиште што беше), има некое движење, го осветлија просторот со рефлектори. Ама уморен сум више од претпоставки, и онака по ниедна логика не идат работите, така да у ништо не верувам дур не видам багери да копаат.



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 11-Sep-2007 at 00:19
Абе заборавив за тоа да ви спомнам... Морам сега и јас ОТ дур не отвориме нишка. Нејсе... Ѕирнав денеска кај НЛБ и таму интензивно се работи. Дупката веќе значително ја продлабочиле. Механизацијата работеше со полна пареа. Уште завчера вечерта имаше многу земја и прашина позади рамстор, така да има барем 3-4 дена откако таму почнале турбо да работат.

-------------


Posted By: pbanks
Date Posted: 11-Sep-2007 at 00:33
фала богу


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 11-Sep-2007 at 09:25
само што сакав истото да ви го кажам: пред неколку дена и јас од таму пројдов и вратата беше отворена па се протнав внатре. Дупката е огромна, али кога прашав еден работник ми одговори дека уште ништо не се работело Confused. Така да може и овие само ја првртуваат земјата ко Веро за да тепаат време дур добијат некоја си дозвола или дур ја снабдат цела администрација со џипови. Како и да е ја не верувам дека проектот е готов се додека не е стварно готов!! Пример за тоа ти е зградана у строг центар што глуми скривница за наркомани. А кога сме кај тоа, шо се дешава со банкана до Нова Македонија?? И таму активност = нула. 


Posted By: pbanks
Date Posted: 11-Sep-2007 at 14:24

банката до Нова Македонија е феномен невиден. Ја соблекоа фасадата и наредија профили со брзина на светлост и од тогаш ништо не се случува. Ми текнува во една објава од Утрински Весник пред пола година дека банката требше да биде готова во Мај. Ете сме сеа средина на септември. Стварно сме рекордери по развлекување работи. Затоа ги сакам оние од Гема, коа почињаат, не се заебаваат.



Posted By: pbanks
Date Posted: 12-Dec-2007 at 22:17
Go postaviv renderot vo prviot post... dokolku nekoj ne go videl do sega.... 


Posted By: kire85
Date Posted: 13-Dec-2007 at 00:04
Previous
 
некои нови информации околу ова??


Posted By: pbanks
Date Posted: 13-Dec-2007 at 00:07
Originally posted by kire85

Previous
 
некои нови информации околу ова??


нема. последно беше дека Општина Центар сеуште го тупи за нешто. Дупката е ископана нешто механизација веќе има таму. Мислам дека кога ќе тргне овој проект ќе иде брзо. Но кога ќе тргне... веројатно знае само Аларова.


Posted By: kire85
Date Posted: 13-Dec-2007 at 00:13
нема уопште да коментирам оти ако почнам, ќе ги отерам сите у тпм и џабе ќе се изнервирам....Wallbash


Posted By: La Linea
Date Posted: 13-Dec-2007 at 00:27
Поминав денес да видам како оди. Гоуст Таун. Bash



-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 25-Feb-2008 at 19:31
Овде денеска приметив се копаше... Почнале со вистинска активност? Треба да помине некој и да види што се случува (ако има нешто и да документира)


Posted By: dejan
Date Posted: 26-Feb-2008 at 07:15
Moze samo taka go rascistuvat toj del? :p


Posted By: blejdsk
Date Posted: 17-Mar-2008 at 18:51
Deneska vidov nekoj bager pravese nesto ama ne zaprimetiv so kako (nabrzina pominav), Mozno e da pocnat so gradba veke..


Posted By: pbanks
Date Posted: 30-Apr-2008 at 17:28
Муабетов више 100 пати го направивме ама чисто да спомнам дека еден багер се шина од копање секој ден и дупката е прилично голема. Незнам на што се чека стварно.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 03-May-2008 at 16:28


Еве да илустрирам Big%20smile (фоткиве се од денеска)






Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 04-May-2008 at 00:31

Па и не е некоја дупка, максимум 2м длабока.



Posted By: lslcrew
Date Posted: 04-May-2008 at 00:37
Ова нешто како со NLBHQ. Ќе седи вака уште некое време и после оооооп, како од небо да паднала зградата.


Posted By: La Linea
Date Posted: 04-May-2008 at 00:39
Ако сакаат нека го градат како Лумикс само дај нека почнат!

