Print Page | Close Window

Од светот

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Урбанистички целини
Forum Discription: Урбанистички планови и градски микролокации
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1678
Printed Date: 16-Apr-2024 at 06:16


Topic: Од светот
Posted By: Falcon
Subject: Од светот
Date Posted: 17-Jun-2012 at 02:52
Ви постирам еден урбан мега проект за трансформирање на брегот на езерото Онтарио во градот Торонто. Се состои од повеќе индивидуални проекти во чија реализација се вклучени сите нивоа на влада (федералната, провинциската и локалната), како и приватниот сектор. Има многу модерна нота. Погледнете овде за повеќе детали:

http://www.waterfrontoronto.ca/ - http://www.waterfrontoronto.ca/



Replies:
Posted By: FoSsiL
Date Posted: 17-Jun-2012 at 03:01

Interesting!

Е можеби вака, по овој пример требаше да се среди Скопје. Тогаш не верувам дека некој воопшто би имал проблем. Иако можеби овој случај во Торонто изобилува со паркови и спортски содржини кои и не се толку многу соодветни за централното градско подрачје на Скопје, концептот, начинот и пристапот на разработка и реализација на вака голем проект, мислам дека требаше да се применат и во Скопје.



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 18-Jun-2012 at 01:41
Originally posted by FoSsiL

Е можеби вака, по овој пример требаше да се среди Скопје.
Потпис!

Пристапот и сериозноста во планирањето, третманот на јавниот простор, транспарентноста на целиот процес, очекувано се на највисоко ниво. Ама еве и нека не беа на највисоко ниво, сепак во нормална па и полу-нормална средина не може да се забега премногу вон овие императиви. А како ние во Скопје забегавме во комплетна спротивност, ќе имаме време да анализираме долги децении нанапред, додека уживаме во „благодетите“ од Скопје 2014 и се она со кое проектот секојдневно се збогатува.


Posted By: macedonia
Date Posted: 18-Jun-2012 at 02:02
Hey Falcon, thanks for introducing Toronto related topics to the forum!


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 18-Jun-2012 at 02:09
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by FoSsiL

Е можеби вака, по овој пример требаше да се среди Скопје.
Потпис!

Пристапот и сериозноста во планирањето, третманот на јавниот простор, транспарентноста на целиот процес, очекувано се на највисоко ниво. Ама еве и нека не беа на највисоко ниво, сепак во нормална па и полу-нормална средина не може да се забега премногу вон овие императиви. А како ние во Скопје забегавме во комплетна спротивност, ќе имаме време да анализираме долги децении нанапред, додека уживаме во „благодетите“ од Скопје 2014 и се она со кое проектот секојдневно се збогатува.

Да. Никој не оспорува дека Скопје навистина требаше да се среди, и да се подобри состојбата во која што се наоѓаше. Но начинот кој го одбраа за да го направат тоа е тотално погрешен. И незнам зошто многу луѓе неможат да го сфатат тоа. Никој нема против Скопје да се среди, само како се прави тоа е навистина загрижувачки. 



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 18-Jun-2012 at 02:12

Originally posted by macedonia

Hey Falcon, thanks for introducing Toronto related topics to the forum!

+1



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: gjoko
Date Posted: 20-Jan-2014 at 01:25
ВИДЕО: Вака ќе изгледа „Белград на вода“ – проект вреден 2,5 милијарди евра

Водачот на проектот “Белград на вода”, Срѓан Рупар, изјави денеска дека првата фаза на работите би можеле да почне во септември, а веќе е во тек организацијата на работата и подготвителните активности.

Според договорот со тимот на Ал Абар, кој веќе престојува неколку дена во Белград, во првата фаза на проектот “Белград на вода” ќе се изгради кула висока 180 метри и голем трговски центар на десната страна на реката Сава.

Кулата, како онаа во Дубаи, ќе се вика “Belgrade tower” и ќе се наоѓа на брегот на реката, каде што се сега железнички пруги во сопственост на Српските железници.

Според разговорите што се воделе неодамна, речиси 80 проценти од пругата може да се стави надвор од работа и да се преселат за шест месеци.
Водачот на проектот “Белград на вода”, Срѓан Рупар, изјави денеска дека првата фаза на работите би можеле да почне во септември, а веќе е во тек организацијата на работата и подготвителните активности.

Според договорот со тимот на Ал Абар, кој веќе престојува неколку дена во Белград, во првата фаза на проектот “Белград на вода” ќе се изгради кула висока 180 метри и голем трговски центар на десната страна на реката Сава.

Кулата, како онаа во Дубаи, ќе се вика “Belgrade tower” и ќе се наоѓа на брегот на реката, каде што се сега железнички пруги во сопственост на Српските железници.

Според разговорите што се воделе неодамна, речиси 80 проценти од пругата може да се стави надвор од работа и да се преселат за шест месеци.
      
[tube]_beCfel_EH8[/tube]


http://brif.mk/?p=120610&utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=%25d0%25b2%25d0%25b8%25d0%25b4%25d0%25b5%25d0%25be-%25d0%25b2%25d0%25b0%25d0%25ba%25d0%25b0-%25d1%259c%25d0%25b5-%25d0%25b8%25d0%25b7%25d0%25b3%25d0%25bb%25d0%25b5%25d0%25b4%25d0%25b0-%25d0%25b1%25d0%25b5%25d0%25bb%25d0%25b3%25d1%2580%25d0%25b0%25d0%25b4-%25d0%25bd%25d0%25b0-%25d0%25b2%25d0%25be%25d0%25b4 - http://brif.mk/?p=120610&utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=%25d0%25b2%25d0%25b8%25d0%25b4%25d0%25b5%25d0%25be-%25d0%25b2%25d0%25b0%25d0%25ba%25d0%25b0-%25d1%259c%25d0%25b5-%25d0%25b8%25d0%25b7%25d0%25b3%25d0%25bb%25d0%25b5%25d0%25b4%25d0%25b0-%25d0%25b1%25d0%25b5%25d0%25bb%25d0%25b3%25d1%2580%25d0%25b0%25d0%25b4-%25d0%25bd%25d0%25b0-%25d0%25b2%25d0%25be%25d0%25b4


Posted By: zabegan
Date Posted: 20-Jan-2014 at 03:58
Previous
колку леб имаме да јадеме за кај нас да се испочитуваат вакви посериозни проекти... избегнувам да гледам што се гради во други земји (или барем во која насока се планира) за да не навлезам во сериозна депресија...
сигурно фокусот на јавноста ќе биде кон проекти како кулата (за жал)... ама погледни го целиот проект човече... квартови според намена, индустриско наследство, огромна пешачка покриеност, но и пространи прометни булевари... некои работи дури ни како термини кај нас не се користат


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: fichot
Date Posted: 20-Jan-2014 at 21:35
Слабо нешто сплавови и галии?


