Print Page | Close Window

Реконструкција на Нова Македонија

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Проекти
Forum Discription: Административни, станбени, резиденцијални...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=162
Printed Date: 02-May-2024 at 08:05


Topic: Реконструкција на Нова Македонија
Posted By: pbanks
Subject: Реконструкција на Нова Македонија
Date Posted: 22-Dec-2007 at 23:29
Кај ИК Банка конечно некакви видливи поместувања. Почнаа да редат стакла.







Replies:
Posted By: La Linea
Date Posted: 23-Dec-2007 at 00:40
Инаку, што подразбира „реновирање на НИП“. Фасадата? Ентериерот?Dunno


Posted By: pbanks
Date Posted: 23-Dec-2007 at 00:46


Малиот дел го зема ИК Банка, тој се реновира целосно (рокот за комплетирање беше Мај 2007 Bash).

Големиот дел е сеуште заглавен со некоја хипотека. Инаку треба да го земе владата и да смести таму неколку министерство. Претходната влада имаше распишано тендер само за внатрешноста но колку што знам новата влада најави дека објектот треба целосно да се реновира... Значи и фасада.

Лично овој ми беше еден од поомилените објекти во Скопје и мислам дека требаше само да го очистат. Но кога ја менуваат веќе фасадава на малиот дел да се надеваме дека и големата зграда ќе го добие истиот униформиран лик.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 23-Dec-2007 at 03:15
@ pbanks - веќе сме збореле на темава, за Нова Македонија како што спомна од огромна важност е да не испаднат на крај различни малата и големата зграда...



Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Jan-2008 at 19:27
Мислам дека конечно се добива претстава како ќе изгледа објектов после реконструкцијата. Изгледа дека горе доле ќе го задржи оригиналниот изглед и тоа многу ме радува Banana. Значи нема да се застаклува целата зграда туку гледате врз старата бела фасада се редат некои нови бели панели (не сум сигурен каков материјал)... Изгледа е на пат уште една добра модерна зграда Yes

1

2

3



Posted By: La Linea
Date Posted: 19-Jan-2008 at 23:46
Многу го влечат, со ова темпо највероватно нема да го завршат ни пред Јуни.  Wallbash




-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: lslcrew
Date Posted: 19-Jan-2008 at 23:55
Ќе го личи, ај ако имате постирајте рендер, да види шо го мислат, како го кројат.


Posted By: pbanks
Date Posted: 20-Jan-2008 at 01:53
@La Linea пред точно една година почнаа да ја демонтираат старата фасада и најавата беше дека реконструкцијата ќе заврши во Мај. Година дена подоцна може само да се надеваме дека ќе заврши до Мај 2008. Ohno Сепак доколку искочи ОК објектов за што според последниве слики има добра основа, се ќе им биде простено и ќе имаме убав 'template' за реконструкција на големата зграда која допрва не очекува

@lclcrew нема рендер ама мислам дека е јасно како ќе изгледа зградата, слика Бр. 2 специјално ја зумирав за да може да разгледате како ќе изгледа еден кат од надвор...


Posted By: lslcrew
Date Posted: 20-Jan-2008 at 02:01
Добро пк делумно може да се заклучи ама сакав да ја видам во целост, ама поубаво е кога ќе видиш малтер, а не рендер, ќе чекаме со нетрпение.


Posted By: pbanks
Date Posted: 20-Jan-2008 at 02:07
Originally posted by lslcrew

Добро пк делумно може да се заклучи ама сакав да ја видам во целост, ама поубаво е кога ќе видиш малтер, а не рендер, ќе чекаме со нетрпение.


Знам ама нема рендер Unhappy... т.е. сигурно има ама го неаме набавено. А немаат ставено ни табла на градилиште. И јас би сакал да го видам за да немам никакви дилеми ама... Пази до пред некое време мислев дека скроз се спремаат да ја прават стаклена и баш ми беше страв како тоа ќе изглеа...


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 20-Jan-2008 at 03:37
Не знам зашто али ја оваа зграда многу ја сакам... и јас се прашував што планираат да прават, ама изгледа ќе испадне добро Thumbs%20Up (барем малата зграда)

Сега останува опасноста што ќе направат со големата зграда (од влада). Таа е и поважна... Не ми е јасно, исто ли планираат од надвор да изгледа? Тоа е убедливо најпожелна варијанта. Се надевам дека се договориле и усогласиле за тоа.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 20-Jan-2008 at 03:40
ЈА би сакал да биде нешто слично на соравија, да ја дадат на инвеститор


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 20-Jan-2008 at 03:58
Originally posted by lslcrew

ЈА би сакал да биде нешто слично на соравија, да ја дадат на инвеститор


Ама ти изглеа не си у тек Big%20smile

Големата зграда ја зема владата за да сместат некои министерства и служби. И нивниот проект за реконструкција е во тек, ама не знам до кај се... Затоа реков дека е битно да се усогласени... Дури и да направи добра реконструкција владата, што фајде ако си штрчат зградите една на друга Roll%20eyes Од надвор би било најдобро да бидат пак идентични.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 20-Jan-2008 at 14:12
Абе знамдека ја планираа за министерства, ама мислам дека нешто после излезе мтв да ја селат во бивша хемтекс, а министерставата да биле во мтв. ја мислам дека е болји министерствата да се овде во н.м.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 20-Jan-2008 at 17:17
Хемтекс??? Чекај кај има хемтекс зграда? Или имало план онаму уџум у идустриска зона да ги селат МТВ?


Posted By: lslcrew
Date Posted: 20-Jan-2008 at 17:20
ДА да треба ДА СЕ ТРАНСФОРМИРА МТВ И ДА СЕ ВИКА телевизија на македонија, а не македонска телевизија, ама тоа нема изглеа у брзо време. Ова од блиски извори во мтв.


Posted By: pbanks
Date Posted: 20-Jan-2008 at 17:31
Такво нешто би било најголема глупост. МТВ е правена по сите нишани да биде зграда за телевизија. Не е само административниот простор во кулата има многу странични и подземни објекти кои се специјално градени да бидат студија, да имаат совршена акустика и што уште не. Нема никаква потреба МТВ да се сели на друго место, можеби зградата е преголема за нејзините потреби и таму може да се сместат и некои други институции но селење не би требало да доаѓа во предвид.