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: blejdsk
Date Posted: 04-May-2008 at 01:27
Jas mislam deka ovoj objekt ke se izgradi mnogu brzo ,,,,so ogled na koj princip se gradat Vero marketive ,,,,nesto kako vo taftalidje ,,,Limenka na sklopuvanje ke bide,,))))

pobro ke bide od Lumiks zavrseno ))))


-------------





Posted By: Cloverstack
Date Posted: 04-May-2008 at 02:41


Ова нема да биде само супермаркет, а и од рендерот изгледа дека се работи за нешто повеќе од лименка. Не дека не може на крај да испадне како Рамстор или полошо, ама сепак ќе биде сосема различна приказна од Тафталиџе.


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Jul-2008 at 19:59
На мое пријатно изненадување на плацот на Веро се работи CheersThumbs%20Up Зборев со едно типче кое ми личеше дека е надзор и ми рече дека нема веќе проблеми и дека работата веќе си тече. Само заборавив да го прашам дали се работи по рендерот кој ние го имаме Bash. Сепак помина долго време а можеби тоа беше и само некое идејно решение па проектот можеби претрпел модификации. Така да доколку некој слика деновиве или проаѓа натака нека праша.

1

2

3

4

5



Posted By: twin
Date Posted: 02-Aug-2008 at 12:21
jas sum  noviot {twin} ne razbiram dali ova ke bide trgovski centar ili samo za vero


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 02-Aug-2008 at 12:47
Originally posted by twin

jas sum  noviot {twin} ne razbiram dali ova ke bide trgovski centar ili samo za vero


Добредојде

Нема да биде класичен супермаркет, туку нешто како трговски центар во поширока смисла на зборот. Но сепак под капата на Веро.


Posted By: twin
Date Posted: 02-Aug-2008 at 15:04
ej fala ti mnogu i dobro ve najdov


Posted By: twin
Date Posted: 13-Aug-2008 at 15:25
ima li nekoj sliki od gradilisteto dali rabotat brzo ovie jas mislam deka odat mnogu sporo


Posted By: blejdsk
Date Posted: 13-Aug-2008 at 20:22
pa po ova so go kopaat , ne bi rekol deka e onoj proekt koj nie go znaeme ,,,???

-------------





Posted By: Cloverstack
Date Posted: 13-Aug-2008 at 20:24
Проекцијата од горе е таа истата, тука нема дилема, а дали е баш истиот проект тоа не знам.


Posted By: pbanks
Date Posted: 13-Aug-2008 at 20:26
Originally posted by blejdsk

pa po ova so go kopaat , ne bi rekol deka e onoj proekt koj nie go znaeme ,,,???


тој рендер го имам земено од Капитал уште пред едно 4-5 години уште пред да има било какви лицитации со земјиштето карши НБМ така да ништо чудно да се работи по нов проект. Времето ќе покаже


Posted By: pbanks
Date Posted: 14-Aug-2008 at 13:50
Работата си тече Дефинитивно блиската висококатница е добра позиција за сликање и мониторинг. Само би му препорачал на секој што ќе се реши да се качи да си земе крпче зошто прозорците се многу прљави а не се отвараат

1

2




Posted By: maestro
Date Posted: 14-Aug-2008 at 17:54
која е таа блиска висококатница?
да не мислиш на народна банка??


Posted By: pbanks
Date Posted: 15-Sep-2008 at 20:53
Originally posted by maestro13

која е таа блиска висококатница?
да не мислиш на народна банка??


Онаа станбената карши бензинската Макпетрол кај железничка станица

Еве една сликичка од денес




Posted By: maestro
Date Posted: 15-Sep-2008 at 21:22
Добро е, конечно им тргна! Да се надеваме дека до наредната година ова време ќе ги добиеме и првите слики од отворањето

OFF TOPIC: Нели Меркатор конкурираше за ова место и кога не го доби рекоа дека ќе прават на Скопски саем. Дали знае некој дали Меркатор доби некое земјиште и дали ќе гради воопшто??

-------------


Posted By: pbanks
Date Posted: 15-Sep-2008 at 21:24
Originally posted by maestro13

Добро е, конечно им тргна! Да се надеваме дека до наредната година ова време ќе ги добиеме и првите слики од отворањето

OFF TOPIC: Нели Меркатор конкурираше за ова место и кога не го доби рекоа дека ќе прават на Скопски саем. Дали знае некој дали Меркатор доби некое земјиште и дали ќе гради воопшто??


