Print Page | Close Window

Пешачки зони и помали плоштади (општо)

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Пешачки зони и паркови
Forum Discription: Плоштади, пешачки улици, паркови, зеленило...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=160
Printed Date: 28-Sep-2020 at 01:06


Topic: Пешачки зони и помали плоштади (општо)
Posted By: pbanks
Subject: Пешачки зони и помали плоштади (општо)
Date Posted: 17-Dec-2007 at 11:18
ОК, ми се свиѓа како искочи ул. Македонија немам некои замерки освен на спојката на средната делница со Димитрие Чуповски која е тежок фушерај и може пар други ситници... Ама 5 година како се прави секција од колку 300-400м максимум? И тоа во три различни етапи. Срамота е ова да се декларира како незнам каков зафат.
 
BTW Аларова на почетокот на овој мандат најави трансформација по сличен терк на улицата накај Арапска куќа. Roll%20eyes
 

ЗАВРШИ РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА ПОПУЛАРНОТО ШЕТАЛИШТЕ

Улицата Македонија комплетно обновена

За десетина дена свечено ќе биде пуштен во употреба и третиот обновен дел од улицата Македонија, во делот кај хотелот „Бристол“, најавуваат од Општина Центар. Со тоа ќе биде заокружена комплетната реконструкција на популарното шеталиште во центарот на градот.
- Пуштањето на третиот дел од оваа улица ќе се случи штом ќе пристигнат новите клупи со карактеристичен дизајн, кој не може да се сретне во градов - вели Лидија Неделковска, шеф на кабинетот на градоначалничката на Центар, Виолета Аларова. Таа вели дека во минатата недела пробно биле поставени прототипови на новиот вид полукружни клупи, со цел да се испита реакцијата на граѓаните. Клупите имаат сосема нов дизајн, кој се разликува од оној на првиот и на вториот дел од улицата. И тие ќе бидат полукружни, но помали, зашто во третиот дел од улицата се вози, па нема доволно место за пошироки.

Неделковска вели дека граѓаните се задоволни од изгледот на новите клупи, па Општината деновиве ќе ги набави и останатите од скопската фирма „Еко лес“.

- Ваквиот дизајн е погоден и според големината одговара на третиот дел од улицата, кој е потесен. И новите кошници за отпадоци ќе имаат карактеристичен дизајн - вели Неделковска.

Во изминатите месеци Општина Центар го обнови и последниот, трет дел од улицата Македонија, од раскрсницата со „Даме Груев“ до Музејот на град Скопје. Обновени се тротоарите од двете страни, кои се поплочени со гранитни плочи, идентични на пешачката зона од улицата. Поставени се и нови рабници, нова електрична инсталација и осум канделабри, донација од Инвест банка. Ќе бидат поставени вкупно девет клупи, шест жардиниери и 11 кошници за отпадоци, а ќе се засадат и осум дрвја од видот лириодендрони, какви што има на првите две делници.

Од Општината велат дека на новите тротоари се поставени столпчиња, за да не можат да се паркираат возила, со што ќе се заштити гранитот од оштетување, а истовремено ќе се ослободи простор за пешаците.

Општината Центар почна да ја обновува улицата Македонија пред четири години. Првата делница, од плоштадот до улицата Димитрие Чуповски, беше пуштена во употреба во 2004 година. Парите за обновата се од општинската каса на Центар.

(А.П.)

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=D08202EDE42CEB4282B7715EA8DD598D - http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=D08202EDE42CEB4282B7715EA8DD598DReplies:
Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Dec-2007 at 13:34
Originally posted by pbanks

некои замерки освен на спојката на средната делница со Димитрие Чуповски која е тежок фушерај и може пар други ситници


Да, и мене на нерви ми иде посебно тоа проширувањето каде што стојат таксисти. Кога веќе решиле да прават проширување (што според мене не личи, ниту пак има место за повеќе од две возила ако се изведе правилно), можеле барем да го направат пошироко. Вака таксистите што чекаат таму само ги блокираат сообраќајните ленти Nuts

Ако не го направиле проширувањето за таксистите, тогаш нека ги казнуваат кога се паркираат таму.

Ова е добар пример како надлежните не само што не го решаваат сообраќајниот метеж, туку со сила го креиаат Bash. Дури и од мали работи како оваа можат да се извлечат некои заклучоци...

Во секој случај, таму ради таксистите се прави голема гужва, па крајно време е нешто да се превземе.
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=D08202EDE42CEB4282B7715EA8DD598D -


Posted By: pbanks
Date Posted: 17-Dec-2007 at 13:48
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by pbanks

некои замерки освен на спојката на средната делница со Димитрие Чуповски која е тежок фушерај и може пар други ситници


Да, и мене на нерви ми иде посебно тоа проширувањето каде што стојат таксисти. Кога веќе решиле да прават проширување (што според мене не личи, ниту пак има место за повеќе од две возила ако се изведе правилно), можеле барем да го направат пошироко. Вака таксистите што чекаат таму само ги блокираат сообраќајните ленти Nuts

Ако не го направиле проширувањето за таксистите, тогаш нека ги казнуваат кога се паркираат таму.

Ова е добар пример како надлежните не само што не го решаваат сообраќајниот метеж, туку со сила го креиаат Bash. Дури и од мали работи како оваа можат да се извлечат некои заклучоци...

Во секој случај, таму ради таксистите се прави голема гужва, па крајно време е нешто да се превземе.
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=D08202EDE42CEB4282B7715EA8DD598D -
 
не е само тоа туку ужасно изгледа. Одавна се спремам тоа да го сликам за во урбано дивјаштво пошто ко такво го рачунам. На другата страна (кон плоштад го направија перфектно, пешачката зона е убаво споена со тротоарот и сето тоа завршува со рабник.
 
Од оваа страна има прекин во тротоарот (која ја претставува таа импровизирана такси станица) а пешачката зона завршув повнатре (на внатрешната граница на тротоарот) и без рабник и се гледаат сите нејзини слоеви. Катастрофа.


Posted By: pbanks
Date Posted: 11-Jan-2008 at 17:32
Аларова очигледно се спрема за избори. Штета што во фокус не и е улицата накај Хотел Јадран која беше најавувана како приоритет во ширењето на пешачката зона но...

Мене тука неколку работи ми бодат очи.

1. Реконструкцијата на Кејот 13 Ноември ја направи Пенов, што значи дека тој е под ингеренција на градот. Како сега овој сегмент кај Дрводекор ќе го работи Аларова колку што знам и тој е дел од 13 Ноември.
2. Дури и да е под ингеренција на Општина Центар повторно излегува на површина глупата регулатива каде ингеренциите на релација Општина-Град се менуваат на секои 100 метри. Незнам кој генијалец го смисли тоа но додека не се разреши ќе имаме малку сериозни сеопфатни проекти а многу крпеници од ваков тип, секоја скрпена според идејата на локалниот шериф.
3. Во продолжение на точка два. Кејот беше правен по еден терк (павер елементи, одреден сет на урбана опрема, илуминација со живини светилки итн) додека улица Македонија е правена со гранитни плочи, друга урбана опрема и илуминација со натриумски светилки. Иако спрема мене изведбата на Кејот со павери е прилично ефтина за една таква битна локација во градот сепак сметам дека е попаметно да се задржи истиот концепт и на неговиот преостанат дел наместо да имаме едно шаренило да дизајни. Па ако даде господ во некоја не толку далечна иднина да го реновираме повторно целиот Кеј како што треба (паверите се и онака веќе пропаднати на многу места, клупите се испокршени итн)


ГОДИНАВА
Аларова ќе го удеди кејот од Холидеј Ин до НБРМ
И овој дел од кејот ќе добие нови плочки, осветлување и урбана опрема

Општина Центар годинава ќе го реновира кејот на Вардар на потегот од хотелот "Холидеј ин" до раскрсницата пред Народна Банка. Со програмата за работа на Општината предвидено е комплетно да се уредат двата брега на реката, и според надлежните во Центар овој проект ќе биде еден од најголемите на кои ќе работат годинава.
"Наскоро треба да распишеме тендер за избор на проектант кој ќе изработи идејно решение за уредување на кејот и од десната и од левата страна. Со идејниот проект треба да се види каде треба да се стави атмосферска канализација и како ќе изгледа кејот, кој сакаме да го направиме големо шеталиште", вели Виолета Аларова, градоначалник на Општина Центар.
Според надлежните во Центар со реализацијата на овој проект ќе се уреди просторот на некогашната селска автобуска станица на левиот брег на Вардар, а на десниот брег просторот кој на диво се користи како стојалиште за меѓународни автобуси.
"Тој дел од кејот е неосветлен и целосно запуштен, па затоа решвме да го уредиме. Се надеваме дека до крајот на годината и овој дел од кејот ќе биде прекрасно шеталиште, каде скопјани ќе можат да се одмораат и рекреираат", вели Аларова.
Оштинарите од Центар планираат кејот да го поплочат со нови плочки, и да постават урбана опрема слични на оние од улица Македонија.
"Од левата стрна на кејот треба да се стави атмосферска канализација и целосно да се ревитализира просторот. Кејот треба да се поплочи, хортикултурно да се уреди, а предвидуваме и места за забава на децата. Со реализација на проектот ќе се отстранат и времените објекти од десната страна на реката, што сега се во служба на дивата меѓународна автобуска станица. Откако ќе заврши обновата ќе водиме максимална грижа тој да остане шеталиште, односно да не биде узурпиран од кафеани како на другиот дел од кејот", вели Лидија Неделковска, шеф на кабинетот на градоначалничката Аларова. (Е.А.)Извор: http://www.vest.com.mk/default.asp?id=145874&idg=8&idb=2269&rubrika=Skopje - Вест


Posted By: lslcrew
Date Posted: 17-Jan-2008 at 00:38
Abe luge izvinete vo infrastruktura nema tema za ulica makedonija pa taka da tuk ake prasham.
Дали се планира до стара железничка да се продолжи пешачка зона  и дали сае планира да се денивелира улицата чуповски (рекорд) за да може "македонија да биде цела" и дали може исто да се изведе и понатака кај стара железничка доколку се продолжи пашалката зона до стара железничка.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Jan-2008 at 00:52
Originally posted by lslcrew

Abe luge izvinete vo infrastruktura nema tema za ulica makedonija pa taka da tuk ake prasham.
Дали се планира до стара железничка да се продолжи пешачка зона  и дали сае планира да се денивелира улицата чуповски (рекорд) за да може "македонија да биде цела" и дали може исто да се изведе и понатака кај стара железничка доколку се продолжи пашалката зона до стара железничка.


Најверојатно се планира денивелација на ул. Димитрија Чуповски, то ест да се спушти испод на тој потег - тоа е очигледно најлогично решение. Ама којзнае кога ќе го дочекаме тоа.

А тој третиот дел кај стара железничка според мене ќе мора да остане отворен за сообраќај. Не е лесно воочливо, ама тоа е сепак многу важна сообраќајна врска која не може да се изведе на ниедно друго место во близина.

Ама сепак тој третиот дел не е клучен, најважно е да се врзе работата помеѓу првиот и вториот дел. Smile


Posted By: lslcrew
Date Posted: 17-Jan-2008 at 01:01
Па не е тоа некоја значајна уличка. се може и без неа. А ако толку треба толку таа врска тума може и две мали улички кај влезот за пазарчето тука пред аутомакедонија и уште едно уличе горе кај влезот на паркингот карши рамстор кај продавницата за теписи.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Jan-2008 at 01:14
Originally posted by lslcrew

Па не е тоа некоја значајна уличка. се може и без неа. А ако толку треба толку таа врска тума може и две мали улички кај влезот за пазарчето тука пред аутомакедонија и уште едно уличе горе кај влезот на паркингот карши рамстор кај продавницата за теписи.


Не се слагам, таа уличка е доста битна (иако, како што реков не се приметува на прв поглед). Тоа е единствената преостаната врска на ул Даме Груев, на цел потег долг над 700 метри. Ако ја нема, ќе мора навистина многу да се кружи низ центар за да се помине воздушна линија од 100 метри. Со сила да се креира дополнителен метеж поготово на некои покритични крстосници би било прескапа цена за мало продолжување на пешачката зона.

А не можам ни да се сложам дека има алтернатива - не можеш туку така да го пресечеш градски ѕид и да направиш спојки на другите места.

Ама мислам не е баш некоја трагедија... Ќе беше подобро да можеше цела улица Македонија да биде пешачка, али ни вака не е толку страшно.


Posted By: pbanks
Date Posted: 17-Jan-2008 at 01:36
Originally posted by lslcrew


Дали се планира до стара железничка да се продолжи пешачка зона  и дали сае планира да се денивелира улицата чуповски (рекорд) за да може "македонија да биде цела" и


И мене ме вади од кожа тој прекин. Се надевам дека ќе се направи тоа. А со реализација на проекти како тунел под плоштад и сл има предуслови и цел Димитрие Чуповски (од Палома Бјанка до Пелагонија) да се направи пешачка зона што спрема мене би било најправилно.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 17-Jan-2008 at 01:39
еве предлог како тоа мислев да изгледа:мислам дека е позгодно по трасата 1 за да си личат двата пристапа.
можат да бидат и едносмерни. Тој карши рамстор да биде од мито према беко, а другиот од собрание према мито. Али у секој случај може да се искористат процепите на градски ѕид обележани со зелено. Ионака тука има паркинзи , ионака не треба многу работа, само да се спојат и да се пренаменат малце паркинзите. Ај ве молам ако може некој да каже кои се тие згради што се баш под линијата и би сметале евентуално.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Jan-2008 at 01:48
Originally posted by pbanks


А со реализација на проекти како тунел под плоштад и сл има предуслови и цел Димитрие Чуповски (од Палома Бјанка до Пелагонија) да се направи пешачка зона што спрема мене би било најправилно.


Во овој дел не се слагам. Ул. Димитрија Чуповски е важна сама по себе, без разлика на тунелот (зборам за кракот на тунелот што треба да почнува кај Блу Кафе). Со таков тунел единствено би можело да се промени режимот на сообраќај и Димитрија Чуповски да се претвори во еднонасочна, така што со Даме груев би создала едно кружно течење на сообраќајот.