еве нешто за изградбата на МТВ

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=114&PID=1995#1995 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=114&PID=1995#1995


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 20-Jan-2008 at 19:14

Скоро бев во делот на МВР кој е сместен во сградата на МТВ. Зградата е грандиозно голема, но искрено се распаѓа. Од 6 лифта функционираат само 2, и наместо да чекам добри 15 минути за лифт решив да одам по скали до 8ми. Хорор филм. Неосветлено, прљаво, страшно. Не е работата само да се изгради, потешкиот дел е одржувањето. Ова само колку да направам паралела со 160 катниците на Кирил Семоќниот.



Posted By: lslcrew
Date Posted: 20-Jan-2008 at 19:41
Абе едно е државно, друго е приватно. Исто и со МТВ. Ја мислам дека мтв треба да се даде под концесија, со многу строги услови. Пример, се што е од влада да иде бесплатно, исто од собрание и др. да видите одма и ttx одма dualsound. Ама тоа чим мора да остане државнои така ќе се влече. Пошто овдека е офтопик може да отвориме тена посебна.


Posted By: pbanks
Date Posted: 20-Jan-2008 at 21:06


немора да значи. ХТВ е пример дека може да биде и државно и добро. Кај нас медиумскиот простор е ужасен, кога ќе земеш само Алсат личи на телевизија со визија. Еве што личи А1 која важи веројатно за најдобрата МК приватана телевизија независно што е за никаде. Да не зборувам што се случуваше во А1 а сега и во Време, 2 медиума на Рамковски.
Во регионов има сериозни инвестиции во овој бизнис од светски ТВ куќи. Нас тој бран не одминува...
Плус МТВ поседува опрема и простор за кој не верувам дека било кој приватен инвеститор би бил заинтересиран, едноставно е премногу. Така да мислам дека МТВ треба да си остане кај што си е а дел (голем дел од тие простории) да се преадаптираат за други институции...


Posted By: pbanks
Date Posted: 22-Mar-2008 at 13:35
Mе загрижува тоа што не се споменува реновирање на фасадата.

Уште четири месеци нема селење во зградата на НИП-от

Селењето на министерствата и на државните институции во големата зграда на НИП "Нова Македонија" што требаше да почне сега во март, ќе доцни најмалку уште четири месеци. ЈП за стопанисување со станбен и деловен простор (ПУИГ) кое, од името на државата, ја купи големата зграда, никако не може да избере фирма која ќе го реновира објектот. По еден пропаднат тендер, пред околу два месеци распиша втор, но се уште нема потпишано договор со најдобро рангираната фирма.
Генералниот директор на ПУИГ Ивица Коневски тврди дека потпишувањето се одложува поради жалбениот рок кој завршува следната недела. Првиот тендер кој беше распишан лани, заврши неуспешно, оти сите фирми кои конкурирале понудиле неповолни цени.
"Не би сакал да го откријам името на фирмата, пред да го официјализираме изборот со документ. Избраната фирма понуди најдобра цена која беше единствен критериум на тендерот и ги исполнува сите услови пропишани во Законот за јавните набавки", тврди Коневски.
Според Коневски, фирмата со договор ќе се обврзе целата работа да ја заврши за четири месеци. За овој краток рок треба да направи пренамена на просторот, да инсталира топлински и разладни уреди, трафостаница и се друго што е неопходно.
Додека на ПУИГ му пропаѓаат тендери, државата губи огромни суми пари за најмување на простории за министерствата, а некои институции веќе останаа без канцелариите во кои се сместени.
Бараките на улица Железничка во Скопје, во кои е сместена Службата за општи и заеднички работи, веќе се уриваат, оти државата му го продаде земјиштето на странски инвеститор.
Службата за општи и заеднички работи, која е меѓу петнаесетина владини институции што треба да се преселат во зградата на НИП-от, веќе бара нови простории за привремен престој до добивањето на официјалните.
Корисници на реновираните простории, според владина одлука, треба да бидат и министерствата за економија, за труд и социјална политика и за локална самоуправа. Канцеларии ќе има и еден дел од МВР, Агенцијата за државни службеници, Секретаријатот за законодавство, како и Комисијата за заштита на конкуренција. (И.С.)


Извор: http://www.vest.com.mk/default.asp?id=149108&idg=8&idb=2330&rubrika=Makedonija - Вест


Posted By: La Linea
Date Posted: 22-Mar-2008 at 13:51
Previous Највероватно никогаш не било планирано реновирање на фасадата, која и не е во толку лоша состојба. Само штета, баш ќе изгледаше тој дел многу интересен ако ја имавме реновираната фасада со ГЕМА и НЛБ. 

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 22-Mar-2008 at 13:56
Originally posted by La Linea

Previous Највероватно никогаш не било планирано реновирање на фасадата, која и не е во толку лоша состојба. Само штета, баш ќе изгледаше тој дел многу интересен ако ја имавме реновираната фасада со ГЕМА и НЛБ. 


Зградата се купи во времето на Бучковски и тогаш не се планираше реновирање на фасадата. Кога дојде Груевски на власт најавија дека и тоа ќе се реновира. Малиот дел од зградата го зема ИК Банка и они се при крај со реновирање иако страшно ја развлекоа работата. Глупаво е пола да биде реновирана пола не. И мене немаше да ми смета да остане целата фасада како што беше само да ја потсредат ама ако веќе се реновираше од корен малиот дел глупаво е големиот да остане онаков.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 03-May-2008 at 16:31
Neverending story Ohno

За малава зграда 100 години се токмеа да почнат, па сега 100 години се заглавија во градежните работи... Па и нова зграда да се градеше, до сега три пати требаше да ја завршат...

Roll%20eyes




Posted By: GreatMakedon
Date Posted: 04-May-2008 at 09:37
ova zgradava e dodavka na nova makedonija od temel nova ili renovacija?


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 04-May-2008 at 10:38
Реновирање е само, затоа и ги искритикував толку. Не е баш додавка туку си е дел од самиот објект.


Posted By: GreatMakedon
Date Posted: 05-May-2008 at 20:24
aha ok fala


Posted By: pbanks
Date Posted: 25-May-2008 at 22:30
Извадок од интервјуто со директорот на Јавното станбено претпријатие.

Од каде па сега ова? Нели уште се водеа спорови и тоа беше пречката за реконструкција > користење на зградата??? Нели најавија дека ќе ја реновираат фасадата на целата зграда со вториот тендер? 4 месеци ми звучат ужасно малку (за македонски услови) да изведат такво нешто. Згора на тоа вели дека работите веќе почнале?