Posted By: gjoko
Date Posted: 21-Jan-2014 at 01:02
Белград ги има и за извоз и тоа за цел Балкан. Па на едниот од нив се прослави и Боки 13 каде што јадеше ќотек


Posted By: zabegan
Date Posted: 21-Jan-2014 at 02:34
Originally posted by fichot

Слабо нешто сплавови и галии?
шала на страна, истите чаршиски комплекси и фрустрации што се шират кај нас, ги има и кај нив (барем од тоа што можам да го видам што се коментира по интернетов)... НО, барем нивните комплекси не се преточени до тој степен во луѓето одговорни за градот и се насочуваат во барем некои корисни проекти


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Bojan10
Date Posted: 21-Jan-2014 at 08:24
Не знам само од каде ви е енергијата и желбата да се споредуваме со Белград.
Неспоредливи се ниту демографски, ниту географски, ниту политички, ниту културно, па ни проектов не може да се спореди во ништо со СК2014. Ама тоа е, нашиот вечен копнеж, што викаат кај мене у градот "у туѓега батка поголема патка".

Знаев дека со лиги ќе ја почнете дискусијава уште пред да се отвори темата.

Каде има во Скопје простор за било што површински волуменски импресивно да се направи. Каде има толку вода во Скопје, па Вардар е поточе во споредба со Белград.

Плус и да се почне во Скопје нешто за што би можело да се надене атрибутот импресивен, ќе се јави Забеган како што еднаш ми реплицираше дека сме имале комплекси затоа сме сакале импресивни работи. А кога Белград ќе сака да направи нешто импресивно тоа не е затоа што имаат комплекси, туку затоа што си мислат за својата иднина и сакаат да им биде убаво, и им ракоплескаат, бравооо, така треба...


Posted By: fichot
Date Posted: 21-Jan-2014 at 09:23
Е така де. Кај бивало со Београд да се споредуваме. Се знае кај припаѓаме ние: Душанбе, Ашхабад, Бишкек и сл.(Хунзи релација)

Простор сме немале? Маџирмаало+појасот околу МТВ+Крњево малку е за да се поврзе во еден модерен урбан центар налик на оној во Београд? Е Дунав сме го немале, поток сме имале. Одлично, ајде да набутаме галии во него.




Posted By: Bojan10
Date Posted: 21-Jan-2014 at 10:08
Немој да ми извртуваш зборови.
Јас сум против да се споредуваме со било кој град, а не па со Белград. Треба да бидеме единствени, уникатни, да не копираме.
Не го читаш форумов очигледно, затоа и не знаеш дека сум против квази бродовите во Вардар.

И твојот пост го потврдува она за што зборував, дека од чаламот си патиме.
Пази ја логиката, ако сум против да се споредуваме со Белград и со лиги да им завидуваме, тоа да ми ти значело дека сум сакал да се споредуваме со Ашхабад и Душанбе, па со Хунзи ми сврте конекција, а тоа што сум пишал дека Дунав не е Вардар да ми ти значело дека сакам галии во Вардар.


ЕДИТ: И како го замислуваш тоа со Маџир Маало и Крњево,таму можеби има 500 куќи, експропријација? Не знам, ајде предложи. 10% да не сакат да прифатат да ги продадат куќите за инает, така ќе останат како јазли и нема да можеш ништо сериозно да направиш. Па ни приватниците денеска не можат да им ги купат луѓето на некои што едноставно не сакаат да си ја продадат куќата, па гледаме назабени згради, а во забот старата куќа на непокорен сопственик на своето огниште. Ништо не е споредливо со проектов, само може да си фантазирате.
Фантазирање:
Што прават во Белград? Нов урбан блок, населба.Ееееј, ајде и ние.
Каде ја прават? Покрај река. Ееее па и ние имаме река, ајде и ние негде покрај Вардар.
Каде би можеле покрај Вардар? Види ги Маџир Маало и Крњево на што личат, таму ќе направиме.
Ама чекај, луѓе живеат таму, многу, нивни се куќите. Па неспособна држава, кој им дозволил така селски да се организираат во сред Скопје, да сме некоја држава ќе ги срушиме, кој ги ..., и ќе си направиме убава урбана целина...


-------------
Од чаламот си патиме!


Posted By: fichot
Date Posted: 21-Jan-2014 at 15:05
Не се работи за копирање (патем ние пази ептен оригиналните) туку за следење или, доколку претходново звучи потценувачки, држење чекор со современите трендови во урбанизмот.
Београд тоа го прави, ние не. И ова во Београд колку што гледам е само план, на видеово барем. Има уште еден „Београд на воду“ план само од другата страна, покрај Сава, кај Железничката.
И ние имаме план за Крњево и МаџирМ. Еве, земи, спореди ги и најди 5 разлики.

Извини што не сум ти запамтил сите останати 58 коментари за да знам кај ти лежи душата.


Posted By: fichot
Date Posted: 21-Jan-2014 at 15:09
Патем, не знам ти како го замислуваш развојот на овие две маала. Дал да си остане ко што е, или секој посебно да продава како ќе му текне и да правиме ново Дебар Маало, Буњаковец и сл.


Posted By: zabegan
Date Posted: 21-Jan-2014 at 20:44
не ми беше поентата да си патам од чаламење (патем тоа ужасно ме нервира, ете и сам си напомена)... поенатата ми беше да ја нагласам сериозноста на проектот, во споредба со нашиве урбанистички ретардации... и сето тоа нема врска со политичко-економска состојба, степен на развој и слично... зборам само за сериозноста на проектирањето
мене не ми прави лиги волуменот на проектот, монументалноста, нити пак тоа што е на вода, нити кулата, туку ми прави лиги проектантскиот пристап кон просторот кој е на располагање, степен на сериозност што кај нас го нема... и сам точно наведов што точно ме импресионира и не знам каде има тука проблем? не сакам кули од 180 метри, туку само сакам малку осет за тоа што е најбитно во урбанизмот во денешно време
значи не ми е поентата да си мерам сили со Белград, или пак се водам според детски желби во стил „сакам и ја“ (кои се потеклото на дебилизми како Ск2014) и искрено во тие ипресии заборавив дека се работи за Белград, а и не ми беше гајле за кој град се работи

и да, Маџир маало може да се срамни со земја за да се направи простор за нешто подобро, затоа што Маџир маало нема никаква форма, намена или естетика што е поврзана со просторот, а од друга страна пак, не содржи никаква поголема вредност за да биде презервирано по секоја цена... и таков проект може да се истера, не е проблем, си има цивилизирани начини како... само во земја како нашава може еден сељак да му крои судбина на центарот само затоа што сакал палата да има...


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Bojan10
Date Posted: 21-Jan-2014 at 23:53
Ви се извинувам на двајцата, малце се изнервирав...