А пешачка зона од Пелагонија до Мекдоналдс (таму би завршувал тунелот на Димитрија Чуповски) е мислам сосема доволно. Тие дополнителни 60-70 метри до Палома Бјанка не значат нешто многу.


Posted By: pbanks
Date Posted: 17-Jan-2008 at 01:53
@lclcrew

Неможам точно да проценам кои објекти сметаат на твоиве замислени траси. Кај зелен пазар мислам дека се станбени зградички на 4 ката едни ама не сум сиурен.

Сепак и јас би го задржал постоечкиот дел од ул. Македонија како спојка со Мито Хаџивасилев. И тие паркинзи и сервисни улички си имаат намена и неможе тек така да ги пренамениме во спојки.

Според мене ова треба да биде главната пешачка зона во Скопје. Улицата 11 Октомври пред парламент е оставен за едниот излез од подземниот тунел. Паркирањето во строгиот центар може да се реши со подземен паркинг под плоштад меѓу другото (кој што требаше да го прават кога реновираа ама.......). Како бонус тука се е и Калето (и таму може да се најде некакво решение за премин на црквата Св. Спас спрема Кале ама не е сташно ако остане и вака) а преку кејот има спојка и со градски парк Yes
Posted By: lslcrew
Date Posted: 17-Jan-2008 at 01:59
@pbanks извини не те сватив ај ако можеш слика или објасни кој дел е тоа што е оставено за тунел од 11 октомври.
 Ја ипак мислам дека иднината на паркирањето е во групното паркирање како катни гаражи и подземни паркинзи, а не во индивидуално по тротоари и тесни улички. Тие зградте на 4 ката тие се уште од пред земјотресот мислам ептен се стари и не кошта многу да се урнат. на другата е беко станцата која е исто време објект барака. Скопје заслужува бољи централна полициска станица. А уличките треба да бидат широки само по макс 4 метри. не би било проблем ова да се изведе.


Posted By: pbanks
Date Posted: 17-Jan-2008 at 02:04
Originally posted by Cloverstack


Во овој дел не се слагам. Ул. Димитрија Чуповски е важна сама по себе, без разлика на тунелот (зборам за кракот на тунелот што треба да почнува кај Блу Кафе). Со таков тунел единствено би можело да се промени режимот на сообраќај и Димитрија Чуповски да се претвори во еднонасочна, така што со Даме груев би создала едно кружно течење на сообраќајот.

А пешачка зона од Пелагонија до Мекдоналдс (таму би завршувал тунелот на Димитрија Чуповски) е мислам сосема доволно. Тие дополнителни 60-70 метри до Палома Бјанка не значат нешто многу.


Не би било крај на свет доколку кружното течење не биде Даме Груев-Димитрија Чуповски туку околу целиот Мал Ринг. Точно сообраќајно би било поефикасно тоа што го збориш но мислам дека во сценарио каде цел транзит низ центар како и јавен превоз е одвлечен во тунелот Скопје би можело нормално да функционира и без Димитрие Чуповски иако ние сме научени дека таа е некако главна незаменлива улица на Скопје.

Значи зборуваме и за сценарио каде имаме ефикасен јавен превоз и фактички градот со вакви методи ги обесхрабрува возачите да користат кола. Доколку има паркинг под плоштад или доколку паркирањето се врши на некоја локација во Мал Ринг или локациите залепени до Мал Ринг не е на одмет луѓето да се присилат да пешачат во таа зона. Реално од ГТЦ до Т-Мобиле или од Кино Вардар до Камени или дури и до Турска чаршија се стига за 5 минути. Секаде во рамките на Мал Ринг може да се стигне пешки за 5 минути.

ОК сеа пак ти го прочитав постот и ти ја контам идејата јас кога мислам за тунелиран Димитрие Чуповски под ул. Македонија секогаш уствари мислам на подвозниче. Доколку би се реализирала варијанта каде Димитрија веќе би бил спуштен до Мекдоналдс и би искачач дури после Пелагонија тогаш се слагам и со тебе.

Битно е дека малку треба да жртвуваме од сообраќајно функционален аспект а многу би добиле од многу други аспекти.


Posted By: pbanks
Date Posted: 17-Jan-2008 at 02:06
Originally posted by lslcrew

@pbanks извини не те сватив ај ако можеш слика или објасни кој дел е тоа што е оставено за тунел од 11 октомври.


Тунелот кој треба да проаѓа под центарот на Скопје почнувајќи некаде кај Соборна црква треба да има 2 крака. Едниот би излегувал пред Пелагонија (кај Блу Кафе негде) а другиот кај Народна Банка.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 17-Jan-2008 at 02:10

@lslcrew мислам дека тоа кај Беко е детска градинка не полициска станица. Полициската станица е сместена во самата зграда.

Околу Димитрија Чуповски можеби најидеално решение би била еднонасочна како што предлага clover но со саматѕа изградба на тунелот огромен дел од сообраќајот би се пренасочил. Имам видено и таков тип на улици кои се исклучиво за јавен и такси превоз а со забрана за обични возила (Љубљана, Тел Авив, Брисел...). Можеби и оваа варијанта треба да се разгледа. Впрочем на запад во поголемите градови се наплаќа и само за проаѓање низ центарот. 


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 17-Jan-2008 at 02:12
Немам точна претстава но една мала денивелација на Димитрија Чуповски (подвозник) под Македонија не ми личи на преголем и прескап зафат дури ни за Трифка.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 17-Jan-2008 at 02:15
Ако би се праела денивелација треба да се направи отприлика4 метри како не би можеле камиони да проаќаат а автобуси да може.


Posted By: pbanks
Date Posted: 17-Jan-2008 at 02:19
Originally posted by UrbanFreak

Околу Димитрија Чуповски можеби најидеално решение би била еднонасочна како што предлага clover но со саматѕа изградба на тунелот огромен дел од сообраќајот би се пренасочил. Имам видено и таков тип на улици кои се исклучиво за јавен и такси превоз а со забрана за обични возила (Љубљана, Тел Авив, Брисел...). Можеби и оваа варијанта треба да се разгледа. Впрочем на запад во поголемите градови се наплаќа и само за проаѓање низ центарот. 


Точно така но тоа решение би било идеално доколку не постоеше варијантата со подземниот тунел. Колку што јас знам доле треба да има еден солиден трамвајско/автобуски терминал (под плоштадот) што е прекрасна варијанта. Јавниот превоз те остава под главниот градски плоштад на кој се искачуваш по ескалатори. Перверзија Banana

Значи во таква варијанта нема потреба да има линии на јавниот превоз и на Димитрие Чуповски.
Posted By: lslcrew
Date Posted: 17-Jan-2008 at 02:21
Не само што не би имало потреба од димитрије него нема ни да смее да има тука превоз. Него шо мислите за сликата што ја турив горе. Може ли нешто вакво да се изведе?


Posted By: pbanks
Date Posted: 17-Jan-2008 at 02:32


Јас мислам дека не е исплатливо. Малку се добива а многу кошта. Не викам дека не е фино да се има пешачка зона до Музеј на Град Скопје, посебно ако навистина таму ја лоцираат станицата за хипотетичката жичара (иако реално незнам колку е тоа реално) то би било прекрасно финале. Ама...


Posted By: lslcrew
Date Posted: 17-Jan-2008 at 02:44
pbanks, ова уопште не кошта, цело земјиште е државно, треба само асфалтот да се плати, а се работи за макс по 100 метра за двата крака.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 17-Jan-2008 at 02:46
Извини грешка треба само да се исплатат тие двете зградички кај десниот крак ама тоа уопште не е проблем пошто ем се стари ем не е многу за откуп.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Jan-2008 at 02:51
@ lslcrew

Твојот план има добри страни, ама има и проблеми.

Како прво планов има доста за рушење. Кога тоа ќе го споредам со тоа што би го добиле, не сум сигурен дека вреди. За возврат би добиле минимално продолжување на пешачката улица, ама пак стара железничка останува отсечена, со што според мене се губи голем дел од логиката за продолжување на пешачката зона. Да можеше пешачката зона да завршува буквално со стара железничка, тоа би било веќе друга приказна.

Второ, онаа уличка што си ја испланирал кај зелено пазарче излегува во непосредна близина на постојната крстосница (и двете варијанти), што не е добро од сообраќаен аспект, затоа што со новата намена тоа веќе не би била обична сервисна уличка (како постоечката кај зелено пазарче на пример). Кога тука ќе се додаде и планираниот излезен крак од јужен булевар што треба да се интегрира во таа крстосница, тоа би бил прав хаос.
Еве некое вакво решение би било подобро во тој поглед, ама другите проблеми остануваат.

http://imageshack.us">


Трето, особен проблем за рушење би била градинката. Не само дека не е стара (Се слагам дека другите згради во твојот план се стари, а ионака не се вклопуваат. Може да се размислува за нивно рушење, ама сепак тоа е моментално научна фантастика и останува за некоја подалечна иднина. Момнтално не можеме да срушиме ни многу помали работи за многу поургентни проекти). Сепак побитно е дека друга градинка во огромен радиус нема. Нема ни локации кои би биле погодни за нова. Може евентуално да се сруши она старо училиште и на негово место да се изгради градинка. Училиштето е старо а ионака нема доволно простор според стандардите - скоро и да нема двор. Ама тогаш проблем ќе биде каде да се изгради ново основно училиште. Јас повторно не гледам прикладни локации во близина. Ваљда во некоја иднина ќе се реорганизира просторот кај зелено пазарче, па ваква рокада ќе биде изводлива. Таму има премногу стари згради и лошо вклопен пазар, кои зафаќаат премногу простор. Тој простор треба многу поубаво да се организира и среди. Да се надеваме дека добро ќе го испланираат за кога ќе дојде време таму да се руши старото и да се гради ново, да не не споебе урбана мафија или нешто слично... Но се оддалечив од темата.

Пак да резимирам - би било убаво и третиот дел од улица Македонија да биде пешачки, ама кога се ќе се извага не сум сигурен дека вреди на начинот на кој што опишуваш. Веројатно ќе имам друго мислење ако пешачката зона се испланира да биде буквално до самата стара железничка (со спуштање на М.Х.Јасмин испод ниво на тој дел), ама тоа е нова дополнителна компликација во целава приказна... Во тој случај не би морало ни да се прават нови спојки, затоа што и постоечкава спојка би била подземна (под улица Македонија), така што не би сметала на пешачката зона Thumbs%20Up Можеби еден убав  ден во подалечна иднина ќе дочекаме и нешто вакво Smile

Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Jan-2008 at 02:57
Originally posted by pbanks


ОК сеа пак ти го прочитав постот и ти ја контам идејата јас кога мислам за тунелиран Димитрие Чуповски под ул. Македонија секогаш уствари мислам на подвозниче. Доколку би се реализирала варијанта каде Димитрија веќе би бил спуштен до Мекдоналдс и би искачач дури после Пелагонија тогаш се слагам и со тебе.


Не бе друже, какво подвозниче - цел потег од пелагонија до мекдоналдс под земја! Smile


Originally posted by lslcrew

Него шо мислите за сликата што ја турив горе. Може ли нешто вакво да се изведе?


Мислењето го кажав, али браво за трудот во врска со скицата. Дискусиите се многу покорисни и поинтересни со таков визуелен пристап Thumbs%20Up


Originally posted by lslcrew

Извини грешка треба само да се исплатат тие двете зградички кај десниот крак ама тоа уопште не е проблем пошто ем се стари ем не е многу за откуп.


Не би се сложил дека тоа е толку едноставно или ефтино. Како што кажав, ние моментално не можеме ни многу помали работи да отстраниме, а за многу поважни и поургентни проекти.

Ако веќе се оди на скапо решение, мислам дека она што го предложив (задебелениот дел од прошлиот пост) е најдобро.

Yes


Posted By: lslcrew
Date Posted: 17-Jan-2008 at 02:59
Мислам дека не би сметал уличето што треба да едел од јужен. А може и една добра работа на пример да се денивелира Мито во потегот од едното уличе до другото и така да се продолжи Македомнија до с'м железничка. Многу јако би изглеало цел булевар денивелиран, а одозгоре пешачка зона.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Jan-2008 at 03:06
Originally posted by lslcrew

Мислам дека не би сметал уличето што треба да едел од јужен. А може и една добра работа на пример да се денивелира Мито во потегот од едното уличе до другото и така да се продолжи Македомнија до с'м железничка. Многу јако би изглеало цел булевар денивелиран, а одозгоре пешачка зона.


Се лажеш за крстосницата и јужен. Ај наскоро ваљда ке најдам начин да го споделам со вас сообраќајниот ГУП што го имам, па ќе видиш и сам.

А ова за денивелацијава на М.Х.Јасмин, па тачно тоа се трудев да објаснам... Во тој случај нема никаква потреба од такви две нови спојки како што предлагаш. Пошто и Даме Груев и М.Х.Ј. би биле испод ниво, и спојката би била подземна (испод улица Македонија), така да горе би било компактна пешачка зона.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 17-Jan-2008 at 03:22
ДАААААААА БЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ !!!!!!!!!!!!!!! па на исто ниво бееееее. ја па само што нацртав предлози и мислев сеа да ги уплоадирам. иначе идејава супер ејјјј.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 22-Jan-2008 at 01:55

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=916&ArticleID=47995 - http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=916&ArticleID=47995

Ќе се уредува Кејот кај “Дрводекор“
Годинава
Општина Центар годинава ќе го реновира кејот на Вардар на потегот од хотелот “Холидеј ин“ до раскрсницата пред Народна Банка. На овој потег комплетно ќе се уредат двата брега на реката. “Наскоро треба да распишеме тендер за избор на проектант кој ќе изработи идејно решение за уредување на кејот и од десната и од левата страна. Со идејниот проект треба да се види каде треба да се стави атмосферска канализација и како ќе изгледа кејот, кој сакаме да го направиме големо шеталиште и да се поврзе со делот кај ГТЦ“, вели Виолета Аларова, градоначалник на општина Центар. Со реализацијата на овој проект ќе се уреди просторот на некогашната селска автобуска станица на левиот брег на Вардар, а на десниот брег просторот кој на диво се користи како стојалиште за меѓународни автобуси. “Сега тој дел е целосно запуштен, а навечер е во мрак. Затоа решвме да го уредиме. Се надеваме дека до крајот на годината и овој дел од кејот ќе биде прекрасно шеталиште, каде скопјани ќе можат да се одмораат и рекреираат“, додава Аларова. Кејот ќе се поплочи со нови плочки и ќе се постави урбана опрема слична на онаа од улица Македонија. На крајот целиот дел и хортикултурно ќе се уреди. К.С.Т.Posted By: La Linea
Date Posted: 22-Jan-2008 at 17:02
“Сега тој дел е целосно запуштен, а навечер е во мрак. Затоа решвме да го уредиме.