Што се случува со зградата на Нова Македонија. Се уште не можат да се вселат министерствата и зошто толку се одолговлечи реконструкцијата на објектот?
- За довршување на реконструкцијата на зградата на Нова Македонија распишувавме нов тендер затоа што со претходниот не било предвидено да се реализираат некои детали. Фирмата што го доби тендерот си ги заврши своите обврски најпрофесионално. Не станува збор за нивна грешка, туку за грешка на тие што го објавиле тендерот, а во него не пропишале некои работи. Поради овие причини ние зградата се уште не можеме да ја користиме. Првиот тендер бил многу набрзина објавен и сето тоа е на наша штета бидејќи сега треба да се реализираат дополнителни постапки. Со вториот тендер избравме фирма, која треба да ја дозаврши зградата. Таа во моментов работи на објектот, парите се обезбедени, а рокот за извршување на работите, согласно договорот, е четири месеци. Тоа значи дека до септември треба да заврши реконструкцијата на зградата и министерствата да се преселат во објектот.


http://www.vecer.com.mk/?ItemID=7ED71F136B758645ADD89BEFDC92DB2B - http://www.vecer.com.mk/?ItemID=7ED71F136B758645ADD89BEFDC92DB2B


Posted By: La Linea
Date Posted: 29-May-2008 at 16:48
Внатре е завршено со реновирање, сега се бои фасадата Banana

Скопје

Висечки молери
Скопје
Ем молерисувам, ем го набљудувам половина Скопје, раскажуваат работниците што неколку дена ја бојадисуваат зградата во која порано беше сместена новинско-издавачката куќа „Нова Македонија“. Закачени со куки на алпинистички јажиња, со четки во рацете и со кантички за боја врзани за појасите, неколку работници од фирмата „Серта“ веќе неколку дена го реновираат овој објект во центарот на градот.
- Веќе дваесетина дена ја реновираме зградата, а во последниве два дена ја бојадисуваме надворешноста. Ова е несекојдневно искуство за сите нас. Колегите ги држат јажињата на највисокиот кат и полека не спуштаат надолу, до местата што треба да ги молерисаме. Овие јажиња се специјални и можат да издржат големи оптоварувања, а освен нив имаме и појаси за половината и шлемови за главите. Во почетокот ни беше страв, но во секој случај е возбудливо. И топлото време понекогаш ни пречи. Како и да е, ние сме професионалци и мораме да си ја завршиме работата за која сме платени, без разлика колку е тешка - раскажува Боро Кузмановски, еден од молерите.
Работниците ги реновирале и внатрешноста и надворешноста на оваа зграда, која сега е во сопственост на Владата. Откако ќе заврши уредувањето, таму треба да се сместат повеќе министерства и државни институции, кои сега работат во изнајмени објекти и плаќаат закупнини.

Р.З.

Слични статии:

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1022&ArticleID=55349 - Нова Македонија


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 29-May-2008 at 16:59
Па ова не е добра вест. Тоа значи дека големиот дел ќе го замачкаат а малиот дел веќе го доби новиот лик. Немав ништо против целата зграда да остане како што беше и само да се освежи но вакви крпеници ме вадат од кожа Bash

Способни се да уништат се што е добро


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 29-May-2008 at 17:05
Originally posted by pbanks


Способни се да уништат се што е добро


Не се способни да направат нешто многу на своја рака, ама за да уништат нешто  веќе постоечко и добро несомнено имаат огромен капацитет. Нова Македонија за жал е само еден минорен и безначаен пример...

Wallbash


Posted By: La Linea
Date Posted: 29-May-2008 at 19:34
Не знам што е проблемот со ова? Нова Македонија ќе си го задржи оригиналниот лик, малиот дел требаше исто така. Не може сега да се прават толку скапи и непотребни зафати за да може големиот дел да изгледа како малиот. Нема логика.

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 29-May-2008 at 19:40
Originally posted by La Linea

Не може сега да се прават толку скапи и непотребни зафати за да може големиот дел да изгледа како малиот. Нема логика.


Уште помалку има логика од една зграда да правиме вакво шаренило. Требаше од почеток да се направи еден концепт и по тој да се тера за цела зграда, без разлика дали би бил чиста површна козметика или покрупен зафат.


Posted By: La Linea
Date Posted: 29-May-2008 at 20:05
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by La Linea

Не може сега да се прават толку скапи и непотребни зафати за да може големиот дел да изгледа како малиот. Нема логика.


Уште помалку има логика од една зграда да правиме вакво шаренило. Требаше од почеток да се направи еден концепт и по тој да се тера за цела зграда, без разлика дали би бил чиста површна козметика или покрупен зафат.


    Да но зарем сериозно мислевте дека планираат да поставуваат панели или што ти знам како што е новиот дел? Тоа е неоправдано скап зафат, навистина нема никаква потреба. Важно објектот ќе биде во уптореба, како да тоа не беше доволно скапо. А контрастот нема да биде толку голем поради разликата во фасадите колку што ќе биде поради изгледот на прозорите. На новиот дел ако сте забележале се нови и рефлектирачки, за разлика од старите што се дотраени и треба да се заменат. Тоа ми е можеби единствената забелешка.
    Мислам дека со само тоа што ќе ја префарбаат на зградата многу ќе и се освежи ликот и мислам дека ќе го смените мислењето.


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 30-May-2008 at 08:20


Ла Линеа неоправдано е единствено тоа што го дозволија пола зграда да се реновира по еден терк а пола по друг. За вакви работи се има генерален план и се држи до него. Како што реков можеа да не го реновираат (до оваа мера) и малиот дел и се ќе беше во ред. Во принцип јас и бев за таа варијанта иако ми се допаѓа како е реновиран и малиот дел.

И не мислам дека реновирање на фасадата е неоправдано скап зафат. Сепак се работи за строг центар на главниот град на државата и не би било на одмет малку да го дигнеме квалитетот на градбите во него. Посебно што во близината се изградија/градат неколку квалитетни градби и би било фино и зградава да се вклопи во контекстот. Следен и главен чекор ќе биде да се дигне Европски универзитет во воздух или за почеток да се конфискуваат сите плави тенди од него.