Ама пак мора да прашам, каков е тој цивилизиран начин за рушење со земја?
Добар ден, добар ден. Шо викаш ти брат да ти ја срушиме куќата и твојата и цело Маџир маало и да направиме нешто што ќе го личи градот. И како приватниците ќе му кажеме, добиваш 2 стана и дуќан, ќе се пазариме некако.
Или, добар ден, добар ден, донесено е решение дека местото на кое се наоѓа вашата куќа е од државна важност, ќе биде извршена експропријација, ќе бидете обештетени, барајте си ново живеалиште.

Најцивилизиран начин е да се изработи проект, и да се стави на референдум кај жителите на тој урбан блок, со прашање: " Дали сакате да учествувате како бизнис партнери во овој проект со процент во вкупната цена кој соодветсвува на вредноста на вашето земјиште и живеалиште?"

Мал а површина има Маџир маало, километри се во прашање во проектот Белград на вода.

Јас би ја избрал следнава површина за сериозен проект.

Да се доврши железничката, да се застакли НБРМ да се, да се,...фантазирање

-------------
Од чаламот си патиме!


Posted By: phenomenon
Date Posted: 22-Jan-2014 at 11:45
Originally posted by fichot

Е така де. Кај бивало со Београд да се споредуваме. Се знае кај припаѓаме ние: Душанбе, Ашхабад, Бишкек и сл.(Хунзи релација)

Простор сме немале? Маџирмаало+појасот околу МТВ+Крњево малку е за да се поврзе во еден модерен урбан центар налик на оној во Београд? Е Дунав сме го немале, поток сме имале. Одлично, ајде да набутаме галии во него.




Ние припаѓаме во друштво со Ашхабад? Биди сериозен, ти се молам. Сакаш да кажеш дека Скопје е во исто друштво со главниот град на земјата кадешто бесплатно добиваат струја, вода и гас?! И да трошат на будалаштини, им се може. Но Скопје не може да си го дозволи тој "луксуз".

-------------
開始されていないだけの戦いが失われ、


Posted By: fichot
Date Posted: 22-Jan-2014 at 12:13
Originally posted by phenomenon

Originally posted by fichot

Е така де. Кај бивало со Београд да се споредуваме. Се знае кај припаѓаме ние: Душанбе, Ашхабад, Бишкек и сл.(Хунзи релација)

Простор сме немале? Маџирмаало+појасот околу МТВ+Крњево малку е за да се поврзе во еден модерен урбан центар налик на оној во Београд? Е Дунав сме го немале, поток сме имале. Одлично, ајде да набутаме галии во него.




Ние припаѓаме во друштво со Ашхабад? Биди сериозен, ти се молам. Сакаш да кажеш дека Скопје е во исто друштво со главниот град на земјата кадешто бесплатно добиваат струја, вода и гас?! И да трошат на будалаштини, им се може. Но Скопје не може да си го дозволи тој "луксуз".



А имааат ли бесплатно скијање за пензионери?   

Постот се однесуваше за сличноста во естетиката.


Posted By: gjoko
Date Posted: 22-Jan-2014 at 12:25
Originally posted by phenomenon

Originally posted by fichot

Е така де. Кај бивало со Београд да се споредуваме. Се знае кај припаѓаме ние: Душанбе, Ашхабад, Бишкек и сл.(Хунзи релација)

Простор сме немале? Маџирмаало+појасот околу МТВ+Крњево малку е за да се поврзе во еден модерен урбан центар налик на оној во Београд? Е Дунав сме го немале, поток сме имале. Одлично, ајде да набутаме галии во него.




Ние припаѓаме во друштво со Ашхабад? Биди сериозен, ти се молам. Сакаш да кажеш дека Скопје е во исто друштво со главниот град на земјата кадешто бесплатно добиваат струја, вода и гас?! И да трошат на будалаштини, им се може. Но Скопје не може да си го дозволи тој "луксуз".

Žitelite na Tripoli i cela Libija dobivaa i mnogu poveće od toa,pa na toj što im go ovozmoži toa mu stsvija drven kolec na nezgodno mesto


Posted By: phenomenon
Date Posted: 22-Jan-2014 at 12:41

Ќе забегаме во психологија. Некаде прочитав дека само 2,5% од луѓето го влечат целото човештво напред и да не се тие, ние уште би живееле во пештери.

Не им чинеше Гадафи, сега ќе им чини да бидат робови на оние чии девизи се непроменети уште од Римското Царство (Раздели, па владај и Војната е татко на сѐ). Така и им треба. И во Библијата пишува: " Не фрлај бисери пред свињи".

Допрва ќе ги увидат благодетите на американската демонкратија кога за подобро и не се.

-------------
開始されていないだけの戦いが失われ、


Posted By: zabegan
Date Posted: 22-Jan-2014 at 20:02
Originally posted by Bojan10

Ви се извинувам на двајцата, малце се изнервирав...

Ама пак мора да прашам, каков е тој цивилизиран начин за рушење со земја?
Добар ден, добар ден. Шо викаш ти брат да ти ја срушиме куќата и твојата и цело Маџир маало и да направиме нешто што ќе го личи градот. И како приватниците ќе му кажеме, добиваш 2 стана и дуќан, ќе се пазариме некако.
Или, добар ден, добар ден, донесено е решение дека местото на кое се наоѓа вашата куќа е од државна важност, ќе биде извршена експропријација, ќе бидете обештетени, барајте си ново живеалиште.

Најцивилизиран начин е да се изработи проект, и да се стави на референдум кај жителите на тој урбан блок, со прашање: " Дали сакате да учествувате како бизнис партнери во овој проект со процент во вкупната цена кој соодветсвува на вредноста на вашето земјиште и живеалиште?"

Мал а површина има Маџир маало, километри се во прашање во проектот Белград на вода.

Јас би ја избрал следнава површина за сериозен проект.
 
Да се доврши железничката, да се застакли НБРМ да се, да се,...фантазирање
под цивилизиран начин подразбирам било каков начин кој содржи правен процес... после Ск2014 не прифаќам такво нешто како „не може“, „нема пари“ и „нема начин“... државава доволно докажа дека кога сака, може да истера било што, без разлика дали има некаква логика или не
и важно е да се истераат такви проекти по секоја цена, затоа што тие најпрво имаат функционално значење, затоа и викам дека не може за проекти од таква важност да биде еден сељак... само кај нас секој е сељак и секој сака да профитира лежејќи, вклучувајќи ги и тие што треба да го изработат и исфорсираат проектот, за жал

што се однесува до површини, во градов ги има многу на располагање (не се работи со површина, туку со различни урбанистички целини, кои се посебни, големината не е важна), Маџир маало го збориме затоа што ти го спомна, мене никогаш не ми беше цел на дискусија.... и веќе сме офтопик, кога збориме за него конкретно


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: alexgizh
Date Posted: 15-Jul-2015 at 13:37
Според мене, многу интересно видео во врска со напливот на ниско-квалитетни висококатници во Лондон:

[TUBE]6QcbsedsGdA[/TUBE]

Особено ми се допаѓа реченицата: "Architects should remember, that like the doctors, they have a duty to the public good, whatever cash property developers tempt them with."