Меркатор одавна се остри и на Скопски Саем и на плацот кај салата Борис Трајковски. Ама што се случува и зошто проектот затаи.... незнам...


Posted By: zabegan
Date Posted: 15-Sep-2008 at 21:33
Абе pbanks да не сликна уште нешто од зградата кај железничка, гледам многу убав поглед има, или ти сметаа прозорите? Smile
извини за офтопик


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: pbanks
Date Posted: 15-Sep-2008 at 21:35
Originally posted by zabegan

Абе pbanks да не сликна уште нешто од зградата кај железничка, гледам многу убав поглед има, или ти сметаа прозорите? Smile
извини за офтопик


беше заклучен влезот, ѕвонев по домофони никој не дигаше Ohno а се брзав и не можев да почекам некој да влезе во зграда


Posted By: zabegan
Date Posted: 15-Sep-2008 at 21:42
штета, во некоја друга прилика Thumbs%20UpYes

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: maestro
Date Posted: 16-Sep-2008 at 17:20
Originally posted by pbanks


Originally posted by maestro13

која е таа блиска висококатница?
да не мислиш на народна банка??
Онаа станбената карши бензинската Макпетрол кај железничка станицаЕве една сликичка од денес


извинете вака за оф топик, ама... мислиш на онаа жолтата негде позади скопјанка??

-------------


Posted By: 46&2
Date Posted: 16-Sep-2008 at 21:22

Originally posted by maestro13

која е таа блиска висококатница?
да не мислиш на народна банка??
 
Originally posted by маестро13

извинете вака за оф топик, ама... мислиш на онаа жолтата негде позади скопјанка??
 
Тоа е зградата (16катница мислам дека беше) која што е покрај новата автобуска од страна на центар и која беше позната по тоа што скоро целата е со станови на државни службеници и пратеници на ВМРО. Може тоа ќе ти помогне за ориентација.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 30-Sep-2008 at 16:33


Posted By: lslcrew
Date Posted: 30-Sep-2008 at 16:36
Ми се свиѓа динамиката. Веќе почна оваа брза динамика да ја навикнуваме како нормална, а тоа посебно ме радува. Со оглед на големината на објектот, ова е супер.


Posted By: pbanks
Date Posted: 30-Sep-2008 at 17:56
Originally posted by lslcrew

Ми се свиѓа динамиката. Веќе почна оваа брза динамика да ја навикнуваме како нормална, а тоа посебно ме радува. Со оглед на големината на објектот, ова е супер.


дефинитивно од кога се појавија посериозно инвеститори во недвижнини динамиката е очигледно променета. Се надевам дека прикаски како Лумикс нема веќе да ни се повторуваат.

BTW од она што го гледам на сликава објектот добива форма од прилика како онаа на рендерот со тоа што немаме претстава како точно ќе биде изгледот кон булеварите.


Posted By: zabegan
Date Posted: 30-Sep-2008 at 18:00
и јас мислам дека е ист со аголот од рендерот, штета што немаме рендери за другата страна, која е многу битна
еве го повторно рендерот колку за споредба

само не ми е јасно што планираат со делот кој што не е ограден, на ќошот од раскрсницата, мислам таму најубаво би било паркинг да направат, но не може да се поврзе со паркингот до центарот



-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: lslcrew
Date Posted: 30-Sep-2008 at 23:02

По три години откако го купи плацот, „Веро“ конечно почна да гради

Од компанијата не даваат информации, а Министерството без увид дали се испочитувани роковите

Деспина Трајковска

Грчки „Веро“, конечно, почна да гради на плацот спроти Народна банка, иако земјиштето го купи пред три години. Градежни машини и десетици работници од неодамна секојдневно се на терен, каде што веќе се видливи темелите на објектот. На градилиштето, иако е обврзан со закон, инвеститорот се' уште нема поставено информативна табла за тоа што треба да никне на плацот од 10.934 квадратни метри што го купија Грците на лицитација за 510 евра квадрат. Индикативно е што изградбата не беше официјализирана, како што е случај со речиси сите поголеми објекти што почнуваат да се градат, особено на најатрактивните локации и од странски инвеститори.

„Нема никој што би можел да зборува на таа тема. Сите се на службени патувања. Ќе ве побараме“, е одговор што го слушаме од „Веропулос“ повеќе месеци. Ништо официјално и речиси идентичен одговор даваат и од агенцијата „Публицис“, преку која грчката компанија комуницира со јавноста.