Posted By: pbanks
Date Posted: 06-Jul-2008 at 18:22
Делот на ИК банка

1 Незнам што планираат со скалилата зошто ги оставија за крај? Инаку зградата е помалку или повеќе готова

2 Деновиве ги монтираа оние детали

3 И на големиот дел има скеле на првите 3 ката. Што значи тоа ќе видиме



Posted By: zabegan
Date Posted: 06-Jul-2008 at 22:11
не ми се лутете ако речам дека не забележувам некоја голема промена Smile
но сепак мило ми е што во Скопје во последно време се реновираат градбите и подобро се одржуваат, се надевам дека ќе продолжиме вака и во иднина


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: dejan
Date Posted: 07-Jul-2008 at 03:21
Ni jas ne gledam nekoja golema promena, samo malku po cisto e. Barem da go smenat betonot so taa 'evropska' ploca kako sto ja ima bankata na plostadot.


Posted By: evolutionary
Date Posted: 07-Jul-2008 at 06:44
Kupolava e novoniknata ili ne sum ja primetil prethodno?

-------------
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone


Posted By: lslcrew
Date Posted: 07-Jul-2008 at 06:55
Јас не гледам купола, незнам кај виде купола?!


Posted By: evolutionary
Date Posted: 07-Jul-2008 at 08:02
Slika br 1, valjda gradat kupola, ako ne se skali?

-------------
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone


Posted By: lslcrew
Date Posted: 07-Jul-2008 at 08:05
еволушанери абе ти знаеш што е купола?!


Posted By: evolutionary
Date Posted: 07-Jul-2008 at 08:06
Ne vidov nigde kupola samo prasav dali gradat ili ne.

-------------
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone


Posted By: lslcrew
Date Posted: 07-Jul-2008 at 08:09
Мене ми изгледа дека само ја реновираат фасадата на бетонскиот дел, ништо повеќе. Ваљда нејќат да го остаат гол цемент како што некогаш тоа се правеше, а за купола не верувам дека прават, пошто не изгледа така.


Posted By: vardar
Date Posted: 07-Jul-2008 at 08:19
Мислам дека е само обнова на фасадата (скалите), мада ништо чудно да не изненадат со купола...
 
Иначе многу глупо е што пола ќе биде реновирана , кога ќе го реновираат останатиот дел ништо чудно да се разликуваат (стакла ,мермер...  )


Posted By: evolutionary
Date Posted: 07-Jul-2008 at 08:20

Za sreka toj del ne e taka visok za da namontiraat edna na vrv. Mojot strav e opravdan bidejki kupolata ima i svoja medicinska dijagnoza: psihopatoloska fetisisticka opsesija so kupoli i drugi slicni falusoidni predmeti prv pat zabelezana megju planerite i arhitektite na grad Skopje, koj voglavnom naiduva na sesrdno odobruvanje od strana na birokratite i garniturata.



-------------
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Aug-2008 at 19:42
Ова (барем од надвор), едвај мрднало за последниот скоро месец и пол кога Џуро документираше до кај се стигнати. Но сепак ги постирам и моиве фотки од денеска - од една стрна да го забележиме застојот, а од друга страна затоа што се подобри од тие на Џуро кој никако да се одвикне да слика од кола во движење Bash  LOL


Секоја ни чест, најобично подновување на ионака современа  зграда, кај нас трае со години Wallbash

1


2



Posted By: mitatos
Date Posted: 17-Aug-2008 at 20:00
Mozebi malku podzakasnija, ali ubava e zgradava ubavo izgleda reobnovena inace mnogu ubavi objekti ima vo toj del ,i site se skoro novi  

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: zabegan
Date Posted: 17-Aug-2008 at 20:16
а не го реновираа највисокиот дел што најмногу се гледа Ohno

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Aug-2008 at 20:18
Originally posted by zabegan

а не го реновираа највисокиот дел што најмногу се гледа Ohno


Ај прочитај ја нишкава од почеток, сигурен сум дека ќе наидеш на објаснување што се случува со „највисокиот дел“, а што со малата зграда.


Posted By: pbanks
Date Posted: 23-Aug-2008 at 12:23
Еве активности на големиот дел... нормално сликано од кола во движење




Posted By: pbanks
Date Posted: 24-Aug-2008 at 20:02
Какво ви е мислењето за новите детали кои и ги накачија на зградава. Двете помали тенди не ми се лоши иако немам изградено финално мислење но со онаа закривената мислам дека претераа и е скроз непотребна. И кај скалилата градат нешто закривено да видиме што ќе излезе од тоа. И за новиот влез во зградата уште неможам да изградам став. Ќе почекам да се комплетира се.



Posted By: pbanks
Date Posted: 31-Aug-2008 at 18:28
Го тргнаа градилиштето на малиот дел. Изгледа ептен му се гледа крајот. Скалилата ги направија скроз со стакло, уште не сум ги видел убаво за да изградам став дали ми се допаѓаат или не. Вака од прва ми беа малце... Shifty


Posted By: lslcrew
Date Posted: 31-Aug-2008 at 18:31
Тие скалила се едно од подобрите места во Скопје каде што стаклото е добро уклопено, а не така паушално убацено. Баш пред некој ден ги видов и стварно изгледа многу добро!


Posted By: pbanks
Date Posted: 31-Aug-2008 at 18:56
Originally posted by lslcrew

Тие скалила се едно од подобрите места во Скопје каде што стаклото е добро уклопено, а не така паушално убацено. Баш пред некој ден ги видов и стварно изгледа многу добро!


Зборуваш за новиот изглед скроз застаклени?


Posted By: lslcrew
Date Posted: 31-Aug-2008 at 20:25
Да.


Posted By: maestro
Date Posted: 01-Sep-2008 at 11:45
Originally posted by pbanks

Еве активности на големиот дел... нормално сликано од кола во движење


Пред некој месец кога со кола поминав покрај НИП, видов некој човек како исто со јаже се спушта по зградата и си викам: што лудило глуми овој тука , кога после читам (Дали тука, дали на друго место) дека тие ја кречеле зградата


Posted By: lslcrew
Date Posted: 02-Sep-2008 at 23:10

Пет министерства во зградата на НИП „Нова Македонија“

Пет министерства ќе го добијат најголемиот дел од деловниот простор во зградата на поранешното НИП „Нова Македонија“, реши Владата.Најмногу, вкупно девет ката, доби Министерството за образование и наука, кое целосно ќе се пресели во објектот чие реновирање е во завршна фаза. Таму, на располагање им е ставен просторот од седмиот до 15-тиот кат на зградата. Подрумот на објектот, инаку, ќе го делат Министерството за економија, кое таму ќе ги смести геолошките збирки и Државниот архив на Македонија за архивска граѓа. Приземјето, дел од подрумските простории и галеријата на зградата ќе ги користи Државната изборна комисија, заедно со Министерството за инфроматичко општество, кое ќе има простор и на вториот кат. На Јавното претпријатие за станбен и деловен простор му припадна првиот кат, заедно со Службата за општи и заеднички работи, која ќе има и други простории на приземјето и во подрумот. Министерството за локална самоуправа, пак, во иднина ќе биде на вториот кат од зградата, а на третиот Министерството за култура. На четвртиот кат ќе биде изграден посебен прес-центар на Македонската информативна агенција, а на два ката погоре ќе бидат Секретаријатот за законодавство и Комисијата за заштита на конкуренцијата.