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: fichot
Date Posted: 15-Jul-2015 at 18:57
Конзервативни енглези.

Што знам, мене ми е ок нагласениот контраст кој го прават овие облакодери.


Posted By: Bojan10
Date Posted: 30-Sep-2015 at 17:12
Каква превара е Београд на води, човек не може ни да замисли.

За почеток од сите кули и градови, државата во партнерство со Арапите гради 2 згради, каде што државата вложува дааалеку повеќеа добива помалку. При тоа ова е партнерско претпријатие, со свои правила, со свои директори, а народ ги финансира. Лоповлук неверојатен. И сето тоа е избрзано за да народ види лопати на ТВ пред избори. При тоа, полицијата го запре народот кој протестираше против проектов на камен темелникот и ги пропушти само оние со членска карта од партијата на Вучиќ. Човекот не препушта ништо на случај, јасно му е дека оној у припиздина што гласа, и има само ТВ пред себе како слика за државата, не смее да види како некој протестира додека тој држи говор. Така да, кај и да оди води со себе народ да ракоплеска.
А тоа што диктаторот на ТВ се појавува ИСКЛУЧИВО, сам, и сам си поставува прашања ако не му се допаѓаат прашањата на новинарите(БУКВАЛНО), дури е спремен да се тепа со нив. А ако е опозициска телевизија, една е во Србија, а прашање е и таа колку е опозициска Б92, народ дури се радува кога ќе се скара со новинарите, затоа што тоа е демек доказ дека си прав Србин штом си против она што го тврдат новинарите на Б92.
Влезени се у таква машинерија од која нема излегување за брзо време. Вој си исполнува све што ќе му наредат од САД амбасада, на тв ќе го каже спротивното од она што го направил и шибај даље.

Проектов е најавен да трае 30 години. Има противници од економска гледна точка, има противници од архитектонска гледна точка, има противници од политичка гледна точка. Еден град од 30 000 годишно снемува во Србија заради однос наталитет-морталитет и цела држава се сели во Белград, особено женска популација и овие малце им е, уште ќе вложуваат пари во Белград. Тоа е што го зборував за Скопје, ти не смееш да дозволиш целокупната енергија на државата да ја преселиш во еден град, правиш конц логор а да не си свесен.


https://www.youtube.com/watch?t=325&v=WRvyN612DTQ ова е блага критика во споредба со она што сум го слушал. А гледајте го и феноменот „комунална полиција“ во Србија. Неверојатни се, од редари кои гледаат дали газиш зеленило, добија тепачки одреди кои малтретираат и тепаат народ кој не се сложува со врховниот. Нормално, све примено со книшка.

Вучиќ е левел 10000000 злосторник,..., све што гледате во Македонија, е 10000000 пати позаебано во Србија моментално. Со тоа што нашиов лидер не личи на лидер па го гласаат мнозинството ради интереси и слично. Таму народ на постојка, во автобус, во кафана дрка на лидерот, држат слика у соба.

Најавија дека 200 000 работни места ќе отвори проектов
И ти ако се противиш, одма иде медиумска машинерија, кој тоа е против вработување на народот, и градежната индустрија? ЧД
Лудило од кое корист има само психопатот на власт во Србија, страшно интелигентен лик, воспоставена машинерија, конците ги држи во раце, и нема мрдање.

-------------
Од чаламот си патиме!


Posted By: SugarBlue
Date Posted: 30-Sep-2015 at 21:14
Уште одамна (мислам на овој форум) напишав дека Белград на Вода е пандан на инвестициите на Субрата Рој. Сето тоа е само за пред јавност и ништо друго. И во едниот и во другиот случај најмногу губат жителите на Србија и Македонија.


Posted By: Џоле
Date Posted: 05-Oct-2015 at 19:46
Предлог проект за „преуредување“ на просторот покрај тврдината Калемегдан. Еден од коментарите на ЅЅС: Skopje 2014 level 999+.



-------------
За сè има вторпат


Posted By: Dexter26
Date Posted: 05-Oct-2015 at 20:46
Previous
 
Убава замисла, но нека ја реализираат на некое запустено ненаселено место, а не врз зеленило во град или бетер - врз веќе урбанизирано место.


Posted By: King
Date Posted: 05-Oct-2015 at 22:44
Има паметни луѓе во Србија, не е ни чудо што ќе реализираат ваков грандиозен проект.


Posted By: Staro Skopje
Date Posted: 05-Oct-2015 at 22:55
Постоеле објективе некогаш, вака како што се прикажани?

-------------
Градот убав никна, но го откорнаа


Posted By: fichot
Date Posted: 05-Oct-2015 at 23:26
Originally posted by Staro Skopje

Постоеле објективе некогаш, вака како што се прикажани?


Изгледа ова им е инспирација.



Posted By: zabegan
Date Posted: 06-Oct-2015 at 01:24
има некаква презентација на проектот некаде кај што може да се разгледа подетално, или и таму како кај нас само лупнале анимација во некој весник?

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: King
Date Posted: 06-Oct-2015 at 07:27
Originally posted by Staro Skopje

Постоеле објективе некогаш, вака како што се прикажани?

Не, ова е нов-стар Европски инспириран проект, нашле начин како дел од Белград да се спои со Калемегдан, а да не биде модерна архитектура. Нешто како премин од Старото кон новото, но со изразито класичен Европски израз.


Posted By: zabegan
Date Posted: 06-Oct-2015 at 19:53
со која целина се поврзува ова? се работи за зелена површина, после која има река... подобро физичко одделување на целини нема од тоа

чисто да не бидам сфатен како поборник на современата архитектура, да се изјаснам дека сум за современ урбанизам, кој пропагира оптимално користење на просторот според карактер и намена... ако не се лажам, за истиов простор имаше проект на прочуената Заха Хадид, и беше прилично одбиен од страна на јавноста, и очигледно е зошто...
...не мора секој јавен простор да се пренатрупа и од него да се направат средновековни сокаци... било што да се гради тука, а да е вака масивно, само ќе ја наруши монументалноста на тврдината, и ќе го наруши амбиентот на изолираност од урбаниот хаос

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Bojan10
Date Posted: 07-Oct-2015 at 12:30
Идат избори луѓе,..., победува оној кој најмногу ветува.

-------------
Од чаламот си патиме!