Убаво што приметивте дебили едни Wallbash
-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 23-Jan-2008 at 00:26
Што мислите за ова? Мене у принцип не ми смета тоа „користење“ преку цела година, ама имам големи резерви ради сите лоши искуства со овие „кафанџии“. Ја упропастија целата таа зона со нивното однесување Bash

Пред се дали ќе биде правилно испланирано сето тоа. Второ, иако они викаат дека ќе направат сето тоа да изгледа убаво, не оставиле простор човек да им верува - до сега се понашаа како најпримитивни и најбезобзирни паразити, па не знам зошто да очекуваме некоја нагла промена кај нив. Прво ја искршија урбаната опрема што ја постави градот (за да се прошират) и никој не ги санкционираше.  После не почитуваа цел куп  одлуки што требаше да го зауздаат нивното дивеење. На крај предизвикаа и физички пресметки кога тие одлуки се спроведуваа. За сето тоа време не престанаа да ги заобиколуваат правилата на градот и интересот на мнозинството граѓани. Уште повеќе ме нервира што надлежните како повеќе да глумеа дека нешто превземаат отколку што навистина го правеа тоа.

Преку глава од овие битанги. Камо некој да беше исто толку гласен за поблагородни цели Roll%20eyes
Ама како што кажав немам ништо против кејот да функционира преку цела година, под услов некој конечно да стави ред таму:

1. Да се направи добар план како би се функционирал просторот, земајќи го во предвид пред се интересот на најголемиот дел од граѓаните, не само тие што киснат у кафичите.
2. Да не се отстапи преголема површина.
3. Да не им се дозволи да направат некои смешни крпеници таму, туку да им се наложи да вложат доволно во квалитетен и убав проект.
4. Постојано да се надгледуваат и при најмали заебанции најстрого да се казнуваат.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=23C4F609D256D74F85AB5D6C8B48E854 - http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=23C4F609D256D74F85AB5D6C8B48E854


Кафеанџиите бараат да го користат кејот преку цела година, а не само шест месеци

Аларова јавно ги поддржа барањата, бидејќи тоа ќе и' донесе на Општината дополнителни приходи

ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА

Кафеанџиите на кејот „13 Ноември“ не отстапуваат од намерата да издејствуваат користење на пешачката зона преку цела година. Во зима тоа би го извеле со подвижни стакленици, а во лето би функционирале како и досега. Оваа нивна идеја, што беше актуелна и лани пред 1 април кога официјално почнува летната шема на кафулињата, повторно беше јавно презентирана на последната седница на Советот на Општина Центар. Иван Димитровски, сопственик на пицеријата „Ања“, побара дозвола од градоначалничката Виолета Аларова, потенцирајќи дека од тоа ќе имаат добивка и Општината и граѓаните, на кои кејот им е омилено место за релаксација.

„Зошто не можеме да го користиме кејот преку целата година? Вие ќе собирате дополнителни приходи, граѓаните ќе имаат можност да уживаат во текот на сите 12 месеци, а ќе се исполнат и нашите барања. Нема да има потреба од уривања, па наместо непријатели - ќе станеме пријатели. Не измислуваме топла вода, таква шема веќе проверено функционира во повеќе европски градови“, потенцираше Димитровски, кој крајно некултурно им се обрати на новинарите и побара кафулињата да не ги нарекуваат најлон кафулиња, бидејќи всушност, локалите биле заградени со скап ПВЦ материјал кој чини 25 евра квадрат. Убедувајќи дека кејот ќе биде личен, Димитровски на советниците и на новинарите иронично им понуди прошетка до Солун за да добијат претстава дека барањето за годишно користење на кејот е сосема оправдано.

Кратко и јасно општинарите објаснија дека крајниот збор е во Градот, бидејќи Правилникот за користење јавна површина кој предвидува летните тераси да работат шест месеци, почнувајќи од 1 април, е устав за општинските правилници. Но, и покрај тоа, кафеанџиите добија јавна поддршка од градоначалничката Аларова. „Мислите ние не сакаме да ви помогнеме, ем вие ќе бидете задоволни, ем ние ќе земеме дополнителни приходи. Ете колку ние како општина, вие како кафеанџии и граѓаните кои го сакаат кејот за забава, губиме од небулозните одлуки на Градот. Поведете иницијатива за измена на Правилникот и јас прва ќе ве поддржам и ќе ви ставам потпис“, беше категорична Аларова, која смета дека Скопје ги заслужува кафеаните преку целата година, имајќи ја предвид климата што владее на ова подрачје.

Од Градот вчера немаа конкретен став во врска со старо-новото барање на кафеанџиите. Посочија дека лани била издејствувана измена на Правилникот кој стасал само до нацрт-верзија. Имено, градските власти во нацртот предвиделе функционирање на летните тераси преку целата година, но поради несогласувањата на некои општини кои имале спротивни мислења и во однос на поделбата на парите собрани од комуналната такса, тој не поминал. За новонастаната ситуација од Градот не можат да дадат конкретен одговор, бидејќи, поради измените на Законот за градење, најверојатно, наскоро ќе треба да се менува постојниот Правилник. Посочуваат дека неодамна бил усвоен амандман кој предвидува за површините за чие одржување се задолжени градските власти дозволите да ги издава Градот. Од тие причини постојниот Правилник ќе треба да се менува, бидејќи сега за кејот дозволите ги издава Општина Центар, иако станува збор за градска јавна површина. Надлежните се надеваат дека законските измени наскоро ќе бидат усвоени и Градот да има доволно време да го изготви новиот правилник за подготвено да се пречекала летната шема на кафулињата.

Во случај барањето на кафеанџиите да биде прифатено од Градот, Општината ќе треба да го менува постојниот ДУП за кејот, бидејќи тој не предвидува доградба на локалите, односно нивно застаклување. Тоа би значело изведување градежни активности, што пак, не е во согласност со Генералниот урбанистички план. Лани, кога кафеанџиите ја промовираа идејата за користење на кејот преку целата година, беше објаснето дека застаклувањето би се извршило со калено стакло и алуминиумски профили поставени на подвижни шини, со можност за нивна демонтажа во секое време. Тие предложија монтажните стакленици да се наоѓаат во првата зона од локалите, веднаш до излозите, а меѓу локалите да постои т.н. тампон-зона која би се уредила со зеленило. На просторот, пак, во линија на трите излези од ГТЦ кон кејот, за разлика од сега, би се забранило поставување инвентар.

Инаку, новонастанатата ситуација во ниту еден момент нема да изврши никакви промени во однос на цената на користење на јавните површини која е проектирана со Законот за комунална такса. Кафеанџиите и понатаму дневно за еден квадратен метар јавна површина ќе плаќаат само 15 денари.Posted By: pbanks
Date Posted: 23-Jan-2008 at 00:51


јас повеќе влечам кон оригиналната замисла каде што масите на кафеаните требаше да бидат поставени до линијата на замислената траса каде што проаѓаат возилата за дотур на стока или ѓубреџиите (ваљда ја знаете мислам и дека е обележана). Значи не ми се свиѓа да го фатат средниот дел на кејот.

Од друга страна јасно ми е дека е скоро нереално средниот дел од кејот да остане празен, не се само кафеанџиите во прашање туку и нашата кафе култура. Тоа најубаво се гледа летно време. Затоа како што викаш ти, треба да се направи точен регулационен план кој простор смеат да го користат и како тоа треба да изгледа. Делот скорз до кејот треба да остане празен во секој случај (и тој знаеа да го узурпираат)


Posted By: lslcrew
Date Posted: 23-Jan-2008 at 01:01
Абе вака едно 5 години уназад. Абе ни ли можеше толку време еден правилник да се изготви. Се нема воља бе. Вољата е сезонска исто како и масите. Е глејте се на пролет шо ќе биде, истото на есен, па па напролет и така у недоглед. Ја ги подржувам тие маси зашто преку лето се супер место за кафе и дружење. Тие маси му се потебни на Скопје. Ама не ли можеше да се направи ако не бар некоја такса од тоа па градот да земе некој кеш од тоа, па да биде за заеднички интере и на градот и на угостителите.


Posted By: pbanks
Date Posted: 23-Jan-2008 at 01:08
Originally posted by lslcrew

Абе вака едно 5 години уназад. Абе ни ли можеше толку време еден правилник да се изготви. Се нема воља бе. Вољата е сезонска исто како и масите. Е глејте се на пролет шо ќе биде, истото на есен, па па напролет и така у недоглед. Ја ги подржувам тие маси зашто преку лето се супер место за кафе и дружење. Тие маси му се потебни на Скопје. Ама не ли можеше да се направи ако не бар некоја такса од тоа па градот да земе некој кеш од тоа, па да биде за заеднички интере и на градот и на угостителите.


такса ама и точни спецификации што може што неможе. Неможе да ги кршат клупите, да ги бушат паверите и се друго што им текне. Во вакви зони во нормален свет обично стилот на тенди, маси итн е унифициран, има 2-3 варијации на тема меѓу кои кафанџиите може да одберат и толку. Последно еве во регионов ова се правеше во Сплит по реконструкцијата на ривата. Таму од прилике кафанскиот појас е со слична ширина како нашиот но има простор да стане многу поголем. Сепак никој не мрда од прописите ни во однос на зацртаната повшина која може да ја покриваат ни по однос на боите и опремата која може да ја користат.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 23-Jan-2008 at 01:11
Originally posted by lslcrew

Абе вака едно 5 години уназад. Абе ни ли можеше толку време еден правилник да се изготви. Се нема воља бе. Вољата е сезонска исто како и масите. Е глејте се на пролет шо ќе биде, истото на есен, па па напролет и така у недоглед. Ја ги подржувам тие маси зашто преку лето се супер место за кафе и дружење. Тие маси му се потебни на Скопје. Ама не ли можеше да се направи ако не бар некоја такса од тоа па градот да земе некој кеш од тоа, па да биде за заеднички интере и на градот и на угостителите.


Па ти не читаш внимателно бе друже. Такса има (15ден за метар квадратен дневно). Ама изгледа е мала кога овие рипаат и изразуваат голема желба да ја плаќаат. Ама не е битно тоа. Битно е да се обмисли и уреди просторот да функционира сепак во интерес на поголемиот дел од граѓаните. И после тоа да се контролираат кафанџиите да не си тераат пак по свое. Само како што и самиот нагласи, главниот проблем е немање воља за тоа. А кога треба да се направи некоја глупост, сите имаат воља и елан колку сакаш Roll%20eyes


Posted By: lslcrew
Date Posted: 23-Jan-2008 at 01:16
15 den?! Аман бе за што се тие 15 денара. Ќе може ли утре да се санира кејот со тие 15 ден. Тие што највеќе го уништуваат тие и треба да го плаќаат неговото реновирање. Таму мин 100 ден кирија за м^2.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 23-Jan-2008 at 14:21
И мене ми е перверзно ниска сумата од 15ден. за м2 дневно, кога тие м2 простор му носат профит на сопственикот барем 20.000 денари дневно
Се сложувам и со пбанкс. Треба општина центар или градот (кој и да е надлежен) да воведе унифициран изглед на терасите-тендите, можеби дури и да го изгради па потоа да го рента на кафанџиите по 100 ден м2 на ден. На тој начин точно би се знаело до каде е која зона, сите би биле унифицирани и целиот тој дел би изгледал далеку по урбано.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 23-Jan-2008 at 14:52
Па сега не би сакал тука да „одредувам“ точни цени од рукав, ама ако им се дозволи да изградат стакленици или што и да биде тоа, цената ќе мора значително да се корегира. Моменталната цена ми изгледа ниска дури и само за поставување маси (иако вие дечки ептен претеравте со тоа 100денари по метар квадратен дневно). Ама ако се примени концептов што го предлагаат кафанџииве, треба одма да си избијат од глава дека ќе ги чини исто колку и до сега. Па да ставиш маси е сосема различно од тоа сосема да го затвориш просторот.

Ама како што кажав тоа со цената е ирелевантно ако таму продолжи хаосот. Секогаш ќе се наплаќа помалце ако, некој си узурпира дополнителна површина од таа што е зацртана. Најбитно е да се воведе ред.


Posted By: La Linea
Date Posted: 23-Jan-2008 at 15:58
На Google Earth измерив колкава површина фаќа еден поголем кафич на кејот, мислам дека беше Инсомниа. Значи , ако предлагате цена од 100 денари по квадрат на ден:

             Површина од 16м х 21м = 336м2
             Цена за ден: 336 х 100 = 33600
             Годишно има 365 дена , значи:
            
             33600 * 365 = 12264000 денари годишно или 201049 евра ?!?!

Со 15 денари дневно пак плаќаат 30000 евра годишно.

Ова е груба проценка, ама имаме претстава колку пари инкасира општината. (ова е од само еден кафич), кај идат тие пари јас поима немам-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Supervisor
Date Posted: 29-Jan-2008 at 21:41
Originally posted by pbanks

Originally posted by lslcrew

@pbanks извини не те сватив ај ако можеш слика или објасни кој дел е тоа што е оставено за тунел од 11 октомври.


Тунелот кој треба да проаѓа под центарот на Скопје почнувајќи некаде кај Соборна црква треба да има 2 крака. Едниот би излегувал пред Пелагонија (кај Блу Кафе негде) а другиот кај Народна Банка.
 