http://dnevnik.com.mk/?ItemID=FDF33FC22F3FF940AB1A4AF2656945C4


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 02-Sep-2008 at 23:30


Фала богу нешто да се направи за сместување на ЈПССДП. Ама мислам дека тоа е доволно само за дел од службите и дека поголемиот дел уште ќе останат во оние трошни бараки Unhappy


Posted By: lslcrew
Date Posted: 02-Sep-2008 at 23:35
Сега малце ќе избегам од темата. Инаку на местото на бараките на ЈПССДП што има планирано. Тоа изгледа е општина центар, не е карпош, така?!

*ако не ви е тешко пребацете у урбанистички планови, ја прашав овдека да се надоврзам. Глупо ќе биде тамо да прашувам на суво.


Posted By: pbanks
Date Posted: 02-Sep-2008 at 23:38
Ла Линеа можеби беше во право пред неколку месеци. Нова Македонија нема да изгледа лошо иако малиот дел го реновираа темелно а големиот само го "фејслифтуваа". Гледам дека не само што ја офарбаа туку и ги поправаат и прозорците. Деловите што се целосно поминати изгледаа прилично пристојно. Се надевам само дека ќе постават и илуминација на надворешниот дел тоа е навистина потребно. 


Posted By: lslcrew
Date Posted: 02-Sep-2008 at 23:43
Се сложувам пбанкс, објектов заслужува илуминација, ама некоја подискретна, да не паѓа во очи. Многу добро може да се вклопи доколку и големиот цилиндер (незнам како се вика) го направат ист како малиот, цел стакло.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 02-Sep-2008 at 23:44
Originally posted by pbanks

Гледам дека не само што ја офарбаа туку и ги поправаат и прозорците. Деловите што се целосно поминати изгледаа прилично пристојно.


Што подразбираш под поправање на прозорците?


Posted By: pbanks
Date Posted: 02-Sep-2008 at 23:46
Originally posted by lslcrew

Се сложувам пбанкс, објектов заслужува илуминација, ама некоја подискретна, да не паѓа во очи. Многу добро може да се вклопи доколку и големиот цилиндер (незнам како се вика) го направат ист како малиот, цел стакло.


па цилиндерот се скалилата. Мислам дека тоа нема да го дочекаш, очигледно такви интервенции на големиот дел нема да има.

Можам само да замислам каква гужва ќе има во овој дел од градот во многу скоро време. Инфрастуктурата и сега е крахирана но што допрва не чека?

Веќе ги имаме Рамстор и ЕУ. ИК Банка, НЛБ Банка и министерствата веројатно ќе стартуваат до крајот на годинава. А не очекуваат и Резидор и Equest. Јас стварно незнам како постоечката инфраструктура ќе се справи со тој инфлукс на луѓе и коли.


Posted By: pbanks
Date Posted: 02-Sep-2008 at 23:48
Originally posted by Cloverstack


Што подразбираш под поправање на прозорците?


па алуминиумските компоненти над и под прозорците беа прилично деформирани, излитени, оштетени итн. Колку што приметувам и нив ги доведуваат во ред и ги фарбаат/полираат/нешто-во-тој-фазон. Има реновирани секции кои изгледаат навистина пристојно.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 02-Sep-2008 at 23:55
Originally posted by pbanks

Јас стварно незнам како постоечката инфраструктура ќе се справи со тој инфлукс на луѓе и коли.


Како бе, како ќе се справи. А кружниот ток кај католичка?! CrazyBig%20smile


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 03-Sep-2008 at 00:04


Шала на страна, се надеам дека навистина некој размислува на тема Јужен Булевар и дека крајно време е да се покрене тој проект, мада у фази како што имам објаснувано по други нишки...


Posted By: pbanks
Date Posted: 06-Sep-2008 at 10:41
Еве ги скалилата што ги збориме



А ова е дел од големиот дел на зградата веднаш до грдосијата на Бојо




Posted By: zabegan
Date Posted: 06-Sep-2008 at 11:23
мислев дека нема стаклото да се вклопи многу, но сепак ова ќе изгледа убаво

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: pbanks
Date Posted: 06-Sep-2008 at 11:36
Мислам дека требаше да смислат подобро решение. Не ми се допаѓа баш стаклото премногу ми е нападно во однос на остатокот од зградата. 


Posted By: zabegan
Date Posted: 06-Sep-2008 at 11:52
е да, плус го нарушува оригиналниот изглед на зградата
мислам дека најбезбедно ќе им беше на целиот објект само да ги сменат стаклата и да ја офарбаат фасадата и толку, не мораше друго да чепкаат


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 06-Sep-2008 at 14:28
Мене ми е ОК, на граница помеѓу нападно и убаво. А да не биде дека само критикуваме владини проекти, ми се допаѓа и начинот на кој се реновира и големата зграда. Освежена, офарбана, исчистени и поправени прозорци, мислам дека тој дел баш ќе биде убав. Вакво освежување и треба дефинитивно и на МРТВ. 


Posted By: pbanks
Date Posted: 12-Oct-2008 at 13:55
Какви им се сега оние циглички на долниот дел од скалиштето. Стварно забегаа а многу убаво почнаа. Инаку има уште еден момент кој го немаме фатено на фотографиите на горите делови наредија вегетација што ми се допаѓа и му наликува на објектот.




Posted By: my Macedonia
Date Posted: 12-Oct-2008 at 14:02

izgleda prekrasnoApplauseTongueTongueBanana a sto se sluci so drugiot dell??