И во Министерството за транспорт и врски немаат увид кога почнало да се гради, точно што се гради и до кога, иако во договорот за отуѓување на земјиштето точно е наведен рокот до кој инвеститорот има обврска да го изгради објектот. Веќе неколку дена од Министерството, наводно, го бараат купопродажниот договор за да информираат дали инвеститорот досега воопшто ги има испочитувано роковите за изградба на објектот.

Единствено од Општина Центар потврдуваат дека инвеститорот поседува одобрение за градба кое му било издадено на 23 јуни, според кое се предвидува изградба на јавен комерцијален објект - продажен центар -супермаркет со придружни содржини. Општинарите додаваат дека инвеститорот еднаш се обидел да почне да гради без довола.

„По наш редовен инспекциски надзор утврдивме дека изградбата започнала без одобрение. Веднаш, на 7 декември 2007 година издадовме решение за стопирање на изградбата, што беше испочитувано“, велат од Центар.

Инаку, општината го усвои Детаљниот урбанистички план за реонот пред повеќе од две години, кога „Веро“ веќе и официјално беше сопственик на парцелата. Кусо време по донесувањето на ДУП-от, плацот беше делумно подготвен за градба, оттаму се дислоцираа четири автосервиси. Останаа неколку куќи на староседелци со кои грчката компанија требаше да договори откупување на нивните имот, за да се дооформи градежната парцела. Според планот, маркичката има трговско-деловно намена, со вкупна површина од 15.442 квадратни метри и површина за градба од 10.934 квадрати. Урбанистичката рамка дозволува објектот да има приземје, три ката и потпокрив.

Пред три години, кога на повторена лицитација, откако првата пропадна поради неправилности, Грците станаа сопственици на земјиштето, претседателот на групацијата „Веропулос“ најави инвестиција која ќе достигне до 20 милиони евра. Само за да станат газди на парцелата, тие на државата и' уплатија 5,5 милиони евра.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=1303171303AE784B89F94199B644FF31



Posted By: pbanks
Date Posted: 30-Sep-2008 at 23:26


Да се надеваме дека објавава ќе ги натера да закачат табла на градилиштето со инфомациите кои не интересираат.

Originally posted by zabegan


само не ми е јасно што планираат со делот кој што не е ограден, на ќошот од раскрсницата, мислам таму најубаво би било паркинг да направат, но не може да се поврзе со паркингот до центарот



За кој дел точно зборуваш? Каде што беа порано пајаците? Тоа е трасата на Крушевска република ако зборуваме за тоа.



Posted By: zabegan
Date Posted: 01-Oct-2008 at 23:03
Originally posted by pbanks



Да се надеваме дека објавава ќе ги натера да закачат табла на градилиштето со инфомациите кои не интересираат.

Originally posted by zabegan


само не ми е јасно што планираат со делот кој што не е ограден, на ќошот од раскрсницата, мислам таму најубаво би било паркинг да направат, но не може да се поврзе со паркингот до центарот



За кој дел точно зборуваш? Каде што беа порано пајаците? Тоа е трасата на Крушевска република ако зборуваме за тоа.

ок, се предомислив за паркингот Big%20smile
извини, но навистина немам време да го обележам местото, мислev на малото делче, аголот од раскрсницата меѓу Кочо Рацин и Јане сандански


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 02-Oct-2008 at 00:30


Таму не е више Јане Сандански туку Кузман Јосифофски Питу. Тој дел е резервиран за планираното сообраќајно решение што во иднина треба да биде клучка.


Posted By: Cibi
Date Posted: 03-Oct-2008 at 10:04
zabrzano se gradi ovoj objekt,mozeme da ocekuvame veke na leto otvoranje na objektot, ako ne zvuci ova premnogu optimisticki od mene.


Posted By: zabegan
Date Posted: 03-Oct-2008 at 18:08
всушност и е малку оптимистички, до лето можеби ќе бидат готови карабината и голем дел од фасадата, но не верувам дека ќе се комплетира целосно
сепак за кратко време ќе си добиеме нов објект, на порано многу грдата ливадка


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: maestro
Date Posted: 03-Oct-2008 at 18:46
Супер ќе биде ова!
Ем ќе се пополни таа грозна нива сред центар, ем убав шопинг центар за сите
Уште и да ја „нашминкаат“ малку Народна банка отспротива и ќе биде подобар тој дел!