да се надеваме дека нема да го симнат од дуп овој проект како што сакаше едно време Аларова да ја симнеле Крушевска од дуп NutsNutsNutsWallbashWallbashNutsNutsNuts


-------------
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 24-Apr-2008 at 07:00
Сето ова е многу убаво, ама година за година се збори дека конечно ќе се воведе ред, а ситуацијата на терен го зборува спротивното. Ај да видиме што ќе донесе 2008-ма


http://dnevnik.com.mk/?ItemID=221EFFB8455B504C9BDCF56649A10AAD - http://dnevnik.com.mk/?ItemID=221EFFB8455B504C9BDCF56649A10AAD

НАЈУЗУРПИРАНИТЕ ПОДРАЧЈА СО ПОСЕБЕН ТРЕТМАН ПРИ ПОСТАВУВАЊЕТО УРБАНА ОПРЕМА

За пешаците повеќе место на шеталиштата

Движењето на пешаците на Кејот, плоштадот и на улицата Македонија ќе се уредува со посебни проекти за да им се врати на граѓаните просторот што им припаѓа

Движењето на пешаците на Кејот 13 Ноември, плоштадот и на улицата Македонија ќе се уредува со посебни проекти, кои ќе се изработуваат во рамките на новиот Правилник за користење јавни површини. Целта е на граѓаните да им се вратат шеталиштата, а на кафеанџиите да им се „скратат крилјата“ за да не ги узурпираат повеќе јавните површини со маси, столови, тенди и цврсти објекти. Ова вчера го предложи советничката Слободанка Ѓошева, како дополнение на Одлуката за користење на јавните површини, што ја усвои Советот на Град Скопје. Проектите за овие три специфични зони ќе мора да се донесат во рок од 30 дена од усвојувањето на одлуката. Ќе се изработуваат посебни проекти и за останатите специфични зони, како Матка, езерото Треска и Старата чаршија, но во рок од шест месеци - објасни Алјоша Шопар, раководител на Секторот за планирање и уредување на просторот.

САМО ЧАДОР ЌЕ ШТИТИ ОД СОНЦЕ

Новата одлука предвидува да се определат зони за движење на пешаците, како и да се исцртаат линии со кои ќе се означи до каде може да се поставува опрема, маси и столови. За заштита од сонце угостителите ќе може да поставуваат само чадори и ништо повеќе - вели Шопар.Градските власти ветуваат дека ќе ги отстранат бесправно поставените подлоги,разните шипки, тенди и натстрешници,со чија разнобојност и разноликост центарот личи на панаѓур.

ИНСПЕКТОРИТЕ ЌЕ КАЗНУВААТ

Нов момент во одлуката за користење на јавните површини е начинот на издавањето на одобренијата за вршење на дејноста и за поставување на урбаната опрема и привремените објекти. Дозволата за дејност ќе ја издава градоначалникот на Град Скопје, а за поставување урбана опрема градоначалникот на општината на чија територија е површината што се користи. За да им се олесни работата на граѓаните, градските власти планираат двете одобренија да бидат вадени на едно место, во Градот, но само доколку за тоа се договорат со општините.За тоа допрва треба да се склучат договори со градоначалниците, но претходно тоа треба да биде уредено со одлука на Градскиот совет -објаснија градските власти. Најважниот дел од одлуката е дејствувањето на инспекторите кон оние дуќанџии што немаат да ги почитуваат правилата. За разлика од порано, кога можност да казнуваат имаа само општинските инспектори, сега бесправно поставената опрема ќе може да ја собираат и градските. Од Градот најавија дека ќе бидат ригорозни, односно дека ќе мерат во милиметри дали фактичката состојба одговара на одобрението. Очекуваме во оваа сезона да се спречи узурпацијата на просторот и да се зголеми местото за минување на пешаците - вели советникот Коле Манев. Како што е познато, старата одлука на Градот за поставување урбана опрема не вроди со плод, односно кафеанџиите во текот на целата година имаа поставено тераси и тоа на поголем простор од дозволеното. Во спроведувањето на старата одлука во изминатиов период имаше недоразбирања меѓу општините и Градот, меѓу субјектите и инспекциските служби, како и меѓу Градот и општините, па дури и државните органи. Токму заради надминување на слабостите што произлегуваа од постојната одлука, се предложи нова регулатива, поставена на поправични основи и односи на заемно функционирање на Градот и општините. Новата одлука дава право на двојна контрола - објаснуваат од Градот.

Јорданка Ивановска
Фото: Бисера Станкоска

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=64D755B7DC64494BBD810F5507361911 - http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=64D755B7DC64494BBD810F5507361911

За еден квадрат во центарот 400 денари

За да излезе надвор од објектот, дуќанџијата треба да добие одобрение од Градот

Сања Наумовска

Угостителите, трговците и занаетчиите кои сакаат да работат надвор од своите локали ќе треба да добијат одобрение за користење јавна површина од градоначалникот на Скопје. Ова е нова обврска што ја воведува Градот Скопје, а ја одобри Советот на вчерашната седница. Досега, за поставувањето маси и столчиња, фрижидери или тезги се добиваше дозвола за поставување урбана опрема од општините.

Идејата, според градската власт, е да се воведе повеќе ред во користењето на јавната површина, што во последните години, особено во централното подрачје, излезе од контрола. Сега, за да излезе надвор од деловниот објект, дуќанџијата прво треба да добие одобрение од Градот, дали и колкава јавна површина ќе користи, па дури потоа од општината за видот на урбаната опрема што ќе ја изнесе. За користењето ќе се плаќа закуп, а парите ќе ги делат пола-пола Градот и општината.

За користење на јавната површина во Малиот и во Големиот ринг и во Градскиот парк во текот на една сезона од седум месеци, угостителите и трговците ќе плаќаат 400 денари месечно за еден квадрат. Во другите делови на општината Центар, потоа во Карпош, Кисела Вода, Аеродром и Старата чаршија, оваа цена е 200 денари, а во останатите градски зони 100 денари за квадрат. Предвидено е и краткотрајно користење до еден месец за манифестации и изложби, за што во центарот ќе се плаќа 300 денари дневно за еден квадрат, а изнајмување за еден ден ќе чини 500 денари.

За најжешките точки, улицата „Македонија“, кејот „13 Ноември“ и плоштадот, по барање на советничката Слободанка Гошева, градскиот Сектор за урбанизам доби задача во рок од 30 дена да изработи специфичен проект, во кој детално, со конкретни бројки до сантиметар, ќе се исцрта просторот во кој угостителите ќе можат да поставуваат маси и ќе се знае слободната површина што ќе биде оставена за пешаците. Според најавите од градските власти и според барањата на поголемиот дел од советниците, се очекува намалување на делот на кафеанџиите на сметка на просторот за слободно движење на граѓаните. Минималниот простор наменет за пешаци на пешачките улици е 2,5 метри, а на тротоарите 1,5, односно 2,5 метри во Малиот ринг. За останатите плоштади, за Калето, чаршијата, Матка, Треска, Водно и Гази Баба, овие елаборати ќе се подготват во рок од шест месеци.
Posted By: Cloverstack
Date Posted: 13-May-2008 at 18:02
Воопшто не ми се допаѓа ова со бетонски жардињери...  Се прашувам зошто е толку тешко доследно да се санкционираат тие што не би ја почитувале жолтата линија...

Не ми е ни јасно какви се овие жардињери... Ако поставуваат готови жардињери, тогаш тоа е пропадната работа затоа што за разлика од исцртана линија такви жардињери ќе можат да се поместуваат. Ако пак ги градат на лице место да бидат поврзани со подлогата, се раѓаат нови проблеми. Прво, прашање е како ќе се вклопат на плочникот. Второ, ако треба нешто да се преправа, ќе реба да се рушат, а со тоа и најверојатно да се оштети плочникот. Трето, кога ќе заврши сезоната тие ќе останат на сред улица (освен ако со ова не сакаат на мала врата да ја протнат кафанџиската заложба за „проширување“ на кафичите преку цела година...)

Глумењето лудило дека не можат да воведат основен ред кај кафанџиите и барем да го спречат нивното узурпирање на јавен простор во најстрогиот центар на градот е навистина смешно... Тоа се должи само на корупција и неодговорност, ништо друго...

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=22CA34888B7FA54A8A405367E1323E7D - http://dnevnik.com.mk/?ItemID=22CA34888B7FA54A8A405367E1323E7D

ГРАДСКИТЕ ВЛАСТИ СО НОВИ МЕТОДИ ЌЕ ГИ ШТИТАТ ЈАВНИТЕ ПОВРШИНИ

Бетонски барикади за кафулињата

Градските власти размислуваат на Кејот и на улицата Македонија со бетонски жардиниери да го ограничат просторот до каде може да се поставуваат маси и столови

Кафеанџиите од Кејот 13 Ноември и од улицата Македонија ќе се дисциплинираат со поставување жардиниери, со кои ќе се ограничи до каде можат да се поставуваат маси и столови. Од Градот се' уште не решиле дали ова „бетонско“ решение е конечно, бидејќи имаат и втора опција, односно да ја обележат дозволената зона со жолта линија. Ова решение веќе беше применето пред неколку години на Кејот, но се покажа неефикасно. - Поставувањето жардиниери за нас во моментов е најприфатливо решение, имајќи предвид дека досегашната практика покажа оти угостителите ги злоупотребуваат издадените услови во одобрението за поставување урбана опрема - вели Александар Бошковиќ, градски комунален инспектор.

ЧИСТКА ДО КРАЈОТ НА МАЈ

Од Градот велат дека новиот Правилник за поставување урбана опрема на јавните површини стапи во сила на 23 април, веднаш по објавувањето во „Службен гласник на Град Скопје“. Според Бошковиќ, оттогаш градската комунална инспекција излегува на терен и врши проверки низ целиот град, но се' уште не почнала да спроведува ред на Кејот 13 Ноември и на улицата Македонија. Тој најавува дека во следната недела, односно најдоцна до крајот на овој месец ќе имаат акција за отстранување на непрописно поставените летни тераси. Деновиве бевме во трговскиот центар „Бисер“ во Аеродром. Таму имавме масовна акција, бидејќи состојбата исто така е критична. Некои угостители имаат дозвола за користење на 20 квадратни метри, но узурпираат уште 30 или 40 квадрати. Во врска со Кејот и улицата Македонија, како и со Старата чаршија, за нив се изготвуваат посебни проекти во кои ќе бидат одредени построги правила за користење на јавните површини и на пешачките зони - вели инспекторот Бошковиќ.


ПО ОДОБРОНИЈА ВО ГРАДОТ

Градските служби веќе имаат обрасци за издавање на одобренијата за вршење дејност, така што кафеанџиите знаат дека може да ги поднесуваат барањата. Според најновиот правилник, Градот ќе им издава на дуќанџиите одобрение за вршење дејност надвор од објектот, а општините - за поставување на урбаната опрема. Поради овие одредби, деновиве градската власт е во преговори со општинските градоначалници. Нивна намера е да се договорат двете одобренија да се издаваат на едно место, во градските служби, со цел на граѓаните да им се заштеди време. Надоместокот Градот потоа би го префрлал во општинските буџети. Општините релативно се согласуваат со нашиот предлог. Веќе имавме состанок со градоначалниците Џорџе Арсов и Коце Трајановски, а денеска ќе се состанеме со Виолета Аларова. Очекуваме позитивен исход од преговорите - велат градските инспектори. Новата Одлука за поставување урбана опрема, Советот на Град Скопје ја усвои во минатиот месец. Најважниот дел од неа се однесува на дејствувањето на инспекторите кон оние субјекти што нема да ги почитуваат правилата. За разлика од порано, кога дејствуваа само општинските инспектори, сега бесправно поставената опрема од јавните површини ќе можат да ја собираат и градските инспектори. Градската власт вети дека сега има овластувања, па сезонава ќе ги отстрани опремите на кафеанџиите од цврста градба како разни шипки, платформи и бесправно поставените натстрешници, кои со години го узурпираат јавниот простор.

Јорданка Ивановска
Фото: Чедомир НенковиќPosted By: pbanks
Date Posted: 13-May-2008 at 18:10
Тешка глупост, само уште еден израз на нивната неспособност да го одржуваат редот.

Освен ако не биде монолитна жардинерија висока барем 2 метри со електрифицирана бодликава жица на врвот незнам како ќе ги спречи кафанџиите да ги служат масите кои фино лепо ќе ги постават од другата страна на жардинериите.

Ако навистина ги постават за брзо време ќе имаме уште еден куп расфрлана, оштетена и демолирана опрема на главните пешачки улици во градот. Bash


Posted By: pbanks
Date Posted: 18-Aug-2008 at 11:36
Ова е одлична идеја но незнам зошто хидрауликата би ги спречила говедата што ги демолираат и обичните столпчиња повторно да ги искршат Ohno

ЗАСИЛЕНИ КОНТРОЛИ ОД СЕПТЕМВРИ
Плоштадот со хидраулични столпчиња ќе се брани од коли
Неделава треба да почне монтирањето на две хидраулични столпчиња, едното на влезот на плоштад Македонија кај "Блу кафе", а другото пред паркингот на хотелот "Холидеј ин"

Влезовите кон плоштад Македонија и кон Кеј 13 Ноември неделава треба да се затворат со хидраулични столпчиња за да се спречи влегување на возила на пешачката зона. Градските власти набавиле две хидраулични столпчиња, од кои едното неделава треба да се монтира на влезот на плоштадот кај "Блу кафе", а другото пред паркингот на хотелот "Холидеј ин".
Јован Христовски, раководител на Секторот за сообраќај во градот, вели дека со овие столпчиња сакаат да го спречат дивото и неовластено влегување на автомобили и мотори на плоштадот и кејот, каде што е дозволен влез само на возилата на полицијата, Брза помош, противпожарни возила, комунални возила, а од 5 до 9 часот наутро и за возила за дотур на стока.
Градските власти најавуваат дека од септември заедно со полицијата ќе прават засилени контроли на тоа кој и како влегува со возила на плоштадот и на кејот. Христовски вели дека не само што на диво се вози по пешачката зона, туку и оние што имаат дозволи ги злоупотребуваат. Кафеанџиите и дуќанџиите кои имаат дозвола за влез на возила за дотур на стока вршат дотур и по дозволениот термин.
"Во некои исклучителни случаи тој рок е пролонгиран до 10 часот наутро, но голем дел од нив ги злоупотребуваат дозволите и дотур на стока вршат напладне, или пак на плоштадот и на кејот влегуваат возила со недозволена тежина. На оние што нема да се придржуваат до правилата ќе им се одземе дозволата за влез на пешачката зона. Поефикасна контрола ќе имаме на тоа кој и кога влегува на плоштадот со електронски картички, кои наскоро ќе ги воведеме", вели Христовски.


http://www.vest.com.mk/default.asp?id=155767&idg=8&idb=2452&rubrika=Skopje


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 18-Aug-2008 at 14:29
но незнам зошто хидрауликата би ги спречила говедата што ги демолираат и обичните столпчиња повторно да ги искршат
Барем на наведените локации имаат поголеми шанси да преживеат...