Posted By: beTon
Date Posted: 12-Oct-2008 at 14:08
абе да не ја префрлуваат владата во НМ Laugh таман сега би се поклопило ептен со менувањето на името, а од старата комотно можат да направат музеј на современа уметност за чинет со антички скулптури. шала на страна ептен екстра изгледа постмодерен објект кога ќе се нашминка малку со нови стакла и освежена фасада, а можеби и дека сме навикнати некако да гледаме на НМ како нешто излитето ова сега вака комплетирано ми личи и подобро од многу нови проекти, Thumbs%20Up нема што добар old school бетон со нов стаклен џемпер! 


Posted By: dacito
Date Posted: 12-Oct-2008 at 20:59
Мене исто така ми делува многу убаво Applauseбраво од мене


Posted By: zabegan
Date Posted: 12-Oct-2008 at 23:07
и мене не ми се допаѓаат циглите на дното, зашто толку го комплицираат тој цилиндар
можеби ако и другиот го направат вака ќе биде подобро Dunno
скалите се успешно направени, но мислам дека тоа што најмногу смета е што ги прекинува белите линии на фасадата, премногу е рефлектирачко и затоа изгледа и нападно, исто и циглите не се совпаѓаат со линиите


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: maestro
Date Posted: 13-Oct-2008 at 05:19
Мене супер ми изгледа!
Само се надевам ќе го средуваат и големиот дел (ако не се лажам претходно во нишката прочитав дека НЕМА), а ако не тогаш ќе личи на голема импровизација

-------------


Posted By: lslcrew
Date Posted: 20-Oct-2008 at 23:18
ЈПССДП до Нова година се вселува во НИП-от
Со преземањето на граничните премини од страна на Царината, ЈПССДП го почна процесот на трансформација. Коневски вели дека консултантска куќа го подготвува законот за трансформација на ЈПССДП кој треба да го одобри Владата и усвои Парламентот. Законот треба да предвиди модел за трансформација, односно ЈПССДП од идната година да функционира како фонд или агенција надлежна исклучиво за градење на станови.
Коневски најави дека службите на трансформираното претријатие до крајот на годинава ќе се вселат на првиот кат во зградата на поранешниот НИП Нова Македонија. Во овој објект ќе бидат сместени поголем број министерства.

http://vecer.com.mk/?ItemID=A5CA256674383E43A3CC8DE71CBE4AC0



Posted By: lslcrew
Date Posted: 10-Nov-2008 at 00:08

Зградата на „Нова Македонија“ - нов дом на министерствата

До крајот на ноември во објектот ќе се преселат пет министерства, ДИК и други служби

Деспина Трајковска

Зградата на поранешното НИП „Нова Македонија“, позната и како Дом на печатот, до крајот на ноември ќе се претвори во седиште на пет министерства и на повеќе владини институции. По неколкугодишното реновирање, во кое што Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор вложи 176 милиони денари, објектот конечно повторно ќе ги отвори вратите, но овој пат за владините служби.

Најмногу, вкупно девет ката од зградата, на располагање ќе има Министерството за образование и наука, кое целосно ќе се пресели во просториите од седми до 15. кат. Во подрумот, Министерството за економија ќе ги смести геолошките збирки и Државниот архив на Македонија за архивска граѓа. Приземјето, дел од подрумските простории и галеријата на зградата ќе ги користи Државната изборна комисија, заедно со Министерството за информатичко општество, кое ќе има простор и на вториот кат. На Јавното претпријатие за станбен и деловен простор му припадна првиот кат, заедно со Службата за општи и заеднички работи, која ќе има и други простории на приземјето и во подрумот. Министерството за локална самоуправа, пак, во иднина ќе биде на вториот кат од зградата, а на третиот Министерството за култура. На четвртиот кат ќе биде изграден посебен прес-центар на Македонската информативна агенција, а на два ката погоре ќе бидат Секретаријатот за законодавство и Комисијата за заштита на конкуренцијата.

„Иако имаше најави дека зградата ќе биде порано готова, плановите се пролонгираа од оправдани причини. Претходно ангажираната фирма не ги испочитува роковите, но исто така и не постоеше комплетен проект, а недостигаа и пари“, вели Ивица Коневски, директор на ЈПССДП, едно од државните јавни претпријатија што ќе користат простории во некогашниот Дом на печатот.

Инаку, со вселувањето на неколку министерства во една од најпознатите висококатници во Скопје, државата конечно ќе ги намали трошоците што ги има по основа на кирии за министерства, кои со години работат раштркани во повеќе најмени објекти. Колку пари досега се трошеле за таа намена, вчера од владината Служба за општи и заеднички работи не можеа да кажат.

„Тоа се големи математики со оглед на тоа што речиси сите министерствата се сместени во неколку објекти. Сепак, сумата е голема. Но, сега со преселувањето тие трошоци ќе станат минато. Тоа е само еден од бенефитите што ќе ги има државата од сконцентрирањето на поголемиот дел од министерствата на едно место“, вели Васе Доневски, директор на Службата за општи и заеднички работи на Владата.

Според него, концентрирањето на министерствата на едно место ќе овозможи и нивно пофункционално работење во однос на испраќање на пратките, архивирањето, а Службата ќе има и полесен и поедноставен увид за комуналиите и воопшто техничките работи на министерствата.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=8562730F77FE6743A5ADB1B2E65F67AB




Posted By: pbanks
Date Posted: 10-Nov-2008 at 00:13
Ова ќе излезе малтене симултано со отварањето на ИК Банка кое исто така делува дека е при крај.

Во секој случај одлични вести Cheers


Posted By: pbanks
Date Posted: 13-Nov-2008 at 12:27
Околу објектов имаше некакви горили кои чудно ме гледаа како ги сликам овие слики па тука и прекратив. Инаку има уште пар интересни/позитивни моменти што не ги документирав. Друг пат.

1 Прилично несреќна локација за климатизацијата Ohno. Спрема Мито Хаџивасилев, помеѓу влезовите во малиот и големиот објект

2 Незнам дали сте приметиле дека има зеленило на кровот на маилиот објект и тоа на повеќе локации. Еве пример

3 Еве ја зградата од позади




Posted By: maestro
Date Posted: 16-Nov-2008 at 12:14
Па добро, и не е лош толку.
А зошто на големиот објект нема да ги менуваат стаклата??

-------------


Posted By: dimme.von.macedonia
Date Posted: 12-Jan-2009 at 15:22
LOOOVEEE this project Mnogu mi se dopagja proektov


Posted By: vardar
Date Posted: 13-Jan-2009 at 02:01
Супер излезе реновацијата на малата само не ми свиѓа што големата и малата зграда не се исти. Кај големата дури има разлика меѓу спратовите (пази ги горните три) Nuts требаше и неа да ја средат ко малата а не вака.  Него едно прашање дали горните три спрата вака биле отсекогаш или се скоро  реновирани??? И што стана со преселувањето?