Posted By: Galileo
Date Posted: 15-Feb-2016 at 15:21
Бургас - соларни ,,дървета,, в центъра на града.

http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/solar/617936_zpscn3cdcvi.jpg.html">

Соларните дървета вече функционират на "Тройката"
Соларни дървета бяха "посадени" на централния площад "Тройката" в Бургас, те вече функционират от днес. След като се прочу в цяла България със своята соларна пейка, която зарежда мобилни устройства от слънцето, Бургас пак е първи с проекта "Изнесени информационни офиси". Проектът е на Община Бургас.


http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/solar/47fc1ac1af50d113cee7eca47a279ae1_zpsnpkppav9.jpg.html">


http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/solar/17447_2_zpssj9abma3.jpg.html">

Соларните дървета са "посадени" по идея на арх. Емил Бурулянов. На него принадлежи и идеята за соларната пейка. "Проектът е пилотен както за Бургас, така и за България, поради сложната и флуидна форма на инсталацията. От дърветата може да се зареждат мобилни устройства, инвалидни колички. Те са удобни места за сядане, работна площ и ефектно осветление през нощта. Футуристичният им дизайн няма аналог до момента", обясни арх. Емил Бурулянов.


http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/solar/bfc877acb8617a83c89d5ac44b061450_zpstjae1hqk.jpg.html">


http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/solar/17447_4_zps4qbfgvm4.jpg.html">

През деня соларните дървета преобразуват слънчевата енергия, получена от фотоволтаичните панели. Част от нея се използва директно за зареждане на свързаните в момента устройства, а останалата част се съхранява в акумулаторния блок. По този начин има възможност за едновременно зареждане на 2 инвалидни колички и до 14 мобилни устройства посредством USB. Пиковата мощност на соларната инсталация е 1800 вата, а неизползваната енергия ще се съхрани в акумулаторен блок с капацитет 4,8 киловатчаса.


http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/solar/17447_3_zps0pwdevfs.jpg.html">


http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/solar/27887390c495bef915c4fb7254a4523f_zps0lwquxva.jpg.html">



http://s1185.photobucket.com/user/soreno/media/solar/bfc877acb8617a83c89d5ac44b061450_zpstjae1hqk.jpg.html">


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 06-Mar-2016 at 00:39



интересен стопен концепт само да ги распостелат околу цел плоштад, еве и други примери

http://www.npr.org/sections/parallels/2014/10/25/358571620/israels-solar-powered-trees-for-smartphones-and-community - http://www.npr.org/sections/parallels/2014/10/25/358571620/israels-solar-powered-trees-for-smartphones-and-community

http://www.archdaily.com/297306/black-tree-public-solar-charger-milos-milivojevic - http://www.archdaily.com/297306/black-tree-public-solar-charger-milos-milivojevic

http://www.ecochunk.com/645/2012/07/04/inti-autonomous-charging-station-powered-by-solar-energy/ - http://www.ecochunk.com/645/2012/07/04/inti-autonomous-charging-station-powered-by-solar-energy/

најличниот до сега

http://www.idigitaltimes.com/smart-palm-trees-dubais-beaches-offer-wi-fi-and-power-charge-phones-461291 - http://www.idigitaltimes.com/smart-palm-trees-dubais-beaches-offer-wi-fi-and-power-charge-phones-461291




-------------
HaјсилнoтoOpужјe https://archive.is/Vu2G4 - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: Galileo
Date Posted: 16-Jan-2017 at 22:35
Една година и половина след стартирането на грандиоъния проект на българската държава за саниране на панелните жилища в България първите резултати вече са налице. Досега по програмата са похарчени 1 милиард лева . Преди няколко седмици правителството отпусна нови 1 милиард лева за продължаване на програмата преъ следващата година.
В поредица от репортажи ще ви покажа една част от резултатите - има много добри примери , някои не толкова сполучливи и някои които направо са трагични.
Това е само малка част от реновирани блокове поради липса на достатъчно снимков материал. В момента се реновира в почти всеки български град - голям или малък.

Благоевград.

http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/blagoevgrad9.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/blagoevgrad5.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/blagoevgrad3.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/blagoevgrad7.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/30108580045_53ac5efc7a_b.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/blagoevgrad1.jpg.html">



http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/blagoevgr..jpg.html">



Брезник
http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/breznik1.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/breznik3.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/breznik2.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/breznik.jpg.html">


_=====>>>>>>


Posted By: Galileo
Date Posted: 16-Jan-2017 at 22:41
Бургас

http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/burgas9.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/burgas6.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/burgas7.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/burgas8.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/burgas4.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/burgas5.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/burgas3.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/burgas23.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/burgas22.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/burgas19.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/burgas2.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/burgas18.jpg.html">


======>>>>>>>


Posted By: Galileo
Date Posted: 16-Jan-2017 at 22:46
====>>>>>>

Бургас


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/burgas14.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/burgas15.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/burgas13.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/burgas16.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/burgas12.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/burgas10.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/burgas11.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/burgas1.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/burgas.jpg.html">


следва.....


Posted By: zabegan
Date Posted: 17-Jan-2017 at 14:08

многу ми се допаѓа решението за климите на вториот објект, не само што ги крие климите, туку и прави еден досаден комиблок да има повеќе стил и карактер

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Џоле
Date Posted: 17-Jan-2017 at 18:29
И јас сакав да искоментирам за клима-уредите - гледам дека има некои креативни решенија за нивно затскривање, но исто така може да се види дека и обновена зграда може да биде упропастена со хаотично поставените климатизери. Како и да е, ова што се прави со старите станбени згради во Бугарија е за поздрав.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Galileo
Date Posted: 18-Jan-2017 at 19:45
Продължение на репортажа от реновирането на старите блокове.

Гълабово


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/gulabovo.png.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/gulabovo1.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/gulabovo2.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/gulabovo3.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/gulabovo5.jpg.html">



http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/gulabovo6.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/gulabovo7.jpg.html">


Сопот

http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/sopot.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/sopot1.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/sopot2.jpg.html">


===== >>>>>>


Posted By: Galileo
Date Posted: 18-Jan-2017 at 19:54
======>>>>>

София

http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/sofia7.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/sofia6.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/sofia3.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/sofia5.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/sofia4.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/sofia2.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/sofia.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/sofia1.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/sofia10.jpg.html">


Варна

http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/varna1.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/varna4.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/varna3.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/varna2.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/varna.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/pleven.jpg.html">


следва......