-------------


Posted By: La Linea
Date Posted: 04-Oct-2008 at 03:44
Тој дел единствено ќе заличи кога ќе се сруши Дебар Маало, такво ругло не може уште долго да седи на тоа место. Само може да се надеваме дека нема да им текне да ја преместат Крушевска, зошто со ситуацијата во која се наоѓа градскиот сообраќај, сериозно се наметнува потребата да се изградат најважните сообраќајници во градот.


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: dacito
Date Posted: 04-Oct-2008 at 04:41
Тој дел единствено ќе заличи кога ќе се сруши Дебар Маало


Дебар Маало??? Пријателе, си ја утнал работата нешто. Најверојатно мислиш на Ново маало. Ако не се лажам и јас, така се вика маалото помеѓу Олимписки и новиот Веро


Posted By: La Linea
Date Posted: 04-Oct-2008 at 04:56
Пријателе и двајцата си ја утнавме работата Big%20smile

Маалото што се наоѓа помеѓу олимписки и новиот Веро се вика Ново маало, ама јас мислев на Маџир маало, каде што поминува бул. Крушевска република.


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 04-Oct-2008 at 14:15


Маџир маало е голем залак но не ми е јасно зошто барем не го "затскриеме". Незнам зошто воопшто не се дискутира за оваа локација, незнам каква е сопственичката структура но барем скоро да нема објекти па ситуацијата е почиста.






Posted By: lslcrew
Date Posted: 04-Oct-2008 at 14:16
Џуро имаме посебна нишка под име "Локации"!


Posted By: pbanks
Date Posted: 04-Oct-2008 at 14:18
Originally posted by lslcrew

Џуро имаме посебна нишка под име "Локации"!


Знам јас ја отворив


Posted By: lslcrew
Date Posted: 04-Oct-2008 at 14:33
Знам бе па ти, него само паметен да се направам.

p.s. Озбилно, зашто овде ја постираше скицава?!


Posted By: pbanks
Date Posted: 04-Oct-2008 at 14:44
Originally posted by lslcrew

Знам бе па ти, него само паметен да се направам.

p.s. Озбилно, зашто овде ја постираше скицава?!




Па во контекст на муабетите на Ла Линеа & Co. Инаку се сложувам дека целата дискусија е за во Локации


Posted By: pbanks
Date Posted: 11-Oct-2008 at 22:14
Почнува да штрчи и да се дефинира полека границата кон бул. Кочо Рацин Cheers

1

2



Posted By: my Macedonia
Date Posted: 12-Oct-2008 at 11:21
fala pbanks  slikite se super


Posted By: BSA*
Date Posted: 13-Oct-2008 at 08:15
Bi vi bil blagodaren vokolku znaete da mi kazete koja firma go gradi centarov i kolku vredi izgradbata na istiot?


Posted By: pbanks
Date Posted: 13-Oct-2008 at 10:36


Здраво. За жал сите информации околу овој проект се држат во најголема тајност така да барем јас неможам да ти помогнам можеби некој од форумскиве колеги има некое инфо плус


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 13-Oct-2008 at 10:40
Добро барем табла да ставеа, тоа им е законска обврска! Ќе знаевме барем која фирма е изведувач! Кај се надлежните сега да ги репнат со некоја казна за непоставувањето на табла Bash



Posted By: La Linea
Date Posted: 19-Oct-2008 at 18:36
Сликано денес...

1.
 

2.



-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Oct-2008 at 18:48


Плочите на левата страна се некако скалесто наредени. Ако претпоставиме дека десниот долен дел на објектот соодветствува на истиот на рендерот ми делува дека на левата страна има одредени промени.




Posted By: La Linea
Date Posted: 19-Oct-2008 at 18:53
Мене ми делува како да се гради по многу различен проект, затоа што оној голем крилест дел на левата страна од зградат(од рендерот) изгледа како да го изоставиле. Бар не гледам некакви столбови. Ова што пробуваме да нагаѓаме  и самите да проценуваме што градат и како се гради покажува колку е цела оваа работа нетранспарентна.

Од друга страна, за волку голем објект (еве да заборавиме дека се чекаше години за да се почне со изградба) има добра динамика на изградба.