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 13-Jan-2009 at 02:09
Разликата кај горните три ката си била таква, може да се види на старите фотки. Мене лично воопшто не ми боде очи. За разлика од тоа, не сум рамнодушен према разликата помеѓу малата и големата зграда која произлезе после реновирањето, но и тоа не испадна толку лошо како што се плашев.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 13-Jan-2009 at 02:10
@Vardar
Јас колку што приметувам сите спратови се подеднакво реновирани, можеби на сликата не изгледа така, или пак не биле довршени со реновирањето. Незнам на што мислиш кога викаш дека се различни????

Мој став е дека на крај малку ја „за-кичија“ малата зграда со некои чудни и помалку невкусни моменти (на пример павер елементит е на влез или претерано нагласениот стаклен цилиндричен дел) иако изборот на материјалите па и генералниот изгед е одличен. Големата зграда пак, која што е доста поскапа за реновирање, и која што ја купи владата а не банка, мислам дека е солидно изреновирана (барем од надвор). Светна фасадата, ги исчистија прозорците или дел сменија и зградата според мене сега изгледа доста атрактивно.


Posted By: vardar
Date Posted: 13-Jan-2009 at 02:20
@Urbanfreak
 
На оваа слика се гледа подобро на што мислам
 
 
Кај горните три спрата стаклената површина е далеку помала во однос на доните (а и на малата зграда) Прашањето ми беше дали било секогаш вака пошто немав приметено.
 
 
 
@Clover
 
мене ми смета, личи како полу-завршена Dunno 


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 13-Jan-2009 at 02:34
Абе како што реков ни јас не сум рамнодушен, само не испадна така лошо како што стравував.

Иначе браво за фоткава  Cheers


Posted By: beTon
Date Posted: 13-Jan-2009 at 02:43
колку порано ептен личела за зграда за дневен печат, главните промени како да ги најавија нома радио и нома телевизија и нормално НННРВ, после тоа пополека се почна да се раштимува во НИПот, мислам како еден од последните обиди за враќање на довербата беше онаа наградната игра со 50 коли како премија... 


Posted By: lslcrew
Date Posted: 13-Jan-2009 at 05:58
Не ми се верува дека у мабетиве дека се задоволуваме со "Па не излезе толку лошо...". Се задоволуваме со помалото зло, со помалку лошото. Онака традиционално "добро и вака што излезе...можеше и полошо". Јас незнам дали воопшто некој од стручните  архитекти инженери воопшто се произнесе. Зградава сега на грб чува неколку стила на реновирање, ИК, Владаини простории и влада (горни три ката). Можеби секој по себе си изгледа убав, ама сите три не изгледаат убаво. Тешко можам да ја прежалам несоработката поради која излезе како што излезе. Немаме сеуште некое тело или закон кое регулирара неменеување или па вакво дво-менување на фасадата. Јас лично кога би бирал, би го одрал стилот на банката да биде применет врз целиот објект.


Posted By: maestro
Date Posted: 13-Jan-2009 at 08:26
Originally posted by beTon

колку порано ептен личела за зграда за дневен печат, главните промени како да ги најавија нома радио и нома телевизија и нормално НННРВ, после тоа пополека се почна да се раштимува во НИПот, мислам како еден од последните обиди за враќање на довербата беше онаа наградната игра со 50 коли како премија... 



Добро, НИП се распадна и тоа е завршена приказна, но барем речиси се од таму што излегло и ден-денес постои: Нова Македонија, Вечер, Детска Радост... сега, не сум толку возрасен може имало и други работи кои не ги знам, а се уште ги има...

инаку, и мене ми се чини дека е глупаво што од зграда за дневен печат ја претворија во банкарска/министерка, а по мое мислење подобро решение би било да внесат некоја македонска (или странска)новинска фирма која би вложила во зградата и во квалитетни весници/списанија/книги изработени со квалитетна хартија (тоа посебно!).

Пример за добра новинска куќа е српска Политика, тоа е мислам еден од поквалитетните балкански весници, ако не и најквалитетен, кој излегува од 1904 година до ден денес, и има полно списанија кои излегуваат од одамна па до сега, како на пример да го земеме Политикин Забавник, кој ако не се лажам е добитник на наградата Super Brands.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 13-Jan-2009 at 08:43
Па добро немора толку да го врзуваме просторот за функцијата. Некогаш било зграда на печат, сега ќе бидат други канцеларии. Не гледам дека е тоа толку трагично ако зградава се користи за нешто друго. Се слагам дека би било убаво доколку кацелариите на дневните весници се сместеа во оваа зграда. Истито случај е и со МТВ. Незнам како сеуште толкава зграда стои така неискористена.

Проблемот всушност го гледам во преодот од стриот систем кон новиов. Во тоа старото време во секој сектор, во секој домен од реалниот сектор имаше по една компанија како носител, како репрезент на еден тип на индустрија. Во случај носител на "индустријата" за дневни весници беше НИП, носител на тв и радио беше МРТВ, на телекомуникациите беше ПТТ итн. Значи од секој домен по еден национален гигант. Е сега грешката се направи кога наместо прво да се дисперзираат ваквите компании и да се приватизираат, прво се отиде на приватизација на целите гиганти. После тоа, (па еве се уште) малите компании кои сакаат да се занимаваат со вакви дејности се во нерамноправна положба. Ова е еден дел од причината зашто имавме слаб економски раст во првите години по приватизација.

Да не звучам офтопик, да прејдам на поентата. Зградата на НИП требаше да нуди бесплатен простор па и машини, па дури и кадар на одреден период на оние кои сакаат да започнат весник во `90-тите. Така ќе имавме и новински центар и удел во економскиот раст. Истото требаше да се деси и со МТВ. таа зграда била планирана за студиа, а остана неискористена. Истиот случај и тука требаше да биде. Наместо да имаме тв-а во магицини и под стадион и по подруми требаше да се нуди барем бесплатен простор на одредено време, а со тоа зградата ќе си ја добиеше функцијата, а ќе добиевме и побрз развој на квалитетни домашни телевизии.

Сега веќе зградава си најде нова улога и немам ништо против. Практично ова ќе стане втора зграда на владата, па можеби се обиделе во горните три ката да ископираат нешто од изгледот на владата, ама не им тргнало!