Јован Христовски, раководител на Секторот за сообраќај во градот, вели дека со овие столпчиња сакаат да го спречат дивото и неовластено влегување на автомобили и мотори на плоштадот и кејот


Question   WTF


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 04-Oct-2008 at 14:15
Еве уште едно дежа ву...   Roll%20eyes

Добро е што ги архивиравме статиите на овој начин,

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=54423394B3D0CE488598E16FDB3348C0 - http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=54423394B3D0CE488598E16FDB3348C0


Хидраулични столпчиња ќе запрат возење на плоштад

Екипи од Јавното претпријатие „Улици и патишта“ викендов ќе поставуваат хидраулични столпчиња на влезовите во градскиот плоштад Македонија за да се спречи дивото и неовластено влегување на автомобили и мотори во оваа пешачка зона. На Плоштадот и на Кејот е дозволен влез само на возилата на полицијата, брза помош, противпожарни возила, комунални возила, а од 5 до 9 часот наутро и за возила за дотур на стока.

Илија Мартиновски, директор на ЈП „Улици и патишта“, вели дека пристапот ќе се затвори со две столпчиња - кај „Блу кафе“ и пред паркингот на хотелот „Холидеј ин“.Posted By: pbanks
Date Posted: 04-Oct-2008 at 14:17
LOL значи два месеци поминале од кога последен пат рекле

Originally posted by Vest 18.08.2007

Неделава треба да почне монтирањето на две хидраулични столпчиња, едното на влезот на плоштад Македонија кај "Блу кафе", а другото пред паркингот на хотелот "Холидеј ин"Posted By: lslcrew
Date Posted: 04-Oct-2008 at 14:20
Ова заслужува да се најде во "ложата"под име Грандиозни Зафати!


Posted By: lslcrew
Date Posted: 08-Oct-2008 at 23:25

Камери ќе ги „ловат“ возилата што ќе поминуваат на плоштадот и на кејот

Ќе се монтираат хидраулични столпчиња на пристапот од кај „Блу кафе“ и пред паркингот на хотелот „Холидеј ин“

Деспина Трајковска

Видеокамери ќе ги снимаат кејот и плоштадот „Македонија“ со цел да бидат регистрирани сите возила кои неовластено возат по јавните површини. Со софтверско решение на надзорот ќе се обезбеди распознавање на табличките на возилата кои ќе поминуваат по пешачките зони, при што видеоснимката ќе може да се искористи како доказ против сторителите. Снимањето на пешачката зона и на плоштадот, всушност, ќе претставува осовременување на системот за спречување влез на возила на јавните површини.

Предвидено е екипи на ЈП „Улици и патишта“ да постават по едно хидраулично столпче на пристапот од кај „Блу кафе“ и пред паркингот на хотелот „Холидеј ин“. Дополнително, ќе се зголеми бројот и на постојните челични столпчиња, а ќе се постават и неколку жардиниери.

„Покрај овој сигурносен систем, паралелно работиме на проект за видеонадзор на плоштадот и на кејот, по примерот на Љубљана, Перуџа, Рим. Тој систем функционира беспрекорно и дава повратни резултати. Проектот е при крај, останува уште да се обезбедат средства за негова реализација“, вели Јован Христовски, раководител на Секторот за сообраќај во Град Скопје, изразувајќи верување дека проектот ќе профункционира од идната година.

Според Христовски, хидрауличните столпчиња во комбинација со видеонадзорот на плоштадот и на кејот ќе бидат сигурен систем со кој ќе се спречи дивото и недозволено влегување на автомобили и мотори на јавните површини. Досега, признаваат од Градот, челичните столпчиња не беа доволни за дисциплинирање на несовесните граѓани, а доказ за тоа е и што градските власти досега четири пати поставувале нови обични столпчиња кои биле уништувани.

Инаку, како и досега, пристапот на кејот и на плоштадот ќе им биде дозволен единствено на полицијата, брзата помош, противпожарните и комуналните возила, а од 5 до 9 часот наутро преку пешачките зони ќе можат да минуваат возилата за дотур на стока на околните објекти.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=9C6CC4A88A2E944E820714A69B877B34
Posted By: beTon
Date Posted: 29-Oct-2008 at 13:31

има некој слика од ул.МКД пред да ја реновираат?!

бидејќи нема сеуште посебна тема во проекти или урбанизам, нека оди тука офтопик муабетов:

чуден момент во СК е ул.МКД отсекогаш била невидливо шеталиште, ова е пред се заради пресеците од улици кои ја пркршуваат како баклава, интересна симболика: ТРГНИ-ЗАСТАНИ малку потаму заобиколи и ете не кај крајната цел застанатото време од земјотресот. логиката е сите улици да се соединат на плоштадот, но вака коцкасто скроен плоштадот ми делува повеќе на почетна станица а ако ја насадат жичарата кај рамстор, музејот и навистина ќе биде крајна цел, добро на слегување од водно може да се земе за почеток меѓутоа бидејќи е одсечен од ул.МКД почетокот повеќе ќе личи(симболизира): бркајте - кој пат сакате фатете LOL

за да се постигненекоја целина од ул.МКД мислам дека тука може да се удри со некое радикално решение како надземни пешачки премини, но во тој случај ќе биде премногускриен погледот кон плоштадот. затоа подобро би било да се оди со подвозници за улиците а ул.МКД од крај до крај да биде шеталиште, а кога веќе ја трасирале жичарницата да тргнува од кај рамстор нека ја поместат зад т.е. пред музеј на СК (мала станица) па со карикатури да се испраќаат и дочекуваат луѓето, иако галеријата на остен е заборавена и затворена, сепак има надеж да се рестартира доколку се удри на ваков потфат околу ул.МКД... ми боди очи и тоа кој се смее и што се смее да има на ул/МКД но тоа е веќе друг муабет кој треба да се регулира со некој градски правилник, кој би прецизирал кој се дејности, бои и улични уметници, може и треба да се појава на шеталиштето, така е во секоја метропола негледам зошто не би било и кај нас исто, исто треба некоја регулатива да се воведе за сите надвор што вадат звучници да имаат пуштено едно унифицирано радио, додека внатре секој нека си ја тера како што сака, па логично би било на секоја улица да вози една атмосфера а не илјада звуци, различни децибели, чадори во сите бои, телевизори за спортска итн. итн. Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Oct-2008 at 13:43
Originally posted by beTon

има некој слика од ул.МКД пред да ја реновираат?!

бидејќи нема сеуште посебна тема во проекти или урбанизам, нека оди тука офтопик муабетов:

чуден момент во СК е ул.МКД отсекогаш била невидливо шеталиште, ова е пред се заради пресеците од улици кои ја пркршуваат како баклава, интересна симболика: ТРГНИ-ЗАСТАНИ малку потаму заобиколи и ете не кај крајната цел застанатото време од земјотресот. логиката е сите улици да се соединат на плоштадот, но вака коцкасто скроен плоштадот ми делува повеќе на почетна станица а ако ја насадат жичарата кај рамстор, музејот и навистина ќе биде крајна цел, добро на слегување од водно може да се земе за почеток меѓутоа бидејќи е одсечен од ул.МКД почетокот повеќе ќе личи(симболизира): бркајте - кој пат сакате фатете LOL

за да се постигненекоја целина од ул.МКД мислам дека тука може да се удри со некое радикално решение како надземни пешачки премини, но во тој случај ќе биде премногускриен погледот кон плоштадот. затоа подобро би било да се оди со подвозници за улиците а ул.МКД од крај до крај да биде шеталиште, а кога веќе ја трасирале жичарницата да тргнува од кај рамстор нека ја поместат зад т.е. пред музеј на СК (мала станица) па со карикатури да се испраќаат и дочекуваат луѓето, иако галеријата на остен е заборавена и затворена, сепак има надеж да се рестартира доколку се удри на ваков потфат околу ул.МКД... ми боди очи и тоа кој се смее и што се смее да има на ул/МКД но тоа е веќе друг муабет кој треба да се регулира со некој градски правилник, кој би прецизирал кој се дејности, бои и улични уметници, може и треба да се појава на шеталиштето, така е во секоја метропола негледам зошто не би било и кај нас исто, исто треба некоја регулатива да се воведе за сите надвор што вадат звучници да имаат пуштено едно унифицирано радио, додека внатре секој нека си ја тера како што сака, па логично би било на секоја улица да вози една атмосфера а не илјада звуци, различни децибели, чадори во сите бои, телевизори за спортска итн. итн. Ова го имаме дискутирано со ЛСЛ и Кловер (може и Линеа?) на широко уште кога почнуваше форумов само не ми текнува во која нишка. Визијата за ул. Македонија ни е иста со ова што го говориш ти. Уште да ја најдеме изворната дискусија за да ги префрлиме овие постови таму ќе биде супер (најдено префрлено)

Што се однесува до стариот лик на ул. Македонија. Јас имам налетано на интернет на една две слики пред реновирањето само да ги најдам кај ги имам забутано и ќе ги постирам.

Cheers


Posted By: beTon
Date Posted: 29-Oct-2008 at 14:42

аха сега ми текна каде сум читал нешто за муабетов Shifty но еден памет, плус некако добив инспирација во фото ул.МКД па и некако таму ми бидна помелозвучно пенкалото, сепак место на постот му е тука. б

па кога веќе ја вративме топката да прашам имало некогаш некакви археолошки сонди на ул.МКД или тој луксуз ќе остане за некое подобро време кога на пример би се работело на денивелацијата на улиците што го сечат шеталиштето. нешто слично беше сторено во БТ но повеќе од безбедносен аспект заради расчистување на шеталиштето од бомби од првата светска војна, кои според муабетите на битолчани е невозможно сите да се исчистат зошто ги има премногу, тие се резултат на тригодишното контиунирано бомбардирање на Битола  во IWW со авиони и артилерија со напалм, разурнувачко и хемиско оружје(бомби) - порта на солунскиот(македонскиот) фронт... после вакво сознание дека шеталиштето никогаш целосно нема да биде изметено од неактивирани проектили шетањето по него е навистина предизвик за секој жив човек Smile а уште повеќе зошто истото шеталиште е и нај живописно и нај раздвижено во Македонија, мислам дека ваков податок е интерсна мамка за туристи кои бараат повеќе адреналин во прошетките LOL па уште да се направат и тури по линијата на фронтот и ете ти еден куп основа за воен туризам, т.е. сведоштво за опустошувањето на Македонија - Битола како дотогашен главен град на Битолскиот вилает...Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Oct-2008 at 14:49
Не сум слушнал за археолошки сонди но ул. Македонија и денешниот центар на Скопје имаат помалку или повеќе никакво историско значење. Улицата е стара нешто повеќе од 100 години и причина зошто градот тргнал во тој правец е железницата. Историјата на Скопје е на други добро познати локации. 


Posted By: beTon
Date Posted: 29-Oct-2008 at 15:05
абе нема врска дали во антиката било СК кај бардовци или во среден век кај кале, сепак во неолит секоја тумба имала живеалиште, а и цела околија има толку културолошки слоеви што не би ме чудело и под оваа улица да излезе нешто но сега е касно, за вакво нешто нормално се пушта да прошета длабински скенер па да се види што и какви слоеви има одоздола, не дека ќе најдеме катакомби или улици како во рим или париз но вреди да се испита бар преку скен сондажа...


Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Oct-2008 at 15:11
Originally posted by beTon

абе нема врска дали во антиката било СК кај бардовци или во среден век кај кале, сепак во неолит секоја тумба имала живеалиште, а и цела околија има толку културолошки слоеви што не би ме чудело и под оваа улица да излезе нешто но сега е касно, за вакво нешто нормално се пушта да прошета длабински скенер па да се види што и какви слоеви има одоздола, не дека ќе најдеме катакомби или улици како во рим или париз но вреди да се испита бар преку скен сондажа...


те сфаќам ама во случајот барем колку што јас сум читал скопска историја, таму немало никакви живеалишта а и доколку имало тоа биле некои фавели. Градското јадро на Скопје се ширело спрема Чаир а не спрема Водно. Ни во Рим сигурно не прават сондажа на секое место каде што имало колипка, замисли тек на нив каде би им бил крајот со оглед на тоа дека Рим имал над милион жители.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 29-Oct-2008 at 16:47
@ beTon

Ако веќе се водиме по умот на Вангел Божиновски дека имаме 100000 археолошки наоѓалишта и дека тие се буквално на секој чекор, тогаш зошто едно такво евентуално наоѓалиште под улица Македонија би било толку значајно??? Што има да понуди таа евентуална неолитска населба во споредба со другите десетици илјади такви населби кои наводно ги има на територија на државава?


BTW, тој што ти кажал дека за време на првата светска војна Битола била бомбардирана со напалм, прашај го кога бил создаден напалмот Roll%20eyes


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 29-Oct-2008 at 19:31
Губење на време и пари, а и таква современа опрема немаме, освем копање дупки - сонди.
А и таму да има нешто, што не верувам бидејќи мислам дека некогаш коритото на Вардар било во тој реон, земајќи ја длабочината на шњунакот во тој правец, без некој значај
Партизанска беше полна со гробишта, сто се пред МГС и Алуминка

П.С. Напал во 1944 година


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: beTon
Date Posted: 29-Oct-2008 at 19:35

абе малку ја свртевме на математика, не треба ништо некој простор да нуди за да се испита, а дека во Македонија има археолошко наоѓалиште на секој чекор цел свет го признава тоа, па европската цивилизација е родена тука, нормално и сите поголеми светски војни и сите можни крвници поминале одтука па логично е сите тие да остават некаков белег макар било тоа чешел за коса, инаку дека водно не било активен простор демант е тврдината http://mk.wikipedia.org/wiki/Маркови_Кули_%28Водно%29 - марково крувче(кули) , значи дека од оваа страна на вардар ништо не се случувало воопшто не е точно имало и манастири имало и живот...

ова со ул.МКД го велам повеќе од маркетиншки муабет каде и железо да се констатира дека има под улицата ќе биде нешто како famous by... за рим pbanks мислам дека при секој градежен зафат прават сондажи, т.е. инвеститорот за да добие дозвола за градба треба да приложи доказ дека на местото нема нови неевидентирани остатоци од стариот рим(но ова ми е само начуено)... 