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: гитардемон
Date Posted: 19-Oct-2008 at 19:17
не многу поврзано прашање: дали во македонија почна да се применува законот кој предвидуваше задолжително користење на кирилицата? (пошто го видов името на веро на латиница, што баш и нема голема логика пошто на грчки би било пак ВЕРО исто како на кирилица...) сепак прашувам тука пошто тука го видов, ако е посуитабилно прашањето за друга тема преместете го, само одговорете ми ако знаете пошто долго време не сум бил дома

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Oct-2008 at 19:19
Originally posted by гитардемон

не многу поврзано прашање: дали во македонија почна да се применува законот кој предвидуваше задолжително користење на кирилицата? (пошто го видов името на веро на латиница, што баш и нема голема логика пошто на грчки би било пак ВЕРО исто како на кирилица...) сепак прашувам тука пошто тука го видов, ако е посуитабилно прашањето за друга тема преместете го, само одговорете ми ако знаете пошто долго време не сум бил дома


Колку што јас гледам по градов, абер нема за такво нешто.


Posted By: maestro
Date Posted: 21-Oct-2008 at 17:59
Originally posted by гитардемон

не многу поврзано прашање: дали во македонија почна да се применува законот кој предвидуваше задолжително користење на кирилицата? (пошто го видов името на веро на латиница, што баш и нема голема логика пошто на грчки би било пак ВЕРО исто како на кирилица...) сепак прашувам тука пошто тука го видов, ако е посуитабилно прашањето за друга тема преместете го, само одговорете ми ако знаете пошто долго време не сум бил дома


епа има и други маркети како TINEX или пак Ramstore Mall на латиница.

Инаку ме изненадува што конечно почнаа да градат со побрзо темпо, а јас не гледам некоја голема разлика од рендерот со карабината, со разлика што од левата страна изгледа го скратиле тоа...
море различен бил

и како така „се морало да биде во најголема тајност“.
што, да не им го украде некој проектот??

-------------


Posted By: zabegan
Date Posted: 22-Oct-2008 at 19:33
поправете ме ако грешам, ама мене изградбава ми личи како да е mirror image на рендерот LOL , односно левата страна е десно, а десната лево
туку што се тие столбовите измеѓу нив?
мистерии..........нагаѓања Ohno


Posted By: beTon
Date Posted: 22-Oct-2008 at 20:00
во правоси избеган за ова, јас мислам дека намерно е направено тоа како стакларникот од долгиот дел да излезе(гледа) кон булеварот, слично како рамстор, а така се отвора простор утре да никне висококатница одпозади во спротивно ќе имаат простор само за зеленило доколку долгит дел им е од внатрешна страна. незнам дали утре може да сменат нешто во дупот но на толку скапо платено земјиште мислам дека тоа им е целта, во право време да можат да искористат нешто екстра од локацијата, а може и се лажам но така ми делува. 


Posted By: Cibi
Date Posted: 23-Oct-2008 at 10:45
vero super centarot se gradi i vo treta smena.24 casa e pod intenzivna gradba taka da ja mislam ke bide gotova za rekordno vreme.tipuvam na Avgust 2009.


Posted By: pbanks
Date Posted: 07-Nov-2008 at 11:33
1

2 Тука дефинитивно има облина



Posted By: pbanks
Date Posted: 09-Nov-2008 at 14:44
Еве уште неколку слики во продолжение на овие од завчера

1

2 Еве го влезот во гаражата што укажува дека дефинитивно решението е различно од рендерот каде влезот во гаражата е скроз од другата страна. Но можеби и грешам бидејќи на рендерот со кој располагаме никогаш не му го видовме изгледот кон булеварите

3




Posted By: Cloverstack
Date Posted: 10-Nov-2008 at 17:39
Originally posted by pbanks

Еве го влезот во гаражата што укажува дека дефинитивно решението е различно од рендерот каде влезот во гаражата е скроз од другата страна. Но можеби и грешам бидејќи на рендерот со кој располагаме никогаш не му го видовме изгледот кон булеварите

Ништо не ограничува да има повеќе од еден влез во подземниот дел од објектот, но сепак со оглед на староста на рендерот со кој располагаме, шансите се огромни да има значајни измени.

Денешни фотки од горе:


1


2


3


4



Posted By: pbanks
Date Posted: 10-Nov-2008 at 20:26
Ако е веќе ревидиран проектов да се надеваме барем дека ќе иде повеќе во висина. Мило ми е што се пополнува таа празна локација но доколку напраат некој просечен/подпросечен "мол" многу брзо ќе ни се наметне муабетот со Рамстор.... Дека објектот не е за таму. 