Posted By: dimme.von.macedonia
Date Posted: 13-Jan-2009 at 11:58

Dali moze nekoj da stave fotki od dalecina? Bi sakal da vidam vo globala kako lice celiot kompleks ( IK banka i stara - Nova Makedonija.. ( Od dijaspora pisuvam, taka da ne mozam da vidam... Big%20smile



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 13-Jan-2009 at 15:38
Originally posted by lslcrew

Практично ова ќе стане втора зграда на владата, па можеби се обиделе во горните три ката да ископираат нешто од изгледот на владата, ама не им тргнало!

Ти промакнало нешто во муабетов, тие горни три спрата си беа визуелно различни и во оргиналниот изглед на зградата.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 13-Jan-2009 at 16:56
Ако не се лажам сликата што ја постави Вардар е постара, мислам дека ги извадија климите и подобро ги очистија и сменија прозорите. Мислам дека тоа е оригиналната ситуација, каква е сега не сум сигурен.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 13-Jan-2009 at 17:07
Да фотката е очигледно постара, баш затоа толку се воодушевив. Нови фотки можеме да направиме и самите, ама вакви архивски примероци се вистинско богатство Big%20smile


Posted By: beTon
Date Posted: 13-Jan-2009 at 18:14
еве каква била ситуацијата во меѓу периодот на примопредавање на власта во 2006 малку чудно звучи како едно ЈП и стега ластици на владата, но тоа е бидејќи во моментот кога е пуштен текстов сеуште раководат со истото кадри од владата во заминување
http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=C1EAFCB7E092A84B8689B2A736D34D2A&arc=1 - ВЛАДАТА НЕ ДАЛА 2,2 МИЛИОНА ЕВРА ЗА РЕНОВИРАЊЕ - 09.09.2006


Министерствата ќе бидат кираџии во НИП „Нова Македонија“

Јавното станбено претпријатие бара од државните органи што треба да се сместат во зградата на НИП-от да платат кирија од 2,2 милиона евра за наредните три години

Јавното претпријатие за стопанисување станбен и деловен простор бара кирија од пет евра за квадрат од 11-те државни органи, кои треба да се сместат во зградата на НИП „Нова Македонија“ бидејќи Владата не префрлила 2,2 милиона евра за реновирање на објектот. Идејата на претходната влада, која преку ова јавно претпријатие за 6,6 милиони евра ја купи петнаесеткатницата на НИП-от, беше во неа да се сместат повеќе државни органи за да не се одлеваат високи суми од буџетот за кирии.

Претпријатието сега бара да се поништи владината одлука со која во зградата треба да се сместат повеќе министерства бидејќи државата не била сопственик и нема право да владее со имотот. Во станбеното претпријатие планираат овој простор да го издаваат под закуп, од што за три години ќе собереле 2,2 милиона евра. Претпријатието и' порачува на Владата со ребалансот на буџетот да ги даде парите за плаќање на трошоците за реновирање на објектот или за наредните три години да испланира пари за кирија на повеќе државни институции.

Министерствата и државните органи се во паника откако пред неколку денови го добиле известувањето од јавното претпријатие. Тие веќе си набавиле мебел и друга опрема, која им била потребна за вселување во новите простории.

- Влеговме во зградата за да видиме до каде се работите. Има што да се види, таа е руинирана. Секој ден се менуваат плановите за квадратурата и за тоа на кој кат ќе се сместиме. Ние веќе купивме и мебел. Од Владата бевме известени дека треба да ги завериме просториите во Катастарот, во книгата за евиденција на недвижости што ги користат државните органи. Но од Катастарот велат дека тоа не може да се направи бидејќи тие простории не се сопственост на државата - велат извори од министерствата.

Стечајната управничка на НИП „Нова Македонија“ Ангелина Гогушевска вели дека нотарскиот акт не е завршен и се уште како сопственик на зградата во Катастарот се води издавачката куќа во стечај. Извештај за зградата најави за во наредната недела откако тој ќе биде усвоен од Одборот на доверителите.

Поради директорски смени во Јавното станбено претпријатие нема кој да ги објасни новите предлози.

Според одлука на Владата на Владо Бучковски, донесена во јуни годинава, во зградата на НИП-от требаше да се сместат министерствата за економија, образование, локална самоуправа и за труд и социјална политика, како и Државниот архив, Агенцијата за државни службеници, Службата за општи и заеднички работи на Владата, Македонската информативна агенција МИА, Секретаријатот за законодавство и Комисијата за заштита на конкуренцијата. Јавното станбено претпријатие пресметало дека најголема закупнина за три години, од над 698.000 евра, треба да плати Министерството за образование бидејќи добило најголема површина од 3.881 квадрат на повеќе катови од зградата. Министерството за труд за 1.545 квадрати на третиот кат ќе треба да плати 278.000 евра.

Владата не зела дивиденда од ЕСМ

Владата на Владо Бучковски не префрлила 104.000 евра во државниот буџет од дивидендата на поранешното ЕСМ за 2005 година. Со овие пари требало да се плати дел од трошоците на Јавното станбено претпријатие за реновирање на зградата на НИП „Нова Македонија“.


Владата за таа цел требало да обезбеди вкупно 2,2 милиона евра, од кои околу 1,4 милион евра од годинашниот буџет, 104.000 евра од добивката на ЕСМ, 47.000 евра од вишокот пари од работата на „Македонски пошти“ и 763.000 евра од буџетот на Јавното станбено претпријатие.

Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор ги известило министерствата дека овие пари не се обезбедени.

http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=C1EAFCB7E092A84B8689B2A736D34D2A&arc=1 - Дневник - Александра Филиповска - 09.09.2006



Posted By: La Linea
Date Posted: 13-Jan-2009 at 22:44
Originally posted by dimme.von.macedonia

Dali moze nekoj da stave fotki od dalecina? Bi sakal da vidam vo globala kako lice celiot kompleks ( IK banka i stara - Nova Makedonija.. ( Od dijaspora pisuvam, taka da ne mozam da vidam... Big%20smile



Диме, јас немам ништо да постирам. Можеби другите имаат....

Види дали http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=162&PID=14544#14544 - ова ќе ти помогне


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: vardar
Date Posted: 13-Jan-2009 at 22:56
@dimme.von.macedonia
 
 
Еве можда ова ќе ти сврши работа, од theone.
Иначе имаш доста слики во нишката http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=281&PN=1 - Скопје-Панорами
 
 
 



Print Page | Close Window