а кло за напалмот карикирав, тоа е цитат книга за БТ каде точната фраза гласи “Битола скоро секој ден била бомбардирана од авиони и артилерија со запаливи, разурнувачки и гасоотровни проектили“, па добро не сум ja врзал за срце историјата на оружјето, инаку напалм е кулминација http://en.wikipedia.org/wiki/Flamethrower#World_War_I - на тие запаливи бомби кои се користеле во WWI(petrol spray being ignited by an incendiary bomb) ...

@VP денес воопшто не се скапи скенерите, ем веќе америте мислам беа или французите им дадоа на археолозите мобилна лабораторија и скенер, па кога може секој втор копач на злато да има профи скенер, државата да не може да си дозволи и подобро и поскапи?!Posted By: lslcrew
Date Posted: 25-Nov-2008 at 13:27
НОВ ОБИД НА ГРАДОТ ЗА ЗАШТИТА НА ПЕШАЧКАТА ЗОНА

За возилата кои може да влегуваат на Плоштадот Градот ќе подели далечински управувачи за спуштање на столпчињата кои се веќе поставени кај "Холидеј ин" и кај "Лумикс"

Влегување со автомобил на Плоштад Македонија од следниот месец ќе биде можно само преку хидрауличните столпчиња, што Градот веќе ги постави во близина на хотелот "Холидеј ин" и кај новата зграда на "Лумикс". Колите ќе влегуваат само со помош на далечински управувачи со кои ќе се спуштаат столпчињата. Далечински управувачи градските власти ќе им поделат и на полицијата, Брза помош, на Противпожарната бригада и на ЈП"Комунална хигиена", чии возила единствено можат да поминуваат по Плоштадот. Далечински управувачи, како што велат од Градот, ќе им бидат поделени и на кафеанџиите и дуќанџиите, на кои им е дозволено од 5 до 9 часот наутро да вршат дотур на стока.
"При крај е набавката на далечински управувачи за спуштање на хидрауличните столпчиња, преку кои единствено ќе може да се влезе во пешачката зона. Далечински ќе им поделиме на полицијата, на Брза помош, на Противпожарната бригада, на ЈП"Комунална хигиена", а далечински ќе добијат и кафеанџиите и дуќанџиите на кои им е дозволено од 05 до 09 часот наутро да вршат дотур на стока", вели Јован Христовски, раководител на секторот за сообраќај во Градот.
Тој објаснува дека за да може да профункционира посебниот режим за движење на пешачката зона, покрај хидрауличните столпчиња треба да постават и метални столпчиња, за целосно физички да се оневозможи пристапот на возила.
"Метални столпчиња се веќе набавени и даден е налог на ЈП'Улици и патишта' да ги постави. Покрај столпчињата ќе поставиме уште по две бетонски жардиниери. Се надеваме дека конечно ќе ставиме крај на возењето по пешачката зона, бидејќи досега повеќе пати стававме метални столпчиња и разни препреки, но луѓето ги уриваа и повторно влегуваа со автомобили на Плоштадот", вели Христовски.

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=160080&idg=8&idb=2533&rubrika=Skopje


Очекувајте даљинска на аутопазар за 3 за 100 денара! Маде ин Тајван.

Уште еден патетичен проект! Ќе функционира малце и после ќе отиде у старо железо.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 25-Nov-2008 at 13:38
Абе во Љубљана ваквите столпчиња добро функционираат. Се се сведува на начинот на примена, одржување и казнување. Треба да биде казна за недозволено возење моторно возило на плоштад неколку илјади евра а за кршење и уништување на опремата парична и затворска казна.


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 25-Nov-2008 at 14:19
Originally posted by UrbanFreak

Абе во Љубљана ваквите столпчиња добро функционираат. Се се сведува на начинот на примена, одржување и казнување. Треба да биде казна за недозволено возење моторно возило на плоштад неколку илјади евра а за кршење и уништување на опремата парична и затворска казна.

Пуни ни се затворите, подобро во таја фабрика да произведува таква опрема и со тоа да го отплати долгот кон другите граѓани, а не во затвор уште да лежи и да го раниме.


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 25-Nov-2008 at 14:58
Originally posted by Vladimir P

Originally posted by UrbanFreak

Абе во Љубљана ваквите столпчиња добро функционираат. Се се сведува на начинот на примена, одржување и казнување. Треба да биде казна за недозволено возење моторно возило на плоштад неколку илјади евра а за кршење и уништување на опремата парична и затворска казна.

Пуни ни се затворите, подобро во таја фабрика да произведува таква опрема и со тоа да го отплати долгот кон другите граѓани, а не во затвор уште да лежи и да го раниме.


Сепак, тоа е прашање на семантика. Како и да е поентата ми беше дека мора многу ригорозни и континуирани казни за вандализам, намерно рушење, узурпација и намерно возење по пешачки зони.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 29-Nov-2008 at 07:27

Ќе видиме кој вози во пешачките зони

Камерите на плоштадот и на кејот ќе ги снимаат возачите што нема да ја почитуваат забраната за возење во овие ексклузивни места Несовесните возачи кои со своите возила ќе влегуваат на плоштадот Македонија и на кејот 13 Ноември ќе бидат снимани со камери. Градските власти најавуваат дека од наредната година ќе постават четири камери за снимање на тие што нема да ја почитуваат забраната за возење во пешачката зона.

- Снимките ќе и' помогнат на полицијата да ги казни тие што не го почитувале времето за дотур на стока до дуќаните. Откако ќе се направи проектот, ќе се распише јавен повик за избор на најповолен изведувач - изјавија од одделението за односи со јавност.Снимките со регистарските таблички ќе се чуваат и ќе се користат како доказ ако сторителот не го признава прекршокот.

Во буџетот за наредната година ќе бидат предвидени средства за набавка на четири камери. Подоцна ќе се утврди на кои места ќе бидат поставени. Освен камери, пешачката зона ќе ја штитат и хидраулични столбови, какви што веќе има на влезот на кејот кај хотелот „Холидеј ин“ и на влезот на плоштадот. Од Градот велат дека останува уште да се постават металните столпчиња со кои ќе се заградат влезовите, за од почетокот на следниот месец да профункционира новиот систем за влегување на возилата на кејот.

На плоштадот и на кејот ќе може да влезат возила на полицијата, на противпожарната бригада, брзата помош и „Комунална хигиена“, како и на возилата за дотур на стока до дуќаните. Видеонадзорот, велат од Градот, ќе биде применет во Скопје по примерот на светските градови во кои оваа мерка одлично функционира. Оттаму објаснуваат дека досегашната заштита на плоштадот и на кејот со столбови и со бетонски жардиниери не била ефикасна - несовесни граѓани и вандали редовни ги кршеле. Се надеваат дека со камерите конечно ќе заврши сообраќајниот хаос на овие репрезентативни места во градот.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=6314C944254F1B47AFED2AB4D0A2DFF1Posted By: vardar
Date Posted: 01-Dec-2008 at 10:28
 
 
http://www.prilep.gov.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=418&Itemid=328 - Патека кај бањата
14.11.2008 Општина Прилеп
 
 
 
 
 


Posted By: Б.Ѓ.Т
Date Posted: 01-Dec-2008 at 10:50
koga treba da se prai ova,vaka na dobro izgleda posebno klupiteLaughsamo ako bidat istite


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 29-Dec-2008 at 00:39
Улица Македонија 28.12.2008


Bash  


Posted By: Б.Ѓ.Т
Date Posted: 29-Dec-2008 at 10:33
si nasol slobodno parking mestoApplauseDunnoBash.samo registracijava,si mozel da ja prikriesh,zamisli covekot na lice mesto ne go kaznile i nekoj vidi tuka,i mu lepne kazna bshka i ke ima dokaz so slikive...LaughLaughLaugh


Posted By: lslcrew
Date Posted: 29-Dec-2008 at 11:32
Па затоа е сликана регистрацијата, за да види некој од надлежните!


Posted By: Б.Ѓ.Т
Date Posted: 29-Dec-2008 at 12:06
BananaBig%20smileThumbs%20Up
Thumbs%20Up


Posted By: beTon
Date Posted: 29-Dec-2008 at 12:50
ова треба во вандализам да оди дали, достава навечер и плус на улица Македонија?! можеби е на брза помош караванов само налепниците сигурно ги оставиле во канцеларија! 


Posted By: La Linea
Date Posted: 14-Feb-2009 at 23:18
УРЕДЕНИ ПАТЕКИ ЗА ДОЖИВУВАЊЕ НА УБАВИНИТЕ

Реализацијата на Програмата за комунален развој за оваа година  се одвива и на повеќе пунктови – предвидени за овој период – и со повеќе зафати скоро во сите делови од општината.
Покрај започнатите работи за подобрување на комуналната инфраструктура  во с. Косел каде се уредуваат тротоари за пешаците, или  осветлувањето на дел од магистралниот пат кон Битола –  на потегот од градските гробишта до Лескоец – со што се подобрува безбедноста и на пешаците и на  возачите, се разубавува  и уредува просторот пред „Горна Порта“  познат како „Баирот“.

Некогаш пробиената патека која води низ шумичката паралелно со патот кон „Горна Порта“,  сега се уредува не само во пријатно шеталиште туку и пешачка стаза која овозможува полесно совладување на нагорнината и од постарите и, со нарушено здравје, пешаци.

Ова претставува само дел од заложбата за изградба на пешачка патека околу целиот стар дел на градот – од „Долна Порта“ до плажите под Плаошник. Тоа би требало да биде суштина на понудата за туристите кои сакаат да ги доживеат  убавините на градот и на овој начин – со пешачење.http://www.ohrid.gov.mk/index.asp?PodatociID=892


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: vardar
Date Posted: 14-Apr-2009 at 02:06
Хортикултурно уредени жардењерите на патеката кај Бањата
7.04.2009   
http://www.prilep.gov.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=600&Itemid=1 - Општина Прилеп
 

ЈП за ПУП и Локалната самоуправа хортикултурно ја уредија пешачката патека кај Бањата. На површина од 2200 метри квадратни во центарот на градот во непосредна близина на Градскиот саат, во поставените жардењери засадени се грмушкасти, зимзелени и украсни растенија со што оваа шеталиште ќе прерасне во вистинска цветна улица. Со ова се докомплетира изгледот на пешачката патека каде е поставена современа урбана опрема: клупи за седење, канделабри и корпи за отпадоци со пепелници.

Предвидено е во наредниот период хортикултурно да се уреди и просторот од пешачката зона од аптеката „Зегин„ до сендвичарата „Меџик“. Со цел да се избегнат вандализми пешачката патека е под постојан надзор.

 
 
 
 
 


Posted By: BlacK
Date Posted: 14-Apr-2009 at 02:18
Imase edna pesma od Rambo Amadeus :

beton, beton samo beton
beton nama treba.......

kaj nas situacijava e:

paver, paver samo paver
paver nama treba........

Dobro me interesira ova e u centar na Prilep?
Ako e negde u centar onda e loso resenje izgleda neugledno i grubo.Za grad koj so izvezue kamen ti da stavas vakvo nesto....ne znam sto da kazem.SuicideSuicideSuicideCrazyCrazyCrazy


Posted By: vardar
Date Posted: 14-Apr-2009 at 02:28
Незнам не сум од Прилеп ама читај што пишува...
 
На површина од 2200 метри квадратни во центарот на градот во непосредна близина на Градскиот саат
 
 
 
 
Originally posted by Black

Za grad koj so izvezue kamen ti da stavas vakvo nesto....ne znam sto da kazem
 
 
LOL  Thumbs%20Up
 
 


Posted By: zabegan
Date Posted: 14-Apr-2009 at 13:25
блек, заборави дека секогаш се користат едни те исти бои LOL
стварно имаме интересни улици во македонијава а ги упропастуваат со вакви глупости


Posted By: lslcrew
Date Posted: 19-Apr-2009 at 21:10
Остветлен кејот од НБРМ накај Холидеј Инн.....
Плочникот не е реновиран, ама дефинитно ќе му треба зашто е прилично разрушен, а и на многу места е пропаднат како тука и има диво зеленило.....Posted By: zabegan
Date Posted: 19-Apr-2009 at 22:18
сосема не приметив дека е осветлено иако вчера поминав од таму Nuts
аико го осветлија овој дел, нормално дека не треба тука да застанат, треба да се осветли долниот кеј, да се реновира плочникот, а мислам дека е и крајно време малку да се зафатат за средување на ѕидчето на кејот, кое може да се каже дека е дел од историјата на градов Smile


Posted By: lslcrew
Date Posted: 19-Apr-2009 at 22:52
Ѕидчето не му треба ништо повеќе освен допро чистење или евентуално оближување со некој камен којшто ќе дава шмек на традиционалните куќи ѕидани од камен. И не смее д се исзсотави оргада од ковано железо долж целиот кеј. Комбинацијата од камен со ковано железо стварно ќе му даде еден една стилска, а и безбедносна придобивка на кеојт. Ако сте заприметиле добро кај мостот кај Холидеј Инн има само неколку метри поставено ограда од ковано железо до онаа страта канделабра и толку. 


Posted By: zabegan
Date Posted: 19-Apr-2009 at 23:06
лсл, на такво нешто мислев, а за кованото железо немам коментар, бидејќи во моментов не можам да си го замислам како би изгледало
а за оградата кај мостот во моментов не ми текнува, знам дека жолтата ограда од мостот продолжуваше до една канделабра (не е битно сега, да не ја водиме дискусијава на слепо Smile)


Posted By: lslcrew
Date Posted: 19-Apr-2009 at 23:24
Жолтата ограда завршува до канделабра и после од другата страна на канделабрата до скалите што се за долното шеталиште има десетеина метри ограда од ковано железо.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 02-Jul-2009 at 15:10
Уште една бескрајна приказна, уште еден „грандиозен“ проект кој се влечка со години...