Posted By: dacito
Date Posted: 10-Nov-2008 at 21:34
Али работат турбо


Posted By: BlacK
Date Posted: 10-Nov-2008 at 22:40
Spored renderot ova ne ide mn nad visinata na Ranstore.Najvise kat ili 2.A deka popolnuva edna povrsina sto mislim deka skoro svite gi iritirase popolnuva.Ja bi rekol deka toa e edno dobro mesto za oblakoder (20-25 kata) ama bidna vise.Posle svadba tupani nemaCrazy.Bi izgledalo dobro so Narodna banka karsi i visokite zgradi okolu zeleznicka.


Posted By: pbanks
Date Posted: 10-Nov-2008 at 22:53
Originally posted by BlacK

Spored renderot ova ne ide mn nad visinata na Ranstore.Najvise kat ili 2.A deka popolnuva edna povrsina sto mislim deka skoro svite gi iritirase popolnuva.Ja bi rekol deka toa e edno dobro mesto za oblakoder (20-25 kata) ama bidna vise.Posle svadba tupani nemaCrazy.Bi izgledalo dobro so Narodna banka karsi i visokite zgradi okolu zeleznicka.


Па фактички и таков беше планот за тој дел, градска порта со високи згради.

Тоа е тоа...


Posted By: BlacK
Date Posted: 10-Nov-2008 at 23:00
ima edna slika kaj niskata za ERA city kaj sto moze da se vidi kako bo doslo oblakoder na toa mesto.(od prilika 2-3 posta pred poslednot).Ako mozes pbanks stavi ja ce primetis za koja slika zborim).Ja bi ja postiral ama ne znam bas kako ()


Posted By: La Linea
Date Posted: 10-Nov-2008 at 23:30
Ако нешто сериозно ме плаши, тоа е дека се работи по истиот проект, кој на времето сигурно бил модерен и интересен, како што ќе беше Лумикс ако се изградеше на време. Сега наместо да добиеме нешто современо, дефинитивно една од најдобрата локација во Скопје ќе биде окупирана од некаков застарено објектиште.... со што уште се намалува шансата да добиеме центар на град достоен за почит. Изгледа дечки ова ќе биде само уште еден Рамстор во центарот на градот...


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 10-Nov-2008 at 23:34


Проектите дефинитивно не застаруваат до толку за 3-4 години, за тоа толку драматично да се одрази (особено за ваков тип на објект, а не за нешто поспецифично). Мислам дека за конкретново прашање многу побитна е желбата на инвеститорот што тој сака да направи. Еве и сам го спомна Рамстор... Таму немаше никакви одлагања, па ете што добивме - хангар.


Posted By: La Linea
Date Posted: 10-Nov-2008 at 23:46
Originally posted by Cloverstack



Проектите дефинитивно не застаруваат до толку за 3-4 години, за тоа толку драматично да се одрази (особено за ваков тип на објект, а не за нешто поспецифично). Мислам дека за конкретново прашање многу побитна е желбата на инвеститорот што тој сака да направи. Еве и сам го спомна Рамстор... Таму немаше никакви одлагања, па ете што добивме - хангар.


Не заебавај, мене Рамстор ми беше многу интересен на почетокот...после сфатив колку е за нигде уствари, кога го изгуби својот „шмек“ поради неговото мало архитектонско значење. Во тој поглед го споредувам овој објект со Рамстор - знам дека ќе биде повеќе разочарување отколку некаква лепота од зграда бидејќи ваквите објекти не се градат со некаков безвременски дизајн. Можеби ќе биде импресивен поради својата големина, ништо друго...

Соравија на пример, и после толку години, сеуште е еден од најубавите објекти во Македонија и сеуште е празник за очи како што беше и кога му се гледаше крајот...бар така изгледаше.


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 10-Nov-2008 at 23:53
Originally posted by La Linea

Не заебавај, мене Рамстор ми беше многу интересен на почетокот...после сфатив колку е за нигде уствари, кога го изгуби својот „шмек“ поради неговото мало архитектонско значење. Во тој поглед го споредувам овој објект со Рамстор - знам дека ќе биде повеќе разочарување отколку некаква лепота од зграда бидејќи ваквите објекти не се градат со некаков безвременски дизајн. Можеби ќе биде импресивен поради својата големина, ништо друго...