Posted By: Galileo
Date Posted: 19-Jan-2017 at 22:04
Стара Загора

http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/stara%20zagora%206.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/stara%20zagora%202.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/stara%20zagora5.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/stara%20zagora%201.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/stara%20zagora.jpg.html">



http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/stara%20zagora4.jpg.html">



http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/stara%20zagora3.jpg.html">


Русе

http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/vidin1.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/ruse3.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/ruse1.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/ruse.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/ruse2.jpg.html">


=====>>>>>


Posted By: Galileo
Date Posted: 19-Jan-2017 at 22:13
Севлиево

http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/sevlievo8.jpg.html">

http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/sevlievo7.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/sevlievo6.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/sevlievo9.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/sevlievo3.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/sevlievo4.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/sevlievo.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/sevlievo2.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/sevlievo1.jpg.html">


Пазарджик

http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/pazardjik3.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/pazardjik.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/pazardjik1.jpg.html">


http://s987.photobucket.com/user/galileo356/media/ronovacia/vidin2.jpg.html">


Posted By: Prilep
Date Posted: 19-Jan-2017 at 22:53
Многу сакам Бугарија! Блоковите во Бургас се прекрасни! Честитки браќа Бугари!
Еве уште слики од еден друг форум
фотограф: EmBu321















Posted By: ink
Date Posted: 15-Feb-2017 at 13:59
И ако Бугариja има многу стамбени сгради от този тип и ке треба една децениja минимум за да се сложат во ред големиот дел от нив, процесот започна и се повеке луге аплицират за саниране на стамбените им сгради. Стаса се до положение преди Нова Година парите по програмата да завршат и владата да треба да изгласа нови 1 милиард лева (500 милиона евра) от вишокот во буджетот за продолжуване на програмата.
Ке видиме до кога и како ке е 100% безплатна.

Целостното саниране има неколко ползи - обновуване на средината, проверуване на устоjчивоста на сградите и ако е потребно нивно закрепване, изолациja и намалуване на трошоците за струjа со намалуване на потрошувачката, което ке остави простор на националната енергетска компаниja за поголем извоз и поголем профит.


Posted By: zabegan
Date Posted: 15-Feb-2017 at 21:50
дури сега приметувам дека голем дел од зградите имаат заградени тераси и дека се потрудиле столаријата да биде унифицирана
ова е нешто на кое што самите станари внимаваат или целосно е сменето при реновацијата?

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: ink
Date Posted: 16-Feb-2017 at 13:02
Originally posted by zabegan

дури сега приметувам дека голем дел од зградите имаат заградени тераси и дека се потрудиле столаријата да биде унифицирана
ова е нешто на кое што самите станари внимаваат или целосно е сменето при реновацијата?

Като цело се прашат да се вземе решение,дали ке се оди ком заградени тераси или не. Тоа е решение на станарите. Оттамо веке се гледа максимано унифициране доколкото тоа е можно.


Posted By: ink
Date Posted: 17-Feb-2017 at 10:06
Интересно е дека Благоевград веке е со 85% санирани блокови или се работи на нив.


Posted By: hcitrS
Date Posted: 17-Feb-2017 at 12:23
Од примериве на сликите погоре на ниту една града не забележав унаказување со рандом поткровје, делумно или целосно. Што е причинита, законодавство, контрола, свест, унифицирано надградување..?
Многу ме интересира, оти пример уште не можам да разберам како успеа тоа кај нас да прерасни во таков канцер што една зграда во државата не остана неунаказена, ко под закана сите да мораше да се надградат.


Posted By: zabegan
Date Posted: 18-Feb-2017 at 18:54
Originally posted by hcitrS

Од примериве на сликите погоре на ниту една града не забележав унаказување со рандом поткровје, делумно или целосно. Што е причинита, законодавство, контрола, свест, унифицирано надградување..?
Многу ме интересира, оти пример уште не можам да разберам како успеа тоа кај нас да прерасни во таков канцер што една зграда во државата не остана неунаказена, ко под закана сите да мораше да се надградат.
а кај нас кога имало сериозна диктатура посветена на воспоставување на правила, ред и мир?
не дека Бугарите се нешто поцивилизирани од нас, едноставно си имаат школа

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: fichot
Date Posted: 08-Feb-2020 at 10:03
еее колку се назад Америве

https://www.dwell.com/article/making-federal-buildings-beautiful-again-president-trump-executive-order-fffb1df2?utm_medium=email&utm_source=postup&utm_campaign&list=1&fbclid=IwAR1TOy3gxsYMq3IHhUNiuA0gYSZK5OWZbm4XoSruXiU92DEX36J9CWRorO8%20 - Trump Administration Drafts an Executive Order Mandating Neoclassical Architecture


Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 27-Mar-2020 at 23:32



wow и таму глобалисти vs патриоти имаат сичен штимунг ко тука, само тука тро откачено та ако не целосно бар напола требаше да форсираат Византиска Архитектура која чинам и покреативно можеше да се вклопи со брутализмот пример ако каменот беше бел мермер а само керамопластиката керпич црвена портокалова или пак сивкаста камена ... за жал кај нас бидејќи ем покондурени ем сиромашни ем во мал-ринг се’ настегано та есктра какафонично делува Ск’14 од аспект на визура на која и треба побајаѓи пејсажна креативност за да се стори некаков претопо со брутализмот натака! ако и кога воопшто би имале натака средства за таква оштроумност, та малку од малку да се оправи севкупниот впечаток! и така хилта-пристапот заврши неславно агитпроповски како предизборен памфлет за лапање гласои кој ко за беља сигурно зајковци и понатака ќе им го верглаат на Модернисти како држејќи ги во Надеж за хилтарлук пак и пак би им лапарсан гласои по избори, мислам мозок трпи све па и јавен молерај, само незнам зошто сето тоа потрешено во празно време не е фокусирано бар привремено кон пеглање на визурите како и понатака не би биле трн во око на Народ како сега се несиметрични невзаемни нелогични некомпатибилни нездушени та и нефункционални, Јас ќе разберам и рушење и фрустрации и што се’ не Но за такво нешто ако груевци не дадоа референдум зајковци треба иако без поширока јавна дебата повторно елитна исклучивост ќе дрма агитпроповски по сите страни, наместо најнапред да се види дали е возможно брзо и едноставно преку фрактален пристап визурите да се оправат ... пр. > Ск14-[ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3513&KW=претоп&PID=225842#225842 - 1 ][ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=506&KW=претоп&PID=223599#223599 - 1 ][ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=555&PID=196712#196712 - 1 ] > ТРК-[ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=456&KW=претоп&PID=223394#223394 - 2 ][ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=846&KW=претоп+триумфалка&PID=106758#106758 - 2 ][ - 2 ][ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=846&KW=претоп&PID=230463#230463 - 2 ] > ПА-[ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=128&KW=претоп&PID=222843#222843 - 3 ][ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1277&KW=претоп+триумфалка&PID=113087#113087 - 3 ][ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=506&KW=претоп&PID=223127#223127 - 3 ][ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=897&KW=стаклен+триумфалка&PID=134510#134510 - 3 ] > ГТЦ-[ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=128&KW=соравија+панели&PID=196711#196711 - 4 ][ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1343&KW=соравија+панели&PID=190615#190615 - 4 ]