Wallbash

ДЕЛ ОД ГРАДСКИТЕ ПРОЕКТИ НИКАКО ДА ЗАЖИВЕАТ
Хидрауличните столбови останаа под земја

Хидрауличните столпчиња кои градот ги постави на повеќе локации околу плоштадот за да го спречи влезот на моторни возила во пешачката зона, се уште не функционираат. Ниту направата поставена на улицата кај сендвичарницата „Чичко Стоилко“, ниту онаа кај хотелот „Холидеј ин“ не проработи, иако се монтирани минатата година. Градските власти велат дека проблемот е кај компанијата „ЕВН Македонија“, која не ги приклучила столпчињата на електричната мрежа. - Врз основа на претходно извршени обврски кон ЕВН за енергетска согласност, ги инсталиравме заштитните хидраулични столпчиња на двете локации. Од неразјаснети причини, ЕВН се уште нема обезбедено енергетски услови за поврзување на столпчињата на електричната мрежа. Градот двапати исполнуваше обврски кон ЕВН за да ја добие енергетската согласност“ одговорија од Град Скопје, од каде што тврдат дека столпчињата ќе бидат ставени во функција штом ЕВН ќе си ја исполни обврската. Од компанијата велат дека градските власти не си ја завршиле работата до крај. - Тие не се готови на таа локација. Минатата година имале договор за одреден помал напон на електрична енергија и за тој платиле паушали, но потоа утврдиле дека тоа не им е доволно и побарале да им се овозможи поголем капацитет. Барањето било дадено само усно, а не е побарана нова енергетска согласност. Затоа не се приклучени. Инаку нам ни е во корист да добиеме уште еден корисник на мрежата кој ќе плаќа за услугата “ вели Ленче Карпузовска, портпаролка на компанијата „ЕВН Македонија“. Покрај овој сообраќаен проект, кој требаше да обезбеди ред во најтесното централно градско подрачје, со тоа што ќе се пропуштаат само возилата за дотур на стока до кафулињата од плоштадот и улицата Македонија, не заживеаја ни идејата со жолтите пречки поставени на булеварот Партизански одреди. Гумените ленти требаше да ја одвојат крајната десна лента од коловозот по која возат автобусите од останатите две ленти по кои треба да сообраќаат другите возила. Во практика се покажа дека ниту возилата, а автобусите, уште помалку, го почитуваат правилото, додека поголемиот дел од поставените пречки завршија искорнати. По два месеци откако ги прашавме одговорните во градот што ќе биде со жолтите ленти, тие повторно го дадоа истиот одговор, дека проектот е во фаза на евалуација и внимателно се преиспитуваат ефектите од неговата реализација.http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1746&ArticleID=116925


Posted By: lslcrew
Date Posted: 18-Jul-2009 at 20:59


Posted By: La Linea
Date Posted: 19-Jul-2009 at 03:50
Lsl што е ова? Некој неуспешен обид при правењето на патекиве да се направи рампа или некој сам си ја направил рампава?

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: lslcrew
Date Posted: 19-Jul-2009 at 04:56
Па тука некогаш имало скали! Сега доле има велосипедска патека, а горе е пешачката. На скалите никој не обрнал внимание дека всушност треба да ги поврзуваат двете патеки. а ова од страна на скалите што од симнување точаци, што од вода и резултатот е евидентен. А не кошта многу, со неколку вреши цемент може одлично да се санираат скалите и да се направи некоја тесна рампа за кога се симнуваш по скали да не го кршиш точакот или да се килавиш него едноставно да го лизгаш од страна по некоја минимално тесна рампа. Со максимум 100 евра (што е премногу) може да се санираат едни вакви скали!


Posted By: lslcrew
Date Posted: 20-Jul-2009 at 02:11
Бутелчани се' уште чекаат плоштад

Граѓаните од општина Бутел и ова лето ќе останат без најавениот плоштад поради нерешениот имотно-правен спор за локацијата на која треба да се гради. Портпаролката Снежана Клинчарова вели дека спорот нема да биде решен пред крајот на оваа година.

- Се' уште не може да почне изградбата на плоштадот поради нерешениот имотно-правен спор. Наводните сопственици водат инает и со тоа се отежнува решавањето на спорот. Се надеваме дека до крајот на годинава ќе се реши овој проблем и дека наредната година општината Бутел ќе го добие планираниот плоштад - изјави портпаролката.

Плоштадот требаше да се гради во дворот на поранешното кино „Бутел“ во населбата Бутел 2. Покрај тоа беше планирано и поставување фонтана, украсни жардиниери како и целокупна урбана опрема. Во меѓувреме, овој простор стана дива депонија со нарасната трева од речиси еден метар и расфрлан отпад насекаде. Граѓаните негодуваат поради грдата слика, а се плашат и од пожари и од зарази.

- Редно е да се преземат мерки за чистење на овој дел од населбата - вели жител на Бутел 2.Од Општината најавуваат дека просторот набрзо ќе биде исчистен, а за тоа ќе се погрижат сезонските работници што беа ангажирани за чистење на сите делови од општината.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=3FA9B69B5B8D7D44999E4426B4551150

42° 1'19.39"N 21°26'55.68"E


Posted By: lslcrew
Date Posted: 20-Jul-2009 at 15:27

Четворица градоначалници не успеаја да направат улица на славните

За кратко време на градоначалничката функција во Карпош се изнаредија Петров, Виларовски, Димиќ, па Јакимовски и секој одново го разгледуваше овој проект, па агенцијата „Априори“, којаги има правата занего, сега најавува соработка соопштината Центар

%20
Четири градоначалници на општината Карпош не успеаја за една година да ја изградат долгонајавуваната улицата на славните кај Драмскиот театар во населбата Карпош 2. Реализацијата на проектот никако не можеше да почне поради честите промени на градоначалничката функција. Само што ќе се придвижеа работите, општината добиваше нов прв човек, кој ги враќаше во почетокот.

Сево ова ги натера челниците на агенцијата „Априори комуникации Македонија“, која го спроведува проектот, веќе да не се обидуваат да го истуркаат во општината Карпош, туку да побараат локација во Центар или во некоја друга општина.

- Проектот за изградба на улицата на славните е наш и го имаме заштитено авторски. Таа ќе се гради, според нашите планови, од почетокот на наредната година. Дефинитивно нема да ја правиме во општината Карпош, како што беше најавено првично. Решивме да се гради во Центар, бидејќи таму има поатрактивни локации. Во септември треба да се сретнеме со градоначалникот Владимир Тодоровиќ за да се договориме за условите и за локацијата - вели Константин Икономов од „Априори комуникации“

Според првичната идеја, која поранешниот градоначалник Андреј Петров ја презентира уште во март 2008 година, улиците околу театарот требаше да се реконструираат и на нив да се поставуваат ѕвезди со отпечатоци од рацете на познатите и со нивните имиња и презимиња. Замислено беше да се поставуваат по четири ѕвезди годишно, две за живи и две за починати личности, а се опфаќаа повеќе категории, и тоа култура и уметност, спорт, наука и јавен живот. Кандидатите за ѕвезда ги номинира посебна комисија, а изборот го вршат граѓаните со гласање преку Интернет или на други начини, за потоа да се постават мермерните ѕвезди. Процените на Петров беа дека за целата работа ќе бидат потребни стотина илјади евра од општинскиот буџет.

Но првата пречка што се исправи пред оваа идеја беа парламентарните избори минатото лето. Петров беше кандидат за пратеник, па затоа не сакаше да прави поголеми зафати, за да не се сфатат како дел од неговата политичка кампања. Го одложи тоа за по изборите, но влезе во парламентот и неговото место во општината го зазеде Игнат Виларовски. Оттогаш сите тројца наследници на Петров, еден по друг, како што доаѓаа на функцијата, се воодушевуваа кога некој ќе им соопштеше дека постои таков проект. За сите идејата беше одлична и заслужуваше внимание, но никој немаше доволно време за да и се посвети.

Виларовски беше на чело на Карпош како заменик-градоначалник од јуни до септември минатата година. Кога слушна дека имало план да се прави улица на славните веднаш се заинтересира како да го забрза тоа, но во октомври советот го замени и го назначи Сашо Димиќ за в.д. градоначалник. Ниту Димиќ, кога ја зазеде функцијата, не знаеше за идејата, па кога слушна веднаш изјави дека е позитивна и дека такво нешто и е потребно на општината Карпош, па мора да се реализира најбрзо што може. Неговата прва најава беше февруари годинава, па потоа се одложи за по изборите. Сепак, како кандидат за градоначалник тој загуби на локалните избори во март и во општината се врати Стевчо Јакимовски. Тој разбра дека има план да се прави улица на славните пред десетина дена.

- За нас ова е нов момент. Овој проект заслужува внимание. Откако ќе ги разгледаме целосно идејата и можностите за нејзината реализација, дополнително ќе се изјасниме - велат од кабинетот на Јакимовски.

Но, според најавите од агенцијата „Априори“, најверојатно овој пат општинарите во Карпош залудно ќе ја преразгледуваат идејата четврти пат, ако тие се договорат со раководството во Центар.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=72091028169&id=14&prilog=0&setIzdanie=21742


Posted By: vardar
Date Posted: 05-Aug-2009 at 13:59
 
ДОДЕКА ГРАДОТ ОБЕЗБЕДИ СТРУЈА ЗА ХИДРАУЛИЧНИТЕ СТОЛ­ПЧИ­ЊА

Со кола преку плоштад, па на кафе

Градските власти со години најавуваат поставување нови столпчиња кај "Лумикс" и кај хотелот "Холидеј ин", но тие никако да бидат поставени

Град­ски­те власти никако да ги постават хидрауличните столпчиња на плош­тад Македонија кои речиси две години ги ветуваат, а со кои треба и фи­зич­ки да се спречи влез на автомобили во пешачката зона во строгиот цен­тар на Скопје. Додека целиот град ги чека овие фамозни столпчиња, скоп­ја­ни и понатаму непречено влегуваат на Плоштадот со коли, комбиња и со мотори, и по него возат како да е најфреквентна сообраќајница. Некои од нив колите ги паркираат до кафулињата и рестораните на Плоштадот и на улица Македонија, па пешачката зона, на која можат да се движат само во­зи­ла за доставување стока од 5 до 9 часот наутро, постои само на хартија.
Град­ски­те власти, како и многупати досега, ветуваат дека нивната ин­спек­ци­ја, заедно со сообраќајната полиција, со засилени акции ќе ги казни си­те возачи што со возила влегуваат на Плоштадот. Тие велат дека во тек е инсталирање на хидрауличните столпчиња, од кои едните треба да се на ули­ца­та 11 Октомври, на влезот на Плоштадот, кај објектот на "Лумикс", а дру­ги­те на кеј 13 Ноември, кај хотелот "Холидеј ин". Столпчињата ќе се спуш­та­ат само за возилата на кои им е дозволено да влезат на Плоштадот и на Кејот, и тоа само во периодот за дотур на стока.
"Стол­пчи­ња­та на Плоштад треба да се поврзат на струја и наскоро ќе го пуш­ти­ме во употреба. На Кејот имаме проблем да најдеме енергетска точ­ка за поврзување на столпчињата. Со нивното ставање во функција, ре­жи­мот за движење со посебни дозволи ќе даде подобри резултати, затоа што ќе може да минуваат само возилата кои имаат одобрение за тоа ", ве­лат од одделението за односи со јавност на Градот.
 
 
 
http://www.vest.com.mk/?ItemID=1DF0CA1607F0264485BD3F12D949154F - vest


Posted By: lslcrew
Date Posted: 22-Oct-2009 at 15:39
41°58'51.32"N 21°26'45.06"E
Нови пешачки патеки на ул. “Михаил Чаков”
22.10.2009

Општина Кисела Вода во рамките на своите тековни активности продлжува со акцијата за партерно уредување на јавните површини на нејзината територија. Во таа насока, се изградија пешачки патеки пред блокот станбени згради на улицата “Михаил Чаков” при што се поставија павер елементи во вкупна површина од 200 м2.
Градежните работи ги изведува фирмата “Урбан Инвест”, која со иста динамика на работа продолжува и во наредниот период. По продолжениот викенд, работата продолжува на улицата “Огњан Прица” бр. 22 и бр. 24, каде ќе се изградат 2 паркинга.

www.kiselavoda.gov.mk


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 28-Oct-2009 at 15:45
Roll%20eyes

„АПРИОРИ“ ЌЕ ГО ПОНУДИ ПРОЕКТОТ ВО ОПШТИНА ЦЕНТАР
„Улица на славните“ се сели на Максим Горки?

Прилеп ќе добие улица на славните пред Скопје иако проектот во метрополата се најавува речиси две години. Таму веќе е поставен камен-темелник за изведба на улицата, а во Скопје неколку градоначалници по ред не успеаја да постават ниту една плочка за познатите личности. Идејата првично беше најавена во општина Карпош, а потоа сличен проект презентираше и агенцијата „Априори комуникации“. Карпош во последните две години смени дури четири градоначалници, кои одново го најавуваа проектот и никогаш не го реализираа. Константин Икономов, еден од директорите на „Априори комуникации“, вели дека наместо во Карпош, ќе се обидат идејата да ја спроведат во Центар затоа што таму било пологично да се изведе. Иако уште пред четири месеци тој најави дека ќе побараат соработка за улицата со градоначалникот Владимир Тодоровиќ, оттогаш нема ништо ново во врска со проектот. - Во најскоро време ќе се договориме да одржиме состанок со градоначалникот на Центар и да му ги презентираме сите детали за проектот „Улица на славните“. Досега бевме ангажирани со други обврски и затоа работите се пролонгираа, но проектот е активен и не сме се откажале од него. Знаците и ѕвездите кои ќе се поставуваат на улицата се авторски заштитени и напролет треба да почне реализацијата - вели Икономов. Тој додава дека и Министерството за култура било заинтересирано за проектот, но поради правни пречки не можеле да го изведат тие, па затоа предложиле инвеститори да бидат општините. „Улицата на славните“ не е новост ниту за општина Центар затоа што лани нејзиниот Совет усвои програма за култура во која се спомнуваше дека во основата на улицата Македонија ќе се вградат спомен-плочи на најистакнати македонски личности од областа на науката, уметноста и на културата. Според луѓето од „Априори“, оваа улица не одговара за проектот затоа што била преоптоварена, па затоа идејата ќе се пресели на Максим Горки, што, всушност, се совпаѓа со предизборното ветување на Тодоровиќ дека на истата локација ќе прави улица на уметноста. Од општините Карпош и Центар вчера не одговорија што се случува со најавените идеи за „Улица на славните“ и дали сегашните градоначалници воопшто планираат да ги спроведат. За овој долгонајавуван проект прв се огласи поранешниот градоначалник на Карпош, Андреј Петров, и го привлече вниманието на јавноста со најавата дека пред Драмскиот театар ќе се редат плочки со имињата на македонски музичари, актери, спортисти и други познати личности. Тогаш општинарите велеа дека веќе имаат изработен проект, кој го правеле нивните архитекти и бараат изведувач. Со заминувањето на Петров, згаснаа и сите информации за проектот. Советот на Центар, пак, најавуваше дека во изборот на славните што ќе добијат место на улицата Македонија предност ќе имаат починатите личности кои оставиле трага на ова поднебје. Свое место требаше да имаат актуелни познати македонски сликари, музичари, артисти, уметници. „Априори комуникации“ на својата презентација одржана лани ја најави „Улицата на славните“ како проект кој веќе е познат во многу градови во светот и има туристичко-едукативен карактер. Тие што би добиле своја ѕвезда на оваа улица, требаше да бидат од четири категории: уметност и култура, спорт, наука и личности што оставиле посебен впечаток кај луѓето. За тоа кој ќе добие ѕвезда на улицата, ќе одлучуваат граѓаните кои ќе гласаат за некој од номинираните од страна на независна комисија. Проектот би го финансирала заинтересираната општина, но дополнително средства ќе се обезбеделе и од спонзорства. 