Соравија на пример, и после толку години, сеуште е еден од најубавите објекти во Македонија и сеуште е празник за очи како што беше и кога му се гледаше крајот...бар така изгледаше.


Па и ја тоа ти зборам, дека нема толкаво драматично значење дали некој проект е малце застарен, туку дека многу поважен е самиот квалитет на проектот и дополнително колку тој може да одолее на времето.


Posted By: blejdsk
Date Posted: 11-Nov-2008 at 00:42
E ovde da go smestes G-MALL ke bese odlicno, neli?

-------------





Posted By: vardar
Date Posted: 11-Nov-2008 at 00:47
 
 
Yes Yes Yes Yes Yes  Drool


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 11-Nov-2008 at 01:01
Да но овој тип на објекти (МОЛ-ови) го имаат точно овој дизајн како и Рамстор. Незнам вие што спектакуларно очекувате од просечен МОЛ каде што нема да има нити ексклузивни марки, нити познати ланци на мега маркети. Јас не очекувам ништо подобро од Рамстор. Проблемот е во локацијата. Место да се градат во Скопско Поле тие во центар ни ги напикаа. Bash  А за Соравиа-тоа си е бизнис центар и е сосема друга категорија од центар за пазарување.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 11-Nov-2008 at 01:49


Од молови, поготово вакви во центар очекуваме да бидат како G Mall Big%20smile


Posted By: dacito
Date Posted: 11-Nov-2008 at 12:43
Место да се градат во Скопско Поле тие во центар ни ги напикаа


Јас сум од Скопско Поле Banana и кај нас нема многу простор да се гради LOL


Posted By: Raisinloaf
Date Posted: 11-Nov-2008 at 17:50
Искрено без навреди но на вас Скопјани не треба ништо да ви градат бидејки вие за секој а градба се буните дека не и е таму местото дека е лош дизајнот а сепак еве на пример кај Рамстор баш е добро што се градат повеке трговски центри и сл.Сепак затоа и сите од балканот се пред нас.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 11-Nov-2008 at 17:58
Лелеее сега почнавме и со локал патриотизам. Луѓе ќе ве молам да не паѓаме на толку ниско ниво.

Рејзинлоаф то можеше да потрошиш некоја минута помалку во спамирање, а некоја минута повеќе во праќање корисни материјали (слики) од Гевгелија, па да може да деадеме и мислење и за ГВ, ане само за Скопје. Може во ГВ има нешто што ни се свиѓа.


Posted By: zabegan
Date Posted: 12-Nov-2008 at 21:25
инаку не знам дали приметивте, го расчистуваат земјиштето надвор од заградениот простор, на булеварите К.Ј. Питу и Кочо Рацин, изгледа ќе биде или паркинг или пристап до гаражата на објектот
ќе сликнев, ама не можев со мобилен во автобус кој се тресе и лула Big%20smile
ми беше малку страв да не ги остават тоа тревите од страна


Posted By: pbanks
Date Posted: 12-Nov-2008 at 21:27
Originally posted by zabegan

инаку не знам дали приметивте, го расчистуваат земјиштето надвор од заградениот простор, на булеварите К.Ј. Питу и Кочо Рацин, изгледа ќе биде или паркинг или пристап до гаражата на објектот
ќе сликнев, ама не можев со мобилен во автобус кој се тресе и лула Big%20smile
ми беше малку страв да не ги остават тоа тревите од страна


Нема шанси да ги остават јас за тоа немав дилеми. Сепак приватна фирма го запоседнува цел тој плац и нема шанси да го остават таков запустен.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 20-Nov-2008 at 13:06
Од денеска:




Posted By: blejdsk
Date Posted: 20-Nov-2008 at 14:11
MOre MASALA ...

-------------





Posted By: lslcrew
Date Posted: 01-Dec-2008 at 15:18
Од горе:








Posted By: Б.Ѓ.Т
Date Posted: 01-Dec-2008 at 18:28
pa ne gleam nekoja razlika od proslata slika i ovie od denes nema nekoj znacitelen napredok osven sto se dva stolba izbetonirani i uste dva tri isalovani i tolku.jas mislev barem na ova deka pobrzo ke se raboti,dobro za razlika od tinexot na prvomajska ova ne da napreduva.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 02-Dec-2008 at 00:48
Previous
Па да не претеруваме, сепак претпоследната фотка е од 20.11 (пред 10 дена). 



Print Page | Close Window