~

тука америте, https://www.youtube.com/watch?v=WqNWa6VPcr8 - биз-бес-контра работава ...

http://archive.is/JEIiF#selection-1769.310-1769.428 - https://www.architecturalrecord.com/articles/14466-will-the-white-house-order-new-federal-architecture-to-be-classical

National Civic Art Society, which is devoted to furthering classical architecture. Its website contends that “contemporary architecture is by and large a failure,”


https://www.civicart.org/contemporary-architecture - https://www.civicart.org/contemporary-architecture

всушност дуелот официјално во сАд почнат ет 2012-та со ајзенхауровиот парк-споменик [ https://www.youtube.com/watch?v=xZK5SDXyR4s - 1 ] подѕирнете го видеото и во следниот линк и тукашното, бреј на фора ги реметат модернистите ставајќи главен контра-акцент дека експериментите им се небезбедни а не дека не им се по мерак естетски на NACAS ... нека им го кажат тоа за стиропорт тука исто на локалните патриоти кои воопшто не контале дека ко што вели првиот линк горе мора The Government should be willing to pay some additional cost to avoid excessive uniformity in design of Federal buildings за да монументалноста и безбедноста се загарантирани што кај нас ако беше случај едвај дали и една зграда ќе кренеа! мислам баш им дреме кога си принтаат долариќи ко во фотокопирница по тоа фед-от, но кај нас кој со кои фиктивни пари би финансирал монументалност па макар и модернистички, поарно да се оди на некој амалгами него да глумиме елитизам, но кои не би биле толку фантазмагорични ко Домот на Мајка Тереза туку нешто попрефинето налик мискање стили но со што почисти форми и претопи, речиси ко новата Зграда на Јав.Обв. но поетерично него одкрај докрај мермерно фасадирано, така речи експерименти за кои импровизација ќе има само во однос волјата проектите да се штимаат од поголема група на архитекти а главниот акцент да е на безбедноста функционалноста и визуелната вклопливост во опкружувањето ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1343&PID=170384#170384 - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1343&PID=170384#170384

[tube]WIGBWfsMHSE[/tube]


Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 29-Mar-2020 at 04:40



ех ќе видиме ли некогаш кај нас ваква елаборација!? не дали држи или не него имаш поплака, имаш и право на чешлање! хм, имаме и ние може сличен урбанистички пристап во однос ДУП-овите она кога при М.З.-ци дават општината при промена на ДУП еден ден термин за поплаки, но далеку од Експертски Мегдан каде не само локалците туку и фелата би излегла на Мегдан ем тоа некое независно тело да го Оценува! еве инерција како да стигнеме до ова, најнапред некое http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=429&PN=5 - Урбано-НВО да земе да организира Трибини ако не дебати на свој еФорум а потоа да се стори одредена Урбана Реформа од која сите освен елитите ќе имаат Аир! дури и да не станува збор за елити стануе збор за технократи кои се заглавени ко https://nz.linkedin.com/in/nickwilliamson601 - што вели НикВ на следното видео во однос процесот на имплементирање отколку исходот од истото! вистина кој можеше да претпостави како ќе излезат инситу балустрите, бреј галиматијас, ноу, касапана подобна евентуално за во Градски Парк или можеби некаде во http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=684&OB=DESC - Парк Шумата Водно [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=403&PID=196888#196888 - 1 ][ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=506&PID=199368#199368 - 2 ] или онаа на http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1088&OB=DESC - Га.Ба. [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=233&KW=Парк+Шумата+Га%2EБа%2E&PID=237715#237715 - 1 ] но не и за сред Центар на Скопје! не чакајте ова локалните или централните власти да ви го понудат, ќе се изначекате! просто сторете преку невладините притисок ~ Just Do It https://www.facebook.com/NEXT.top.architects/videos/535037793681579/ - In A RUB~A~DUB Style

[tube]FPqnUK3iNHk[/tube]


Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 29-Mar-2020 at 22:45



зошто Ова е Неопходно!? еве земете го за пример Воки-Токи-Oблакодеро во Лондон, за кој иако се натфрлени милиони фунти, сепак на крај лондонерс добија тежок галиматијас, а за што архитектите ги криват денес консултантите, смешно, Но да им беше проект на ачик сигурно некој оштроумен сограѓанин ќе ги предупредеше бар со едно Ало, Лондон не е експериментален архи граунд, но ето лабосот си тера како тера та извадиле конкавен-стакларник кој пржи све наоколу, ем крева микролокациски ураган, ем шрафоите попуштале па требало да ги менваат сите одред, чинам за истата зграда беше ова со шрафоите, го имате аберот скоцкан оригинално во документарец во 4-тата епизода на Инкредибл Инџинеринг Бландерс [ https://www.netflixtvseries.com/tv/78520/incredible-engineering-blunders-fixed - 1 ] значи кога ова во http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=16040&KW=%CB%EE%ED%E4%EE%ED&PID=3151758#3151758 - финансискиот центар на светот се случва што пак тука! но да е само ова нужно во оваа област арно, туку боилинг-поинт е речиси во сите, Зато Берете Памет, та бар Институционални еФоруми сторете ги за реални каде Експертски во својта Фела би се помагала на сите нивоа ... а убо би било ним официјално да им потпомогне и Народ индиректно преку еФоруми по Гра.Зду. чија улога би била бар биг-? шчо мисли Народ за дадена ситуација позиција ојава како и таквиот параметар експертите би го зеле кко официјален пример по кои Здруженија би се правеле Полови т.е. Граѓански Референдуми за дадена тема налик денешните онлајн петиции но во далеку понапредна форма бидејќи би имале избор од три опции за гласање на дадено прашање, а такви полови ко што има по форумов во главните теми би можело да се искористат и во самите институционални еФоруми на кои би можеле да гласаат и нивните колеги кои заминале понадвор!

https://en.wikipedia.org/wiki/20_Fenchurch_Street - https://en.wikipedia.org/wiki/20_Fenchurch_Street

https://www.telegraph.co.uk/culture/culturenews/10292147/Walkie-Talkie-architect-blames-consultants-for-buildings-failures.html - Walkie Talkie architect blames consultants for building's failures

https://www.bbc.com/news/magazine-33426889 - The problem with the skyscraper wind effect

[tube]eiK3tcjJXiA[/tube]

https://www.citylab.com/design/2015/09/londons-worst-building/403684/ - https://www.citylab.com/design/2015/09/londons-worst-building/403684/

https://www.dezeen.com/2013/09/06/we-made-a-lot-of-mistakes-with-this-building-says-walkie-scorchie-architect-vinoly/ - "We made a lot of mistakes" says Walkie Scorchie architect

https://amp.businessinsider.com/the-vdara-death-ray-hotel-is-still-burning-people-in-las-vegas-2016-6 - https://amp.businessinsider.com/the-vdara-death-ray-hotel-is-still-burning-people-in-las-vegas-2016-6


Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 06-Jun-2020 at 00:12
обично ќе речеш градоите, општините, урбанистите, јавните служби, законите се она што го прави секое едно урбано јадро токму и потокму, сепак еве она што го прави Лондон функционален денес на многу нивоа е вклучувањето на Граѓаните во локалните планирња аполитики кампањи и нормално флексибилност на системот локално за амортизирање потреби на заедницата но во консултација со нив а не низ чаламџиски-сачекуши, посекако имаат основни стратегии и агенди, но кои постојано се прилагодуваат на околностите, нормал граѓанските здруженија дрмаат здраво т.е. се озбилно ујдисани со советите, а на сето тоа капак е непосредноста да низ оштроумни кампањи се решаваат дури и најтерсене навики или склети околности, кога oGov концептот би се применил и само на локално ниво, та многу што и ќе си дојде на свое место, но зар некој е доволно учтив од удбалитичари освен реформи и буџет заедно да штима со граѓаните, нормално дека има совет кој гласа за тоа, но не е нормално што никому ниту тие ниту градоначалниците полагаат граѓански сметка за своите кренати раце освен на своите партиски кланои, што ни за централната власт не ми оди во глава а не пак за локалната во систем во кој Уставотворен Елемент Е Народ а не тие како служби, точно за да Царо не се замара си нашол сервисери, ама да го прават тие при Очи улав и да не му полагаат никаква сметка, тоа е мислам ту-мач, не да извадат транспарентно програмата статистиката средствата организацијата (иако и тоа закаснете за моделирање) туку да мораат да се отворени за 24/7 Дебата дури и директно со граѓаните ако не индиректно преку нво-ата, вадејќи ги на маса не само готови проекти пред реализирање туку идејните решенија да гледа Народ како ги разработуваат и по потреба притрчува потскукнува им се фрла сред работа за да ги помогне запре или предупреди бар за евентуални ризици, нешто што ние тука го чиниме на Билд но во празно, онака налик ко ентузијазмот да ти е само вишок слободно време од немајкаде со себе, греота ама ај и ова е нешто, може ќе им дојде памет некогаш и ним, ако не на нивните гласачи што им дозволуваат такви ги работат ко бавча!


https://www.london.gov.uk/talk-london/ - https://www.london.gov.uk/talk-london/

[tube]xvJ4GyMHA_Y[/tube]


Future City Streets Programme

The City Corporation is developing a Future City Streets Programme to help us prepare for and respond to innovations in transport technologies and services. The Programme comprises three workstreams: policy research, trials and partnerships.

If you or your organisation is interested in keeping up to date with or participating in the Programme, please join our mailing list

https://www.cityoflondon.gov.uk/services/transport-and-streets/Pages/transport-strategy.aspx - https://www.cityoflondon.gov.uk/services/transport-and-streets/Pages/transport-strategy.aspx

[tube]T5wyzz-0qLA[/tube]

https://futurecities.catapult.org.uk/project/future-of-planning/ - https://futurecities.catapult.org.uk/project/future-of-planning/

https://www.cityoflondon.gov.uk/services/environment-and-planning/planning/planning-policy/Pages/default.aspx - https://www.cityoflondon.gov.uk/services/environment-and-planning/planning/planning-policy/Pages/default.aspx

https://web.archive.org/web/20190612090020/https://www.london.gov.uk/what-we-do/planning/london-plan - https://www.london.gov.uk/what-we-do/planning/london-plan

https://www.london.gov.uk/what-we-do/planning/london-plan/new-london-plan/consultation-responses-draft-new-london-plan/london-plan-consultation-responses-campaign-groups - https://www.london.gov.uk/what-we-do/planning/london-plan/new-london-plan/consultation-responses-draft-new-london-plan/london-plan-consultation-responses-campaign-groups


Open to all Brent residents, you and your neighbours can close your road for three hours as often as once a month, to allow all the children in your area to get some fresh air and play safely outside.

https://www.brent.gov.uk/council-news/may-2017/turn-your-street-into-a-playground-this-summer/ - https://www.brent.gov.uk/council-news/may-2017/turn-your-street-into-a-playground-this-summer/

[tube]wFcbtnJEy1k[/tube]


~


за да вакви иновативни Рекреација За Сите Кампањи се туркаат и кај нас регуларно освен спорадично, треба НВО-ата да се свесни дека можат да бараат спонзорства на ангро низ фондои во еу [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=429&PID=124480#124480 - 1 ] но и техничка или ноу-хау подршка од разни светски иницијатива како TAFISA [ http://www.tafisa.org/history - 2 ]

[tube]jKEusHV-YpY[/tube]



Posted By: Galileo
Date Posted: 05-Dec-2020 at 16:12
"Сграда на годината 2020 г". ГРАДСКА СРЕДА И КУЛТУРА

АРТ ХОТЕЛ ГАЛЕРИЯ 37 ***** - Пловдив.





























=======>>>>>>>


Posted By: Galileo
Date Posted: 05-Dec-2020 at 16:17
======>>>>>>
"Сграда на годината 2020 г". ГРАДСКА СРЕДА И КУЛТУРА

АРТ ХОТЕЛ ГАЛЕРИЯ 37 ***** - Пловдив.































Posted By: zabegan
Date Posted: 05-Dec-2020 at 21:03

нова градба е или реновирана?

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Galileo
Date Posted: 05-Dec-2020 at 21:12
Originally posted by zabegan


нова градба е или реновирана?


Renovirana.


Posted By: Galileo
Date Posted: 07-Dec-2020 at 19:23
"Сграда на годината 2020 г." СОЦИАЛНА ИНФРАСТРУКТУРА -СГРАДИ ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ, ОБРАЗОВАНИЕ И СПОРТ.

ФИТНЕС ЦЕНТЪР СЪС ЗОНА ЗА РЕЛАКС. ПУЛС ФИТНЕС И СПА МЛАДОСТ - БИЗНЕС ПАРК СОФИЯ




























=====>>>>>>>>


Posted By: Galileo
Date Posted: 07-Dec-2020 at 19:26
====>>>>>



























Posted By: Galileo
Date Posted: 23-Oct-2021 at 15:35
Целостна реставрация и реновиране на фасади

Пловдив
Градска художествена галериа








Варна
Дирекциа на МВР

сега


Копроративен банков офис(бивша сграда на хотел Империал)

сега


Русе
Нумизматичен музей (бившо музикално средно училище)








Виенската къща










Приватна сграда (бивша сграда на ДЗИ)








Posted By: nenad
Date Posted: 08-Sep-2022 at 08:37
Ne e baš nova ideja no izgleda treba da se naviknuvame na 3D objekti

https://www.solis-nekretnine.com/blognekretnine/3D-stampane-kuce-187.html%20 - 3D штампани kuќи



Print Page | Close Window