Холивудска улица во Прилеп

Општина Прилеп го постави камен-темелникот за патеката на славните на празникот 11 Октомври. Според надлежните од Општината, тоа е втора фаза од арт-плоштадот, кој се прави во централното подрачје. Идејата и кај нив била стара, а инспирација нашле во холивудската улица на славните. Ќе се поставуваат плочи со имињата на луѓе кои го промовирале Прилеп, од различни временски периоди, живи и починати. Проектот е на Јавното претпријатие за просторно и урбанистичко планирање, а инвеститор е Општината, која ќе потроши 3,2 милиони денари.


http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1851&ArticleID=125158


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 28-Oct-2009 at 16:24
Какви дебилни идеи се ова...а улиците и тротоарите за нас „неславните“!?
што кршиме нозе и коли секојдневно низ градов...тротоарот пред собрание (сред град) е со кратери како после војна, ама затоа мора ова да се напраи...морони сме, барем глупоста да е оригинални и невидена, ова се што се виде се преслика во Скопје, како Вегас е Скопје...само прљав и офуцан...

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: zabegan
Date Posted: 31-Oct-2009 at 16:06
се што треба да се направи е да се доврши Максим Горки онака како што се почна, зошто со вакви непотребни работи повторно Bash
за се се согласувам со Dave Gahan


Posted By: lslcrew
Date Posted: 06-Nov-2009 at 04:39

Се реновираат варошките сокаци во Охрид

Нов лик наскоро ќе добијат уличките во стариот дел на Охрид. Во изминатиот месец интензивно се работеше на обновување на сокачињата кон улиците Кузман Капидан и Браќа Миладиновци, кои се во непосредна близина на Амфитеатарот.

Според најавите од локалната самоуправа, во наредниот период планирано е поплочување и на останатите оштетени патеки во стариот град.

- Реновирањата на уличките ќе ги подобрат условите за живеење за граѓаните од овој дел на градот. Исто така, ќе биде подобрена и сликата за стариот дел на Охрид, кој е многу често посетуван од туристите - велат од Општина Охрид.

Обновувањето на уличките е дел од проектот за изградба на пешачката патека за поврзување на населбите Варош и Кошишта, која беше отворена во септември. Средствата за овие активности се планирани во Општинскиот буџет за уредување на градежното земјиште.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=F685BE558772AF469DCCF70C97751DFA


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 05-Jan-2010 at 18:05
Уште еден „грандиозен проект“ кој се завлечка со години. Нашите градски власти не се способни да инсталираат ни хидраулични столпчиња за заштита на плоштадот   Wallbash

а останатите служби не се способни ни да се справат со оние кои возат и се паркираат таму Wallbash

Плоштадот стана паркинг

Откако пред еден месец во ТЦ"Лумикс" се отвори диско-клубот "69", скопјани своите возила ги паркираат бук­вал­но на Плоштадот, веднаш до новогодишната ел­ка

Плош­та­дот Македонија секоја вечер е претворен во паркинг. Откако пред еден ме­сец во ТЦ"Лумикс" се отвори диско-клубот "69", скопјани своите возила ги пар­ки­ра­ат буквално на Плоштадот, веднаш до новогодишната елка. Блокирани со возила се и уличките околу трговскиот, односно делот кај ТЦ"Сити галери" и кај "Дел мет фу" каде што возилата се испаркирани пред излозите на дуќаните. Младите луѓе што из­ле­гу­ва­ат во диското, за да не плаќаат паркинг и да не одат пеш, автомобилите ги ос­та­ва­ат пред влезот на зградата.
Гра­ѓа­ни­те слободно можат да си паркираат на Плоштадот бидејќи влезот од улич­ка­та кај поранешно "Блу кафе" сe уште не е затворен со хидраулични столпчиња. Од Градот години наназад најавуваат дека ќе ги затворат двата влеза на Плош­та­дот со хидраулични столпчиња, но тоа никако да се случи. Скопјани слободно пар­ки­ра­ат и затоа што никаде ја нема ниту полицијата ниту пајак-службата.
"Цел месец откако е отворено диското, Плоштадот навечер изгледа како да има из­лож­ба на најнови модели на автомобили. Ниту еднаш досега дошла по­ли­ци­ја­ ниту пајакот подигнал некоја кола", велат скопјани.
Од ЈП"Градски паркинг" велат дека тие не можат сами да интервенираат туку мо­ра­ат прво да добијат налог од полицијата, па да излезат на терен. За нив најдобар на­чин да се реши проблемот со паркирањето во овој дел е да се постават хид­ра­у­лич­ни столпчиња.
Од Град Скопје, пак, велат дека тие веќе ги поставиле столпчињата, но сe уште не фун­кци­о­ни­ра­ат бидејќи чекале да поминат новогодишните празници.
"Хид­ра­у­лич­ни­те столпчиња ќе почнат да функционираат по божикните празници, од­нос­но од наредната недела. Откако ќе почнат да функционираат, колите ќе вле­гу­ва­ат само со помош на далечински управувачи со кои ќе се спуштаат стол­пчи­ња­та. Вакви апарати ќе им се поделат на полицијата, брза помош, на про­тив­по­жар­на­та бригада и на ЈП"Комунална хигиена", чии возила единствено можат да по­ми­ну­ва­ат по Плоштадот. Далечински управувачи ќе добијат и кафеанџиите и ду­ќан­џи­и­те, на кои им е дозволено од 5 до 9 часот наутро да вршат дотур на стока", велат од Град Скопје. (А.А.)
http://vest.com.mk/?ItemID=C642B78195FF174082FAC97C818943B7


Posted By: krale
Date Posted: 08-Jan-2010 at 18:54
Дали некој слушнал за проширување на пешачката зона во насока од плоштад кон стара железничка, со премостување на улицата кај рекорд (односно нејзино вкопување во земја) и улиците кај старо кино Вардар и пред самата С. Железничка?

Мислам ова би било одлично да се спои еден појас од бит пазар-старачаршија-камени-плоштад(кеј)-улицамакедонија-старажелезничка-рамстор.


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Jan-2010 at 19:13
Originally posted by krale

Дали некој слушнал за проширување на пешачката зона во насока од плоштад кон стара железничка, со премостување на улицата кај рекорд (односно нејзино вкопување во земја) и улиците кај старо кино Вардар и пред самата С. Железничка?

Мислам ова би било одлично да се спои еден појас од бит пазар-старачаршија-камени-плоштад(кеј)-улицамакедонија-старажелезничка-рамстор.


мислам дека за оваа твоја идеја постои апсолутен консензус на форумов (со одредени варијации на тема можеби). Доста пати ја имаме дискутирано идејава, веројатно и поназад во оваа нишка, но за жал најави за вакво нешто нема.


Posted By: krale
Date Posted: 08-Jan-2010 at 23:56
Епа ние да пишуваме, од кај знаеш, може Грујо не чита вечерва...Ајде Грујо... копај копај...  Rock


Posted By: lslcrew
Date Posted: 15-Jan-2010 at 13:33
Проработеа столпчињата

Хидраулични столпчиња што треба да го контролираат влезот на возила на градскиот плоштад од вчера се поставени во близина на сендвичарницата „Чичко Стоилко“. Градот подолго време најавува дека ќе воведе контрола на сообраќајот во строгиот центар на Скопје, пред се за да го заштити плоштадот. Вакви столпчиња ќе има и пред влезот на кејот кај хотелот „Холидеј ин“, како и од улицата Македонија кон плоштадот.

http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=1916&ArticleID=131257


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 09-Apr-2010 at 18:22
Еве и кај Холидеј Ин
ХИДРАУЛИЧНИТЕ СТОЛПЧИЊА НА КЕЈОТ 13 НОЕМВРИ ОД ВТОРНИК ВО ФУНКЦИЈА

Град Скопје ги известува граѓаните, дека од 13.04.2010 /вторник/ се воведува ограничен режим на сообраќај на Кеј 13 Ноември за сите моторни возила, во пeриодот од 02:00 до 10:00 часот.

Режимот на сообраќај ќе биде контролиран со активирање пневматско столпче што е поставено на Кеј 13 Ноември, до паркингот на хотелот Холидеј Ин. Столпчето за регулирање на режимот за сообраќај ќе биде активирано (подигнато) од 10:00 до 02:00 часот и во тој период сообраќајот за моторни возила ќе биде забранет.

Сите правни и физички лица коишто имаат добиено Одобрение од Град Скопје треба да се придржуваат до пропишаните услови во него, во спротивно ќе им биде одземено Одобрението.

Правните и физичките лица коишто немаат одобрение а имат потреба да се движат и да запираат по Кеј 13 Ноември треба да се обратат до Град Скопје - Секторот за Сообраќај и да почнат постапка за добивање одобрение.

http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=3271&mid=24&tabId=1&tabindex=0


Posted By: SkyBoy
Date Posted: 18-Apr-2010 at 22:51
Ќе се поправа гранитот на улицата МакедонијаНеколку години по комплетната обнова, најрепрезентативната улица во центарот на Скопје, улицата Македонија, ќе се санира. Општина Центар распиша тендер за избор на фирма за санација и реконструкција на шеталиштето со гранитни плочки.

Според општинските власти, интервенцијата на улицата ќе значи замена на оштетените и искршените плочки, како и поставување нов гранит таму каде што нема.

- Со санацијата и реконструкцијата ќе биде опфатена целата улица Македонија, на потегот од плоштадот до Старата железничка станица. На целиот потег ќе се санира вкупна површина од стотина квадратни метри, односно на претходно подготвена подлога ќе се постават нови гранитни плочки. Санацијата се врши по претходно направена анализа од стручен тим од Општината - вели портпаролот на Центар, Јовица Ацковски.

Улицата Македонија неодамна беше раскопана поради поставување оптички кабел и камери за потребите на Министерството за внатрешни работи. Тогаш Општина Центар поим немаше кој и зошто го раскопува шеталиштето. Од Општината коментираа дека дозволата за копањето ја издало Министерството за транспорт и врски, но оттаму негираа.

Реконструкцијата на улицата Македонија почна пред осум години, во мандатот на поранешната градоначалничка Виолета Аларова. Градежните работи се одвиваа дел по дел и траеја повеќе години, а изведувач беше „Гранит“. (М.Д.Т.)
 
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=1897C512ADE8424E9DA570AB76F28EA0 - http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=1897C512ADE8424E9DA570AB76F28EA0


Posted By: lslcrew
Date Posted: 10-May-2010 at 02:33

Штиклите не одат по расклатени плочки

Кафеанџиите се жалат дека кога локалните власти сакаат публицитет, им ги уриваат терасите, а кога треба да ги сменат плочките, никаде ги нема

На некогаш атрактивниот Кеј 13 Ноември годинава има се' помалку шетачи, минувачи и гости што седнуваат во кафулињата на кафе. Неговата примамливост се намали откако пред една и пол година половина од шеталиштето беше претворено во улица, по која возат камиони и други тешки градежни машини за потребите на приватен инвеститор, кој гради објект на плоштадот. Се затвори погледот кон Камениот мост и реката Вардар, просторот за шетање и за седење се стесни, а бројот на приоди се намали откако од страната на плоштадот беше наместен импровизиран мост.

Граѓаните се жалат дека освен градилиштето, им пречи и тоа што плочникот кај кафулињата е многу оштетен, односно плочките се расклатени и искршени на многу места. Кафеанџиите, пак, се жалат дека проблем се и бучавата од камионите и правта што ја креваат, затоа што на тој дел од шеталиштето плочките се одамна извадени, а се вози по гола земја.

- Не можам да поверувам дека само пред една година пред нашите кафулиња беше метеж од дотерани девојки и момчиња, кои „се тепаа“ за празно место. Сега, особено девојките со високи потпетици не сакаат да минуваат оттука зашто им се оштетуваат од плочките. Одат каде што е рамно. Не знам зошто локалните власти не го гледаат проблемот со шеталиштето. Кога сакаат публицитет, ни ги уриваат терасите, а сега кога треба да ги сменат плочките, никаде ги нема. Најверојатно кога го правеле шеталиштето не инвестирале во квалитет, затоа и за краток период сите плочки се расклатија - вели еден менаџер на кафуле.

Од Град Скопје одговараат дека годинава немаат намера да инвестираат во шеталиштето.

- Во програмата за работа на Град Скопје за годинава не е предвидено реконструирање на партерот на кејот, затоа што се во тек градежни работи на дел од шеталиштето. Град Скопје, за да го спречи неовластеното влегување на возилата, постави хидраулични столпчиња и преку нив ќе може да се влегува само со посебно одобрение издадено од Град Скопје. Одобрението важи само за дотур на стока. Сообраќајната полиција е должна да ги казнува тие што ќе го злоупотребат одобрението или ќе возат по Кејот без дозвола - велат во одделението за односи со јавноста.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=7DE5B1E9FD4E3E4A9229908652F06594Print Page | Close Window